Kamp geeft geen inzage Irak-dossier i BINNENLAND Conducteur slopen als toelatingsexamen Straf zonder rapport reclassering zwaarder Waterscooters gemaakt om mee te stoeien vantiHifiRSK Minister trekt zelf conclusies Volgeladen veer over het Snekermeer Steeds minder getrouwden in Nederland Klachten over snel varen, geluidsoverlast en getreiter nemen sterk toe Jetski bijna niet te verzekeren pasfraude ift tientallen erdam - Tientallen mensen otterdam zijn deze maand itoffer geworden van frau- iet hun pinpas. Criminelen ;en op 13, 14 en 15 juli een je te hebben geplaatst op lieuwe geldautomaat van de is Bank aan de Coolsingel. het kastje konden zij de neetstrip van de daar ge kte passen lezen en kopië- De pinpassen zijn vervol- j nagemaakt, om in Italië te den gebruikt om geld op te en. Het is nog onbekend groot de fraude precies is. bbele moord: jaar celstraf haag - Een 23-jarige Hage- is gisteren voor een dub- moord tot twintig jaar ge- renisstraf veroordeeld. De heeft volgens de recht- Lop 29 december vorig jaar vriendin en zijn beste ld vermoord, omdat hij dat zij een relatie hadden. :2-jarige broer kreeg tien elstraf opgelegd. Justitie te, tegen de gewoonte, in psporingsbericht de voor in van de mannen bekend. ga-kwekerij inep opgerold shoven - De politie heeft en in het Zuid-Limburgse shoven een zeer grote epkwekerij opgerold. De le van de wietplantage, as ondergebracht in een •kshal, bedraagt volgens litie enkele miljoenen eu- n de wiethal stonden on- r 16.000 planten. De poli- reekt van een van de ste en meest professionele epkwekerijen die tot nu Nederland zijn opgerold. zaterdag 26 juli 2003 den haag/gpd - De Tweede Ka mer krijgt geen inzage in de Irak- rapporten van de militaire inlich tingendienst waar zij om had ge vraagd. Minister Kamp van de fensie weigert dit verzoek uit staatsrechtelijke motieven. Hij vindt het zijn verantwoordelijk heid dat hij de Kamer goed infor meert en doet dat onder meer op basis van dagelijkse rappor ten van de inlichtingendienst MIVD. Dit stelt Kamp in een interview met NRC Handelsblad. Uit de informatie die hij krijgt, trekt hij zelf z'n conclusies die hij ver volgens aan de Kamer mee deelt. De Kamer kan hem daar op aanspreken, vindt hij. Vol gens Kamp zijn de inlichtingen van zijn militaire dienst niet ge baseerd op onjuiste informatie van buitenlandse geheime diensten, zoals de oppositie meent. De Tweede Kamer, en met na me PvdA, Groenlinks en de SP, wilde onder meer inzage in de MIVD-rapporten om te achter halen of Nederland zijn politie ke steun voor de Amerikaanse- Britse oorlog mogelijk heeft ge baseerd op verkeerde inlichtin gen. In Irak zijn nog geen mas savernietigingswapens gevon den terwijl die er wel zouden zijn, zo werd voor de oorlog door Londen en Washington gemeld. Het was de reden voor Amerika en Groot-Brittannië om ten strijde te trekken tegen Saddam Hussein. De PvdA wilde van de regering weten in hoeverre zij zich heeft laten leiden door inlichtingen rapporten uit Amerika en Groot-Brittannië. In die landen is nu een verwoede discussie gaande of de inlichtingendien sten daar de gegevens niet heb ben opgeklopt om het ingrijpen in Irak te rechtvaardigen. Kamp gelooft niet dat die bui tenlandse diensten daar hun informatie overdreven hebben. „Ik ga ervan uit dat ook bij onze bondgenoten correct is gehan deld." sneek - Bezoekers van de Sneekweek en de laatste wedstrijd van het skütsjesilen worden van het starteiland naar de vaste wal gebracht. Twee weken lang streden veertien skütsjes om het kampioenschap. Net als vorig jaar behaalde Sneek de eerste plaats, dit keer met grote overmacht. Foto: ANP/Vincent Jannink voorburg/ANP - Het aantal ge trouwde Nederlanders neemt af. Dit terwijl ons land juist steeds meer inwoners telt, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In