PUIN BOLLENSTREEK r" Rijnflat: woningen voor gehandicapten In de Oranjebuurt gaat geen nacht voorbij zonder inbraa 'Waar moet het heen met de politie?' Tijdelijke huisvesting Poolse seizoenarbeidt Hangen Anno 2003 Noordwijkerhouts meldpunt vossenoverla Grote verbouwing voor 'kwetsbare jongeren' Sassenheimse beuken op proef Spontane demonstratie met De Red Fierens naar de kiezer toe NOORDWUK - Thea Fierens, ka- merlid voor de PvdA, gaat op toemee door de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio. Zij begint op 6 augustus in haar woonplaats Noordwijk en ein digt op 21 augustus in Leider dorp. Tijdens haar bezoek aan de gemeente probeert ze er met lokale PvdA'ers en bewoners achter te komen wat er in de re gio leeft. Fierens: „Juist nu tij dens het reces van de Tweede Kamer kan ik doen waar ik an ders niet zo snel aan toe kom. De kennis en de contacten die ik ga opdoen, zijn goed bruik baar voor de vertegenwoordi ging van de streek in de Tweede S Kamer." Inbreker opgepakt noordwijk - Een 36-jarige Noordwijker zit achter de tra lies op verdenking van een groot aantal inbraken. Hij is maandagavond gearresteerd, nadat de politie bewijzen had gevonden dat de man betrok ken was bij onder meer een in braak aan de Oude Zeeweg, in de nacht van 17 op 18 juli. In de woning van de Noordwijker vond de politie onder meer een fotocamera, schilderijen en een zonnebril die van deze inbraak afkomstig waren. Daarnaast troffen agenten nog meer goe deren aan, waarvan zij vermoe den dat ze van andere inbraken in Noordwijk en omgeving af komstig zijn. Of er ook spullen uit Voorhout bij zijn, is nog niet bekend. Rotonde Dever bijna klaar lisse - Vrijdagmiddag is het zo ver. Dan kan er gereden wor den op de nieuw te bouwen ro tonde op de Lissese Heereweg, tér hoogte van Huys Dever. De Heereweg wordt dan weer een doorgaande route want de weg- afzettingen verdwijnen ook, zegt wethouder Moolenaar. „Zoals we al hadden vernomen, is het werk zeer voortvarend uitgevoerd. Er is een enorme winst geboekt. Enerzijds door het zeer gunstige weer, ander zijds door het hoge werktempo. is twintig uur per dag, inclu sief de zaterdag, doorgewerkt." De ontsluiting naar Bedrijven terrein Dever en de Achterweg- Zuid zijn daarentegen nog niet klaar. De nieuwe wegen moe ten nog 'indikken'. Moolenaar verwacht dat beide wegen vóór de winter worden opgeleverd. „Dat zal ook wel nodig zijn, omdat het Bollenlaboratorium rond die tijd naar de nieuwe lo catie wil." Anton Diedrich voorhout - Er gaat bijna geen nacht voorbij. De afgelopen dagen wordt de Voorhoutse Oranjebuurt in de duis ternis bezocht door inbrekers. Zeker dertien inbraakpogingen in dezelfde buurt, meldt de politie. „Dat is vol gens mij nog een lage schatting", zegt G. Bol, een van de slachtoffers. De Oranjebuurt is een oud stukje Voorhout. Een volksbuurt in een dorp dat de laatste jaren in hoog tem po nieuwbouwwijken uit de grond stampt. Als mensen elkaar nu op straat tegenkomen, is de eerste vraag vaak: 'Zijn jullie al aan de beurt ge weest?' „Het is heel beangstigend", zegt J. Ruygrok. Zij kreeg in de nacht van zondag op maandag bezoek. Midden in de nacht. „Ik lag gewoon boven te slapen. Gelukkig heb ik er niks van gemerkt." De inbrekers hebben eerst de garagedeur opengebroken, daarna de keukendeur. Drie racefietsen van haar zoon bleken 's morgens verdwe nen te zijn, net als een portemonnee. „Daar zat maar 35 euro in. Da's niet het ergste", zegt Ruygrok. „Maar dat er mensen in huis zijn geweest, dat is zó erg! Elke keer dat ik door de gang loop, moet ik er aan denken: hier hebben ze dus gelopen, in het stikke- donker, die nacht." Zij kwam 's morgens de trap af en zag de achterdeur open staan. „Ik wist zeker dat ik hem op slot had gedaan. Dan slaat de schrik je om je hart." De fietsen zijn weer teruggevonden: een ander gezin merkte dat ze er plotse ling drie mooie rijwielen