LEIDE omarmen Leidse regels Zonder strijd geen REGIO Veegploeg dak- en thuislozen komt bezems tekort Gebied rond Korevaarstraat blijft gevaarlijk ZwCHlbfldcil Één paginavol zonnige R1 Iduiven Initiatief krijgt landelijk navolging SPETTERENDE ATTRACTIES! Houd uw krant dus gaten. woensdag 30 juli 2003 'Waar moet at heen met e politie?' Zeiklub wil arder mogen p Braassem handeling iorsstraat en - Een 33-jarige man uit nond is maandagavond ndeld op een terras in de tstraat. Hij zat daar toen bekende man herhaalde- het terras en zijn tafel iToen de Warmonder de Ivroeg door te lopen, pakte leen wijnglas van tafel, ]het kapot en haalde met apotte glas uit. De War mer moest naar het zieken - oor een hechtwond aan ng. De aanvaller sloeg op ucht en is nog niet gevon- elkraak aan nnedylaan 1 - Onbekenden hebben bpen nacht een snelkraak gd bij een gemakswinkel Ie Kennedylaan. Met een pirtegel werd een ruit inge- a en vervolgens werden er b winkel 800 krasloten ge- l Van de snelkraker(s) «kt ieder spoor. door Marijn Kramp leiden - De veegploeg van dak en thuislozen is een groot suc ces. Gemiddeld doen elke keer ruim tien mensen mee. Dat is boven verwachting veel, meldt Binnenvest-directeur W. Brandhorst. In de eerste maand van het nieuwe project moes ten de organisatoren van de veegploeg, zelfs op twee dagen mensen teleurstellen. „Toen waren er meer mensen dan be zems." In totaal heeft stichting De Bin nenvest de beschikking over vijftien veegsets. Hoewel dat er in de eerste maand soms al te weinig waren denkt Brandhorst nog niet aan uitbreiding. „We doen het stapje voor stapje met deze groep mensen. Eerst maar eens kijken of ze het vol kunnen houden." Als blijkt dat dat lukt, denkt Brandhorst eerder aan uitbrei ding van het aantal veegdagen dan aan uitbreiding van het aantal bezems. „Voor een gro tere groep heb je ook weer meer begeleiding nodig. Het moet een beetje een hanteer baar clubje blijven." De Binnenvest is de veegploeg begonnen omdat veel dak- en thuislozen zich vervelen. „Veel bezoekers van de Bakkerij en het Slaaphuis doen al tijden niets anders dan zitten en han gen. In actie komen is daardoor heel moeilijk geworden. Dat ve gen heeft een deel van hen wel in beweging gekregen. Zo'n re gelmatige activiteit geeft hun ook weer wat structuur in het leven. Het is een opstapje in de spiraal omhoog. En misschien, zo hopen wij, kunnen ze uitein delijk deelnemen aan gerichte dagactiviteiten waarmee ze hun leven weer op orde krijgen." Volgens Brandhorst voegt het werk weer wat toe aan het zelf vertrouwen van deze mensen. „Ze zijn er trots op dat ze geld hebben verdiend. Zo hoorde ik er een vertellen dat hij blij was dat hij eindelijk weer eens zelf zijn plek bij het Slaaphuis, 3,50 euro per nacht, kon verdienen. De positieve reacties van men sen doen hen ook goed. Van winkeliers krijgen ze soms kof fie en de mensen van de rond vaartboot waren zo enthousiast dat ze een rondvaart door de Leidse grachten aanboden. Dat zijn toch allemaal leuke dingen die ze daarvoor niet vaak mee maakten." Op de maandag, dinsdag en donderdag verzamelen de deel nemers zich bij het diensten centrum De Bakkerij aan de Oude Rijn. Vervolgens vegen ze de omgeving van De Bakkerij en het Slaaphuis en rondom andere panden van stichting De Binnenvest, en gaan ze, als er nog tijd over is, naar andere vuile plekken in het centrum. Een uurtje of vier later zit het werk er op. De vegers verdienen hiermee vijf euro. liven vlogen dit weekeinde Sit Chantilly. De uitslag van idvlucht is: llauwkras Mooy 1, 9; P. Landesber- 3, 4, 5, 6; G. v.d. Blom 7; rdon 8, 10. «iderdorp Roomburg 1, 3, 9; W. iom Zn. 2; Comb. J. ?velt 4, 10; W. van Oosten mb. Rooode 6, 7; B. van Rij nklie vers v.d. Poel/v.d. Kooyl, 2, de Groot Zn. 3, 4, 5, 6, van Iterson 7. iven vlogen vanuit Nierg- |De uitslag van deze wed- |t is: lauwkras 1, 2; Groenendijk/Pi- j3, 4; Straathof/v.d. Berg 5, iP. Landesbergen 6; P. de 9; R. v.d. Geer 10. «iderdorp J de Roode 1, 2, 5, 6, 7, 8, van Oosten 3, 9; M. Reij- e Rijnklievers 1. v.d. Poel/v.d. Kooy 1; N. ot Zn. 