REGIO Watersporters willen harder op Braassem Lange procedures leiden tot psychische problemen asielzoekers Juitse Doggen Club vreest slechte naam na bijtincident Huurwoningen in villawijk Kalkhaven Zeven kauwen dood en kater mishandeld R3 'Hierdoor vergroot je juist de veiligheid' Ian slaat en hopt meisje ihin aanden rijn - Een 35- ige Alphenaar heeft gister- >nd laat in de Argosstraat in i woonplaats een 14-jarig lisje geschopt en geslagen, politie heeft de man aange- uden. Een lang lopend con- t tussen de familie van het isje, die in de Argosstraat Dnt, en de verdachte vormde moedelijk de aanleiding tot geweldsuitbarsting. liderdorp bijna gionella-proof ieeoorp - De gemeente Lei dorp is klaar met de werk- mheden in zwembad De es die legionellabesmettin- i in de toekomst moeten jrkomen. Op de gymzaal aan Kwikstaartplein na zijn nu alle sportaccommodaties in derdorp legionella-werende Delen genomen. Deze wordt volgende maand lerhanden genomen. imerlid gaat ar Duinrell isenaar - Vicevoorzitter reijer van de vaste kamer- imissie voor economische en gaat binnenkort op werk- oek in attractiepark Duin- Het kamerlid, CDA-woord- rster toerisme, maakt een ebreide kennismakingsron- loor het park en wordt bij- raat over 'problemen waar- i Duinrell op plaatselijk, re- ïaal en landelijk niveau te een heeft'. Duinrell voelt ivereerd. ,,Dat het bezoek mevrouw Schreijer-Pierik le een bijdrage is om het ing van de toeristische be stak te onderschrijven, t vast. Ondanks haar grote rage aan de Nederlandse ïomie, krijgt deze bedrijfs- immers nog steeds nauwe- politieke belangstelling." woensdag 30 juli 2003 imperen rond zwembad rttwouDE - Zoeterwoudse leren van 6 tot en met 12 mogen in de nacht van tnsdag 13 op donderdag 14 ustus onder begeleiding peren op de ligweide bij zwembad. De kinderen inen zelf een tent meene- i, maar mogen ook gebruik en van de grote tent, die de iting op het zwembadter- opzet. Aanmelden kan bij assa van het zwembad aan ieuweweg, deelname kost Vluchtelingenwerk: Nederlands beleid wekt gedwongen opnames in de hand door Janneke Dijke oegstgeest/regio - Steeds meer vluchtelingen krijgen psychische problemen door de lange asielprocedures in Nederland. Dit jaar zijn drie cliënten van Vluchtelingenwerk Rijnade zelfs gedwongen opgenomen in een psychia trische inrichting. „Eerder waren er ook pro blemen, maar die waren gerelateerd aan trau ma's in het land van herkomst. Nu is de pro cedure in Nederland de oorzaak", zegt coör dinator Marianne van der Beek. De medewerkers van Vluchtelingenwerk Rijn ade maken zich de meeste zorgen over de mensen die al jaren geleden asiel aanvroegen en nog steeds in onzekerheid verkeren, mel den ze in hun jaarverslag over 2002. De cliën ten van Rijnade, dat in Oegstgeest kantoor houdt, wonen in de gemeenten Alkemade, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnwoude, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude. Hoeveel asielzoekers er op dit moment psychische be geleiding krijgen, weet Van der Beek niet. „Maar vorig jaar waren het er in Oegstgeest, Warmond, Alkemade en Zoeterwoude onge veer 25." De stichting had eind vorig jaar 178 cliënten in die gemeenten. De onzekerheid werd vorig jaar extra aange wakkerd door de toenmalige minister Nawijn (LPF) van vreemdelingenzaken en integratie, die de vluchtelingen die al jaren wachten op een verblijfsvergunning herhaaldelijk hoop gaf op een generaal pardon, en dat vervolgens weer afzwakte. Vanwege de psychische pro blemen van veel asielzoekers moet Nawijns opvolgster Verdonk (WD) haast maken met het generaal pardon, vindt Van der Beek. „Landelijk gaat het om 5.500 mensen. In onze ogen is dat niet zo veel. Behalve dat het een enorme opluchting is voor die mensen, scheelt het een hoop werk voor de departe menten als deze oude gevallen een verblijfs vergunning krijgen." Asielzoekers die psychische problemen krij gen zijn lastig te helpen. „De vrijwilligers van Vluchtelingenwerk zijn er niet op toegerust. Als het slechter gaat met deze mensen, vallen ze snel terug in hun eigen taal. Dat maakt het voor een arts of hulpverlener ook lastig. Hoewel mensen dankzij de nieuwe vluchte- lingenwet minder lang op uitsluitsel hoeven te wachten, merkt Van der Beek dat ze toch nog het spoor bijster kunnen raken. Voor