bij hadden, naast hun schuurtje, en waarschuw de de politie. „Dat is tenminste iets. Maar daar krijg je de gemoedsrust niet van terug. Ik was vreselijk bang dat ze terug zouden komen, want ze hadden nog wel een paar dingen la ten staan." Ruygrok hoorde van de politie dat 'ze hier in Voorhout weer flink hebben huisgehouden', vertelt zij. Diezelfde mededeling kreegt G. Bol, toen hij aangifte deed. De familie Bol was een nacht eerder aan de beurt: zaterdag op zondag. „Die agent zei dat ik al de tiende was", vertelt Bol. Bij hem bleef het bij een poging tot inbraak. „Ik heb veiligheidssloten op de ramen gezet. Ze hebben er wel aan staan morrelen, maar da's alles." Via het dak van de schuur kwamen de onverlaten in de achtertuin. „De schuurdeur is geforceerd, de hele ci linder is uit het slot. Maar ik heb daar twee goede fietsen staan, en die heb ben ze niet eens mee genomen. En de boormachines zijn er ook nog." Bol denkt dat zijn hond geholpen heeft. „Die sloeg plotseling aan, zo tegen vijf uur 's morgens. Dat moeten die lui geweest zijn." Hij slaapt zelf nog best, vertelt hij. Maar zijn vrouw heeft er wat meer last van. „Die vindt het maar niks, het idee dat ze daar voor het raam heb ben gestaan, dat ze hebben gepro beerd om het open te krijgen." En hij weet van nog wel een paar mensen. „Die hebben het er ook best moeilijk mee. Trouwens, toen ik een nieuw slot ging halen zei die ijzer handelaar ook: Je bent de tiende al vandaag." Burgemeester De Ronde voelt met de slachtoffers mee. „Het is best ingrij pend als in je huis wordt ingebro ken." Van een 'golf wil hij niet spre ken, het is een inbraakkabbeltje, vindt de burgemeester. „Normaal ge sproken hebben we in Voorhout heel weinig last van inbraak. En éls het ge beurt, dan is het in het oude dorp. De nieuwbouw is toch voorzien van be ter en moderner hang- en sluitwerk." Maar de gemeente heeft verder geen rol in het voorkomen van inbraken in het dorp. „Mensen zijn er zelf voor verantwoordelijk hun huis goed te beveiligen. Een paar jaar geleden hebben we het initiatief genomen om samen met de politie het Keurmerk Veilig Wonen onder de aandacht te brengen, maar de animo was nihil. Het ging de mensen te veel geld kos ten." Het is de politie uiteraard ook vallen dat er veel wordt ingebro!-— de Voorhoutse wijk, meldt woordvoerster. Daarom is de j m extra aan het surveilleren, en agenten meer de wijk in dan no m bij een inbraak gebeurt, om Q ners te vragen of ze iets hebbi zien. „Maar we kunnen nu eei m niet nachtenlang ergens gaan j in de hoop dat er iets gebeurt. V wel doen, is deze inbraken iede bespreken in de briefing. We i m de inwoners om het Politiekeu. Veilig Wonen toe te passen o|lv woning - dat gaat over veilighei m ten en extra pinnen in deuren men. En natuurlijk, als ieman ziet, laat hij of zij ons dan inl noordwijkerhout - Noordwijkerhout wil we ten hoe groot de overlast is van vossen. Daar om heeft de gemeente gisteren een telefonisch meldpunt geopend (0252-343873) waar inwo ners hun klachten kunnen deponeren. „We horen steeds het nodige over vossen die bezig zijn geweest. Daarom willen we inventariseren hoe groot de schade nu werkelijk is. Omdaj overlast door vossen nergens kan wordenr meld, hebben wij dit nummer opengesj Als blijkt dat de overlast erg groot is, stad we naar de provincie. Dat is de instantiel ontheffing van het jachtverbod kan verleni aldus een woordvoerder van de gemeente.!