REGIO airco in heet verzorgingshuis Zuidervaart 'Bijtgrage Duitse doggen maakten meer slachtoffers' Vroege herfst voor paardekastanje ïroene Toer doet dit weekeinde Lange Voort en Künkenbergerplas aan chrikken van problemen onder 75-plussers t hoog voorschot schiet in het verkeerde keelgat Voorschotense bestuurders in de rolstoel HOC 973 kor Coen Polack jpHEN AAN DEN RIJN - In alle jast wordt momenteel in alle bningen van tijdelijke verzor- igshuis Zuidervaart in Alphen i den Rijn airconditioning igebracht. De bewoners en personeel van het verzor- gshuis in de wijk Kerk en Za- i worden over twee weken >ral in het gebouw achter- gd door een koele bries. Met operatie is 134.000 euro ge- eid. gens directeur A. Paats van hting Zorgkompas, waar dervaart deel van uitmaakt, de aanleg van airconditio- niet gepland, maar in de jnte van de laatste weken »k de temperatuur in het iplex soms wel heel hoog op jpen. Paats: „Voor de bewo- s is het dan nog net aange- m, maar het is echt veel te m om in te werken. Als je de e dag dingen moet tillen, ïsen moet wassen en aan- len, dan is werken bij hoge peraturen soms heel zwaar, rom hebben we eind juni oten in alle woningen air- ditioning aan te leggen." ts: „De airco is niet centraal •geld, maar in iedere woon- ïeid apart, zodat iedere be ier voor zichzelf kan uitma- hoe warm of koud het in woning is. Dat strookt met Een installateur sluit airconditioning aan in een woning in zorgcentrum Zuidervaart. Foto: Taco van der Eb onze filosofie: je moet niet te veel voor de bewoners willen regelen. In dit geval is een kou de luchtstroom voor sommigen gewoon 'tocht', terwijl anderen liever het raam wijd openzetten en helemaal geen airconditio ning willen. Dat moet iedereen zelf weten." Het Zuidervaart-complex dat sinds juni bewoond wordt, is een tijdelijk gebouw dat ge maakt is van zogenaamde por- tocabins. Hierdoor heeft het ge bouw een groot, plat dak waar de zon de hele dag op schijnt. Volgens Paats heeft de bouwer van het complex desondanks altijd beweerd dat airconditio ning niet nodig was, omdat de isolatie voldoende moet zijn om de warmte buiten de deur te houden. „Maar toen het weer plotseling heel warm werd, heeft het personeel al snel aan de bel getrokken", zegt Paats. Momenteel zijn de helft van de zestig woningen al voorzien van een airco. „Er wordt iedere dag hard gewerkt om de woningen zo snel mogelijk koel te krij- gen", zegt een medewerker van Zuidervaart. „Het is hier erg warm, maar ja, dat is het overal. Thuis ook. Gelukkig heeft dit gebouw grote ramen die we he lemaal open kunnen zetten. Daardoor is het nog best vol te houden. Voor oudere mensen is de warmte ook niet prettig, maar het is gelukkig nog niet zo erg dat er bewoners niet goed worden van de hitte." Volgens de directie van Zuider vaart duurt het nog twee weken voordat de operatie is voltooid. „Tot die tijd. raden we de bewo ners aan vooral veel water te drinken. Het personeel krijgt af en toe een ijsje als extra belo ning voor het zweten", aldus directeur Paats. tceest - De Groene Toer doet Oegstgeest 1 De toer is een promotieactie van de provin- en biedt een mix van zang, straattheater en Steden vormen op zaterdag het decor van ispektakel en recreatiegebieden doen dat op pg- l deze actie wil de provincie de recreatiemo- heden dichtbij huis bij de inwoners onder ndacht brengen. Zaterdag 2 augustus loopt een promoteam door winkelcentrum Lange Voort. Iedereen die daarbij aanhaakt en de vol gende dag naar het evenement aan de Klinken bergerpias komt, krijgt een attentie. Het Watergeluidsoverlastorkest zorgt zondag voor een muzikale verrassing bij de Klinkenber gerpias in Oegstgeest Noord. Het orkest heeft één vaste musicus: artiest en kunstenaar Martien Groeneveld. Die bespeelt een 2,5 meter hoge reu ze xylofoon. Om het voltallige wateroverlastor- kest te laten klinken worden de bezoekers uitge nodigd plaats te nemen achter de waterfluiten. Gezamenlijk wordt een 'wonderlijk muziekstuk' ten gehore gebracht. De voorstelling wordt diverse keren opgevoerd tussen 12.00 en 16.00 uur. Naast musiceren kunnen bezoekers meedoen aan een spectaculaire spelinstuif. Een circuit van spelen staat tussen 11.00 