Motorhuis wil Citroëndealers VW Touareg adembenemend mooi afgewerkt Porsche 911 verdient eigen circuit 'Onderzoek naar risi<ii cruise control bij fil Viermiljoenste auto bij Nedcar Nieuwe Astra op show Frankfurt Autogasstation via sms tipgever BMW-festival circuit Lelystad KALENDER Opelketen gaat basis verbreden met tweede merk NBMBB born - Bij NedCar in Bom is de Siermiljoenste auto gemaakt. De fabriek, die begon in 1968 met de productie van Dafjes, Bestaat 35 jaar. In 1992 gingen Volvo en Mitsubishi met de Ne- Xjderlandse staat verder. De over heid stapte daar in 1999 uit. Momenteel is DaimlerChrysler de enige aandeelhouder. Volvo verruilt Bom voor het Belgische Gent en Mitsubishi en Daimler (Smart) blijven auto's in Lim burg bouwen. Bij NedCar wer ken 4.300 mensen en er kunnen per jaar 280.000 auto's gepro duceerd worden. Er zijn tot nu toe 500.000 Daf s, 500.000 Mit subishi's en maar liefst 3 mil joen Volvo's gebouwd. Frankfurt - Opel laat in sep tember zijn nieuwe Astra zien op de show in Frankfurt De vijfdeurs wordt de eerste vari ant van de derde generatie, die als optie een adaptief, elektro nisch geregeld wielophangings ysteem met variabele demper regeling krijgt. Het model laijgt voorts common rail turbodie sels met een vermogen tot 150 pk en benzinemotoren tot 200 pk. De vijfdeurs Astra komt voorjaar 2004 op de markt, ge volgd door een stationwagon en een driedeurs. De Astra is 14 cm langer, 2 cm breder en 4 cm hoger geworden. bonn - In Duitsland kunnen automobilisten die op zoek zijn naar autogas via hun mobiele telefoon het dichtstbijzijnde gasstation opzoeken. Dat gaat via het zogeheten sms tipgever Systeem. Door kentekengege vens en een code naar een be paald telefoonnummer te stu ren. ontvangt de zender een sms'je met adresgegevens van autogasstations. In Duitsland zijn ongeveer 400 gasstations en elk jaar groeit dat aantal. In Nederland zijn er 2.100, maar de overheid vindt dat er veel te veel zijn. Lelystad - Op het circuit van Lelystad wordt komende zon dag voor de achtste keer het BMW-festival gehouden. Bij zondere BMWs nemen deel aan slaloms en races. Het fes tijn duurt van 9.00 tot 18.00 uur. Entree 10 euro. BMW is de eerste in een rij van festivals. Op zondag 3 augustus is er een dag voor Opelrijders en de week erna is het de beurt aan bezitters van Franse auto's De nieuwste Porsche 911. Foto: PR kilometer per uur. Naar de hon derd vliegt deze 911 in 4,5 se conden. Het brute geweld vraagt om aanpassingen aan de techniek. Een koeler moet de olie in de versnellingsbak op een aan vaardbare temperatuur hou den. En een aantal onderdelen van de auto is verstevigd. Van zelfsprekend monteert Porsche de eigen remschijven met gepa tenteerde koelkanalen. Het on derstel is dertig millimeter ver laagd, waardoor het zwaarte punt van de auto verbetert. Hoe de bestuurder het hoofd koel houdt in zo'n gretige auto, is zijn eigen zaak. Driehonderd rijden doe je hoogstens een paar keer. De eerste keer om je zelf te verzekeren dat 'ie het kan. Daarna nog eens een paar keer om vrienden en collega's te imponeren. Kosten: 145.450 euro. Minder wild kan trouwens ook. Porsche levert ook de 911 Car- rera R (345 pk). De cilinderkop pen, het motormanagement, het inlaatsysteem en het uit laatspruitstuk zijn eens flink onder handen genomen. De R is eigenlijk een actiemodel op basis van de 'gewone' Carrera. De prijs blijft toch indrukwek kend: 125.090 euro. Het is na tuurlijk een feestmodel: de 911 viert zijn veertigjarige bestaan. De 911 is oud, maar niet saai. JULI 26 Namac modelautobeurs, Euretco Expocenter, Houten, 016 5537 054. www.namac.nl 26-27 Truckstar Festival, TT- circuit, Assen, www.truckstar.nl 27 Eurofestival voor BMW- xijders, Speedway circuit, Lelystad, www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl AUGUSTUS 3 Eurofestival voor Opel-rijders, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl 3 GP Duitsland, Formule 1, circuit Hockenheimring. 