Leidse water een overvolle racebaan 'Ik zag hem op zijn hoofd 'Dit jaar is het wel heel vaak Buurten blij met nieuwe bestrating REGIO Bijna alle motorboten gaan te hard ikeliers Luifelbaan ctie voor ,nJ le doel LEIDEN Eigenaar Chill Out Café over schietpartij: Ik kreeg andermans rotzooi voor de deur door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Niet alleen is hij hevig geschrokken; Nobi, eigenaar van het Chill Out Café aan de Lange Scheistraat is 'ook een beetje boos'. Hij heeft het ge voel dat hij met de schietpartij van zaterdagnacht de rotzooi van anderen op zijn bordje krijgt geschoven. Bij hem in de zaak was niets aan de hand, verzekert hij. Hij heeft precies gezien wat er buiten voor zijn deur gebeurde, op de stoep van De Lakenhal. „Ik kwam aanlopen, er stond een groep van zes acht man buiten. Ze stonden te duwen en te vechten. Toen kwam er vanaf de Oude Singel een jongen aan gelopen, die mee begon te doen. Een deel van de groep kende hem. Een portier waar schuwde: 'pas op, hij heeft wat'. De jongen trok een wapen en de hele groep schoot uit elkaar. In het wilde weg begon hij te schieten, waarbij ik zag dat er twee jongens werden geraakt, een bij zijn oog en een ander ergens bij zijn buik, geloof ik. Ik hoorde drie schoten, een ander zei acht. Deze jongen schoot gericht, ik heb hem echt zien mikken op het hoofd van die jongen. Twee jongens vluchtten naar binnen en een meisje stond in de deur. Er was geen paniek. Vijf, zes minuten later was het afgelopen." De dader ging er vandoor, en twee slachtoffers gingen met vrienden per auto naar het LUMC. Eén werd achter in de auto gelegd, zag Nobi. De man die aan zijn oog gewond was, stapte zelf in. De Lange Scheistraat bleef twee uur afgezet. Nobi kon het ge zicht van de dader niet zien; het slachtoffers dat bij zijn oog werd geraakt herkende hij wel als vaste klant. „Hij zorgde nooit voor problemen, niet bij ons in elk geval." De politie was binnen drie mi nuten ter plekke. Dankzij de 'horeca-lijn', een manier voor horecaondernemers om 112 te omzeilen en direct met de Leid- se politie in contact te komen. De politie noemt een ruzie om een meisje als aanleiding voor de schietpartij. Volgens de café eigenaar lagen dader en slacht offers vrijdag al met elkaar in de clinch tijdens een feest in dis cotheek In Casa. Politiewoord voerder J. Nelemans kan dat niet bevestigen. Buurtbewoners hebben alle maal het hunne meegekregen van de schietpartij. „Ik hoorde twee knallen. Ik had nog nooit pistoolschoten gehoord", zegt een meisje uit de Lange Schei straat. „Na de schoten ontstond er een heleboel geschreeuw, ze herhaalden steeds hetzelfde woord. Ik kon het niet ver staan." Een bewoner van de Lammermarkt om de hoek werd wakker van de knallen. Omstanders stonden te roepen. Het was zo druk dat ik dacht: dan hoef ik zelf de politie ten minste niet te bellen." Een bewoner van de Lange Scheistraat kwam om half vijf thuis van een feest, maar mocht de straat niet in. „Ik probeerde het wel, maar dat ging niet door. ik zag alleen dat de tech nische recherche met lampen naar patroonhulzen aan het zoeken was." Een aantal buurtbewoners zegt dat het gebeurde voor hen niet als een verrassing komt. „Het is hier altijd bingo", zegt de een. „Het lijkt hier wel het Wilde Westen met de tweede schiet partij binnen een jaar", zegt een ander. Nobi is het daar beslist niet mee eens. „Dit incident wordt straks natuurlijk zo uitgelegd dat het onze schuld lijkt. Ik maandag 28 juli 2003 R1 hoorde iemand verkondigen dat er hier heel vaak steekpartij en zijn. Dat klopt niet. Iemand heeft wel eens een fles op zijn hoofd gehad, dat komt er het dichtst bij. Het is niet te verge lijken met de situatie op de Nieuwe Beestenmarkt. Er is hier misschien twee keer een vechtpartij geweest. Een keer stond er hier iemand in de lucht te schieten, maar een por tier van ons heeft