BINNENLAND Criminelen keihard aanpakken 'Rustig een boekje lezen op vakantie is er niet bij' Proletarische tankers weinig opgespoord Meerdere tv-kanalen mogen Champions League uitzenden Doodsoorzaak Nederlanders in Ecuador nog onduidelijk Tweede Kamer: 'Toewijzen huurwoningen versoepelen' Tilburg richt zich op groep Antillianen Afvalwater tt schoner i - De Europese Com- is niet tevreden over de ■itvan het Nederlandse ater. De Commissie heeft n gevraagd de Europese sving voor de behande- n rioolwater beter na te Volgens de Commissie Nederland onvoldoende reduceren van de hoe- id nitraten en fosfaten in ïsiolwater. De EU-richtlijn ir Dolwaterzuivering houdt ig [ioolwater na behande- ;t' een waterzuiveringsin- di e tenminste 75 procent ijl r nitraten en fosfaten be- :ai dan bij binnenkomst. me de fosfaatnorm haalt and amper. ii( |s s eredoctoraat r Wim Kok IR - De filosofische facul- n i de universiteit van :i >r verleent oud-premier ia i eredoctoraat. Hij valt v; te beurt wegens zijn rerdiensten voor de Ne- ls-Duitse betrekkingen rhet aanzien van Neder- het buitenland'. Dat e Duitse universiteit gis- ekendgemaakt. Kok zal doctoraat 10 december angst nemen. rschot aan wen neemt af irc - Het overschot aan n in Nederland wordt deiner. Dat blijkt uit cij- het Centraal Bureau Statistiek (CBS) gisteren heeft gemaakt. Neder- d op 1 januari van dit 1.630 meer vrouwen dan Het verschil is zo'n iner dan twee jaar gele- uim 12.000 kleiner dan geleden. Het betere ht komt doordat man- inwoordig gemiddeld rorden dan voorheen. gsterfte n en Waal i - In de rivieren de Rijn aal zijn afgelopen da- allend veel palingen gaan. Volgens Rijkswa- is de oorzaak stress als an een combinatie van nperatuur, laag water ïriële ziektes. De massa- van de palingen begon istrooms van Bonn, zo onderzoek in Duits- lor de lage waterstand ivieren van de Rijn is l al vroeg weggetrok- üng zee. Normaal ge- t pas in september. -^rzoek naar |air transport luw - Op verzoek van de le Staten onderzoekt erlandse werkgroep of elijk is schepen in de ïj mse haven te controle- idioactief materiaal. De ies van financiën, n verkeer en waterstaat lerikaanse ambassade le werkgroep opgezet, ^in woordvoerder van neentelijk Havenbedrijf Brdam. De controle op ef materiaal kent voor- Bke problemen, gezien wende karakter van de s. De werkgroep moet m nde maanden onder- oe het havenverkeer 's ïogelijk vertraging op- Jor de controles, aldus ^Ivoerder van de haven. ideman schiet dichte neer am - Een Amsterdamse ent heeft gisteren aan van de middag een Amsterdammer neer- In. De agressieve man ivoor het incident de jan de politieman met ïn het bovenlichaam l Zowel de agent als de je is buiten levensge- heeft een politie- ferder meegedeeld. Na- t politie was gemeld ban met een mes op (i het zwaaien was, :de agenten naarde keg. De politiemensen lie persoon aan, maar lerde agressief. De Am per raakte de agent in mlichaam. Toen de e stekende bewegingen Iting van de andere Heef maken, trok deze iïtwapem en schoot. rdam CS onbereikbaar M - Rotterdam Cen- on (CS) is in de afge- pht onbereikbaar ge- pr treinreizigers. Door en wisselstoring was leinverkeer van en hogelijk. Rond 05.30 probleem verhol- storing ontstond rond ucht. De railverkeers- jrwachtte in eerste in kt dat het probleem bits opgelost zou zijn. jk is dat toch gelukt I de treinreizigers be- p vertragingen. brussel/gpd - Voetbalclubs krijgen meer mogelijkheden om beelden van Champions League-wedstrijden zelf te ex ploiteren. Dat is het gevolg van een akkoord over de verkoop van uitzendrechten tussen de Europese Commissie en