Duitsers willen Orions kopen Ambulancepersoneel dreigt met acties Leidsch Dagblad i ZZÜ JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK J Tel.: 071362 30 38 f Vliegtuigen op Valkenburg afgestoten als bezuinigingen doorgaan ANWB-leden krijgen korting bij 250 pompen MENlQltw NU 50% KORTING Servais Knaven: en dat is twaalf Treinen reden in 2002 204 keer door rood sein Heilige ibis bij Almere Faanhof Leidsch Dagblad mpbell werd der Blair 'dé e-premier' gnbetalers benzinepomp cht opgespoord a denaars U Portugal op i mnaestrada g loof houdt e idooi voor ie leraal pardon een Porsche, km per uur, je durft ■T WOORD S AAN... de Beauvoir ng de familie en de ie van de familie verwoest worden, mg zullen de tren worden drukt In de avond regen II3/4 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43291 los vrijdag 25 juli 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) nr. 43291 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 door Anton Diedrich en Saskia Buitelaar valkenburg - Duitsland wil de Orions ko pen die nu nog op Marinevliegkamp Val kenburg zijn gestationeerd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van de fensie vanmorgen bevestigd. De verken ningsvliegtuigen worden afgestoten, als de Tweede Kamer instemt met de bezui nigingsvoorstellen van minister Kamp. Vliegkamp Valkenburg is de thuisbasis voor tien Orions. Het marinevliegkamp is een van de vijf militaire bases die vol gens minister Kamp moeten worden ge sloten. Ook al neemt de Kamer daarover pas dit najaar een besluit, nu al zijn er gesprekken tussen Duitsland en Neder land over de eventuele verkoop van de vliegtuigen. „De gesprekken zijn puur op ambtelijk niveau", aldus woordvoer der S. Nawijn van het ministerie. Duitsland beschikt nu over Breguet Atl- antique-vliegtuigen. Die zijn verouderd - ze dateren uit de jaren zestig - en kam pen met technische problemen. De Ori ons zouden die toestellen moeten ver vangen. „Een van de voorstellen die de minister doet, is het opheffen van de groep maritieme patrouillevliegtuigen. Daaruit volgt logischerwijs het afstoten van de dan overtollig geworden toestel len." Welk bedrag er met een eventuele over name van de vliegtuigen is gemoeid, is nog niet te zeggen. Een Duits persbu reau heeft het vanmorgen over 300 mil joen euro. Woordvoerder S. Nawijn van het ministerie: „Daar doen we geen me dedelingen over, dat zijn zaken die te zijner tijd onderwerp zijn van onderhan deling." Hij benadrukt dat eerst de poli tiek moet bepalen of de voorgestelde be zuinigingsmaatregelen inderdaad door gaan. „Op Prinsjesdag wordt de begro ting, ook die van het ministerie van de fensie, in meer detail bekendgemaakt. In oktober is dan pas de begrotingsbehan deling in de Tweede Kamer." De besprekingen die nu gaande zijn tus sen Nederland en Duitsland, zijn niet ongebruikelijk, zegt Nawijn. „In de markt van overtollige wapensystemen houden alle partijen elkaar heel nauw in de gaten. De gesprekken gaan nu alleen over wat de mogelijkheden van het ma terieel zijn, hoe modern het is en hoe lang het naar verwachting nog mee gaat." Luitenant ter Zee S. de Frel van Marine vliegkamp Valkenburg is niet verbaasd over de gesprekken: „Als ik een auto wil kopen en ik hoor dat mijn buurman de zijne misschien kwijt wil, dan bel ik ook even aan." Verder wil hij niet 'meedoen aan geruchten', zegt De Frel. „We wach ten het politieke proces af." den haag/anp - Leden van de ANWB kunnen bij ruim 250 tankstations in Nederland brandstof tanken met een kor ting van 5 tot 6 eurocent per li ter. Pompstations in Leiden (Esso/Haagweg), Oegstgeest (Esso/Lange Voort), Alphen aan den Rijn (BP/Kalkovenweg, Texaco/Goudse Schouw), Voor hout (Total Schoonoord/He renstraat) en Wassenaar (Servi cestation Mr. Glow-Berkman- Rijksstraatweg) doen mee. Automobilisten die een ANWB- pasje laten zien, krijgen