REGIO 'Collega's van nog geen 40 met 'n hernia' Veel gezelligheid en een beetje handel op de Paardenmarkt 'edders willen permanente post op Koudenhoorn R3 Romeinen op de bus Subsidie voor opknapbeurt hervormde kerk Koudekerk Alphenaar Ron Snoeck kampioen schapen4rijven f jongens slaan m in elkaar wetering - Een 28-jarige uit Oude Wetering is zater- ivond op de Watergang in woonplaats mishandeld vijf jongens. De aanleiding bekend. Volgens het itoffer werd hij plotseling evallen en in elkaar ge- jt en geslagen. De man - ns de politie behoorlijk r invloed - liep blauwe ten op en klaagde over pijn n buik. Hij is voor controle het LUMC gebracht. De ich ie is de daders nog niet op etit poor. Itg geklapte long gebroken rib laraiDORP - Een ingeklapte en een gebroken rib waren rvvondingen die een 18-ja- [atwijker vrijdagavond op- jij een ongeluk op de krui- van de Van der Valk Bou- jveg met de Zijldijk in Lei- orp. De jongen - op de ifiets - verleende geen ang aan een 35-jarige Lei- jrpse automobilist. Een igwas het gevolg. tser racet |>r de Nu kfVOUDE-RIJN DIJK - De pO- geft gisteren op de NI 1 ter Ie van Hazerswoude-Rijn- jen 23-jarige Duitse auto- list aangehouden die met ïielheid van 171 kilometer Lr voorbij raasde. De tóp- leid werd met een lasergun ■ten. De man moest zijn Lijs inleveren en kreeg een Ivan 560 euro. Het Regio- keershandhavingsteam jrijdag een uitgebreide ra- Jhtrole gehouden op de Lan de 2240 auto's, die ge- fcleerd werden, reden er ■hard. maandag 28 juli 2003 'Een wat lelijker pony kun je hier voor 25 euro op de kop tikken' door Coen Polack vervolg van voorpagina voorschoten - Langs de Leidseweg in Voorschoten hob belt een paard in de richting van het dorpscentrum. Van alle kanten komen vanochtend de paarden naar de jaar lijkse Paardenmarkt. De straten rond het centrum staan vol trailers van de handelaren die hun dieren van ver heb ben gebracht, de straten liggen vol keutels van de paarden die uit buurt naar de markt zijn gebracht. In de straten van Voorschoten is vandaag alles te koop: van de laatste flitsende trendproducten tot stoffige zeven- dehands prullaria. Van Fries suikerbrood tot Australische didgeridoo's en Peruaanse panfluiten en van 'multifunc tionele broeken' tot heel veel porselein, dat zo lang op de vensterbank heeft gestaan dat het geel is geworden. Op het Treubplein wordt gebingood. Maar vooral zijn er na tuurlijk paarden te koop. De dieren hebben overal hun spoor achtergelaten. Boven de geur van ieder broodje beenham cirkelt die van verse paardenvijg. Handelaar A. Bezemer uit Nootdorp staat met vijf pony's op de markt. ,,En ik heb er nog geen één verkocht. Deze beestjes moeten zo'n 400 euro kosten. Dat is een mooie prijs voor zo'n pony. Maar er is geen vraag meer. De markt voor paarden ligt helemaal op z'n gat." Maar er is wel veel belangstelling. Honderden paarden liefhebbers persen zich door de smalle doorgang in de Voorstraat. De toeschouwers lopen tussen de paarden door. Sommige paarden laten zich gelaten aaien, andere happen naar tasjes, jasjes en plukjes aangereikt hooi. Uit kijken voor die achterbenen, want voor je het weet heb je in alle drukte een trap te pakken. Langs de straatkant worden de eerste broodjes shoarma en de eerste biertjes verkocht. Handelaren, herkenbaar aan hun wandelstok, drinken koffie en klappen eikaars handen als bezegeling van een nieuwe aankoop. „Van de zestien paarden die ik heb meegebracht, zijn er al acht verkocht", zegt handelaar W. Vriens uit Poortugaal. „Dat is helemaal niet slecht, om half tien 's ochtends." De paarden van Vriens moeten tussen de 1500 en 5000 euro