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, door Eric-Jan Berendsen leiden - Het vorig jaar gerecon strueerde gebied rond de Kore vaarstraat, Jan van Houtkade, Zoeterwoudsesingel, Oranje boomstraat en het Levendaal blijft met name voor langzaam verkeer onoverzichtelijk en ge vaarlijk. De grootste ergernis is dat de stoplichten voor fietsers en voetgangers te lang op rood staan. Met als gevolg dat rood vaak wordt genegeerd. Daar naast ontstaan gevaarlijke ver keerssituaties doordat de in richting van het gebied ook de nodige vraagtekens oproept. Zo is er voor fietsers die vanaf de Korevaarstraat rechtsaf de Jan van Houtkade willen oprij den geen pijl op het fietspad aangebracht. Die pijlen zijn er wel voor fietsers die linksaf wil len richting Plantsoen of Oran jeboomstraat en voor fietsers die rechtdoor naar de Lam- menschansweg gaan. Doordat er twee voorsorteervakken voor drie richtingen zijn, staan de fietsers daar bij een rood stop licht regelmatig vast, ook omdat rechtdoorgaande fietsers ook voorsorteren in het vak voor linksaf. Dat heeft weer tot ge volg dat als het licht op rood staat, er geen ruimte is voor rechtsafslaand fietsverkeer. Dat moet over de stoep en langs het terras van café Queens naar de Jan van Houtkade. Op het kruispunt van Oranje boomstraat, Levendaal en Sint Jorissteeg hebben alle fietsers tegenwoordig 'gelijk groen'. Dat leidt tot onzekerheid en gevaar lijke situaties. De fietser kan gelijk groen' ook verkeerd be grijpen: Gelijk groen dadelijk, meteen groen. Gelijk tegelijk met de automobilisten die naast de bedoelde fietsers staan. Gelijk tegelijk met de voetgangers. Bedoeld is dat fiet- De Geregracht en omgeving blijft gevaarlijk gebied voor overstekende fietsers. Foto: Henk Bouwman sers uit de vier richtingen tege lijk groen hebben. Daarnaast is het een voorrangs kruispunt. Het verkeer op het Levendaal moet voorrang verle nen, maar is zich hier niet altijd van bewust. Ter plekke zijn op de fietspaden de wegmarkerin gen die met de vooreangsrege- ling te maken hebben, verdwe nen. Bovendien zijn fietsers die eindelijk groen licht hebben in het algemeen geneigd te den ken dat ze dóór kunnen rijden. Ze zijn niet voorbereid op ver keer uit zijstraten. Een ander gevaarlijk punt voor fietsers is de kruising van de Geregracht met de Oranje boomstraat. Als een fietser van af het Levendaal de Geregracht oprijdt en aan het einde van die straat wil oversteken, kan hij of zij in penibele situaties verzeild reiken. Want op die plek is niets geregeld voor overstekende fiet- Aanpassingen in najaar doorgevoerd In verband met vakanties van ambtenaren kan de gemeente niet op alle vragen antwoord geven, zo laat een woordvoer ster weten. „Maar een aantal problemen is bekend gewor den na de inspraakronde Ge regracht Interactief en er wor den in het najaar aanpassin gen doorgevoerd. Welke aan passingen dat zijn, kan ik niet zeggen. Wat ik wel kan zeggen is dat de fietsers die vanuit de Oranjeboomstraat naar de Sint Jorissteeg rijden, voorrang