REGIO AZ-FC Groningen is wél leuk 'De dokter moet ook betalen als hij een afspraak niet nakon z 'Niet zielig doen en zelf ook de kosten betalen' 'Als je gas ruikt: De ruzie volgt op een ont" bel ons gratis' )l W HDC 970 WOENSDAG 30 JULI NAVRAAG De Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ministerie van VROM ruziën over wie verantwoordelijk is voor de veiligheid van gas leidingen in de woningen. ploffing in een woning in Rotterdam. Navraag bij woordvoerder MARIEKE VAN KRUININGEN van energiebedrijf NUON, de leverancier van gas en licht in deze regio. Wie heeft gelijk? v,Volgens de Wo ningwet zonden de gemeenten de leidingen moeten contro leren." Maar de VNG sputtert tegen omdat die wet niet helder zou Zijn* Wat is daarop uw re actie? „Geen. Dat is echt een discus sie tussen het ministerie en de VNG." Zou de veiligheid en deugdelijkheid van gasleidingen in de hui zen iets zijn voor NUON om zich mee te bemoeien? „Ja, en dat doen we ook. Wij zorgen allereerst voor de veiligheid van de leidingen tot aan de meter. We hebben wel de taak op ons genomen voor de veiligheid in het huis. We zijn net met een cam pagne begonnen." Dat klinkt aardig. Vertel „Wat je kan doen is een heel leuk spel spelen over de gevaren in huis. Dat kun je vinden op www.waarishetgevaar.nl. Wij wijzen op de risico's in de woningen. Op het moment dat je gas ruikt, zeggen we ook: bel ons. Dat kan kosteloos naar 0800-0513." Dus NUON voelt zich verantwoordelijk. Zou de controle van de leidingen geen klus voor jullie zijn? „Van oorsprong waren de energiebedrijven ook altijd verantwoor delijk. Het viel alleen niet meer te handhaven. We moesten als een soort politieagent optreden. Niettemin zou het weer een optie kunnen zijn. Dat is dan wel aan voorwaarden verbonden. Het is wel iets waar een prijskaartje aan hangt." tekst: Robbert Minkhorst archieffoto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, donderdag 30 Juli BOLLENSTREEK - Naar wij vernemen zijn er besprekingen gaande, tussen diverse instanties om voor Dinsdag 25 Augustus een groot streekcorso te organiseren, dat de gemeenten Leiden, Rijnsburg, Kat wijk en Noordwijk op zijn route zal aandoen. Dit zal voor de eerste maal in de geschiedenis zijn, dat deze plaatsen een corso van groot formaat zullen aanschouwen. Getracht zal worden niet minder dan 50 tot 60 wagens in de stoet te laten meerijden. De 'ziel' van het corso zal zijn de Rijnsburgse bloemenveiling 'Flora', die deze grootscheepse onderneming mogelijk zal maken door een be langrijke subsidie. Verdere medewerkenden zijn de VW's te Katwijk en Noordwijk. Ook de Leidse middenstand zal worden ingeschakeld. Het streven van Rijnsburg zal uiteraard zijn grote belangstelling op te wekken voor de onvolprezen bloemen uit dit voortvarende dorp. De VW te Katwijk aan Zee beoogt met het corso de badgasten een grote attractie aan te bieden, evenals dit voor de Noordwijkse zomergasten het geval zal zijn. Voorts vernemen wij, dat het plan bestaat van dit corso een jaarlijks te rugkerend evenement te maken, een waar streekcorso, om de aan dacht van Nederland en in de toekomst mogelijk van het buitenland te vestigen op de plaatsen, die de bloemenstoet op zijn route zal vinden. ANNO 1978, maandag 31 juli KATWUK - Bij tropische temperaturen is zaterdagmiddag op de Kat- wijkse Noord-Boulevard voor de tweede maal de vroeger traditionele ringrijderij gehouden. Vroeger als traditie, nu als toeristentrekker. In totaal deden 17 sjezen mee. Als eerste eindigden de heer en me vrouw Grimbergen uit Rijnsburg met een 100 jaar oude Friese sjees. Burgemeester