Acties bij particuliere ambulances Bernard HinaultLancewelkom bij de club Leidsch Dagblad r schietpartij in Leiden Alleen spoedritten, overige diensten op een laag pitje gezet Een gegeven paard. Jonge zeehond spoelt aan Armstrong Leidsch Dagblad maandag 28 juli 2003 kkebeen eekt ook voor iggen begrip bbelganger ay Hussein jpgelucht iten racen er de volle dse grachten ddingsbrigade post op ludenhoorn ree keer ud voor ;e de Bruijn ug Larson ee weken vakantie vier kinderen In tent brengt u ardering bij voor de ;nrteit van uw rkplek OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad [i INTERNET: www.ieidschdagblad.nl NR 43293 LOSSE NUMMERS VRAGEN 023-5150100 NR. 43293 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Nancy Ubert leiden/regio - De particuliere ambulancediensten komen van af vandaag uitsluitend nog in ac tie bij een spoedmelding. De minder urgente ritten naar een ziekenhuis worden ook nog ge reden, maar de overige werk zaamheden zijn op een laag pitje gezet. Wie per ambulance van het ziekenhuis naar huis moet worden gebracht, kan rekenen op lange wachttijden. De publie ke ambulancediensten moeten dat vervoer voor hun rekening nemen. Vorig jaar is afgesproken dat de arbeidsvoorwaarden van de particuliere ambulancedienst worden gelijkgetrokken met die van de overheid. In salaris zijn de hulpverleners van de parti culiere dienst er inmiddels op vooruit gegaan. Inzet van het conflict dat de komende tijd wordt uitgevochten is het func tioneel leeftijdsontslag. Rijks ambtenaren kunnen met 55 de dienst uit, in de particuliere ambulancezorg kunnen de werknemers zo'n vijf jaar later pas met pensoen. Na driekwart jaar onderhande len is voor CNV en FNV de maat vol. De bonden stelden een ultimatum dat vanmorgen om 6.30 uur afliep. Tot onbe paalde tijd worden stiptheids acties uitgevoerd. Vanmiddag worden twee petities aangebo den. Hans de Jong, directeur van ambulancebedrijf het Witte Kruis in Den Haag en voorzitter van de werkgeversbond, krijgt een protestbrief en bij het hoofdkantoor van werkgevers organisatie Ambulance Zorg Nederland in Zwolle wordt er ook één overhandigd. De actiebereidheid onder de particuliere hulpdiensten, die ongeveer de helft van de markt in handen hebben, is groot. Ook medewerkers van de am bulances in deze regio gooien zich in de strijd. Een groot deel van de hulpverleners van Rijn en Venen in Alphen, Ambulan cedienst Zuid-Holland Noord in de Bollenstreek en Gebroe ders De Jong in Leiden is van morgen naar Den Haag afge reisd. Directeur D. Opstelten van Rijn en Venen en Zuid-Holland Noord betreurt dat zijn perso neel aan de acties meedoet, zegt hij. „Ik ben niet tegen har monisatie, maar de oplossing moet vanuit het ministerie van VWS komen en niet vanuit de werkgevers. In feite ontvangt een particuliere ambulance dienst een lagere ritprijs dan zijn collega in de publieke sec tor. Wij hebben geen budget voor aanpassing van het oude renbeleid. De stiptheidsacties zijn voorbarig." M. Groenewe- gen van de Leidse ambulance dienst noemt de acties even eens te vroeg. „Ik hoop niet dat ze worden gecontinueerd. Be gin september is er overleg, blijf je dan actie voeren tot die tijd? Voor de patiëntenzorg is dat natuurlijk een hele slechte zaak." Pagina R3: 'Ik heb collega's van nog geen veertig die met een hernia tobben' LIBERIA Geen typisch voorbeeld n 'mislukte' Afrikaanse want haar geschiedenis f van die van de meeste Afrikaanse staten die op ntafels van de voormali- ipese koloniale machten regen. Ooit in 1847 als ikelijke staat gesticht als )ofde land voor voorma- lerikaanse negerslaven, is de afgelopen decennia