dat pistool toen opgepakt." Het Chill Out Café heeft een deurbeleid dat anders is dan andere kroegen, zegt Nobi. „Ie dereen heeft hier een kans om binnen te komen. Daarom trek ken we een bepaalde groep jon geren, die nergens meer binnen kunnen. De politie heeft ook op een gegeven moment gezegd: daar krijgen jullie rottigheid mee." Terrashouders hebben vooral last van kleine jongens en snelle bootjes irh De ondernemers van 1 [baan laten zich de ko- "°iijd van hun beste kant lurende de hele maand wordt er in het win- ïm in Zuidwest aan- I steed aan het Willem- 1 ef ;r Kinder- en Jeugd- n van het Leids Univer- r S disch Centrum. In een 1 winkels worden collecte- soeplaatst en in de mees- worden posters op- wti waarop de actie gelegd. is gekoppeld aan een het winkelend pu- l) "zoveel mogelijk bij te ;euh. Klanten die bij deel- ha! winkeliers aankopen 185 gen vanaf een bepaald webedrag een gratis lot. maken ze kans op vele aantrekkelijke prij- oofdprijs is een Luifel- Sooodschappenbon ter aa an 250 euro. Voor elk n lot ontvangt het tejlexander Kinderfonds ïxt age van de winkeliers. hoopt men zo ruim 1 kb bijeen te brengen, ichde Midzomerfeesten '18 tot en met 30 augus- ste t winkelcentrum wor- fhbuden, proberen vrij- van het Willem- ™sr Kinderfonds dona te nVerven voor het fonds, inzet om het verblijf eren in het LUMC zo jm mogelijk te maken. door Silvan Schoonhoven leiden - De Leidse grachten mogen dan drukker geworden zijn, restaurant- en caféhouders met terrasboten varen er wel bij. Van asociaal vaargedrag hebben ze niet allemaal evenveel last. „Voor een terras is het juist belangrijk dat er wat te zien is", zegt Ruud Witteman, van Ein stein. „Leven in de brouwerij." Het waterverkeer is enorm toegenomen, daar zijn de restauranthouders het over eens. „Maar de mensen houden zich re delijk aan de regels. Al was het alleen maar omdat hun boten zoveel kosten", zegt Witteman over de opvarenden van de peperdure sloepen die de laatste ja ren mateloos populair zijn. Niet de sloe pen, maar de kleine snelle bootjes zor gen in zijn ogen voor overlast. Het ergste drama met een snelheidsovertreder maakte Witteman onlangs mee. „Er zwommen twee zwanen, een mamma- en een pappazwaan. Drie kleine zwaan tjes er achteraan. Heel statig. Komt er zo'n jonge gast in een snelle boot aange- scheurd, die een van de kleintjes raakt. Het beest legt het loodje en zinkt. Het hele terras was woest. Die kinderen in de boot moesten echt vluchten. Het is dat er nog net niet iemand in het water sprong, anders waren die jongens aan de hoogste boom gegaan, dat weet ik ze ker." De bedrijfsleider van grand café De Stadthouder merkt duidelijk dat de overlast toeneemt en dat mensen zich minder aan de vaarregels houden. „Toen ik nog bij Annie's werkte, was er maar één boot die altijd vervelend deed. Maar dit jaar is het wel heel vaak mis. Vooral met kleine jongens die op stap zijn met de sloep van pa, en dan nog met een biertje op. Dan spat het water echt de kade op, zodat de gasten nat worden. Ik heb wel eens gehad dat er ie mand zo hard langskwam dat de gasten bijna met glazen gingen smijten. En de waterpolitie? Die zie je nooit. Mijn eigen vaarbewijs is nog nooit gecontroleerd. Als je een keer vijf kilometer te hard rijdt met je auto, krijg je een boete. Maar als ze hier op het water langskomen met drie keer de toegestane snelheid, is er niets aan de hand. Soms gaan ze met twintig in het uur langs." Annie's Verjaardag, waar de Rijnarmen door Silvan Schoonhoven leiden - Motorboten varen bijna allemaal te hard binnen de Leid se singels. Dat blijkt uit een steekproef onder honderd vaar tuigen. Geen van de honderd bo ten hield zich aan de maximum snelheid van zes kilometer per uur, en dat terwijl het de afgelo pen jaren veel voller is geworden op de Leidse grachten. De gemiddelde snelheid van de motorvaartuigen was bijna tien