Bos deelt de prijzen uit aan de berijders van één van de sjezen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damlate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES O71-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting -/per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegervdan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. hc Roelant Oltmans gelooft in voetbal via internet Wedstrijden van acht eredivisieclubs zijn binnenkort via internet recht streeks te zien. Het initiatief van in ternetbedrijf Yeahronimo komt vol gens deskundigen veel te vroeg om er geld mee te kunnen verdienen. Maar oud-hockeybondscoach Roelant Olt mans uit Oegstgeest, die de operatie leidt, gelooft heilig in de formule. Hoeveel mensen straks zullen in schakelen om de wedstrijd AZ-FC Groningen live te bekijken? Roelant Oltmans proeft de ironie in de vraag, maar gaat er niet op in. „Voor sup porters van Groningen is Alkmaar een flink eind rijden. Die zullen dus blij zijn met onze service. Maar ook in de rest van Nederland zijn best wat mensen geïnteresseerd. Voetbal is een massaproduct." Het optimis me van Roelant Oltmans kent geen grenzen, lijkt het. Voetbal via inter net: oké. Bijna vijf euro per wedstrijd betalen: vooruit. Maar voor wedstrij den uit de middenmoot? De sportzender Sport 7 moest ooit twee gulden per maand gaan kosten. Dat pikte geen mens. Wat is er vol gens u veranderd? Oltmans: „Wij richten ons op een specifieke doelgroep: supporters en andere voetballiefhebbers. Voor Sport 7 moest iedereen betalen, ook mensen die dat kanaal helemaal niet wilden bekijken. In ons geval betaalt alleen de persoon die graag een be paalde wedstrijd wil zien." En daar is een markt voor? ,,Als ik dat niet zou geloven, zou ik hier nooit aan zijn begonnen. Het zelfde geldt voor het bedrijf. Yeahro nimo is opgezet als site om muziek te downloaden, maar zocht een massaproduct om de gigantische in vesteringen terug te verdienen. In Nederland kom je dan al snel bij voetbal uit. Wedstrijden van Ajax, PSV en Feyenoord zijn voor ons voorlopig onbetaalbaar en dan is de subtop een logische keuze." Hoeveel kijkers moeten wedstrijden trekken om dit winstgevend te ma ken? Roelant Oltmans rekent op 350.000 internetkijkers per jaar. Archieffoto: GPD „Wij rekenen voor komend seizoen op een gemiddeld aantal kijkers van vijfduizend. We zenden zeventig wedstrijden uit, dat betekent 350.000 kijkers per jaar. Ik geloof zeker dat we dat gaan halen." Wat betaalt u de clubs hiervoor? „De club krijgt een deel van die 4,95 euro, afhankelijk van het aantal kij kers. De club ontvangt minimaal vijftig procent van de opbrengst, maar als het aantal kijkers hoger ligt, loopt ook dat percentage op. Mis schien lijkt het een pittig bedrag, maar ik vind dat wel meevallen. En wij zullen toch de enorme investe ringskosten (2,5 miljoen euro, red.) moeten terug verdienen." Wanneer lukt dat? „Komend seizoen al, vermoed ik. Bij 150.000 kijkers in het komend sei zoen draaien we al quitte. We reke nen zoals gezegd op meer dan het dubbele." Veel mensen kunnen nog geen video- stream afspelen op hun computer. Komt u hier niet veel te vroeg mee? „Het ligt niet aan je computer, maar aan de verbinding die je gebruikt. Met een analoge verbinding wordt het bijvoorbeeld erg lastig. Maar ie dereen die een ADSL-aansluiting heeft, moet de wedstrijd kunnen be kijken. En ADSL rukt op in Neder land. De kwaliteit is nog niet zoals op tele- KLANKBORD visie, maar ook dat gaat hard de goe de kant op." Tot gisteren hadden veel mensen nog nooit van uw bedrijf gehoord. „En het