tien jaar tijd is de groep getrouwde mensen met ongeveer 25.000 verminderd, hoewel de bevol king met bijna een miljoen is uitgebreid. Op 1 januari 2003 was 43,5 pro cent van de Nederlanders ge trouwd. Tien jaar eerder was dat nog 46,1 procent. Het getrouwdencijfer is nog ge flatteerd omdat het CBS ook mensen met een geregistreerd partnerschap meetelt. De in voering van het partnerschap zorgde in 1999 en 2000 voor een tijdelijke opleving van het aantal gehuwden. Op 1 januari 2003 leefden in Nederland 7.052.000 gehuwden op een be volking van 16.192.500 perso nen. Het CBS noemt geen oor zaak voor de daling, maar wijst wel op het stijgend aantal men sen dat gescheiden leeft. Die groep is in tien jaar met bijna eenderde toegenomen tot bijna een miljoen personen, om pre cies te zijn 939.000 inwoners. Op 1 januari van dit jaar was 5,8 procent van de bevolking gescheiden. Tien jaar geleden was dat 4,5 procent. Het aantal weduwen en weduwnaren is de afgelopen tien jaar vrijwel sta biel gebleven. Van de Neder landers heeft circa 5,5 procent zijn levenspartner verloren en leeft nu alleen verder. ■spraak in jlk-Wijker wiRDAM - Het gerechtshof isterdam heeft gisteren mannen uit Castricum in r beroep vrijgesproken van kkenheid bij de dood van iranthouder Willem Wij- it Bergen. Eerder bevond te| :htbank in Alkmaar het e] chuldig aan doodslag op p r. Het gerechtshof hecht- tegenstelling tot het open- p ninisterie, weinig waarde )te e verklaring yan de be- r j jkste getuige. De twee „0 n wel veroordeeld voor aken en overvallen. dl ijke vindster n 1250 euro ndaal - Een twintigjarige ^e[ 1 uit Roosendaal kan zo oen aan een spotje over j^len en normen. Ze zag een stapel bankbiljetten uit de tomaat hangen, vijfen- ei g briefjes van vijftig euro. duw stak die niet in haar laar bracht het geld naar ik. Daar was het nog niet mist opgegeven. Waar lijk verkeerde de vrouw t geld was vergeten in de lerstelling dat de pinope- eweigerd was. hoorn/gpd - Tussen Enkhuizen en Hoogkarspel mogen de pro blemen van de Nederlandse Spoorwegen grotendeels zijn op gelost, rond het station Hoorn Kersenboogerd is de situatie slechter dan ooit. Vechtpartijen en agressief gedrag zijn aan de orde van de dag. „Geruchten gaan dat jongeren pas lid mogen worden van een bende als ze een conducteur in elkaar hebben geslagen", vertelt een conduc teur. Constant houdt hij zijn omge ving in de gaten. Tijdens werk uren, maar ook in zijn vrije tijd. En zeker als hij naar huis loopt. Overal schuilt gevaar. De jonge ren kunnen elk moment opdui ken. Verhuizen moest hij al. En nu is hij net terug van drie we ken ziekteverlof. Hij werd tij dens een controle in elkaar ge slagen. „En dan durven de NS te zeggen dat alles weer koek en ei is op de lijn? Het is nog nooit zo gevaarlijk geweest." „Ik durf mijn vriendin op straat niet eens een kus te geven. Uit angst dat ze getreiterd wordt in de trein. Dat is toch van de zot te", vult een collega kwaad aan. „Na die drukte rond Enkhuizen besloten die gasten in de Kersenboogerd dat het allemaal nog een stapje erger kon. Wat ze daar kunnen, kunnen wij nog veel beter, lijken ze te den ken. Het wachten is tot er echt een dodelijk slachtoffer gaat vallen. Ik ben bang dat er dan pas wat gebeurt." De conducteurs willen niet met hun naam in de krant. Het is te kenend, want de schrik zit er goed in bij de conducteurs op de lijn. Vier man hebben zich opgeworpen om zich fulltime bezig te houden met vliegende controles in en op het station. Ze zijn gek op hun werk. An ders zouden ze na jaren van pesterijen niet zo volharden in hun strijd tegen de twintigers, die de sfeer zowel in de trein als in en rond het station Kersen boogerd verpesten. Zelf hebben de conducteurs het over Antilliaanse criminelen, die in bendes zouden