en 17.00 uur uitgezet, te beleven zijn onder andere stokvangen en een kli- mattractie van vier meter hoog. Kinderen en ou ders kunnen allemaal meedoen met of zonder scorekaart. Verder zijn er spelen als: Twee meter de wereld rond, Bibberen en Skippytrain. De Groenbus biedt bezoekers informatie over de recreatieve mogelijkheden in Zuid-Holland. door Nancy Ubert wassenaar - De Duitse doggen die deze week de negen maan den oude westy Dimple op het strand van Wassenaar doodbe ten, hebben waarschijnlijk va ker slachtoffers gemaakt. Politie Haaglanden is een onderzoek begonnen naar aanleiding van de aangifte die de eigenaars van Dimple hebben gedaan. Bij de Wassenaarse familie Slats stromen de steunbetuigingen binnen. Het gezin was de eige naar van West Highland White terriër die ongelukkig aan zijn einde is gekomen. Zijn nek brak toen de tanden van een Duitse dog hem omklemden. Nadat de reu hem als eerste had gepakt, deed de teef dat nog eens dun netjes over. „Bloemen, kaarten; het is alle maal zo overweldigend. De hele buurt leeft met ons mee. Dit steunt ons in het rouwproces." De familie heeft er jaren over gedaan om tot het besluit te ko men een hond te nemen. „Juist omdat we wilden weten waar aan we begonnen en omdat we het beest niet als een gebruiks voorwerp na een paar maanden spelen weer weg wilden doen." Toen Dimple er eenmaal was, konden het echtpaar en de twee kinderen de westy niet meer uit hun leven wegdenken. „We zijn kapot van verdriet en dat gaat niet zomaar over." Slats wilde aanvankelijk geen aanklacht indienen tegen de Leidse eigenaar van de Duitse doggen, maar heeft dit op aan dringen van de dierenbescher ming nu toch gedaan. „We hebben een beerput openge trokken." Sinds de publicatie van het hondendrama wordt Slats gebeld door mensen die denken dat hun hond is gepakt door dezelfde Duitse doggen die Dimple hebben 'vermoord'. De eigenaar van de doggen, een Leidenaar, heeft zelf in deze krant laten weten dat zijn die ren eens een hond van een po litieagent hebben gegrepen. „De agent had geen poot om op te staan." Net als bij Dimple waren de Duitse doggen aange lijnd toen zij de andere hond aanvielen. „Die politieagent heeft contact met ons opgeno men", aldus Slats, „en de ver halen versterken elkaar. De agent is niet de enige lotge noot, heeft de Wassenaarse ontdekt. Buurtbewoners bellen haar op met het verwijt dat de Leidenaar met zijn roedel aso ciaal en provocerend gedrag tentoonstelt en dat zijn honden agressief zijn. „Ze gaat ervan uit dat die verklaringen in het on derzoek worden meegenomen. Niet elk slachtoffer van de Leid se Duitse doggen heeft aangifte gedaan. „Jammer", vindt de woordvoerder van politie Haag landen. „Het is altijd verstandig om dergelijke voorvallen te melden." De politie Haaglan den maakt een rapport op van het bijtincident en stuurt dat door naar de afdeling 'levende have'. Die beoordeelt de bijt- rapporten en neemt contact op met de eigenaars van de hap- grage hond. De eigenaar kan bijvoorbeeld te horen krijgen dat hij zijn hond voortaan op straat moet muilkorven. In het ergste geval wordt het dier in beslag genomen en afgemaakt. Hoe meer bijtincidenten bij de politie binnenkomen, hoe zwaarder de sancties zijn die de 'baas' boven het hoofd hangen. „Met één aangifte kunnen we doorgaans niet veel doen." Onnette Lameijer n aan den rijn - Bewoners van de jfltstraat, Diamantstraat en de Anna Juurenlaan in Alphen aan den Rijn 'n in juni te hoge voorschotten be door de collectieve verwarmingskos- [/et gaat om 244 huishoudens die ge- ifld 26 euro te veel moesten betalen. excuusbrief aan de bewoners erkent igstichting Wonen Centraal haar fout. jwoners krijgen hun geld terug bij de .tekening. Maar de 26 euro houdt de aderen in de buurt inmiddels aardig J. Schilter schiet het te hoge voorschot in het verkeerde keelgat. „Het gaat wel om een bedrag van 30 euro dat ik zolang kwijt ben. En ik stook nooit, de knop is altijd dicht. Krijg ik mijn geld met rente terug?", zget hij boos. Ook C.Hoogendoorn uit de Briljantstraat vindt het een vreemde gang van zaken. „Zij trekken wel mooi rente van mijn centen. Als bewoner heb je het alle maal maar te slikken en moet je