ECONOMIE Uitkeringsinstantie UWV voorkomt miljoenenfraude Haven Rotterdam groeit ondanks dip Regionale kranten volgen idee Telegraaf niet Baan schikt voor 32,5 miljoen met beleggers DSM schrapt 500 banen extra na grote winstval Bouwvakkers werken onveilig HAL viert jubileum met doop Nederlanders ontbreken in Fortune's 25 iwicht voor iek hypotheek SNS Bank zegt niet onderscheid te maken huizenkopers in grote en de rest van Neder- 'ereniging Eigen Huis be- igde de bank maandag jcriminatie. Wie onder de 0 euro wilde lenen kon de bank alleen met Na- Hypotheek Garantie De regel gold alleen msterdam, Rotterdam, q aag, Utrecht en Almere. s voor VEH de reden om bel te trekken. SNS zou standswijken in de ste- 8s et de extra criteria dieper slop duwen. Bovendien sprake van een ongelijke sideling, vond VEH. ssel vraagt hel Duitse tol i - De Europese Com- ,7i dringt er bij Duitsland •2! i om het omstreden sys- an tolheffing voor 's wagens, dat volgens iing op 31 augustus ingaat, s tellen. Eerder deze week jde de commissie aan derdeel van de omstre- heffing te willen onder- Duitsland wil 12,4 cent Dmeter vragen aan alle i!o wagens. De commissie t vooral over de vergoe- jj Duitse transporteurs m krijgen. Dat zou oneer- tegenover buitenlandse vrijdag 25 juli 2003 rotterdam/gpd - De Rotterdamse haven heeft in de eerste helft van dit jaar 164 mil joen ton goederen overgeslagen. Dat is bij na 3 procent meer dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. Vooral de aanvoer van vracht nam toe, blijkt uit de vanmor gen gepresenteerde cijfers van het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotterdam. De grotere aandacht voor de verwerking van containers heeft haar vruchten afge worpen. Rotterdam behandelde de afgelo pen zes maanden 34.939 ton aan contai ners. Vorig jaar lag dat cijfer op 32.086 ton. In aantallen nam de overslag toe met 11,4 procent en steeg naar 3,5 miljoen contai ners. Het Verre Oosten en het vervoer bin nen Europa zijn de drijvende krachten ach ter de groei. De vooruitzichten voor de rest van het jaar zijn positief. Een nieuw eindejaarsrecord is haalbaar. Het huidige record ligt op 322,4 miljoen ton, behaald in 2000. Vorig jaar liet Rotterdam 321,9 miljoen ton noteren. Directeur Scholten toonde zich vanoch tend tevreden: „Dit is al het derde semester op rij dat de haven goed presteert in com binatie met een matige economie.". Vol gens Scholten is het in de haven naar wens gegaan, omdat de 'basisindustrië zoals che mie, raffinage, staalfabrieken en kolencen trales 'redelijk tot goed' zijn blijven draai en. De groei wordt vooral veroorzaakt doordat consumptie- en productiegebieden steeds verder uit elkaar komen te liggen. De scheepvaart met zijn schaalvergroting en kostenreducties is dan volgens Scholten het middel om de plekken bij elkaar te brengen." In het derde kwartaal kunnen de gevolgen van de SARS-uitbraak de groei iets tempe ren, maar voor de tweede helft van dit jaar wordt een fikse stijging verwacht. Rotter dam rekent ook op succes van enkele re cent begonnen diensten binnen Europa en drie nieuwe diepzeeverbindingen. De zoge noemde concentratiegebieden zijn Azië, Engeland en het Baltisch Gebied. De behandeling van kolen zit in een dip. Er werd 500.000 ton minder verwerkt. Door de sterke vraag uit Azië zijn de vrachttarieven relatief hoog. Bedrijven teerden in op voor raden, de overslag daalde daardoor met 4,5 procent tot 11,5 miljoen ton. De aanvoer van ruwe olie beleefde