ECONOMIE Blokker krijgt bijval Raad Nederlandse Detailhandel Geen buitenlandse bankrekening is meer veilig Winst van grote autoconcerns daalt aanzienlijk 'Horeca serveert vaak kraanwater voor Spa' 'Nog minder nieuwe huizen' Steeds minder appelboomgaarden Graaien in de polder Dorstige leeuw jrectie Fano Fine op non-actief jrwolde De twee direc- .•n van salademaker Fano Food zijn geschorst omdat mishoudboekje van het he bniet klopt. Dat heeft inte- flirecteur Aaldering giste- jekendgemaakt. Een ac- tantsbureau onderzoekt jekhouding van het bedrijf. jFine Food produceert rerse salades. Bij het bedrijf ien 600 mensen, van wie )ij het hoofdkantoor in het e Oosterwolde. Het bedrijf verder vestigingen in Em- Oldenzaal, Rotterdam en in België. De directeuren ;en al 20 jaar bij het bedrijf. liszorg maakt pi meer uren t - Werknemers in de irg maakten in 2002 6,6 ent meer uren dan in 2001. namelijk dankzij betere omstandigheden, minder •verzuim en meer perso- Dat zei adjunct-directeur tr van de Landelijke Ver- ng voor Thuiszorg giste- Vorig jaar bleek al uit on- >ek dat de fysieke en men- elasting van het werk af- evenals het ziektever- Ook kwam er vorig jaar in oo luiszorg personeel bij. In is in de thuiszorg 67,9 mil- jur gewerkt, tegen 63,7 en uur het jaar ervoor. en GM in zilië gezwicht Auio De autofabrikanten wagen en General Motors ai reorganisatieplannen zilië geschrapt nadat vak- en met grote stakingen ,80 ;n gedreigd. De concerns hi nu andere wegen zoe- n uit de malaise te komen Braziliaanse autoindu- i de greep houdt. Volks- 75 wilde bijna 4000 werk- rs op straat zetten wegens 3 os rk gedaalde vraag. GM oo gde eerder deze maand j 0 banen te schrappen. 7.83 kbond kondigde een 'on- 7 25 de oorlog' aan tegen VW o a I als de plannen zouden 4Ï08 lan. 8.50 ||fV-verdachten rijfsgebonden >1.70 «dam - De vijf verdachten H qq [i gearresteerd wegens de i7.4i tot miljoenenfraude bij !6-°j leringsinstantie UWV, gelieerd aan de bedrijven 13.80 iet geld naartoe werd ge- Dit bevestigde gisteren e oo >ordvoerder van het 4.U aar ministerie in Amster- lij sluit niet uit dat nog 3o!9< irrestaties volgen. De 4 °fi urs wilden 37 miljoen eu- sluizen via de huisbank 7 -; üllWV blokkeerde de trans it': Het vijftal wordt niet lan- 87 50 itgehouden. Het onder- al vergevorderd volgens zaterdag 26 juli 2003 1 17.70 46.8T 42.561 39.96 49.96| 51,7f 15,051 51,00| 69.10 42,56 41.66 10.3" 31.6! 2.971 37,02 47.4C 5.251 36,95 37 ,C 47,49 6,42 33.12 37.91 11.25 55.: n exporteren r hun varkens Nederlandse boe- iben in het eerste half- jrocent meer varkens itenlandse slachterijen it dan in dezelfde perio- jaar. Reden is dat de daar meer geld krijgen dieren volgens de Ne- Ise Vakbond Varkens- Het aantal slachtingen triand nam met meer [procent af. De boeren over de grens gemiddeld meer voor een var- dacht tegen if, ir Lib-topman 26,25 60.40 Ex-topman Corbet van 74 40ete Franse luchtvaart- 16 52 happij Air Lib is in staat 45,79 chuldiging gesteld we- 3j'jj rduistering en misbruik 29,55 trouwen. Hij is in af- 15.7! igvan zijn proces op 47 i; ïten gesteld. Corbet 36.86122 juli gearresteerd, lij via eigen bedrijven 7i .3( gen van Air Lib zou 43,ié| verduisterd. Hij zou j4 eveel salaris voor zich- 46!oj ben gereserveerd. Air weede Franse lucht - Maatschappij, ging in fe- 13.0! lilliet en 3200 werkne- mden op straat. j| 1 maakt info Ipiet duurder HjIg - Bellers hoeven niet 25 8Q gaan betalen voor het