Archief van de klimaatgeschiedenis TOERISME v v Honderd jaar 'moeder aller wielerrondes' in Sportmuseum Olympion Historie van de aarde tastbaar nabij in Grotten van Han VRIJDAG 25 JULI 2003 door Sander Crootendorst „Nederlanders en Belgen bezoe ken drie keer in hun leven de Grotten van Han. Als kind, als ouder met de kinderen en als grootouder met de kleinkinde ren." Zegt Jos Cornand, pr-man van Ie Domaine des Grottes de Han. De voormalig Brusselaar is er dagelijks te vinden. De volledige naam van het Waalse dorpje is Han-sur-Les- se. Gelegen aan de rivier die zo'n belangrijke rol heeft ge speeld bij de vorming van de grotten, een proces waaraan overigens nog lang geen einde is gekomen. De grotten werden voor toeris ten opengesteld in de 19e eeuw, ver vóór de globalisering, toen voor Nederlanders een tripje naar België een pittige onder neming was. De dichter Jac ques Perk was er vroeg bij: bij de uitgang van de grotten meldt een plakkaat dat hij in 1879 aan deze grot 'zeven beroemde son netten' heeft gewijd. Jacques trad in het voetspoor van zijn vader. Die schreef de eerste Ne derlandstalige gids voor de grotten. Er kan geen twijfel over be staan: in anderhalve eeuw heb ben de Grotten van Han hun fascinatie behouden. Een twee kilometer lange onderaardse wandeling door zalen en gale rijen tussen stalagmieten (staand druipsteen), stalagtie- ten (hangend druipsteen), zui len (aan elkaar gegroeide mie ten en tieten), gordijnen (kalk steen dat ontstaat doordat druppels langzaam - gedurende eeuwen - van een schuin rots blok glijden) met ergens onder weg in de nog verdere diepte een mistige rivier... dat laat nie mand onberoerd. De geschiedenis van de aarde, die vele miljoenen jaren eerder begon dan de geschiedenis van de mens, is hier tastbaar nabij. Als de gids de toeristen ook nog eens wijst op een rivier, nog verder de diepte in, verhuld in de mist, dan is ook het mysterie van leven en dood nabij. Zonder gids en zonder de lampjes langs de route zou je de grotten nooit levend uitko men. Dat blijkt wel als in de grootste zaal, de Salie du Döme de Lumière ('Lichtkoepel'), 69 meter hoog en 142 meter breed, de lampjes even uitgaan, voor afgaande aan een kortstondig 'muziek- en lichtspel'. De duis ternis is dan compleet Ogen open of ogen dicht: alles is even zwart. „Ook ik zou hier de weg niet te rugvinden", bekent Comand. Verdwaald is er nog nooit ie mand. Wel is eens een duiker verdwenen die voor de weten schap nieuwe spelonken aan het exploreren was. „Maar dat gebeurde al weer in 1956." Het laatste stukje gaat echt per boot. Vanaf een onderaardse oever, waar 4.000 jaar oude sporen van menselijk leven zijn gevonden. De boot vaart de passagiers de duisternis juist uit door de 'Bocht van de Dage raad'. Een kanonschot heet de toeristen weer welkom op aar de. Vanwaar het nog maar een paar stappen is naar het Pavilion, een van de restaurants die het dorp rijk is. Het plaatselijk bier 'De Blonde van Han' is niet te versmaden, evenmin als trou wens de kaas van de nabijgele gen stad Rochefort, waar ze óók een indrukwekkende grot heb ben, de Grot van Lorette. In Ro chefort bevindt zich ook het (niet-toegankelijke) onderaard- vV Spookachtige onderaardse vormen: zogenaamde zuilen van aan elkaar gegroeid druipsteen. Foto's: GPD/Sander Grootendorst vrij rond, net als onder meer de damherten en de oerossen. De lynxen, de wilde kat en de brui ne beer zitten opgesloten. Het