TOUR DE FRANCE 'Dit is mooier dan ik gedacht had' 'Servais reed hard. Te hard' TOUR Bram de Groot grijpt naast Prix de Centenaire Na etappezege vindt Knaven het toch weer moeilijk om Tour vaarwel te zeggen Van Bon en De Groot gunnen Knaven het succes Champs Elysées MOMMENTEN vrijdag 25 JULI 2003 21km FRANKRIJK tschil en moeilijkheidsgraad le Pont Beranger Chêmére 6m Bouaye 16m Nantes OUR IN IJFERS 15km 21 km 32,5km 49km p Socióté du Tour de France »nde etappe, Pornic - 49 kilometer. keer voluit voor de mtsrenners. De laatste 'id om nog wat te in de rangschikking, iw bijna vijftig kilometer it als tegenstander de jmic behoorde nooit eer- [het decor van de Ronde lijk. De stad ligt aan f is de finishplaats, met 1 grote Tour-historie. Ook 1 werd bij de eerste edi- jfc Eindwinnaar Garin \toen de rit. Tom Steels I laatste winnaar in 2000. cingsreiziger Jules Verne 'e industriestad. Ne- waren er ook succes - itSchulteal in 1938, 1 duurde het weer even \Hollands succes kwam. )Vianen lukte het in 1974 te winnen, vervol- en Jan Raas (1980), Ad (1981) en Bert Ooster- 1983) de gelukkigen van 1 en Eadie den zich af Regerend wereld- 1 individuele achter- Bradley McGee uit Au- eft zich afgemeld voor ikampioenschappen lrennen in Stuttgart, eweek. De coureur van :om heeft last van een ide kwaal die op be- momenten alle energie lichaam haalt. Ook zijn loot Sean Eadie, kampi- ue sprint, heeft zich te- pkken. Hij heeft last van (blessure. nps-Elysées beveiligd TjOngeveer 3200 Franse Jizullen tijdens de slotrit '"Ttonde van Frankrijk de k-Elysées 'bewaken'. Op mdste avenue van Parijs Ut coureurs zondag hun plometers van de ne- )SI*Tour. De inzet van de n perie is dit jaar ver- Omdat er ter gelegen- en het honderdjarig be- va n de Ronde van Frank- festiviteiten zijn geor- d. Ook verwacht de po- ee :r demonstraties zullen nïden- 0 door Ad Pertijs bordeaux - Nog iets meer dan twintig kilometer waren er te rij den en de kopgroep van tien renners naderde de buitenwijken van Bordeaux. Ter hoogte van het vliegveld Merignac kwam Wilfried Peeters met zijn ploeg leiderswagen naast Servais Kna ven rijden. 'Val aan op twintig kilometer', gaf hij zijn renner mee. De 32-jarige Nederlander is echter geen coureur die zich ge dwee laat sturen. Hij neemt de raad van zijn bazen keurig ter harte, maar denkt wel na voor hij iets doet. Wat waren de gedachten tij dens een winnende vlucht van een renner die al acht jaar ach ter een Touretappe aan jaagt. „Ik moest ze allemaal van me afschudden, want in de sprint ben ik kansloos. Vanaf twintig kilometer is echter vrij ver. Je gaat rekenen. Twintig kilome ter, da's 25 minuten. Thuis tij dens de training rijd ik ook vaak genoeg van dat soort 'blokjes' met een hoge hartslag. Ik moest het dus aankunnen en ook vol houden. Alleen moet je wel de ruimte krijgen van de rest. Daarom wachtte ik nog even een paar kilometer op een goed moment. Tot de wind gunstig stond en het tempo even zakte. Demarreren als de rest 54 per uur rijdt heeft geen zin." „Toen het tempo even zakte, ben ik gegaan. Ik bleef lekker rijden. Tijdens de finale van Pa- rijs-Roubaix (die hij won in 2001, red.) leek het of ik 'de elf 'Papa heeft gewonnen' Nastacha Knaven-Den Ouden is heel wat gewend. „Niets zal ooit opwegen tegen de span ning en schoonheid van het winnen van Pariis-Roubaix, maar tijdens de laatste kilo meters van vanmiddag schoot ik toch echt weer