Licentie Vitesse weer in gevaar SPORT 'Tegen Feyenoord zeg je natuurlijk geen nee' Groenendijk: 'Je bent zo weer thuis' Kwetsende spreekkoren taboe ATP voelt niets voor Hilversumse plannen Voetbalbond beraadt zich nog op maatregelen tegen noodlijdende voetbalclub i ijvert nog «ds in Spanje - Patrick Kluivert mist e tweede oefenwedstrijd arcelona in de Verenigde i. In tegenstelling tot eer- jerichten heeft de Amster- p aanvaller nog steeds het Cte visum niet bemachtigd Ut land in te mogen. Bar- a speelt vandaag in Was- bn tegen AC Milan. Klui- ferbleef gisteren de hele h Madrid in afwachting jfjn benodigde reispapie- >n| nW rekent weer ïode cijfers ™jrdam Ajax gaat ervan uit afgelopen boekjaar op- fr met verlies is afgesloten. tisterdamse beursgeno- je voetbalclub maakte dat %n bekend. Ook de afgelo- jvee seizoenen sloot Ajax een negatief resultaat, jaar was dat 25,8 miljoen iet jaar ervoor 8,2 miljoen frjHet voetbalbedrijf mag de ngsten uit de transfers istian Chivu, Andy van pyde en Ahmed Hossam feet in de cijfers over het n seizoen verwerken. Mf ansah ir Zweden ieaoAM - Ajax heeft de Gha- ij Xrame Quansah ver- aan de Zweedse club tide voetbalclubs heb- :eenstemming bereikt in periode van één sei- l.f enoord haalt Swerts Gill Swerts speelt bende seizoen voor Fey- De Belgische jeugdin- jonal komt van Excelsior, n rferclub die hem de afge- ree jaar van Feyenoord De middenvelder tijdens zijn verblijf op itein 63 wedstrijden in lalde voetbal. Daarin ij tot zes doelpunten. ezij ine stopt 005 iéi| VfNo - Zinedine Zidane pet voetballen aan het van zijn contract bij Real jl De verbintenis van de ce Fransman met de club loopt medio 2005 leb nog twee jaar te jtmijn contract bij Real afloopt", verklaarde Zi- het Chinese Kunming, club op trainingskamp ie tijd wil ik zo goed spelen en wil alles wat ik kan. Na die twee Bk rustig met pensioen." nooi op itgras - Heracles Almelo wil in erstop een toernooi or- n op kunstgras. De hiervoor - naast Hera- lie sterke ploegen con- in. Het toernooi zou van a met 12 januari moeten I afgewerkt. Voorzitter It is druk bezig een aan- "k deelnemersveld met igen samen te stellen. Bircoureur eden De Nederlandse mo- 'ur Arno Slabbekoorn is ig bij een achtuurswed- het circuit van Zolder lukt. De 34-jarige rijder feeuwse 's Heer Abts- vam uit voor het Van lingteam in de Super- asse. Slabbekoorn raak- is de race de macht over r kwijt en kwam daarna raking met een ban- I. Hij overleed op weg ziekenhuis aan zijn 'gen. rzege dammers - Nederland heeft ook de tweede damin- tegen Rusland gewon- ije was in Brunssum met 9-7 te sterk. Het idse winstpunt kwam van Kees Thijssen. De Ie kampioen versloeg reldkampioen Alexan- KSBbrarzmann in een tijd je, waarin de Rus het U volledig verloor. De teven partijen eindig- emise. Vandaag is in jm de derde en laatste leting tussen Nederland ind. woensdag 30 JULI 2003 :h wint iphout 5rdi ■Urij |t< e 1 R DUIVENTIL arnhem/gpd - Het is niet uitge sloten dat de KNVB de licentie betaald voetbal van Vitesse in trekt. In dat geval mag de Arn hemse voetbalclub niet deelne men aan de competitie en dreigt een direct faillissement. Een woordvoerder van de KNVB wilde gistermiddag niet uitsluiten dat de licentie van Vi tesse, drie weken voor de com petitiestart, alsnog word inge trokken. ,,Die mogelijkheid is er inderdaad, maar we gaan ons eerst intern beraden. Inhoude lijk willen wij niet ingaan op de