KUNST CULTUUR Musical doet intrede op De Parade it Biografie over Boudewijn Bucl in de maak Werk van Jozef Israels gestolen uit Nieuwe Ker 'Als dj kun je meer doen' Luchtige primeur op Dance Valle Voorstelling over negen mensen die aanslag pleegden op president VS Italiaanse films in Amsterd woensdag 30 juli 2oo3 Keith Richards geschilderd door Ronnie Woods. Foto: ANP/Scream Art Limited Expositie Stones in Amsterdam Amsterdam - GO Gallery houdt op vrijdag 8 augustus voor de vierde keer een expositie over de Rolling Stones. '40 Jaar Rol ling Stones' is een groepsten toonstelling van kunstenaars die een bijzondere band heb ben met de Stones. Er is werk te zien van fotograaf Ulrich Schro der, karikaturist Sebastian Krü- ger en Stones gitarist Ronnie Wood. Groningen krijgt joods museum Groningen - Groningen krijgt een Joods Historisch Museum. In de Groningse synagoge komt een permanente tentoonstel ling over het joodse verleden in het algemeen en dat van de jo den in de stad Groningen in het bijzonder. De joodse historie wordt verteld aan de hand van de geschiedenis van vijf promi nente Groningse joodse fami lies. Menselijke resten geweerd Edinburgh - De omstreden ten toonstelling 'Body Worlds' van de Duitse arts en kunstenaar Günter von Hagen is niet wel kom in Edinburgh. De gemeen teraad van de Schotse stad heeft dat gisteren aan Von Ha gen laten weten. 'Body Worlds', dat draait om geconserveerde menselijke lichamen, is al in di verse Europese steden te zien geweest en Von Hagen had ge hoopt met zijn lichamen in Edinburgh te mogen neerstrij ken op het jaarlijkse theaterfes tival. Stranddans in Den Haag den haag - Halverwege het Zui- derstrand tussen Scheveningen en Kijkduin worden tussen 3 en 15 augustus dansvoorstellingen van choreografe Iris van Pep pen gehouden. De voorstellin gen van 'Stranddans', die plaatsvinden nabij strandtent De Kwartel, worden gehouden op oneven data tijdens zonson dergang. De schoonheid van de Nederlandse kust vormt het uit gangspunt voor het werk van Van Peppen. door Hans Visser Amsterdam - Negen mannen en vrouwen hebben in het verleden geprobeerd om een president van de Verenigde Staten te ver moorden en enkelen is dat nog gelukt ook. Steven Sondheim bracht die negen moorddadige types samen in de musical 'As sassins' die vanaf vrijdag te zien is op De Parade in Amsterdam. Raakt dit alternatieve theater festival vol pure eenvoud, nu ook al besmet met het genre musical, de wereld van het grote klatergoud? Volgens regisseur Daniël Cohen hoort deze 'bizarre muzikale komedie' wel degelijk thuis op De Parade. Met vijftien acteurs en acht mu sici is dit veruit de grootste pro ductie die ooit op De Parade te zien was. Bij de organisatie van het festival keken ze er dan ook wel even van op, toen duidelijk werd hoe groot deze productie wordt die straks een plaatsje krijgt tussen al die leuke kleine speelse programmaatjes in al die knusse en vaak nostalgische tentje^. Maar alleen al de inten tie waarmee 'Assassins' wordt gemaakt, rechtvaardigt die plaats op deze theaterkermis. Op het toneel staan geen musi calsterren. Alle rollen worden gespeeld, gedanst en gezongen door jonge, veelbelovende the atermensen, afkomstig uit de wereld van de film, het grote to neel en natuurlijk ook de musi cal. „En allemaal doen ze vrij willig mee", zegt Daniël Cohen, initiatiefnemer, vertaler en re gisseur. „Een en al bevlogen heid, want we willen allemaal graag deze voorstelling maken. En met de steun van sponsors, bedrijven en geldschieters die ons met van alles matsen, lukt dat nu." Steven Sondheim schreef 'As sassins' vanuit de gedachte dat iedereen die een aanslag pleeg de op de president het product moest zijn van zijn eigen Ame rikaanse cultuur. Dezelfde cul tuur, die deze president voort brengt en zulke aanslagen op roept. De show beleefde zijn wereldpremière op 18 decem ber 1990. De Amerikanen ston den toen net aan de rand van de Golfoorlog, dus voor een show die hen een spiegel voor hield was de stemming in het land toch net even te patriot tisch. Kortom: 'Assassins' flop te. Toch beleefde de show later in binnen- en buitenland nog heel wat voorstellingen. Cohen, een verklaard bewonde raar van Sondheim, vertaalde