Buitenbaden Bollenbad blijven leeg DUIN BOLLENSTREEK 'De hele streek verliest een stukje nostalgie' Pas na de zomer afspraken over kitesurfen in Katwijk lieuw Leeuwenhorst: lieflijk en toegankelijk Volstorten met zand 'te prijzig' Boete en rijverbod na dodelijk ongeluk op N207 en blussen irandje yvuK - Een dakbrandje in enstraat in Noordwijk is k-ond door de buren ge tond vijf uur 's middags id een klein brandje op van een woning, waar- rd gewerkt. De bewoners niet thuis. Buren klom- et emmers water het dak oorkwamen dat het ch uitbreidde. De brand- uste nog even na. In de geen rook-, water- of diade ontstaan. oodventer op rdaad betrapt giM - Een 66-jarige Kat- |ie de afgelopen drie jaar den zijn broek liet zak- gs de A44 tussen Sassen- i Oegstgeest, is gisteren kt. De politie had de af ijn i jaren vijftien meldin- nengekregen, telkens man op hetzelfde die op een rode scoo- Hij was een of twee t achter elkaar actief - Ei jdens de zomermaan- daama weer maan- niet. Na regelmatig ietrapte de politie hem itend rond half twaalf laad. Hij heeft een baal gekregen en is ;zen naar hulpverle- lanties. vrijdag 25 JULI 2003 R5 stenmarkt ken visserij De toeristenmarkt in laat dinsdag in het te- ierij. Er is een mari- kt met diverse stands, shantykoren en er ilbouwers. De boten itwijkse Reddings Bri- le Koninklijke Neder- Idingmaatschappij fewonderen op het An- lin. Beiaardier Jan Be- Eeelt van 19 tot 20 uur van Bach en Tsjaikov- et carillon. De toeris- ;n 'Jt vindt tot en met 26 J elke dinsdag plaats r tot 21.00 uur in het i GÏvan Katwijk. Lissenaar Fedor Baak strijdt voor behoud bollenkraam ilen bij evaert Het wordt dringen ide op het Katwijkse id Skuytevaert. De ig organiseert dit itzeilevenement lederlandse Federatie igwatersportvereni- i'n 100 tot 150 cata- jaren op zaterdag- en it. liddag zes races voor ng. ikse kust. Vorig jaar He Katwijkers het Kust- q iment in Hargen aan ng rd-Holland). Dus dit I de vereniging die het lestaan viert de titel m. Vanwege het jubi- jen,rvoor de leden van lSt ert een feestweek geor- 1 pjnadezeilwedstrij- en met volgend week- ier activiteiten op het aan land, voor jong en eten, drinken en mu door Gerard Baas lisse - Wat is Scheveningen zonder de Pier, wat is Amsterdam zonder de Wal len? Het zijn de retorische vragen van de Lissese bollenkraamhouder Fedor Baak. Hij wil daarmee duidelijk maken dat Lisse zonder bollenkramen Lisse niet meer is. „De vier kramen die in het Keu kenhofseizoen aan de Heereweg staan, worden er drie", zegt Baak. „Ooit waren dat er nog veertig." Baak heeft te horen gekregen dat hij volgend jaar geen ver gunning krijgt voor de standplaats die hij al ruim twintig jaar heeft. „Ze pakken niet alleen iets moois van mij af. De hele streek verliest een stukje nostalgie." Baak moet weg omdat er ter hoogte van zijn plaats, tegenover het voormalige gebouw van Mijnders Meubelen, een busstrook komt. De provincie Zuid-Hol land, beheerder van de N208, zoals de Heereweg daar officieel heet, is dat ge bied aan het reconstrueren met onder meer een nieuwe rotonde die beter aan sluit op het drukke bedrijventerrein De- ver en het bollenlaboratorium. „Er is geen ruimte meer dus is het logisch dat de provincie dat zegt", vindt hij zelf ei genlijk ook wel. „Het is alleen jammer dat ik maar niets te horen krijg van mijn voorstel voor een nieuwe plek." Aan de Westelijk Randweg, vlakbij Keu kenhof. Daar zou het kunnen, heeft Baak bedacht en berekend. „Op die plek zijn ze nu een fietspad aan het aanleg gen. Als je daar nou een knik in legt is er meer dan genoeg ruimte voor mijn kraam. Die knik is een nadeel maar het levert ook een