LEIDE Gratis bellen binnen Leiden ilr'v REGIO Beperkte afname wachtlijsten Diac door stijging 'zorgvraag' Leidenaars zetten beste beentje voor in Lissabon Bijna weer misser bij renovatie Plantsoen pdse spionnen, filmsterren en paparazzi in Jeugddorp Duinrell R1 Uitgekeken op uw collega's Experiment van Wireless Leiden SPETTERENDE ATTRACTIES! www.autoheemskerk.com Super effectief en toch heel mild II Deze kun je alvast in je zak steken. VRIJDAG 25 JULI 2003 De hele streek liest een ikje nostalgie' )liehoek maakt Kpnamen eterwoude enaar er invloed - Een 32-jarige Leidenaar Vavond op de Roosevelt- jaiigehouden wegens rij kder invloed. Agenten za- [man in zijn auto slinge- jde Rijn en Schiekade en hem kort daarna aan. istest op het bureau gaf K hij vier keer zoveel had Been als is toegestaan, ■rijbewijs en met een Acht de man vertrekken. ;e tuinders in rozen uit J De Leidse Bond van irtuinders deelt zaterdag nuzikale begeleiding van eland-bandje rozen uit winkelend publiek. De oor deze actie is het 60- itaan van de bond. De jpen het amateurtui- rat extra aandacht te )e rondgang door de pnt rond half elf bij ver- itehuis Lorentzhof aan iudsesingel en voert ieer door de Doeza- it Gangetje en de Haar- itraat. atieavond aat Verdriet inel Netwerk Verlaat t'houdt dinsdag 29 juli '■matieavond in de ver- nte van het Rijnlands atie Centrum aan de irseweg 501 te Leiden, [deze avond staat de be- 1 het verlies van een bor overlijden op jonge ren de gevolgen hiervan Irdere leven centraal. Ie problematiek worden fcnd ook hulpverle- Agelijkheden bespro- iformatieavond begint b uur en duurt tot 22.00 Icosten bedragen 5 euro len en 7,50 euro voor (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in door Rob Beurse Lissabon - „Een geweldige erva ring en een plezier om aan zón groot internationaal evenement mee te doen." Zo beleeft de Leidse Lenie Niesing, lid van Nieuw Brunhilde, haar eerste Gymnaestrada, die deze week in Lissabon wordt gehouden. De Nederlandse afvaardiging telt bijna 1200 deelnemers. Lei den weet zich vertegenwoor digd door 48 leden van de gym nastiekverenigingen Jahn, Brunhilde, Nieuw Brunhilde, Groen-Wït en Dos. De twaalfde Gymnaestrada telt 23.000 gym nasten uit 48 landen. Alle deelnemende landen laten tijdens de Gymnaestrada door demonstraties zien wat ze op het gebied van gymnastiek in huis hebben. Daarnaast geeft een aantal landen een nationale avond. Nederland heeft daar van oudsher een voortrekkers rol in. Van de Nederlandse equipe in Portugal deden ruim 900 leden gisteravond mee aan de ander half uur durende gymnastische show met als titel 'Nederland Waterland'. In vloeiende en spectaculaire oefeningen wer den de ruim 800 toeschouwers vermaakt. Het optreden gaf ge stalte aan de gedachte achter de Gymnaestrada die uitgaat van een sfeer van verbroedering en geen competitie kent. Door de veelheid aan bewegingsvor men kunnen gymnasten van el ke leeftijd en elk niveau mee doen. De Leidse deelnemers reageer den buitengewoon positief Na een wat mindere generale repe titie volgde een optreden waar aan deelnemers van 8 tot 80 De Nederlandse afvaardiging met daarin 48 leden van Leidse gymverenigingen, verzorgde gisteravond tijdens de Gymnaestrada in Lissabon de show 'Nederland Waterland'. Foto: Menno Ridderhof jaar deelnamen. Ondersteund door prachtige muziek, in sobe re maar smaakvolle kostuums en met een flink stuk enthousi asme werd een fraaie show neergezet. Het enthousiasme van de Leidse delegatie was zo groot, dat deelname aan de vol gende Gymnaestrada, van 8 tot en met 14 juli in 2007 in Oos tenrijk, al bij voorbaat vast staat. Onder de toeschouwers bevond zich Anton Geesink, lid van het Internationaal Olympisch Co mité. Hij reageerde zeer positief op het optreden en was en thousiast over het niveau van de breedtesport Ook Hester May, wethouder Sportzaken van Amsterdam, was aanwezig. Zij was speciaal naar Lissabon gekomen om te ervaren wat een Gymnaestrada nu eigenlijk is. Amsterdam is een van de kan didaten om in 2011 de 14de Gymnaestrada te mogen orga niseren. door Robbert Minkhorst leiden - En bijna ging het weer mis in het Plantsoen. De ge meente Leiden ontdekte de fout dit