iet als tal van zustersta- gleden naar chaos en van elkaar rivaliseren- ;rs met de huidige presi- harles Taylor als onbe- )rimus inter pares, is de ing zoals gebruikelijk het ijkste slachtoffer. De in- Dnale gemeenschap staat en kijkt er naar. Ameri- oorlogsschepen stomen de kust, maar president reigert in te grijpen alvo- een wapenstilstand is ge- Taylor het land ver- rallel met Irak is makke- trekken. Waarom grijpen irikanen niet in? Het ant- lijkt simpel: Liberia heeft VS geen strategisch be- nog belangrijker - bezit noemenswaardige olie- len. al waar, maar er is een ijker reden waarom arzelL Het debacle in So- toen louter op humani- onden werd ingegrepen, vers in het Amerikaanse en. Lijken van Ameri- soldaten werden door de van Mogadishu gesleept Liberia maken onbere- en gedrogeerde bendes stuit erikanen bieden logistie- organisatorische steun, frika zal zelf de chaos en e in alle mislukte staten loeten gaan, wil het con- ooit op eigen benen Hoofdrollen zijn wegge- ior de regionale groot- Nigeria en Zuid-Afrika. it van 1400 Nigeriaanse als voorhoede van een vredesmacht is een jend teken, hetgeen [de tragedie in Liberia er Ier om maakt voorschoten - Je mag een gegeven paard niet in de bek kijken, maar voordatje er één gaat kopen, kun je dat beter wel doen. Deze handelaar op de jaarlijkse paardenmarkt in Voorschoten keurt het paard waar hij zijn oog op heeft laten vallen. De Voorscho- tense Voorstraat stond vanochtend vol met paarden en pony's. Verderop in het dorp was er vrijmarkt en kermis. De paardenmarkt duurt nog de hele dag. Pagina R3 Veel gezelligheid en een beetje handel. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - De dader van een schietpartij in de Lange Schei straat in Leiden heeft zichzelf aangegeven in zijn woonplaats Rotterdam. Gisteravond is de 33-jarige man aangehouden en ingesloten. Bij het schietincident, zondag ochtend vroeg, zijn drie broers gewond geraakt. Een van hen, een 24-jarige Rotterdammer, kon na behandeling in het LUMC naar huis. Een 25-jarige plaatsgenoot is op het politie bureau behandeld door de eer ste hulpdienst. Een man uit Diemen (22), die bij zijn oog werd geraakt, ligt wel nog in het ziekenhuis. De schietpartij gebeurde zon dag om half vier 's ochtends op de stoep voor het Chill Out Café (het vroegere Jazzmataz) in de zijstraat achter museum De La kenhal. De eigenaar van het Chili Out Café heeft verklaard dat een groep mannen net het café had verlaten, toen op de stoep een ruzie ontstond met de Rotterdammer. Die kwam uit de richting van de binnen stad aanlopen, mengde zich in het gezelschap in de 'Akkoord over vrijlating van toeristen Algerije' algiers/afp-anp-dpa - IJmuide- naar Arjen Hilbers en veertien andere Europese toeristen die al maanden in het zuiden van Algerije worden vastgehouden, zouden op weg zijn naar Mali om te worden vrijgelaten. Dat meldde de doorgaans goedin- gelichte Algerijnse krant El Wa- tan gisteren. De groep Europese toeristen is afgelopen lente in Algerije ont voerd. Het gaat om tien Duit sers, vier Zwitsers en Hilbers. Zeventien andere gegijzelde toeristen werden in mei door het Algerijnse leger bevrijd. Volgens El Watan hebben Alge rijnse veiligheidstroepen en de Salafistische Groep voor Predi king en Strijd (GSPC) een ak koord gesloten. De strijders van de radicale GSPC zouden in ruil voor de vrijlating van de Euro peanen een vrijgeleide krijgen. De Duitse zender ARD heeft uit diplomatieke bron vernomen dat inmiddels medewerkers van de Duitse en Zwitserse veilig heidsdiensten in Mali zijn. Ze kwamen zaterdagavond al in de hoofdstad Bamako aan. De re gering in