een van de beste se mesters sinds jaren met een toename tot 50 miljoen ton. In 2002 werd vanwege hoge olieprijzen en de matige vraag naar olie producten zo min mogelijk ingekocht. Dit jaar werd de situatie gunstig om voorraden aan te vullen. Bij het roll on/roll off-vervoer was er een stijging met 12 procent tot 5 miljoen ton. De groei kwam vooral door Seawheel, die sinds september 2002 een nieuwe dienst onderhoudt met het Engelse Humberside. Jtmacht VS 'jraft Boeing 6, Ncisco - De Amerikaan- tmacht heeft het vlieg- ïw- en defensieconcern 0,; hard gestraft voor ver- 2b spionage bij concur- 2'i ckheed Martin. Boeing 1 or 1 miljard dollar aan 5 Eopdrachten teruggeven (L niet meedingen naar »te vergeven orders, a' baseerde vijfjaar gele- offerte voor de bouw ,3-' :eringssystemen op do- ai en die waren meegeno- 3. Dr een oud-werknemer 1' kheed. Daardoor werd 13, ervan 2 miljard dollar 1 tussen de rivalen, ter- dieed zwaar favoriet io, ckheed mag nu alsnog e opdracht uitvoeren. TV verkoopt rare aan Sony 74 im - Softwarebedrijf 34! gaat software leveren tronicagigant Sony. Het soi concern gaat de soft- 19 jruiken in een apparaat gj b klanten muziek en so 1 internet kunnen ha- 1 het apparaat van Sony, 10 1 de Cocoon, kan ook 25 iet worden gesinrft. Het 3J bevat ook een harde 49 arop films, muziek en 13 ïediaproducten kun- 1® len opgeslagen. Open- 171 software voor inter- 66 v en heeft een beursno- Amsterdam. oenakkoord parlement 5 [et Franse parlement is 5 net overgrote meer- 5 kkoord gegaan met de e :n voor het hervormen J ensioenstelsel. De iiikbonden hebben we- 3 ictie gevoerd tegen de 3 Kem is het verhogen 4 antal jaren dat werk- ewerkt moeten heb- 31 aanmerking te ko- 4 een volledig pensi- ens de regering zijn de 3 ïgen nodig om het 1 stelsel betaalbaar te 5 n Frankrijk worden 2 en via een premiestel- 6 ncierd. id verwacht graanoogst Rusland verwacht dit ljoen ton minder igsten dan vorig jaar. Ie Russische premier iteren bekendge- isische boeren den- lerfst 70 miljoen ton de akkers te halen, e premier is dat ruim 1 om aan de vraag van 1 ng te voldoen. Vorig in Rusland 86,5 mil- raan geoogst. De da- noedelijk te wijten ide lente en zomer. (ibbelt uit Supply - Oger Lusink, eige- e Amsterdamse man- j aak Oger, heeft een g aangespannen te- aalbedrijf Suit Supp- nailing aan klanten keten onlangs ge le naam Oger. De twil nu dat de rech- jply verbiedt zijn 1 leric in reclame-ui- ebruiken. Volgens di- Jong van Suit Supply n een ludieke actie: e nieuwe wetgeving eclame merken ver maak me dus geen amsterdam/gpd - Criminelen hebben geprobeerd 37 miljoen euro van uitkeringsinstantie UWV te 'stelen'. Het megabedrijf dat de WAO en de WW uitvoert, wist de poging is een vroeg sta dium te voorkomen. Het UWV meldt dat er geen geld weg is maar volgens huisbankier ING is er 40.000 euro zoek. Het open baar ministerie is een strafrech telijk onderzoek begonnen en heeft inmiddels vijf aanhoudin gen verricht. Het UWV is ontstaan na een sa mensmelting van Gak, Cadans, Uszo, sfb Bouw en Guo. Deze voormalige uitkeringsinstanties beschikken over eigen rekenin gen bij de bank. Begin dit jaar heeft een bende 37 miljoen eu ro overgeboekt van het Gak naar de bedrijfsonderdelen Ca dans en de Bouw. Het was de bedoeling om vervolgens dat geld in kleine porties tegelijk weg te sluizen naar de (bedrijfs) rekeningen van de criminelen. Meteen toen de miljoenen eu ro's werden overgeboekt, kre gen medewerkers van UWV argwaan. Temeer