de Europese voetbalbond UEFA. De overeenkomst maakt het ook mogelijk dat in de toe komst op meerdere Neder landse tv-kanalen Champions League-wedstrijden worden uitgezonden. De nieuwe regeling opent de mogelijkheid voor voetbal clubs om vaker beelden te ge bruiken voor cd-roms, inter netsites of mobiele-telefoon- diensten. Volgens een Ajax- woordvoerder is dat commer cieel erg interessant. Voorheen hing aan de beelden een kost baar prijskaartje. Nu mogen de clubs tijdens de wedstrijd flit sen van het duel uitzenden - bijvoorbeeld via mobiele tele foons - en kunnen ze de vol gende dag over de volledige op name beschikken. Dat maakt de weg vrij om bijvoorbeeld beelden van een populaire, bui tenlandse speler door te verko pen aan een zender in het land van herkomst van de voetballer. De zegsman van Ajax: „En zo zijn er talloze toepassingen denkbaar." Als gevolg van het nieuwe sys teem kunnen meerdere tv-sta tions een pakket van wedstrij den bemachtigen. Tot nu toe verkocht de UEFA de uitzend rechten voor de Champions League-wedstrijden voor een periode van drie of vier jaar aan één zender per land. De hoog ste bieder kreeg het hele pak ket. Op de korte termijn verandert er echter niets voor de Neder landse televisiekijkers. Het con tract voor de uitzendrechten ligt in ieder geval voor de ko mende drie jaar vast. willemstad/sao paulo/gpd - De 42-jarige Johan Gerard Kleimeer en zijn dochter Mienke (10) die woensdag in Ecuador dood in een ravijn werden gevonden, zijn vermoord. Dat is de stellige overtuiging van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Autoriteiten in Ecuador gaan echter uit van een ongeval. Kleimeer was sinds vijf jaar als agent gestationeerd op Curasao en maakte deel uit van het Re cherche Samenwerkingsteam tussen Nederland en de Antil len. Bij autopsie in de provincie hoofdstad Latacunga zouden op de lichamen van de slachtoffers geen sporen zijn aangetroffen die op geweld duiden. Kolonel Carlos Suarez, hoofd van de Na tionale Politie Latacunga ver klaarde niet te geloven dat het om moord gaat. „De man was een politiefunctionaris en be heerste gevechtstechniek. Hij wist zich naar behoren te verde digen", aldus de politiekolonel. Suarez sprak van diverse bot- en schedelbreuken veroorzaakt door een val van grote hoogte. Hij meent dat Mienke is uitge gleden en dat ook haar vader hetzelfde lot ten deel viel, toen hij zijn dochter probeerde te redden. De Nederlandse ambassadeur in Quito wil hierover niets zeg gen. Volgens de ambassadeur zou het gezin Kleimeer woens dag een bergwandeling gaan maken. Vader en dochter gin gen alvast vooruit. De moeder en het andere kind kwamen het tweetal later niet meer op hun weg tegen. Bij thuiskomst in het hotel 's avonds werd alarm geslagen. Na een zoektocht werden vader en dochter le venloos in een ravijn aangetrof fen. Eerder op de dag kwam een andere Nederlandse toerist in dezelfde provincie om het le ven. Een 38-jarige •vrouw werd meegesleurd door een lawine van stenen, ijs en modder. Haar man overleefde het onge luk. den haag/gpd - Huurders moe ten gemakkelijker aan een wo ning kunnen komen. Om dat te bereiken, dient de huisves- tingswet te worden versoepeld. Kamerleden die zich bezighou den met volkshuisvesting slui ten zich aan bij de huurders die zijn ondervraagd door Aedes, de vereniging van woningcor poraties. Aedes hield onlangs een representatief onderzoek onder 850 huurders. Een kleine meerderheid van hen, 56 procent, wil alle vesti gingsvoorwaarden om in aan merking te komen voor een huurwoning afschaffen. Zij vin den dat ze zelf mogen bepalen waar