opbrengen. De duurste exemplaren, statige zwarte reu zen, kijken uit hun ogen alsof ze die smak geld dubbel en dwars waard zijn." Voorschotenaar Jan van Santen verkoopt een pony. Een meisje met rijlaarzen aan loopt met het beestje weg. „Wat dit hengstje opgebracht heeft? Gokt u maar. Vierhonderd euro? Nee, natuurlijk niet. Ik'heb er tachtig voor gekregen en dat is nog heel redelijk. Een wat lelijkere pony kun je hier voor 25 euro op de kop tikken. Het gaat hier trou wens helemaal niet om de handel. Dit is een gezellig- heidsmarkt. Dit was mijn enige paard, dus ik ben los. Ik ga effe een bakkie doen." htersbaas gehouden it aan den rijn - Een 23- lan uit Alphen is zon- itend opgepakt nadat hij horecagelegenheid in de astraat een 21-jarige genoot zou hebben mis- ïld. De man werd door rs van de kroeg aange- in en aan de politie over- ;en. Hij bekende welis- emand te hebben gesla- taar niet de 21-jarige. De rsbaas is zondagmiddag aten. iken man wjrt te water £1 iugge - Op de rotonde de N446 in Woubrugge is q een 64-jarige automobi- SI1 vater geraakt met zijn au- [H aanhangwagen. De /oi uggenaar bleef onge il Hij was zo dronken, dat in staat was een blaas- De politie liet een utj^roef doen en nam het ijs van de man in beslag. door Nancy Ubert vervolg voorpagina alphen aan den rijn - De ambu lancepost aan de Vorkweg in Al phen lijkt uitgestorven, deze maandagochtend. Chauffeur en hulpverlener Walter Dekker heeft, net als drie collega's zijn nachtdienst erop zitten. Dekker is aanvoerder van het actiecomi té van Ambulance Dienst Rijn en Venen. Met zijn collega Jon Dam van de ambulancedienst in de Bollenstreek onderhoudt hij de contacten met de vakbonden. Teamchef Peter Heemskerk, bijna 56 jaar oud, zit in een las tig parket zegt hij. „Dat die jon gens actievoeren snap ik wel, maar ik kan ook de standpun ten van de werkgevers begrij pen. Er is gewoon geen geld voor vervroegd pensioen." Zelf begint hij ook te voelen dat de jaren gaan tellen, geeft hij toe. „Kijk eens in de ziekenhuizen. Daar zie je toch ook bijna geen verpleegkundige van 50 jaar of ouder aan het bed?" Dekker be nadrukt dat het roer om moet. „Ik heb collega's van nog geen veertig jaar die met een hernia tobben. Dit werk is verschrikke lijk zwaar." Vandaag staan twee ambulan ces in standplaats Alphen voor spoedoproep paraat. Een derde team is inzetbaar bij calamitei ten. „Een zondagsdienst", al dus Dekker. „Normaal draaien we met drie teams." Chef Heemskerk had liever gezien dat zijn mensen dat zijn men sen op een andere manier ac ties hadden gevoerd. „Nu zijn toch patiënten de dupe." Mensenlevens worden niet in gevaar gebracht, maar patiën ten gaan wel voelen dat de am bulancemedewerkers acties houden. Wie van het ene naar het andere ziekenhuis vervoerd moet worden, of naar huis ge bracht, krijgt geen hulp van de particuliere ambulancedienst in deze regio. Naast Rijn en Ve nen en Zuid-Holland Noord doen ook de Gebroeders De Jong aan de actie mee. De actie wordt afgekeurd door de werkgeversbond, al is die wel van mening dat 'harmoni satie van dé uittredingsleeftijd' gewenst is. De werkgevers be nadrukken dat de financiële middelen ontbreken om het be leid bij te stellen. Zij sturen aan op 'realistische' en 'toekomst- bestendige' oplossingen. Daar over zou in september onder handels worden. Per 1 januari fuseren de ambu lancediensten in deze regio. Dan zitten rijksambtenaren op de wagen met collega's van particuliere bedrijven. Heems kerk: „Als er niets gebeurd zou het zo kunnen zijn dat ik nog een paar jaar doormoet terwijl mijn naaste collega al afscheid kan nemen. Dat is natuurlijk een rare