Directeur ambulancedienst vindt acties ongepast 'Dit was niets geweest voor Joop met zijn hernia fe™ REGIO t Rechter stuurt aan op schikking van Kings Valley met gemeente lerenwerker it klacht in Jegstgeest ren alert irand in idekerk Onze baby-olifant is gek op pootjebaden! Taakstraf voor stelende barakkenbewoner Schoof pleit voor generaal pardon Y 'fitst - Een 39-jarige au- liliste uit Oegstgeest heeft m in beschonken toe- fop de Aldo van Eycklaan jarige skater aangereden, jgen stak de weg over vrouw tegen hem op ij is voor controle over- it naar het Rijnland Zie- r in Leiderdorp. De bleek bijna driemaal de tane hoeveelheid alcohol bloed te hebben. Haar is ingevorderd. erdorp krijgt vezelkabels - Kabelexploitant a begint op 11 augustus in Leiderdorp met de ging van kabels die in de [liggen. Koperen kabels V vervangen door kabels tsvezel. Hierdoor wordt hverk straks geschikt perlei nieuwe toepassin- jpals snel internetverkeer, jerk duurt ongeveer twee Ten. Casema voert ze bui- Ispits uit, om overlast ferkeer te voorkomen. neinen |e bus aan den run - Wie VOl- veek ergens tussen Den iouda en Haarlem in bus van Connexxion lopt de kans daar ineens jog te staan met een Ro- soldaat. De soldaten dewerkers van het Al- themapark Archeon die uitdelen over het Groot is Festival dat vanaf za- l augustus voor de vier- in Archeon plaatsheeft, het festival geven meer iderd Britse Romeinen jhows en demonstra- festival duurt tot en 17 augustus. HST rJij b in ol ijjegen Werknemers: 'Als de werkgevers een beetje ballen hadden, waren we er allang uit' door Nancy Ubert vervolg voorpagina alphen aan den run - Werkoverleg heet de bijeenkomst die de medewerkers van de ambu lancedienst Zuid-Holland Noord (AZN) en Rijn en Venen gistermiddag in de garage van de Al- phense post aan de Vorkweg houden. „Noe men we het werkonderbreking of actie, dan hebben we de poppen aan het dansen", klinkt het. Directeur Opstelten is niet blij met de ont wikkelingen en de dreigende stiptheidsacties. Hij weigert bij het overleg aanwezig te zijn en het personeel te betalen voor de uren waarin wordt vergaderd. Opstelten heeft in een brief laten weten dat hij acties verre van gepast vindt. Als de mede werkers besluiten vanaf maandag met de lan delijke stiptheidsacties mee te doen, is hij van plan om de actievoerders op hun salaris te korten. „Wij trekken ons niets van die hou ding aan. Onze collega's van ambulance dienst De Jong laten zich meer intimideren", aldus een ambulancebroeder. „Die durven ook niet te komen." Tussen de mensen in de felgroene bedrijfskleding zit Willem Balvert. Hij wordt in augustus 56 jaar. Als de werkge vers van de particuliere ambulancedienst te gemoet komen aan de eisen van de FNV en de CNV, kan hij binnenkort met leeftijdspen sioen. „Ik heb daar natuurlijk al over nage dacht. Vorig jaar wilde ik daar nog niet aan, maar de laatste tijd valt het werk mij zwaar der. Vooral de nachtdiensten hollen me uit. Als we een kind onder een vrachtwagen moe ten halen, ben ik dagen van slag. Meer dan vroeger. Eigenlijk is het wel mooi geweest." De vakbonden willen dat voor de oudere me dewerkers als Balvert een nieuwe regeling komt. De rijksambtenaren die op de ambu lance rijden kunnen met 55 jaar uit dienst. De CAO-verschillen tussen de particuliere en pu blieke ambulancediensten zijn lange tijd groot geweest. Vorig jaar is een begin ge maakt met 'harmonisatie'. Nog niet alles is gelijkgetrokken. „We zijn al negen maanden bezig met deze soapopera", klaagt CNV-on- derhandelaar Severijns. De werkgevers kunnen kiezen. Of ze sluiten zich aan bij de regelingen die voor de rijks ambtenaren gelden, of ze stellen een functio neel leeftijdsontslag op 57-jarige leeftijd in, maar dan moet er voor werknemers vanaf 50 jaar wel een speciaal beleid komen. „Minder nacht- en piketdiensten, bijvoorbeeld", zegt