hebben op de fietsers op het LevendaaL En het verkeer op de Jan van Houtkade heeft voorrang op alle verkeer vanaf de Doezastraat. Die straat is namelijk 30-kilometergebied. De inrij-constructie maakt dat duidelijk Als fietser mag je vanaf de Doezastraat en de Koepoortsbrug niet de Jan van Houtkade op. Dat is ook met bebording aangegeven." sers. Hierdoor moeten fietsers regelmatig slalommen tussen de voor het stoplicht stilstaande auto's die het centrum in of uit gaan. Bovendien is het, bij ge brek aan een verkeersheuvel, niet mogelijk om halverwege even te stoppen. Je moet dus in een keer oversteken. Een ge vaarlijke en buitengewoon fietsonvriendelijke situatie. Fietsers die vanaf de Plantsoen kant van de Zoeterwoudsesin gel de Lammenschansweg wil len oversteken om hun weg op de Zoeterwoudsesingel te ver volgen, kunnen dat niet meer na het veranderen van de rij richting op de Zoeter woudsesingel tussen de Lam menschansweg en de Heren straat. Veel leerlingen van di verse scholen in de Professo ren- en Burgemeesterswijk vol gen deze route. Ze moeten nu aan het einde van de Zoeter woudsesingel rechtsaf over de Jan van Houtbrug en meteen linksaf de Jan van Houtkade op. De opstelruimte voor fietsers bij de stoplichten is daar mini maal, het licht staat erg lang op rood, dus hopen de fietsers zich op, waardoor het fietspad wordt geblokkeerd. De verlei ding om dan maar door rood te rijden is groot. Een goed alter natief is er niet, want zuidelijk de Lammenschansweg overste ken is behoorlijk omrijden en bovendien gevaarlijk Tot slot is na de reconstructie de kruising Jan van Houtkade en Doezastraat er niet duidelij ker op geworden. Wie heeft daar voorrang en mogen fiet sers die vanuit de richting Doe zastraat komen op het fietspad van de Jan van Houtkade rich ting Korevaarstraat rijden? Er staat weliswaar een bord met verboden in te rijden maar dat bord staat voor fietsers aan de 'verkeerde' kant van de weg. Leidenaar Frans Laarhoven liep naar Santiago de Compostela Veter Groenendijk - Het zwarte gat na een kaam leven kan diep zijn. Bjiiaar Frans Laarhoven (63) "Ikte het, maar vond ook de ®4>ing. Een pelgrimstocht Bantiago de Compostela - iettocht van ruim vijftien- 'ferd kilometer - hielp hem Igte te overwinnen. ld(Js nu twee jaar geleden dat Jte met werken. Mijn jSnam de leiding over ons luwbedrijf in Leider- er. En dus begon er een leven: meer tijd voor iuw en de kleinldnde- leer tijd om te lezen, een 'koffie te halen in de Leid- ienstad. Op papier zou tote Genieten beginnen, "iet lukte niet. Ik miste de ig van iedere dag iets in, van hard werken en iten neerzetten. Dat was lij genieten. Plotseling ik de dag dóór zien te ko- plaats van denken: ver st is alweer avond. En dat ;en. Ik kreeg mezelf niet 1 een oud idee bo- relen. Ooit had ik met ouw het Spaanse stadje go de Compostela be- Ik nam er kennis van de nstocht die jaarlijks tien- (ïden mensen uit de hele I aflegden: een tocht van ialfduizend kilometer, te cheb indertijd tegen ouw gezegd: dat ga ik doen. En toen ik hier it, ontevreden over me- E lesloot ik: ik ga het doen. informatie ingewonnen en ben mensen in mijn omge ving over mijn plannen gaan vertellen. Dan kon ik tenminste niet meer terug, dan móest ik wel gaan. Ik was bang dat ik uit eindelijk terug zou krabbelen, maar dat wilde ik absoluut niet. Dit moest. Mijn vrouw en kinderen rea geerden er fantastisch op, hoe wel ze me twee maanden niet zouden zien of horen. Ze zei den allemaal: dat moet je doen. Miep, mijn vrouw, moedigde me zelfs aan. Niet