Berlijn weigert com mentaar. Een woordvoerster van het ministerie van buiten landse zaken zei gisteravond niet op de hoogte te zijn van een eventueel akkoord. Het mi nisterie heeft tot dusver weinig inhoudelijke mededelingen over de zaak gedaan. Scheistraat en trok na wat ge duw een klein kaliber vuurwa pen. Hij zou ongeveer vier schoten hebben gelost en ging er vandoor. De politie zette di rect de straat af. Twee van de slachtoffers waren toen al met de auto van vrienden naar het LUMC gegaan. De politie is nog bezig met het onderzoek. Wel is al duidelijk dat de drie broers zelf niet heb ben geschoten, zegt politie woordvoerder J. Nelemans. Een ruzie over een meisje zou aan leiding zijn geweest van de schietpartij. Nelemans bena drukt dat dader en slachtoffers bekenden waren van elkaar en dat het niet ging om willekeurig geweld. De eigenaar van het café zegt dat de politie snel ter plekke was. Volgens hem is dat te dan ken aan de zogenaamde 'hore ca-lijn'. Dat is een mobiel tele foonnummer waarmee horeca ondernemers direct met de Leidse politie in contact kun nen komen, zonder eerst 112 te bellen. Pagina Ri: 'Ik zag hem op zijn hoofd mikken' Doodstraf geëist voor aanslag Bali Bali - De Indonesische aankla ger heeft vandaag de doodstraf geëist tegen Imam Samudra, het vermoedelijke brein achter de bomaanslagen op Bali in ok tober vorig jaar. Het is de twee de maal dat de doodstraf is ge- eist tegen iemand die verdacht wordt van betrokkenheid bij de aanslagen op Bali. De 33-jarige Imam Samudra heeft tijdens het proces toegegeven dat hij bij de aanslagen betrokken was, maar ontkent het brein te zijn. 'Hef fotoverbod bij Eikenhorst op' den haag/wassenaar - Het fo- tografeerverbod rond villa Ei kenhorst in Wassenaar moet van tafel, vinden de Nederland se Vereniging van Journalisten (NVJ) en het Nederlands Ce- nootschap van Hoofdredacteu ren. Zij eisten dit vanochtend in een door hen aangespannen kort geding tegen de gemeente Wassenaar. Het fotoverbod bij het huis van prins Willem - Alexander en prinses Méxima is strijd met het grondwettelijke recht op vrije meningsuiting, het Europees verdrag voor de rechten van de mens en het In ternationaal verdrag inzake burgerrechten en politieke rechten, aldus advocaat D. Grif fiths. De rechtszaak staat los van de strafzaak die de Haag- sche Courant enkele weken ge leden uitgelokte met het maken van foto's bij het landgoed. parijs/gpd - Lance Armstrong heeft zich gisteren geschaard in het illustere gezel schap wielrenners dat vijf keer de Tour de France won. De Amerikaan hield za terdag in een natte tijdrit Jan Ullrich van zich af. „Op het podium in Nantes zei Bernard Hinault: 'Welkom bij de club'. Dat was een geweldig gevoel." Armstrong is na Jacques Anquetil (reeds overleden), Eddy Merckx, Bernard Hi nault en Miguel Indurain de vijfde ren ner met vijf Tourzeges en na Indurain de tweede die ze alle vijf op rij won. „Ik weet niet hoe ik mezelf moet plaatsen in het rijtje", zegt de Amerikaan. „We zijn renners uit verschillende generaties en dus moeilijk te vergelijken. Persoonlijk vind ik mezelf niet zo groot als de ande ren. Ik denk dat de mensen pas over twintig jaar kunnen beoordelen waar ik sta tussen de andere vier." De plaats van Ullrich blijft er voorlopig een van 'bijna eeuwige' nummer twee. De Duitser moet voor de vijfde keer ge noegen nemen met de tweede plaats. Daarmee nadert hij de staat van dienst van Joop Zoetemelk, die één keer won (1980) en zes keer tweede werd. Ullrich (29) zegt nog altijd te geloven in zijn tweede Tourzege. In 1997 won hij. Voor zijn gevoel had de tweede zege dit jaar al