Gedoe rond de 'bruine pretpaal GESPREK VAN DE DAG Armlastige Friese boer in één klap miljonair Dood tij Zien en gezien worden op Truckstar Lik-op-stuk-beleid moet imago van jeugdcampings oppoetsen MAANDAG 28 JULI 200J MENSELIJK Varkenshouder Andries Bouma uit het Friese Workum leidde de laatste jaren een schamel bestaan. Al lange tijd draaide hij met verlies. Zelfs zijn abonnement op 'Lotto Weekend Mil jonairs' was eigenlijk al te veel van het goede. Zijn deelname kost maan delijks vijf euro, en aangezien je vol gens hem in de varkenshouderij elke cent gebruiken kunt wilde hij on langs van dat abonnement af. Maar zijn poging om telefonisch op te zeggen mislukte, en hij had toeval lig ook geen postzegel in huis om schriftelijk te bedanken. Uiteindelijk liet de 59-jarige eigenaar van 1000 varkens het maar zo. Gelukkig maar, want sinds enkele dagen is hij dank zij de lotto een van de weinige miljo nairs onder de Nederlandse varkens houders. Hij was een van de zes Ne derlanders die vorige week een slor dige miljoen wonnen. „De prijs is op een goede plek terechtgekomen. Ik zal er verstandig mee omgaan", zegt de gelukkige, die nog altijd niet hele maal is bekomen van de schok. Overigens gaat van de prijs van 1.066.666 ongeveer een kwart naar de fiscus. Wat hij overhoudt wil Bou ma in aflossing van zijn hypotheek steken. In tegenstelling tot veel van zijn collega's heeft hij nu geen zor gen meer over schuldsanering of moeilijkheden bij de herfinanciering van het bedrijf. De veehouder kan gaan rentenieren, maar werkt liever door. „Zo maar stilzitten, dat is niks voor mij. Ik heb altijd graag willen werken." Een knappe auto kopen ligt nu wel bin nen handbereik, geeft hij toe. Nu rijdt Bouma nog rond in een oude Opel bedrijfswagen. Reinder Boeve Rock 'n roll-legende MICK JAGGER werd zaterdagavond bij de Duplex Club aan het historische Wenceslasplein in Praag ontvangen door een wildenthousiaste menigte. De zanger van de Rolling Stones vierde in de Tsjechische hoofdstad zijn 60ste verjaardag, natuurlijk in aanwezigheid van de rest van de band en al lerlei prominenten uit de muziekwereld en de showbizz, maar ook met zijn vriend VACLAV HAVEL. De dissidente schrijver die tot voor kort president van Tsjechië was en Jagger kunnen het goed met elkaar vinden sinds Havel de Stones niet zo lang na de val van het communisme naar Praag haalde. Foto: AP Maleisische moslimmannen kunnen van hun vrouw SCHEIDEN door haar drie SMS'JES te sturen. Een religi eus adviseur van premier Mahathir Mohammed heeft gezegd dat dat in overeenstemming is met de islamiti sche wetgeving, meldde de New Straits Times zaterdag. „Een sms is gewoon een soort schrijven", zei ad viseur Hamid Othman in een reactie op een uitspraak van een islamiti sche rechtbank waarin een man in het gelijk was gesteld die zijn vrouw via sms had laten weten dat hij haar niet langer als zijn echtgenote be schouwde. Volgens de islamitische wetgeving kan een man van zijn vrouw scheiden door haar driemaal mee te delen dat hij haar verstoot. Zeventien UITGEPUTTE LEEUWEN, bevrijd van hun harde leven bij een Indiaas circus, maar nog steeds ge kooid, zijn even buiten Bangalore langs de KANT VAN DE WEG gezet omdat de dierentuin daar ze niet kan hebben. De leeuwen hadden al een zeer uitputtende reis van 600 kilometer in vrachtwagens achter de rug. Het was de bedoeling dat de tien mannetjes en zeven vrouwtjes - die door het circus werden afge staan omdat het Indiase hoogge rechtshof het optreden van wilde dieren in circussen heeft verboden - zouden worden ondergebracht in het rehabilitatiecentrum van de die rentuin. Het ontbreekt de dierentuin echter aan middelen om de dieren op te nemen. Het wachten is nu op ingrijpen van de federale regering. De Groningers Ronald Tombroek (21) en Henry Veenstra (30) hebben het WERELDRECORD NON-STOP DARTEN op hun naam geschreven. Ze speelden drie dagen en nachten door. Gisteravond stelden ze de nieuwe recordtijd