omdat vervol gens 3,9 miljoen van Cadans werd overgeboekt naar de reke ningen van bedrijven in onder andere Helmond en Rotterdam. „De transactie was in gang ge zet, maar het kon nog net wor den voorkomen dat het geld bij de criminelen terechtkwam", zegt de woordvoerster van UWV. Een volgende poging om 4,8 miljoen euro over te boeken van UWV Bouw werd meteen geblokkeerd. De 'dieven' moeten volgens het UWV op de hoogte zijn geweest van de codes en handelingen die nodig zijn om geld over te maken. Er zijn in ieder geval twee bedrijven waar mensen daarvan op de hoogte zijn: UWV-medewerkers zelf en werknemers bij de ING. Vol gens UWV is inmiddels geble ken dat de daders niet bij de uitkeringsinstantie zelf werken. En uit intern onderzoek van ING is ook niets gebleken van betrokkenheid van bankmede werkers, meldt de woordvoer der. Volgens ING is echter wel 40.000 euro verdwenen. Deze zogenoemde 'restschade' is ontstaan op het moment dat de daders het eerste bedrag wilden overschrijven. „Van de 3,9 mil joen euro is toch 40.000 te rechtgekomen op vreemde re keningen", aldus de woord voerder. Het OM is ook nog bezig met een onderzoek naar de mogelij ke betrokkenheid van UWV- of ING-medewerkers. Dat onder zoek is nog niet afgerond. Justi tie heeft in verband met deze zaak alleen de vijf aanhoudin gen bevestigen. Rotterdam - Ter gelegenheid van het 130-jarig bestaan van de de Holland America Line (HAL) wordt het nieuwste cruiseschip van de rederij, de Oosterdam, dinsdag in Rotterdam gedoopt. Vele verte genwoordigers van de toeristenindustrie uit de VS en Europa zijn uit genodigd de feestelijkheden mee te maken. Het is het tweede schip uit de zogeheten Vista-serie. De eerste, de Zuiderdam is eind vorig jaar in de vaart gebracht. Later volgen de Noorderdam en de Wester- dam. De Oosterdam begint 3 augustus aan de eerste reis. In het En- gelse Harwich begint de twaalf dagen durende 'maidentrip' naar Noord-Europa. Met de Zuiderdam en de Oosterdam heeft de HAL de stap naar grotere cruiseschepen gezet. Aan boord is plaats voor ruim 1800 passagiers. Alles is er een luxueuzer en groter. De extra ruimte is ook benut voor nóg meer hutten-met-balkon, daarmee wordt te gemoet gekomen aan de wensen van de verwende Amerikaanse passagiers die nog altijd de cruisemarkt domineren. Foto: GPD/PR Operators op het terrein van het DSM-complex in Geleen. Foto: ANP/Robert Vos den haag/gpd - Chemiecon cern DSM heeft een teleurstel lend tweede kwartaal ahcter de rug. De ontwikkelingen in de markt en de zwakke dollar stemmen volgens topman El- verding tot weinig optimisme. Het bedrijf gaat daarom 500 ba nen extra schrappen bovenop de 100 die al eerder waren aan gekondigd. Vorig jaar kon in het tweede kwartaal nog een nettowinst van 959 miljoen euro worden genoteerd, ditmaal slechts 68 miljoen. De forse winst van vo rig jaar was te danken aan de 840 miljoen euro die DSM ont ving bij de verkoop van de pe trochemische divisie aan het Saudische Sabic. Over het eerste half jaar van 2003 heeft DSM een nettowinst van 141 miljoen euro behaald, tegen ruim één miljard in de eerste zes maanden van 2002. De omzet in het tweede kwar taal van 2003 bedroeg 1,4 mil jard euro, wat 5 procent minder is dan in dezelfde periode vorig jaar. De DSM-directie had deze re sultaten verwacht maar stille tjes op een verbetering van de markt gehoopt. Dat is niet ge beurd. „De zwakke signalen van verbeterde economische en marktomstandigheden uit het eerste kwartaal