voor Nederland een reeks grote shows, zoals 'Annie''The sound of music', 'Rent', Titanic' en 'Oliver'. Samen met choreo graaf Jay Borg en muzikaal lei der Hans van Breugel, die ook aan 'Assassins' meewerken, was hij ook medeverantwoordelijk voor de productie van andere Nederlandstalige Sondheim- producties als 'Company', 'A little night music', 'Merrily we roll along' en 'Kikkers'. Niet te klagen dus, maar toch is deze productie van 'Assassins' de vervulling van een tien jaar ou de droom. „Het was bijna een obsessie. Maar al die tijd was het onder werp te politiek, geen produ cent begreep dat de teneur in wezen universeel is. Na de moord op Fortuyn is er toch iets veranderd. De vergelijking ligt dan ook erg voor de hand: ook Volkert van der G. komt voort uit de Nederlandse sa menleving, die ook Fortuyn met zijn gedachtegoed voort bracht en kennelijk het klimaat voor die aanslag opriep. Je ziet ook altijd dat die daders het idee hebben dat ze het land moeten redden, de zwakken beschermen. En na de aanslag zie je ook steeds weer dat me nigeen een samenzwering ach ter de aanslag vermoedt. Of an ders is de moordenaar wel gek of autistisch. Een logische reac tie, want dan heeft de samenle ving een etiket op die daad ge plakt en kan het hele verhaal rustig in een la worden wegge stopt. Maar uit zo'n redenering mag je blijkbaar toch afleiden dat zulke aanslagen zich altijd weer kunnen herhalen. Ze werkten allemaal vanuit dezelf de impuls, allemaal voelden ze zich miskend en wilden ze hun stem laten horen, in de belang stelling staan." „Zelfs de aanslagen van 11 sep tember zijn op die manier te verklaren: ook die terroristen zochten een symbool om te la ten zien dat ze bestaan. Wist je trouwens dat Samuel Byk, tij dens de regering van Nixon, al probeerde een vliegtuig te ka pen om zich daarmee te pletter te laten vallen op het Witte Huis? Voor mij gaat 'Assassins' daarom over universele waar heden, verpakt in een bizarre komedie waarin het pistool wordt gepresenteerd als de op lossing voor alle problemen." De verhalen rond de negen mannen en vrouwen leiden in 'Assassins' vaak tot Monty Phy- ton-achtige scènes, zegt Cohen. „Het idee alleen al dat je men sen uit een periode van 130 jaar in één voorstelling samen brengt. Of het beeld van Char les Guilte.au, de moordenaar van James Garfield, die met een Abel Sanders als Lee Harvey Oswald in de musical 'Assassins', die met ingang van vrijdag op De Parade in Amsterdam te zien is. Foto: ANP tapdansje naar de galg gaat. En toch, hoe meer je van al die ver halen weet, hoe meer je ontdekt dat zelfs de meest bizarre de tails in de voorstelling berusten op feiten. Grappen op de elek trische stoel? Het is allemaal echt gebeurd." „'Assassins' is ook een soort pa rodie op de westerse samenle ving in het algemeen en de Amerikaanse in het bijzonder. Sondheim gebruikte daarvoor allerlei soorten typisch Ameri kaanse muziek. Je hoort er pa triottische marsen van Sousa in terug, maar ook blue grass, bar bershop, gospel en tapdansen. John Hinckley, die op Reagan schoot en Lynette Fromme die Ford wilde doden, zingen een duet in de stijl van The Carpen ters. Eigenlijk is alleen het slot nog typisch Broadway. Net als bij 'A chorus line'. Maar dan is dit wel 'A chorus line from hell'." Musical 'Assassins'. Muziek en liedteksten: Steven Sondheim. Verhaal: John Weidman. Ver taling en regie: Daniël Cohen. Choreografie: Jay Borg. Muzi kale leiding: Hans van Breu gel. Te zien: Amsterdam, De Parade, 1 t/m 17 augustus. wassenaar/leiden - Publi cist Frans Mouws uit Eind hoven is met schrijver Sipke van der Land uit Wassenaar bezig aan een biografie over Boudewijn Buch. De schrij ver en televisiemaker over leed vorig jaar aan een hart stilstand. Het meeste speurwerk moet nog worden gedaan. „We hebben de familie nog niet lastig willen vallen. We wil len ook niets van doen heb ben met publicaties over problemen rond de erfe nis", aldus Van der Land. Die zijn er wel, want op 19 augustus wordt er in een ju ridische procedure uit spraak gedaan wie Boude- wijns nalatenschap, waar onder duizenden boeken en zeldzame volkenkundige voorwerpen, gaat afwikke len. Mouws en Van der Land gaan zich eerst bezighou