veel landen, zoals voor Irak, worden uitsluitend tijdelijke verblijfsvergunningen gegeven. Zo'n vergunning is drie jaar geldig, maar kan door de overheid worden ingetrokken zodra die vindt dat het land van herkomst veilig is. „Mensen uit Irak die hier al lange tijd zijn hebben nu een nieuwe vergunning gelaegen, maar ze hebben niet in de gaten dat die tijde lijk is. Zij verkeren in de veronderstelling dat ze nu eindelijk mogen blijven." De bood schap dat dat niet waar is, kunnen sommigen niet aan. „De rek is er bij hen uit." Behalve met begeleiding helpt Vluchtelingen werk de asielzoekers in een enkel geval met geld. De stichting heeft een noodfonds dat gevuld wordt door kerken, scholen en parti culieren. Vorig jaar steunde Vluchtelingen werk een gezin dat zijn zaak kon voorleggen aan het Internationaal Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Een echtpaar dat krap zat vanwege financiële steun aan familie in het buitenland kreeg ook geld. door Janneke Dijke roelofarendsveen - Water sportvereniging Braassemer- meer in Roelofarendsveen wil toestemming om zo nodig har der dan twintig kilometer per uur te varen op het meer. De ge meenten Jacobswoude en Al kemade willen daar niet aan. Zij geven aan maximaal tien bedrij ven zo'n ontheffing en zitten al aan de taks. De watersportvereniging heeft de ontheffing nodig bij wed strijden, legt voorzitter Jan de Vreede uit. „Als wij een zeil wedstrijd houden, start je om de vijf minuten. Tussendoor heb je steeds een minuut om de startlijn te verleggen. Dat is no dig, want als het waait ligt hij niet altijd meer haaks op de wind." Die minuut is alleen haalbaar als een boot met der tig of veertig kilometer per uur op de boei afkoerst en hem weer op de juiste plek legt. Meer tijd nemen om de startlijn op zijn plaats te krijgen is niet mogelijk. „Dit zijn regels waar internationale zeilwedstrijden aan moeten voldoen. Dat kun nen wij niet op ons eigen hout je gaan veranderen." De Vreede wil bovendien snel kunnen ingrijpen als er een boot omslaat op de Braassem. „Wij geven trainingen en oplei dingen op het water. Dan is het veilig om er snel bij te kunnen zijn. Door ons een ontheffing te geven wordt het niet gevaarlij ker op het water. Hierdoor ver groot je juist de veiligheid." De voorzitter legt zich niet neer bij de afwijzing en is van plan met de politiek in Alkemade en Jacobswoude te gaan praten. „Volgens mij hebben ze; me niet goed begrepen. Ik vraag niet om een vrijbrief om altijd maar hard te varen. Wij zijn ook niet van plan om met tien boten wedstrijdjes te gaan houden. Het gaat uitsluitend om wed strijden en trainingen. Ik wil best van tevoren melden wan neer we een wedstrijd hebben." De watersportvereniging krijgt nu regelmatig een bekeuring. „Op dit moment zo'n vijf zes per jaar", zegt De Vreede. „Dat kost je tussen de zestig en ze ventig euro per keer." Hij is on tevreden over de werkwijze van de politie Hollands Midden. „Ze liggen er op te wachten. Vroeger had je de rijkspolitie, die erkende ons vakman schap." Hij heeft het meegemaakt dat een reddingsboot door de poli tie het water werd uitgestuurd terwijl er een stuk of wat 'opti- mistjes' - bootjes waarin kinde ren leren zeilen - in het water lagen. „Dat is pas onveilig, die kinderen alleen op het water achterlaten." Leden die in zo'n geval een prent krijgen, krijgen het geld terug van de vereni ging. „Maar het is vervelend, want mensen die als vrijwilliger werken voelen zich er onzeker door. Het is niet fijn om be keurd te worden." De gemeente Jacobswoude, die de vergunningen namens buur gemeente Alkemade verleent, weigert een uitzondering te ma ken voor de watersportvereni ging. Tien bedrijven hebben zo'n ontheffing, en dat is het maximum. „We willen eigenlijk niet dat er harder wordt geva ren", zegt waarnemend burge meester Andel. „Het kan zijn dat een bedrijf dat boten maakt de boot moet testen. Daarom hebben zij een ontheffing. Maar de watersportvereniging is geen bedrijf en komt niet voor de re geling in aanmerking." Watersportvereniging Braassemermeer wil snelle boten op het water hebben, bijvoorbeeld om jonge zeilers in optimisten in de gaten te houden. Archieffoto: Henk Bouwman s'jrote hondenrassen zijn toch al zo in opspraak' r Nancy Ubert Jtgeest/regio- De leden van 