hebben zich ze ker niet doorgezet", aldus El- verding. „Er is juist een duide lijke verslechtering opgetreden, nog versterkt door de fors ver zwakte dollar ten opzichte van de euro." DSM heeft vooral last van de problemen in de automobielin dustrie. Elverding ziet daarin voorlopig geen verbetering. „Ik verwacht dat het resultaat in het derde kwartaal wel eens aanzienlijk lager zou kunnen zijn." Verder in het jaar en in 2005 re kent Elverding voorzichtig op enige verbetering. De resultaten van de vorig jaar aangeschafte vitaminepoot van Roche kun nen dan voor een positieve bij drage zorgen. Dan moet ook de lopende reorganisatie zijn afge rond. den haag/gpd - Nederlandse' bestuursvoorzitters schitteren door afwezigheid op een rang lijst van 25 machtigste zakelijke leiders buiten de VS. De enige potentiële kandidaten Burg mans van Unilever, Kist van ING en Kleisterlee van Philips' moesten het afleggen tegen hun concurrenten van Nestle, Deutsche Bank en Sony. Topmannen in Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Duitsland, Italië, Finland, Zwitserland en Ierland scoren wel in de top 25 van het vermaarde magazine Fortune. Het blad Fortune heeft voor het- eerst een lijst gemaakt van meest invloedrijke zakelijke lei ders buiten de VS. Voor de uitverkiezing heeft For tune een aantal criteria rondom het begrip 'macht' opgesteld. Zo speelde bijvoorbeeld het aantal werknemers mee, maar ook hoeveel consumenten een product gebruiken. Belangrijk ste criterium waren de moge lijkheden van de topman om invloed uit te oefenen op het gedrag van mensen, zowel in zijn eigen bedrijf als wereld wijd. In de top 25, die op 11 augustus wordt gepubliceerd, staan de leiders van twaalf Europese be drijven. De eerste plek is voor John Browne, hoogste man bij British Petroleum. Op twee1 staat Nobuyuki Idei van het Ja- panse Sony, nummer drie is Shoichiro Toyoda, van Toyota Motor. Andere (bekende) naj men in het lijstje zijn Jürgen Schrempp, de baas van Daim- lerChrysler (4) en de Italiaanse premier Silvio Berlusconi (7). Vakantieboeking via internet groeit amsterdam/anp - Ruim eenvijf- de van de zomervakanties heb ben Nederlanders al surfend over het web geregeld. Dat is een stijging van ongeveer 60 procent ten opzichte van de zo mervakanties in 2002, zo blijkt uit cijfers van onderzoeksbu reau NFO Trendbox. „Mensen raken steeds meer gewend aan het regelen van hun zaken via het internet. Dat gaat in het ge- val van vakanties ten koste van de boekingen bij reisbureaus", aldus onderzoeker Slager. Dit jaar stapte 28 procent van de reizigers een reisbureau binnen, om een zomervakantie te rege-, len. Vorig jaar was dat nog een derde. Veruit de grootste groep vakantiegangers regelt alles nog zelf zonder internet, namelijk 44 procent. den haag/gpd - Op ruim 86 procent van de Nederlandse bouwplaatsen wordt onveilig gewerkt. Dat is het resultaat van een controle die de Arbeidsin spectie vorige maand op 440 bouwplaatsen heeft gehouden. Bij een op de drie was de situa tie zelfs zo ernstig dat de in specteurs het werk meteen hebben stilgelegd. FNV Bouw noemt de bevindingen schok kend. De meeste overtredingen heb ben te maken met het gevaar van vallen. Zo ontbraken leu ningen langs platte daken, wa ren steigers onvoldoende be schermd of waren gaten in vloeren op hoger gelegen ver diepingen niet afgedekt. Meer dan zestig bouwbedrijven kre gen een boete opgelegd. Zeven keer werd een boete uitgedeeld aan de werknemers omdat ze geen