zijn merendeels dieren die ooit en in een enkel geval nu nog, in de Ardennen leefden. De passagiers mogen een paar keer de safaricar uit, bijvoor beeld bij de plek waar de Lesse de grotten binnentreedt „De Lesse is een van de grootste on dergrondse rivieren van Euro pa", weet Yves Quinif, hoogle raar geologie in Mons. Hij is nauw betrokken bij het weten schappelijk onderzoek naar de invloed van het klimaat op de vorming van de grotten. En mede door zijn inspannin gen heeft Han er sinds kort een nieuwe attractie bij: een ten toonstelling over het klimaat, het broeikaseffect en - uiteraard - de betekenis van de grotten. „Deze grotten zijn het archief van de klimaatgeschiedenis." Het gaat niet van de ene dag op de andere, maar het klimaat is over miljoenen jaren gezien on ophoudelijk aan veranderingen onderhevig. Allerlei factoren zijn daarop van invloed: de ac tiviteit van de zon, de bewegin gen van de aardkorst, maar ook: menselijke bezigheden. Dót de mens direct van invloed is op ontwikkelingen in het klimaat is wetenschappelijk moeilijk aan te tonen, zegt Quinif. „In elk ge val is het goed om als mens re kening te houden met de mo gelijkheid dat je de eigen leef omgeving in negatieve zin beïn vloedt, bijvoorbeeld door ver branding van aardolie." Quinif en de zijnen ontdekten Toeristen verlaten de tram bij de ingang van de grot. se wetenschappelijk laboratori um van het Koninklijk Belgisch Observatorium en de Faculté Polytechnique de Mons (Ber gen). Al met al hoeft een toerist zich in Han en omgeving niet te ver velen. Het feit dat vorig jaar 300.000 bezoekers naar het dorpje in de Ardennen afzak ten, geeft aan dat de grotten nog altijd in trek zijn. Maar bij het Domein van de Grotten van Han moeten ze er wel voor vechten. „Een kwestie van overleven", zegt Comand. De grotten moeten concurreren met reisdoelen als Turkije en Cuba en, meer nog, met eigen tijdse attracties als het immens populaire Zo zit het domein te dubben tussen 'blijven zoals het is', want dat is nog steeds de aantrekkingskracht, en mo derniseren. In het klein en in het groot. „We gaan ons logo binnenkort aanpassen", zegt Comand. „Daarvoor moet iets modemers komen." Maar het treintje moet vooral blijven tuffen tussen het dorps centrum en de ingang van de grotten, en ook de man met de valkparkiet op zijn schouder en het fototoestel om zijn nek hoort erbij - hij maakt van alle tramreizigers een foto met een valkparkiet op hün schouder. En nu het toch over beesten gaat: in het kaartje voor de grot ten inbegrepen is een tochtje met de 'safaricar' door het wild park. De car rijdt de heuvels in en stopt bij elk dier. De ever zwijnen met hun jongen lopen REISBERICHTEN Van oorwurmen en sprinkhanen i Wil je weten of een oorwurm ook daadwerkelijk in je oor wil In pen of, heel andere vraag maar ook een beetje eng, waarom bidsprinkhaanvrouwtje haar echtgenoot opeet, dan kan je nog zondag naar de prikkebeendagen in de Amsterdamse dierent Artis komen. In het Insectarium van het dierenpark wordt over soort zaken een bijzondere tentoonstelling gehouden, waa deskundige insectenliefhebbers met name de jonge bezoekers leg geven. Maar er valt dus ook veel te bekijken: van een wan lende tak tot mieren die een 'snelweg' ontwikkelen. Artis Is opend van 9.00 tot 18.00 uur, de toegangsprijs is 14 euro voor wassenen; 10,50 euro voor kinderen van 4 tot en met n jaar. U info op website www.xs4all.nl/sc00ten/datum.htm