Spitsuur op het strand van Katwij_ DUIN BOLLENSTREEK 5Ik ben een Zeese, maar Binnen spreekt me meer aan Straatroof in Katwijk Inbraken in Sassenheim Gewonde moet handboeien om Vandalen betalen Weer 'rustig weekeinde' op Grent in Noordwijk Project 'Veilig Stappen' is een succes Kustzeilevenement profiteert van ideaal watersportweer Verkeersborden van de NOV zijn weer terecht 'Geschiedenisgek' Conny Eichelsheim verzorgt rondleidingen in Noordwijk Lisse pakt speelplekk| snel én zorgvuldig a$ katwijk - Een 20-jarige Utrechtse is vrijdagavond be roofd op de Cantineweg in Kat wijk. Rond elf uur fietste zij daar met een vriendin langs twee nog onbekende mannen. Een van de twee pakte de Utrechtse bij haar arm, waar door ze half omviel. De andere man griste haar tas van de ba gagedrager. Bij het Walstropad lieten zij de tas vallen, maar de portemonnee zat er niet meer sassenheim - Drie inbraken waarvan twee gelukt. Zaterdag ochtend waren dieven actief in Sassenheim. Aan de Berkenlaan bleef het bij een poging tot in braak, bij huizen in de Kager- weide en de Arend Verkleij- straat kwamen de inbrekers via een bovenlicht wel binnen. Ze zijn met een nog onbekende buit verdwenen. NooRDWiJK - Een 25-jarige man uit Liverpool raakte gisteravond gewond aan zijn hoofd op De Grent in Noordwijk. Rond 21.45 gedroeg de Brit zich in een van de horecagelegenheden zo agressief, dat hij buiten de deur werd gezet. Op straat werd hij gewond aangetroffen. Hij was nog steeds agressief, zo erg dat er meerdere mensen aan te pas moesten komen om hem in be dwang te houden. Voor behan deling van zijn hoofdwond moest hij worden overgebracht n$ar het LUMC. Ook in de am bulance moest een agent mee ter begeleiding, die het vanwe ge,het gedrag van de Brit zelfs tijdens het vervoer nodig vond orn hem te boeien. noordwijk - Drie 18-jarige Britten moesten afgelopen weekeinde diep in de buidel tasten voor het vernielen van auto's in Noordwijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag braken de jongens, afkomstig uit Guernsey en Arguineguin, büitenspiegels af van auto's die aan de Oude Zeeweg stonden geparkeerd. Een getuige zag het gebeuren en volgde de vanda len. Even verderop liepen zij recht in de armen van surveille rende agenten. Na overleg met de officier van justitie werd be sloten dat zij de schade, 526,24 euro, en elk een boete van 150 euro direct moesten betalen. De politie heeft die bedragen de volgende dag bij de jongens ge- ind. noordwijk - Een gezellige drukte. Zo omschrijft de politie het afgelopen stapweekeinde op en rond De Grent in Noord wijk. Al een paar jaar zet de po litie 's zomers in het weekeinde extra mensen in, een project dat de naam Veilig Stappen' heeft meegekregen. „Je bent dichterbij, je kunt direct ingrij pen als er iets gebeurt en de agenten zijn sneller aanspreek baar", somt voorlichter C. van Egmond de voordelen op. Dit weekeinde was vooral de vrijdagavond uitzonderlijk stil. Het bleef bij een bekeuring voor een automobilist die on nodig claxonneerde en drie mannen die wildplasten. Ver der kregen tien auto's een bon voor fout parkeren. Zaterdag was er meer publiek op de been. Vijf mensen zijn die dag opgepakt. Leidenaars van 24 en 22 en een 22-jarige Lei derdorper werden op de Maar ten Kruytstraat in een auto aan gehouden. De politie had de tip gekregen dat zij drugs zouden dealen, en troffen in de auto wiet en een paar wikkels cocaï ne aan. Ook een 15-jarige Noordwijker, die aan de deur van een van de disco's werd ge controleerd, had wiet en cocaï ne bij zich en is aangehouden. De vijfde aanhouding betrof een mean uit Soest van 23. Hij toonde rond drie uur 's nachts zijn geslachtsdeel aan de politie en wie er verder nog maar op straat was. Vechtpartijen zijn er niet ge weest, vertelt Van Egmond. „Af en toe is er een groep jongeren die van plan is om de goede sfeer te bederven. Maar als de susploegen dat zien, dan wordt dat meteen in