zij wonen. Nu wordt veel al geëist dat iemand een sociale binding of een economische relatie (werk) heeft met de ge meente waar iemand wil hu ren. De meeste ondervraagden vin den verder dat een huis het best toegewezen kan worden aan degene die het langst als woningzoekende ingeschreven staat. Maar iemand die vanwe ge persoonlijke sores (brand, echtscheiding) een huis nodig heeft mag ook snel worden ge holpen, oordeelt 77 procent. WD-kamerlid Pieter Hofstra is op zich blij dat huurders meer vrijheden wensen. Hij zal daar voor ook pleiten als het parle ment dit najaar de huisves- tingswet bespreekt Maar de li beraal waarschuwt dat niet alle voorwaarden op de vuilnisbelt gegooid kunnen worden. „Er zijn nu eenmaal huurwoningen die bedoeld zijn voor mensen met een lager inkomen. Die moeten kunnen blijven wo nen." De PvdA is eveneens voor min der bindende huisvestingsre- gels. Zo wil kamerlid Joanneke Kruijsen de inkomenseis, die nu nog gesteld kan worden, la ten vallen. „De ervaring leert dat mensen met een krappe beurs niet inschrijven op een dure woning. Het regelt zich zelf. Zo'n eis is betuttelend." Ook het CDA is voor minder ei sen. „Regels zijn er voor de mensen, ze moeten de mensen niet beknellen", zegt CDA-ka- merlid Mirjam Sterk. Welke lie ver ziet verdwijnen, weet ze nog niet. Op de begrafenis van Bart Raaijmakers werden gisteren honderden rozen met een persoonlijk kaartje van medescholieren gebracht. De 18-jarige werd vorige week doodgestoken nadat hij bij een straatroof weigerde geld af te staan. Foto: ANP/Ed Oudenaarden tilburg/gpd - De gemeente Tilburg gaat 'keihard' optreden tegen criminele Antil lianen. Onderzocht wordt of preventief gefouilleerd kan worden. Veelplegers worden door de politie op de huid geze ten. „Bepaalde kringen lopen met veel wapens op zak. De grens is nu echt over schreden", aldus burgemeester Stekelen burg. De Antilliaanse organisatie Sirkulo Antyano Tilburg (SAT) staat op de achter ste benen. „Dit is paniekvoetbal." Volgens Stekelenburg is de maat vol. „Er zijn allerlei initiatieven in de stad voor Antillianen. Maar hoe je het ook wendt of keert, dat heeft niet geleid tot een dalende criminaliteit onder deze groep." De burgemeester voerde gistermiddag samen met politie overleg met de ver schillende instanties die in Tilburg met Antillianen werken. Dit naar aanleiding van de steekpartij afgelopen vrijdag waarbij een 18-jarige jongeman om het leven kwam. Van de vier verdachten zijn er, zo zei Stekelenburg gisteren, twee van Antilliaanse afkomst, één van Surinaamse en één van Afrikaanse af komst. Volgens Stekelenburg heeft Tilburg al langer veel last van een groep criminele Antillianen. „Deze rotzakken dreigen de samenleving te ontwrichten en dat be tekent hard optreden zonder scrupules. De informatie-uitwisseling tussen de verschillende instanties moet verbeterd worden. Zodat daders eerder in beeld komen." Bij de politie wordt een aantal mensen vrijgemaakt om zich volledig op het An- tillianenprobleem te storten. In overleg met justitie wordt bekeken of preventief fouilleren op bepaalde plaatsen in de stad mogelijk is. Politiechef W. Paulissen: „We gaan op een onorthodoxe wijze te werk. Dus bij veelplegers thuis aanbellen, mensen opwachten bij de gevangenissen, bo venop de groep zitten." De groep Antillianen die dreigt af te glij den naar criminaliteit moet door ver schillende organisaties 'op het rechte pad' geholpen worden door begeleiding naar school, werk en huisvesting. Voorzitter R. Pieters van SAT, met 800 leden, was ook bij het overleg aanwe zig. Hij betreurt de insteek