Verzekeraars verlagen prijs medicijnen Zondag open! 51ppafaten MBtisb KEUKEN i Bulgaren laten Leidenaar vrij ^PnnftifpnlÉÉi w \wwm Fotofinish mogelijk in de Ronde van Frankrijk Ml algemeen 071 - 528 14 14 Etos in zee met VGZ en CZ Groep 2/3 Nantes ImKKIET Statenjacht 'De Utrecht' weer in de vaart Verkeersborden weg: geleend of gestolen? Onbekende films Lennon geveild AMSTELVEEN ZONDAG OPEN! ij aankoop Leidsch Dagblad zaterdag 26 JULI 2003 (liereerste VF-baby viert 5ste verjaardag 'Waterscooters lakt om nee te stoeien' ner van 1972: I door t Oostblok lalmarktplan toet na 'tig' jaar indelijk af zijn toeilijke tijd oor Johan jtekelenburg OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch ɧfe Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43292 LOS BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL nvm.001 NR. 43292 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 den bosch/gpd - De grote zorg verzekeraars CZ Groep en VGZ gaan samen met drogisterijke ten Etos een verlaging van de medicijnenprijzen met zo'n 20 procent forceren. De keten van apotheken gaat medicijnen ver strekken zonder daarover pre mies en bonussen te berekenen. Om verzekerden ook direct te la ten profiteren krijgen ze cadeau bonnen als ze hun recepten op halen. Etos en de zorgverzeke raars starten met hun actie in Den Bosch, maar voorzien dat ze de werkwijze volgend jaar in het hele land introduceren. Volgens B. Rensen van zorgver zekeraar VGZ betekent de prijs verlaging voor zijn organisatie mettertijd een besparing tot 400 miljoen euro, als de formule over het hele land wordt uitge breid. Koepelorganisatie Zorg verzekeraars Nederland rea geert enthousiast op het ak koord omdat dit kan zorgen voor meer concurrentie. Om verzekerden ook direct te laten profiteren krijgen ze ca deaubonnen als ze hun recep ten ophalen bij de twee apo theekvestigingen in Etos-win- kels in Den Bosch of een van de acht servicepunten in Albert Heijn-winkels in de stad. De eerste keer dat klanten genees middelen op recept ophalen krijgen zij een waardebon van 10 euro, de tweede keer een van 5 euro. Etos, een dochteronderneming van Ahold, begon als eerste drogisterijketen in Nederland in april van dit jaar in Den Bosch met een nieuwe uitgebreide apotheekservice. Woordvoerder N. Cappetti van Etos bevestigt dat de start in Den Bosch in 2004 op landelijke schaal wordt uitgebreid. „Het eerst in Zuid- Nederland, omdat we daar con tracten met CZ en VGZ hebben gesloten." Kern van de overeenkomst is, aldus J. Verstappen van de CZ Groep in Tilburg, de reële prij zen die Etos berekent voor haar medicijnen. „Etos geeft ons alle inzicht in de werkelijke inkoop prijzen. Op dit moment is er geen enkele relatie tussen de gedeclareerde inkoopprijs die de apothekers vragen en werke lijke prijzen die ze bij inkoop betalen. Daarbij gaat het om bonussen en premies die de apothekers van fabrikanten krijgen en meestal zelf opstrij ken." De actie zal niet direct tot verla ging van de premies voor de ziektekostenverzekeringen lei den, aldus de woordvoerders van de zorgverzekeraars. Ver stappen: „Maar het leidt zeker tot beheersing van de stijging van kosten in de gezondheids zorg in de toekomst." iagnose is ai vaak genoeg ld, de remedie werd tot nu Wit gevonden. Al jaren zijn renhoge prijzen die apo- rs rekenen voor medicij- le overheid een doorn in Dg. Maar alle pogingen de lekers en farmaceutische trie aan te pakken, strand- Dt nu toe. Een gezamenlij- Ctie van drogisterijketen in de zorgverzekeraars CZ en VGZ lijkt voor een aak te gaan zorgen. Dat tod. ajnen