de kiem ge smoord. Dat is dit weekeinde ook een paar keer gebeurd. En mocht het wat dreigender wor den, dan kunnen ze direct bij de politie terecht." Dat was ook het geval met de drugsdealende jongens in de auto: een voorbij ganger sprak een van de agen ten aan. „Die zei: in die auto is iets niet pluis. Terwijl als we er niet hadden gelopen, de drem pel om voor zoiets 's nachts de politie te bellen hoger is", aldus Van Egmond. In totaal is de politie op vrijdag met acht en op zaterdagavond met tien mensen constant op De Grent en in de omgeving aanwezig. „Het helpt", conclu deert Van Egmond. „Veilig stappen is ook prettig stappen, je kunt er met een gerust hart een leuke avond beleven." Om zeker te weten of het aan het project Veilig Stappen ligt, zou de politie het een korte periode misschien niet moeten doen, om te kijken wat er dan ge beurt, zegt Van Egmond gek scherend. „Het project is na tuurlijk indertijd niet voor niets opgezet. Er was te veel overlast, er gebeurde te veel rotzooi. Maar nu zijn er heel veel hore cagelegenheden, is het elk weekeinde een enorme drukte en gaat alles toch prima. Ik noem dat een succes." Net een schilderij. De boten liggen klaar op het Katwijkse strand voor de zeilwedstrijd van Skuytevaert. Foto: Taco van der Eb door Saskia Buitelaar noordwukerhout - De ver keersborden van de Noordwij- kerhoutse Ondernemers Ver eniging (NOV), die vrijdag wa ren verdwenen van het Markt plein, zijn terecht. Zaterdag ochtend had de 'dief de bor den weer stiekem teruggezet. De twee borden, die er sinds woensdag stonden, gaven aan dat 'hier aanstaande zaterdag niet kan worden geparkeerd'. De NOV was zeer ontstemd over de verdwijning van de bor den, mede vanwege de discus sie die speelt over wel of geen activiteiten op het plein. Daar mee staat ook parkeren op het Marktplein ter discussie. Zaterdagochtend leidde de af wezigheid van de verkeersbor den al vroeg tot commotie. Het plein werd afgesloten in ver band met clowntjesdag en par keerders konden er niet meer terecht. Dat viel verkeerd bij drie ondernemers; Edah, slager Meijer en wijnhandel Bergerac. Zij haalden de politie erbij, maar nqdat de organiserende NOV de benodigde vergunnin gen kon overleggen, was het vuurtje geblust. Even later wer den de borden teruggevonden. Voorzitter van de NOV Th. Weerdenburg zegt te betreuren dat het zover moest komen. „Wij organiseren de activiteiten voor de Noordwijkerhoutse on dernemers ten behoeve van de inwoners en de bezoekers. Het is jammer dat slechts enkelen zich hier niet in kunnen vinden, terwijl de overgrote meerder heid zich achter de activiteiten schaart, ook op het Markt plein." Wié de borden heeft wegge haald en ook weer heeft terug gebracht, is nog een raadsel. katwijk - De zee buldert met wind kracht vijf aan de Katwijkse kust. Even tjes razen donkere wolken dreigend voorbij. De gemiddelde badgast krab belt zich achter zijn oren voordat de strandtas weer wordt ingepakt. Maar de zeilers van Skuytevaert halen alles uit de kast. Het weer is dit weekeinde ide aal voor het Kustzeilevenement voor Nederlandse verenigingen dat dit jaar door Katwijk is georganiseerd. Het is druk op het zuidstrand. Niet al leen de honderd catamaranzeilers leg gen beslag op de kust. Ook voor surfers, golfsurfers én kitesurfers, zijn de weers omstandigheden ideaal. De gewone vliegeraars laveren tussen wandelaars en zonzoekers die de gok waagden. Van achter een windscherm pikken zij nog best een lekker zonnetje mee. Op het strandvak van Skuytevaert wordt het geploeter op zee met hooguit een half oog gevolgd. Vanaf het terras bij de grote feesttent die ter ere van het evene ment en de feestweek van de vereniging is neergezet, is de wedstrijd op ander halve kilometer uit de kust nauwelijks te volgen. „Dat is het nadeel van zeilen", zegt voorzitter Kees van der Plas van Skuytevaert. „Je hebt geen flauw idee van wat er op zee aan de hand is." Niet dat