zaak. Later in de week zullen we duidelijkheid geven", aldus de woordvoerder. Een vierkoppige delegatie van Vitesse, waaronder de be stuursleden Jan Snellenburg en Joop Kalksma, werd gistermid dag op het matje bij het bonds- bureau in Zeist geroepen. Aan leiding voor het onderonsje met ondermeer KNVB-directeur Henk Kesler vormde de bericht geving over nieuwe grote tekor ten bij de Arnhems voetbalclub. Ondanks het reddingsplan van de gemeente is de club op nieuw in zwaar weer geraakt. Toeschouwers en bedrijfsleven laten het zo massaal afweten dat de club miljoenen aan ge plande inkomsten dreigt te missen. Het gaat om 4,5 miljoen euro, maar Vitesse beweert dat 'slechts' de helft daarvan een probleem oplevert. Dat bedrag was gistermiddag niettemin meer dan voldoende om de KNVB te laten schrikken. Een maand geleden keurde de voetbalbond overigens ternau wernood de cijfers van Vitesse goed. Diezelfde cijfers blijken nu vooralsnog te rooskleurig, al is de vraag in hoeverre dat te voorzien was. Zo mist de club momenteel de inkomsten van liefst vijfenhalf- duizend seizoenkaarthouders, terwijl op een daling van dui zend (19.000 naar 18.000) was gerekend. Van ruim duizend busi- nessstoelen zijn er enkele hon derden nog leeg. Ook is er nog geen hoofdsponsor. Vitesse heeft nog wel even de tijd om fans en sponsors binnen te ha len en hoopt op een inhaalslag. Vitesse probeert de lasten ook nog te verlichten door dure spelers van de hand te doen. Het bestuur van de club gaat er niet vanuit dat de licentie direct gevaar loopt. Vitesse krijgt op korte termijn uitsluitsel van de KNVB over de eventuele maat regelen. Voor de bond is het intrekken van de licentie het zwaarste middel. De bond zal daartoe overgaan wanneer het vermoe den rijst dat Vitesse het seizoen niet kan uitspelen zonder in be talingsproblemen te komen. Een van de problemen voor de club is dat het reddingsplan van de gemeente Arnhem nog niet is uitgevoerd. Daarin is een be drag van 4,6 miljoen euro opge nomen om tekorten voor het voorbije en komende seizoen af te dekken. Dat geld is echter ook nog niet beschikbaar. Een ander probleem is de on duidelijkheid over de leiding van de voetbalclub. Het huidige bestuur van Vitesse regeert demissionair en zal op korte termijn worden vervan gen, maar de nieuwe roergan gers in Arnhem zijn nog niet bekend. Voorschoten ontvangt drie eredivisieclubs door Janet van Dijk voorschoten - Voor de meeste amateurclubs is het al heel bij zonder als er één eredivisieclub een oefenwedstrijd komt spe len. Voorschoten '97 ontvangt er in de voorbereiding drie: donderdagavond speelt de zon- dagtak tegen ADO/Den Haag (19.30 uur), zaterdag voetbalt de zaterdagselectie tegen Wil lem II (16.00 uur) en dinsdag 12 augustus komt Feyenoord naar sportpark Adegeest. Een vraag gesprek met Paul van Paassen, een van de organisatoren. Drie eredivisieclubs, is dat niet een beetje veel? ,,De bedoeling was dat er twee zouden komen, ADO en Willem II. Maar in de eerste week van juni kwam Feyenoord er tus sendoor. Die club bood zichzelf aan. Er zat een gat van een week in hun voorbereiding, wellicht omdat ze geen voor ronde Champions League hoef den te spelen, en toen kwamen ze bij ons terecht. Dat is niet zo vreemd, gezien het samenwer kingsverband dat we hebben. En tegen Feyenoord zeg je na tuurlijk geen nee. Waarom proberen jullie elk jaar zoiets te regelen? „We vinden het leuk