in de stress", vertelt ze over het moment dat haar man op weg was naar de winst in een Touretappe. Nastascha zat op dat moment thuis voor de televisie. „Met nog twee kilometer te gaan zag ik aan zijn gezicht dat hij het zou gaan redden." De te lefoon rinkelde ondertussen onophoudelijk. „Ik werd er compleet ziek van." Het was de inleiding tot een hilarisch misverstand. Vijf minuten na de finish ging de telefoon an dermaal over. Teambaas Pa trick Lefevere probeerde Ser vais Knaven door te verbinden met zijn vrouw. Natascha: „Ik kende dat nummer niet en dacht: weer zo iemand die even moet bellen. Laat maar rinkelen. Ik neem pas weer op als Servais zelf belt." Bij de tweede poging van Lefevere nam ze toch voor de zeker heid de telefoon op en kreeg de winnaar aan de lijn. „Het was maar kort en later bleek dat het ook nog opgenomen werd voor de televisie." Op de televisie had Knaven al eerder contact gezocht met zijn familie thuis. Op enkele honderden meters zwaaide hij lachend in de meerijdende ca mera „Ik zwaaide naar Nata scha en Britt." Die beelden werden echter niet live uitge zonden. Natascha „Ik dacht eerst dat hij iemand herkende in het publiek. Later zag ik tij dens een herhaling dat hij naar mij zwaaide. In slow-mo tion nog wel." De bijna drieja rige Britt was er trouwens niet bij. „Nee, die zat bij oma tv te kijken. Ze weet wel wat er aan de hand is. 'Papa heeft ge wonnen' zegt ze steeds. En ook: 'Papa moest huilen'." Later ging in huize Knaven de kurk van de champagne. Be zorgd door dorpsgenoot Erik Dekker. aan het ronddraaien was. Zo moeizaam zag die solo er uit. Nu reed ik ook echt op 'de elf. Mijn enige angst in de achttien kilometer was dat ik stil zou vallen. Als dat uitbleef, konden ze me niet meer terugpakken, wist ik. De echte euforie komt pas in de laatste honderden meters. Dan weet je dat je gaat winnen. Er reed een camera naast me en ik zwaaide naar mijn vrouw Natascha en mijn dochter Britt. Het is allemaal fantastisch mooi. Parijs-Rou- baix blijft altijd mijn mooiste zege, maar dit zit er dichter bij dan ik had gedacht." En zo werd Bordeaux gisteren weer een beetje een Nederland se stad. De stad aan de Garon ne waar in het verleden ook Dekkers (1952), Nolten (1953), Faanhof (1954), Wagtmans (1955), De Roo (1965), Karstens (1976), TI Raleigh (1979), Priem (1980), Oosterbosch (1983), Raas (1984), Van Poppel (1988) en Harmeling (1992) wonnen. De volgende in het rijtje is een renner, die talent, passie en nuchterheid aan elkaar koppelt. „Bordeaux is misschien wel een extra motivatie geweest. Alpe d'Huez is ook een Nederlandse plaats, maar daar had ik die motivatie dus niet. Ik denk dat hier in het verleden veel Neder landers hebben gewonnen om dat het landschap hier Neder lands is. De meesten van ons kunnen dit soort parkoersen Harmeling geeft 'stokje over1 aan Knaven Net achter de fmishstreep waren de twee elkaar in de armen gevallen. De laatste Nederlandse winnaar in Bordeaux, Servais Knaven, en de man die tot gisteren dat stickertje droeg, Rob Harmeling. De Twent, winnaar in 1992, had „de laatste kilometers met kippenvel op de armen naar de televisieschermen gekeken." Harme ling, met zijn vriend Youri Mulder naar Bor deaux getogen, gunde Knaven de winst „Hij is er al zo vaak dichtbij geweest. Dan verdien je het op een dag", aldus de ex-renner die in de nadagen van zijn carrière bij TVM nog met de jonge