bestaat toch al meer dan twee jaar. Achter de schermen is hier al lange tijd aan gewerkt. Maar in derdaad, vrijwel niemand kent ons nog. We lanceren over enkele weken een intensieve campagne, die ons een brede naamsbekendheid moet bezorgen." Voetbal kijken op je computer scherm: is dat werkelijk de toekomst? „Nee. Het is een aanvulling op wat er al is. Betaaltelevisie via een TV- toestel is nog lastig, dus doen we het zo. Maar reken er maar op dat inter net in de toekomst gewoon via het televisietoestel wordt bekeken, en dan wordt het natuurlijk een stuk lo gischer om via internet een wed strijdje te bekijken." Hoe komt een beroemde hockeycoach toch in de wereld van het internet te recht? „De mensen van Yeahronimo on derhandelden al met enkele clubs toen ik nog voor NAC werkte (zie ka der, red.). We hebben toen goede ge sprekken gehad. Nadat ik was ver trokken bij NAC, hebben zij contact met me opgenomen en me gevraagd om de sportdivisie van het bedrijf op te zetten. Het leek me een prachtige klus en ik vond de mensen van Yeahronimo aardig en betrouwbaar overkomen. Vooral dat laatste is voor mij de laatste jaren erg belang rijk geworden." Vanwege het gedoe bij NAC. „Inderdaad." Velen dachten na uw mislukte avon tuur in BredaRoelant Oltmans wil nooit, maar dan ook nooit meer iets met voetbal te maken hebben. „Haha! Dat kan ik me voorstellen. Maar kijk eens, ik heb drie jaar en zeven maanden met veel plezier bij NAC gewerkt. Alleen de laatste twee maanden waren, eh... minder. Dan denk ik maar liever aan die leuke maanden, want dat waren er toch ond ïwc isje pol 'Goldmans' heeft jde. leren verliezen Roelant Oltmans, voormalig gy ont, nastiekleraar uit Oegstgeest en mot vader van drie kinderen, vergas gew de wereldroem als hockeyboni coach. Met het Nederlands vro wenteam werd hij in 1990 wer< ijd kampioen. Later leidde hij het tionaal herenteam naar een we reldtitel, twee maal de Cham pions Trophy en naar olympist >E*D goud in 1996. Oltmans kreeg dj dor) bijnaam 'Goldmans' toebedeel In 1999 schokte Oltmans de hoe? d keywereld met een opvallende1 overstap: hij werd algemeen di wko recteur van voetbalclub NAC B Kw da. Oltmans begon vol ambitii die s de eredivisieclub. Hij richtte ei derc basketbaltak op en werkte me 'atre aan de oprichting van NAC M t23' dia, een ambitieus plan om m derh inkomsten voor de club te gei reren. Maar in 2002 keerde het tij. Di ||TI nanciële situatie van NAC Bre bleek rampzalig. Oltmans wei 13' verantwoordelijk gehouden vi de malaise binnen de club. Hij KE.f werd meermalen bedreigd, vai r dalen wierpen een steen door1111111 ruit in zijn Oegstgeestse wonii He rstei en de politie besloot zijn huis ge tijd permanent te bewaken. Supporters eisten massaal het vertrek van de voormalig hoek je coach. Uiteindelijk besloot hij 1 op te stappen, omdat de druk vanuit de achterban te groot v 1 geworden. Na zijn gedwongen vertrek uit:en Breda zocht Oltmans naar eerr vei nieuwe uitdaging. Hij ging aai ,me' slag als coach bij hockeyclub te e' Klein Zwitserland, maar dat is slechts een parttimefunctie. ,,l'. wil graag terug naai' het bedrij va leven in een functie die aan sp ra8( is gerelateerd", zei Oltmans eii ï1011 2002. Kort daama werd hij doi Yeahronimo gevraagd om dei 'P nementen- en sporttak van he nieuwe internetbedrijf op te z ten. Oltmans haalde de wedsC lil den van acht eredivisieclubs I a nen: SC Heerenveen, FC Utref* ADO Den Haag, AZ, FC Groni rERW gen, Vitesse, Roda JC en NEC^g. Wedstrijden van deze clubs a ma via de website van Yeahronin ,nscj' voor 4,95 euro per wedstrijd ustu rechtstreeks