Severijns. De vakbondsman begrijpt niet dat directeur Opstelten het deze middag zo laat afweten. Opstelten interpreteert het overleg als een actie en neemt dat het personeel kwa lijk. „Die houding begrijp ik niet. Bij andere bijeenkomsten in het land betuigden de di recties juist steun. Zij begrijpen dat er een op lossing moet komen, maar het probleem zit 'm in de financiën." De financiering is een mistig verhaal, vertelt Severijns het personeel. De particuliere werk gevers werken intensief samen met de publie ke. De publieke sector zit er niet op te wach ten dat de particuliere collega's het 'ouderen- geld' opeten. De twee partijen verschuilen zich achter elkaar. „Nu willen jullie werkge vers weer dat we een onderzoek laten doen. Om vast te stellen of het werk zo zwaar is als wordt beweerd. Dat zou dan het zesde onder zoek zijn in anderhalf jaar. Belachelijk. Als de werkgevers een beetje ballen hadden, waren we er allang uitgekomen." Ambulancedienst Rijn en Venen en AZN for meren vandaag elk een actieteam. Als werk gevers en vakbonden voor maandagochtend niet tot elkaar komen, beginnen de stipt heidsacties. Staken is er niet bij. Dat zou mensenlevens in gevaar brengen. En dat is voor de chauffeurs en verpleegkundigen on denkbaar. Dat blijkt ook tijdens de vergade ring in de garage van de Alphense ambulan cepost. Als een noodoproep klinkt, rijdt een ambulance binnen een paar seconden met gillende sirene weg. Zoeterwoudenaren en Stompwijkers figureren in nieuwe film van Tim Oliehoek Erik Wieffering burgemeester Tim- officiële klacht inge- igen de gemeentevoor- :De 'alternatieve' jonge- ;er in Oegstgeest voelt jriefd door de uitlatin- de woordvoerder van est in een ingezonden deze krant deed. ng klaagde een paar ;eleden in de krant dat lente te laks reageert op he graffiti. Volgens hem egstgeest sneller over- 1 verwijdering van de f tekens en ook aangif te bij de politie. Vervol- urde de gemeentevoor- jrcpen brief, die als inge- jgc kopij werd geplaatst. irief trekt de voorlichter ^htergrond in twijfel", ;n effering. „Dat pik ik Latl me week wordt een hoor- ig ver de kwestie gehou- o^elangstellenden zijn -[a niet welkom. De ge- z]beschouwt de zaak als anjne aangelegenheid. letek aan den run - Op- biburen hebben gisteren dilen dat een brandje in ik (droger uitliep op een 1 iénd. Terwijl de bewo- [het huis aan de Boom- koi Koudekerk aan den ;rvj thuis waren, sloeg de tqarm na een aanhou- piep van de droger op oen de brandweer arri- er al rook door hadden inmiddels een t het huis gered. Eén ieg bij die actie zo veel ..ir binnen dat hij voor naar het Rijnland Zie- jnoest. Ook liep de po- 7'/een brandwond op. let vermoeden bestond inUur ook al het huis van ev\ had bereikt, pakte de lsfbr de zaak grondig aan. uit Koudekerk ^swoude en een ladder- 1 d!t Alphen aan den Rijn er.e vuur bestreden. Uit- f'-r bleef de schade be- 1 een uitgebrande zol- ^fjping. De buren liepen "Ikschade op. door Judy Nihof zoeterwoude - Zwaluwen vlie gen hoog boven de begraaf plaats van de St. Janskerk in Zoeterwoude. Dat voorspelt weinig goeds. Even later komt de regen met bakken naar be neden. Regisseur Tim Oliehoek stopt onmiddellijk met de op names voor zijn nieuwe korte speelfilm The Horseless Prince. Hij kan geen regen gebruiken. „En als we wel regen of bliksem nodig hebben, dan maken we die liever zelf' zegt productie leider Robert Schmidt. „Dan kun je bovendien warm water nemen. Dat is wel zo prettig voor de acteurs." De wolkbreuk vormt een aan gename onderbreking voor de figuranten die voornamelijk uit Stompwijk, de geboorteplaats van Tim Oliehoek, en Zoeter woude komen. Het is een uitge lezen moment om koffie te drinken en uit te rusten in de pastorie. De figuranten hebben al zo lang moeten staan. Scènes moeten steeds over. Dat valt sommigen zwaar. „Het is maar goed dat