om het voor de selectie te doen en het is goed voor de naam en de uit straling van de club. Feyenoord kwam twee jaar geleden ook en vorig jaar speelden we tegen NAC en Excelsior. ADO is ook al eerder geweest. We hebben dit jaar ook Ajax geprobeerd, maar het paste niet in hun schema en ze spelen liever niet in Leiden en omgeving. Dat zien ze als Feyenoordbolwerk. Is Voorschoten een Feyenoord bolwerk? „Nee, ik denk dat de verdeling met Ajax-aanhangers fifty-fifty is. Natuurlijk is iedereen en thousiast dat er een topclub komt, maar er zijn ook mensen die liever Ajax hadden gehad omdat Feyenoord al eerder ge weest is. Ajax Al komt in sep tember." Wat kost het? „Het kost wat. Hoeveel weet ik niet precies, want ik ben niet de financiële man in de commis sie. En we hebben afgesproken om daarover zo min mogelijk naar buiten te brengen. We hebben een hoop sponsors moeten zoeken om uit de kos ten te komen en we moeten het geld ook terugverdienen met de kaartverkoop. We hopen dat we quitte kunnen draaien." Feyenoord komt gratis? „Nee, zo ligt het niet." Wat houdt het samenwerkings verband in? „Voor Feyenoord is het voor deel dat ze talentvolle spelers kunnen scouten. Voorschoten is immers een redelijk grote club. En voor ons zitten er voordelen aan voor de onder steuning en opleiding van het kader. We kunnen bijvoorbeeld kijken bij middagtrainingen van de jeugd van Feyenoord. Dat doen we ook, zeker." Hoeveel mensen verwachten jul lie? „Donderdag tegen ADO ver wachten we twaalfhonderd k vijftienhonderd mensen. De voorverkoop voor de wedstrijd tegen Willem II loopt iets min der. Voor de wedstrijd tegen Feyenoord zijn nu 1500 kaarten weg. We hopen dan op 4000 Wat is jullie record? „Twee jaar geleden waren er 4800 mensen bij de wedstrijd tegen Feyenoord, maar toen zat het weer heel erg mee. Als het slecht weer is, scheelt dat zo duizend mensen." En het scheelt zeker ook dat Van Hooijdonk en Bosvelt er bij Fey enoord niet meer bij zijn? „Ja, maar daar staat de komst van vriend Kuijt tegenover. Dirk Kuijt heeft zoveel uitstraling, ie dereen is gek met hem. En hij komt uit de Bollenstreek. Vol gens mij kan hij in zijn eentje dat effect wel opvangen. Bo vendien komen mensen niet al leen voor de vedetten, maar ook voor de club." Zijn de selecties eerder begon nen met trainen met het oog op deze wedstrijden? „De zondagselectie is een week eerder begonnen, de zaterdag selectie niet. Maar de trainer, Gerard Désar, heeft iedereen aangeraden om zelf wel drie keer in de week iets te doen om de conditie op peil te houden. De helft van de selectie doet dat Leiderdorper terug op Het Kasteel t - Jan Ullrich heeft de Stiphout gewonnen. Ier ontvluchtte ander- ide voor het einde van ijd over 100 kilometer groep van twaalf ren- Ft een voorsprong van econden op de Itali- chi kwam de nummer Ronde van Frankrijk r de streep. rotterdam/leiderdorp - Toen Alfons Groenendijk afgelopen maandag voor het eerst in functie weer Het Kasteel in Rot terdam-West betrad, kreeg hij een vertrouwd gevoel. „Je bent zo weer thuis", zegt Groenen dijk, die als assistent-trainer aan de slag is gegaan bij Sparta, de club die hij tussen 1994 en '98 vier seizoenen zelf diende. Sinds hij medio vorig seizoen opstapte als hoofdtrainer van Katwijk, bleef het even stil rond de 39-jarige Leiderdorper. Dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, werd snel duidelijk toen hij op zijn