beschermingsmiddelen zoals helmen gebruikten. De woordvoerster van FNV Bouw vindt de bevindingen van de arbeidsinspectie schokkend. „Het gaat hier om zeer grote aantallen." De onveilige situa ties worden volgens haar deels veroorzaakt door de hoge werk druk. „Werknemers hebben dan amper de tijd om hun werk te doen. Vooral hekjes aanbren gen en gaten afdichten schiet er dan bij in." Het onveiligst wordt volgens de vakbond gewerkt op bouw plaatsen waar de organisatie in zijn geheel gebrekkig is. Het is een soort van cultuur. „Het is zelden of nooit de schuld van één werknemer als er onveilige werkplekken in het bedrijf zijn. Het is de hele manier van wer ken en omgaan met elkaar. In bedrijven waar alles tiptop in orde is op de werkvloer ziet bij voorbeeld ook de keet er altijd netjes uit." FNV Bouwwijst erop dat de uit slag van de steekproef laat zieri dat de overheid door moet gaan met controles op bouwplaat-, sen. „Wij zijn bang dat er steeds minder gecontroleerd gaat wor den omdat de overheid zich steeds verder terugtrekt. Alleen door controles kunnen we de veiligheid verbeteren. In de bouwsector gebeuren jaarlijks ongeveer 20.000 onge vallen, waarvan 25 met dodelij ke afloop. Dat is een kwart van het totaal aantal dodelijke ar beidsongevallen in Nederland. Bij ruim de helft was sprake van een val. barneveld/anp - Softwarebe drijf Baan Company en enkele oud-bestuurders willen een schikking treffen met beleggers in de VS. Zij procederen al sinds 1999 tegen de onderne ming wegens misleiding. Het gaat om 32,5 miljoen dollar. Een Amerikaanse rechtbank moet de schikking nog goed keuren. De behandeling heeft plaats in het najaar van 2003. Mocht de schikking worden goedgekeurd dan wordt de miljoenen na af trek van (advocaat-)kosten ver deeld onder de beleggers. Het is de grootste schikking ooit van een Nederlands bedrijf aan bo ze beleggers. De vordering was mede geba seerd op beursfraude en aande lenhandel met voorkennis. Baan liet dochters software in kopen en vervolgens weer ver kopen aan andere dochterbe drijven. Zo werden de resulta ten kunstmatig opgepompt. Toen deze manier van werken naar buiten kwam, stortte de koers in evenals de winst. Onder de bestuurders die mee doen aan de schikking zit ook Klaas Wagenaar. Hij was des tijds de financiële man bij Baan en is sinds enkele maanden de financieel topman van Getro- nics. Ook oud-bestuurders Jan Baan en Tom Tinsly zitten erbij. Nederlandse beleggers hebben Baan en oud-bestuurders van het bedrijf eveneens aange klaagd. „Ik heb hoop", zegt Rien van Hoeven van Stichting De Keursteen, die namens 750 Nederlandse en 1000 Duitse be leggers een rechtszaak aan spande. „Als het in de VS gere geld wordt, kan het hier ook ge regeld worden." De Amerikaan Cooksley wordt de nieuwe directeur van Baan Company. Hij was tot voor kort vice-president van SSA Global Technologies, moederbedrijf van Baan. Van der Tang (38), de huidige directeur stapt per 1 augustus na 17 jaar op. den haag/amsterdam/gpd - Re gionale dagbladen komen niet met een zondagseditie. Een aan tal krantendirecties wil wel, maar de hoge kosten en ver wachte bezorgproblemen staan een zondagskrant in de weg. De Telegraaf maakte gisteren be kend zo'n uitgave serieus te on derzoeken. Abonnees krijgen die editie er dan 'gewoon bij'. Ook PCM, uitgever van de overige landelijke dagbladen, keek naar een zondagskrant maar heeft geen concrete plannen. Telegraaf-directeur Boerma vertelde gisteren dat zijn