om 20 uur op pre cies 72 uur. Het oude record was een ook al niet geringe 63 uur pijl- tjeswerpen, dat op naam van een Australiër stond. Dit record stond sinds drie jaar in de boeken. Nu is het de beurt aan de Groningers om vermeld te worden in het Guinness Book of Records. Het darten moest aan strenge regels voldoen. Elk uur mochten de twee spelers slechts vijf minuten pauze nemen. Het tweetal speelde elk uur tegen een nieuw koppel tegenstanders. Een 42-jarige Duitser heeft het LIJK van een gepensioneerde man meer dan TWEE JAAR lang op een appar tement verborgen om het pensioen van de overleden man te blijven ont vangen. Dat meldde de zondageditie van de Duitse krant Tagesspiegel gisteren. De politie wilde niet reage ren op het bericht. Er loopt een on derzoek naar de fraude. De man in de niet alleen het pensioengeld van de overledene, die een natuurlijke dood stierf, maar woonde ook in het appartement zonder huur te beta len. Toen de eigenaar van het ge bouw hem enkele weken geleden uit het appartement zette, stootten ver huizers op het lijk. Het lag in een goed afgesloten kamer, zodat de bu ren de lijkgeur niet zouden ruiken. De 58-jarige Franse ONDERWIJZER André Menras heeft met een actie van 44 dageh een hoger PENSIOEN afgedwongen. Zondag kwam hij van het dak van de 57 mbter hoge kathedraal van Béziers na de toezegging van de plaatsvervan gend prefect dat zijn pensioen opnieuw zal worden berekend. Menras was 13 ju ni het dak van de kathedraal opgegaan omdat hij van mening is dat zijn periode van dertig maanden als politiek gevangene in een Vietnamese cel en zijn tyee jaar durende wereldreis ten gunste van politieke gevangenen behoren te worden meegeteld voor de berekening van zijn pensioen. PETER VAN STRAATEN is vanaf vandaag twee weken op vakantie. Zijn tekenin gen in de serie DAGELIJKS LEVEN zullen daarom in die periode niet verschij nen. Vanaf 11 augustus staan ze weer op de vetrouwde plek, linksboven op deze pagina. Of ze ons een uurtje met de kinderen alleen kunnen laten, willen mijn echtgenote en haar vriendin weten. We staan op een parkeerplaats in Woolacombe, aan de kust van Noord-Devon. Aan de ene kant lonkt voor onze nazaten de zee, aan de andere kant trekt het win kelcentrum van het stadje aan onze eega's. Lastig, als je geen keuze hebt. Natuurlijk kunnen ze ons een uur tje alleen laten met de kinderen. Woolacombe is een surfersparadijs met een zand strand dat de eerste vijftig meter wel wat wegheeft van de Nederlandse kust. Daarna begint een zompig ge deelte van een halve kilometer dat eruit ziet alsof het net bij eb is drooggevallen. En al die domme Engelsen blijven helemaal bovenaan zitten, op het zachte zand, en lopen elke keer als ze het water in willen die meer dan vijfhonderd meter naar de zee. Maar vanaf dat punt hebben wij mannen geen enkel zicht op het kroost. Dus dragen wij geen water, maar onze rugzakken, de tas met proviand en boeken én de badhanddoeken naar de zee. Zo'n tien meter van de waterlijn wordt, op de klassieke badgastenmanier, een gedeelte van het strand geconfisqueerd: rugzakken en bovenkleding in het midden, daar omheen vier uitge spreide badhanddoeken. We hoeven niet op een paar meter te kijken, want alle Engelsen zitten minstens vijfhonderd meter verderop. Mijn vriend heeft zelf geen kinderen en beleeft in de vakantieperiode dat hij met die van ons optrekt nog plezier in dingen die je als natuurlijke vader allang als corvee bent gaan beschouwen. Hij gaat met de kinde ren in zee, ik blijf op de handdoeken, de rugzakken en de bovenkleding passen, op ons kunstmatig gecreëerde eiland dat voortdurend wordt omspoeld door Engel sen die steeds de vijfhonderd meter van en naar de zee lopen. Een meter of twintig uit de vloedlijn maken de golven mooie krullers en rollen ze met donderend geraas rich ting de kust. Voor ervaren surfers is dat het moment om op hun planken te klimmen, om staand richting de kust te glijden. Mijn dochter (11) en mijn zoon (gis teren 7 geworden) behelpen zich door op hun buik op hun boards door het schuim te glijden. Het is dood tij, de rollers lopen steeds uit tot hetzelfde punt op het zand, zo'n meter of tien voor me. Er staat een matig briesje, het zonnetje prikt en ik ben pas halverwege mijn vuistdikke thriller De laatste man' van David Baldacci. Het lijkt warempel wel va kantie. Naast mij staan twee grote vlaggen (rood met geel) van de Lifeguard, die voor het gedeelte tussen de vlaggen toezicht houdt vanuit een landrover. Het is de enige Engelsman die, net als wij, zo slim is geweest om zich niet vijfhonderd meter van het water te installe ren. Nog geen dertig minuten later keer ik weer terug naar de barre werkelijkheid als mijn vriend met twee blauw aangelopen koters (het water is hier altijd een graad of vijftien) uit de zee komt. Dan is het meteen ook spits uur. Er moeten handdoeken worden aangegeven, er moet worden afgedroogd, voor de één wat te drinken worden opgediept uit de ene rugzak en voor de ander De Iraakse jongen ALI ISMAEL ABBAS, we reldwijd bekend omdat hij zijn benen en armen en zijn familie verloor in de oorlog in Irak, krijgt op kosten van Koeweit in Groot-Brittannië PROTHESES aangeme ten. De 12-jarige Ali verloor zijn vader, moe der, broer en nog zeven andere familieleden toen een raket hun wo ning vernielde. De jon gen verloor zijn armen en benen en raakte ern stig verbrand. Beelden van het slachtoffertje gingen de hele wereld over en schokten de in ternationale gemeenschap. De wees en een andere Irakese jongen, Ahmed Mo hammed Hamza die een been verloor, worden momenteel in een ziekenhuis in Koeweit behandeld. Foto: Reuters Zaterdagmorgen werd er nog volop gewassen en gepoetst. Want hoe het ook zij, de dui zenden trucks die afgelopen weekeinde het TT-circuit in As sen bevolkten moesten en zou den glimmen. Zien en gezien worden, daar draaide het tij dens het Truckstar-festival alle maal om. Trucks in allerlei soorten en maten, hypermodern of stok oud, sober of Amerikaans uitge dost; voor de liefhebbers viel er genoeg te genieten. Onvermij delijk op een dergelijk festival zijn de spelletjes. Niet alleen om het publiek te vermaken, maar ook om de deelnemers bezig te houden. En je zou haast denken dat het chauffeursvolk uit vernielzuch tige vandalen bestaat. Wat te denken van 'fietswringen' of 'caravanlimbo'? In het eerste geval moeten teams een fiets zodanig verbuigen en /of de monteren dat het geheel, of wat daar van rest, door een wc-bril past. Handschoenen en be schermende brillen zijn ver plicht, want veiligheid staat voorop. Net als onderweg dus. Wat opvalt hoe sterk zo'n fiets nog is. Sommigen houden het bijna tien minuten vol voordat ze door de wc-bril verdwijnen. De truc schijnt te zijn het rijwiel in de vorm van en kurkentrek ker te wringen. Geen van de teams heeft die techniek echt onder de knie. Dat wordt dus oefenen. En dan de 'caravan limbo'. Hierbij was het de be doeling en caravan zodanig te pletten dat hij onder een vrachtwagen door kan rijden. Het leverde vermakelijke tafere len op. Zondag werd het spelle tje dunnetjes overgedaan met Fiat Panda's. Wat meer in de stiel van het chauffeurswezen paste was de demonstratie van een door straalmotoren aangedreven truck. Inderdaad veel vuur en rook en de geur van kerosine. En het huilende geluid van een startend vliegtuig. Met maar liefst 12.000 paardenkrachten en veel vlammen in de pijp van nul tot 300 kilometer per uur binnen achttien seconden. Dat is nog eens opschieten. Helaas bleef het bij een stationaire voorstelling. Uit veiligheid. Harry Kroeze Klein ontmoet groot: een peuter neemt op het Truckstar-festival plaats in ij' ne van een Amerikaanse vrachtwagen van indrukwekkende afmetingen. Foto: ANP/Vincent Jannink wat te eten uit de andere rugzak. Je zal dat spul, net als al die Engelsen, steeds van vijf honderd meter verderop moeten halen. Erg veel tijd krijg ik niet om van die vast