bij hun eerste tankbeurt direct als bo nus 5 euro terug. Bij de eerste 1000 liter brandstof krijgen ze een korting van 5 cent per liter. Daarna wordt het 6 cent. Als er voor meer dan 25 euro is ge spaard, kan de klant het bedrag naar zijn of haar rekening laten overmaken. Het kortingssysteem is sinds enkele dagen werkzaam. De ANWB noemt het wel op zijn website, maar rekent er op dat het grote publiek pas in sep tember aan de actie gaat mee doen. Dan verschijnt er een verhaal over in het ledenblad Kampioen. Voorwaarde voor het met korting tanken, is dat mensen bij dezelfde tankbeurt afzien van andere spaar- of kor tingsacties. De benzinestations die meedoen aan de actie, zijn op de ANWB-site te vinden. komt het er dan van. ilicht examen voor taxi- •'-r^rs. Niet dat een vakop een garantie op betere biedt, maar de dienstver- lan taxibedrijven laat in- I te wensen over. Na het "lien van de taximarkt Ir jaar geleden hebben ten de toch al niet ge- reputatie van deze verder afbreuk gedaan, ^■i de grote steden maken H jongens het erg bont. ^Hiffeurs spreken slecht ^■tds, gedragen zich on- en kennen de weg niet. |den ze in aftandse au- Vijl wel het maximale ta- dt berekend. Daarom is Jg dat klanten vooraf be de ritprijs worden géïn- id. Ook moet de naam en bonnummer van taxibe- beter zichtbaar worden, htevreden klanten hun linnen doen. ■i van een verplicht exa- ir taxichauffeurs is niet Minister Netelenbos van Overwoog het al toen zij igensysteem voor lafte en de branche li- Ie. Met de invoering len wilde ze wach- de evaluatie van haar n in 2004. Voor de minister van verkéer, urt het allemaal te lang. laast maken met de in- t van een taxidiploma, glopende kwaliteit van e gevestigde bedrijven Dlkela gesproken, is het zo- murfevvijs dat liberalisering he|d in het belang van de Lelie#"® is' Soortgeli)ke °Pe' .-.het openbaar vervoer, [U W en kabelsector heb- ib; 3jenstverlening en tarie- n goed gedaan. In de levallen heeft het alleen ikas gespekt en zat de m(nt met de brokken, en goede zaak dat de ™ars en sjacheraars in de 8 worden aangepakt, ddel doende is het niet. On- r, 3CO vrije markt, die tot Irijsconcurrentie had leiden, zijn de tarieven ipen jaren met 25 pro egen. Met een examen 10. Idchauffeurs kan de 8. nflening worden verbe- ie tarieven nog! neider Diensten Rijn en Venen en Bollenstreek stellen ultimatum door Nancy Ubert alphen jlan den rijn - De personeelsleden van de ambulancedienst Rijn en Venen en hun collega's van de Bollenstreek bereiden, net als de rest van de particuliere ambulan cesector, 'publieksvriendelijke' acties voor. Het ultimatum is gesteld. Voor maandag ochtend 6.30 uur moeten de werkgevers de arbeidsvoorwaarden voor de oudere werk nemers hebben aangepast. Zo niet, dan worden vanaf maandag stiptheidsacties ge houden. Om zich daarop voor te bereiden, kwamen gistermiddag in de Alphense am bulancepost een kleine dertig medewerkers bij elkaar. De actiebereidheid blijkt groot. Het maakt nog steeds verschil uit of je voor de GGD werkt of voor de particuliere am bulancezorg. De CAO van beide sectoren is vorig jaar voor een groot deel gelijkgetrok ken, maar als het op werknemers van 50 jaar en ouder aankomt, zijn de verschillen groot. De rijksambtenaren kunnen met functioneel leeftijdsontslag wanneer zij 55 jaar oud zijn. Bij de particuliere werkgevers gaat die regeling pas in met 59 jaar. „Maar dat heb ik bij ons nog nooit iemand zien halen", zegt Gerard Vehof van Ambulance dienst Zuid-Holland Noord. „De meeste mensen haken voortijdig af." Het ambu- lancewerk is zowel psychisch als fysiek enorm belastend, stelt CNV-onderhande- laar Severijns die de bijeenkomst in Alphen gisteren bijwoonde. „Hoeveel eelt je ook op je ziel kweekt, vanaf een jaar of 50 raakt de accu op. Voor oudere medewerkers moet een goede regeling komen." De acties die vanaf maandag