Joop niet is meegekomen. Het was niets voor hem geweest met zijn her nia", fluistert een figurante in het oor van de vrouw naast haar. Als Oliehoek de dragers voor de zoveelste keer som meert om de kist te laten zak ken, snapt ze niet waarom ze niet van haar plek mag. De ca mera is alleen maar op andere figuranten gericht. Toch blijft ze de humor ervan inzien. „Ik heb het gevoel dat ik hier voor Jan Joker sta", schatert ze. „En dat gevoel heb ik al eentijd." Zo'n dertig Zoeterwoudenaren en Stompwijkers gaven gehoor aan de oproep om deze don derdagmiddag mee te doen aan een begrafenisscène in de nieu we film van Oliehoek. Een aan tal van hen is familie of behoort tot de kennissenkring van Olie hoek. Zo is zijn stiefmoeder - „Ik zeg liever kunstmoeder" - Marga Stijnman erbij, evenals zijn tante Adriana Oliehoek. „Als je meedoet, zorg ik dat je in beeld komt, zei Tim tegen me", aldus Adriana ,die dol is op haar neef. „Ik heb ook wel eens in een reclamefilmpje van hem meegedaan. Moest mijn gebit uit!! Wat ik allemaal niet Acteurs en figuranten trekken hun ernstigste gezicht. Foto: Dick Hogewoning doe voor dat kind." Zoeterwoudenaar Sjaak van der Salm kent Oliehoek niet. Hij be sloot mee te doen toen pastoor Van der Plas na de mis in de St. Janskerk vroeg of hij zin had om te figureren. „Ik heb nu de tijd en wilde het wel eens mee maken", zegt de voormalige melkveehouder. Hij verkocht onlangs zijn boerderij aan zijn buurman. Hij helpt er nog vrij wel dagelijks een handje mee, maar de verantwoordelijkheid ligt nu bij een ander en dat be valt hem goed. Marilyn Numan is één van de weinige figuranten van elders. Zij woont in Haarlem en is be vriend met productieleider Ro bert Schmidt. Hij vroeg haar om mee te doen. Lang heeft ze niet in haar kast hoeven te zoe ken naar de benodigde stemmi ge kleding. „Ik draag bijna al leen maar zwart. Ik had ook nog een grote zwarte hoed op willen doen, maar volgens Ro bert kon ik die beter thuislaten. Dan zou ik te veel opvallen." Het verhaal van The Horseless Prince is voor een deel geba seerd op eigen ervaringen van Tim Oliehoek, die op zijn 24ste al een paar films op zijn naam heeft staan. Oliehoek was zeven jaar toen zijn moeder stierf aan een ernstige ziekte. Hoe ze eruit zag in haar kist, is hem altijd bijgebleven. „Ze leek op Sneeuwwitje". Met dat gegeven ging de regisseur aan de slag. In de film gaat de zevenjarige Pim op zoek naar de prins die zijn overleden moeder wakker kan kussen. De rol van Pim wordt gespeeld door Joep Truy- en uit Den Haag. „Hij ziet eruit als een jongen van zeven jaar, maar hij is al tien. Oud genoeg om hem goed te kunnen regis seren. Bovendien heeft hij een goed koppie en mooie oogjes." Victor Reinier (Baantjer) en Mi- ryanna van Reeden (Westen wind) spelen de vader en moe der van Pim. Zes dagen heeft Oliehoek om de film op te nemen. Wat over blijft is een rolprent van tien minuten, die als voorfilm in de bioscopen te zien zal zijn. The Horseless Prince is een vinger oefening voor de geplande lan ge actiefilm Vet Hard'. Deze wil Oliehoek met hetzelfde produc tieteam maken. Volgens zijn apetrotse 'kunstmoeder' Marga Stijnman heeft de gedrevenheid van de filmmaker te maken met zijn behoefte aan aandacht. „Tim staat graag in de belang stelling. Waarom hij geen ac teur is geworden? Tim wil de touwtjes in handen hebben." (advertentie) i\ Alphens bedrijf moet ondernemingsplan maken 2003 jaar van de REUZEN in Diergaarde Blijdorp www.diergaardcblijdorp.nl Abraham van Stolkweg, Rotterdar oegstgeest/den haag- Een 21- jarige man heeft van de Haagse politierechter een taakstraf van 58 uur gekregen voor diefstal van waardepapieren, een fiets (advertentie) in (J E f.