8-10 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 10 Franse Autosport Festival, Speedway-circuit, Lelystad. www.auto-maxx.nl www. vdbcar eventsnl 16 Classic Wings&Wheels Gala, Vliegbasis Gilze-Rijen. www. classicwings - wheelsnl 16-17 British Car Festival, TT-circuit Assen. www.britishcarfestival.com 46-17 American Power on Wheels, Hangar 15A, Antwerpen, België, www. american - excess, com www.ccconline.be 23-24 ADAC Noordzee Trophy, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl ,$3-24 Zomer Oldtimerbeurs, Jftutotron, Rosmalen. Vrww.autotron.nl 24 GP Hongarije, Formule 1, [ungaroring, Boedapest. „4 Toys, Toys more old Toys, Hotel Mercure, Amsterdam, 020 6413 082. www.cpz.nl 29-31 Vehikel Auto en Motor, Veemarkthallen, Utrecht. 'D30 2258 262. 29-30 Vrij rijden en HARC Clubraces, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.harc.nl |30-31 Concours d'Elegance, leis Het Loo, Apeldoorn. •.concourselegance.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. door Rien van der Steen Ze keken heel vreemd, daar bij Pon in Leusden. .Alles goed ge gaan?" „Jawel, alleen de claxon is kapot." Een keurig mannetje loopt ongelovig met ons mee en probeert noest te toeteren. Maar geen tuut. Niks. De hoorn had bij het wegrijden al zo ar metierig geklonken. En nu had hij helemaal de geest gegeven. Zielig hoor, bij een auto die zo goed als 100.000 euro kost. De nieuwe Touareg van VW, maar dan met VI0 dieselmotor, is een soevereine auto, laat daar geen twijfel over bestaan. Een zacht klinkende diesel met een ontzagwekkend koppel. En ont zaglijk snel. Binnenin zie je fan tastische luxe, een stijlvol dash board met mooie chroomom- rande meters en een knots van een middenconsole met pook voor de zesversnellingsauto- maat -die je als je zin hebt ook handmatig kunt schakelen- en de instellingsknoppen voor de luchtvering, dempingskarakte- ristiek en wagenhoogte. Het stuurwiel met zijn bedienings knoppen voor audio en cruise control is aan de grote kant. Dit is zo'n auto waarin je prak tisch niks mist. Een zee van ruimte voor vijf passagiers en een sfeervol opgebouwd en aangekleed interieur. VW heeft bepaald geen half werk gele verd. Waar Porsche met zijn kloon Cayenne misschien wel wat erg ver doordraaft, is de Touareg in het segment van de grote suVs een enorme concur rent voor alles wat in dat echél- on van tractoren-voor-de-elite tot nu toe de dienst uitmaakte. Hij is heel wat meer mans dan de XC90 van Volvo, maar in een aantal opzichten ook totaal niet te vergelijken met die luxe ter reinwagen die geen terreinwa gen is. Hij ziet er allerminst agressief uit en is ruim uitge rust Als je een radio, navigatie systeem en cd-wisselaar erbij wilt, moet je voor deze V10 101.000 euro neertellen. Een as bak met aansteker erbij komt trouwens alleen al op 280 euro. De stoelen zijn geweldig. Ook het sleutelloos instappen en starten werkt onberispelijk. Zo lang je de elektronische sleutel maar op zak houdt. De Touareg is adembenemend mooi afgewerkt. Maar het meest tot de verbeelding spreekt toch die motor. Enig in zijn soort, want de sterkste die sel die er in de hele wereld in een personenwagen zit. De di rect ingespoten top-TDI komt als je het gas (in ons buurland) een tijdje vasthoudt op 225 km/u en sprint (op een boeren- weggetje thuis) in een seconde of zeven van 0 naar 100 (kon net, tussen twee drempels). De twee turbo's van dit staaltje dieseltechniek uit Wolfsburg geven de krachtbron een ver pletterende kracht. Je gelooft af en toe niet dat het kan, ook al heb je al een keer onder de mo torkap geloerd en toch echt vastgesteld dat er een supermo- door Quirijn Visscher Driehonderd kilometer per uur. De nieuwe Porsche 911 GT3 draait zijn assen er niet voor om. De auto rijdt maximaal 306 kilometer per uur. Heel knap, maar waarom zou je zo ontzet tend hard willen rijden? Okee, Duitsland kent tal van snelwegen zonder snelheidsli miet. Daar még je dus hard. In principe. Maar de meeste Duit se fabrikanten limiteren de top snelheid van hun auto's. Voor Mercedes en BMW is 250 kilo meter per uur in de regel snel zat. De topsnelheid van de GT3 laat echter niets aan de verbeelding over. En dat is ook de reden waarom 'ie zo hard kan. De