omdat ze van me afwilde, maar omdat ze zag dat ik iets radicaals nodig had. In de eerste maanden van 2003 heb ik alles geregeld, eind maart ben ik vertrokken." Laarhoven steekt een sigaretje op en inhaleert diep. „Het was voor mij een stap, hoor. Ik had wat mensen ontmoet die het zelfde plan hadden, en dat wa ren van die geitenwollensok ken-types. Niks verkeerds aan, maar daar heb ik dus niks mee. Het begin viel bovendien tegen. Het alleen zijn, de spierpijn in mijn kuiten. Ik begon in Le Puy, in Frankrijk, en kwam al snel tot de ontdekking dat de mees te wegen onverhard waren - soms liep ik uren door de blub ber. Op de derde dag werd ik ook nog eens gebeten door een hond; die wond ging ontsteken en deed vreselijk veel pijn. Ik dacht even: waar ben ik aan be gonnen? Maar echte spijt kwam er nooit. Daarvoor was het te mooi. De uitgestorven dorpjes op het Franse platteland, het Franse massief, de ruwe natuur: het was geweldig om dat in alle rust tot me te nemen. En ik heb on derweg fantastische mensen ontmoet, die dezelfde pelgrims tocht deden. Een Canadees echtpaar bijvoorbeeld, dat voor het goede doel de tocht liep. Die vrouw woog nog geen vijf tig kilo, maar ze ging door! Ik mocht haar bagage niet eens dragen. Of een Schotse kerel, die liep in kilt naar Santiago. Geweldige gesprekken heb ik daarmee gehad. De oorlog in Irak was toen net bezig, daar hadden ook wij het veel over. Ik heb onderweg veel nage dacht. Je loopt iedere dag ten slotte vele uren alleen. Ik heb nagedacht over de Europese eenwording: ik ben daar erg sceptisch over geworden. Neem alleen al de verschillen tussen de Fransen en Duitsers die ik ben tegengekomen, die denken nergens hetzelfde over. En het tweede deel van mijn reis liep door Spaans Baskenland: die mensen voelen zich niet eens Spaans, laat staan Europees! Eén Europa: economisch mis schien, maar laat het verder maar zitten." De zoveelste Gauloise wordt aangestoken. „Maar natuurlijk heb ik ook veel over mezelf na gedacht. Ik realiseerde me bij voorbeeld dat ik stinkgelukkig moet zijn met mijn gezondheid, al klinkt dat gek voor een ver stokte roker. Ik besefte dat ik moet proberen te genieten van iedere dag die ik heb. Dat moet tot je doordringen. Ik leerde ook afstand te nemen van mijn werk. Niet zo moeilijk als je twee maanden lang alleen bent, en vrijwel geen contact Laarhoven: „Een tocht van anderhalfduizend kilometer, te voet. Toen ik hier thuiszat, ontevreden over mezelf, besloot ik: ik ga het doen." Foto: Hielco Kuipers door Peter Punt/ANP leiden - De Leidse gedragsregels die overlast in zwembaden moe ten voorkomen, worden in steeds meer plaatsen in Neder land ingevoerd. Vorig jaar werd het Leidse initiatief al in de poli tieregio's Hollands Midden, Haaglanden en Amsterdam Am- stelland ingevoerd. Nu komen daar nog tal van regio's bij, meldt een woordvoerder van Landelijk Conctact, de branche organisatie van gemeentelijke zwembaden. „We streven naar een landelijke dekking." De afgelopen jaren kregen steeds meer zwembaden te ma ken met overlast veroorzakende bezoekers, vaak jongeren tus sen 10 en 18 jaar van zowel au tochtone als allochtone af komst De ernst van de inciden ten verschilde per bad. Soms bleef het beperkt tot kattenk waad, maar er waren ook geval len van geweld, intimidatie, verkrachting en aanranding. De agressie richtte zich niet alleen op bezoekers, maar ook op het personeel van de zwembaden. In september 2001 nam de ge meente Leiden het initiatief om gedragsregels te gaan opstellen voor de zwembaden. „De over