Toeristen ontvluchten branden Frankrijk DEZE WEEK BIJ ZEEMAN Katwijk mag anti-speculatiebeding niet toepassen op koopwoningen Leidsch Dagblad Politie in Leidse regio controleert snelheid boten met lasergun Drie mensen komen om Twee campings afgebrand, acht ontruimd 10.000 hectare bosgrond in de as Fotoverbod Eikenhorst mogelijk uitgebreid Bob Hope was 'officiële clown' van Pentagon cïooo Voordeel Antillianen en Somaliërs in Tilburg slaags Leidsch Dagblad quilla-ijsjes t Nederland rpe in Amerika trmans: WD »et een eigen loei krijgen rtesten tegen jur in Israël irden heviger eeuwen iken de ed onveilig mer 1999: wonder de eclips dyslaw Comoelka it: een elastiekje dat 1 naar eigen believen rekken of laten Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43294 LOS dinsdag 29 JULI 2OO3 072-5196868 NR. 43294 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Ruud Sep warmond - De lasergun is niet meer alleen de grootste schrik van de hard rijdende automobilist. De politie Hol lands Midden zet het apparaat sinds kort ook in bij de strijd tegen schippers die zich niet aan de maximum snel heid op het water houden. Zo werden onder andere snelheidsovertreders op de Warmonder Leede op de bon ge slingerd nadat hun snelheid was vast gesteld met een lasergun. Volgens een woordvoerder van de po litie wordt de lasergun slechts inciden teel op het water ingezet omdat snel heidscontroles daar nogal bewerkelijk zijn. „De meting moet gebeuren vanaf de kant door speciaal daarvoor opge leide mensen, maar je moet ook men sen op het water hebben om de over treders te kunnen aanhouden. Boven dien lukt het niet altijd om van een boot de snelheid te meten met een la sergun. Een boot moet voldoende me taal hebben om het signaal terug te kaatsen." De politie gaat daarom alleen maar over tot lasercontroles wanneer er sig nalen binnenkomen dat er ergens massaal te hard wordt gevaren en het bovendien mogelijk is om vanaf de kant te meten. „Zoals op de Warmon der Leede. Daar geldt een maximum snelheid van zes kilometer per uur die door veel schippers wordt genegeerd. Met name de rondvaartboten van Van Hulst hadden daar last van. In zo'n ge val hebben we de spullen. Het openbaar ministerie gaat akkoord met deze manier van opsporen, dus op dat vlak zijn er geen problemen." Overigens zijn tie boetes voor snel heidsovertredingen op het water nog altijd lager dan de boetes die op de weg worden uitgedeeld. Wie bijvoorbeeld 25 kilometer te snel vaart, krijgt op het water een boete van 63 euro. Een automobilist moet voor dezelfde overtreding 80 tot 132 euro betalen. De maximale boete voor snelheidsover tredingen op het water ligt op 104 euro voor iedereen die meer dan 35 kilome ter te snel vaart. ENTAAR van betrekkelijke rust issie rond de geluids- Schiphol weer in al- ■id losgebarsten. Aan- de ingebruikname van startbaan en de daar- taard gaande stroom van mensen die onder •en uitvliegroutes wonen. I die in de regel voor het iet ernstige geluidsover- n vliegtuigen te maken ft, nu in de oppositie, ziet ir electoraal brood in de media breed uitgemeten n. Kamerlid Samsom aanval. Hij meent dat de - inclusief zijn eigen in het verleden funda- e fouten heeft gemaakt Ie kwestie SchiphoL Er Jiting het publiek valse li tingen gewekt en alleen isen die vlakbij Schiphol genieten wettelijke be ing tegen geluidsover- Hn heeft gelijk dat de poli- Hi de besluitvorming rond *1 een compleet ondoor- plaatje heeft gemaakt. fcrtij heeft daarbij de boter op het hoofd. De armde als eerste de zo- Ie dubbele doelstelling phol: groei met vermin van de geluidsoverlast, en economie, hand in minister Netelenbos zwoer erbij. Valse ver- (gen? Inderdaad. Samsom gaat verder. II zou een vrijstaat zijn. (spraak doet het lekker, I natuurlijk onzin. De at n is geen doel op zich. r. (jtvaart is een grote werk- lr ifl een van de pijlers van len,lionale en regionale eco- Schiphol is bij uitstek bool van onze welvaarts- X \C overlast in onze dicht- 1? Randstad is de prijs die kIuM1 niet bereid zijn te be- 3ChP die keus - voor of tegen Jolitieke moed, waar het «rieden bij alle partijen iQr(jbrak. En niet durven kie- esJl tot kromredeneringen v e (verlakkerij. De logische Ta Jt van de redenering van 'a l is sluiting van Schiphol lerke inkrimping van het luchten. Als hij dat wil, Ij dat zeggen. Samsom aohter de illusie wekken o ïrfet mensen tegen het ui- bjectieve fenomeen ge bieder kan beschermen, t; 281 frejus/gpd-anp - Hevige bos branden in het zuiden van Frank rijk hebben ten minste vijftien duizend toeristen, onder wie een groot aantal Nederlanders, van hun campings verjaagd. Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen. Het vuur heeft inmid dels de buitenwijken van de stad Fréjus bereikt. Twee campings zijn afgebrand, acht ontruimd. Met alle macht probeert de Fran se brandweer, geassisteerd door Italiaanse collega's, het vuur te bedwingen. De branden zijn vrij wel zeker aangestoken. Bij de plaats Vidauban werden twee verkoolde lijken in een au to gevonden. Het gaat zeer waarschijnlijk om twee bejaar de Britse toeristen. Niet ver uit de buurt, bij Sainte-Maxime, kwam een vrouw om het leven. Alle geëvacueerde vakantiegan gers zijn opgevangen in een sporthal en op een marinebasis in Fréjus. Sinds 17 juli is aan de Cote d'Azur al 10.000 hectare bos grond in de as gelegd, maar het vuur heeft gisteren alleen al 8000 hectare verwoest. Een kleine duizend brandweerlie den, zeker negen blusvliegtui gen en een helikopter zijn inge zet Een sterke mistralwind (windkracht 9) bemoeilijkt de reddingswerkzaamheden. Fréjus zit zonder stroom en ook het vaste telefoonnet werkt niet meer. De stad wordt alleen nog verlicht door de vlammen. Rookwolken hangen boven de stad. De brandweer heeft in Sainte-Maxime, gelegen nabij het mondaine Saint Tropez, uit voorzorg drieduizend mensen geëvacueerd. Het vuur ver plaatste zich vanmorgen over een breedte van 4 kilometer met een snelheid van 3 kilome ter per uur, aldus de brand weer. Die maakte verder be kend dat een van hun mensen Samengedromde toeristen kijken naar de rook die vlakbij Fréjus de lucht donker kleurt. Tal van vakantiegangers moesten hun camping verlaten. Foto: AFP/Pascal Guyot bij de bluswerkzaamheden ern stig gewond is geraakt. Drie an deren zijn licht gewond. De Franse autoriteiten kondigden aan dat keihard zal worden op getreden tegen de pyromanen. De brandweer heeft bij een van de brandhaarden een molotov cocktail gevonden. De Franse president Jacques Chirac heeft al gezegd dat brandstichters 'buitengewoon zware' straffen tegemoet kunnen zien. Alarmcentrale SOS Internatio nal meldt dat de gezamenlijke alarmcentrales tot dusverre zes tig meldingen hebben ontvan gen van getroffen Nederlanders ter plekke die hun camping in allerijl hebben moeten verlaten. Twee campings in de omgeving van Fréjus zijn afgebrand. Het gaat om Domaine du Colombi- ers en Les Pins Parasols. „Het vuur greep zeer snel om zich heen. De mensen die ons bel len zijn heel erg geschrokken", meldt een woordvoerster. Acht campings zijn uit voorzorg ontruimd. Dit zijn Le Dattier, Vidal Blanc, Camping Le Mon- touray, Le Pont d'Argens, La Pierre Verte, Résidence la Pal- meraie, Camping Caravanning de Fréjus en De La Beaume. Onder de vele Nederlanders die op de diverse campings verblij ven is geen paniek uitgebroken. Het is onduidelijk of de mensen snel kunnen terugkeren naar hun tenten of caravans. Pagina Buitenland: Kijken naar de brand vanaf het strand den haag/wassenaar - De ge meente Wassenaar breidt het fotoverbod rond Villa Eiken horst, het onderkomen van prins Willem-Alexander en prinses Méxima, mogelijk uit. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling van het kort ge ding dat de Nederlandse Ver eniging van Journalisten en het Genootschap van Hoofdredac teuren tegen het verbod heb ben ingesteld. Uitbreiding komt aan de orde als blijkt dat de restrictie niet optimaal werkt en als de rech ter beslist dat het fotoverbod terecht is ingesteld. Een ge meenteambtenaar verklaarde gisteren voor de rechter dat de ring waarbinnen het verbod geldt, kan worden vergroot als blijkt dat er toch nog foto's van de villa of van haar bewoners kunnen worden gemaakt. Pagina R3: Rechten van de mens of van de paparazzi Mysterieuze autobrand Leiden leiden - Aan de Oxfordlaan op het Waardeiland in Leiden is zondagnacht rond half twee een dure BMW uitgebrand. Omdat de auto eigendom is van een zoon van de in mei ver moorde ondernemer Jan van der Krieke gonst het in de buurt van de geruchten. Zo zou de