den met de schooljaren van Boudewijn in zijn geboorte dorp Wassenaar en diens studietijd in Leiden. De zoektocht naar het échte le ven van de bekende schrij ver wordt met name ver richt door Mouws. Hij pu bliceerde dit jaar al een lij vig boek over Buchs werk. De onderzoekers weten al leen dat Boudewijn op de vroegere Karei Doorman Mulo heeft gezeten en op het Bonaventura in Leiden, maar veronderstellen dat hij in zijn jeugd meer scho len heeft bezocht. Daarom wordt een oproep gedaan aan vroegere klasgenoten en vrienden om informatie te verschaffen. De auteurs willen deze mensen spre ken omdat volgens hen elli eei ift( Boudewijn fictie en werki )er, lijkheid graag door elka en gooide. Zo voegde hij a jer een trema aan de familii001 naam toe om deze ee Duits aureool te geven, q media deden daar hard aa mee. Ook gaat het verhaJ dat Boudewijns vader zeï moord heeft gepleegd, td wijl deze in 1975, na eeij eerder hartinfarct, aan esV hartstilstand is overleden. Namens de familie brai Boudewijns acht jaar jon^ re broer Patrick (een van zes zonen Buch) dit t vorig jaar naar buiten, toonde ook aan dat Bouc wijn nooit in een psycl trische jeugdinrichl heeft gezeten, maar op venjarige leeftijd op advij van de schoolarts zes ken naar een katholiek kantiekamp is geweest. Patrick Buch, die net vee hun moeder nog in Wass fog naar woont, noemt het 'i Bre zich goed' dat er een bi Iri| grafie over zijn broer vejjs e schijnt. ,Aan de ande en kant is zo'n oproep niet e echt wetenschappelijke nadering. Dat had ik lil anders gezien." Schrijver Sipke van Land werkt aan de biogr; mee, omdat hij Boudewijj eerste leermeester was i het literaire pad en hem a muieerde bij diens een publicaties. Kort na dood van Buch claimdi talloze Wassenaarders ze bij Boudewijn Buch school hadden gezeten. der Land: „Ik heb toen gezegd, want Boude) heeft zelf zeer uitvoerig mij geschreven. En da; komen de insiders nu mij." amsterdam/anp - Het Italiaanse filmfestival dat films laat zien op de locatie van opname, komt deze naar Amsterdam. Op 30 augustus is de film 'La ragazza in v (Het meisje in het raam) te zien op de Nieuwmarkt in de buurt van Amsterdam. De film gaat over een Italiaanse n die verliefd wordt op een prostituee uit Amsterdam. De film uit 1961 van Luciano Emmer is voor de vertoning taureerd. Toen de film begin jaren zestig in Nederland in pi ging, werd hij afgekeurd door de filmkeuring. Ook in Italië film slechts verknipt te zien. Op de Nieuwmarkt wordt de int versie met Engelse ondertiteling uitgezonden. Verder zijn er zeven documentaires van Emmer over onder Vincent van Gogh en Jeroen Bosch te zien. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoe fening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Van daag: dj's Simone van Duin (Skiemk) en Martine Overdevest van Ex-Voto. De lichte houten vloer is keurig schoongeboend en schoongeschraapt. Hier en daar krijgen plintjes en planken een likje verf. De vrijwilligers van jongeren centrum Ex-Voto in Voor hout knappen zo hun eigen honk elke zomer op. Zodat de ruimte een jaar lang weer tegen een stootje kan. En dat moet ook, want een jaar lang dansende en plezier makende mensen laat zijn sporen na. Simone van Duin en Marti ne Overvest, beiden 20 jaar, kijken in elk geval weer reik halzend vooruit. Naar het nieuwe jaar, dat op 2 augus tus losbarst. Zelf spelen ze daar een grote rol in, als dj. Een heerlijke bezigheid, zegt Simone: „Ik vind het onwijs leuk om mensen te laten dansen. Het voelt geweldig als de vloer vol staat met mensen, op de plaatjes die je draait. Bovendien was ik al vier jaar barmedewerker hier in Ex-Voto, dus ik wilde wel eens wat anders. Als dj kun je meer doen, kun je de sfeer meer bepalen dan op een andere manier." Martine sluit zich daar van harte bij aan: „Draaien is leuk. Dan kun je zelf de mu ziek kiezen. Draaien hier, in Ex-Voto, is extra leuk. Hier hangt een soort alternatieve sfeer. Hier hoor je vooral gi taarmuziek, rock. In een dis cotheek dansmuziek. Daar houden wij niet zo van." Wat niet betekent dat je als dj simpelweg elk stevig cd- 'tje kan opzetten. Zo werkt het niet, weet Martine.Als je draait, kijkje een beetje om je heen. Als je een hele boel