werken. Heel ander volk dan verveelde plattelandsjongetjes die tussen Hoogkarspel en Enkhuizen als 'treinterroristen' het leven van het treinpersoneel zuur maak ten. „Daar kon je het nog heb ben over pubers met een ziek gevoel voor humor", spreekt er een. „Deze gasten weten pre cies waar ze mee bezig zijn. Pis tolen in je nek, gewoon voor de grap." „Massale vechtpartijen hebben we hier wel eens. Datje moet rennen voor je leven. Dan gooi en we de deuren als een gek dicht, want op een gegeven moment komen ze overal van daan. Maar het ergste is nog dat ze alles van je weten. Wanneer je dienst is afgelopen, hoe je route naar huis is." Het team wordt in zijn acties ondersteund door een van de zes andere teams die in Alk maar gestationeerd zijn. Vijftien procent van hun tijd spenderen zij aan het traject Hoorn-Enk huizen. Maar op Hoorn Kersen boogerd durven de teams al leen ingangscontroles uit te voeren als ze ondersteund wor den door de Spoorwegpolitie. „De agressie die we hier altijd op en rond het station hadden, heeft zich van buiten naar bin nen verplaatst", vertelt een van de teamleiders. „Ingangscon troles doen we daarom alleen nog met ondersteuning of we doen het niet." Een collega: „In het team durf ik wel te gaan surveilleren, maar zodra ik als conducteur op de trein zit, ga ik mooi op een stoeltje in de eerste klasse zitten. Ze weten precies wie ze moeten hebben, ook in je vrije tijd. De reizigers merken er wei nig van, maar de problemen zijn uitermate groot." Een paar jaar geleden staken de problemen op de paar kilome ter spoorlijn tussen de stations Hoorn en Hoom Kersenboo gerd al de kop op. Met grof ge schut werd toen de agressie uit de trein verbannen. Bewakers met honden stampten door de trein heen. „Dat werkte", weten de conducteurs te vertellen. „Lange tijd was het redelijk rus tig op de route. De problemen waren er nog steeds een beetje tot de rotjochies in Hoog karspel en Enkhuizen begon nen. Dat trok massaal de aan dacht van de media. Ondertus sen deden ze er hier een schep je bovenop." Bij vakbond FNV is niet veel be kend over de situatie op en rond het spoor in Hoom. Woordvoerder Roel Berghuis: „We weten wel dat er op het traject dingen gebeuren die niet kunnen. Bovendien vraag ik mij af of de problemen tussen Hoom en Enkhuizen daadwer kelijk zijn opgelost. Jongeren zijn op vakantie. Als ik de ver halen van de conducteurs nu hoor, vraag ik mij af of het con- NS willen geld zien Een treinvandaal uit Boven- karspel en zijn compagnon hangt nog altijd een flinke schadeclaim van NS boven het hoofd. „Onze juristen hebben alle mogelijkheden uitgezocht en we maken een goede kans voor de rechter", laat een woordvoerder we ten. „De verzameling feiten groeide ontzettend. Van rui ten vernielen tot het poepen op stoelen: ze moeten weten dat ze dit niet ongestraft kun nen doen." Bij de rechtbank in Alkmaar ligt inmiddels een pakket met tientallen aangif tes. Hoe hoog de schade claim uitvalt is onbekend. In eerdere berichten laten de NS weten voor ongeveer 100.000 euro schade was in de treinen op het traject Hoom-Enkhuizen. venant dat in september van kracht wordt, waarin afspraken staan over de aanpak van de problemen, wel toereikend is. Dit vraagt volgens mij om een veel hardere aanpak." askia Bonger iag - Waterscooters heb- 1 slechte naam bij andere porters en de politie. Ze neller dan toegestaan en gen maken er een sport dere vaartuigen lastig te Dat leidt tot veel irritatie. jhtpaar peddelt in een Éde kano door de Bies- Ze genieten van de mst mooie natuur. De man lin camera om een paar is te schieten. Maar dan de mst wreed verstoord ien aantal waterscooters, telen om de kano heen, vaarlijk begint te wiebe lt lukt de man zijn even- e bewaren, maar z'n ca- alt in de water. Even ng als ze zijn gekomen, 1 