het de zeilers iets uitmaakt. Die worstelen zich op zondagmiddag met circa veertig kilometer per uur door de vijfde en laatste race heen. Als de wind in de loop van de dag negentig graden draait, schiet de zesde race er bij in. De zeilers komen terug naar Skuytevaert en glijden, met de wind bijna vol in de rug, in volle vaart het strand op. Wandelaars en badgasten langs de branding schrik ken daar wel eens van, zegt Van der Plas. „Dan loop je te schreeuwen dat ze uit moeten kijken, en dan kijken ze alle kanten op, behalve naar zee. Van die kant verwachten ze geen gevaar. Geluk kig gebeuren er eigenlijk nooit ongeluk ken. Ja, tien jaar geleden werd een brommer op het strand door een varen de boot geschept. Probeer dat maar eens aan de verzekering uit te leggen." Het Kustzeilevenement van de Neder landse Federatie van Brandingwater sportverenigingen brengt bijna hon derd zeilers uit heel Nederland naar Katwijk. Het zijn er minder dan Van der Plas had verwacht. Dat wijt hij aan de vakantie. Hoewel de voorzitter binnen de eigen vereniging merkt dat de animo voor wedstrijdvaren minder wordt. De terrassen die her en der tussen de boten op het strand zijn gebouwd wijzen op de gezelligheidsfunctie die de vereni ging ook heeft. „Skuytevaert is zowel sportief als gezellig. Volgens de statuten gaat het erom de watersport te promo ten. Maar je merkt dat mensen hier van generatie op generatie lid worden en blijven. Veel mensen hebben geen zin meer om elke zondag aan wedstrijden mee te doen. De verdeling tussen recre atie en competitie is denk ik fifty-fifty. Vooral de jeugd stapt minder snel in het wedstrijdzeilen. Het is ook hartstikke duur om alle goede materialen daar voor aan te schaffen." Met speciale jeugdzeilprogramma's elke zaterdag voor beginners en gevorder den probeert Skuytevaert dat toch te promoten. Van der Plas: „We proberen ze elke zondag in de competitie te hou den. We moeten vergrijzing van onze club tegengaan." Niet dat Skuytevaert te klagen heeft over het ledental. Met 1000 tot 1100 leden - en nog steeds groeiend - is het de grootste watersport vereniging in Nederland. Dat komt me de doordat Skuytevaert zowel een zeil- als een visvereniging is. „In Noordwijk zijn die twee disciplines gescheiden, want anders zouden zij groter zijn." Het contact met de Noordwijkse colle ga's is goed, maar met een boventoon van vriendschappelijke rivaliteit. „Met de viswedstrijden hebben wij Noord wijk de afgelopen jaren steeds verplet terend verslagen. Tot dit jaar. Toen zijn wij verpletterend verslagen. Gelukkig hebben we de zeilwedstrijd onlangs wél gewonnen." Het wachten is nu op de uitslag van het kustzeden. „De Noord- wijkers kwamen gisteren met een grote vloot aangevaren, ze probeerden zo een Jt to m bun I-do beetje indruk te maken. Ach, voil0Iir hebben wij nog steeds een puntj |L4ti' omdat we Willem-Alexander voi 'e*° hier hebben gehad. Zij gaan nu gi®.ei voorMèxima." Nóg eervoller dan Noordwijk ee| voor te zijn, zou het binnenhali het wereldkampioenschap Fora |0| zeilen zijn, in 2005. Skuytevaei zich al kandidaat gesteld en zalïïlC mende tijd flink gaan lobbyen spelt Van der Plas. Hij heeft goed RC om na diverse EK's nu ook het Y 11 ^e' Katwijk te halen. „Wij zijn een or21 weinige verenigingen - net als wijk - die de organisatie van zo'1 evenement kunnen behappen. 