betalen." Ellen van den Brandt, woordvoerster van Wonen Centraal, reageert geschrokken. „Wij dachten dat we het netjes hadden op gelost. Maar mensen die hun geld direct te rugwillen, moeten ons even bellen. Dan re gelen we dat." De reden waarom de wo ningstichting het geld pas aan het eind van het jaar verrekent is simpel: „Het scheelt een hoop administratieve rompslomp", al dus Van den Brandt. „Daar komt bij dat veel mensen het niet erg vinden om nu wat extra te betalen, zodat ze aan het eind van het jaar niet voor financiële verrassingen komen te staan." Het is ongebruikelijk om rente te betalen over te veel betaalde voor schotten. F. Bergamin is het eens met de woning stichting. „Wat een gezeur zeg, het gaat maar om 30 euro. Het is spijkers op laag water zoeken." voorschoten - Voorschoten is volgens gehandicaptenorganisaties niet zo rol- stoelvriendelijk als de gemeente soms denkt. Daarom neemt het Platform Ge handicaptenbeleid Voorschoten burge meester Verver, wethouder Verschoor, raadsleden en ambtenaren op 22 au gustus mee op een rolstoelrit door het dorp. Met de hoogwaardigheidsbekle ders in de rolstoelen welteverstaan. Voor mensen in een rolstoel zijn hoge stoepranden veel lastiger dan voor voetgangers en voor mensen met een rollator is het lastig over straat lopen als er nauwelijks ruimte is om te lopen, omdat winkeliers hun reclameborden breeduit neerzetten. Volgens het Plat form Gehandicaptenbeleid zijn mensen zonder handicap vaak welwillend, maar ze weten vaak weinig af van wat gehan dicapten ondervinden als ze met hun rolstoel of rollator de straat op gaan. De prominente Voorschotenaren wor den op 22 augustus door medewerkers van het platform door de dorpskern ge leid. Het platform hoopt op deze ma nier meer begrip tussen de gehandicap ten en de gemeente over de inrichting van de openbare weg. De gemeente moet in de toekomst meer rekening met rolstoelrijders houden als straten en wegen worden aangelegd of veran derd. De Voorschotense gemeenteraad nam eerder dit jaar ook al een gehandicap tennota aan. In die nota staan de voor nemens van de gemeente op het terrein van gehandicaptenbeleid. Die voornemens zijn tot nu toe weinig concreet, maar komen neer op veel voorlichting en bewustwording. De ge meente wil dat alle instanties als van zelfsprekend bij al hun werkzaamhe den rekening houden met gehandicap ten. 1 ij sommige mensen is het één grote janboel' rJanneke Dijke rdorp - Veel ouderen in erdorp zijn eenzaam en 1 >en last van allerlei proble- waar niemand iets van Ouderenorganisatie Plus- ontdekte dit tijdens de in- ;esprekken voor Tafeltje Je, en besteedt daar drie zoveel tijd aan als de ge- ite Leiderdorp vergoedt. ;emeente moet de nood- inzien en meer subsidie 11, bepleit Pluspunt-coördi- Marijke van Pernis. „An- halen ze zich zoveel narig- onder oudere inwoners op ïals." Van Pernis spreekt een schrijnende situatie, zijn er erg van geschrok- Leiderdorp is zo'n keurig daar zou je dit eigenlijk verwachten. Je denkt dat een een heleboel weet en te vragen, maar voor de ussers blijkt dat niet altijd gaan." oblemen zijn aan het licht nen sinds Pluspunt op 1 2002 de uitvoering van fee Dek Je op zich nam. irenadviseur Annelieke van :ld spreekt met mensen en beroep op haar doen iijde maaltijdvoorziening. In 5 van 208 uur kostte haar brig jaar 660 uur. „De pro- en die in die gesprekken tafel kwamen, hadden riet voorzien", zegt Van ;n zonder sociaal netwerk het snelst in de knel. De imen zijn legio. Een rouw maanden niet heeft ge it, iemand die zijn badka- ;ebruikt als extra berging land die financieel is uit- :d door een familielid: de ïienadviseur kwam het al- pkl tegen. „Sommige men- ;ten niet dat ze huursub- kunnen aanvragen en in alleen maar een aow'tje klein pensioentje. Uit ïbrek eten ze niet elke dag pvarm." Pluspunt-coördinator Marijke van Pernis: „Je denkt dat iedereen een heleboel weet en durft te vragen, maar voor de 75-plussers blijkt dat niet altijd op te gaan." Foto: Mark Lamers De adviseur kwam ook mensen tegen die eigenlijk naar een ver zorgingshuis mochten, maar die zodanig de kluts kwijt wa ren dat ze de verhuizing niet konden regelen. Familie om een beroep op te doen was er