Hussein-aanhang zweert wraak BUITENLAND Campbell werd onder Blair 'de échte vice-premier' Grote witte vlekken in rapport over 9/11y storen Democraten Verenigde Naties pakken kritische journalisten aan Morendoder op Spaans uniform Chevy blijkt zeewaardig EU wil verbod op drijfnetten F Vervroegde verkiezing Californië afgedwongen er snort met promille rond j-Agenten in het Duitse Lraren met stomheid ge- jtoen ze woensdag een bromfietser van de Iden. De blaastest wees de man maar liefst 5 le alcohol in zijn bloed het Duitse verkeer is aal 0,5 promille toege- De inwoner van Kassei lidde weliswaar een e alcoholwalm, maar was kelijk genoeg verder pri- kennis. Naar eigen zeg- 2i de man, die oorspron- es lit Kazachstan kwam, al v rniet meer gedronken. ekent dat het oorspron- promillage meer dan 6 ijn geweest. a a bekent rol J assaslachting 'e AC - De Bosnische Ser- rko Mrdja heeft gisteren it Joegoslavië-tribunaal elijk schuld bekend voor bij de massaslachting osnische berg Vlasic in n is 1992. Daarbij werden h m tweehonderd niet- a ie mannen doodge- i aan de rand van een J^lrdja behoorde tot de •Servische politie-een- de massaslachting jevoerd. Mrdja heeft m 'onmenselijke han- bekend. In ruil daar in de VN-aanklagers de it 'uitroeiing', een mis- in de mensheid, val- vrijdag 25 JULI 2003 r met drie 1 geboren esburg - Een 18-jarige caanse heeft een baby ^ld gebracht met drie n twee geslachtsorga- Igens het persbureau reft het jongetje ook een imtwikkelde arm. De ge- n dergelijk misvormde hkomt vaker voor. In jjrd een Vietnamese ba ten met twee hoofden, ir eerder verbaasden j artsen zich over een It vier armen en drie be- bagdad-dubai/rtr-anp-dpa - Aanhangers van de verdreven Iraakse president Saddam Hus sein hebben gisteren gezworen de dood van diens zonen Uday en Qusay te wreken. Zij kondig den aan het aantal aanvallen op Amerikaanse militairen en 'colla borateurs' in Irak op te zullen De boodschap stond op een vi deo die het Arabische station al-Arabiya uitzond. De perso nen op de band beweren leden van de Fedayeen Saddam te zijn, een paramilitaire organisa tie die door Uday werd geleid. Uday en zijn broer werden eer der deze week in het Noord - Iraakse Mosul door Amerikaan se troepen gedood. ,,De bezettingsmacht zegt dat het doden van Uday en Qusay het aantal aanslagen zal ver minderen. Wij vertellen hun dat het zal toenemen", aldus een gemaskerde strijder. Hij voegde eraan toe dat de 'heilige oorlog tegen de ongelovigen zal wor den voortgezet' en hij dreigde verder Irakezen te doden die 'collaboreren' met de Ameri- Ousay Hussein op een foto uit 2001 en op de door de Amerikanen vrijgegeven beelden van na zijn dood. Foto's: Reuters Uday Hussein voor en na zijn dood. De broers droegen volle baarden en andere kapsels, waarschijnlijk om herkenning te voorkomen. kaanse troepen. Washington hoopte door het vrijgeven van beelden van de alom gevreesde Uday en Qusay het verzet juist te breken, en bij de argwanende bevolking steun te krijgen voor een democrati sche opbouw van Irak. Minister van defensie Rumsfeld verde digde op een persconferentie zijn besluit om de foto's vrij te geven. Hij wees op de buitenge wone situatie in Irak, die de 'hoogst ongebruikelijke stap' zou rechtvaardigen. Volgens Rumsfeld wilde het mi nisterie met de beelden de Iraakse bevolking duidelijk ma ken dat het bewind van de ver dreven president definitief ten einde is. Met de publicatie wijkt Washington af van de histo risch gegroeide praktijk om fo to's van gedode vijanden niet vrij te geven. De Irakezen rea geerden uiteenlopend. Volgens sommigen ging het onmisken baar om Uday en Qusay. Ande ren hadden het beter gevonden als er een video was getoond met opnames van de complete lichamen. door onze correspondent Bob Kroon genève - Reporters Zonder Grenzen (RZG), een internatio naal journalistiek verbond voor de persvrijheid, is door de Ver enigde Naties gestraft voor zijn