j|-van telefoonnum- 13 4# de informatiedienst 8.32KPN. Het huidige tarief ®rurocent blijft gehand- 58,4(Pidat de service volledig i8,5bniatiseerd. Enige tijd 297|oordeelde de Opta dat 20.o^service onder de kost- |l |tb°°d. Een euro was 18 indekkend tarief met 54 o^ologie van dat mo- H940|dUs een KPN-woord- Maar door de nieuwe is de kostprijs zo ge- at het tarief niet om- jeft. Gisteren introdu- CPN in heel Nederland It met een sprekende laren/anp - De Raad Nederlandse Detail handel (RND) wil hard optreden tegen illega len en Oost-Europese bendes, evenals tegen drugsgebruikers. Verslaafden zijn verant woordelijk voor driekwart van het geweld en de agressie tegen winkelpersoneel bij dief stallen. Zo krijgt Jaap Blokker, mede-eige naar van Blokker Holding die in het gisteren verschenen jaarverslag opnieuw uithaalde naar illegalen, bijval van de RND. In zijn reactie komt de RND met een aantal maatregelen die de overheid zou moeten nemen om het geweld in te dammen. Een winkeldief die twee keer in herhaling valt, zou zich ten minste twee jaar niet meer in winkels mogen vertonen. De RND pleit voor het eerst nu ook voor een zwarte lijst met namen en pasfoto's van veelplegers. In 'De Avonturen van Blokker Holding, Jaarverslag 2002' legt bestuursvoorzitter Jaap Blokker een verband tussen het toene mend aantal roofovervallen op zijn winkels en het „groeiend aantal illegalen dat zich zonder inkomen of uitkering probeert staande te houden in dit land." „Helaas is het onontkoombaar te melden dat voor het zoveelste jaar in successie het aantal pistolen tegen het hoofd en messen op de keel van onze medewerkers weer is gestegen", opent Blokker de paragraaf over criminaliteit. Voor illegalen zouden „win kels de gemakkelijkste prooi zijn om te be stelen en winkelmeisjes het gemakkelijkst te terroriseren." Doordat de politie volgens Blokker andere prioriteiten stelt, vreest de ondernemer dat het aantal roofovervallen verder toeneemt. „De verplaatsing van de buitengrens van de Europese Unie ver naar het oosten zal die ontwikkeling alleen maar kunnen ver sterken." Behalve illegalen neemt Blokker in zijn voorwoord ook drugsgebruikers op de kor rel. Hij meldt overlast van „een toenemend aantal drugsverslaafden die met hun agres sief gedrag onze winkels teisteren." Het Landelijk Bureau Bestrijding Rassen- discrimatie (LBR) wil nog volgende week een gesprek met Jaap Blokker. Directeur Hubert Fermina toonde zich onaangenaam verrast. „Dit liegt er niet om. Vorig jaar heb ik persoonlijk met Blokker gesproken, waarna hij beloofde dergelijke uitspraken niet meer te doen." Blokker was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Er is gemor en tandengeknars onder vele belastingplichtigen. Aanleiding is een actie van de Duitse Belastingdienst. Die heeft recent haar Nederlandse vak broeders informatie verschaft over Nederlandse rekeninghou ders bij Duitse banken. En dat zijn er nogal wat... De Neder landse Belastingdienst heeft ver volgens via de pers laten weten dat er voor deze rekeninghou ders een aanslag in de pen zat. Ze kregen nog een laatste kans. Dankzij een 'inkeerregeling'. Wie alsnog zelf aangifte deed, werd geen boete opgelegd. Maar met de overigen wil de fiscus afrekenen. Dat hoeft geen verrassing te zijn. Bankte goeden moet je namelijk aange ven voor de inkomstenbelas ting. Het doet er niet toe of het een tegoed betreft bij een Ne derlandse of bij een buiten landse bank. Wie