\° BELPLEIN 4, afslag 6, gratis parkeren. Meer info: 071 - 541 65 8 www.meubelplein-leiderdorp.nl en amfetaminepillen. Daar naast kreeg hij gisteren een voorwaardelijke gevangenis straf van twee weken. Politie agenten, die op zoek waren naar pistolen, ontdekten de buit op zijn kamer in de stu dentenbarakken in Oegstgeest op 25 juni vorig jaar. Toen de bewoner even later op een ge stolen mountainbike kwam aanrijden, werd hij gearres teerd. De OV-jaarkaart en het pas poort waren afkomstig uit por temonnees die hij eerder in Lei den en Oegstgeest had gesto len. De fiets had hij gekocht van vrienden, van wie hij wist dat die wel eens fietsen stalen. De rechter vond dan ook dat de man zich schuldig had gemaakt aan heling. Ook zou de bewo ner van de studentenkamer twee pistolen bezitten, maar de politie kon ze niet vinden. De man woont inmiddels weer bij zijn ouders in Zwijndrecht. Zijn periode in de Oegstgeestse studentenbarakken noemde hij tegenover de rechter 'een slech te periode', waarin hij allerlei soorten harddrugs door elkaar gebruikte en stal. Ook had de omgeving van de verpauperde barakken een slechte invloed op de man. Hij verklaarde: „Ze noemden het niet voor niets de 'vuilnisbelt van de SLS'. Er werd daar van alles gedaan." Nu de man weer bij zijn ouders woont, steelt hij niet meer. Zijn drugsgebruik beperkt zich tot af en toe een blowtje en hij heeft een vaste baan, zo hield hij de rechter voor. door Nancy Ubert alphen aan den run - De eige naren van Kings Valley, het Egyptische eethuis aan de Al phense Hooftstraat, hebben twee weken de tijd om een on dernemingsplan aan de ge meente voor te leggen. Rechter Dedel gaf daartoe gisteren op dracht. Ze hoopt dat de ge meente Alphen aan den Rijn, die wil dat de horecatent ver dwijnt, en uitbaters het eens worden. De komende twee we ken mag de tent openblijven, in afwachting op de rechterlijke uitspraak. Burgemeester en wethouders zijn het beu dat Kings Valley al een paar maanden zonder ver gunning draait. Ook veranderen de ondernemers telkens van koers. De eigenaren mochten hun zaak beginnen op voor waarde dat die onder de licht ste horecacategorie zou vallen. Wat de gemeente daarmee be doelt, vindt de rechter onduide lijk. Kings Valley moet volgens de gemeente een soort broodjes zaak zijn, waar ook het winke lende publiek terecht kan. Daarom zou het eethuis van tien tot tien open zijn. De ope ningstijden zijn, zonder overleg met de gemeente, verlegd. In Kings Valley begon het pas om een uur of drie 's middags te le ven en de zaak bleef tot diep in de nacht open. De onderne mers hadden ontdekt dat juist 's avonds het meest te verdie nen was. De gemeente was niet blij met die illegale actie. Bo vendien hadden drie horecaon dernemers uit de buurt uit broodnijd een brief aan de ge meente gestuurd dat zij Kings Valley liever zagen gaan dan ko men. Aangezien eigenaar Karim Ifrandi en zijn compagnon Ali El-Biali nog geen exploitatiever gunning hadden en de zaak toch bleven runnen, besloot de gemeente een einde te maken aan de illegale praktijken. Het tweetal hing een fikse dwang som boven het hoofd. De ondernemers pikten de dreigementen niet en namen advocaat C. Emeis van het Al phense kantoor La Gro in de arm. Bij de rechter vroeg Kings Valley een voorlopige voorzie ning aan om te zorgen dat de onderneming kan blijven draai en. Dat is hard nodig volgens Emeis, want de heren hebben tienduizenden euro's in hun 'droom' gestoken. Er is omzet nodig om uit de schulden te ko men. De juridische adviseurs van de gemeente vroegen zich af waar de ondernemers het geld vandaan haalden voor zo'n dure advocaat. De Egyptenaren hadden namelijk beweerd geen geld te hebben om iemand in te huren die een goed onderne mingsplan kan schrijven. Dat bedrijfsplan wil de gemeente zien, anders doet zij niet langer zaken met de ondernemers. Rechter Dedel liet doorscheme ren dat op beide partijen wel iets aan te merken is. De com municatie tussen de twee was erbarmelijk, de