- door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijksche Bouw- vereeniging (KBV) gaat een deel van de woningen in het senio rencomplex Rijnflat verbouwen voor verstandelijk gehandicap ten. Volgend jaar wil de KBV acht tot tien appartementen ge schikt maken voor Katwijkse 'jongvolwassenen', die door een lichte handicap woonbegelei ding nodig hebben. Voor de gehandicapten worden twintig eenkamerwoningen sa mengevoegd tot tweekamerwo ningen van twee verdiepingen. Twintig andere kamers worden eveneens samengevoegd, maar die appartementen zijn gelijk vloers en bestemd voor senio ren. Momenteel worden de laatste onderzoeken verricht voor de verbouwing. Voor het project werkt de wo ningbouwcorporatie samen met Philadelphia Zorg Midden Holland, een organisatie die de belangen behartigt van ouders met een gehandicapt kind. Phi ladelphia is namens de Katwijk- se ouders al jaren op zoek naar een plek waar de gehandicap ten kunnen wonen. Nu woont deze groep 20- tot 35-jarigen nog thuis bij de ou ders. Hun zelfstandige woon omgeving moet veilig zijn, licht adjunct-directeur K. Kunst van de KBV toe. „Ze moeten niet het risico lopen op pesterijen, oplichterij of mensen die vijan dig zijn. Het zijn kwetsbare jon geren." Desondanks kunnen ze - met een beetje hulp - prima zelfstandig wonen, zegt J. Voor hout, regiomanager van Phila delphia. Er komt in het com plex een steunpunt voor bege leiding, eventueel in de vorm van een gezamenlijke huiska mer. Volgens Voorhout zijn de cliën ten en de ouders blij dat de KBV serieus werk heeft gemaakt van hun verzoek voor een wooncomplex. „De samenwer king is heel positief verlopen. Nu het echt staat te gebeuren, kan het ons niet snel genoeg gaan." Voor de KBV past het project in de maatschappelijke functie die de woningcorporatie heeft Nu een deel van het gewone hui zenbestand aan de huurders wordt verkocht, richt de corpo ratie zich nadrukkelijker op de groepen in de samenleving die nog wél de hulp van een sociale verhuurder nodig hebben: ou deren, starters en gehandicap ten. Het project in de Rijnflat valt samen met een flinke renovatie die daar al gepland stond. Alle bewoners krijgen een eigen cv- ketel en op termijn wordt ook de buitenkant opgeknapt. De kleinste woningen krijgen een complete herinrichting. Kunst: „Ouderen zitten niet te wachten op eenkamerflats, dus daar willen we vanaf. Boven dien is het wel een echte senio renflat geworden, dichtbij de voorzieningen en met een huis meester die de boodschappen helpt sjouwen, maar destijds zijn de huizen niet speciaal daarvoor bestemd. Er kwamen dus ook alleenstaanden en jon geren met housemuziek in. Dat gaf de nodige leefstijlproble men." Over een tweede project, voor de huisvesting van meervoudig gehandicapte tieners, is Kunst minder optimistisch. Het plan om een blok maisonnettewo- ningen aan de Beatrixlaan te verbouwen, blijkt te duur te zijn. „Een onrendabele investe ring van twee miljoen euro, dat is voor de KBV zeker anderhalf miljoen teveel." De KBV geeft nog niet op en gaat de bouw technische aanpassingen nog eens goed bekijken. Voor de huidige huurders van de maisonnettes betekent dat extra onzekerheid. Als het pro ject doorgaat, zullen zij moeten verhuizen. De KBV belooft hen uiterlijk 15 december te laten weten wat er gebeurt met hun woningen. ,Als we dan nog niet zeker we ten of het lukt, nemen we een besluit waarbij het belang van de zittende huurders het zwaarst weegt." In dit woonzorgcomplex zou den acht tot twaalf tieners kun nen wonen, die 24 uur per dag verzorging nodig hebben en nu bij hun ouders wonen of in in stellingen buiten Katwijk. sassenheim - Met e grote vrachtwagen ze 's morgens vóór drukte neergelegd Hoofdstraat in Sass heim. 's Middags w ze een voor een boombakken getal de door de gemeei huurde leivormige beuken of zuilvori pen. Vanaf nu kunt Ie bezoekers en wii liers van de Sassenl se winkelstraat kijl de vijftien bomen len. Als dat zo is vi nen de bakken en er gaten voor in di plaats, waarin boi worden geplant, ven niet de huidij men te zijn. De di ve keuze voor de wordt gemaakt aai hand van de ervarii in de proefperiode, duurt tot oktober, boombakken won dens de proef vei met rozen. Foto: Hielco Kuipei hillecom - De firma Ruigrok heeft tijdelijk twintig Polen in twee geschakelde woningen aan de Lijsterbeslaan in Hüle- gom