vakantieadres in Italië gebeld werd door de nieu we hoofdtrainer Mike Snoei. Groenendijk: „Het was snel be klonken. Ik doe samen met Ni co Jalink het tweede. Daarnaast assisteren we bij het eerste. We kennen elkaar door en door, omdat we samen gevoetbald hebben." Hij was al eerder benaderd door Sparta, maar dat gebeurde op een moment dat hij zijn ja woord al aan Katwijk had gege ven. „Ik ken nog veel mensen van vroeger en de cultuur bij Feyenoorder Patrick Paauwe wint een kopduel van Frank Buizer in de oefenwedstrijd van twee jaar gele den. Archieffoto: Hielco Kuipers door tennistoernooien te spe len." Zijn er nog veiligheidsmaatrege len nodig? „We hebben overleg gevoerd met de politie, maar proberen alles zo publieksvriendelijk mo gelijk te houden. We plaatsen wel dranghekken en poortjes bij de ingang. Maar we ver wachten geen grote problemen, ook niet tegen Den Haag, ge zien onze eerdere ervaringen en als je bekijkt hoe het normaal in de voorbereidingsperiode van ADO gaat." Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: sport- redactie.ld@damiate.hdc.nl Omdat het Alphense Sport - spectrum de voetbalvelden nog niet heeft vrijgegeven, zal de oefenwedstrijd van Alphense Boys tegen Woerden op zondag 3 augustus niet in Alphen aan den Rijn gespeeld worden, maar op het complex van de v.v. Woerden. De aanvang is 14.00 uur. De Haagse voetbalvereniging Lens is schuldig verklaard aan het staken van het promotie/degradatieduel tegen Docos. De beslissende wed strijd in Leiden werd door de scheidsrechter gestaakt omdat hij door enkele Lens-spelers werd bedreigd. De KNVB was mild voor de ploeg van trainer Hans Lamens, die slechts een boete van 118 euro kreeg. Spe ler Da Cruz werd tot 1 januari 2004 geschorst. Zaterdaghoofdklasser Noord- wijk speelt morgen tegen Swan sea (Wales) in nieuwe kleding. Horesca Horecavo staat voorop en de nieuwe co-sponsor Tiger- balm staat op de achterzijde van het shirt. Rob MacDonald, in mei ontslagen bij Cambuur, is de nieuwe trainer van hoofd klasser WOG. Peter van Vossen gaat voetballen bij Bennekom waar zijn vriend John van de Brom trainer is. Voordat Alphenaar Sezar Aksoy kan uitkomen voor de se lectie van ADO Den Haag moet hij vanwege een schorsing uit de jeugd eerst acht wedstrijden toekijken. Leidenaar Patrick Heijmans heeft vijf wedstrijden rust voordat hij voor zijn nieu we club Tonegido mag uitko men. Nog enkele nagekomen over schrijvingen: Roy Ouwerkerk (UVS - ADODen Haag), Mart van der Flier (ADO Den Haag - Blauw-Zwart), Mart van Eeu- wijk (Feyenoord - FC Lisse), Werner Knetsch (Ter Leede - LSW '70), Pim Bosma (Tel star/Stormvogels - Noordwijk), Peter Kruit (JAC - Quick Boys). De aanvangstijd van de zater daghoofdklasse is gesteld op 14.30 uur. Quick Boys, Kloetin- ge en Achilles Veen wijken daar in de hoofdklasse A vanaf en beginnen een half uur later (15.00 uur). Zaalvoetballer Edwin Grün- holz (TLR Antwerpen) is Euro pees topscorer in de zaal. Hij kreeg onlangs de Gouden Fut- salschoen overhandigd. De talentvolle wielrenner Se bastian Langeveld (Lisse) heeft de ploegen voor het volgende jaar voor het uitzoeken. Het Westlandse team Van Vliet staat het hoogst genoteerd. Lange veld hoopt op selectie voor de wereldkampioenschappen in Canada. Robert Berk (Koudekerk) en Peter van Dijk (Ter Aar) behaal den hun eerste overwinning bij de junioren. Berk won in Aalten en Van Dijk in Wilnis. De broertje Van de