voordeel op, want scoo ters en brommers moeten daardoor een beetje afremmen. Vaak scheuren ze als gekken en dat is gevaarlijk voor voet gangers die daar ook komen." Baak heeft zelfs al gesproken met een bouwonderneming om er achter te ko men wat zo'n knik extra zou kosten. „Een aardig bedrag", houdt hij zich op de vlakte. „Dat krijgen de gemeente en de provincie wel te horen als we mis schien gaan praten over een alternatief. Ik wil dat echt heel graag want ik vind het werk echt schitterend. Ik doe dit met bezieling." Baak, die de bollenkraam drijft met hulp van zijn twee zonen, dochter en vrouw, vindt in de gemeente een fervent mede strijder voor het behoud van de bollenk- raamcultuur. Wethouder Moolenaar maakt zich dan ook vreselijk druk over het standpunt van de provincie. „Het is mijn indruk dat ze in Den Haag eigenlijk af willen van alle bollenkramen die langs de weg staan. Met als argument de veiligheid. Nu heb ik geen specifieke ge gevens over ongelukken of incidenten, maar ik denk dat de provincie een beet je overdrijft." „Sterker nog", gaat Moolenaar verder, „de provincie spreekt zichzelf tegen. Ik kan je zo een provinciale toeristische nota laten zien waarin enthousiast ge sproken wordt over het behoud van de bollencultuur en alles wat daar bij hoort. Laten we als Lisse duidelijk zijn: bollenkramen vormen een onafscheide lijk onderdeel van die cultuur." De provincie erkent het belang van het behoud van de bollencultuur en alles wat daar bij hoort. „Maar", zo zegt een woordvoerder, „we hebben als provin cie in de eerste plaats de verkeersveilig heid in de gaten te houden. Als je dat in ogenschouw neemt komen weinig plek ken langs de provinciale wegen in aan merking. Ook die plek aan de Westelijke Randweg niet. Nostalgie heeft blijkbaar geen gelijke tred gehouden met de ont wikkeling van het verkeer." Baak blijft hopen dat 'zijn stukje nostal gie' kan blijven. „Weet je wat mensen zeggen als ze me weer met mijn kraam zien staan? 'Zo Fedor, ben je er weer? Dan is het voorjaar nu echt begonnen'. Dat mag toch niet verdwijnen?" door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk ziet af van het volstorten van de vijf buitenbaden van het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg. De ge meente vindt de kosten te hoog. „We hebben het boek gauw dicht gedaan toen we de prijzen hoorden", aldus wethouder Van Bockhove. Wat er met de baden gaat gebeuren, is nog niet be kend. In mei werd besloten om de buitenbaden niet meer open te stellen. De gemeente vond het niet verantwoord om 42.000 eu ro uit te trekken voor het her stellen van zes lekken in de wa terleiding onder de baden. Eer der dit jaar werd al 175.000 eu ro uitgetrokken om sluiting van zowel binnen- als buitenbas sins te voorkomen. Toen het college de beslissing naar bui ten bracht, werd er nog vanuit gegaan dat de vijf buitenbaden zouden worden opgevuld. Bij voorbeeld met zand. Daarvoor zou 3500 kubieke meter nodig zijn. Onderzoek heeft volgens Van Bockhove echter uitgewe zen dat dat een te kostbare zaak wordt. „Het is niet zomaar het dicht gooien van de bassins. Als je dat zou doen, zou een moeras ontstaan. De baden moeten ook worden opengemaakt, zo dat het water kan weglopen. Denk maar aan een soort drai nage. Dat maakt het allemaal erg prijzig." Het meeste zand zou nodig zijn geweest voor het 50-meterbassin dat 3,80 meter diep is. De andere bassins zijn veel kleiner en waren vooral voor kinderen bestemd. Directeur J. Mollerus van het Bollenbad is niet verbaasd over het besluit. „Er zouden ook de nodige voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen om al die