geplaatst. Woningcorpora tie Pago, die eigenaar is van de ruimte, wil uiteindelijk jonge ren in het gebouw huisvesten. Om een kraakactie te voorko men heeft de corporatie de woonruimte ter beschikking ge steld voor de opvang van Pool-' se seizoensarbeiders tot in ieder geval januari. Direct omwonen den zijn gepikeerd, omdat Pago hen nog niet heeft geïnfor meerd over de nieuwe buren. Tot enkele maanden geleden woonden er verstandelijk ge handicapten in de twee gescha kelde huizen aan de Lijsterbe slaan. Pago nam het pand over van de zorginstelling die het eerst beheerde als gezinsver vangend tehuis. Pago wil het verbouwen tot een complex van minimaal twaalf apparte menten voor jongeren, laat waarnemend directeur M. van Steenbergen weten. Voor de verbouwing moet het bestemmingsplan worden ge wijzigd. Een verzoek daarvoor is al ingediend bij de gemeente Hillegom. Vanwege de proce dures zal het zeker tot januari duren eer er gebouwd kan wor den, aldus Van Steenbergen. „In overleg met de gemeente hebben we besloten het tot die tijd te gebruiken om er mensen van Ruigrok in te zetten. Zo ver lichten we zijn probleem en voorkomen we kraak." Pago heeft omwonenden eer der al per brief laten weten, dat de huizen geschikt worden ge maakt voor jongerenhuisves ting. Over de tijdelijke bewo ning door de Polen is nog geen informatie verstrekt. „Het ging allemaal zo snel", zegt Van Steenbergen. „Maar zij worden nog op de hoogte gebracht." Maximaal twintig arbeid» gen een onderkomen in i zen. Verontruste buurtbewon naleerden een grotere bedden in de achtertui vorige week. Direct omi den zien de komst van helemaal niet zitten. Zo spelt een overbuurman wetse wildwesttaferelen' wijk Bakkum als de Pol men. Dit weekeinde hebben dd hun intrek genomen in bouw. Volgens P. Ruigi - het bij twintig tijdelijke blijven. Hangen op straat is vooral in de zomer een geliefde bezigheid. Voor ouders, voor moeders met kinderen en natuurlijk voor jongeren. In een zomerserie aandacht voor het 'hangen' door oud en jong. Vandaag in NoordwijK Het contrast kan nauwelijks groter zijn. 's Middags stellen de jongelui op het skateplein aan de Voorstraat in Noord- wijk-Binnen zich voor als Bas Keulen, Jolanda Dorsman en Rob Hoek. 's Avonds volstaan jongeren naast het terrein met Sander de V. en John de V. Alsof ze misdadigers zijn en iets te verbergen hebben. „Dat is be slist niet zo", stelt Sander met nadruk. „Goed, ik mag hier niet meer komen. Als de politie me ziet, krijg ik een proces-verbaal. Of ik wat heb gedaan? Ik zou het niet weten." In de ogen van een aantal om wonenden zijn het allemaal hangjongeren. Overlastbezor- gers dus. En die zijn ze liever kwijt dan rijk. Daarom wordt regelmatig de politie gebeld. „Maar tot nu toe heeft die poli tie op het plein niets verkeerds gesignaleerd", zegt jongeren werker Marlijn Groen op deze dinsdagmiddag. Ze maakt met collega's een proefrit in De Bus, het nieuwe project van het jeugd- en jongerenwerk in Noordwijk. Het is een omge bouwde SRV-wagen, die eind augustus langs plekken gaat rij den waar de jeugd pleegt sa men te komen. De 'hangbus' is zodanig inge richt dat er allerlei activiteiten voor jongeren in kunnen plaatshebben. Zo wordt ge dacht aan spelletjes, een tijde- - - lijke ontmoetingsplaats, en op Jongeren hebben het skaten onderbroken om te kijken wat De Bus te bieden heeft. Foto: Hielco Kuipers de woensdagmiddag een 'werk bank' voor skaters. Tijdens de proefrit is het echter veel te warm om binnen te zit ten. Volstaan wordt met het uit delen van limonade, chips en folders over bijvoorbeeld drugs, (veilige) seks, onderwijs en ro ken. Limonade en chips vinden gretig aftrek, de rest nog niet. Skaten is veel meer in. Tot groot genoegen van onder anderen Marlijn Groen. Zij nam het ini tiatief om het speelplaatsje dat in de jaren '80 is aangelegd, drastisch te veranderen. „Het was altijd een trapveldje met