er van uitging dat de va derlandse Belasting dienst die toch niet zou achterhalen, heeft dus misgegokt. Sterker nog: de belas tingdiensten van de lidstaten van de EU zijn verplicht elkaar dergelijke informatie te verschaffen. Dat is een gevolg van een arrest van het Euro pese Hof. „Wat van belang kan zijn voor de Belastingdienst van een ander Euro pees land, moet ver plicht aan de dienst van dat land worden meegedeeld." Al dus doceert Arthur Pleijsier, hoofddocent belastingrecht aan de Universiteit Utrecht. De betreffende belastingplichti gen kunnen nog tegen de aan slag in beroep gaan. Er zitten nog wat juridische haken en ogen aan. „Maar dat is rechts geleerde haarkloverij. Het zal ze EIGEN BEURS niet helpen aan betalen te ontkomen", weet Pleijsier. Veel mensen hebben er volgens de wetenschapper geen idee van hoe machtig de Belastingdienst wel is. En als iemand dit kan weten is het deze hoofddocent belasting recht wel. Hij begon zijn carrière ooit als ad junct-belastinginspec teur... Ook zijn bedrijven die handelen in kostbaar heden (antiek, schepen, juwelen, auto's) ver plicht contante betalin gen boven 15.000 euro als 'on gebruikelijke financiële transac ties' aan te melden bij een spe ciaal meldpunt in Zoetermeer. Overigens zorgt de aanschaf van kostbare bolides, ook als die via de bank worden afgere kend, voor rode lampen en luid belgerinkel bij de dienst kente kenregistratie in Apeldoorn. De Belastingdienst kan vervol gens bij de betrokkene langs gaan en mag dan 'vragen wat ze wil'. „Je bent verplicht te ant woorden." Pleijsier kijkt naar zijn voeten en zegt: „Wat de kleur is van mijn sokken mis schien niet, maar wat ze gekost hebben en waar ze zijn gekocht weer wel. Bijna alles kan toch fiscaal relevant zijn?!" „Ik houd mijn studenten wel eens voor dat de Belasting dienst zelfs mag vragen of ze samenwonen en met wie dan wel. Zelfs al heb je je ouders nog niet durven vertellen dat je homo bent, je zult het aan de belastinginspecteur moeten op biechten." Hij weet nog een aardig voorbeeld. Bij het na pluizen van kleine krantenad vertenties vond de fiscus er een waarin een appartement in Tel Aviv werd aangeboden. De in specteur vroeg van wie het ap partement was. „Een vriendin," antwoordde de dame van de advertentie. Ze had echter beloofd haar naam niet te noemen. De fiscus be sloot toen maar dat het appar tement de dame zelf toebe hoorde en legde een aanslag op. Zelfs de rechter vond dat zij óf de naam van de vriendin moest onthullen, óf de aanslag betalen. Het steekt Pleijsier vooral dat 'onrechtmatig verkregen' be wijs voor de Belastingdienst niet geldt. Elke andere opspo ringsdienst moet zich aan wet telijke opsporingsregels hou den, maar de Belastingdienst niet. Nederlandse rekeninghou ders van banktegoeden in Luxemburg weten daar alles van, blijkt uit een recente zaak. „Het was duidelijk dat de infor matie van dubieuze herkomst was. Aanvankelijk was die te koop aangeboden aan de Belgi sche fiscus. De dienst was daar op niet ingegaan, maar ze kreeg de informatie uiteindelijk wel in handen. Vervolgens was ze ver plicht die aan de Nederlandse fiscus door te geven. En die kon er - gestolen waar of niet - ge woon zijn voordeel mee doen." KHN: Test geeft scheef beeld den haag/anp - Drinkers van Spa Rood krijgen op de Neder landse terrassen vaak leiding water met bubbels voorgezet. Op 15 van de 29 bezochte ter rassen kregen onderzoekers van de