stelling te genieten. Eén roller stopt niet, zoals te doen gebruikelijk, op tien me ter van ons plekje, maar rolt door tot dat we in één keer tot onze knieën in het water staan. Om me heen zie ik handdoeken, rugzakken, bovenkle ding en een vuistdikke thriller om hoog gespoeld worden, naar het punt waarnaar de Lifeguard zojuist heel geniepig zijn twee rood/gele vlaggen heeft verplaatst. We zijn - met onze druipende hand doeken, volgelopen rugzakken, door weekte bovenkleding én de tot papier pulp verweekte roman van David Bal dacci - halvenuege het vijfhonderd me ter brede strand op weg naar om hoog, als we mijn echtgenote en haar vriendin tegenkomen. Op die plek wordt de tijd dat zij ons met de kinderen alleen durven te laten, officieel teruggebracht tot maxi maal een halfuur. Reageren?: column@dJckvanderplas.nl Jongeren die zich op campings vol gieten met drank. Het is van alle tijden, maar na de reeks alcohol vergiftigingen van vorig jaar is het de vraag hoe het deze zomer gaat. De nieuwe trend: drinken mag, maar we houden je in de gaten! Roy (19): „De politie volgt ons na een avondje stappen bijna tot in de tent." topdrukte. Ook de bootkrc 'PPe: uit. Rond koffietijd, halver !n ochtend, stroomt het bier zestl: onophoudelijk. Twee Fries gens doen een wedstrijdje het eerst z'n pul leeg heeft slechts één regel: er wordt iat 8 een rietje gedronken. De ji 'jjd' met het shirt 'Arendje' wir B"ie' zet nog maar een lied in. welke camping zitten wijgy weer?", vraagt hij later aai vrienden. £C Dat blijkt jongerencampii Appelhof te zijn, berucht 10 roemd. Het eerste jeugdigEerst holslachtoffer van dit jaar, 'er8£ jongen die met een ernstijm giftiging naar het ziekenhi ™at Leeuwarden moest wordt voerd, kwam van die cam| aejd- Pottekijkers zijn er niet ge I „Dat is ook logisch, wantiint 11 mand hangt graag de vuile |f!02 buiten," zegt Peter Groem J1! Pf eigenaar van camping Cn 'e waar ook honderden jong Pro^ tentjes verblijven. „Het pi r®n. wat jonger geworden en h "1U1S allemaal wat extremer. Di wel eens mis, maar het t*rs cidenten". Politie, gemeente en cam IR I Terschelling hebben de a winter betere afspraken r 8 kaar gemaakt. Groeneveli r®"' elke nacht twee kampwaï '°®.s dienst die de jongeren in f e^c houden. „En zelf sta ik ell /P bij de poort als de jongeli "cen komen van een avondje s,et sc Je moet ze even in de oge ^ta' En als er iemand de taxi 1 UPt£ gedragen, weet ik wel hoeiatw is." Gemeente en politie I 1 het gen het strengere toezichl °8er van overheidskant „En d vruchten af', zegt de poli! 'chai woordvoerster. »°P Dat zal een groepje vrieni uit Drachten een zorg zijr DIJ jaar gingen we vaak de du na het stappen, want als j 311 camping komt, word je g( tent in gekickt," zegt Evelr1!e' „We zijn hier om uit te ga ovei| drinken en om intiem te 21 m jongens", zegt haar 17-jarlet 11 vriendin Karin lachend, tfrora tussen de bagage wachtel et s*; tenten arriveren. De vele bagage bevat niet n da kleding en opmaakspullei,mer se flessen sterke drank wo:n de tassen gevist. „Hoe vee°P drinken? Ieder ongeveer e per dag," zegt Jolien (17). |£C valt toch wel mee?" Maai weren ze, ze kennen hun IJfl Drankspelletjes lopen bij nooit uit de hand. Er moe een foto worden gemaakt.8 pa en ma die ook allemaa ,een „In principe wel, maar de 'ran! waar te veel drank en siga '8 mi op staan, halen wé er uit.' str coui Rudi Buis Nog wat slaperig hangen zeven vrienden uit Bergen op Zoom in meegebrachte tuinstoeltjes voor hun tent. 