waterscooters weer ver schrokken echtpaar |ven later aan de balie botenverhuurder in ielen en vertelt wat hen Komen. „Het gebeurt ker dat mensen bij jugkomen met dit soort _)n", zegt de verhuurder, zouden in Igenomen moeten wor- nt ze zijn absoluut niet jt voor dit soort wate- jer Coen Hillen van de plitie is het daarmee lij werkt al vanaf 1981 in Jbosch en ziet de proble- fet waterscooters de laat- n sterk toenemen. ,De i bij andere waterspor- leel groot", weet hiij. De politie is op een zomerse dag veel tijd kwijt aan het in bedwang houden van waterscooters. Archieffoto: GPD/Le Giesen De politie is op een zomerse dag veel tijd kwijt aan het in bedwang houden van waters cooters. Bij de centrale meldka mer komen er dan uit heel Ne derland zo'n zestig klachten binnen over waterscooters. Maar de agenten te water wor den vooral persoonlijk aange sproken. Mensen klagen over te snel varen, geluidsoverlast en getreiter. Cijfers over onge vallen met waterscooters zijn er niet, maar jaarlijks doen zich wel enkele dodelijke ongeluk ken voor. Dat er niet veel meer doden vallen, is volgens Hillen geen verdienste van de bestuurders van waterscooters. „De mees ten trekken zich nergens wat van aan. Het komt alleen door de oplettendheid van anderen dat er niet meer ongelukken gebeuren. Die gaan vaak aan de kant als ze in de verte een waterscooter zien aankomen." Hij stelt dat negentig procent van de waterscooters zich vaak asociaal gedraagt. Maar Willem van Santen, be stuurslid van de Jetskiclub en waterscooterverkoper, vindt dat 'een slap verhaal'. „Waters cooters zijn gemaakt om mee te stoeien, ze horen snel te va ren. Ze kunnen alleen bijna nergens terecht. Het is echt niet zo dat het allemaal tuig is." De politie heeft weinig midde len om snelheidsmaniakken op het water aan te pakken. De snelste politieboot vaart tachtig kilometer per uur. Waterscoo ters halen vaak 120 kilometer per uur. En omdat bekeuren op kenteken wettelijk niet mag, kan een bon alleen worden uit gedeeld als de bestuurder staande is gehouden. „Heel frustrerend", zegt Hillen. Een collega van hem moest vo rig weekend bij de jachthaven van Ammerzoden aan de Maas zijn pistool gebruiken tijdens een achtervolging. De bestuur der van een waterscooter was sneller en schakelde onder het varen via zijn mobieltje zijn vrienden in. Die zetten een trailer op de kant, waar de cou reur zo op kon varen. Vervol gens scheurden ze hard weg. De agent trok zijn pistool en richtte op een band van de trai ler om die lek te schieten. Dat lukte niet. De coureur en zijn vrienden ontkwamen. Het Korps Landelijke Politie diensten onderzoekt de zaak. Dat de ergernis groot is, blijkt uit een telefoontje dat Hillen vorige week kreeg van een di recteur van een rondvaartbe- drijf in Den Bosch. „Tijdens een receptie op één van zijn boten veroorzaakte een waters cooter opzettelijk zulke hoge golven, dat veel mensen klets nat werden." Hillen ziet het liefst dat de Bies- bosch wordt afgesloten voor waterscooters. „De maximum snelheid is negen kilometer per uur, maar daar zijn die dingen niet op gebouwd. Die willen harder en vallen bijna om als ze langzaam gaan." Het is niet bekend hoeveel waterscooters er in Neder land zijn. Volgens Willem van Santen, bestuurslid van de Jetskiclub en waters cooterverkoper, worden er jaarlijks zo'n driehonderd verkocht. De prijzen variëren van 7500 euro voor een mo del waarop de bestuurder moet staan, tot 17.000 euro voor één met vier zitplaat sen. Waterscooters zijn bijna niet te verzekeren. Volgens een woordvoerder van het Verbond van Verze keraars is het risico op onge lukken te groot. „Veel be stuurders hebben niet eens een vaarbewijs. Bovendien hebben veel jetski's geen 'dodemanskoord' of gebrui ken bestuurders die niet." Zo'n koord moet de bestuur der om