ondernemers ontpopten zich niet tot de be trouwbaarste starters en de ge meente had duidelijker moeten zijn over wat kan en mag. Het bestemmingsplan maakt de si tuatie er niet duidelijker op. Ad vocaat Emeis had bijvoorbeeld op de valreep ontdekt dat een McDonald's volgens het be stemmingsplan ook onder de lichtste horecacategorie valt, net als Kings Valley. De ham burgergigant is ook van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat open. „Dus waarom Kings Val ley niet." De advocaat had hier mee een punt. Rechter Dedel hoopt dat de partijen het op een akkoordje gooien. De ondernemers moe ten een bedrijfsplan aan de ge meente overleggen waarin staat op hoe zij aan het werk gaan. „Als we een soort McDonald's gaan runnen, is het dus oké", concludeerden de ondeme- door Janneke Dijke alphen aan den rijn - Een generaal pardon voor asiel zoekers cüe al jaren in Ne derland verblijven. Burge meester Schoof van Alphen aan den Rijn uitte deze har tenkreet gistermiddag tij dens de receptie waarin hij afscheid nam van het asiel zoekerscentrum Getaneh Tessema, dat dichtgaat. Vol gens Schoof is een generaal pardon een 'blijk van Neder landse beschaving'. „Het zou de regering van CDA, WD en D66 sieren als zij voor één keer schoon schip maakt en oude gevallen waarbij geen sprake is van crimineel ge drag of oorlogsmisdaden, le galiseert", aldus de D66'er. Het doet de burgemeester pijn te zien hoeveel vluchte lingengezinnen er zijn die al jaren in Alphen wonen, vol ledig ingeburgerd zijn en toch niet in Nederland mo gen blijven. Hij noemde een gezin waarvan de vader zwaar gehandicapt is en bei de ouders getraumatiseerd zijn. Zonder psychiatrische behandeling, in hun land niet beschikbaar, kunnen ze niet. Of het gezin dat zeven jaar geleden eerst voet op Duitse bodem zette voordat het in Nederland asiel aan vroeg, en daarom nu geen verblijfsvergunning krijgt. „Het flinke, stringente en harde vreemdelingenbeleid dat we in Nederland kennen kan ik voor nieuwkomers nog wel billijken", aldus Schoof. Maar voor de vele duizenden mensen die hier al jaren wonen, vindt hij het onmenselijk. Schoof stak het personeel van het COA, het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers, een hart onder de riem en sprak zijn respect voor hen uit. „Je zult het maar moeten doen: het rijksbeleid uitvoe ren, direct geconfronteerd worden met heftige emoties, schrijnende situaties, stui tende toestanden." Dat COA-personeel heeft het asielzoekerscentrum (AZC) de afgelopen weken achter zich gelaten om elders aan de slag te gaan. Het Getaneh Tessema Centrum moet dicht omdat er steeds min der asielzoekers in Neder land zijn. Zo'n vier maanden geleden vertrokken de eerste tachtig bewoners naar het AZC in Leiden. Zij hadden het 'geluk' dat ze vanwege een medische behandeling in de buurt mogen blijven. Andere asielzoekers zijn overgeplaatst naar onder an dere Dronten, Franeker en Oude Pekela. Volgens loca tiecoördinator Peter Tim- mers is de verhuizing van asielzoekers boven verwach ting goed gegaan. Ontrui mingsprocedures, als bewo ners weigeren te vertrekken, waren in Alphen niet nodig. Zo zijn er wel meer zaken waarin het Alphense cen trum uitblonk, vinden de medewerkers. De manier van werken bijvoorbeeld, waarover ruim voor de ope ning in 1998 werd nage dacht. „Bij andere centra kon het personeel pas na denken als de bewoners er al waren. Hier begonnen we al drie maanden voor de ope ning met het bedenken van een visie", zegt Raymond Hartman. Het gezellige grand café op het terrein is hiervan het gevolg. „Als je wilt dat bewoners zich ont plooien, moet je investeren in iets moois. Een linoleum- vloer met witte stoeltjes, zo als in andere AZC's, daagt niet uit. Deze houten vloer en gezellige caféstoeltjes doen dat wel." ag 25 JULI 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11