REGIO Een bidon uit Wassenaar is stoei Bezwaarde hervormden en hun onderkomen(s C R L lH Jan van Wim van Henk NAVRAAG Het loopt de spuigaten uit met de Nederlandse taxichauffeurs, vindt minister Peijs. Rijvaardigheid, klantvriendelijkheid, kennis van het voertuig, 'Voor studenten is straks »<*- 11 i .y gelgeving en geen plek meer op de taxi ehbo moe ten van de bewindsvrouw vanaf volgend jaar in een examen worden getoetst. ERWIN VAN EEKHOUT van het Leidse taxibedrijf De Diplomaat ziet voor de Leidse regio geen noodzaak. Is het echt zo erg? „Ik kan alleen spreken over de plaats waar ik zelf werk, Leiden en omgeving. En dan zeg ik: nee, het is niet zo erg. Op het Leidse sta tion wordt redelijke service verleend, vind ik. Er is hier geen sprake van wildgroei." Zijn taxichauffeurs nu juist goede of slechte chauffeurs? „Taxichauffeurs zijn in principe goede chauffeurs. Ze zullen mis schien iets scherper rijden dan de gemiddelde bestuurder, omdat in de taxibranche tijd letterlijk geld is. Maar ze zijn getraind en hebben veel rijervaring, dat maakt ze betere chauffeurs. Bovendien kunt u van mij aannemen dat geen enkele taxi chauffeur de behoefte heeft om er gens tegen aan te rijden." Gaat zo'n examen helpen? „Nou, mijn grote bezwaar is dat je parttime-chauffeurs, zoals studen ten, bijna uitsluit. Die gaan geen examen doen voor een bijbaantje. Of het kost de werkgever te veel in verhouding tot het aantal uren dat zulke parttimers werken. Mijn erva ring is juist dat studenten de netste chauffeurs zijn die je in je auto kunt hebben. Maar misschien zijn er wel groepen beroepschauffeurs waar je met zon examen wat kaf van het koren kan scheiden." Wat zou er volgens u in zo'n examen getest moeten worden? „One moment, please. Sorry, ik heb een klant. Kan ik straks terug bellen?" ,Ja. daar ben ik weer. Wat moet er getest worden? De klachten die ik wel eens hoor, vooral over nieuwe chauffeurs, zijn dat ze de weg niet meteen weten en dat ze gebrekkig Nederlands spreken. Zijn dat precies de twee dingen die de minister niet wil examineren? Voertuigkennis, tja... een lampje vervangen kan iedereen wel. EHBO kan handig zijn, hoewel ik het in vijftien jaar nog niet één keer nodig heb gehad. Maar dienstbaarheid dat moet in je zitten. Dat is moeilijk aan te leren. Ik heb de indruk dat er vaak over taxi's wordt gepraat, zonder dat wordt gekeken naar waar het echt om gaat. Dit is weer zo'n voorbeeld." Waar gaat het dan om? „Als de klant instapt, moet hij er op kunnen vertrouwen dat hij zo vlot, veilig en goed mogelijk op de juiste plaats komt. Daarbij is klantvriendelijkheid belangrijk. Als die dienstbaarheid niet in je zit, moet je dit vak niet beoefenen. Je moet met een omaatje naar 12 hoog willen lopen, terwijl daar misschien geen fooi tegenover staat." tekst: Eric de Jager foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, dinsdag 25 juli LEIDEN - De Wassenaarse zakenman J. Platteel wil de Stadsgehoor zaal kopen en er een warenhuis van maken. Hij heeft een aanbod ge daan aan de gemeente Leiden, waar men het voorstel serieus in over weging neemt. Platteel, die een beleggingsmaatschappij in onroerend goed heeft, wil voor de aankoop van het gebouw één miljoen gulden neertellen. Dat is exclusief de grond, hij gaat er van uit dat de gemeen te die in erfpacht wil uitgeven. Op de exploitatie van de Stadsgehoor zaal moet steeds meer geld worden toegelegd. Het tekort bedroeg in 1976 nog zo'n 423.000 gulden, maar volgens een woordvoerder van de gemeente mag er inmiddels wel worden gerekend op een verlies post van een half miljoen per jaar. In 1976 concludeerden ambtena ren van de gemeente in een rapport dat de opbrengsten van de zaal- huur te laag waren om de gemaakte kosten te kunnen dekken. Met an dere woorden: sluiting zou goedkoper zijn. ANNO 1978, dinsdag 25 juli WARMOND - De Werkgroep Vakantie-Aktiviteiten, de Jeugdraad Warmond en Kommunikatie Warmond zijn begonnen met vakantie activiteiten voor de jeugd. Het werd een geslaagd begin. In park Groot Leerust vond een mode-show en een songfestival plaats. Som mige kinderen kwamen verkleed naar het park toe. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n-v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie; Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5fi7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za; 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. had( 1 hel *eg b ,ir bii naai Team C$C In kleine steden en dorpen had je vroeger veel families met dezelfde achternaam. Het aantal voornamen was toen ook nog niet zo uitgebreid als nu: geen Tess, Pien of Fatima, geen Milan, Finn of Ouissan. Nee, gewoon Jan, Piet, Wim, Kees of Henk. Of Annie, Marietje en Bep. Vooruit, Hans deed ook fors mee. Maar door dat gebrek aan namen kon het voorkomen dat je in een dorp zes mensen had die dezelfde naam droegen. Laat ik een voor beeld geven. In Leiden is de naam Selier nogal in zwang en dat kon een aantal van zes Jannen Selier en drie Beppen Selier opleveren. Dat is on handig. Want als je wilt vertellen dat Jan Selier gaat trouwen, dan weet je niet zeker welke Jan deze sprong in het duister gaat wagen. Dus er moest wat op gevonden worden om die dubbelzinnigheid te vermijden. Stel: 1 je hebt zo'n Jan Selier. Maar daar waren er dus nog 5 van. Nou heet de vader van de Jan Selier over wie we het nu hebben: Wim. Je noemt hem dus Jan van Wim Selier. Er is echter nog een Jan Selier wiens vader Wim heet. Dan nemen we onze toevlucht tot de grootvader. De grootvader van onze Jan van Wim heet Henk. En dus wordt onze Jan voluit aangeduid met Jan van Wim van Henk Selier. En als dat allemaal nog niet genoeg is, dan haal je ook de overgrootvader er nog bij: Jan van Wim van Henk van Adriaan. Een dergelijke naamgeving om ver warring uit de weg te gaan, komt ook in Leiden en omgeving voor. Niek de Wmter uit Noorwijkerhout vertelt daar over: "Mijn grootmoeder is, net als ik, geboren en getogen in Noord- wijkerhout. Ze woont er nu al 77 jaar en is nog steeds kwiek en vief. Ze heeft het dorp zien uitgroeien van een kleine gemeenschap van, naar ik dacht, zo'n 3000 inwoners tot de meer dan 15.000 nu en van de geves tigde orde weet ze nog steeds, zeker als ze dezelfde voor- en achternaam droegen: die is er een van die en die HDC 970 wassenaar - Wat nou, geen Nederlands succes in de Tour de France? Tacx BV, een Wassenaarse fabrikant van fietsaccessoires, is bijzonder opge togen met de tot nu toe behaalde resultaten. Dankzij de successen van door Tacx gesponsor de wielerploegen staat het bedrijf meer dan ooit in de schijnwerpers. De naam wordt nogal eens op z'n Engels uit gesproken, Tex, en dat klinkt natuurlijk reuze hip. Maar het is gewoon Tacx, op z'n Hollands dus, naar Wassenaarder Koos Tacx senior die in 1957 een doodgewone fietsenwinkel over nam. Hij legde daarmee de basis voor een op merkelijk en succesvol bedrijf in fietsaccessoi res, dat inmiddels hypermoderne hometrai ners aflevert, net als ergotrainers, gereed schappen, fietsdragers en vooral heel veel bidons. Sinds een paar jaar prijst het bedrijf zijn bidons aan via sponsoring van professionele wielerploegen. Vijf daarvan zijn nu in de Tour actief, waaronder Rabobank, ONCE en het succesvolle CSC. En die sponsoring werkt, zegt André Möhlmann van Tacx BV. „We komen er veel mee in beeld. En plezierwielrenners ko pen ze vervolgens ook, hè. Een officiële Rabo- bidon, dat is stoer." Hometrainers zijn de tweede specialiteit van Tacx. Sterker: het tamelijk onbekende Wasse naarse bedrijf is naar eigen zeggen wereldwijd marktleider op het vlak van de stilstaande fiets. En om die positie te behouden, blijft het be drijf innovatief. Zo lanceerde het recentelijk de i-Magic Virtual Reality Trainer. Gewoon met twee wielen, dat nog wel, maar ook met iets nieuws: software waarmee je virtueel de mooi ste etappes kunt rijden. Dus gewoon in de slaapkamer zweten op de hometrainer, maar voor je neus de computer met daarop