zijn pols doen en zorgt ervoor dat de motor automatisch afslaat als hij eraf valt. Daarnaast vinden verzeke raars de situaties op plassen en rivieren te gevaarlijk. Langzame en snelle vaartui gen varen vaak kriskras door elkaar en op veel plekken zijn zwemmers. Verzekeraars die een jetski wel willen verzekeren, vra gen hoge premies. Ook eisen ze dure beveiligingsmaatre gelen, die al gauw duizend euro kosten. Van Santen kent geen particulieren die hun jetski verzekerd hebben. Een aansprakelijkheidsver zekering is wel mogelijk. „Maar niet iedereen heeft dat", weet Van Santen. „Jon ge mannen die stoer willen doen, gaan meteen het water op. Zij hebben lak aan alles." door Ferdi Schrooten den haag - Rechters straffen vaak harder dan noodzakelijk. Het ontbreken van een rapport van de reclassering is daarvan de oorzaak. Jaarlijks lopen 5000 tot 6000 verdachten daardoor het risico een hogere straf te krijgen. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting Reclassering Ne derland (SRN). Door bezuinigingen wordt de kans alleen maar groter dat rechters bij gebrek aan infor matie zwaardere straffen zullen opleggen. De reclassering kan het werk nauwelijks aan en zegt 'overvraagd' te worden door de rechterlijke macht. Door de toename van het aan tal zware delicten vragen rech ters vaker om informatie over de verdachte. De reclassering schetst de leefsituatie van de verdachte, de psychische ge steldheid en het toekomstper spectief. Ook wordt gedurende vaak maandenlang onderzoek bekeken of de verdachte spijt heeft en of er kans op herhaling bestaat. Die informatie kan tot een lagere straf leiden. Bij gebrek aan capaciteit stuurt de reclassering nu al een kwart van de verzoeken om een rap portage retour. „En dat terwijl we al een gigantische overpro ductie draaien", zegt directeur Edens van het ressort Arnhem. Dat heeft in het eerste kwartaal 800 rapportages geleverd, ter wijl het maar voor 600 betaald krijgt. Door de aanstaande be zuiniging van dertig miljoen eu ro stopt SRN de overproductie, kondigt Edens aan. Landelijk krijgen rechters daardoor straks voor duizenden verdachten ex tra geen reclasseringsadvies meer. Over de zware gevallen, zoals zedenverdachten, belooft de reclassering te blijven rap porteren. Maar bij middelzware criminaliteit, zoals huiselijk ge weld, roof en inbraken, wordt de grens getrokken. M. Otte, vice-president bij het gerechtshof in Arnhem en hoogleraar aan de Rijksuniver siteit Groningen spreekt van een 'heel groot probleem' en een 'verschraling van de recht spraak'. Hij verwacht een toe name van het aantal korte cel straffen en daarmee het cellen tekort. Zonder reclasseringsrap- portage is het immers moeilij ker te beoordelen of een lichte re strafsoort gepast is. „Dan moet ik iemand op zijn blauwe ogen geloven. Bij twijfel kies je eerder en zekerheidshalve voor een vrijheidsstraf." Ook de SRN vreest een toenemende kans op 'nattevingerwerk' door straf rechters bij gebrek aan inzicht in de situatie en persoon van de verdachte. Volgens de Raad voor de Recht spraak is er sprake van een 'spanningsveld', maar de kwali teit van de rechtspraak is niet in het geding. De Raad gaat het probleem snel aankaarten bij het ministerie van justitie. (advertentie) HF STYLE 'New Boreas' Kubistisch zitmeubel met luxe metalen onderslede. Aanbieding: in dik leder Derby (alle kleuren) Fauteuil Nu 1095,- 2-zits Nu 1219,- 2,5-zits Nu 1515,- 3-zits Nu 1829,- HF STYLE Torando' Stijlvol zitmeubel met ronde pootjes van RVS. Aanbieding: in dik leder Derby (alle kleuren) 2-zitsvan 1810,- Nu 1209,- 2,5 - zits van 2285,- Nu 1525,- 3 - zits van 2740,- Nu 1829,- 1823 CJ Alkmaar TelBloon (072) 5112760 Volg de borden D Eigen parkeerterrein o: 9.30-17.30 Do-Vr: 9.30-21.00 uur Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3