krant graag weer op zeven dagen van de week wil verschijnen, zoals dat tot een halve eeuw geleden gebruikelijk was. Volgens hem willen zowel lezers als adver teerders dat. Commercieel di recteur Volmer kenschetst de plannen als serieus, maar hij benadrukte dat er nog geen be slissing is genomen. Vooral de bezorging kan een obstakel vor men, terwijl ook de grafische vakbonden niet erg enthousiast zijn. Voor het verspreiden van de zondagskrant zijn 10.000 be zorgers nodig. Wegener, de grootste uitgever van regionale dagbladen, ont wikkelt zelf nog geen initiatie ven in die richting. Volgens di recteur concern-communicatie Broekhuis zijn de lezers niet ge ïnteresseerd in een zondags krant. „We richten ons op een heel ander publiek, dus we zien het nu niet als noodzakelijk ook op die markt in te springen." De regionale dagbladen in Noord-Nederland (Leeuwarder Courant, Dagblad van het Noorden) hebben zelf ook on derzocht of een zondagseditie mogelijk is. „De schaalgrootte in de provincie is niet te verge lijken met die van De Tele graaf^ aldos^ffirectêuTVari Set ten van de Friese Pers. Hij voor spelt dat een zondagskrant op veel logistieke problemen stuit. Directeur Essenberg van de Holland Dagblad Combinatie, uitgever van vier kranten in de Randstad waaronder deze, vindt het initiatief van de moe dermaatschappij van zijn be drijf 'sympathiek'. Zijn kranten volgen het voorbeeld echter niet. Adjunct-directeur Riessen van Dagblad De Limburger wijst erop dat tot nu toe alle 'mooie dromen' over een zon dagskrant zijn stukgelopen op de hoge kosten en onmogelijke distributie. „Maar het is een pa radox dat op de dag dat de mensen de meeste tijd hebben om te lezen geen krant ver schijnt," aldus Riessen. Het Parool, net losgeweekt uit de PCM, zou graag een zondag seditie willen, laten hoofdre dacteur Van Gruijthuijsen en uitgever/directeur Campagne weten. „In een stad als Amster dam is het een opwindend idee." Distributie van een zon dagseditie levert ook minder problemen op dan waarmee De Telegraaf te maken zal krijgen, zo denkt Van Gruijthuijsen. Zijn krant - met een Belgische uitge ver - heeft op dit moment ech ter nog andere prioriteiten. Bij het christelijke Nederlands Dagblad, waar principieel niet op zondag wordt gewerkt (ook Vreemde eend niet voor het maken van de maandagkrant), is een zondags editie niet aan de orde. Gisteren reageerde CNV Dienstenbond, vertegenwoordiger van opma kers, drukkers en verspreiders, negatief. „Het personeel ziet hier niet op te wadhten." Nederland is in het Europese medialandschap een vreemde eend in de bijt. In geen enkel land is de verspreiding van kran ten zo afhankelijk van huis-aan-huis bezorging. De Britse kranten bijvoorbeeld moeten het voor 98 procent van de losse verkoop hebben, en in Frankrijk wordt alleen in Parijs aan huis bezorgd. In Duitsland en Zwitserland wordt slechts eén deel van de oplage thuis gebracht - vaak door de postbode. Ook heeft Nederland als enige geen zondagskranten. Pogingen om een aparte zondagskrant te beginnen - voor het laatst in 1990 - stuitten steeds weer op problemen met de distributie en verzet van de grafische vakbonden. De grafische CAO verbiedt 'normaal'' werken op zondag. De Krant-op-Zondag, dat anders dan De Telegraaf nu vanaf nul moest beginnen, werd in de ja ren negentig dan ook gedrukt in België. Inmiddels staat de Ne derlandse wet werknemers ook toe zondagswerk te weigeren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7