Reep waren ook weer succesvol. Bloemen voor Gerben in Wilnis en Peter in Kaatsheuvel. De 16- jarige Iefke van Belkum (De Zijl/LGB) is tijdens het zes- landen waterpolotoemooi in Griekenland topscoorster ge worden. Het Nederlandse jeugdteam won het internationale toer nooi. Miranda Boonstra (Leiden At letiek) heeft in het Belgische Ninove haar eigen Nederlandse record 3000 meter steeple cha se met 3 seconden verbeterd. Het Nederlandse Handbal Verbond (NHV), de Koninklijke Nederlandse Hockey Bond (KNHB), het Koninklijke Neder landse Korfbal Verbond (KNKV) de Nederlands Basketbal Bond (NBB) en het Watersport Ver bond (WSV) betrekken aan de Daltonlaan in Utrecht een sportcentrum. Het bestuur van de korfbal club Crescendo krimpt in. Door het vertrek van Wilfred Cornelisse en Loek Driessen gaat het bestuur van de Leidse club met vijf personen door. hilversum/frankfurt/gpd - René van den Berg, organisator van de challenger in Hilversum, zal iets nieuws moeten verzin nen om met zijn tennistoernooi de ATP-status te krijgen. Vol gens de verantwoordelijke man van de spelersvakbond in Euro pa, Zeljko Franulovic, is een Europees evenement op hard court in de zomermaanden uit gesloten. De Hilversumse valutahande laar Van den Berg heeft naar ei gen zeggen op 12 augustus, ver gezeld door ex-prof Jacco El- tingh, een afspraak met Fra nulovic op het ATP-hoofdkan- toor in Monte Carlo. Daar daar weet de executive vice-presi dent Europe zelf niets van af. „Ik zit nu in Frankfurt", zegt Franulovic, „dus misschien is er wel iets geregeld. Als we el kaar treffen kan ik de heer Van den Berg uitleggen dat zijn plan geen hout snijdt." Dat plan behelst een tennis toernooi op hardcourt, met een prijzengeld van een miljoen dollar. Van den Berg stelt bin nen 24 uur een bankgarantie te kunnen geven voor dat bedrag. Maar tennis op hardcourt in de zomermaanden, dat is tennis in de Verenigde Staten, benadrukt Franulovic. Zo voltrekt zich al jaren de opwarmer voor de US Open die eind augustus begin nen. „En dan komt er niet op eens een toernooi in Europa tussendoor. We proberen de kalender, die toch al overvol is, zoveel mogelijk te stroomlijnen. Een hardcourtevenement in Europa zorgt dan alleen maar voor verwarring. Het is volko men onlogisch." Franulovic stelt ook dat Neder land al genoeg ATP-evenemen- ten heeft. Een indoortoemooi in Rotterdam dat bloeit, een grastoernooi in Rosmalen dat ontzettend belangrijk is in de aanloop naar Wimbledon en de Dutch Open, waarvan hij de verhuizing naar Amersfoort toejuicht. „Drie evenementen in een klein land, het is meer dan genoeg. We moeten die toernooien be schermen en zeker gezien het economische achterland is het dan niet verstandig om er nog een vierde te organiseren." SPORTUITSLAGEN BADMINTON Sparta is vertrouwd. Het is mooi om weer mijn eerste stap pen in het betaald voetbal te zetten. Ik werk met een jonge groep en het is geinig onnnet die gasten te trainen. Met voet bal bezig zijn is leuk. Dat vond ik bij Katwijk ook. Alleen vielen de resultaten tegen en ontbrak het geluk." Ambities richting het hoofdtrai nersschap heeft hij nog niet. Op korte termijn is het ook niet mogelijk, omdat de cursus coach betaald voetbal komend jaar niet gegeven wordt. Wel behaalde Groenendijk onlangs het diploma oefenmeester I. „Ik ga eerst eens kijken of ik hierin verder wil. Hoofdtrainer zijn is een hele verantwoordelijkheid. Die balans