Porsche maakt de verbeelding waar. Dat maakt 'm zo bege renswaardig. Het rijden in een Porsche 911 is een aparte ervaring. Zelfs de tammere modellen zijn bepaald niet vredelievend en verge vingsgezind. Het is een auto die je moet temmen. Heel snel rijd je al heel hard. De GT3-versie is een opgehoor de 'standaard' Carrera. De rij dende gifkikker met 3,6 liter boxermotor snelt in 19,7 secon den van niks naar tweehonderd deme zelfontbrander ligt^ te pronken. De motor is stil, trilt niet (dankzij een balansas) en is alleen stationair akoestisch als een diesel te identificeren. De wielen worden via een la mellenkoppeling die elektro nisch bewaakt wordt perma nent alle vier aangedreven en er is keuze tussen hoge en lage ge aring. Dit meer dan terrein waardige stuk toptechniek wordt gebouwd in Dresden, heeft natuurlijk een zelfdragen de carrosserie en blijft in boch ten dankzij voor en achter een stabilisatorstang en de stan daard luchtvering van deze VI0 prachtig vlak. Een volbloed ter reinwagen die desgewenst ook als sportieve reisauto een uit stekend figuur slaat. Rover had vroeger de Mini en de Metro. Nu komt er weer ee f kleintje, het van een Indiase fabrikant geleende model CityR Pe' Ook dat is een goede reden waarom Porsche een onophou delijke stroom potente 91 I's op de markt brengt. De opper-Por- sche oogt nog steeds als de al lereerste 901. Na een immense staat van dienst moet je de cli entèle nog steeds boeien. Dat doet Porsche dus met een keur aan extravagante uitvoeringen, zoals de GT3 en de Carrera R. Of het de koper zal boeien? Ve len vallen voor de charme van de 911 Turbo. Heeft nog meer pk's: 420. Ach, driehonderd kilometer per uur. Het is een magische grens. Zo snel rijden is een droom die uitkomt. Als je durft. Maar bijna niemand die het in zijn hoofd haalt. Het begeren is belangrij ker dan het bezit, zelfs voor de gelukkige eigenaar. Alle Neder landse woonwijken worden momenteel veranderd in der- tigkilometerzones. Daar komt een 911 z'n garage niet voor uit. En op een lege snelweg twee honderd rechtuit rijden met een Porsche is gevoelsmatig vergelijkbaar met tachtig in een middenklasser. Voor de 911 GT3 en al z'n potente broertjes moet een speciaal reservaat in het leven worden geroepen. Geen 30-, maar een 300 kilome terzone. Een eigen circuit. =F- y Hoewel de Fiat 500 al een kwart eeuw niet meer wordt gemaakt, is het eigenwijze 'rugzakje'jaren lang als ideale stadsauto in gebruik gebleven in de grote Italiaanse steden. Die rol wordt nu nadrukke lijk overgenomen door de Smart en het 500-tje verdwijnt langzaam uit het straatbeeld. De klein ste Fiat rolde in 1957 voor het eerst van de lopende band in Turijn, als opvolger van de Topolino die van 1936 t/m 1955 werd geproduceerd. Omdat hij toch wel erg klein was breidde Fiat de i960 uit met een heuse stationwagon, Giardiniera (tuinauto). Omdat de motor niet paste, moest deze worden stel-500, die ongeveer 4000 vrijwel ongewijzigde vorm exemplaar met 'verkeerd men we tegen op Italia a Zandvoort. Foto: Peter Lodewijks Weg Wiel door Frans van den Berg De Motorhuis Groep gaat de ba sis van 16 Opel dealerbedrijven verbreden met een tweede auto merk en wel Citroen. Daartoe wil het Leidse concern de komende jaren zelfstandige Citroëndealers inlijven. Met de overname van Hoogeveen Holding, met dealers in Haarlem en Beverwijk, is de eerste stap gezet. Aanleiding voor de toenadering vormt de nieuwe Europese wet geving waarbij dealers niet meer het alleenrecht op de ver koop van nieuwe auto's heb ben. Ook kunnen daardoor gro te autowinkels ontstaan waar meerdere merken te koop zijn. Die toenemende concurrentie zag E. Hoogeveen als kleine zelfstandige niet zitten. Hoewel het bedrijf al 80 jaar aan de weg timmert en bedrij ven in Haarlem en Beverwijk heeft, leek schaalvergroting on vermijdelijk. „In de Motorhuis Groep hebben wij een organi satie gevonden die dat kan bie den en de toekomst van het be drijf en de 38 medewerkers vei lig kan stellen." De Motorhuis Groep was al lan gere tijd op zoek naar een twee de merk om zo de backoffice activiteiten