zijn in dit land veel (er dan in de rest van Eu- Dat is een direct gevolg et stelsel van premies en (spraken dat bestaat tus- e industrie en de apothe- De rekening van dat sys- wordt betaald door de inent via de ziektekosten- p en door de overheid als ^rijkste financier van het ifonds. Vorig jaar trachtte Ier De Geus er een einde i maken door de vergoe- oor medicijnen standaard lagen. Die ingreep strand- aken !jje rechter. Die oordeelde Dpget maatregel er toe kon lei- lat apothekers sommige Ijnen met verlies zouden n gaan leveren en daar in -p de problemen konden Het was ooit in Nantes dat Ber nard Hinault me toeliet tot zijn gedachten. Hij werd aan zijn knie onderzocht in het plaatse lijk ziekenhuis en ik was daar met een cameraploeg om een interviewtje af te nemen. In die dagen was dat groot sport nieuws en daar moest een mens bij zijn. Nadat een meute Fransen me voor was gegaan en ik de hoop op een behoorlijk gesprek had opgegeven, ging de Tourwinnaar zitten, keek me aan en zei iets van: „En waarom komt iemand uit Nederland aanreizen om de misère van een Franse renner aan te ho ren?" Sindsdien hebben we wat. Het is een lach, een hoofdknik, een handdruk zo soms, een quote voor een programma, maar altijd is er iets. Hinault is voor mij een bonk karakter, veel wilskracht en soms ook boerse onbehouwen heid. Hij was 'le patron' in de Tour, wat hij zei, gebeurde ook, renners die niet luisterden kre gen er van langs, verbaal wel te verstaan. Toen in Nantes vertelde hij over zijn pijnen en de manier hoe een mens daarmee om moest gaan. Het was de Bretonse vari ant van 'pijn zit tussen de oren' en hij geloofde daarin. Hinault werd, nadat hij een aantal jaren in juli probeerde te overzomeren tussen de koeien, overheid vastliep, ne- e Etos en de twee zorgver- ars het stokje in de strijd rlaging van de pillenprijs rer. De drogisterijketen I Den Bosch de reële prij- Irekenen, zonder alle bo- 1 en premies die apothe- an de farmaceutische in- i krijgen. Dat scheelt de iostenverzekeraars mil- De klant profiteert mee, Js cadeaubonnen, dij; IQ actje wel een risi- ein:pothekers kunnen veel ai deskundiger advies ge in een kassabediende in Dgisterij. De kwaliteit van I. vari^ndheidszorg is er niet bij adem: wanneer alleen naar het artje wordt gekeken. Ie apothekers hadden dat rder zelf kunnen beden- hun prijzen kunnen ver- Hopefijk komen ze alsnog I dat inzicht. e Vries (advertentie) "13 schrijf je vandaag in en stel je eigen sterrenteam samen! "okijk in deze krant. AAaak kahs op fantastische prijzen! Schrijf je vh vandaag in via deze krant of www.leidschdagblad.nl M Je kunt je van 26 juli t/m 5 augustus inschrijven. Parket-planken-vloeren-laminaat-lamel parket-reparatie. Planken Eiken Industrie 21x150 mm 64,95 I 1 Lamel parket Eiken 3-strook 15mm dik 54-95 1 Top kwaliteit Duo-plank opgebouwd uit 15 mm watervaste multiplex en 5,9 massief eiken toplaag afmeting 21 x 185 x 2200 mm met veilingkant Eiken Premier 89,85 Eiken Rustiek AB €82,10 Eiken Rustiek AB geborsteld 93,95 2 Schuren en afwerken van parket v.a. 20,= m Oranjeboomstraat 21 Leiden e-ma 1: Toni-leiden@hetnet.nl saint-maixent/gpd/anp - Het waren maar twee seconden die Jan Ullrich gisteren in de acht tiende etappe van de Ronde van Frankrijk won op gele-trui- drager Lance Airnstrong. „Daarop wordt de Tour niet be slist", sprak de Amerikaan na de door de Spanjaard Pablo Lastras gewonnen rit. Robbie McEwen kon gisteren 50 kilometer na de start in Bor deaux zijn ogen amper geloven. De Australiër keek, in volle vaart voor de eerste tussen- sprint van de