kilometer per uur, blijkt uit een meting op het stuk Nieuwe Rijn tussen de Kippen- en de Bostel- brug. Een enkeling voer acht tien kilometer per uur, drie keer zo snel als toegestaan. Te hard varen hindert niet alleen ander verkeer zoals kano's en roeiers, het beschadigt ook de kade en de afgemeerde boten. Het is flink drukker geworden op de Leidse wateren, blijkt uit cijfers van de afdeling waterbe heer van de dienst milieu en beheer. Het aantal vergunnin gen voor ligplaatsen is in de af gelopen tien jaar meer dan ver viervoudigd. In 1994 werden er 349 vergunningen uitgegeven, in 2002 waren dat er 1398 en dit jaar zelfs 1445. Ook het aantal overnachtingen in de passan tenhaven is gegroeid. In 1996 waren er 1651 overnachtingen, in 2002 waren dat er 2078. Het aantal verblijfsdagen liep ook op in de drukste periode van half april tot half oktober: van 2680 tot 3221. In 1994 was de haven voor de helft bezet, vorig jaar voor twee derde. Bij de schippers bestaat veel onduidelijkheid over hoe snel ze mogen. Borden met de vaar regels zijn niet overal aanwezig of ze zijn slecht leesbaar. Een blauw bord met vaal geworden letters bij de Herengracht laat weten dat de snelheid zes kilo meter per uur is binnen de sin gels en 7,2 op de 'overige wate ren'. De meeste schippers zijn niet op de hoogte van de vaarregels. „Hoe hard je mag in de grach ten? Maximaal tien", vermoedt een schipper uit Amstelveen, die in de passantenhaven ligt afgemeerd. „Niet harder dan vijftien", weet watefsporter J. Venema uit Amsterdam. „Ik denk dat ik maximaal net zo hard mag als het gewone ver keer", veronderstelt H. Meijer, bezitter van een grijze speed boot. „In de binnenstad is dat dus dertig kilometer per uur." samenstromen, ligt aan een van de drukste knooppunten van bootverkeer. Bedrijfsleider Gilbert Wolters merkt dui delijk dat het waterverkeer een hoge vlucht heeft genomen. Van boten die te hard gaan heeft hij niet zoveel last. Het vuilnis, dat bij verkeerde wind zijn kant op drijft, vindt hij een groter probleem. De rommel komt niet van de waterspor ters, maar van de marktkooplui. Witte man van Einstein is dat met hem eens. „Ik heb nog nooit iemand van een boot iets in het water zien gooien. Nog geen bierdop. Maar vooral sinds de vuilcon tainer aan het eind van de Nieuwe Rijn is weggehaald, lijken marktlui te beroerd om het in de auto te gooien. Ze kijken even of er niemand kijkt en geven de boel een duwtje." Politieboot vaart pas weer sinds vrijdag Pas sind$ vrijdag vaart er weer een politieboot over de Leidse wateren om op het water te controleren op overtredingen. De politie heeft de boot gehuurd, Omdat de eigen boot uit de roula tie is en een nieuwe op zich Iaat vrachten. Daarom heeft de poli tie dit seizoen nog niet kunnen controleren, zegt politievoor- lichter J. Nelemans. De politieboot heeft laserapparatuur om de snelheid op het wa ter te meten, maar die werkt alleen bij schepen van staalplaat Om de snelheid van kunststof vaartuigen te controleren, moet de politie in hetzelfde tempo achter de boten aanvaren. Nele mans zegt dat er veel klachten binnenkomen over te hard va ren. Het gaat daarbij vooral om jonge schippers, Vaak in combi natie met alcohol. door Silvan Schoonhoven leiden - De tijd van fietsers met door elkaar gerammelde botten is voor een steeds groter deel van de binnenstad achter de rug. Het project Binnenste Be ter in Pancras-West en de Pie- terswijk vordert. De bestrating is vlakker gemaakt, de kinder kopjes zijn rechtgelegd, klassie ke lantaarnpalen geplant, paal tjes gesnoeid. De buurtbewo ners zijn tevreden, maar de ge wraakte leidenaartjes blijven veel mensen dwarszitten. Die paaltjes passen niet meer in het straatbeeld, vond de ge meente, maar buurtbewoners waren bang dat de parkeerover last zou toenemen. Die angst is terecht gebleken voor Rob Nieuwenhuize, lid van Galerie Zóne aan de