Kijkje bij Belgen Wie wel eens wil weten hoe de Belgische koninklijke fanl woont, kan deze zomer haar Paleis in Brussel bekijken. De bes ker krijgt monumentale zalen te zien, inclusief de troon- en fJ zaal, maar ook kleine damessalons en immense traphallen. (jD koninklijke kunst kan bekeken worden en soms wonderbaaf giften die het Belgische koningshuis uit alle delen v ontving. Naast het Paleis, aan net Park van Brussel, het Bellevue Museum, dat de hele koninklijke dynastie 1 ken doet. Het Paleis is tot begin september geopend. Meer info: tel. 0032-2-4741313 of 0032-2-5138877. ijdje .tda Feestdagen 2003 Met het over het algemeen buitengewoon fraaie zomerweer dit jaar zullen er nog maar weinigen aan kerstmarkten en Glühwein denken. Nou, bij Vrij Uit waren ze daar al een tijc" mee bezig en dat heeft geleid tot de lancering van de Feesti brochure 2003: 76 pagina's met honderden arrangemente sfeervolle hotels in de Benelux, Duitsland, Londen en Parijs, bijvoorbeeld al een tweedaags (één overnachting) kerstshopp arrangement naar Brussel voor 33 euro per persoon. In de broi re staat ook een handig overzicht van wanneer en waar er k markten zijn. De arrangementen zijn te reserveren via de Al reisbureaus of via website www.vrijuitnl Rondvluchten Het Nationaal Luchtvaart-themapark Aviodrome in Lelystad, >00 dit najaar officieel wordt geopend, begint op zaterdag 2 augu jch met bijzondere rondvluchten. Die worden, tot en met 7 sepl ber, gevlogen met passagiersvliegtuigen uit de jaren derti urr veertig. Routes die zes weken lang door een Dakota worden?er legd, zijn onder meer de Waterland-route (over het Muidersli £(ra( de Vesting Naarden voert), en de Zuyderzee-route over Zuide )eI havens als Enkhuizen, Hoorn, Edam, Volendam en Marken D9.C vluchten vinden op zaterdag en zondag plaats en kosten ti de 79 en 150 euro. Meer info: tel. nr. 0320-289840 of website w.avlodrome.nlDe reeks vluchten wordt op 7 september afg ten met de manifestatie '100 jaar Luchtvaart Spektakel'. ■ie 8.4 zo'n tien jaar geleden in de Grot van Lorette een breuklijn die duidde op bewegingen in de aardkorst waarvan tot die tijd niemand op de hoogte was. „Het Ardennenmassief is altijd als een geologisch stabiel ge bied beschouwd", verklaart Quinif. Hij legt een verband met kleine aardbevingen die zich in deze regio recentelijk hebben voorgedaan, waarvan die in Roermond (1992) de be kendste is. „Misschien dat ons onderzoek uiteindelijk leidt tot meer inzicht in het ontstaan van aardbevingen." De dwarsverbanden tussen aar de, zon en mens zijn het thema van de tentoonstelling Het Kli maat van Gisteren tot Morgen in het expositiegebouw in Han- sur-Lesse (tot 2 november). Er zijn onder meer de bevindingen te zien van het wetenschappe lijk onderzoek in de grotten. Een instructieve film van tien minuten laat zien hoezeer het klimaat van invloed is geweest op de wereldgeschiedenis. Te zien is onder meer de tocht van Hannibal en zijn olifanten over de Alpen: die kon hij pas over steken toen veel van het ijs in de bergen gesmolten was. Meer informatie: Belgisch Ver keersbureau. Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, Tel 0900-2020107, e-maiL belgisch.verkeersbu- reau@wxs.nl Domein van de Grotten van Han. Rue J.Lamotte 2, 5580 Han-sur-Lesse, tel. 003284- 377213 en www.grotte-de-han- .be. Avontuurlijk fietsen In het als fietsprovincie bekend staande Belgisch Limburg 'a *h f nieuwe fietsroute geopend rond Zonhoven, Hasselt en Bokrijl asc de AS Adventureroute heet Die route is 35 kilometer lang en een vlak parcours. Het vertrek is het makkelijkst vanuit Do Rai Bokrijk, temeer omdat daar goede fietsen te huur zijn. Goed 0< bording loodst de fietser probleemloos door belangrijke Liml se natuurgebieden en langs enkele andere toeristische bei waardigheden. In de route zit ook een zoekelement en dj weer een wedstrijd aan verbonden. Op enkele vragen over 3 be onderweg moet je de goede antwoorden geven en dan dl 10 mee naar een van de twee maandprijzen: een fietsweekem 250 euro of een waardebon voor hetzelfde bedrag. Deelnami «n de route kost 1,50 euro per persoon maar daar krijg je ooi iau kaart en twee reflecterende fietsspaken voor. Info: Toerisme burg in Hasselt (B), tel. 0032-11-237450 of website www.tl ^e, melimburg.be of www.asadventure.com Notting Hill Een aantal jaren geleden was de Londense wijk Notting Hil 5'p gewone wijk. Totdat de romantische filmkomedie Notting i en werd opgenomen met de sterren Julia Roberts en Hugh Notting Hill werd een hype en was 'in'. Dat is het nog steeds J voor niets: het is een erg leuke wijk die zeker op het to-do moet staan bij een bezoek aan de Britse hoofdstad. Helema het jaarlijkse Notting Hill Carnaval plaatsheeft, dit jaar op 24 augustus. Tijdens het carnaval, dat dit jaar voor de 39ste wordt gehouden, zijn de straten gevuld met meer dan éér joen swingende mensen. Op 24 augustus is er een carnav seit tocht van kinderen, maandag is de dag voor een ware feest» sc sie, lekker luisteren naar steelbands, eten, drinken en dansen staat de grootse carnavalparade op het programma. Q Camper op Cuba Nog niet zo lang geleden startte kampeervakantie-specialii cansoleil uit Eindhoven met één Camper-arrangement op Kennelijk is het op eigen houtje ontdekken van dit opmeri land bij vakantiegangers zo goed aangeslagen, dat nu een gemaakt kan worden uit rondreizen van 7, 10 of 14 dagen auto is nu een luxueuze Mercedes Camper. Je kunt hem zei dag huren en dus helemaal naar eigen inzicht een reis same len. De door Vacansoleil geselecteerde campings op Cuba zij' ciaal aan de Europese normen aangepast: standaard voorzie staanplaatsen met elektriciteit, drinkwater, een zwemba< restaurant en winkel, een EHBO-post en een telefooncel. Inl 0900-9899 (10 Eurocent per minuut). Vacansoleil breidt tri ook in Europa de activiteiten uit Ten zuiden van Parijs werdj ping Les Prés de la Fontaine aangekocht; het is de bedoelif komende zeven jaar nog 30 Europese campings te kopen. Velt ind door Harold de Haan Honderd jaar Tour de France - dat is ploeteren door Franse stad en land; dat is heroïek, pijn, knappe rondemissen, roem, champagne en brancards; dat is Wim van Est, Jan Janssen, Miguel Indu- rain en andere wielergrootheden. En ook doping. Maar laatstgenoemde vind je niet op de expositie in het Nederlands Sportmuseum Olympion in Lelystad. „Wij belichten de leuke kant van de Tour." Natuurlijk weet-ie er alles van. En na tuurlijk begrijpt hij dat doping een we zenlijk onderdeel is van sport en dus ook van de Tour de France. Maar Olym- pion-directeur Wilko de Valk voelt er niets voor om daar ruimte voor vrij te maken op 'zijn' nieuwe wisselexpositie. „Alleen in de film over de Tour die wij hier laten zien, komt het ter sprake. Dat is genoeg." Of het daadwerkelijk genoeg is, moet de bezoeker uitmaken. Feit blijft dat de ex positie in Olympion