kunnen komen, maar in de tijdrit moest hij zijn meerdere erkennen in Arm strong. Toen Ullrich twaalf kilometer voor de finish hard onderuit gleed, was het over. Armstrong reed zijn rit voor zichtig uit en werd derde achter winnaar David Millar en Tylor Hamilton. De strijd om de groene trui werd gisteren op de Champs Elysées beslist in een lijf- aan-lijf-gevecht tussen de Australiërs Baden Cooke en Robbie McEwen. Co oke bleef McEwen met enkele millime ters voor en pakte daarmee de groene trui terug van zijn hevig teleurgestelde landgenoot. De etappe werd gewonnen door Jean-Patrick Nazon. Hij profiteerde van het feit dat beide Australiërs vooral aandacht hadden voor elkaar. Sportpagina's: Meer over de Tour katwijk/noordwijkerhout - Moederziel alleen lag Ronald zater dagmiddag op het strand. De drie weken oude zeehond - een 'huiler' - was waarschijnlijk door sterke stroming bij zijn moeder uit de buurt geraakt en naar de kust tussen Langevelderslag en Zandvoort gedreven. Daar troffen wandelaars hem aan. Ronald - genoemd naar de vinder - woog slechts tien kilo. Hij is overgebracht naar zeehon dencrèche Pieterburen. Foto: Janna Kort (advertentie) Met acteur Robin Williams op zijn bagagedrager en zijn vrouw natgeregend op korte afstand van het erepodium liet Lance Armstrong de regen van Nantes als een warme douche op zijn bestaan neer. Hij had het 'm weer geflikt, hij had afgezien, getwijfeld en ge blunderd en toch nog gewon nen. Niet de onhandige val van tegenstander Jan Ullrich had ervoor gezorgd dat de Texaan voor de vijfde maal het laatste en duurste geel in Parijs mocht aandoen, het was zijn eigen mentale weerbaarheid geweest die hem tot deze prestatie had gebracht. Hij wist dat hij kwakkelig aan de ronde was begonnen en dat zijn voorbereiding op zijn eer ste tijdrit van een knulligheid was geweest die hem stekende koppijn had opgeleverd. Toen duidelijk werd dat hij na tactische en technische erreurs toch nog nummer een stond, was hij zijn hotel binnen gelo pen en had hard met de vlakke hand op tafel geslagen en had hij geroepen:" I fucking win this Tour the Franse and no body else" en de echo van die kreet is nog steeds hoorbaar binnen het peloton. Hij vond zijn rijden in deze vijf de winsttour zelf onacceptabel, hetgeen door velen uitgelegd werd als niet sjiek ten opzichte van al zijn verliezende tegen standers. Armstrong echter is Texaan en denkt op bijna Bush-achtige wijze. Hij draagt een bijna pijn lijke eerlijkheid naar zichzelf uit, niet beseffend dat hij ande ren daarmee waarschijnlijk raakt. Armstrong kan zichzelf centraal stellen in een sport wedstrijd die Tour de France heet en die hij voor de vijfde maal wint. Hij doet dat winnen vooral omdat nog steeds de ge zamenlijke tegenstand geen ge bruik kan maken van de zwak heden van de Amerikaan. Dit jaar was hij er vooral goed in die zwakheden te verbergen. Vanaf morgen bereidt hij zich zelf voor op de volgende ronde. Hij blijft ostentatief weg bij de wereldkampioenschappen die op zijn eigen continent (in Ca nada) verreden worden. Ooit, tien jaar geleden, was hij al eens wereldkampioen. Zijn doel ligt nu iets hoger: hij wil kampi oen van het heelal worden, hij wil zes maal de Tour binnenha len. Succes daarmee, Lance. En weet dat zulks heel, heel moei lijk is. Mart Smeets Dit is de laatste Tour-column Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Vgf (i.vm controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer: Handtekenin 712141 400114 MIMI Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbtad.nl .IJVUUI.V.I'BIAINJ.'I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1