voor onbe paalde tijd worden gehouden, brengen geen mensenlevens in gevaar. Spoedeisen- gezocht. De 44-jarige man kwam uit Thailand. De man wordt gezocht wegens zijn be trokkenheid bij kinderporno. Bij zijn arrestatie had hij ook kinderporno op zak. de hulp gaat gewoon door. Maar de 'taxirit jes' worden schaars. Naast zorg bij ver keersongevallen en dergelijke, maakt het ambulancepersoneel ook ritten om zieken en ouderen vanuit huis voor onderzoek naar het ziekenhuis te brengen. Die ritten worden vanaf maandag overgelaten aan de publieke ambulancedienst. Ook rijden de ambulancechauffeurs geen huisartsen meer rond en staan er geen ziekenwagens startklaar bij grote evenementen. De werk gevers voelen ook in hun portemonnee dat er actie wordt gevoerd. De ritformulieren waarmee de particuliere ambulancedienst de kosten declareert, worden wel ingevuld, maar niet ingeleverd. Pagina R3: Directeur ambulancedienst Rijn en Venen laat het afweten (advertentie) UITVERKOOP GRATIS PARKEREN WINKELCENTRUM "DE LUIFELBAAN" Vijf Meiplein Leiden Elf vechtersbazen gepakt in Tikibad wassenaar - Elf Haagse jon gens in de leeftijd van zestien tot negentien jaar zijn gisteren aan het eind van de middag aangehouden in het Tikibad, het zwembad van attractiepark Duinrell. De Hagenaars worden verdacht van mishandeling van twee mannen van 18 en 22 jaar uit Den Helder en Amsterdam. De verdachten kregen om nog onbekende reden ruzie met de twee mannen en sloegen en trapten de slachtoffers die daar bij lichtgewond raakten. De jongens zijn aangehouden door medewerkers van het zwembad en vervolgens overgedragen aan de politie. Zij hebben de nacht op het politiebureau doorgebracht en zijn vandaag na verhoor weer naar huis ge stuurd. Inge de Bruijn snel op 50 m vlinder bordeaux - Servais Knaven was gistermiddag de twaalfde Neder landse wielrenner die in Bordeaux een Touretappe won. Dekkers was in 1952 de eerste, Harmeling in 1992 de laatste. Rob Harmeling stond gisteren met zijn boezemvriend Knaven aan de finish, nadat hij de laatste kilometers „met kippenvel op de armen via de televisiescher men had gevolgd". Op 18 kilometer van het einde demarreerde Kna ven uit een kopgroep van tien man, waarvan ook Leon van Bon en Bram de Groot deel uitmaakten. Op de finish behield hij zeventien seconden voorsprong op de Italiaan Bossoni die tweede werd. Van Bon werd vierde, De Groot negende. Knaven neemt voor de zevende keer deel aan de Ronde van Frankrijk, maar won niet eerder een etappe. „Het is ongelooflijk", stamelde de winnaar van Parijs-Rou- baix in 2001. „Ik win niet veel koersen. Maar wanneer ik zegevier, zijn het wel mooie overwinningen." Pagina Tour de France: 'Servais reed hard. Te hard'. Foto: ANP/Jasper Juinen Barcelona - Inge de Bruijn heeft vanochtend bij het WK zwemmen in Barcelona met machtsvertoon de halve finales bereikt op de 50 meter vlinder slag. Ze was al na 26,33 secon den aan de overkant. Geen van de concurrentes kwam in haar buurt. Belg gearresteerd met kinderporno schiphol - De Koninklijke Ma rechaussee op Schiphol heeft gisteravond een Belg gearres teerd die internationaal wordt utrecht/gpd-anp - Treinen rij den erg vaak door een rood sein. Het aantal botsingen dat daarvan het gevolg is, neemt daardoor ook toe. Dit blijkt uit het jaarverslag Spoorveiligheid van de NS. Volgens de Inspectie Verkeer en Waterstaat is het verontrustend dat treinen vorig jaar 204 keer een rood licht ne geerden. Dat is vaker dan ooit. De NS voeren jaarlijks 1,8 mil joen treinritten uit, daarvan gaan er dus 204 door rood. „Veiligheid is voor ons belang rijk. Dat moeten we niet baga telliseren," aldus woordvoerder M. Jonker. De toename ten op zichte van het voorgaande jaar is volgens NS echter vrijwel ge heel te wijten aan gladde spo ren door bladeren in het najaar. Het aantal ongevallen door het negeren van een