constructie." Volgens directeur Opstelten moet het tot een oplossing kun nen komen. „Voor rijksambte naren is het vervroegd pensi oen tot 2007 gegarandeerd. Overal hoor je geluiden dat we met elkaar langer moeten blij ven werken. Ik zie functioneel leeftijdsontslag niet als de ultie me oplossing, ik denk eerder aan speciale regelingen voor vijftigplusser." leiden/regio - Wie deze week in een bus van Connexxion stapt, loopt kans dat hij plotseling oog in oog staat met een Romeinse soldaat. De soldaten zijn medewerkers van het Alphense themapark Archeon, en maken in de bussen reclame voor het Groot Romeins Festival dat aanstaande zaterdag begint in Archeon. Tijdens het festival ver zorgen ruim honderd Britse Romeinen verschillende shows en demonstraties. Foto: Hielco Kuipers =U ek( "jboek moet gemeente Warmond overtuigen van noodzaak mj Uud Sep ons ilaq>nd/leiden - De Leidse >ta(|gsbrigade wil dolgraag maste post op het recreatie Koudenhoorn. De vrij- redders, die sinds een ieder weekeinde op de lassen surveilleren, den- it een permanente post :er aan hulpverlening te doen. Zo zou de briga- mefens- het zomerseizoen ie- ig kunnen surveilleren, alleen op het water t bqok op de fiets of te voet fecreatiestrandjes. dingsbrigade is al lange- 'in gesprek met de ge- Warmond. „De burge- is erg enthousiast, heb de indruk dat de iteraad minder positief :elt voorzitter Remon irs van de Leidse Red- igade. „Een permanente 1st de gemeente geld. Al maar hebben we zo'n euro nodig. Ik denk dat adsleden onvoldoende iesKvat ze daarvoor terug ta' Ze weten niet wat wij Jjn kunnen betekenen." raad niet weet wat de j op en om de plas kun- is niet zo gek. De nooit een reddings- gehad. De Leidse Red- igade mag dan inmid- jaar oud zijn en niet lan 600 leden tellen, de hebben zich tot jaar geleden eigenlijk het open water ver- Eijsackers: „De red- rel%ade was altijd een onLeniging waar je je di- haalde. We hadden wel klaie uitstroomden naar de ^brigades in Noordwijk, en Leidschendam. En ordenden soms assistentie lementen als de peur- Vrijwilligers van de Leidse reddingsbrigade op patrouille op 't Joppe. Foto: Taco van der Eb bakkentocht en Te land, ter zee en in de lucht. Om je leden lan ger vast te houden groeit dan vanuit de vereniging de behoef te aan een eigen bewakingsge bied." De vrijwilligers van de red dingsbrigade zijn de afgelopen jaren al geregeld te zien ge weest op de Kagerplassen. En daarbij hebben ze al meer dan eens grote en minder grote pro blemen kunnen oplossen. Zo maakte bestuurslid Rob Hogen- dorp eind december vorig jaar nog mee dat twee jochies bij harde wind in een kleine boot vol visspullen de plas op gin gen. „Ik heb ze naar de kant be geleid omdat het veel te gevaar lijk was. Op het moment dat ze op de kant stapten, zonk de boot. Als wij daar niet waren geweest, had het wel eens fout kunnen aflopen." Door nu wat gestructureerder aan de slag te gaan op de plas, hopen de redders een goed beeld te kunnen geven van het nuttige werk dat zij verrichten. Alle keren dat de leden tijdens hun dienst assistentie verlenen, worden keurig in een logboek bijgehouden. Aan het eind van het seizoen wordt op grond daarvan een verslag gemaakt dat naar de gemeente War mond gaat en dat het pleidooi voor een vaste bewakingspost moet ondersteunen. Halverwege het seizoen valt al een kleine opsomming te geven van de inzet van de redders. Zo schieten ze geregeld surfers en zeilers te hulp en waarschuwen ze jongeren die met motorboot jes tussen de vele boten die voor Koudenhoorn voor anker liggen heen laveren, dat het vei liger is even verderop te gaan varen. „Er hoeft