't Is er wat rommelig, kleren en lege flessen liggen tus sen de stoeltjes, maar dat bevor dert juist de gezelligheid, vinden ze. Met enige regelmaat wordt een 'bruine pretpaal' uit een kratje ge vist, want de frisdrank en gebak ken eieren hebben ze inmiddels - halverwege de middag - al achter de kiezen. Een vakantie aan de Spaanse cos- ta's interesseert ze niet echt, want een weekje in het Zeeuwse Renes- se op Schouwen-Duiveland is wel zo makkelijk. „Onze ouders heb ben ons gedropt, lekker handig," zegt Jeroen (19). De discussie gaat over vanavond, als ze weer gaan stappen. Waarschijnlijk beginnen ze weer bij het café naast de kerk. „Daar kost een metertje bier maar 15 euro." Drinken ze veel? „Ach, niet veel meer dan vijf flesjes bier. Maar daar komen natuurlijk wel de flessen wodka nog bij." Op een stoeltje snijdt Sander (18) de zojuist gekochte kipfilets in kleine stukjes. Een stapel bierkrat jes doet dienst als tafel. Straks, als de omgevallen barbecue weer recht staat, is de kip het avond eten. Het dagritme is simpel. Aan het einde van de ochtend de tent uit, beetje rondhangen en dan boodschappen doen. En dat doet degene die de avond daarvoor het minst heeft gedronken. Vervol gens eten, een poosje de gokhal in en dan wacht het uitgaansleven. Voor de meisjes gaan ze niet. Nou goed, een beetje zoenen in de dis cotheek om daar een paar foto's voor thuis van te maken, maar verder niet. Jeroen: „Schuin te genover ons staat een groep meis jes. Maar dat zijn van die chagrij nige krengen. Die lopen elke avond een blauwtje en daar zijn wij dan de dupe van." Eigenaar Cor Moller van camping De Elzenhof, de enig overgeble ven jeugdcamping in Renesse, loopt met een glimlach voorbij. „Ik hou niet van jengelende kin deren. Ik heb liever jongeren", zegt hij terwijl er muziek over camping schalt. „Natuurlijk, een radio mag. Het moet hier geen strafkamp worden." Toch zijn er strenge regels. Wïld- plassen op de camping? Vijf euro boete. En de nachtwacht contro Op de jeugdcamping van Renesse. Terwijl de kip op de geïmproviseerde 'keukentafel' wordt klaarge maakt voor de barbecue, drinkt de rest nog een biertje voor de tent. Foto: GPD/Phil Nijhuis leert alle namen van jongeren die na een nachtje stappen de cam ping op komen. Moller: „Maar je moet ook een beetje speels om gaan met jongelui. Gisteren had een groepje een paar stoelen bij mij weggehaald, want ze hadden visite. Begin ik bij hen de tentha ringen eruit te trekken. 'Want er blijft vannacht familie slapen', zeg ik dan. Dan snappen ze het." De vriendengroep uit Bergen op Zoom vindt de regels op de cam ping niet té streng. Muren bou wen van bierkratjes is geen must voor de groep, want dan worden ze net als vorig jaar toch weer ge jat door jaloerse buren. Wél streng is het toezicht in het uitgaansle ven. „De politie volgt ons na een avondje stappen bijna tot in de tent", zegt de 19-jarige Roy. Zijn 15-jarige kameraad Bram begrijpt het echter wel een beetje. „Die jongen tegenover ons komt elke nacht met kapotte vuisten thuis. Heeft ie weer tegen verkeersbor den lopen meppen." Burgemeester Jack Asselbergs van de gemeente Schouwen-Duive land, waar Renesse onder valt, juicht het strengere beleid toe. De gemeente ziet investeringen in meer blauw op straat, een nieuw vervoerssysteem en lik-op-stuk- beleid eindelijk uitbetaald. „Ik kan U verzekeren dat de politie 's nachts jongeren volgt. Anders gaan ze tuintjes in of plassen ze in brievenbussen." De strenge maatregelen maken, van Renesse weer een gezellige fa miliebadplaats in plaats van een exclusieve jongeren-'hotspot', vindt de burgemeester. Jongeren zijn welkom, maar de periode van 'vrijheid, blijheid' is voorbij. Por tiers worden gescreend door de politie en volgend jaar komt er een speciaal pasjessysteem voor kroegen en disco's. Discussie tus sen politie en jongeren op straat komt niet meer voor. Ze gaan nu rechtstreeks mee naar het bureau, waar zelfs een pinautomaat staat zodat boetes direct kunnen wor den afgehandeld. Asselbergs: „Er wordt niet meer geluld, maar ge poetst." Dit najaar brengt een delegatie bestuurders van de Waddeneilan den, eveneens populair onder jongeren, een bezoek aan Renes se. Ze willen met eigen ogen het jongerenbeleid op het Zeeuwse eiland bekijken. Beter goed gejat dan slecht verzonnen, vinden ze. Op de boot naar Terschelling is het dit laatste weekeinde van juli

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2