te bekijken zijn. ,peri zwei innen i, mi en a Utinp opz Ziekenhuizen hebben het vol ste recht patiënten die niet ko men opdagen bij een afspraak een boete op te leggen, vindt een overweldigende meerder heid van de lezers van het Leidsch Dagblad. Met de stel ling 'Patiënten die hun zieken huisafspraak niet nakomen, moeten een forse boete beta len' is 93 procent van de stem mers het eens. Een greep uit de vele reacties: C. Pietersen: „Ja, behalve als mensen hun vakantie geboekt hebben." V. Duyvestein, Voorhout: „Ja, anders zijn die wachtlijsten nooit weg." T. Groenendijk, Leiden: „Daar ben ik het mee eens. Over hoeveel 'boete' zal ik me niet uitspreken, maar met moet in ieder geval een rede lijke vergoeding betalen voor het wegblijven. Ze duperen namelijk op deze manier an deren die wel graag geholpen willen worden (zelfs bij mooi weer). Het betreft ook niet al leen ingrepen en opnames, maar ook poliklinische af spraken." W. Cornelissen, Katwijk: „Je weet nooit waarom ze niet konden komen. Het is makke lijk te zeggen: een boete voor mensen die hun afspraken niet nakomen." B. Kooij, Lisse: „Ja, maar dan moet er óók door het zieken huis of de specialist betaald worden indien de gemaakte afspraak niet wordt nageko men." M. Peterse, Leiden: „Geen boete bij afzeggen met geldige reden." M. Vos, Voorhout: „Daar ben ik het helemaal mee eens. Pa tiënten die niet (of te laat) ko men opdagen voor hun zie kenhuisafspraak, zouden moeten worden beboet. Bij voorbeeld door het in reke ning brengen van een consult. Als ze (meer dan een kwartier) te laat zijn voor hun afspraak, een half consult extra in reke ning brengen. Aan de andere kant vind ik dat er dan ook een sanctie moet komen als specialisten hun patiënten langer dan een kwartier in de wachtkamer laten wachten. Dan mag je als patiënt ook weggaan! En wie komt er dan zijn afspraak niet na?" T. Witteman, Sassenheim: „Ik ga er bij de stelling vanuit dat het hier gaat om patiënten die zonder geldige reden hun afspraak niet nakomen. Overi gens vind ik, dat naast het op leggen van een forse boete, deze personen ook onderaan de wachtlijst voor een nieuwe afspraak terecht moeten ko men!" R. Steenvoorden, Noordwijk: „Ik kom zelf veel in het zie kenhuis en als ik de dokter dan een naam hoor roepen en die persoon is er niet, denk ik: 'Het was zeker niet nodig, maar bel dan even.' Laat ze het dan maar betalen. En niet meteen weer op de lijst. Ik ben altijd blij als ik geholpen kan worden." M. Bosch, Leiderdorp: „Ik vind dat ze een flinke boete moeten betalen. Je kunt toch niet zomaar op vakantie gaan en wegblijven, terwijl andere mensen, zoals ik, op een wachtlijst staan?" B.Ouwerkerk, Leiderdorp: „Bij een tandarts staat het in zijn voorwaarden, dit moeten en kunnen de ziekenhuizen ook doen." E. Schrama, Koudekerk aan den Rijn: „Het is asociaal om een afspraak niet na te ko men, terwijl een ander in die plaats had kunnen worden geholpen. Wat mij betreft mag de boete 200 procent zijn van het normale tarief!" T. Copier, Leiden: „Eens. Of er moet een zeer geldige re den zijn, anders moeten ze een flinke boete betalen, daar de operatiekamers heel wat geld kosten als ze leeg blijven staan door het wegblijven van een patiënt. Want ook als je de afspraak niet nakomt van een boeking van een vakantie dan ben je een deel van je be taling of alles kwijt." Op zeven zenders en internet is straks voetbal te zien. Vriend schappelijke wedstrijden men integraal op televisi stelling van deze week is om: 'Nog meer voetbal op tv?