Consumentenbond water uit de kraan in plaats van Spa. Dat schrijft de bond in de gisteren verschenen Consumentengids. Nadat de bond bij de horecaon dernemers aan de bel had ge trokken, kregen de terrasbezoe kers van de bond nog steeds op 13 plaatsen leidingwater geser veerd voor de prijs van Spa Rood. Horecagelegenheden ge bruiken hun tapinstallaties voor frisdrank om leidingwater met koolzuur te mengen. In 2000 deed de bond het on derzoek ook al eens. Toen gin gen 19 van de 31 onderzochte horecaondernemers in de fout. De nieuwe test wijst uit dat van de 19 waterschenkers er nog steeds 7 kraanwater serveren. De Consumentenbond heeft een klacht ingediend bij de Voedsel en Waren Autoriteit en Koninklijk Horeca Nederland gevraagd hun leden op deze vorm van misleiding aan te spreken. Een woordvoerder van KHN stelt dat de test een scheef beeld geeft, omdat de proef- drinkers terrassen waar mine raalwater in flesjes geserveerd wordt overslaan. „Het onder zoek staat niet model voor de hele horeca. Die indruk wordt gewekt, terwijl een heleboel on dernemers het wel goed doen. Een kroegbaas die wordt be trapt op het serveren van kraanwater met prik, kan een boete van 450 euro krijgen. In de praktijk wordt die zelden uitgedeeld omdat de contro leurs van de Voedsel en Waren Autoriteit verplicht zijn zich van te voren te identificeren bij een horecagelegenheid die zij be zoeken, zegt een VWA-woord- voerster. ECONOMIE WIJZER voorburg/anp - Ondanks alle overheidsmaatregelen om de bouw te helpen zal het aantal nieuw op te leveren huizen dit jaar verder dalen. Die verwach ting heeft de vereniging van ontwikkelaars en bouwonder nemers NVB gisteren bekend gemaakt in de halfjaarlijkse 'Thermometer Koopwoningen'. Dit jaar zal het aantal gereedge komen nieuwe huur- en koop woningen niet veel boven 60.000 uitkomen. Dat zijn er 6700 minder dan vorig jaar, toen het aantal ook al lager was dan de jaren daarvoor. Voor volgend jaar voorzien de bou wers een verdere daling tot hooguit 55.000 opgeleverde wo ningen. De toenmalige staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) had in 2001 een zogeheten Taskfor- ce Woningbouw ingesteld om de bouw op gang te helpen. Die concludeerde dat gemeenten en provincies beter moeten sa menwerken en dat de regels moeten afnemen. Bestemmingsplannen laten vol gens de NVB echter nog steeds te weinig woningbouw toe. Bij de gemeenteambtenaren is ook nog steeds te weinig kennis. Daar komt nu bij dat de econo mie verslechtert. De bouwers stellen dat ze meer huizen kun nen opleveren als gemeenten de grondprijzen verlagen. De NVB spreekt over een verdrie voudiging sinds 1997. Wel zijn de stichtingskosten voor het eerst in jaren gestabiliseerd. voorburg/anp - De oppervlak te van appelboomgaarden in Nederland slinkt gestaag. In het lopende seizoen krimpt het are aal met 325 tot 10.852 hectare. Dat betekent dat de oppervlak te van appelboomgaarden de afgelopen tien jaar met eender de is afgenomen. Daarentegen verschijnen in Ne derland steeds meer perenbo men. Het areaal groeit het hui dige seizoen fractioneel met 12 tot 6341 hectare. De totale aan was in de voorbije drie jaar be droeg 322 hectare, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar werden 354 miljoen kilo appels geplukt. Het gros betrof Jonagold-appelen (136 miljoen kilo) en Elstar-appelen (130 miljoen). Daarbij achter bleven de Golden Delicious (28 miljoen), de Rode van Boskoop (20 