keer net op tijd, zodat die nog kon worden hersteld. Leiden wil meubilair in het park verplaatsen en de vijver, die al gepland stond in 2000, gaan aanleggen. Ook moet het lage hekje dat het park van de weg scheidt, terugkeren. De plan nen, een van de laatste onder delen van de renovatie, liggen nu ter inzage. De dienst milieu en beheer moet deze week het zweet zijn uitgebroken. Even moet zijn te ruggedacht aan 2001, toen boze bewoners aan het Plantsoen de gemeente in het nauw dreven. De onvrede over de renovatie van het monumentale park, waarbij grote fouten zijn ge maakt, was groot. Leiden had verzuimd een monumenten vergunning aan te vragen. Zon der zo'n papiertje mag je geen wijzigingen in een monument aanbrengen. De renovatie van het Plantsoen bleek daardoor illegaal en de gemeente liep het risico dat alles in de oude staat moest worden teruggebracht. Onder die druk heeft de ge meente een aantal wijzigingen ongedaan gemaakt. Een hekje tussen het park en de weg is verwijderd. Grondophogingen zijn weggehaald. De bodem is behandeld met medicijnen om hem voedzamer en zuurstofrij ker te maken. Voor een aantal bomen kwam die reddingsope ratie echter al te laat. Nu is duidelijk geworden dat Leiden opnieuw in de fout is gegaan en opnieuw gaat het om de monumentenvergunning. Die is dit keer wel aangevraagd, maar de aangeleverde gegevens zijn niet volledig. De dienst mi lieu en beheer heeft de misser zelf ontdekt. Via een brief brengt zij bewoners op de hoogte. „Naar nu blijkt zijn de gegevens incompleet om toe stemming te krijgen", schrijft de gemeente. „De ontbrekende informatie is inmiddels toege zonden aan de afdeling Ver gunning en Subsidies. Met na me gaat het om informatie over de vijver, voethek en einder meubilair." In het Plantsoen heeft ooit al een vijver met fon tein gelegen. De dienst milieu en beheer plaatst vandaag een rectificatie in de Stadskrant in het Leids Nieuwsblad. De extra informa tie ligt vanaf 28 juli ter inzage op het Stadsbouwhuis. door Erna Straatsma leiden - Ondanks een flinke toename van het aantal uitge voerde behandelingen zijn de wachtlijsten in het Diacones- senhuis beperkt afgenomen. Het aantal wachtenden voor een opname daalde vorig jaar van bijna 1.500 naar ruim 1.000. De gemiddelde wachttijd voor een eerste polikliniekbezoek daalde van 57 naar 55 dagen. De langste wachttijden voor een opname waren er bij oog heelkunde, zo vermeldt het jaarverslag van het Leidse zie kenhuis. Dit specialisme boekte in 2002 ook de hoogste 'pro ductiegroei', met een flinke toe name van het aantal staarope raties. Ondanks die stijging van behandelingen was het aantal wachtende patiënten 435. Ook voor opnames bij de afde lingen chirurgie en orthopedie waren flinke wachttijden, van respectievelijk 243 en 175 pa tiënten. Om de problemen bij orthopedie te verlichten is vorig najaar een luchtbrug met Enge land geopend. Die mogelijkheid (advertentie) is bedoeld voor patiënten die een gewrichtsvervangende ope ratie aan heup of knie nodig hebben. De langste wachttijden voor een eerste poli-bezoek zijn er bij gastro-entereologie (125 da gen), interne geneeskunde (96 dagen), orthopedie (75 dagen) en oogheelkunde (70 dagen). De productie van het zieken huis is vorig jaar op alle fronten toegenomen, door een stijging van de 'zorgvraag'. Het aantal dagopnamen steeg met negen procent, het aantal opnamen met zeven procent en het aan tal polibezoeken met drie pro cent. Voor een deel is de be- handelwinst gestegen door nieuwe en snellere technische mogelijkheden. Het Diaconessenhuis hoopt de maatschappen oogheelkunde, orthopedie en interne genees kunde dit jaar verder uit te brei den, om de wachtlijsten te ver kleinen. In 2002 trad al een aantal extra specialisten toe: een gynaecoloog, een chirurg, een cardioloog, een anesthesio loog en een patholoog-ana toom. In 2003 hoopt de polikli niek vijf procent meer patiën ten te zien en zeven procent meer patiënten op te nemen. Ligtvoet Éen wachtwoord is no- e zelfgebouwde hut uvfvenjarige Roxy Blóte n t} Scholman te betre- ree Leidse kinderen iddag druk in de weer ngkjes hout, hamers en 'k in kunnen daar niet al $ttenkijkers bij gebrui- ju genieten