prof Knaven had gereden. Knaven zelf kon zich de winst van Harmeling nog herinne ren. „De vond het daarom ook wel mooi hem hier te ontmoeten. Wat ik dat jaar zelf deed? Toen won ik Olympia's Tour bij de amateurs." Harmeling was in 1992 de elfde Nederlander die In Bordeaux een rit won. In de iaren vijftig kreeg de havenstad de titel 'Nederlandse etap peplaats' omdat viermaal op rij een Nederlan der zegevierde. In 1952 opende Hans Dekkers de reeks, Jan Nolten (1953), Henk Faanhof (1954) en Wout Wagtmans (1955) volgden. aan." Jarenlang joeg hij achter een ritzege aan. Vier keer werd hij in de eindsprint (van een kopgroep) geklopt door een Ra- bobankrenner: Van Bon, Wau- ters, Dekker, Kroon. De zucht naar wraak hield hem in de Tour. Na de rit naar Toulouse draaide hij echter een knop om, de rit waarin hij de kopgroep weer gemist had. „Ik rijd mijn beste Tour ooit, maar ik maakte vanaf dat moment van een rit zege geen obsessie meer. Je maakt je druk omdat iedereen zegt dat je een Tourrit moet pakken. Dat is niet goed." Gisteren bij de start stond Kna ven echter op scherp. Hij aar zelde geen moment. Na 500 meter was hij weg met de eerste, en naar later bleek ook enige kopgroep van de dag. Ki lometers lang moest de groep van tien renner knokken om meer dan dertig seconden voorsprong te krijgen. „Dat was het meest angstige moment van de dag." De rest was alleen maar mooi. Er waren traantjes bij het eerste tv-interview, maar daarna ook al weer het overzicht op zijn le ven. De internationale pers wil de weten of hij na Parijs-Rou- baix in een wak was gevallen. „Welnee", zei Knaven. „Ik ben geen renner die veel wint. Ik pak wel mooie koersen. Ieder een verwachtte bij mij na Pa- rijs-Roubaix een soort Erik Dek ker-effect. Iemand die plots koersen gaat winnen. Ik ben een ander soort renner. Con stant rijdend, maar dat valt minder op." De keurige Servais kon het echter niet nalaten ui ting te geven aan een lichte frustratie. „Parijs-Roubaix zou ik gewonnen hebben dankzij de ploeg. Ik ben blij dat ik vandaag heb laten zien het ook zonder ploeggenoot in de kopgroep te kunnen afinaken. Zo snoer je iedereen toch een beetje de mond." Met een ritzege - kondigde hij vooraf aan - kan hij met een ge rust hart afscheid nemen van de Tour, de ronde waarmee hij sinds 1998 een haat-liefde ver houding heeft. Lachend stelde hij dat het na gisteren zo simpel niet meer ligt. „Ik zeg nog niks, maar de motivatie om de Tour te rijden is na vandaag groter geworden. Daar staat tegenover dat ik ook nog een keer een goed najaar wil rijden." Servais Knaven zal ongetwijfeld de juiste keuze maken. Hij zal aanhoren wat de ploeg wil en die mening mixen met zijn ei gen gedachten. Net als gisteren op weg naar Bordeaux. etappe, Dax-Bordeaux: 1. KNA- IUI) 181 kilometer in 3.54.23 US u), 2. Bossoni (Ita/VIN) 0.17, 3. jp/FDJ), 4 VAN BON (NED/LOT), 5. ta/SAE). 6. Garcia Acosta (Spa- VO üttenberger (Oos/CSC), 8. Clain DE GROOT (NED/RAB), 10. Par- 1.55. 11. McEwen (Aus/LOT) 735 (bel (Dui/TEL), 13 Cooke (Aus- va shovd (Noo/CAG), 15. Guidi (Ita- xnser (Oos/SAE), 17. Damien Na- I), 18. Jean-Patrick Nazon (Fra- ^faohni (Ita/QUI), 20. Flickinger 0'Grady (Aus/CAG), 22. McGee I. Casar (Fra/FDJ), 24. José Enri- .«(Spa/KEL), 25. Aldag(Dui/TEL), e K ii/BlA), 27. Ullrich (Oui/BIA), 28. h it/USP). 