auto door een brandbom in vlammen zijn opgegaan. De po litie ontkent dat. Volgens een woordvoerder is de oorzaak vermoedelijk kortsluiting in de bedrading van de audioappara- tuur in de wagen. De Jong is acties ambulances zat leiden - Directeur A. De Jong van het particulier ambulance- bedrijf Gebroeders De Jong in Leiden is de stiptheidsacties voor de verbetering van de CAO goed zat. „Morgen moet het over zijn. Anders houd ik hun salaris in. "Vanmiddag legt hij hen uit dat zij meer bereiken als zij zich richten op een fusie met andere ambulancediensten, waardoor iedereen dezelfde ar beidsvoorwaarden geniet. Pagina R3 new york - Hij speelde in meer dan 70 films, kreeg tal van ere doctoraten en groeide door zijn optredens voor Amerikaanse soldaten over de hele wereld uit tot hét voorbeeld van vader landslievend Amerika. Ruim twee maanden na zijn hon derdste verjaardag overleed ras entertainer Bob Hope zondag avond aan een longontsteking. Bob Hope belichaamde alle idealen van de Amerikaanse sa menleving. Hij was een keurige huisvader, energiek, in veel op zichten behoudend, sportief en beschikte over een grote dosis specifiek Amerikaanse humor. De Russische krant Izvestija noemde hem ooit 'de officiële clown van het Pentagon'. Bush (advertentie) Entertainer Bob Hope in een ka rakteristieke pose, hier geflan keerd door Sammy Davis Jr. Archieffoto: Reuters heeft opgedragen alle vlaggen op het Witte Huis en overheids gebouwen halfstok te hangen. Pagina Kunst Cultuur: Filmkomiek, televisiester en meester van de oneliner door Peter Groenendijk katwijk - De gemeente Katwijk mag het anti-spe- culatiebeding niet toepassen op koopwoningen in de vrije sector. Dat heeft de rechtbank in Den Haag gisteren besloten. Volgens betrokkenen heeft de uitspraak grote gevolgen voor de hui zenmarkt in de regio. „Ook mensen die een soci ale huurwoning zoeken, worden hierdoor bena deeld." De uitspraak volgt op een kort geding, aange spannen door een gezin uit Leiderdorp. Het ge zin kocht eerder dit jaar een woning aan de Par- nassia in Katwijk. Maar de koopovereenkomst werd ongeldig verklaard nadat het Katwijkse col lege oordeelde dat de Leiderdorpers niet behoren tot de 'geselecteerde groep' voor bewoning van de wijk Zanderij-Westerbaan. Dat is nu onge daan gemaakt. Het anti-speculatiebeding is officieel bedoeld om te voorkomen dat huizenhandelaren met wonin gen gaan speculeren. Het beding houdt in dat de kopers van huizen duurder dan 181.000 euro het huis niet binnen een aantal jaren na aankoop zo maar mogen doorverkopen: het moet verkocht worden aan mensen die al in Katwijk wonen, of economisch aan de gemeente gebonden zijn. De verkoper moet bovendien minimaal een jaar in het huis hebben gewoond. Wethouder Slings van de gemeente Katwijk geeft echter toe dat het beding vooral bedoeld was om de doorstroming op de Katwijkse huizenmarkt te stimuleren. „Wanneer iemand uit de gemeente een huis koopt, komen er vanzelf meer huizen vrij. Meestal loopt dat door tot en met een sociale huurwoning die vrijkomt voor nieuwe huurders. Als iemand van buiten zo'n woning koopt, wordt zo'n beweging niet in gang gezet. Erg belangrijk dus om onze bevolking voldoende woonruimte te bieden." Volgens Slings wordt nu onderzocht of de ge meente in beroep kan gaan tegen de uitspraak. (advertenties) tilburg-den haag/gpd - Een groep van tachtig Antillianen en Somaliërs is gistermiddag in Tilburg slaags geraakt. De man nen gingen elkaar te lijf met stokken en honkbalknuppels. Een 39-jarige Somaliër is gear resteerd. De vechtpartij speelde zich af op het Verdiplein. Op het plein zijn qat-dealers actief. Deze plantaardige 'kauwdrug' is po pulair bij Somaliërs. De vecht partij zou zijn begonnen toen een man een andere man met een kruissleutel achterna zat. Door het gebruik van gsm's hadden de kemphanen binnen de kortste keren twee grote groepen achter zich. Pagina Binnenland: Goedlopend Antilliaans exportproduct: problemen Deze korting geldt niet in combinatie met andere kortingspercentages. Zolang de voorraad strekt. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Wij gaan zorgvutfg om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 de krant treft u nadere rformatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1