kritiek op het Libische voorzit terschap van de Commissie voor de Mensenrechten. De Econo mische en Sociale Raad (Ecosoc) met de Veiligheidsraad het hoogste uitvoerende VN-orgaan, schorste RZG gisteren voor een jaar als 'adviserende non-gou- vemementele organisatie' bij de Mensenrechtencommissie. De in Parijs gevestigde stichting van honderden internationale correspondenten ageert tegen inbreuken op de persvrijheid en de vervolging van journalisten door ondemocratische regimes. Non-gouvemementele organi saties, zoals Amnesty, Human Rights Watch en RZG mogen de laatste jaren als 'raadgevende ngo' hun (meestal kritische) zegje doen bij de jaarvergade ring van de Mensenrechten commissie, die onder Ecosoc valt. Zo had Reporters Zonder Gren zen dit voorjaar gedemon streerd tegen het Libische voor zitterschap van de Mensen rechtencommissie. Volgens het journalistenverbond was dit een 'aanfluiting', gezien de wei nig brandschone reputatie van kolonel Gaddafi. Deze week pu bliceerde RZG een vernietigend rapport over de 'tekortkomin gen, koehandel en excessen' in de Commissie voor de Mensen rechten, die door 'de dictatoria le regimes van landen als China en Cuba van alle geloofwaar digheid is beroofd'. Het was dus nauwelijks toeval, dat met name Cuba gisteren in de Ecosoc het initiatief nam om de reporters een lesje te leren. De uit 54 VN-lidstaten bestaan de raad nam met een nipte meerderheid van 27 tegen 24 stemmen en drie onthoudingen een Cubaans voorstel aan om de 'adviserende status' van RZG voor een jaar in te trekken. Ne derland stemde met alle Wes terse landen tegen, maar Der de-Wereld lidstaten schaarden zich met China en Rusland ach ter het Cubaanse initiatief. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het gisteren openbaar ge maakte parlementaire rapport over het falen van de Amerikaanse inlichtingendiensten in de aanloop naar de aanslagen van 11 septem ber telt bijna 900 pagina's. Maar het nieuws gaat vooral over wat er niet in staat: de vele witte stukken met tekst die van de regering- Bush geheim moeten blijven. Het gebakkelei over de censuur van het rap port heeft zeven maanden gekost, slechts twee maanden minder dan het hele onder zoek van de inlichtingencommissies in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat. De conclusies en aanbevelingen van de commissie waren al in december in een twintig pagina's tellende samenvatting be kend gemaakt. De belangrijkste uitkomst is dat de dertien in lichtingendiensten, met name de FBI en CIA hebben gefaald door gebrekkige coördinatie, tekortschietende aandacht voor terrorisme en falende uitwisseling van informatie. ,,De aan slagen op 11 september hadden met de juiste combinatie van kundigheid, samenwerking, creativiteit en een beetje geluk kunnen wor den voorkomen", aldus de Democratische se nator Bob Graham, voorzitter van de com missie. Graham, die ook in de race is voor de Demo cratische presidentsnominatie, haalde fel uit naar de cultuur van geheimzinnigheid in de regering en inlichtingendiensten. Er is lang durig geruzied over de openbaarmaking van het gedetailleerde rapport, en Graham toonde zich openlijk ongelukkig over de vele witte vlekken. Ook de Democratische afgevaardig de Nancy Pelosi beklaagde zich over het ge brek aan medewerking van de regering-Bush. Hun Republikeinse collega's lieten zich wat gematigder uit. Zo is een hoofdstuk over de rol van buiten landse regeringen op verzoek van het Witte Huis geheim gehouden. De commissie hoopt dat deze 28 pagina's later alsnog openbaar gemaakt worden. Aangenomen wordt dat hierin onder meer over Saudi-Arabië wordt gesproken, waar vijftien van de negentien ka pers vandaan kwamen. Het eindrapport catalogiseert de kansen die werden gemist waardoor de samenzwering niet tijdig werd ontdekt. Veertien mensen die door de FBI in de gaten werden gehouden, hebben volgens het rapport contact gehad met een of meer kapers. In