maak ik aan het eind van het jaar wel op. Het wordt een parttime functie bij Sparta. Daarnaast blijft Groenendijk voor het bureau Sport Promotion van voetbal makelaar Rob Janssen werken. „Ik zal wel de hele week bij Sparta zijn, maar het zal geen zestig uur zijn. Daar waar mo gelijk ben ik er, maar de praktijk moet het uitwijzen." Birmingham. WK. Mannen, enkelspel, eerste ronde: Palyama (Ned) - Vntikko (Fm) 15-5 15-12, Boesen (Den/4) - Petrov (Bul) 15-9 15-5. Programma tweede ronde- Palyama - Boesen. Vrouwen, eerste ronde: Audina (Ned/3) - Pro- chazkova (Tsj) 11-0 11-1 HOCKEY Rotterdam. Vrouwen, oefeninterland. Nederland - Duitsland 0-2 (0-2). Opstelling Nederland: Sinnige; Scheepstra, Booij, Schopman en Boomgaardt; Van der Vaart, Smabers en Snoeks; Van Kessel, Karres en Van Geenhuizen. Vliegende wissels. Gode- rie, Romkes, Kooijman, Lammers, De Bruijn en Blankers. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3161, d.d. 29.07.2003 5.7.13.19.22.26.29.34 37 41.43. 50.54 58 63.64.65.68.74 75 Onder voorbehoud van typefouten SCHAKEN Open NK Zevende ronde: Nijboer - Tiviakov 1/2-1/2, Jonkman - Smeets 1/2-1/2, Dambacher - Ernst 0-1. Hoeksema - l'Ami 0-1, Berendsen - Pede- rsen (Den) 0-1. Vogel - Janssen 0-1, De Vreugt - Wiersma 0-1, Thomas Willemze - Bosch 0-1, Bosboom - Wüstefeld 1-0, Ris - Van der Werf 1/2-1/2, Van Blitterswi|k - Jeroen Willemze 1/2-1/2, Jens - Leenhouts 1/2-1/2, Werle - Struik 1-0, Levin (Dui) - Markus 1-0. Stand aan kop: 1. Nijboer 6 punten, 2. l'Ami, Ernst, Tiviakov 5,5, 5. Bosboom, Bosch, Jans sen, Jonkman, Pedersen, Smeets, Werle, Wiersma 5. TENNIS Los Angeles. Mannen, 330.000 euro. Eerste ronde: Hewitt (Aus/1) - Mamnt (VSt) 6- 0 7-5, Kuerten (Bra/4) - Niemeyer (Can) 3-6 7- 6 6-4. Philippoussis (Aus/5) - Kennedy (Aus) 6-3 6-2, Amritraj (Ind) - Safin (Rus/6) 5-3 op gave Safin, Grosjean (Fra/2) - Malisse (Bel) 4-6 7-5 6-3, Spadea (VSt/8) - Gimelstob (VSt) 6-4 6-3, Ginepri (VSt) - Mie (Aus) 6-1 6-1 Ferreira (ZAf) - Yim (VSt) 6-4 6-4, Joyce (VSt) - Gambill (VSt) 7-6 2-6 7-6. Schalken (Ned/3) - Golo- vanov (Rus) 6-4 6-4, Kiefer (Dui) - Thomann (Fra) 6-1 6-3. Washington. Mannen, 520.000 euro. Tweede ronde: Blake (VSt/6) - Carraz (Fra) 7-6 6-4, Mirnyi (WRu/7) - Kim (VSt) 4-6 6-3 6-4. Burgsmuller (Dui) - Clement (Fra/9) 3-6 7-5 6- 1, Fish (VSt/11) - Draper (Aus) 6-2 7-5 Agassi (VSt/1) - Heuberger (Zwi) 6-3 6-1, Rusedski (GBr) - Miranda (Per) 6-2 6-4. San Diego. Vrouwen, 860.000 euro. Eerste ronde: Srebotnik (Slv) - Yoon Jeong Cho (ZKo) 6-3 6-0, Krasnoroetskaja (Rus) - Obata (Jap) 6-4 6-3, Petrova (Rus) - Mikaelian (Zwi) 6-1 3-0 opgave; tweede ronde: Dokic (SMo) - Serna (Spa) 2-6 6-2 6-3, Davenport (VSt/4) - Frazier (VSt) 6-3 6-1 Tweede ronde: Henin-Hardenne (Bel/3) - Dam- ilidou (Gri) 6-1 6-1. Bartoh (Fra) - Shaughnes- sy (VSt/14) 3-6 7-6 7-5. Rubin (VSt/6) - Pisnik (Slv) 7-5 6-0 Sopot. Vrouwen, 300.000 euro. eerste ronde: Matevzic (Slv) - Wartusch (Oos) 6-2 2-6 6-3. Mandula (Hon/8) - Beigelzimer (Oek) 6-4 6-4, Barna (Dui) - Serra Zanetti (Ita) 6-2 6-3. VOETBAL Rijnsburgse Boys-Volendam 2 1-3 (1-1). 13. Berry Charité 1-0, 33. Steur 1-1, 89 Dissels 1-2. 92 Blackborn 1-3. Bijzonderheid Ri|ns- burgse Boys speelde de eerste helft met het eerste elftal en in de tweede helft met voorna melijk spelers uit het tweede. Feyenoord gaat overtreders streng aanpakken VOLLEYBAL Gioa del Colle. World Grand Prix, vrouwen finaleronde, tweede dag: Nederland - Rusland 0-3 (22-25 18-25 15-25), Verenigde Staten - Italië 3-0 (25-19 25-19 26-24), China - Zuid- Korea 3-0 (25-17 25-14 25-23). WIELRENNEN Stiphout. Criterium. 