maar net even iemand van zo'n boot in het water te springen en het is raak." En ze hebben twee we ken geleden de politie geholpen met het 'schoonvegen' van de plas toen er aan het eind van een warme, drukke dag ineens een zwaar onweer op dreigde te komen. Deze zondagochtend ziet het er niet naar uit dat de redders veel werk zullen hebben aan de wa tertoeristen. Er staat een straffe wind en het kan ieder moment gaan regenen. Het is rustig op de plas. Op 't Joppe hebben een paar vissers in een speedboot het rijk alleen. Toch denken de redders er niet aan om vandaag eens lekker wat anders te gaan doen dan in een bootje over de plassen tuffen. „Juist met dit weer kan er van alles mis gaan", weet Hogendorp. Even later blijkt op het Norremeer dat Hogendorp gelijk heeft. Een gehuurde zeilboot is aan lager wal geraakt, de inzittenden zijn niet meer in staat om de boot op de wind te draaien en laten de zeilen zakken. De redders gaan erop af, en slepen de boot een stukje van de kant. Na vijf minuten kan iedereen zijn tocht weer ongeschonden voortzetten. Eind goed, al goed. Al begint het nu wel echt te re genen. door Ruud Sep koudekerk jlan den rijn - De broodnodige, ingrijpende res tauratie van de Nederlands Hervormde kerk van Koudekerk kan hoogstwaarschijnlijk nog begin volgend jaar van start gaan. Het meer dan zeshon derd jaar oude godshuis aan de Dorpsstraat is verzakt, het vocht komt door de muren en de dakconstructie is aangevre ten door de boktor. De kosten van het herstel zijn begroot op 660.000 euro. De provincie Zuid-Holland heeft nu toegezegd een deel van de kosten voor haar rekening te willen nemen. Uit de provincia le restauratiepot ontvangt de kerk in totaal 318.000 euro. Het eerste stuk daarvan, een bedrag van 183.000 euro, komt in 2008 beschikbaar. Hoewel de provincie dus maar een deel van de kosten vergoedt en het geld nog jaren op zich laat wachten, is de toezegging voor de kerkvoogdij voldoende vastigheid om nu snel aan de slag te gaan. Met de toezegging op zak kan penningmeester A. Hogenes bij het Nationaal Res tauratiefonds tegen gunstige voorwaarden het subsidiebe drag al lenen. „En we hadden al flink gespaard. We hebben er alle vertrouwen in dat we het geld met giften, sponsoring en vrijwilligerswerk bij elkaar kun nen halen", aldus de penning meester. De slechte staat van de kerk kwam zo'n twee jaar geleden aan het licht, toen de kerk bezig was met groot onderhoud. Bij dat werk werd al snel duidelijk dat al het voegwerk van de kerk vervangen moest worden. „En door de vochtproblemen is al het stucwerk aan de binnen kant ook slecht", vertelt Hoge nes. spanbroek - Alphenaar Ron Snoeck, in het dagelijks leven herder van attractiepark Ar cheon, heeft gisteren een kampioenschap aan zijn lijst van overwinningen toege voegd. In het Westfriese Span broek werd hij met zijn hond Jill Nederlands kampioen schapendrijven praktijk. Her der en hond lopen tijdens dit kampioenschap een parcours, dat is afgestemd op de praktijk van het schapendrijven op de boerderij. Vooral het onderdeel shed, waarbij vier schapen moeten worden gescheiden van het koppel, waarbij de hond con trole moet hebben over de schapen die binnen de schei dingscirkel zijn afgezonderd, was voor velen een te moeilijk onderdeel. Ook voor Snoeck, die eerder die dag met Sion aantrad, was dit te lastig. Hij wist de koppels niet van elkaar te scheiden, 's Middags ging het hem met Jill beter af. Eind augustus gaan Snoeck en zeven andere Nederlandse handlers met htm honden op voor dë Europese kampioen schappen in Diest (België).

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9