miljoen) en de Cox's Orange (17 miljoen). Van de totale perenoogst van 171 miljoen kilo in 2002 be hoorde 107 miljoen kilo tot het Conference-ras. Van de Doyen ne du Cornice werd 30 miljoen kilo geplukt. De oogst van stoofperen bedroeg 14 miljoen kilo. münchen - Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. De schaduw wordt ditmaal veroorzaakt door een enorme leeuw die de blikvanger moet worden van de traditionele Oktober-feesten in München. In tegengesteling tot de naam begint deze bekende manifestatie, die bierfliefhebbers uit binnen- en bui tenland naar de Duitse bierstad trekt, al op 20 september. AP/Uwe Lein stuttgart-parijs-detroit/anp - Het is kommer en kwel bij de grote autocon cerns. Zo heeft het Duits-Amerikaanse DaimlerChrysler in het tweede kwartaal van dit jaar de nettowinst zien ver schrompelen van 1,1 miljard tot 109 mil joen euro. Hoofdschuldige was de Chrysler-divisie die had te lijden onder de prijzenoorlog in de VS, die ook de grote twee, General Motors en Ford, enorm veel geld kosten. Het operationele verlies van Chrysler bedroeg in het tweede kwartaal 948 mil joen euro. In dezelfde periode van 2002 was er nog een winst van 414 miljoen euro. Tegen deze verslechtering konden ver beteringen bij Mercedes en vooral in de bedrijfswagensector niet op. De totale omzet van het concern kwam uit op 34,3 miljard euro, 13 procent lager dan in het tweede kwartaal van vorig jaar. De Franse automaker PSA Peugeot Ci- troën zag in de eerste helft van dit jaar de winst met 12 procent dalen naar 869 miljoen euro. Peugeot wijt de daling aan de zwakke thuismarkt en een hoge eurokoers. Landgenoot Renault meldde dat er in het eerste halfjaar minder auto's zijn verkocht dan in dezelfde periode van 2002. Maar dankzij het belang van het concern in het Japanse Nissan kon Re nault toch een 30 procent hogere winst van bijna 1,2 miljard euro laten zien. Volkswagen maakte gisteren bekend dat het in het eerste halfjaar de nettowinst met 57,5 procent is gekelderd naar 596 miljoen euro. De omzet nam in dezelfde periode met 2,8 procent af tot 42,8 mil jard euro. Consumenten zijn gezien de economische neergang terughoudend geworden met dure aankopen. VW le verde de afgelopen zes maanden 2,47 miljoen auto's af, 1,6 procent minder dan een jaar eerder. Voor geheel 2003 verwacht het concern uit Wolfsburg een forse winstdaling. Een 'witte raaf was de Amerikaanse truckgigant Paccar. Het moederbedrijf van DAF wist de omzet en de winst ver der te vergroten. De omzet van alle bedrijfsonderdelen kwam in het tweede kwartaal uit op 2 miljard dollar. Dat is 12 procent meer dan de 1,8 miljard dollar in dezelfde pe riode een jaar eerder. De nettowinst steeg met 68 procent naar 124,1 miljoen. Ook Nederlandse toponderne mers misbruiken hun machts positie door zichzelf uitbundige salarissen, bonussen, opties en 'gouden handdrukken' toe te kennen. Zie deze week bij voor beeld de berichtgeving over nieuwe optiepakketten voor de top van het noodlijdende KLM- concem. Vaak staan er geen bij zondere prestaties tegenover. Aandeelhouders ontbreekt het aan macht om deze misstanden te beteugelen. En de commissa rissen van de betrokken onder nemingen - die toezicht beho ren te houden op alle gedragin gen van de bestuursleden - wil len niet ingrijpen. Daarbij merk ik maar weer eens op dat die toezichthouders doorgaans worden geworven uit een selec te club van (oud-)bestuurders ('ons-kent-ons'). Topondernemers