specta culaire beelden van afdalingen en beklimmin gen. „Binnenkort leveren we een cd-rom met onder meer het parcours van de Alpe d'Huez", glimt Möhlmann. De bidon steekt bij dergelijke producten wel erg simpel af, maar Tacx blijft het plastic drinkbus je voor fietsers trouw. Voor een nieuw model bidonhouder ontving het bedrijf dit jaar zelfs de prestigieuze IF Design Award. En doordat de bidon zo'n opv allend onderdeel van de fietssport is, legt Möhlmann uit, een ding dat vaak in beeld komt, is het makkelijk publicitair scoren als de grote jongens bij de beklimming van de Tourmalet aan een Wasse naars busje lurken. is getrouwd met een van die. Zo ben ik zelf Niek van Leen van Arie de bril de Winter'. Even een klein uitstapje naar Bra bant waar deze vorm van benoemen resulteerde in het krachtwoord Jezus van Merante of Jiirekes van Merante. Ik heb jaren geworsteld met de vraag hoe ik die uitroep kon verklaren. Me rante was de naam van een dorpje in Portugal en daar werd een zwart Je- zusbeeldje vereerd. Maar ja, waarom zou met in Brabant weten dat daar zo'n beeldje stond? En daar een vloek op baseren? De oplossing was, zoals alle oplossingen, heel eenvou dig. Maar dan moet je wel wéten dat mensen vaak op de hierboven be schreven manier naar hun (voorou ders worden genoemd. En je moet iets van het christendom weten. En dat wisten de Brabanders vroeger wel. Ze waren ervan op de hoogte dat de moeder van Jezus Maria heet te. En zelfs ook dat de moeder van Maria op haar beurt weer Anna was genaamd. Dus Jezus was: Jezus van Maria van Anna en dat werd op z'n Brabants verbasterd tot Jezus van Merante (want Anna wordt daar vaam als Ant of Aan t uitgesproken). Thijs. In het Bargoens zitten flink wat seksuele woorden die zijn geba seerd op namen of op verwant schapsaanduidingen. Zo ken ik uit Enno Endts mooie 'Bargoens Woor denboek' als benaming voor het mannelijk lid: Frederik, Gerrit, Jan, ook wel uitgebreid tot Jan zonder LEIDS D gaat? Nou, in ieder geval be treft het mensen die de kerk en haar dienst zeer trouw zijn. Katwijk aan Zee wordt wel 'de grootste Hervormde Gemeen te van Nederland' genoemd. Maar er is van dat grote aantal hervormden relatief bezien maar een klein percentage dat trouw meeleeft met de kerk en haar dienst. Het aantal hervormden bijvoorbeeld dat zondags tweemaal ter kerke IALECT gaat is ten opzichte van het totaal aantal hervormde lid maten niet zo groot. En tot de groep getrouwen die meeleeft en meedenkt en mee-offert, behoren nou die bezwaarden waar we het hier over hebben. Ofwel: het is een groep men sen die in de afgelopen jaren door hun trouw aan de kerk en hun meeleven met die kerk ook financieel die kerk goed gesteund hebben. Dat is voor mij wel een zekerheid. Die groep bezwaarden is dat kerk volk, dat zijn verantwoorde lijkheden in kerkgang en of ferdienst kent en daar naar handelt. Die altijd op hun post waren als er in de kerk wat gebeuren moest. Die lief de voor die kerk hebben be toond. Niet zomaar een stelle tje papieren leden dus. En die mensen zullen straks, in ge volge hun handelen om des gewetens wil, zonder kerkelijk (e) gebouw(en) zitten? 't Zou toch een grote schande zijn als daar uiteindelijk een we reldse rechter aan te pas moet komen om een verschil aan gaande toewijzen van kerkge bouwen te beslechten? Niemand zal een splitsing van de Hervormde kerk in Katwijk begeren. Deze groep be zwaarden wel het allerminst. (noej handjes, Bello, of ome Jan, /Een j. ger. Als een meisje haar rokLt ve zins omhoog heeft en er 'infjur c gelijk is dan heet dat Bellevf hac] la Schoonzicht en de menst^ wordt vriendelijk eufemistiJWa_ geduid met opoe (is over). Leids kent een aantal van d^ ele (dat is toch een mooiere dan met ks?) 'namen'. Thijs ^\ee mannelijk geslachtsdeel in een netje als 'Hij loop in ze naku^ Thijs'. En alias (want dat h(^sc^ ook zeker bij de namen) vol meltje'. Wim Kooremans va" altijd als hij de kinderen in I "Goed je alias wassen!'