niet. Vrijwilligers van Pluspunt hou den bij sommige mensen de post in de gaten, om te voorko men dat het een chaos wordt. „Bijzulke mensen is het één grote janboel." Soms heeft de omgeving best iets in de gaten, maar blijft het probleem sudderen. „Wat er gebeurt, is dat buren in de ga ten hebben dat er een ouderen adviseur op bezoek is, en haar na afloop aanklampen om te vertellen wat er allemaal mis is." Zelfs als de omgeving er weet van heeft, betekent dit niet dat er naar een oplossing wordt gezocht, weten de medewerkers van Pluspunt nu. Volgens Van Pemis is het ty pisch iets van deze tijd. „We zijn individualistisch geworden. Kinderen wonen niet meer in dezelfde straat of hetzelfde dorp, maar door het hele land. Mensen zijn minder kerkelijk en je buren val je er niet mee lastig. Jongeren gaan niet zo snel bij hun oude buurvrouw kijken." Door de vergrijzing loopt Leiderdorp extra gevaar. Het aantal 75-plussers groeit hier het hardst van de regio. Tussen 2000 en 2010 neemt het aantal ouderen vanaf 75 jaar met dertig procent toe, en tus sen 2000 en 2030 verdubbelt het zelfs. „Bedenk daarbij dat er in Leiderdorp maar één verzor gingshuis is. De rest woont dus allemaal zelfstandig, en daar schuilt het gevaar." Pluspunt hoopt voor volgend jaar vurig op meer subsidie van de gemeente, omdat er veel meer werk te doen is dan er nu door de instelling wordt ge daan. Bovendien werken alle parttimers dagelijks al langer dan waarvoor ze betaald krij gen. Met 34 uur extra, verdeeld over verschillende personen, zou de instantie erg gelukkig zijn. „Wij voeren het ouderen beleid van de gemeente uit. Ei genlijk is het gek dat zoiets niet bij wet geregeld is, maar dat je er steeds om moet vragen. Het is heel leuk werk, maar de rek is eruit." Voor veel ouderen is Pluspunt inmiddels hét orgaan waar ze terechtkunnen met vragen. Tij dens de spreekuren in de och tend staat de telefoon rood gloeiend. Anoniem zijn de me dewerkers geenszins. „Iemand zei pas 'ik ga niet verhuizen, want daar is geen Pluspunt'. En een ander belde op om ons te vertellen dat ze eindelijk naar Huis ter Does kon. Ze was er zo blij mee. Dan leg je niet na een minuut neer." wassenaar - Terwijl het KNMI zomerse temperaturen blijft voorspellen, lijkt op sommige plaatsen in Wassenaar de herfst al toe te slaan. Verschillende karakteristieke kastanjelanen in het dorp zien er uit alsof het al oktober is. De oorzaak: een mot waarvan de larven het gemunt hebben op de bladen van de paardekastanje. Het beestje - de paardekastan- jemineermot - werd nog geen twintig jaar geleden voor het eerst in Europa aangetroffen en heeft een paar jaar geleden voor het eerst Nederland bereikt. Vorig jaar werd er in Rotterdam al alarm geslagen over het vraatzuchtige beestje, dit jaar krijgt Wassenaar voor het eerst op grote schaal te maken met het destructieve werk van de mot. De larven van de mot kunnen vrijelijk him gang gaan, omdat het dier hier geen natuurlijke vijanden heeft en er geen enkel middel voorhanden is om het diertje te bestrijden. Bovendien heeft de mot een korte voort- plantingscyclus, waardoor het dier zich snel vermenigvuldigt. In het Nederlandse klimaat kan de mot per jaar drie generaties ontwikkelen, waarbij de vrouw tjes steeds zorgen voor twintig tot dertig nakomelingen. Zo gauw ze uit het ei zijn gekro pen boren de larven zich in het blad van de paardekastanje en graven ze gangetjes door het bladgroen. Hierdoor sterft het blad op den duur af en kleurt het bruin, waardoor de boom de indruk wekt van een vroege herfst. Hoewel de aantasting niet fa taal is voor de boom, is wel dui delijk dat de weerstand sterk achteruit gaat als een boom meerdere jaren achtereen wordt aangevreten door de mot. De enige manier om het diertje tegen te werken, is het oprui men van de overwinterings plaats van de mot. Het diertje houdt zich 's winters schuil in een laag afgevallen kastanjebla deren. Dat doet de gemeente dan ook en dat adviseert zij aan particulieren die een paarden- kastanje in de tuin hebben: ruim 's winters de afgevallen bladeren op, dan komt de herfst volgend jaar mogelijk weer op de normale tijd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11