stopsein is vol gens het spoorbedrijf vijf, waar van drie voor rekening van het goederenvervoer. Volgens de Inspectie zijn de ge vaarlijke situaties onder meer het gevolg van een nieuw com putersysteem. De Inspectie vindt dat er technische verbete ringen nodig zijn, zoals twee seinen achter elkaar op rood zetten. Een andere mogelijk heid is een verbod op mobiele telefoongesprekken door de machinist tijdens de reis. Ook moet worden bekeken of het verantwoord is dat conducteurs toegang hebben tot de cabine van de machinist. Vroeger was dit niet toegestaan, tegenwoor dig komt het dikwijls voor. Volgens statistieken is er bij vijfhonderd keer door rood rij den kans op een ernstig trein ongeluk. Afgaande op het aan tal van 204 vorig jaar betekent dit dat er in Nederland onge veer eens in de fwee jaar een ernstig ongeluk zou plaatsvin den. Het meest recente treinon geluk als gevolg van door rood rijden vond in 1999 plaats bij het station van Dordrecht. almere - Staatsbosbeheer heeft in het natuurgebied Oostvaarders- plassen bij Almere een heilige ibis (threskiornis aethiopicus) gesigna leerd. Deze vogel wordt de laatste jaren vaker gesignaleerd in Euro pa, maar niet in Nederland. Deze ibis komt waarschijnlijk uit Frank rijk. Tot enkele jaren geleden kwam de vogel alleen in Afrika en het zuiden van Irak voor. De ibis is 75 centimeter groot. Dit exemplaar is gefotografeerd in Frankrijk. Foto: EPA Bordeaux heet 'de Nederlandse stad in de ronde te zijn'. Dat is een leuke vergissing. Door de jaren heen wonnen de Belgen hier 22 maal en wij, trotse Hol landers, tien maal minder. Een van de leukste winnaars ooit was Henk Faanhof. De man deed dat in 1954 en nog steeds kan hij er prachtig over vertellen. Hij is een goede tachtiger nu, ietwat stram ter been, maar nog altijd kien en slim en heel Amsterdams. Ooit zocht ik hem op in zijn 'wonin- kie', want dat heet zo in de Westerstraat. Te midden van vele plakboeken en onwaarschijnlijk mooie wie- Iersouvenirs was hij gastheer: een man die in de jaren veertig en vijftig van de afgelopen eeuw fietste en in de Tour zijn naam mocht bijschrijven in het grootboek van winnaars. Die zege, aan de Garonne, ne men ze hem nooit meer af. De zwart-wit beelden van zijn aan komst op de baan van Bor deaux zullen voor eeuwig be waard blijven, het is zijn 'mo ment de gloire', het laat hem nooit meer los, hij leeft zijn her innering. Vol vuur kan hij vertellen over hoe hij de snelle Belg Hend- rickx en de slimme Zwitser Graf versloeg. Hij toont foto's van het moment; een grote man kromt een sterk lijf over een fiets, het beeld van een win naar. Faanhof was geen groot klim mer en in de bergen zag hij af. Toen ik hem vroeg waarom hij, op verre achterstand gereden, toch doorging, zei hij met be hoorlijk Amsterdamse tongval: „Mijn spullen lagen bij de streep, dan was het handig om toch maar door te fietsen." Faanhof werd niet rijk van zijn bestaan als profrenner. Later werkte hij, eerzaam, lang en Mart Smeets Wij gaan zcxgvuttg om mei pereoonsgegevens. In hel colofon van de krant treft u nadere rformatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement "^5 Staatslot met automatische betaling 54,50 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 55,00 Bij automated» betaling s mijn bank-gironummar Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TTgTiH :iH.R.T'RIRIU hard en thans geniet hij van een mooi leven. Hij heeft herinne ringen aan het rijden van wed strijden in Amerika, op de baan in Duitsland, het Olympisch Stadion en criteriums overal te wereld. Zijn hoogtepunt ligt echter op die bijna roze betonnen baan in Bordeaux. Daar won hij en te kende hij zijn naam bij in de reeks van etappewinnaars. „Die nemen ze me nooit meer af, ook in de hemel niet meer", zei hij me en lachte dromerig.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1