Nieuwstraat. „Kijk, als er geen mensen zouden wo nen in Leiden, zou het ontzet tend geslaagd zijn geweest. Het is een stuk ruimtelijker gewor den. Maar er staan nu voortdu rend auto's voor mijn etalage geparkeerd. Ik zeg niet dat de paaltjes terug moeten, maar als ze nou eens boompjes zouden neerzetten? De parkeerborden hebben ze ook weggehaald voor een mooier straatbeeld, maar nu is het onduidelijk of je hier mag staan of niet. Ik wijs mensen er vriendelijk op dat ze niet mogen parkeren, maar de helft steekt zijn middelvinger op." Binnenste Beter kan de goed keuring van hem en veel andere buurtbewoners wegdragen. Over de 'peperdure en Anton Pieck-achtige' lantaarnpalen heeft Nieuwenhuize zijn twij fels, maar de vlakke straat is een verademing. „Vroeger kwam ik hier meubels halen en brengen. Als ze dit wegdek overleefden, dan was dat de ultieme triltest." Vrijwilligster Van der Krogt van Terre des Hommes, om de hoek in de Burgsteeg, is blij dat de paaltjes zijn verdwenen. „Dat ruimt enorm op. Laden en los sen voor de winkel gaat nu veel gemakkelijker. Jammer dat de winkel met het nieuwe wegdek zo'n enorm hoge drempel heeft gekregen. Dat is lastig voorkin derwagens en niet te doen voor rolstoelen." Ook Tiny Nijssen van Galerie Kunst en Koffie in de Burgsteeg is dik tevreden met de herbe strating en de gesnoeide paal tjes. Ze heeft plantenbakken voor de leidenaartjes in de plaats gezet. „Het leek af en toe wel een visvijver hier voor de deur, zo onregelmatig was de bestrating. Dat is nu verholpen. En ik ben blij dat de oude steentjes terug zijn, want die horen bij het straatbeeld. En die klassieke lantaarnpalen: fantas tisch. De paaltjes zijn weg, dat geeft een ruimtelijk beeld. Wildparkeerders? Daar heb ik heel weinig last van." Met een kopie van de Blauwe Steen op het Pieterskerkhof protesteerde Hans Slot, bewo ner van de Langegracht, twee jaar geleden tegen de slechte staat van de weg. Nu is hij niet ontevreden met het resultaat. Vanuit zijn huis gezien is de ene kant van de Langebrug onder handen genomen, de andere kant nog niet. De gerestaureer de kant oogt rustiger, zegt Slot. Alleen voor de fietsers is het minder veilig geworden. Nu de stoep breder geworden is, heb ben ze minder ruimte als er een auto aankomt. Ze worden de stoep op gedrongen. In het ou de stuk kunnen ze dan gewoon tussen de paaltjes door, maar in het vernieuwde moeten ze echt een verhoogde stoep op. De Langebrug zou eigenlijk autol- uw moeten zijn, nu is het een soort bypass van de Breestraat.' depressie n (se vrouwen v De Rijngeest Groep or- ;rrt een cursus voor Turk- e wen met een depressie. 1U dsters en deelneemsters d^over de verschijnselen 0I iressie en wat je eraan 0p ;n. Er is een tolk aanwe cursus, in buurthuis 't bestaat uit 14 bijeen- n op maandagochtend. eb stus zijn er kennisma- a sprekken. Informatie is q, nbij Elsenoorvan est via telefoon 071- Di dleiding langs 'o en Roomburg De gemeente organi- ïdleidingen langs de rv igen in de Roombur- sr. In de eerste opgra- tten hebben de archeo- sten van het laat-mid- se Margarethaklooster .tffen. Ook zijn er spo- bewoning uit de Ro- tijd. Vanaf woensdag is reek een rondleiding. ?n nt om 13.30 uur vanaf 1111 slaan 6b. De laatste ^ling is op woensdag 24 ter. Er is geen parkeer- ïeid bij het opgravings dus bezoekers kunnen Ie per fiets komen. spitsuur op t strand i Katwijk Veinig handel I paardenmarkt Voorschoten in beroofd a 43-jarige Leidse is haar woning aan van Zuytbrouckhof i haar pinpas. Zij haar woonkamer in de slaapkamer en trof zij daar man aan. Deze haar met een mes en van haar zien. Uit- am hij genoegen met en ging ervandoor, bekend hoe de man Vrijwel niemand houdt zich aan de maximumsnelheid op het water. Foto: Taco van der Eb De kinderkopjes op de Langebrug zijn recht gelegd en de stoep is verhoogd. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7