. Mai niet helemaal zeker van of I Leids is of familietaai. Ik hoor dat graag van u! j Reacties en tips voor deze rii i kunt u sturen naar de redac 1 deze krant, Postbus 54, 2306 den, onder vermelding van J B brieksnaam 'Leids dialect'. I D naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl ft, afs Hans Heestermans In het Leidsch Dagblad van dinsdag 1 juli las ik het artikel 'Bezwaarden Katwijk moeten geld en Oude kerk krijgen' over het al dan niet recht heb ben op, c.q. toegewezen krij gen van één van de (monu mentale) kerkgebouwen aan de groep verontruste her vormden in Katwijk die niet meegaan in de PKN. Los van het feit of ikzelf wel of niet 'in de PKN' wil of daar mijn plaats vind, het volgende. Over welke mensen spreken we eigenlijk als we het over deze groep bezwaarden heb ben? Over een groep mensen die - nog steeds - de ontwik kelingen in de kerk, uitlopend op de nieuwe kerk die straks PKN heet, met zorg gadeslaat. Mensen die nu nog steeds, luisterend naar hun gefun deerde overtuiging in hun ge weten en daar naar hande lend, niet de PKN zo die nu 'op stapel staat' hebben ge wild. En tot voor kort waren ze zeker niet de enigen, want wie de geschiedenis van de oprichting van de SOW-ker- ken een beetje heeft gevolgd, weet dat er van alle kanten, dus door alle richtingen of modaliteiten, wel op de ene of andere manier bezwaar is ge maakt tegen de kerkfusie. 'Hervormd Katwijk, pas op uw tellen.' Archieffoto-. Frans Roomer Veelal waren dat bezwaren gebaseerd op totaal uiteenlo pende gronden maar toch... Het hervormde kerkvolk zat dus eigenlijk niet 'om de PKN te springen'. Velen hebben bezwaren ingediend. Ik zal niet ontkennen dat er door de synode naar de bezwaren is geluisterd. Ook niet dat er ver schillende 'handreikingen' zijn gedaan - zeker wel. Maar voor de groep bezwaarden waar we het nu over hebben, is het in hun geweten, naar hun bijbelse overtuiging, nog steeds een onmogelijke zaak om mee te gaan in die pluri forme kerk. Mogen ze? Ja toch zeker! Vrijheid in geweten en daar naar te handelen is in ons land toch een verkregen goed? Wat dat dan voor mensen zijn, die groep bezwaarden waar het nu nog steeds om Echter zomaar klakke achter alles aanlopen synodaal niveau wort ®n doen ze niet. En mog Maar het ziet er naar het binnen korte tijd M®1 feit zal zijn dat er een mensen niet meegaat in'. Daarvan ben ik nie W€ min of meer overtuig v®r Jammer, maar ik mot |®ku respecteren en zal da! respecteren. Wat ik zt doen als het erop aanP16 een keuze te maken U wel of niet PKN, weet! steeds niet. Maar los soms bekruipt me hi dat die groep bezwa; 'een stelletje mensei totaal geen verstand heeft' gekwalificeerd een groep mensen dili ligt'. Maar het zijn enr*^ voor mij, die menseni nauw nemen met detox a haar dienst en haar bjburt Een groep mensen diien t toe volwaardig, vaak idrog venmatig meedeed i®nd. vormde Kerk. Straks met 1 zonder enig onderkot Ko Nee toch zeker?- HerM thu Katwijk, pas op uw teiarm piep ben i Aad vairinge Carlos Sastre vecht zich naar de overwinning in de dertiende Tour-etappe naar Ax-3 Domaines. Zijn vocht en verkoeling haalt hij in de Franse I een Wassenaarse drinkbus. CSC, Once en de Nederlandse Rabo-ploeg gebruiken de bidons van Tacx. Foto: AFP Jammer daarom dat de echte kanjers in de Tour voor een andere firma gekozen hebben. De ploegen van Jan Ullrich en Lance Arm strong drinken uit Italiaanse bidons, van Tacx' gedoodverfde bidonconcurrent Elite. „De Itali anen zien het echt als een wedstrijd tussen be drijven", zegt Möhlmann. „Die proberen zo veel mogelijk ploegen te sponsoren, dus ook de grote teams." Maar in Wassenaar zitten ze daar niet zo mee. Kwaliteit geeft uiteindelijk de doorslag, en niet wie je sponsort. Möhlmann: „Dat blijkt ook wel. Lance Armstrongs ploeg heeft dus geen contract bij ons, maar nog gewoon onze hometrainers voor ploeg. Die vindt hij namelijk beter. Kijl zijn mooie dingen." Peter Groenendijk SCHRIJVENDE LEZERS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10