dag, achterom. Daar zouden Baden Cooke en Erik Zabel wel aankomen, con currenten in de strijd om het groen. Maar alles is anders in de Tour van 2003. Jan Ullrich sprintte naar de tweede plaats, net voor I-ance Armstrong, die zo de schade in bonificatiese conden tot twee beperkte. De Tour de France kan morgen eindigen in een 'fotofinish'. In dien Lance Armstrong en Jan Ullrich in hun secondenspel tij dens de tijdrit (vandaag) en de laatste etappe naar de Champs Elysees (waar morgen ook nog bonificaties zijn) op de seconde gelijk eindigen, treedt regel 25a van het reglement in werking. Die zegt dat in dat geval de tienden en honderdsten van de in drie chronoritten gescoorde tijden bij elkaar worden opge teld. Op dit moment is Arm strong daarbij in het voordeel. Is ook dat gelijk, dan worden al le plaatsen van alle etappes van beide heren bij elkaar opgeteld. Degene met het laagste aantal wint dan de Tour. Is ook dit aantal gelijk, dan beslist de laat ste etappe op de Champs Ely sees. Wie daar als eerste van de twee de finishlijn passeert, mag zich dan Tourwinnaar noemen. Pagina Tour de France: Meer over de Ronde van Frankrijk muiden - De replica van het oude VOC-statenjacht De Utrecht is gistermiddag na een tocht over het Amsterdam-Rijnkanaal in Muiden onthaald. De stad aan de Vecht wordt de vaste ligplaats van het jacht, dat overigens eerst nog moet worden voorzien van een mast, zeilen en boegspriet. De 23,5 meter lange 'Utrecht' is de afgelopen zes jaar nagebouwd aan de hand van de originele uit 1746 daterende tekeningen. Foto: GPD/ Gerrit Jan Huinink weer opgenomen in het Tour peloton. Hij bediende de mi crofoon in de koers en brulde, schreeuwde en vloekte mensen in auto's op hun plaats. De oud-patroon besefte niet dat hij met zijn rennerstaai en karakter de plank missloeg. Zijn boze uitvallen vielen niet goed bij de volgers en Hinault kreeg een andere functie: hij is ceremo niemeester bij de trui-kus-en bloemen toestanden na de etappe. Daar zie ik hem iedere middag staan. Hij stelt de truidragers voor aan de notabelen van de stad. Hij glimlacht en geeft schouderklopjes. Minzaam leidt hij de truidragers over het podium. Vroeger stond hij daar zelf: de trotse kin recht vooruit, de blik scherp, de bloemen hoog. Nie mand deed hem wat, hij was niet vriendelijk als daar geen re den toe was; hij was wie hij was, een man die enorm goed de pijngrens kon doorbreken. Dag na dag. Mart Smeets Noordwijkerhout - De Noordwijkerhoutse Ondernemers Vereniging (NOV) is sinds gisteren twee verkeersborden kwijt. Rond het middaguur hingen ze er nog, maar even later waren ze verdwenen. De borden bevatten de tekst: 'Aanstaande zaterdag kan hier niet worden geparkeerd vanaf 4.00 uur in verband met zomeractiviteiten' en hingen op het Marktplein. De NOV is zeer gehecht aan deze twee bor den van negentig bij zeventig centimeter. De vereniging heeft dan ook een beloning van vijftig euro uitgeloofd, bestemd voor degene die kan vertellen wie de borden heeft meegenomen of weet waar ze terug te vinden zijn. De activiteiten op het Marktplein vormen op dit moment juist het onderwerp van een soms fel oplaaiende discussie in Noordwij - kerhouts ondernemersland. De NOV is voorstander van die activiteiten, maar weet bij dat standpunt niet alle ondernemers aan het Marktplein aan haar zijde. De borden waren afgelopen woensdag op gehangen. Vandaag gaat clowntjesdag ove rigens gewoon door. Ook op het Markt plein zijn diverse activiteiten. new york - Twee onbekende amateurfilmpjes over de ex- Beatle John Lennon hebben gisteren op een veiling in New York omgerekend bijna 48.000 dollar opgebracht. De twee films van 16 mm zonder geluid tonen Lennon wandelend door Central Park en winkelend in Manhattan. 