vooral een loftuiting is. Op de mannen die - pak 'm beet - de Alpe d'Huez bedwongen, die stuiterden over de Champs Elyseés, die aan het be gin twintigste eeuw 2500 kilometer af legden op een rijwiel - nauwelijks te on derscheiden van die van de meest arm lastige student. Rammelend aan alle kanten, met het reservewiel op de rug. Levensgevaarlijk. Vooral dat inkijkje maakt Honderd Jaar Tour De France tot een aardige tentoon stelling. Met een beetje inlevingsvermo gen zie je de renners van het eerste uur, in juli 1903. Sterker nog, op de foto's die her en der hangen, staan ze. Met de pet op, pofferige taliebroeken aan en het stalen ros. Lachend voor de camera, keurig poserend. Een sigaret - 'goed voor den mensch' - in de mond. Foto's uit de beginjaren van de Tour zijn één manier om de 'Moeder Aller Wieler rondes' uit te beelden. De fietsen een andere. Die maken eveneens duidelijk dat de Tour niet alleen het domein is van sporters, maar ook van techneuten. Zo is de eerste fiets, met een stalen fra me, loeizwaar; op geen enkele wijze te vergelijken met de carbon lichtgewicht - jes van nu, die ook wordt getoond op de expositie. Zes kilo weegt zo'n fiets tegen woordig. En dankzij het 'verzet' kom je met één pedaalslag tien meter ver. Al leen al het zadel kost de maker twee da gen werk. Totale kosten: tienduizend eu ro. Oud en nieuw is in Olympion te zien. De uitgangspositie van Honderd Jaar Tour De France is 'De eerste Nederlan der die...'. En een dergelijk brede invals hoek levert een keur aan weetjes op. Zo boekte Theo Middelkamp in 1936 de eerste Nederlandse etappezege, droeg Wim van Est het eerst de gele trui (1951), had Steven Rooks de primeur als Neder landse winnaar van de bolletjestrui (1988) en was Jan Janssen de eerste Ne derlandse tourwinnaar (1968). Janssen verzorgde ook de opening van de expo sitie. Honderd Jaar Tour De France behelst - naast fietsen, foto's en enkele truien (onder meer de gele truien van Indurain en Jan Janssen, de bolletjestrui van Rooks en de groene trui van Gerben Karstens) - vooral tekstpanelen van de hand van sportverslaggever Heinze Bak ker. Het zijn staatjes informatie, gerang schikt naar prestatie van individu dan wel ploeg, voor of achter de schermen, toen en nu, winnaar en verliezer. Je hoeft geen 'tourofiel' te zijn om te ge nieten van de expositie. Evenmin een sportfanaat. De - zoals sport wel ge noemd wordt - belangrijkste onbelang rijkheid is immers altijd een afspiegeling van de tijdgeest, waarin sommige zaken evenwel tijdloos lijken. De Valk: „Ook vroeger gebruikte men doping. Puur vergif was 't, dat aardig wat levens kost te." Maar dat wordt evenwel niet onder de aandacht in Olympion. Geheel in de aloude traditie van de Moeder aller Wie lerrondes. Maar dat terzijde. Het Nederlands Sportmuseum Olympion is te vinden aan de Museumweg 10 in Le lystad. Open van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur en in het weekeinde van 12.00 tot 17.00 uur. En treeprijzen: 4,50 (volwassenen) en 3,50 (kinderen). Informatie: 0320- 261010 en www.olympion.nl. Naast Honderd Jaar Tour De France, die tot en met 29 september te zien is, toont Olym pion andere exposities, waarvan Olympi sche Spelen de hoofdmoot vormen. Een racefiets uit de eerste Tour in 1903 en een exemplaar van carbonfiber uit 2003 geven een goe( van de technische vooruitgang. Foto: GPD/Ron Nagtzaam

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20