1 Ullrich (Dui) 100 km in 2.17.12, 2 Petac- chi (Ita) 0.12, 3. Cooke (Aus), 4. Sentjes (Ned), 5. Knaven (Ned), 6. Velo (Ita) rotterdam/gpd - Feyenoord gaat dit jaar strenger dan ooit 'beledigende en kwetsende spreekkoren' te lijf. Suppor tersleuzen met daarin het woord 'kanker' of spreekkoren waarbij personen of bevol kingsgroepen de dood wordt toegewenst, worden in de Kuip niet langer getolereerd. Dit stelt de clubleiding in de deze week verschenen notitie 'Spreekko ren 2003-2004'. Overtreders van de regels wor den volgens Feyenoord-direc- teur J.W van Dop op een stadi onverbod getracteerd. „Wij zul len optreden wanneer we het gevoel hebben dat mensen de regels overtreden", zegt Van Dop. „Dat kan tijdens de wed strijd zijn, in de rust of, op grond van camerabeelden, na afloop van de wedstrijden. We hoeven ons ook niet per se op gtoepen te richten." In de Kuip is het al decennia gebruikelijk dat scheidsrechters of vijandige elftallen worden uitgejouwd. Daarbij wordt het woord 'kanker' nooit geschuwd en worden supporters van ri vaal Ajax, die zich bij wijze van geuzennaam graag 'joden' noe men, onthaald met de leus 'Ha rnas, harnas, joden aan het gas'. Vorig jaar voerde de suppor tersvereniging van Feyenoord al met enig succes actie tegen het gebruik van het woord kanker en het beledigen van bevol kingsgroepen. Dit jaar komt Feyenoord zelf voor het eerst en als enige Nederlandse voet balclub met een heuse notitie. Bij het opstellen ervan heeft de club gesproken met vertegen woordigers van de gemeente, het Openbaar Ministerie, de politie, het Centrum Informatie en Documentatie Israël en ver schillende Kamerleden. Volgens directeur Van Dop kunnen supporters in ieder ge val nooit meer zeggen dat ze de regels niet kenden. De notitie Spreekkoren is aan alle seizoen kaarthouders toegestuurd en maakt inmiddels deel uit van de officiële huisregels van de stadi onclub. „Nu weet iedereen: 'Dit zijn de regels", aldus an Dop. Volgens de Feyenoord Suppor tersvereniging is vooral die dui delijkheid gewenst. „Mensen weten nu waar ze aan toe zijn. Tegelijk maak je de buitenwe reld duidelijk wat bij Feyenoord wel en niet mag," zegt een woordvoerder, die benadrukt dat Feyenoordsupporters nooit bekend zullen staan om hun deftige taalgebruik. „Als je als Rotterdammer - of Utrechter, Amsterdammer of Hagenees - ergens anders komt, zullen de mensen al gauw met hun oren staan te klapperen." Het 'gehamas' is voortaan ver boden in de Kuip. Maar wat de woordvoerder van de Feye noordsupporters betreft mogen meer ludieke uitingen ten op zichte van jodoa (lees: Ajacie- den) nog wel. THet 'Wie niet springt die is een jood' kan wél. Of de term joden in een voet balstadion thuis hoort? Nee, maar dat is een andere discus sie." Tijdens Feyenoords Open Dag van vorig jaar haalden enkele spreekkoren 'savonds de televi siejournaals. Vooral de aan Ajax-supporters gerichte leus 'Harnas, Harnas, joden aan het gas' wekte veel afschuw bij het Rotterdamse Kamerlid P. van Heemst (PvdA). Hij stelde er diezelfde avond nog Kamervragen over de spreekkoren. Een jaar later juicht Van Heemst de inspan ningen van de supportersver eniging Feyenoord toe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19