'Ze hadden het recht niet om me te arresteren' (advertentie) istanbul/gpd - Hasan Dural, de Leidenaar die vorige week on derweg naar Turkije werd opge pakt door de Bulgaarse politie, is vrijgelaten. De 41-jarige Turk se man zat met zijn gezin in de trein naar Turkije toen hij tij dens paspoortcontroles in Bul garije werd opgepakt en meege nomen. Dural werd van al zijn geld beroofd. Zijn gezin reisde zonder een cent door tot Tur kije en zette daar alles in wer king voor de vrijlating van va der Dural. ,,Ik heb niets ge daan", zegt Hasan. „Ze hadden het recht niet om me te arreste ren." Hasan vertelt hoe drie Bulgaar se agenten ineens luidruchtig zijn treincoupé binnenliepen tijdens de paspoortcontroles in Bulgarije. De agenten vroegen hem of hij wapens of drugs bij zich had. Toen de Leidenaar zei dat hij die niet had, sommeer den de mannen Hasan al zijn zakken te legen. Zo zagen ze de 9000 euro die Hasan bij zich had. „Het was alles wat we had den. We hadden het deze zo mervakantie hard nodig. Ik heb keihard gewerkt voor dat geld." De Bulgaren namen niet alleen het geld in dat Hasan op zak had. Ze eisten later ook nog eens 4000 euro voor zijn vrijla ting. Dat geld werd betaald en vader Dural kwam vrij. Maar de Leidenaar laat het hier niet bij zitten. Zodra hij terug is iri Ne derland klaagt Hasan de Bul gaarse autoriteiten aan, zegt hij. Daarna legt hij zijn klacht bij het Europese hof voor mensen rechten neer. Ze hebben me psychisch gemarteld. Ik werd constant bang gemaakt. Ze zei den dat ik zes jaar vast zou zit ten als ik niet deed wat zij wil den." Hasan werd met handboeien om naar een politiecel in Silini- ca gebracht, een plaatsje 40 ki lometer van de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Zijn boeien werden pas vijf uur later afge daan. In Silinica werd hij in een grote cel bij andere gevangenen geplaatst. Tussen hen bevon den zich veel Turkse Nederlan ders, meent Hasan. „Sommigen zaten al heel lang vast. Maar ik had wel het idee dat zij niet zo onschuldig waren als ik. Meer kan ik daar niet over zeggen." Gedurende zijn gevangenschap begon Hasan te geloven dat hij niet met echte agenten te ma ken had en dus niet in een poli tiecel zat. „Volgens mij waren die Bulgaren van de maffia. Daarom zei ik ook tegen mijn gezin dat ze die 4000 euro snel moesten overmaken. Die gas ten waren gevaarlijk." Pagina Ri: 'Het was een stal, alleen erger' Amsterdam Op zondag 27 juli is deze IKEA vestiging open van 10 - 17 uur. Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9 - 18 uur. v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 0.10/min.) (advertentie) I van 10.00 tot 17.00 uur. 1 1 IJ-j. j Vraag naar de actievoorwaarden. Omdat u op de centen bent... Amstelveen: Maalderij 19. Ook gevestigd in Alkmaar, Arnhem. Baarle-Nassau (elke zondag open), Barendrecht. Breda. Den Haag. Groningen. Hoorn. Kaatsheuvel. Leiderdorp. Numansdorp. Rotterdam. Son. Woerden. Zaandam en Zwolle (Zondag gesloten), www.keukenconcurrent.nl Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM Va Telefoon Ti. controle nabezorgng) Wj gaan ZDrgviidg om met persoonsgegevens. In het cdofon van de krant treft u nadere intomase aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met kwartaalabonnement Jackpot cadeau automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 5^S^eÖi°9 Handtekening:i li i 1 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1