ze stiekem jan de belangstelling 'hut van goud', zoals ikele bouwwerk heb- smd. Een hint om het ird te kunnen raden, nog wel geven. „Het met Harry Potter te roept hij. i andere ruim honderd doen de twee hutten- mee aan het jeugd- de Leidse Welzijnsor- "(LWO). Twee weken |en er van negen uur as tot 's middags half 't grote grasveld ach- bad De Vliet hutten Daarnaast is er volop roetbal, toneelspel, 1 en watergevechten, jdorp heeft iedere ander thema. Zo staat week Hollywood cen- pnnen de kinderen als parazzo aan de slag. ook Jam ai-brillen dreadlocks vlechten. Lb van Dewi van Idols", JO-medewerkster Tes- FS Ik terwijl ze zich al Een wachtwoord is nodig om de zelfgebouwde hut van Renzo Scholman en Roxy Blóte in het Jeugddorp binnen te komen. Foto: Taco van der Eb pratend ineens realiseert dat vier paar kinderoren meeluiste ren. „Oeps, ik mag het natuur lijk helemaal nog niet verklap pen", corrigeert ze. Te laat, de geheime informatie is door het viertal al verder verteld. Maar ja, wat wil je ook in een week met als thema 'spionnen'? Om alle spionnen in het jeugd dorp en concurrent-huttenbou- wers buiten de deur te houden, hebben Roxy en Renzo, twee klasgenootjes, maatregelen ge troffen. Hun stulpje is extra be veiligd. Met verrekijkers gefa briceerd van klosjes garen turen ze af en toe door de vele kieren van hun hut. Verder hebben ze een telefoonverbinding aange legd van twee blikjes met een gespannen koord erdoorheen. De bedoeling daarvan is dat hun gesprek voor buitenstaan ders onverstaanbaar wordt. Bij het demonstreren van het tech nisch vernuft blijkt de telefoon verbinding toch niet optimaal. Nadat Roxy meerdere malen 'Hoi, versta je mij?' in het ene blikje heeft gegild, roept Renzo met zijn oor nog altijd tegen het andere blikje 'wat zeg je nou toch?'. Licht geïrriteerd haalt hij zijn schouders op: „Deze is stuk. Normaal doet-ie het wel." Het meest trots is Roxy nog op de door haar gefabriceerde deurmat die geluid maakt als iemand erop staat. Het geheim achter deze uitvinding deelt ze graag met anderen. Terwijl ze langzaam de mat optilt, wordt de muziekkaart zichtbaar die er onder ligt. „Zo horen we het als mensen langskomen", fluistert ze. Ook de tienjarige Zuhijlly Al lee heeft zo'n deurmat ge maakt. Reuze handig, vindt ze. „Ik laat namelijk af en toe via de galerij vriendinnetjes op mijn kamer, maar mijn moeder weet hier niets van." Met de deurmat die geluid maakt in haar bezit, hoeft haar moeder er ook nooit achter te komen, beargumenteert ze. „Ik hoor het nu gelijk als mijn moeder voor de deur staat." Zuhijlly is een oude bekende in het jeugddorp. Ieder jaar knut selt ze daar in de zomer naar hartelust en neemt ze al haar werkjes mee naar huis. De spul letjes die ze tijdens de twee we ken van jeugddorp maakt, wor den jarenlang op haar kamer bewaard. De onderhand enor me verzameling aan knutsels en frutsels rijst de pan uit. Al thans, dat vindt haar moeder, vertelt het meisje. Dat is dan ook de reden waarom ze dit jaar maar een weekje in het jeugddorp mag komen spelen. Korting met vakantiepas Het jeugddorp is een van de vele activiteiten waarbij Leidse kinderen van 4tot en met 12 jaar die in het bezit zijn van een vakantiepas, korting krijgen. Normaal kost een dagje 4,25 euro pér kind, met een vakantiepas 3,75 euro. Een weekkaart kost 17 euro en voor pashou ders 15 euro. Jeugddorp wordt ook volgende week nog van maandag toten met vrijdag gehouden. Basisschoolleerlingen heb ben als het goed is op school een vakantiepas gekregen. Mocht dit mis zijn gegaan dan kunnen deze passen als nog worden afgehaald bij de centrale bibliotheek. Ook kinderen die hun pas zijn kwijt geraakt of die logeetjes op bezoek hebben, kunnen hier een extra pas ophalen. De vakantiepas geeft bij bij na 70 bedrijven en instellin gen korting op activiteiten. Zo kunnen kinderen voor een gereduceerd tarief mu sea bezichtigen, boottripjes maken en naar pretparken. Bij de bieb kun je ook het ko kertje ophalen dat bij de kin deractie van Unicef hoort. De bedoeling is dat kinderen deze kokertjes versieren en vullen met een pen en een brief Unicef zorgt dat deze kokertjes bij kinderen in Bangladesh terechtkomen. door