te centraliseren en de kosten te verlagen. „Het is niet onze opzet om showrooms te openen met meerdere mer ken. We gaan ook niet in de Opel showrooms Citroëns neer zetten en andersom. Wij blijven geloven in de aparte show rooms per merk. Je ziet steeds meer dat mensen op basis van internet en folders een keuze voor een merk maken en dan naar die showroom stappen", verklaart directeur J. Lam an van het Motorhuis. Wel wil Laman dus een verdere schaalvergroting om de kosten te drukken. „De Motorhuis Groep is de laatste jaren steeds groter geworden doordat we steeds meer zelfstandige Opel- dealers in het gebied van Lei den tot Beverwijk hebben over genomen. We zitten daar nu met 16 dealerbedrijven en 20 service vestigingen. Op dezelfde wijze willen we er nu Citroën dealers bij halen. De overname van Hoogeveen is de eerste stap op weg naar een stevig markt aandeel in de verkoop en het onderhoud van Citroëns." De Citroëns passen volgens La- man goed bij Opel. „Mensen die voor Citroën kiezen doen dat heel bewust. Het is het meest uitgesproken merk van Franse auto's. Het is een merk met een groeiend marktaandeel en niet echt een concurrent voor Opel. Peugeot is dat inder daad veel meer", benadrukt La- man. Bij de autoschade, het leasen en verhuren wil hij wel zowel Opel als Citroën samenbren gen, maar dus niet in de gara ges en showrooms. Daarvoor zijn de showrooms ook te klein. Bij de Motorhuis Groep werken circa 1200 mensen. Een reus van een suv, die in het terrein erg veel kan, maar op de snelweg niet onderdoet voor toplimousines. De soevereine V10 diesel in het topmodel zorgt ervoor dat VW met zijn entree in dit segment een doorslaggevende indruk maakt. Foto: GPD/PR door James McGonigal De Raad voor de Transportvei ligheid dient de betrokkenheid van vrachtwagens bij botsingen met personenauto's in files te onderzoeken. Dat zegt de ANWB in reactie op een onge val in België, waar zich vorige week een vrachtwagen in een file boorde. De Belgische politie gaat er vanuit dat de cruise control van de vrachtwagen aanstond en dat de chauffeur niet tijdig ingreep: er waren geen remsporen. Bij onze zuiderburen gaat de politie bij wegwerkzaamheden en andere potentiële fileplaat sen waarschuwingsborden plaatsen om de cruise control uit te zetten. In Nederland be staat vooralsnog brede tevre denheid over de cruise control op vrachtwagens, leidt tot een rustiger t Dat is beter voor de veil en beter voor het milieu,, rustiger rijden brands! spaart. Er is geen apai geving voor de cruise I (systeem waarbij het g kan worden losgelaten, tor houdt een vooraf ij snelheid aan). Het gel van valt onder het 'ka| tikel' in de wet dat iedet aan het verkeer det wordt geacht de veiligl in gevaar te brengen. De ANWB kan zich sche zorgen over de cn trol voorstellen. „Wij v' dit moet worden uitg zegt een woordvoerd Raad voor de Transpoi heid heeft echter geen n voor een dergelijk ondet (advertentie) Op zoek naar »j aanbiedingen vi alledaagse V Audi's of Voli Bedrijfswagen op onze special voor auto's van telt voor mindt Want dat zijn a bedraagt zo'n vier en ed miljoen stuks per jaar, cent van de totale autoiJ Designer Peter Stevens! verder de Rover 25 aangj en een versie getekend! het ruige werk geschikt! Streetwise is een auto va mensen die van 4x4-mol houden, maar die niet q hebben. In oktober stai koop van de auto met z wielen en verhoogde v hanging. Standaard he< Streetwise abs, aircondi en twee airbags. De 1.41 17.490 euro kosten. Def op 22.490 euro. MG Rover, dapper vechtend voor zijn voortbestaan, komt in januari 2004 met de nieuwe Ci- tyRover, een stadsauto die in India gemaakt wordt door Tata onder de naam Indica. Hij gaat net onder 10.000 tot rond 13.000 euro kosten. De vijfdeurs CityRover met een ruime wielbasis van 2.40 m. en een laadvolume van 220 (met neergeklapte bank 610 liter) wordt geleverd met 1.4/85 pk benzinemotor. De goedkoopste (met stuurbekrachtiging) gaat Solo heten. De totale markt voor kleine auto's in de negen belangrijkste Europese markten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18