december 1998 staat in een inlichtingenrapport dat Osama bin Laden Amerikaanse doelen op het oog heeft en dat 'plannen om een Amerikaans vliegtuig te kapen goed verlopen'. Een van de 'beste' mogelijkheden om tijdig iets te ontdekken deed zich voor in San Die- go. In deze Californische stad verbleven twee van de latere kapers, Khalid al-Mihdhar en Nawaf al-Hazmi. Ze bleken veelvuldig con tact te hebben gehad met een informant van de FBI, maar deze dienst wist niet dat het duo door de CIA verdacht werd van terroris me. Toen de informatie wél werd doorge speeld, kwam hij niet verder dan het hoofd kantoor in Washington. De twee kapers kre gen in San Diego overigens hulp van ene Om ar al-Bayoumi, die niet alleen banden zou hebben gehad met al-Qaeda maar ook een agent zou zijn geweest van 'een vreemde mo gendheid'. De parlementaire commissie had een eigen onderzoeksteam, dat 500 mensen ondervroeg en zich door enorme stapels geheime infor matie worstelde. De Congresleden hielden 22 hoorzittingen, waarvan er negen openbaar waren. Er loopt nog een onderzoek naar de gebeurtenissen op 11 september, dat breder van opzet is en niet alleen ingaat op de rol van de inlichtingendiensten. De leiders van dit onafhankelijke onderzoek beklaagden zich onlangs over gebrek aan medewerking van regeringsinstanties. Hun rapport wordt vol gend jaar verwacht. tn Hong Kong en geen SARS q - Zestien patiënten [psychiatrisch zieken- Jong Kong, een familie- ren van hen en een me- jr van het ziekenhuis ;en SARS te hebbe, zo- jr werd gevreesd. Bij j hen viel een SARS-test uit. Voor alle zekerheid Ie toch in quarantaine, piatrisch ziekenhuis ispecteerd. Hong [smet 1.755 besmet- Uien en 299 doden een jornaamste SARS- [en werd een maand s een van de laatste Iwaar de ziekte voor- [RS-vrij verklaard. schade bij agen Spanje «Twee aanslagen met Wosieven hebben van iet noorden van Spanje eringe schade aange- Öe stad Estella, in de Navarra, ging een ij een rechtbank. Een de chauffeur liep lichte jngen op. In Bilbao (likken benzine in (Stoken voor het huis iaadslid en het lokale fan diens socialistische larbij vielen geen ge- Het gaat waarschijn- inslagen door de Bas- (cheidingsbeweging zat deze week ook I imaanslagen in de (en Alicante en Beni- jarbij dertien gewon- madrid/anp-dpa - In Spanje is ophef ontstaan over het uni form van de Spaanse militairen die in Irak aan de slag gaan. Een embleem op het uniform toont het rode kruis van St. Ja cobus, die voor de Spanjaarden als 'morendoder' symbool stond voor het verdrijven van de moslims uit het Iberisch schiereiland in de late Middel eeuwen. Deze strijd tegen de moslims, de Reconquista, werd in 1492 voltooid met de verovering van de Zuid-Spaanse stad Granada door de christenen. De Madri- leense krant El Mundo schreef in een commentaar dat het 'ab surd' is dat de militairen met zo'n embleem naar Irak ver trekken, waar toch al zoveel on vrede over de aanwezigheid van buitenlandse militairen bestaat. De socialistische oppositie in Spanje stelde dat de militairen de indruk zullen wekken dat ze aan een kruistocht zijn begon nen. De eerste 60 van de in to taal 1300 soldaten zijn woens dag richting Irak vertrokken. Zij worden gestationeerd in het midden van dat land, in onder meer Najaf en Karbala, heilige steden voor sji'ieten. De Span jaarden krijgen steun van hon derden militairen uit enkele landen in Centraal-Amerika en de Dominicaanse Republiek. De Spaanse regering van pre mier Aznar heeft de Ameri kaans-Britse aanval op het Irak van Saddam Hussein steeds van harte gesteund. Florida keys - Ze hadden het bijna gehaald, deze twaalf Cubaanse vluchtelingen die met een wel heel bijzonder vaartuig naar Amerika probeerden te komen. Op zo'n vijf tig kilometer voor de kust van Florida werd hun middels lege vaten tot 'schip' omge bouwde Chevrolet-vrachtwagen uit 1951 door de Amerikaanse kustwacht onderschept. De Cubanen moesten terug naar