van de ge meente. „Met dit geschreeuw worden de problemen niet opgelost. Wij plei ten voor een andere aanpak, meer maatwerk. Natuurlijk, boeven moeten aangepakt worden, maar justitie is een sluitstuk. Dit is geen constructief be leid, maar wakkert alleen maar meer angst aan." Tilburg telt ongeveer 5000 inwoners van Antilliaanse afkomst en is hiermee voor deze bevolkingsgroep de vierde stad van Nederland. Uit gegevens van de politie blijkt dat 10 procent van de aangehouden verdachten van gewelds delicten in Tilburg van Antilliaanse af komst zijn. Volgens de politie is de cri minaliteit onder Antillianen niet alleen hoog maar relatief ook zwaar; veel ge weld en bedreigingsdelicten. door Alex Bogers den haag - Soms hoort kassier J. Gubbels ineens een auto weg scheuren. Hij wist niet eens dat de wagen er stond, het zicht er op werd belemmerd door een tankend bestelbusje en bij de kassa is het druk. Maar wel weet hij op zo'n moment zeker dat hier weer iemand proleta risch heeft getankt. Of, beter ge zegd, ordinair zonder te betalen maar met een volle tank wegrij den. Bij het tankstation van Gubbels rijdt zeker een keer in de maand een auto weg zonder te betalen, brommertjes nog iets vaker. Een gigantische kosten post vormen die proletarische tankers daarom niet. Maar Gubbels vindt het wel frustre rend. De dieven hebben vaak hun kentekenplaat afgeplakt. En als het kenteken nog wel te zien is en Gubbels aangifte doet, blijkt maar al te vaak dat de kentekenplaat gestolen is. Naar schatting wordt er in Ne derland jaarlijks voor 12 mil joen euro benzine, diesel en gas door de zogeheten 'doorrijders' gestolen, zegt een woordvoer der van de Bovag, de branche vereniging voor autobedrijven. Afgezet tegen de 12 tot 13 mil jard euro die wel betaald wordt is er geen sprake van groot scheepse diefstal. „Maar een pomphouder moet heel wat benzine verkopen om 40 gesto len liters terug te verdienen", stelt de woordvoerder. De grootste frustratie van de pomphouders zit hem vooral in de opsporing van de doorrij ders. Tegen gestolen kenteken platen is door de pomphouders weinig te doen, dat is een zaak van de politie. Maar het zou ook een zaak van de politie moeten zijn om doorrijders met een geldige kentekenplaat op te sporen. En daar geven de korp sen geen prioriteit aan, druk als ze het hebben met andere za ken, zo stellen de pomphou ders „Wij willen daarom zelf de mo gelijkheid hebben om contact op te nemen met de proletari sche tankers", zegt de woord voerder van de Bovag. De Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW) bezit alle gegevens, maar de Bovag mag er geen ge bruik van maken. „Wij stellen daarom voor om een incasso bureau tussen de pomphouder Benzinestations hebben regelmatig last van mensen die wegrijden zonder te betalen na het tanken. Foto: GPD en de RDW in te plaatsen. Dat zou de persoonsgegevens kun nen opvragen zonder die aan ons door te geven, maar het kan wel ons geld opeisen." Andere veiligheidsmaatregelen ziet de branche voorlopig niet zitten. Zo zou ieder tankstation een hefboom of een paal bij de uitgang kunnen plaatsen, die alleen omhoog gaat als de auto mobilist heeft betaald. Maar dat vindt de branche te onvriende lijk voor de klanten. Een andere mogelijkheid is om het kassagebouw zo te plaatsen dat de kentekens van de klan ten altijd te zien zijn. Bij het BP- station Knuvelkes aan de Rijks weg in het Limburgse Eijsden, het laatste voor de grens met België, is dat het geval. Daar zien ze iedere auto die komt tanken.Als er eentje stopt met afgeplakte kentekens geef ik de pomp niet vrij zodat ze niet