last in de Leidse zwembaden werd steeds erger. Op een gege ven moment werd een zwem badmedewerkster in het nauw gedreven door een groep jonge lui. Die vrouw heeft maanden lang ziek thuis gezeten", zegt M. Snouck Hurgronje, juridisch medewerker van de gemeente Leiden. Volgens beleidsmedewerker T. van Happen van Landelijk Con tact hebben zwembadmede werkers die met het nieuwe protocol werken, goede erva ringen. „Ze weten nu hoe ze met bepaalde situaties om moeten gaan. Met de gedrags regels geven de baden hun grenzen aan." Een eerste evalu atie van Haaglanden, Hollands Midden en Amsterdam beves tigt dit positieve beeld. In deze drie regio's hebben de gedrags regels tot nieuwe bezoekers ge leid. Er komen meer moeders met kinderen en families. De opzet van het protocol dat dit jaar in Leiden zijn tweede seizoen is in gegaan, is vrij sim pel. Iedereen die een toegangs kaartje voor een zwembad koopt, gaat met die aankoop akkoord met de gedragsregels die in het bad gelden. De regels staan duidelijk vermeld. Wie ze op een of andere manier over treedt, krijgt een toegangsver bod van maximaal drie maan den. Een kopie van die mede deling gaat ook naar de politie en naar andere baden in de re gio. „Als de betrokkene daarna opnieuw over de schreef gaat, wordt het een strafbaar feit, ge baseerd op huisvredebreuk", zegt Snouck Hurgronje. Voordeel van het protocol is volgens hem de samenwerking met politie en justitie. De over lastveroorzaker weet dat de po litie optreedt en dat het een rechtszaak kan worden. „De zwembadmedewerkers laten de politie niet voor elk incident ko men, maar de politie weet dat als een zwembad belt, er echt iets aan de hand is", aldus Snouck Hurgronje. De zwem badmedewerkers en -managers voelen zich door het protocol gesteund, merkt hij. „Ze heb ben een handvat waarmee ze kunnen optreden. Ze zijn veel assertiever geworden." met het thuisfront hebt; daar was dit heel goed voor. Nu heb ik het van me afgezet, ik denk bij mezelf: ze redden het ook wel zonder mij. In spiritueel opzicht heb ik ge leerd mijn eigen geloof wat minder serieus te nemen. Ik ben al een leven lang katholiek, maar kan dat beter relativeren nu ik zoveel andersgezinden heb ontmoet. Als je ziet hoe het geloof elders beleefd wordt, be sef je: mijn geloof is slechts één van de vele vormen. We hebben het allemaal over dezelfde God. Ik heb mijn dogma's van me af geworpen, hoewel ik natuurlijk wel katholiek blijf. Ik heb gedurende mijn reis ie dere dag een kaartje naar Miep gestuurd. Op de allerlaatste schreef ik met grote letters: zonder strijd geen overwinning. Want een strijd, dat was het. 1497 kilometer, twee miljoen voetstappen, twaalf kilo bagage op m'n rug - en dat voor een niet-sportief, rokend iemand. Maar het was het dubbel en dwars waard. Ik heb mijn nieu we bestaan leren accepteren en kan er nu beter invulling aange ven." Vooruit, nog één sigaretje dan. „Ik denk dat er duizenden mensen zijn die met hetzelfde probleem kampen dat ik tot voor kort had. Na achtenveertig jaar werken kun je niet opeens thuis gaan zitten. Ook al heb je een prachtgezin, een mooie flat, een woonboot in de Kaag en een rijk gevulde boekenkast. Je moet een nieuw leven op bouwen, en daar kan niemand je bij helpen. Daarom kan ik ie dereen in deze situatie aanra den hetzelfde te doen als ik. Ik geloof in God, maar weet ook: geluk moet je zelf zoeken. Het is een strijd en die moet je aan durven gaan." (advertenties) Familletip! Kom deze vakantie vooreen spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11