29. De Clercq (Bel/LOT) (Ita/FAS), 81. BOOGERD (NE- er' 5 MOERENHOUT (NED/LOT), e: Renier(Fra/BOU). tste ssement: 1. Armstrong (VSt/USP) n Ullrich (Dui/BIA) 1.07, 3. Vino- n i EL) 2.45, 4. Zubeldia (Spa/EUS) oi, io (Spa/EUS) 5.25, 6. Hamilton 35, 7. Basso (Ita/FAS) 8.08, 8. 1- :AG) 11.12, 9. Mancebo (Spa- eh( 10 Sastre (Spa/CSC) 16.12, i,,cl (Rus/BAN) 17 09, 12. Totschmg lusl .52, 13. lüttenberger (Oos/CSC) H eltran (Spa/USP) 19.34, 15. Vi n-at Ul> 22.00. 16. Laiseka (Spa/E- 7 Jaksche (Dui/ONC) 24.59.18. 111 c I0U) 26.50, 19. Rubiera I i< 7 29, 20. Dufaux (Zwi/ALE) aza (Spa/BIA) 40.57, 22. Garcia ',u BIA) 42.48, 23. Botsjarov lge .34, 24. Lelli (lta/C0F) 45.48, iet Por/ONC) 49.32, 26. Niermann l„ r .29. 27. Astarloza (Spa/AG2R) le 1 ioubert (Fra/JED) 1.00.50. 29. iei( pa/AG2R) 1.01.17. 30. BOO- ,rtiefAB> 1 04.14, 100. DE GROOT l 54.32, 123. KNAVEN (NED- laeI6, 124 MOERENHOUT (NED- llan5, 132. VAN BON (NED/LOT) irel en 'aa,s,e 0e Clercq (Bel/LOT) maénent: 1. Cooke (Aus) 169, 2. „tJ) 163, 3. Zabel (Dui) 157, 4. dU1> 146, 5. 0'Grady (Aus) 133, 6. gert26. 8 De Groot (Ned) 99. 30. ies.f3 Knaven 37. lit' 1. Virenque (Fra) 324, 2 Du- mel)7. 3. Armstrong (VSt) 168, 4. LOjeé) 133, 5 Moreau (Fra) 132, 6. 30, 69. De Groot 4, 73. J door Edward Swier bordeaux - Het was gisteren een heuglijke dag voor het Ne derlandse wielrennen, met liefst drie man in de kopgroep en Servais Knaven als winnaar. Maar bij Bram de Groot en Le on van Bon was aan de streep logischerwijs niets van vreugde te bespeuren. Integendeel. Bram de Groot snelde naar de bus, commentaar geven wilde hij het eerste uur liever niet. En Leon van Bon had ook enkele minuten eenzaamheid nodig om de teleurstelling te verwer ken. „Het was verstandiger om niet gelijk iets te zeggen." Van Bon baalde van de gemiste kans. „Voor een vierde plaats kom ik niet naar de Tour. Ik ben hier om een rit te winnen. Natuurlijk gun ik Servais het succes ook. Als je er al zo vaak dichtbij bent geweest, verdien je het ooit eens te winnen. Maar het had van mij niet van daag hoeven zijn. Als ik nu had gewonnen, had hij morgen de beste mogen zijn." Van Bon had onderweg nog wel met zijn ex-ploegmaat gespro ken. „We hadden de hele dag de tijd. We waren het er over eens dat er een Nederlander moest winnen. Maar we reden allebei om zelf te winnen. Af spraken om niet achter elkaar aan te rijden hebben we niet gemaakt. Dat kan ook niet, het gaat om een ritzege in de Tour. Aan zo'n overwinning is zoveel verbonden. Toen Servais ont snapte, was het echter niet aan mij om hem terug te gaan ha len. Er zaten snellere mannen in de groep, die hadden er meer belang bij dat hij zou worden ingelopen." Het gebeurde niet. „Eén moment dacht ik dat we het konden redden, toen ik met Christophe Mengin en Bram de Groot in de achtervolging ging. Maar Servais reed hard. Te hard." Van Bon knokte zich over de Al pen en de Pyreneeën. „Servais, Bram en ik rijden die bergritten met slechts één gedachte: dat er later weer etappes als deze vol gen. Ben je over de bergen dan denk je niet in eerste instantie dat je Parijs wilt halen, maar mijmer je over een ontsnap ping. Als op een dag als deze dan de eerste stap lukt, je komt voorop met een groepje en kunt om de overwinning mee doen, dan komt de klap wel hard aan als de tweede stap mislukt en je dus niet wint." Bram de Groot reed vanaf de streep in sneltreinvaart naar de teambus, dook naar binnen en kwam na een kwartiertje met een gezicht als een oorwurm naar buiten. Commentaar wilde hij niet geven, de teleurstelling was te groot. Op de fiets rich ting het Mercure-hotel aan het Lac reed hij alle opgekropte woede en teleurstelling eruit. Een uurtje later was De Groot weer zichzelf. „Ik had de beste benen van de hele Tour, maar dit was een hele sterke kop groep. Onderweg moest ik maar denken aan wat ik vorige week had gezegd. 