vrachtwagens die het zand aanvoeren over het terrein te laten rijden. Anders zou het veld helemaal aan gort worden gereden." Voorlopig blijven de buitenbas sins leeg. Uit veiligheidsover wegingen zijn er hoge hekken omheen geplaatst. Van Bockho ve: „In alwachting van verdere plannen laten we nu maar alles bij het oude." Wat er met het binnenbad gaat gebeuren, is ook nog niet be- (J kend. Aanvankelijk was het de|| bedoeling dat het college uiter- lijk eind juni de randvoorwaar den zou vaststellen. Dat is nog altijd niet het geval, zodat kan didaat-exploitanten nog steeds niet weten waar ze aan toe zijn. Dat geldt ook voor Sportfond sen Noordwijk, dat een contract heeft tot eind dit jaar. Daardoor duurt de onzekerheid voor per soneel en huurders van het bad voort. Mollerus: „Het is wel zo dat er wettelijke voorschriften zijn. 1 Stel dat wij niet niet doorgaan, maar dat er een andere exploi tant komt, dan zal die het per soneel moeten overnemen. Maar dat betekent nog niet dat iedereen zich op z'n gemak voelt. Integendeel. De mensen zijn erg onrustig en vragen zich af wat er gaat gebeuren. Wie komt er? Welke instelling heeft die organisatie? Hoe is de aan pak? Ook de huurders kunnen we geen duidelijkheid geven. Verenigingen weten dat ze tot het eind van het jaar bij ons te rechtkunnen, maar daarna? We 0 kunnen alleen vertellen dat de wethouder heeft gezegd dat het binnenbad openblijft. Maar op welke manier?" Op dit moment inventariseert - het onderzoeksbureau Hopman Andres alle gegevens van het Bollenbad. Op basis daarvan worden de randvoorwaarden 'opgesteld, waaraan kandidaat exploitanten dienen te voldoen. Wanneer dat onderzoek wordt afgerond, is nog niet bekend. A •H •t= lisse/haarlem - Een 55-jarige man uit Bussum die in februari Sandra Faas (32) uit Lisse doo dreed op de N207 is veroor deeld tot 1500 euro boete, 120 uur werkstraf en een rijverbod van vijftien maanden, waarvan twaalf voorwaardelijk. De offi cier van justitie had een langer rijverbod geëist (anderhalf jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk) en 180 uur taakstraf. De man reed op 26 februari met een vrachtwagen over de N207 bij Nieuw-Vennep en botste frontaal op de personenauto van de Lissese kapster, die de andere kant op reed. Zij over leed ter plaatse. De rechtbank acht bewezen dat de man op de verkeerde weghelft terecht is gekomen, hoewel hij zich daar zelf niets van herinnert. Zijn advocaat heeft de situatie ter plaatse onderzocht en een alternatieve theorie aan de rechtbank gepresenteerd. De raadsman beklaagde zich al eerder over het 'gebrekkige' technische onderzoek door de politie, dus is hij zelf maar op pad gegaan om ter plaatse fo to's te maken. Hij zei het tijdens de rechtszitting 'onwaarschijn lijk' te vinden dat de man in een flauwe bocht op de ver keerde rijstrook terecht is geko men. Oogetuigen die achter het slachtoffer reden, verklaarden echter dat het ongeluk op hun helft van de weg is gebeurd. Dat was ook de conclusie van de politie, die de remsporen analy seerde. VRIJUIT IN DE BOLLENSTREEK brdt duurder. Zeggen ge mensen. Diezelfde [zeggen er dan ook bij in uitstapje met het elemaal onbetaalbaar Et roept vragen op. beeld: is dat echt zo? er geen alternatieven? in- en Bollenredactie 2003Leidsch Dagblad is op ek gegaan. Deze week nerse uitstapjes in de t s.pjfreek. Dagjes uit, die rouwe» geen gat slaan in de rg, 8$>ting. In de derde EpsPg: Landgoed Nieuw aardeteeuwenhorst. aar, gi J.V 3, mar» eeuw oud is het Boutkl Nieuw Leeuwenhorst fliëi, i- In 1884 werd het ÏW m<n vervolgens omge- meuie» een park. De sporen 3 jaarpjn nog altijd te zien :ew. nagerende