\ moet er niet aan denken.' Reacties via www.leidschL blad.nl of per post: 'De Stf ling', postbus 54, 2300 AB den. 01 rNai Patiënten die hun iré(ede huisafspraak niet) (I nakomen moeten efd forse boete betalt Marije van den Berg (28) uit Lei den, PvdA-raadslid/ bedrijfsjourna- liste: „Als je bij de tandarts niet verschijnt, moetje die afspraak toch betalen, dus waarom geldt dat in ziekenhui zen niet? Als jij een duur iemand op een bepaald tijdstip vastpint en je komt niet opdagen, lijkt het me re delijk dat jij toch voor die gereser veerde tijd betaalt. Ook om te stimu leren dat zoiets zo min mogelijk voorkomt. Uiteraard moet de verze keraar die rekening niet vergoeden, dat lijkt me logisch. En ja, een hoge boete Een bedrag van 25 euro, zou dat wat zijn? Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant belegger: „Als patiënten het advies van des kundigen negeren en gemaakte af spraken over hun genezingsproces verstoren, rest maar één sanctie: alle gevolgschade is voor rekening voor de veroorzaker - in dit geval de pa tiënt. Deze gevolgschade dient zeker niet voor rekening te komen van ver zekeraar/ziekenfonds en uiteindelijk van de premiebetalers. Logisch, want stel je rijdt met een lekke band - ondanks adviezen van de garage houder - gewoon kilometers lang door, waardoor de band compleet aan gort gaat. In dit geval kun je toch ook niet een nieuwe band declareren bij je verzekeraar? Ei genwijs? Dan niet zielig doen en zelf ook voor de volle honderd procent de kosten beta len." Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, 4vwo-schoLiere: „Een forse boete is wat overdreven. Maar een boete, ja, ik denk het wel. Als een patiënt die niet komt opda gen, geen goede reden heeft: kassa, betalen maar. Sorry hoor, maar men probeert het probleem van wacht lijsten op te lossen, maar overal lees je: 'dokters hebben het ontzettend druk'. En dan komt een patiënt niet opdagen. Voor hem tien anderen, zou ik zeggen. Hij verziekt het voor de anderen. Best asociaal. Misschien is betalen een les om dit gedrag af te leren." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning- bouwstichting: „Ik moet eerlijk bekennen dat het mij onlangs ook is overkomen. Dat komt omdat je vaak een half jaar van tevoren een afspraak maakt en dan raakt zo'n afsprakenkaart nog wel eens kwijt. Ik was blij dat ik geen boete voor dat verzuim heb gekre gen. Maar eigenlijk ben ik het wel met de stelling eens. Als we willen dat de ziekenhuizen beter gaan pres teren en de wachtlijsten korter wor den, dan is het invoeren van boetes voor patiënten die hun afspraak niet nakomen misschien een goed begin. Ik zeg dat met enige voorzichtigheid, omdat ik vermoed dat ziekenhuizen even tuele verzuimge vallen bij voorbaat al incalculeren. Let maar eens op hoe veel dubbele af spraken er bij de poli gemaakt wor den, soms zelfs drie tege lijk." Karin Castelijn (42) uit Rijpw ring, boerin: „Helemaal mee eens. De huidi gang van zaken kost te veel tijd geld. Nu hoor ik zelfs dat mens een operatie afzeggen, omdat I zulk mooi weer is. Idioot gewo eL Het lijkt mij niet meer dan red jjfc dat je uiterlijk 24 of 48 uur van !r - ren afzegt. Dat is toch een kleii 0j moeite. Ais je dat niet doet, geo^ dat van onbehoorlijk gedrag, klget 1 uit. Maar het lijkt me makkelijtuit lossen. Een flinke boete hoeft maar die mensen moeten wel kening van het consult geprest teerd krijgen. Wat betaal je bij thodontist, zo'n 35 tot 40 euro keer? Nou, dat lijkt me een mooi be drag." ak. gee Vijv< an k Zij van te r d€ >P iet j )uits delij Pos 'tiend -Bovi leen iiets pooii 1°P lie L Menc trd: jens dog

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12