'Derde in Marseille, tweede in Toulouse, dan blijft er maar één plek over.' Toen we de laatste dertig kilometer ingingen, werd ik heel nerveus." Zijn scenario had De Groot klaar. „Op zo'n veertien kilome ter van de streep zouden we Bordeaux binnen rijden. Dan nam het aantal rotondes en bochtjes toe. Dat zou voor mij het ideale moment zijn. Maar ja...", baalde hij hardop. Kna ven was juist daarvoor vertrok ken. „Ik heb onderweg wel ge zegd dat er toch zeker een Ne derlander moest winnen. Maar daarmee bedoelde ik natuurlijk wel mezelf." Dat Knaven en Van Bon het op een akkoordje hadden gegooid - de twee zijn meer dan goede collega's -, ge loofde De Groot niet. „Als er een Fransman of Spanjaard wegrijdt, zal je in de achtervol ging wat meer geven. Dat ze sa men zouden spannen omdat ze elkaar goed kennen, wil ik niet geloven. Ook Leon wil zo'n rit winnen." Rabo-ploegleider Adri van Hou- welingen kon de teleurstelling van zijn pupil begrijpen. „Ik ben nu ook meer teleurgesteld dan na die twee eerste ontsnap pingen van Bram. De eerste 160 kilometer, tot het moment dat Servais Knaven wegsprong, heb ik blijdschap gevoeld dat er drie Leo van Bon baalt. Hij is slechts vierde geworden. Foto: GPD/Wouter Borre Nederlanders in de kopgroep zaten, daarna was het gedaan met die gevoelens. Al heb ik wel, nog tijdens de koers, voor de radio gezegd dat ik hoopte dat er een Nederlander zou winnen als Bram het niet werd." Van Houwelingen wilde niet spreken van een misrekening van zijn renner. Hij verweet De Groot niks. „Er zaten bij die tien man drie coureurs die al eens een rit hebben gewonnen, maar er nu ook naast grijpen. Bram eindigt deze Tour al vier keer bij de eerste tien. Terwijl er tot gisteren nog geen een ande re Nederlander in de toptien was gefinisht. Daarvoor kim je alleen maar bewondering en waardering hebben." Geduld hebben, vertrouwen dat het ooit zijn dag wordt, dat is het enige wat rest. „Dat heb ik Bram verteld. Servais heeft er zeven jaar voor moeten vech ten. Ooit wordt aanvalslust be loond." De Groot: „Zo lang wil ik niet wachten. Ik hoop echt dat het eerder een keer lukt" m. r düfe ploegen: 1 Quick Step Fdjeux.com 0.17, 3. Lotto, 4. ^j^jjlidis, 6. iBanesto.com, 9. Rabo- lar «ement ploegen: 1. Team CSC l Euskaltel 16.57, 3. iBanesto "iPostal 23.52, 5. Team Bianchi ilekom 1.34.40, 17. Rabobank jongeren: 1 Cooke (Aus) >hovd (Noo), 3. Flickinger (Fra) I, 5. Chavanel (Fra), 6 Dumou- jongeren: 1 Mentsjov Astarloza 42.33, 3. Mercado /OOr Chavanel 1.07.07, 5. Rogers 6. Kessler(Dui) 1.24.23. bordeaux/gpd - Ter gelegenheid van het honderdjarig jubileum van de Tour de France wordt een speciaal klassement bijgehouden. Deze 'Prix de Centenaire' gaat naar de coureur die in de zes etappeplaatsen van de allereerste Tour (in 1903) de beste klasseringen scoort. Hoewel Bram de Groot in de ritten naar Mar seille, Toulouse én Bordeaux in de kopgroep zat, staat hij slechts als elfde genoteerd. Het gaat bij de Prix de Centenaire, anders dan bij het algemeen klassement, niet om de eindtijden, maar