paden en de Khte lanen, de kikker- dam, 4e rododendrons bij laberg. Net als in het joren öfbos hebben ook hier erquinivijkerhout de Duit- M.R.Iporen nagelaten. Er Fenng altijd een paar oude Nies^ngs de uitgestippel- iss en tlroute, die op kinde- nweerstaanbare aan- Deelei^acht uitoefenen. :lic ev P nood: beton van en wv imeter dik stort niet in, 91 j en binnen ligt geen l, 95 jjirine of ontlasting, het beste woord om Ded te omschrijven. Ie oorspronkelijkheid ver<tukenhofbos, maar e stafyggi toegankelijkheid Landgoed Nieuw Leeuwenhorst, een park langs de Gooweg. Archieffoto: Dick Hogewoning tegenover. Bij de ingang aan de Gooweg (aan het Westeinde is er nog een) ligt een parkeerter- reintje dat nooit vol is en het landgoed beschikt over een uitgezette wandelroute, de drie kilometer lange konijnenroute. Precies een mooie lengte voor kinderen die onderweg ook nog willen spelen. De route zelf komt langs alles wat het landgoed te bieden heeft: de eendenvijver, de Pau- linaberg, de kikkervijver en het enorme grasveld annex speel weide. Wie het spelen liever voor het laatst bewaart, kan de route ook beter in die volgorde lopen. Dat betekent vanaf het parkeerterrein eerst rechtsaf langs de Gooweg en de een denvijver - dan heeft u het stuk met het irritante verkeersla waai ook meteen gehad. Wees wel gewaarschuwd: verstoren uw kinderen bij een van de uit- kijkhutten bij de eendenvijver de rust van de vaak aanwezige Ware Vogelaars, dan kunnen ze op een geïrriteerde blik reke nen. Wie komt om te spelen, moet vanaf het parkeerterrein^e ge woon linksaf gaan. Na luttele minuten lopen doemt de speelweide op. Wel een beetje uitkijken, want het is nogal hobbelig en er liggen de nodige konijnenkeutels. Faciliteiten biedt het landgoed verder niet. Maar zeker bij mooi weer staat langs de Gooweg op de berm tussen de weg en het fietspad vaak een rijdende snackbar. Leeuwenhorst bestaat overi gens uit twee stukken, ten oos ten en ten westen van de Gooweg. Voor het net beschre ven stuk ten westen van de Gooweg heeft u een lidmaat schapskaart van het Zuidhol lands Landschap nodig, het oostelijke stuk is gratis toegan kelijk. Ook daar liggen wat speelveldjes en u kunt er een wandelingetje maken. Maar een echte aanrader is het niet. Ingeklemd als het ligt tussen de Gooweg en de N206 zijn auto's vrijwel steeds te horen, het is ook een stuk minder mooi dan de overkant. Maar om toch een plusje te noemen: er is net als aan de overkant wel een par- keerterreintje bij. Sjaak Smakman Reageren: duinbolredactie.ld@hdc.nl door Saskia Buitelaar katwijk/noordwijk - De ge sprekken over hoe kitesurfers en badgasten in Katwijk veilig op zee en het strand kunnen vertoeven, zijn uitgesteld tot september. Vanwege de vakan tie is het volgens de gemeente niet mogelijk om eerder met de strandpolitie, de surfclub en de reddingsbrigade om tafel te gaan zitten en afspraken te ma ken. De Katwijkse Branding Surfclub heeft tot die tijd nood gedwongen een ledenstop inge steld. In juni kondigde de gemeente Katwijk, evenals Noordwijk, al aan dat de regels rondom het surfen met een vlieger strenger zouden worden gehandhaafd. De gemeenten willen voorko men dat sporters en andere badgasten elkaar in de weg zit ten. Langs de Nederlandse kust raakten de afgelopen jaren tien tallen mensen gewond bij on gelukken, vaak met ongeoefen de kitesurfers. In Katwijk zijn tot nog toe geen ongelukken met kitesurfers ge beurd. Wat de gemeente en de politie betreft, is het daarom niet zo'n ramp dat de bespre kingen zijn uitgesteld tot na het strandseizoen. Mafar daar is surfclub KBS het niet mee eens. „Wij willen onderhand