in de polder eten van twee walletjes: An gelsaksische belo ningen, maar Rijn landse bescherming. In Amerikaanse en Britse financiële kringen wordt Ne derland op dit ge bied dan ook steeds meer beschouwd als een bananenrepu bliek. Het wangedrag is WD-minister Zalm van financiën al lan ger een doorn in het oog. Het slechte voorbeeld van de top van het Nederlandse be drijfsleven bemoeilijkt elke dis cussie met de vakbeweging over de door het kabinet zo vu rig verlangde loonmatiging. Maar nog afgezien van dit argu ment denk ik dat Zalm zich op recht ergert aan de graaicultuur in de 'elite' van ondernemend Nederland. Blijkbaar schort er iets aan het ethisch besef van Nederlandse topondernemers die zichzelf systematisch on dergewaardeerd vinden. Het begin deze maand door de commissie-Tabaksblat gepre senteerde concept van een ge dragscode voor ondernemers bevat wel 140 voorstellen ter verbetering van het bestuur van grote bedrijven. Tot de opval lendste behoren een uitbrei ding van de zeggenschap van aandeelhouders en een beper king van de gouden handdruk ken (de ontslagvergoeding mag maximaal één jaarsalaris bedra gen). Aan het aantal commissariaten per persoon wordt in de voor stellen van Morris Tabaksblat (oud-topman Unilever) en de zijnen een maximum van vijf gesteld, waarbij het voorzitter schap dubbel telt. Dit lijkt een hypothetische bovengrens, maar er zijn in Nederland daadwerkelijk personen die ze ven of acht commissariaten menen te moeten (en te kun nen) vervullen. Dit alleen al geeft aan hoezeer de inteelt bij de topondernemers is doorge drongen, en hoezeer daardoor het systeem van 'checks and balances' is ondergraven. Tabaksblat c.s. bevelen verder aan dat een bestuurder voor maximaal vier jaar wordt be noemd, met een mogelijke her benoeming voor telkens vier jaar. De aandeelhouders dienen regelingen over beloningen in aandelen en opties (tezamen gemaximeerd op 50 procent van de totale beloning) vooraf goed te keuren. Op ties worden alleen toegekend als een bestuurder geduren de minstens drie achtereenvolgende jaren zijn vooraf af gesproken prestaties heeft gerealiseerd. Tabaksblat doet geen uitspraak over de hoogte van salaris sen, niettemin is dui delijk dat de com missie onomwonden gekozen heeft voor een consequentere toepassing van het Angelsaksische model. Daarin toucheren ondernemers en bestuurders bij goede pres taties hoge beloningen. Zij kun nen evenwel ook afgerekend worden op slechte prestaties. Dat zal even \^mnen worden voor ondernemend Nederland! Zalm heeft de werkgevers op voorhand gewaarschuwd niet te veel aan deze voorstellen te morrelen, omdat hij dan belas tingmaatregelen zal treffen. Het is verstandig dat de minister deze stok achter de deur houdt, want er zal zeker een lobby vanuit de werkgevers op gang komen om de conceptcode zo veel mogelijk te verwateren. Tabaksblat hoopt dat zijn aan bevelingen in de wet zullen worden vastgelegd, een verlan gen dat wordt gedeeld door de regeringspartijen CDA en WD. Mijn persoonlijke aanbeveling aan de commissie is om topon dernemers verplicht een cursus Bedrijfsethiek te laten volgen. Mijn Tilburgse collega's hebben nog wel een plekje voor hen in de collegezaal. Sylvester Eijffinger hoogleraar economie Universiteit van Tilburg De productielijn van de Mercedes SL in de DaimlerChrysler-vestiging in Bremen. Foto: AP/Jörg Sarbach

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7