'Nederlandse Duitse Doggen ?t) (NDDC) zijn doodshe id dat hun dieren de vol- I le zijn op de lijst van grote Tienrassen, die door bijtin- nten een slecht naam heb- Bij de achterban van de niging is opschudding ont- over een incident, ruim week geleden, waarbij twee elijnde Duitse doggen op Vassenaarse strand de west and white terrier Dimple Ibeten. Een aantal leden is dat 'hun' ras in de media It zwartgemaakt. Oegstgeestse echtpaar Van Vijver, dat al jaren met Ise doggen werkt, betreurt roorval enorm. „Grote hon- assen zijn toch al zo in op- ak. Dit doet onze vereni- geen goed", zegt Dik van Vijver, algemeen bestuurs- m de NDDC. Zijn echtge- lW is keurmeester bij de lan ce Duitse doggen-vereni- Zij heeft de Leidse eige- van de twee doggen die de J te grazen namen, jaren wel eens bezocht toen :n nestje had, vertelt ze. lijk gezegd was ik niet zo de indruk van de manier ip hij zich presenteerde, iet nestje zat het wel goed. :t natuurlijk nooit wat er "Jjurt als de pups groter wor- i Ik heb begrepen dat de e'lal een tijdje niet meer fokt. esf was ik eigenlijk wel blij Dii' irobuitse dog is een heel ge- delijke hond, laat secretaris Pos van de NDDC via een iuw weten. „Veel gemoe- :er dan zijn uiterlijk doet comen. Het ras is terug- lend naar vreemde men- iovendien heeft de Duitse .een ijzeren geheugen. Als iets is overkomen, kan hij •it meer vergeten." Wei- oppert ze, heeft de reu le Leidenaar wel eens iets :nds meegemaakt met witte hondjes. „Niet dat iee goedpraten wat er urd is." ens de eigenaar van de doggen ligt de schuld van De Duitse dog is een heel gemoedelijke hond, zeggen de liefhebbers van dit grote hondenras. Archieffoto: Henk Bouwman het dodelijke bijtincident bij de baasjes van de westy Dimple, het Wassenaarse echtpaar Slats. Zij hadden Dimple bij zich moeten houden. Dimple was aan het spelen met twee kleine re honden toen hij tussen de aangelijnde Duitse doggen te recht kwam. De reu hapte in zijn nek, beet door en de kleine westy was dood. De teef beet nog eens flink na. Volgens de eigenaar van de doggen kwam Dimple in de roedel en be schermde de reu zijn wijfje. „Als het incident op het terrein van de reu had plaatsgevonden, was het misschien een ander verhaal geweest", reageert Dik van der Vijver. „Het zal me een mooie boel worden als we alle maal met bijtgrage honden over straat zouden gaan. Aangelijnd of niet. Kijk, een terriër denkt altijd dat hij veel groter is dan hij in werkelijkheid meet. Die gaat niet zo snel op zijn rüg lig gen om zich te onderwerpen aan gezag. Al is zo'n westy ei genwijs, dan nog mag een grote hond hem niet doodbijten. Dit is echt een opvoedingsfout." Van der Vijver: „Over wat voor een hond je ook praat. Zijn ge drag staat of valt bij dat van zijn baas. Opvoeding en training, daar draait het bij een hond oiti." Volgens de bestuursleden lopen er meer onopgevoede dan gedisciplineerde honden in ons land rond. „Het zou het al lermooiste zijn als elke fokker drie keer nadenkt voordat hij een pup verkoopt", aldus de se cretaris. „Helaas. Voor sommi ge mensen is de geur van geld belangrijker dan de gevolgen die de koop voor mens en dier heeft. Dus komt een Duitse dog in handen van iemand die hem niet aankan, veel te klein woont en noem de ellende maar ver der op. Wie in een kinderrijke wijk woont, waar de huizen bij na op elkaar staan, zou niet zo'n hond als de Duitse dog in htiis moeten nemen." De eigenaar van de twee Duitse doggen staat als fokker geregi streerd bij de landelijke Duitse- doggenvereniging. Volgens een bestuurslid van de NDDC heeft de Leidenaar tot een jaar of vijf geleden nog honden gefokt. Er zouden destijds een paar 'akke fietjes' zijn geweest. Wat voor soort problemen er zijn ont staan, wil het bestuurslid perti nent niet naar buiten brengen. „Laten we het erop houden dat het met verantwoordelijkheid heeft te maken." De Leidenaar staat nog niet op de zwarte lijst van fokkers, maar wordt even min aangeprezen door de ver eniging. Martin Gaus: 'muilkorven' Martin Gaus, Nederlands meest bekende hondenge dragstherapeut, vindt dat de Leidenaar zijn honden moet muilkorven als die inder daad zo 'asociaal' zijn. De Duitse doggen die Dimple doodbeten, hebben in het verleden vaker voor inciden ten gezorgd. „In dat geval", zegt de televi siepresentator, „moet