kunnen tanken", zegt mede werker H. Heinen. Desondanks heeft Knuvelkes ook veel last van doorrijders. Zeker in de zomer. „Iedere week zijn er wel een paar va kantiegangers die niet betalen", zegt Heinen. Waarom weet hij niet. „Of het om brutale men sen gaat die het erop wagen, of dat het mensen zijn die door vakantienervositeit vergeetach tig worden, kan ik niet zeggen." Aangifte doet Heinen in ieder geval niet meer. Het heeft geen nut, want hij hoort er toch nooit meer iets over. Eén keer wist de politie de dader te ach terhalen, maar die had geen geld om de rekening te vol doen. Camera's en poortjes heeft Hei nen niet. Wel heeft hij met drie andere pompstations de af spraak gemaakt om direct de kentekens van doorrijders aan elkaar door te geven. Zijn zwar te lijstje ligt naast de kassa. Maar ook dat ding heeft niet veel nut. Nog nooit is een door rijder gesignaleerd bij een van de andere pompen. „Ze gebrui ken telkens een ander kenteken of laten zich niet meer in de buurt zien." door Floor de Booys den haag - Het wordt wel het Willem Ruis syndroom ge noemd. Plotseling overlijden tij dens de vakantie. De abrupte overgang van inspanning naar ontspanning kan dodelijk zijn. Minder fataal, maar toch ook heel vervelend, is vakantie stress. De beste remedie? Goed uitgerust en voorbereid op va kantie gaan en de verwachtin gen laag houden. Wie dezer dagen de rouwad vertenties doorleest, krijgt het idee dat op vakantie gaan een levensgevaarlijke onderneming is. Natuurlijk zijn er de onge lukken door het gejakker op de Autoroute du Soleil, de snelste Franse verbinding naar de Middellandse Zee. En vallen er doden omdat mensen die in het normale leven nauwelijks bewegen op vakantie ineens de Mont Blanc gaan beklimmen. Maar er zijn ook mensen die op hun vakantieadres onver wacht overlijden. Mannen van midden veertig met leidingge vende banen. Lange vergade ringen op kantoor, drukke tele foongesprekken in de auto, 's avonds en in de weekeinden nog snel even achter de com puter kruipen. Alles waar ze als vader en echtgenoot niet aan toe komen, moet tijdens die paar weken vakantie per jaar worden goedgemaakt. Het is een fenomeen dat ook wel het Willem Ruis Syndroom wordt genoemd, naar de Ne derlandse showman die in 1986 tijdens zijn vakantie in de Spaanse badplaats Denia plot seling overleed. De abrupte overgang van inspanning naar ontspanning is volgens Ad Vin- gerhoets, hoogleraar gezond heidspsychologie aan de Ka tholieke Universiteit Brabant, de belangrijkste doodsoorzaak van vakantiegangers. „Het risico op lichamelijke kwalen is de eerste twee dagen van de vakantie het grootst. In die dagen moet het lichaam een nieuw evenwicht vinden tussen het normale gejakker naar een aanzienlijk rustiger levenstempo waarbij het halen van verse croissantjes of een potje jeu de boules de grootste inspanningen zijn." Uit onder zoek dat Vingerhoets recent heeft gedaan naar de gezond heidsrisico's van op vakantie gaan, blijkt dat vijf procent van de Nederlanders de vakantie als 'zeer stressvol' ervaart en dat drie procent de eerste va kantiedagen ziek is. Het onder zoek werd vorige maand gepu bliceerd in het wetenschappe lijk tijdschrift Psychosomatic Medicine. Mannen van middelbare leef tijd die met een caravan op va kantie gaan, hebben volgens het onderzoek de meeste kans op een vakantie met een fatale afloop. „Eigenlijk niet onlo gisch", vindt Vingerhoets. „Het besturen van een auto met ca ravan is een stressvolle aange legenheid. Je hebt gewoon meer kans om betrokken te ra ken bij een ongeluk. Zeker als je ook nog na een jaar keihard werken