heavy-metal mensen in de zaal hebt, dan pas je je aan. Maar natuurlijk pakje ook cd's die je zelf heel leuk vind. Ik hou wel van ska en grunge." Simone: „Ik hou veel van ska en punk. Punk is uit ja, maar dat wordt hier wel ge waardeerd." Martine: „Ja, punk wordt hier het meest gedraaid." Simone van Duin en Martine Overdevest: „Hier hangt een soort alternatieve sfeer. Hier hoor je vooral gitaarmuziek, rock." Foto: Dick Hogewoning Simone: „Dat is hier de mu ziek." Martine: „Het is ook zo vro lijk." Simone: „Net als ska, je wordt er blij van. Nee, geen oude punk. Geen Stranglers of Sex Pistols. No FX wel." Martine: „En Snuff wordt ook veel gedraaid." Simone: „Je draait samen, met z'n tweeën. Dat loopt wel." Martine; „Je overlegt samen. Ik doe dat samen met Mar- tijn." Simone: „Dat loopt niet op ruzie uit. Je vindt niet alle platen leuk van elkaar, maar dat geeft niet. Ik draai sa men met Nancy en dat gaat prima" Martine: „Maar je draait niet voor jezelf." Simone: „De ideale dans- plaat voor mij? 'Come on Ei- leen'. Van Save Ferris, een coverband." Martine: „Voor mij is dat Therapy. Ik weet niet meer precies welk nummer." Simone: „Nowhere." Martine; „Ja, Nowhere." Maar de dj's draaien niet el ke zaterdag. Elke derde za terdag in de maand is gere serveerd voor bands. En af en toe is er een thema avond. Simone: „We heb ben Tour of Duty-avond ge had. Muziek uit die tijd. Ca- mouflagenetten. Een na- maak-mitrailleur. Er was ook een helikopter nage bouwd." Martine: „En er was een hippiehoek." Simone: „Ja, de 'make-love- not-war-hoek' was dat." Martine: „En we verkochten GI Joe-burgers en Budwei- ser." Simone: „Ik denk dat we eens in de drie maanden een thema-avond hebben." Martine: „Zoals Tropical Night, die hebben we hier ook gehad." Simone: „Toen hadden we zand op de vloer liggen. En we hebben sangria ge maakt." Martine: „Het is hier gezellig hoor." Ex-Voto, Gaasbak 1 in Voorhout gaat op zaterdag 2 augustus om 21.30 urn- weer open. Dan presente ren de zes dj's zich: BP, Ma- non, Martijn, Martine, Skiemk en Nancy. Herman Joustra amsterd am/anp - Een werk van de schilder Jozef Israëls is gistermiddag gestolen uit de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Het doek 'Kinderen aan het strand', dat 20 bij 15 centimeter meet, is enkele duizenden euro's waard. Het schilderij is verze kerd. Een surveillant ontdekte rond vijf uur 's middags dat het schilderij van Israëls was ontvreemd. De deuren van de kerk werden direct gesloten. Op dat moment waren er enkele tientallen bezoekers in de tentoonstellingsruimte. De politie heeft iedereen verhoord en gefouil- an Mi leerd. Daarnaast hebben agenten de exp ^Q| ruimte doorzocht, aangezien de mogelijkhf stond dat de dader het doek in de haast ha »pï borgen. Het werk, eigendom van het Sti Museum, werd niet teruggevonden. Het schilderij maakte deel uit van de tentot ling 'Stad Land', met ongeveer tweehc werken uit de collectie negentiende eeuw v Itr Stedelijk Museum. Het werk van Israëls w; schroeven aan de wand verankerd. De b ging van de tentoonstellingsruimte was v l°"a de woordvoerder in samenspraak met het Uit lijk Museum geregeld. !Ctc Een draaitafel op de fleefloat. Foto: ANP velsen - Het festival Dance Val ley kent zaterdag een luchtige primeur. Een bedrijf introdu ceert een soort luchtkussen voor onder de draaitafel waar mee wordt voorkomen dat de naald overslaat. Het kussen, freefloat geheten, is de afgelopen weken door de Nederlandse dj Tiësto getest tij dens zijn optredens in Berlijn (Love Parade) en Gelredome in Arnhem. De diskjockey reageer de enthousiast. Het kussen met vier 'poten' leidt ertoe dat de draaitafel geen contact maakt met de rest van de dj-uitrusting. Volgens de fabrikant kunnen platendraai- ers daardoor veel meer lagere tonen gebruiken zonder dat zo genaamde rumble ontstaat, een rommelend geluid door trillin gen. Op het festival Dance treden dit jaar op drie 150 dj's op in het recre bied Spaamwoude bij Het evenement wordt v negende keer gehouden, hoofdpodium treden meer Tiësto, Armin van en, Junkie XL, Sister Blisi co V, Laidback Luke en Gielen op. Net als in 201 nen 40.000 bezoekers h« bijwonen. n

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16