'enc dan heel de week 250 vrijwilli 'Sen touw. Zoiets moet je dus niet I 'ee doen. Maar dit is zó'n uitdaging, je niet laten liggen." '°"c' Voor de leden van Skuytevaert 1"v nog een hele week feest. In verba 'fpi1' het veertigjarig bestaan van de V ging bruist het op het strandvak Usc' activiteiten. Van der Plas geerj"12 maar liever niet al te veel ruchtb rkee aan. „Als ik bekend maak dat h eces swingende band komt, hebben Katwijk over de vloer. Het is wf|| j gebeurd. Dat mensen hier kome - ten en met de lage consumptief St flink aan de gang gaan. Daar heb geen zin in. Het is toch lekker on, je?" laPI mtd in gt eha gist niei idei ieke irsoi ïsttl door Jan Preenen noordwijk - Conny Eichelsheim stelt zichzelf voor als een vinger- bijter. Dat is de bijnaam die Noordwijk aan Zeeërs hebben te danken aan de strandvonders die vroeger de opgezwollen vin gers van aangespoelde lijken af beten om aan het goud te ko men. Ze rakelt de macabere gebeur tenissen in deze zomermaan dén elke dinsdagavond op tij dens de historische wandelin gen van het genootschap Oud- Noordwijk door Noordwijk- Binnen. „Ik ben een Zeese, maar in de loop der jaren ben ik steeds meer betrokken geraakt bij alles wat er in Noordwijk- Binnen gebeurt. Zo zelfs dat ik mé meer Noordwijk Binder voel en dat ik m'n zoon tot overmaat van ramp Jeroen heb ge- npemd." Jeroen was een Schotse edel man die in de negende eeuw voet aan wal zette op het Noordwijkse strand om de be volking tot het christendom te bekeren. Bij een inval werd hij door de Noormannen opge pakt. Omdat hij weigerde zijn geloof af te zweren, werd hij ge vangen genomen en in 856 ont hoofd. Volgens overlevering gingen bij het vinden van zijn schedel in de veertiende eeuw de klokken spontaan luiden. Bovendien, zo blijkt uit een his torisch overzicht van Dick Pas- schier en Hein Verkade, zou een krankzinnige bij het aanra ken van de schedel onmiddel lijk zijn genezen. Mede dankzij deze gebeurtenissen werd Noordwijk in 1429 door de bis schop van Utrecht tot bede vaartplaats verheven. Dergelijke verhalen kreeg de nu Conny Eichelsheim geeft tekst en uitleg over de geschiedenis van Noordwijk-Binnen. Foto: Mark Lamers 55-jarige Eichelsheim 23 jaar geleden te horen toen zij een van de eerste historische wan delingen meemaakte in Noord wijk-Binnen. „Passchier en Ver kade begonnen ermee. Ze wa ren natuurgidsen bij het Jan Verwey Natuurcenüum. Plotse ling begonnen zij met histori sche wandelingen. Ik dacht: wat kunnen zij nou vertellen over Noordwijk-Binnen? Heel veel dus. Er liepen Duitsers mee en ik vertaalde alles voor hen. Vroegen Hein en Dick wat ik aan het doen was en waarom ik aantekeningen maakte. Ze za gen meteen dat ik uiterst geïn teresseerd was en vroegen of ik gids wilde worden. Een week later was ik ook van de partij en leidde ik Duitsers rond." De 'buitenlanders' werden au tomatisch haar afdeling: Cana dezen, Australiërs, Zweden, Po len, Israëliërs, Engelsen. „Noem maar op." Vaak zijn het oud- Noordwijkers, die hun dorp nog eens willen terugzien en smullen als ze bijvoorbeeld ho ren dat het in 1887 gebouwde gemeentehuis is gekopieerd in Woerden. Zij het in spiegel beeld. Dat komt, zo wil het ver haal, omdat Woerden het raad huis zó mooi vond dat de teke ningen zijn overgenomen, maar die lagen wel achter glas. Van daar dat alles is omgedraaid. „We zijn met z'n allen geschie- denisgekken", zo betrekt Ei chelsheim ook de vierde gids Hans Meiland en René van het Houten van het Kruidenwinkel tje in de Pickéstraat erbij. In dit pandje worden ruim 250 soor ten kruiden verkocht. Het is de laatste tastbare herinnering aan de rijke kruidenhistorie van Noordwijk-Binnen in de zeven tiende eeuw. „Ik had wel eens wat over de geschiedenis gele zen. In het boek Noordwijk in de loop der eeuwen van Jan Kloos. Een bakker die meer met z'n neus in de boeken dan in het brood heeft gezeten. Ik vond het best taai, maar ik ben me wel verder in het verleden van het dorp gaan verdiepen." Zo kwam ze ook alles te weten over de 'St. Jorisdoelen', het door leilinden omzoomde veld aan de Offemweg, al ruim vijf honderd jaar het schietterrein van het St. Jorisgilde. Over het hotel-restaurant Hof van Hol land waar in het verleden recht werd gesproken. En natuurlijk over de Grote of Sint Jeroens- kerk met de intact gebleven ge vangeniscellen en de verklaring waarom 'Binders' ook wel 'to rentrekkers' worden genoemd. Passchier en Verkade in hun historische overzicht: „De naam ontstond toen de kerk in zeer slechte staat verkeerde