Silvan Schoonhoven leiden - Gratis bellen binnen de stad komt binnen bereik van Leidse computerbezitters. De Stichting Wireless Leiden heeft in samenwerking met het Hoofddorpse bedrijf Ikbelgoed- koop een succesvolle proef ge daan met telefoonverkeer via hun draadloze wifi-netwerk. „Niet van een gewoon telefoon gesprek te onderscheiden", zei Marten Vijn, een van de twee proefpersonen. Het proefgesprek legde het tra ject af in drie 'sprongen': van de beller aan het Rapenburg ging het telefoontje naar een node (een zender/ontvanger) verder op aan de gracht. Die zond het signaal naar de toren van de Hooglandse Kerk en van daar ging het naar de ontvangende beller in de Scholtenstraat. KPN hoeft zich voorlopig nog geen zorgen te maken over het marktaandeel in Leiden. Gratis draadloos bellen is alleen mo gelijk tussen twee personen die elk een wifi-aansluiting met te lefoonvoorziening hebben. Het aantal aansluitingen roept her inneringen op aan de beginda gen van Thomas Bell: het zijn er nog niet meer dan drie. Wel zijn er ongeveer vierhonderd men sen in de regio die van wifi ge bruikmaken, zegt woordvoer der Huub Schuurmans. Bellen met wifi naar het vaste of het mobiele net kan niet, in elk geval niet gratis. Wel levert Ik- belgoedkoop een kastje dat au tomatisch schakelt tussen het ene of het andere net. Het telefoon-experiment is een nieuwe proef met het draadlo ze, gratis computernetwerk waarvoor Wireless Leiden zich al een paar jaar inspant. Wifi werkt via radiogolven. Bij een goede ontvangst is de snelheid waarmee gegevens tussen twee computers kunnen worden uit gewisseld, vele malen groter dan via een modem, via de ka bel en zelfs via ADSL. Omdat Wireless Leiden uit vrijwilligers bestaat, is het gebruik van het netwerk gratis. Gebruikers heb-! ben wel een zender/ontvanger nodig, een kabel en een specia le netwerkkaart in de computer. Leiden loopt wereldwijd voorop met het gratis stadsnetwerk. Het gebied in Leiden waar de wifi-radiogolven te ontvangen zijn, breidt zich snel uit. Het signaal is niet alleen meer al leen in de binnenstad op te pik ken, maar in bijna de hele stad. In een deel van de Merenwijk laat de ontvangst te wensen over, maar in Oegstgeest, Lei-i derdorp, Jacobswoude, Wou- brugge is het signaal sterk ge noeg om met de speciale an tenne op te pikken. Eind januari kondigde Wireless Leiden aan dat door een over eenkomst met provider Demon ook internet binnen bereik zou komen voor de wifi-gebruiker. De aansluiting op internet heeft echter flinke vertraging opgelo pen, zegt Schuurmans. „Maar volgende week moet het gaan werken." Wireless Leiden heeft het net werk nu ook voor telefoonver keer geschikt gemaakt met een eigen 'interne telefooncentrale'. Die bestaat uit een computer programma dat draait op de node op het Gorlaeus laborato rium. Volgens Wireless Leiden is de tijdvertraging cruciaal bij bellen via internet. Een vertraging van eenderde seconde tussen zen den en ontvangen is al storend. De vertraging bij draadloos bel len in Leiden blijft beperkt: twee of drie duizendsten van seconde per 'sprong'. Zou je een telefoongesprek voeren via 'gewoon' internet, dan is de vertraging wel hoorbaar, omdat internetverkeer een grote om weg neemt, soms via Amerika. (advertenties) Familietip! Kom deze vakantie voor een spet terend dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spectaculaire attracties, zoals de Splash, de Aquaswing, de Kikkerachtbaan en het Tikibad. Voor de kleinste bezoekers is er volop te beleven in de nieuwe Rick's Fun Factory! Dumrell 12242 JP Wassenaar Tel- <070)5155 258, www.duinrell.nl DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN aut^EEEEIBE R K Leiden L. (071) 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 Als je een gevoelige huid hebt, betekent dit niet dat je geen effectieve deodorant kunt gebruiken. Nieuwe Rexona for Men Sensitive geeft je een effectieve bescherming en dankzij het huidvriendelijke Pro-dermasil™, is het ook bijzonder geschikt voor de gevoelige of snel geïrriteerde huid. Rexona for Men Sensitive is verkrijg baar in spray en roll-on. Daar kun je op vertrouwen!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9