oververmoeid aan de rit begint." Goed voorbereid en uitgerust aan de vakantie beginnen is het voor de hand liggende ad vies dat hij iedereen zou willen geven. „Niet meteen op de eer ste dag van de vakantie ver trekken, maar eerst een paar dagen thuis blijven om rustig in te pakken, de route uit te stippelen en een beetje in de stemming te komen. Liever een wat korter verblijf in het buitenland dan dat je tussen zes plankjes terugkomt." Maar ook tijdens de vakantie moeten mensen zich in acht nemen, raadt Vingerhoets aan. „Veel mensen lijden tijdens hun vakantie aan een heilig moeten, ze werken in rap tem po alle bezienswaardigheden van de omgeving af. Gewoon lui een boekje lezen is er niet bij. Het gevolg is dat ze ver moeider terugkomen dan ze erheen gingen." Van vakantie kun je niet alleen ziek worden of zelfs doodgaan, je kunt ook psychisch ontregelt raken. Een tamelijk onschuldi ge, maar wel heel vervelende variant is vakantiestress. Voor al mensen die rigide zijn en behoefte hebben aan structuur in het leven zijn er vatbaar voor. En mensen die verlegen zijn of sociaal geremd want die integreren niet makkelijk in een onbekende omgeving. Jaarlijks krijgen de Nederland se alarmcentrales rond de vijf honderd meldingen van men sen die tijdens hun vakantie psychisch uit evenwicht raken. „Dat varieert van stevige heim wee, in de war zijn, slapeloos heid tot acute psychose", ver telt woordvoerster Annelies Ti chelaar van de ANWB. Het aantal Nederlandse vakantie gangers dat psychisch zodanig ontspoort dat ze door het me disch team van de alarmcen trales moeten worden gerepa trieerd schommelt tussen de 150 en 200 per jaar. Tichelaar vreest dat het aantal repatriëringen wel eens zou kunnen toenemen omdat we met zijn allen steeds verder met vakantie gaan. „We moe ten weieens mensen uit de Afrikaanse rimboe ophalen. Al leen bij de gedachte dat ze zo ver van huis zijn en niet zo maar terug kunnen, flippen ze." Volgens Ad Vingerhoets is het een hardnekkig misverstand dat ver weg ook automatisch leuker is.Als je eigenlijk een huismus bent, kun je beter niet te ver gaan. Ga in elk geval niet met het vliegtuig want dan kun je niet zomaar terug. Blijf lek ker in Nederland of rijdt rustig naar Frankrijk. Het vakantiege voel wordt echt niet groter naarmate je verder weg gaat." In een doodskist terug Jaarlijks overlijden zo'n 1.400 Nederlanders in het buitenland. Het overbrengen van het stoffelijk overschot naar Nederland brengt vaak rompslomp met zich mee. Voor de reiziger is het belangrijk een goede (reis)verzekering te hebben. De reisverzekering voorkomt dat er enorme kosten moeten worden gemaakt voor het vervoer van het stoffelijk overschot, of voor de komst van familieleden naar de plek des onheils. Afhankelijk van vervoer over de weg (binnen een straal van 1400 kilometer) of door de lucht van het met zinken bin- nenkist uitgevoerde model (verplicht), is 6.000 euro zomaar uit gegeven. Is de overledene niet verzekerd en kunnen de nabestaanden het geld voor vervoer niet ophoesten, dan vindt de begrafenis plaats op kosten van de autoriteiten in het betreffende land. Nabe staanden kunnen het bedrag voor vervoer niet lenen bij Buiten landse Zaken, de ambassade of het Nederlandse consulaat. Net als in Nederland moet een arts een akte van overlijden op stellen. Die akte van overlijden, die in sommige landen moet worden gelegaliseerd met een ambtelijk waarmerk, is belang rijk. Het is de enige manier om de overledene in Nederland te kunnen uitschrijven uit het bevolkingsregister.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3