om de klasseringen. Tegenover De Groots tweede, derde en negende plaats staat ook een 114de plaats in Lyon. Voor de winnaar van het klassement ligt in Parijs 100.000 euro klaar. Er zijn nog twee ritten te gaan, de tijdrit naar Nantes en de slotetappe in Parijs. Overmorgen: Twintigste etappe ViUe-d'Avray-Parijs Het laatste monument is de Champs Elysées. Tot 1975 lag de enorme boulevard in hartje Pa rijs er op de laatste zondag van juli bij zoals iedere zondag van het jaar. De Tour kwam door gaans aan op de wielerbanen van het Pare des Princes of Vin- cennes. Maar vanaf '75 verhuisde de aankomst van de Ronde van Frankrijk naar de binnenstad en maakte de krioelende en toete rende automassa één dag plaats voor de coureurs. Daarmee krijgt de Tour ieder jaar weer een waardig afscheid. Nog een laat ste keer zetten alle renners aan op de Champs Elysées. Harder dan in Parijs zelf wordt zelden gereden. Meestal eindigt de rit in een massasprint. Maar soms wordt de hele wielerwereld nog op zijn kop gezet, zoals in 1989. Baden Cooke leidt het klassement met 35 punten, voor Damien Nazon en Fabrizio Guidi, die beiden 43 pun ten hebben. Leon van Bon staat achtste met 74 punten, Bram de Groot elfde. Hij heeft 128 punten en kan de prijs vergeten. Was er een klassement op tijd gemaakt, dan zou De Groot een straatlengte voorsprong hebben gehad. Ze lachten hem uit bij de start. Het stuur dat hij bij de tijdrit naar Rennes al had ge bruikt, was opnieuw gemonteerd. Een os- senkopstuur noemden ze het in de triatlonsport. Spaghettislier ten werden het ook wel ge noemd. Maar feit was dat Greg Lemond met de noviteit wel de Tour van 1989 op de ultieme dag nog op zijn kop zette. De Amerikaan, die het wielrennen vernieuwde, zette in de slottijd- rit naar de Champs Elysées een achterstand van 48 seconden op Laurent Fignon om in een voordelige marge van 8 tellen. Het duel is nu nog voer voor menig discussie over stroomlij- ning, aërodynamica en psycho logie. Het paardenstaartje van Fignon zou de Parijzenaar se conden hebben gekost. Lem ond, met calimerohelm, had minder luchtweerstand. Het stuur zorgde bovendien voor de ideale houding, laag op de fiets. Fignon had op die door hem zo betreurde zondag bepaald geen ideale houding. De Fransman werd gehinderd door een steenpuist. In 24,5 km lange tijdrit maakte Lemond iedere kilometer meer dan twee tellen goed. Het was misschien wel te danken aan zijn eigenwijsheid. Tegen de zin van zijn mecanici en Julien de Vriese in liet de Amerikaan een voorblad met liefst 55 tandjes monteren. En hij koos ervoor onderweg geen tussentijden door te krijgen. Fignon wel. „Die is kapot ge gaan aan die tussentijden. Hij wilde wel harder, maar kon niet. Alles deed pijn en dan hoor je ook nog dat je terrein verliest. Hij blokkeerde", aldus Lem ond s toenma lige ploeglei der José de Cauwer. „Eén keer heb ik wat tegen Greg geroepen, na een paar kilometer. Zodat hij wist dat hij perfect bezig was. Verder ben ik met de wagen een eind bij hem vandaan ge bleven, dat had hij graag. Greg wou het liefste helemaal alleen rijden." Niemand genoot dat jaar echter zo nadrukkelijk van de collec tieve ereronde over de Champs Elysées als de man die zo graag alleen wilde rijden. Edward Swier Servais Knaven perst alles uit zijn lijf om zijn achtervolgers voor te blijven. Foto: EPA/Gero Breloer

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15