weten waar we aan toe zijn", zegt penningmeester R. Hoek. De club hanteert een ledenstop voor kiters, verklaart ze. „Het zijn er nu 75, want we weten niet goed wat de gemeente van plan is. Die wil dat er één kite- vereniging komt voor alle kite surfers, helemaal op het noord- strand. Maar wij hebben leden die alles doen: kitesurfen, wind surfen, kanoën. Die moeten dan lid worden van twee ver enigingen?" Liever wil de KBS zelf uitbrei den, want de groeiende belang stelling is niet tegen te houden, zegt Hoek. „We hebben de ge meente gevraagd of we ons strandvak met vijftig meter mo gen uitbreiden, dan kunnen we drie extra containers plaatsen." De surfclub wil dan gelijk de strook op het strand uitbreiden waar de surfers mogen vertrek ken en landen, van vijftig naar honderd meter. „Het overgrote deel van de kiters geeft geen overlast. Maar we moe ten wel duidelijke spelregels vaststellen." Archieffoto: Dick Hogewoning Hoek baalt ervan dat de in juli geplande gesprekken nu zijn uitgesteld. „Wij moeten het van het voor- en naseizoen hebben. Half augustus wordt het strand leger en komt er meer wind, dan willen wij er volop tegen aan kunnen." Vooral omdat de surfclub zelf maatregelen heeft genomen voor extra veiligheid. Nieuwe leden zijn verplicht om les te nemen bij de kitesurf- school van Hans van Weeghel op het strand naast de Uitwate ring, de tweede plek waar kiters mogen komen. De kiters zijn bovendien ver plicht voor 10 euro een groen t- shirt bij de club te kopen, zodat ze herkenbaar zijn als leden van de surfclub en daar mogen lan den. Buitenstaanders wordt de toegang ontzegd. Wanneer zij elders op het strand vertrekken of landen, mag de politie ze be keuren. In Noordwijk zijn soortgelijke afspraken gemaakt. Die wor den, meldt de gemeente, goed nageleefd en maandelijks is er een evaluatie om te kijken of er aanpassingen nodig zijn. Kite surfers in Noordwijk moeten een herkenbaar lycra-vestje dragen. De afspraken worden binnenkort opgehangen op de zijkant van de containers van de surfclub. De politie contro leert wel, maar deelt in Noord wijk nog geen bekeuringen uit aan kitesurfers die zich niet aan de regels houden, zegt de woordvoerder. „We zijn nog in de waarschuwingsfase, tot ie dereen de regels kent." In Katwijk zal de politie niet schromen om meteen te bekeu- ren, zegt coördinator van het recreatieteam op de strandpost, J. Hoek. Hoewel het overleg over kitesurfen in Katwijk is uit gesteld, is wel afgesproken dat de politie strenger optreedt. „Waarschuwingen geven we niet meer. Wie tussen de zwem mers surft krijgt meteen een proces-verbaal. Het Openbaar Ministerie legt dan een boete op." Hoewel de problemen met kite surfers in Katwijk meevallen, pleit hij voor extra afspraken. Wat hem betreft moeten surfers standaard een zwemvest dra gen en een mes meenemen, om zich in noodgevallen uit de tou wen los te snijden. Liefst ziet hij dat de vereniging zorgt voor een strandmeester, die alle sur fers in de gaten houdt. Hij denkt zelfs aan brevetten, om beginners bij slecht weer aan de kant te kunnen houden. „We moeten ervoor waken om het kitesurfen in een zwart dag licht te plaatsen. Het overgrote deel geeft geen overlast. Het is een mooie sport, ook om te zien. Maar we moeten wel dui delijke spelregels vaststellen. Anders moeten de goeien on der de kwaaien lijden." Toevallig moest de Katwijkse Reddings Brigade dinsdag twee onervaren kiters te hulp komen, zegt bestuurslid W. Kroon van I de KRB. „De een was te ver ge- gaan en kon niet meer terugko men en de ander was zijnj plankje kwijt geraakt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13