je als eigenaar je verantwoordelijk heid nemen. Tegenwoordig zijn er prima muilkorven te koop die het beest niet de adem benemen. Of hij moet zijn honden uitlaten op tij den dat er niemand op straat loopt 's Morgens om zes uur, bijvoorbeeld." Gaus noemt de Dimple Story een 'beroerd verhaal', waar bij alleen maar verliezers zijn. „De eigenaar van de westy had inderdaad zijn hond bij zich moeten hou den. Dat beest had niet naar die grote kanjers moeten lo pen. In hondenwereld be staat overigens geen groot en klein. Daarom zie je ook ge beuren dat een chihuahua een Ierse wolfshond corri geert. Met andere woorden: de hondenbazen zijn de baas en moeten bepalen wat er gebeurt. Zeker met een terriër. De staart van die hond staat altijd loodrecht omhoog. Daarmee wekt hij de indruk dat hij een impo nerend typetje is." „En dan zo'n hond aan de lijn", vervolgt Gaus. „Die is gefrustreerd omdat hij vast zit. Het einde van de lijn is nog zijn territorium. Telkens weer blijkt dat de conflicten het grootst zijn aan het einde van die lijn. Niet aan de voe ten van de baas. Tja, en als die eigenaar van de Duitse doggen dan machteloos staat heb je de poppen aan het dansen," leiderdorp - In de luxe villawijk Kalkhaven in Leiderdorp ko men zo'n dertig tot veertig huurhuizen te staan. Dat heb ben de Algemene Woningstich ting Leiderdorp (AWL) en de gemeente Leiderdorp met el kaar afgesproken. De AWL heeft jaren geleden bouwgrond gekocht in het ge bied tussen jachthaven Does haven, de volkstuinen en de Mauritssingel. Die grond ligt in het gebied dat de gemeente Lei derdorp wil ontwikkelen tot luxe villawijk. De bouw van dit woonwijkje moet geld in het la tje brengen voor de verdiepte aanleg van de verbrede rijksweg A4 en is onderdeel van het W4- plan. Met de uitvoering van dit plan hoopt Leiderdorp 18 mil joen euro te verdienen, de bij drage die rijkswaterstaat ver langt voor het ondertunnelen van de snelweg. De gemeente Leiderdorp heeft de AWL gevraagd of het stuk grond te koop is. Het liefst zou Leiderdorp op de AWL-grond dure huizen neerzetten, om de opbrengst te verhogen. De wo ningstichting heeft dat verzoek afgewezen. „Wij willen liever dat er huurhuizen komen in die wijk. Met dat doel hebben we die grond ooit gekocht", aldus AWL-directeur T. Verdoes. Uit eindelijk hebben de twee partij en afgesproken dat ze de wijk samen ontwikkelen. Volgens Verdoes is het de be doeling dat er dertig tot veertig huurwoningen worden ge bouwd tussen de vrijstaande huizen, die voor het overgrote deel aan het water komen te staan. Op welke plek de huur huizen komen, is volgens Ver does nog niet zeker. „Het hoeft niet op de plek die in ons bezit is." Er zijn nog geen afspraken ge maakt over het type huurhuis, maar de bouw van eengezins woningen ligt volgens de direc teur niet voor de hand. Naar appartementen voor starters en senioren is meer vraag. De bouw van woonwijk Kalkhaven is gepland voor de periode 2004 tot 2007. alphen aan den rijn - De Al- phense dierenbescherming is het afgelopen weekeinde ge confronteerd met twee gevallen van ernstige dierenmishande ling. Op zondag werd in het Ze- gerslootgebied een zwaar mis handelde kater gevonden. Waarschijnlijk heeft iemand ge probeerd het dier te verdrinken. Dezelfde dag werden bij de kin derboerderij in het Bospark ze ven dode kauwen aangetroffen die waarschijnlijk zijn vergif tigd. Volgens Daniëlle van Gennep van de dierenbescherming is het niet waarschijnlijk dat de mishandeling van de kater kan worden toegeschreven aan de kattenmoordenaar die dit voor jaar actief was in de regio. „We zoeken nog naar mensen die iets kunnen zeggen. Vooral op zaterdagavond heb je in Zeger- sloot ook hangjongeren - mis schien moet je het in die hoek zoeken. Het is natuurlijk ook een andere plek dan waar de slachtoffers van de kattenmoor denaar zijn gevonden. Vandaar dat we die link niet leggen." De kater is zondagochtend door zijn bazin gevonden en door een dierenarts afgemaakt. Of de kauwen die zondag in het Bospark werden gevonden daadwerkelijk zijn vergiftigd, wordt nog onderzocht door een patholoog. Maar volgens Van Gennep is het de enige logische verklaring voor de vondst van .zeven dode en drie stervende dieren dicht bij elkaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13