en het niet meer verantwoord was om de klokken van binnenuit te luiden. Er werd een lang touw aan de klok gebonden en door het grote galmgat naar buiten gehangen. Zo kon men veilig vanaf de straat de klok luiden. Buitenstaanders kregen daar door het idee dat de Noordwij- kers hun toren wilden omtrek ken." Eichelsheim beschouwt de kerk (vanaf de bouw in 1250 tot de Reformatie rooms-katholiek, daarna eigendom van de her vormde gemeente), de St. Joris doelen en het Hof van Holland als de opvallendste beziens waardigheden. „Met al die an dere prachtige historische pan den vormen ze een uniek ge heel. Daarom zeg ik: laat het oude gedeelte zoals het is. Dat willen we met onze rondleidin gen ook duidelijk maken. Dit heb je in Noordwijk aan Zee bijna niet meer." De historische wandelingen zijn tot en met eind augustus op dinsdagavond. Wie wil meelo pen, moet zich om half acht melden voor het gemeentehuis aan de Voorstraat. Deelname kost 3,50 euro, inclusief koffie of thee. door Gerard Baas usse - Het speelterrein aan de Ooievaarstraat in Lisse moet zo snel mogelijk worden opge knapt. Wethouder De Roon wil voor die speelplek een 'super snelle aanpak', hetgeen bete kent dat het op zijn snelst twee- enhalve maand duurt. „Op die locatie in de Ooievaarstraat is niets meer dan een oude zand bak. Die leegte willen we even tueel opvullen met tijdelijke voorzieningen. Deze zomer moet al duidelijk zijn dat er wat gebeurt." De Roon weet zich gesterkt door de gemeenteraad die meerdere malen het belang van goede speelvoorzieningen hoog op de prioriteitenlijst zette. „Begin deze maand werd dat nogmaals duidelijk gemaakt. Geld is dus blijkbaar geen pro bleem, ondanks de bezuini gingsronde die de gemeente momenteel maakt. De voornaamste hindernis is de lange levertijd van speeltoestel len. „Die bedraagt zes tot acht weken", weet De Roon. „Daar bovenop komt nog de planning van het plaatsen waarbij je ook op zo'n vier weken moet reke nen." Zelf plaatsen door de ge meente of bewoners is waar schijnlijk geen optie. „De in stallatie is vaak bij de prijs inbe grepen, die bedrijven halen daar hun winstmarge uit." Bo vendien moeten speeltoestellen voldoen aan hoge veiligheids normen. „We willen zelfwerk zaamheid zeker stimuleren maar het belang van veiligheid staat nu eenmaal voorop. Wat moet dat moet." Los van de speelplaats aan de Ooievaarstraat staat het op knappen van de speelplekken in De Engel en die aan de Frans Halsstraat. „Weliswaar niet zo'n snelle aanpak als in de Ooie stee vaarstraat maar ook daie wi we voortvarend aan 00 pi gaan", aldus De Roon. ,st et Omdat er in het gemei i scl geen capaciteit voorha vraagt De Roon hulp va; bij die aanpak. Voor hef richten van de speelpl |"k de Frans Halsstraat I Roon Jeugd Opbouwwi inschakelen en onderz reau PJ Partners is gevri iG/ai de begeleiding te doei er ir ontwikkelen van het hou rein in De Engel. Logisdrhet zes voor de wethoud min JOL heeft in de wijk akho Frans Halsstraat, de der-Zuid, al de nodige ningen geleverd voor h( gerichte werken. PJ was ook betrokken Speelruimteonderzoek in de afgelopen tijd hebfcom gevoerd. Zij zijn bekei sluit buurt en weten precieiorsi speelt." iRott In De Engel is het belart coi speeltoestellen te zoekt termijn verplaatsbaar Roon: „Het buurtscha{ gel wordt op termijn structureerd. Woningt eniging Trias wil daan onderzoek houden ei 2004 worden de Uic/ct daarvan bekend. Het kunnen zijn dat de binnen enkele jaren vl wordt. Dat zal dan i)en niet op stel en sprong gét de ■uik' >elb< proi 'em van KPN Z'J maar bij het kiezen va»n toestellen moet daar vj lijk rekening mee grvu' worden. PJ Partners IPs8r' broodnodige kennis inl6go Wat De Roon betreft k% wi trajecten voor De Engj Frans Halsstraat, waar pat 2 ongeveer 40.000 euro én d baar is, eind augustus id bi gaan. „Sneller kan echtlDe - willen het zorgvuldig I mee ken." |rlop 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10