asfalt. Er stonden iepen om heen, waarvan de wortels om hoog kwamen. Het asfalt dus ook. In de loop der jaren is het ■steeds meer een hangplek ge worden voor oudere jongeren. Er werd met brommers op ge crost. Voor de jongere kinderen was er niets meer aan. Daarom zijn we in overleg met hen naar een betere opzet gaan kijken en dat leverde dit veldje op. Er is hoogstens nog sprake van wat geluidsoverlast door die skates." De 16-jarige Bas Keulen is blij dat het terrein in maart officieel is opengesteld. „Vroeger kon je alleen op het Palaceplein en bij het Bollenbad skaten, maar daar stond niet zoveel. Dit is ideaal. En dat sommige bewo ners klagen, begrijp ik wel. Ze wonen hier al heel lang. Aan de andere kant moet je toch er gens een plek hebben om te spelen." En die is fantastisch, vult de 20-jarige Rob Hoek uit Noordwijk aan Zee aan. „Een geniaal pleintje. Vroeger ston den hier voetbaldoelen en bas- ketbalpalen, maar die waren een beetje gaar. Versleten. Ge lukkig zijn ook die vernieuwd." Jolanda Dorsman (16) skate niet, maar kan moeilijk als pro bleemjongere worden be schouwd. „Ik zit hier altijd met vriendinnen. Kijken naar het skaten, een beetje kletsen. Toch geen probleem?" De beide De V's die vroeg op de avond buiten het hek op palen hangen, begrijpen ook niet dat er mensen zijn die zich aan hen storen. Het terrein is nog open. Tot tien uur. Maar aan skaten hebben ze geen behoefte. „Daar zijn we te oud voor", zegt de 18-jarige John de V. „Maar ik vind het wel jammer dat we ons veld kwijt zijn. Ons stekkie, waar ik al m'n hele le ven kom." Soms zijn ze met z'n tienen of vijftienen. Nu met z'n tweeën. Sander: „Als we met een hele groep staan, ligt er wel eens wat op de grond. Papier, blikjes of een jointje. Maar verder valt het wel mee. Als iemand wel eens komt aanrijden met de autora dio hard, dan zeggen we dat die zachter moet worden gezet. En dat gebeurt ook, dus ik weet niet waar men zich nou druk over maakt. Die politie reageert vaak zo overspannen. Zaten we een keer op het schoolplein van de Schapendel met één kratje bier. Kwam de politie met hon den op ons af. Waar moet het heen met de politie?" De 'problemen' voor de hang jongeren zijn sinds de opening van het skateplein aanzienlijk toegenomen. Zeggen ze. John: „Vanaf die tijd komt de politie vier of vijf keer op een avond controleren." John: „Soms staan ze verdekt opgesteld. Als ze dan denken dat je wat ver keerd doet, komen ze plotseling tevoorschijn. En als je com mentaar hebt, worden ze kwaad. Dan heb je geen 'res pect voor het gezag', zeggen ze." Het jeugd- en jongerenwerk probeert de hangjeugd naar de units te halen die als tijdelijk onderkomen voor 16-plussers bij de Northgohal zijn neerge zet. Sander de V: „Ik ga wel een keertje kijken. Als het niets is, zien ze me niet meer." John de V is zo mogelijk nog scepti scher: „Ik ga daar niet heen. Dan blijf ik nog liever thuis." Jan Preenen katwijk - De wekelijkse toeristen markt in Katwijk kreeg gisteren een spectaculair staartje. Op van de gemeente waren ook de Katwijkse Redding Brigade (KRB), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij (KNRM) en een onderdeel van de marine aanwezig, om de markt op de boulevard ritiem tintje te geven. De KNRM stelde de boot De Redder open voor het publiek, en trok over de dag honderden belangstellenden. „Vooral kinderen", zegt Arie van Dijk van de KNRM. „En toen negen uur 's avonds klaar waren, liepen er nog steeds honderd mensen achteraan. Dus we boot nog maar even te water gelaten, en een kleine demonstratie gegeven van een minuut was dan wel weinig branding - daar heb je slechter weer bij nodig - maar op hoge snelheid en een paar scherpe bochten maken, doet het altijd goed." De toeristenmarkt is tot en met 26 elke dinsdag van 13.00 tot 21.00 uur in het centrum van Katwijk aan Zee. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14