huis, en hun vehikel vond een triest einde op bodem. De kustwacht bracht het tot zinken, omdat het scheepvaartverkeer er van zou kunnen ondervinden. Foto: EPA/Gregory Wald de zee- hinder brussel/gpd - De Europese Commissie wil maatregelen ne men om walvisachtigen als de dolfijn en de bruinvis beter té beschermen. Veel van deze vis sen sterven omdat ze onbe doeld verstrikt raken in netten. Daardoor komt het voortbe staan van sommige soorten in gevaar, meent de Commissie. Om de onbedoelde bijvangst van dolfijnen en bruinvissen te1 gen te gaan, wil de Commissie al op korte termijn het gebruik van drijfnetten in de Baltische Zee beperken. In 2007 wordt het gebruik van die soms kilo meterslange netten daar hele maal verboden. Milieuorgani saties vechten al geruime tijd voor een verbod op de 'drijven de muren des doods'. Andere typen netten moeten als het aan de Commissie ligt in alle Europese wateren verplicht worden voorzien van akoesti sche apparaatjes die walvisach tigen afschrikken. Daarnaast stelt de Commissie ook voor om de komende jaren meer we tenschappelijk onderzoek te doen naar het verschijnsel van bijvangsten. Volgens eurocommissaris Fischler van visserij zijn de maatregelen nodig om te verze keren dat de visindustrie het voortbestaan van walvisachti gen en de biodiversiteit niet in gevaar brengt. Het Europees Parlement en de Europese vis serijministers moeten zich nog over de maatregelen uitspre ken. correspondent tink Alastair Campbell, de tder van de Britse pre- Blair en diens Labour- Itaat vanwege de Irak et punt zijn ontslag in 'Hij zou samen met 'Fiona Millar, die haar fiviseur voor Cherie eft, eind dit jaar het pneel willen verlaten, [iter zegt wel te willen t>t zijn naam is gezui- 'van alle kanten wordt foor zijn vertrek met jke ingang. ge Campbell is dé .ur in alle ruzies over p naar de oorlog in bij de BBC hem per- jrantwoordelijk hield jpkloppen' van de in- över Saddam Hus- (narsenaal. Een eden werd hij door- bor de Lagerhuis commissie die de wapendos siers onderzocht. Hij werd vrij gepleit, hoewel hij wel degelijk elf aanpassingen in de dossiers had voorgesteld om de infor matie beter 'verkoopbaar' te maken. Binnenkort moet Campbell weer getuigen, ditmaal over zijn rol in de onthulling van wapen expert David Kelly als de gehei me bron voor het omstreden BBC-programma. Kelly pleegde vorige week zelfmoord omdat hij de druk niet meer zou aan kunnen, wat gezien wordt als de grootste smet op Blairs poli tieke blazoen. Het zijn allemaal ernstige ontwikkelingen, waar een voorlichter geen last van zou hebben als hij zich meer op de achtergrond hield. Zo niet Campbell, die meer in de schijnwerpers staat dan een woordvoerder betaamt. ,,De aap die het orgel van zijn baas heeft afgepakt", zoals The Spec tator hem omschreef. Al sinds 1994 zorgt de invloed rijke Campbell voor de media- hype rond de premier. Zo ge bruikte Blair zijn eerste toe spraak voor de partijconferentie om aan te kondigen dat hij 'Clause IV wilde schrappen, de historische verplichting van de socialistische partij tot nationa lisering. Bewust hield Campbell de laatste drie pagina's van de speech achter, toen deze aan de pers werd verspreid. Blairs voornemen kwam daarmee als een absolute verrassing, wat spectaculaire krantenkoppen opleverde. Bij Labours tweede verkiezings zege in 2001 had Campbell zich al zó geprofileerd, dat hij 'de ware vice-premier' werd ge noemd. Hij was geen moment weg te slaan van Tony's zijde, die openlijk erkende dat hij 'nergens zou zijn zonder Alastair'. Toch werd de voor lichter van zijn functie als pers woordvoerder gehaald, om zich meer op de lange-termijnstrate- gie te concentreren. De maatre gel vloeide voort uit de angst dat hij, meer nog dan zijn baas, het brandpunt van alle media- aandacht werd. Zelfs achter de schermen bleek Campbell in staat de stappen van het kabinet te dicteren. Toen het huwelijk van Robin Alistair Campbell. Foto: Reuters Gook op de klippen liep, hing Campbell direct aan de tele foon van de voormalige minis ter van buitenlandse zaken, met de mededeling dat hij een snel le keus moest maken tussen zijn vrouw en zijn maitresse, anders zouden de tabloids het verhaal opblazen. Campbell is een 'control freak' als het gaat om de imago-bewaking van de regering. Campbell weet dan ook hoe het er aan toe gaat bij kranten. Hij stapte als jongen in de journa listiek en schoot gelijk door naar de positie van hoofdredac teur van de nieuwe Sunday To day. De krant haalde het echter niet, wat de 29-jarige Campbell een zenuwinstorting bezorgde. Hij zou sindsdien alleen maar gedisciplineerder en gedreve- ner zijn geworden. In 1994 ver ruilde hij een goedbetaalde baan als politiek redacteur voor de functie van Tony Blairs woordvoerder. Campbell bleek de politieke lobby 'als een viool te bespelen' en Labours over winning in 1997 bracht hem volledige controle over de nieuwsvoorziening vanuit Whi tehall. Daarin is hij te ver gegaan. In maart 2002 trok hij een docu ment over Iraks vernietigings wapens terug, omdat het niet hard genoeg was voor de me dia. Tegelijkertijd liet hij de Amerikaanse pers watertanden met het vooruitzicht dat 'Groot- Brittannië zal bewijzen dat Irak biologische wapens bouwt'. Door Campbells toedoen rustte er grote druk op de geheime diensten om met iets sappigs te komen. Zijn uiteindelijke rel met de BBC werd een rookgor dijn genoemd, om de aandacht af te leiden van het werkelijke probleem: het gebrek aan be wijs over Iraks wapens. Tijdens de laatste bijeenkomst van het Lagerhuis voor het zo merreces, haalde conservatief leider Iain Duncan Smith fel uit naar Tony Blair vanwege Campbells buitengewone gezag binnen de regering. Volgens hem moet de woordvoerder worden ontslagen omdat hij 'een cultuur van bedrog en misleiding' heeft gecreëerd'. Alastair Campbell wil zelf graag weg, maar is vastbesloten aan te blijven tot is bewezen dat hij niets met de aantijgingen van de BBC of met Kelly's dood te maken heeft. sacramento/anp - De inwoners van de Amerikaanse staat Cali fornië gaan op 7 oktober ver vroegd naar de stembus om over het lot van gouverneur Gray Davis te beslissen. Nog maar krap een jaar geleden werd de Democraat voor een tweede termijn gekozen. De stembusgang is nodig om dat meer dan 1,6 miljoen men sen in Amerika's grootste staat een petitie hebben getekend waarin wordt gevraagd om een 'recall ballot', een herroepings stemming. Davis is de eerste gouverneur van de 'sunshine state' die wordt geconfronteerd met een recall ballot sinds de maatregel in 1911 werd inge voerd. Californië verkeert op het ogen blik in een diepe economische crisis. De kiezers beslissen of Davis mag blijven. Als zij tegen stemmen, kunnen ze meteen een nieuwe kandidaat kiezen. De gouverneur zei tijdens een bezoek aan San Francisco te zullen vechten 'als een leeuw' om zijn post te behouden. Hij beschuldigt de Republikeinen van een 'vijandige overname'. Davis versloeg in oktober zijn Republikeinse uitdager Bill Si mon met 47 tegen 42 procent van de stemmen. De populari teit van de Democraat daalde echter binnen enkele weken wegens de financiële proble men. Californië heeft een be grotingstekort van 33 miljard euro. In februari begon de Republi keinse partij met het proces om een recall ballot te forceren. De campagne verliep moeizaam tot de rijke Republikeinse za kenman Darell Issa uit San Die- go mensen ging inhuren om handtekeningen te verzamelen. Issa heeft zich inmiddels kandi daat gesteld voor het gouver neurschap, al bezorgen enkele jeugdzondes hem problemen. Er zijn meer kandidaten, maar de meeste aandacht van de me dia gaat uit naar Arnold Schwarzenegger. De ster uit de Terminator-cyclus heeft nog geen besluit genomen of hij meedoet, al heeft hij al vaker heef gezegd politieke ambities te hebben.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5