ECONOMIE Nog geen noodhulp boere c Vastgoedbank FGH in handen van Rabo Stalen Monster aan de Maas in Rotterdam Vakantiewerk op camping: dagen van bijna 15 u Beter resultaat Wehkamp door modieus assortiment Schade door droogte loopt in EU op tot 5 miljard euro Onderzoek i lijnverbindii Amsterdam- Italië gaat restaurants wereldwijd kei Microsoft worstelt met markt mobiele telefonie Sta ik od een zak? Dan mag ik in de GFT-bak! SCP' woensdag 23 juli 2oo3 Deel van plastic mag in groenbak utrecht - Afbreekbaar plastic mag met ingang van 1 septem ber in de groencontainer. Ne derland is volgens de Vereni ging van Afvalverwerkers (WA) het eerste Europese land dat dit op landelijke schaal introdu ceert. De WA, verpakkingsin dustrie en supermarkten, heb ben een kiemplantlogo (zie fo to) ontworpen dat aangeeft of het plastic composteerbaar is. De verwerking van de afbreek bare plastics heeft plaats in composteerinstallaties in heel Nederland. Over twee maanden begint een uitgebreide voor lichtingscampagne om het af breekbare plastic in de gft-con tainer te deponeren. Vertrouwen 20 jaar niet zo laag den haag - Het vertrouwen van de Nederlandse consument in de economie blijft gestaag da len. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte vanmorgen bekend dat het nu is aangeland op het laagste niveau sinds ja nuari 1983. De consumenten zien steeds minder heil in het doen van grote aankopen. Zij zijn bovendien nog weer som berder geworden over de toe komst van het economisch kli maat. Dat blijkt vooral uit het feit dat 60 procent van de con sumenten denkt dat de werk loosheid de komende twaalf maanden duidelijk stijgt. Het CBS hanteert een vertrou- wensindex. Als deze nul is, is de consument neutraal in zijn ver wachtingen. In 1998 stond deze index nog op plus 25. Hij was voor het laatst nul in 1999 en is nu gezakt tot min 40. Doorzagen van Tricolor begonnen zeebrugge - Een kleine week la ter dan gepland is de Combina tie Berging Tricolor (CBT) giste ren in Het Kanaal begonnen met het doorzagen van het wrak van het Noorse vracht schip Tricolor. Rond 14.00 uur werd de zaagkabel in werking gesteld, aldus een woordvoer der van het Nederlandse ber gingsbedrijf Smit, dat de leiding heeft binnen de CBT. De Trico lor, met ruim 2800 gloednieuwe auto's aan boord, zonk 14 de cember na een aanvaring in dichte mist met een container schip. De bergers willen het 190 meter lange schip in negen stukken zagen. Gisteren is be gonnen met het achterste ge deelte van het schip. Dat is met met onder meer de machineka mer en twee olietanks als in houd het moeilijkst te bergen deel. Regels namaak aangescherpt brussel - Europa treedt stren ger op tegen vervalsingen van allerlei merkartikelen. De raad van EU-ministers stemde giste ren in met een uitbreiding van de bestaande maatregelen te gen namaak. De regels gaan juli volgend jaar in. Dan kunnen ook kleinere bedrijven gemak kelijker vragen om optreden van autoriteiten tegen namaak. Voortaan vallen ook zaken als plantensoorten en wijn met een valse oorsprongsbenaming on der de regels. Tussen de 5 en 7 procent van de wereldhandel bestaat uit vervalsingen. Ze dui ken in legio producten op: au to-onderdelen, waspoeders en insecticiden. Verder zijn kle ding, horloges, cd's en dvd's ge liefd bij de piraten. Meer geld na faillissement Groningen- De provincies Gro ningen, Drenthe en Friesland hebben 270.000 euro uitgetrok ken voor toeristen die zijn ge troffen door het faillissement van het Noord Nederlands Bu reau voor Toerisme (NNBT). De aanvankelijk toegezegde 150.000 euro bleek te weinig. Het Gelders-Overijssels Bureau voor Toerisme (GOBT) voert de schadeloosstelling uit. Maxi maal 800 boekingen komen in aanmerking voor de financiële compensatie. De gedupeerden moeten wel aantonen dat zij op geen enkele andere manier, bij voorbeeld via een annulerings verzekering hadden afgesloten, schadeloos worden gesteld. Ook moeten zij hun vordering op het NNBT overdragen aan de provincies om in aanmer king te komen voor de vergoe ding. zwolle/anp - Postorderbedrijf Wehkamp heeft het resultaat over het boekjaar 2002/2003 aanzienlijk verbeterd door de nadruk te leggen op een modi eus kledingassortiment. De om zet van moederbedrijf GUS Holland steeg met 11,5 procent tot 355 miljoen euro. Ook de verkoop van elektronica stimuleerde het resultaat. Inter net groeit hard bij de onderne ming. Circa 20 procent van de omzet realiseert het bedrijf in middels via de site van het be drijf. Niet alles ging goed het af gelopen boekjaar, dat liep tot 31 maart 2003. Het bedrijf stopt met de verkoop van wijnen, bloemen en reizen. GUS Holland bestaat grofweg uit twee ondernemingen: Weh kamp met 1300 werknemers en kredietbeheerder Transfair waar negentig mensen werken met een omzet van tussen de 5 en 10 miljoen euro. De nettwinst daalde fors van 26,8 naar 17,8 miljoen euro. In de winst over het vorige boekjaar zat een post van 16,6 miljoen euro verwerkt door veranderde boekhoudregels. GUS Holland kan het komende jaar zijn borst natmaken. Het Duitse concern Quelle is enkele weken geleden begonnen met een Nederlandse postorderon- dememing. Quelle kiest voor een identieke aanpak van de markt als Wehkamp met een dikke catalogus en een inter netsite. Wehkamp verwacht niet al te veel concurrentie. „Het bedrijf richt zich op een andere markt", aldus een woordvoerder. „Bovendien groeit de thuiswinkelmarkt." Quelle is onderdeel van het Duitse KarstadtQuelle-concem. Het is al actief met het merk Neckermann. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd - De Europese Unie is niet bereid nu ai extra geld uit te trekken voor door de aanhou dende droogte getroffen Europe se boeren. Volgens landbouwor ganisaties dreigt de schade aan de oogst op te lopen tot meer dan 5 miljard euro. EU-land- bouwcommissaris Franz Fischler wil boeren in de zwaarst getrof fen regio's echter wel op andere manieren tegemoet komen. Zo mogen ze grond die normaal ge sproken braak moet liggen, ge bruiken voor het verbouwen van voedergewassen. Dat is gisteren duidelijk gewor den tijdens overleg van de Eu ropese landbouwministers in Brussel. Diverse ministers drongen er bij Fischler op aan om boeren in de zwaarst getroffen regio's financieel tegemoet te komen, maai" volgens de Oostenrijkse landbouwcommissaris ont breekt het daarvoor aan geld. Voor het aanspreken van het Europese solidariteitsfonds, dat bedoeld is voor natuurrampen, is het nog te vroeg. Dat fonds werd vorig jaar in het leven ge roepen na de serie watersnood rampen die zich in Duitsland en Centraal-Europa voltrokken en bevat een miljard euro. Was er toen sprake van te veel water in diverse Europese lan den, nu is het omgekeerde het geval. Grote delen van Duits land, Frankrijk, Spanje, Portu gal, Italië en Oostenrijk kampen al maandenlang met extreme droogte. Ook Hongarije, Polen en Slowa kije, die in mei volgend jaar EU- lid worden, melden grote pro blemen. Een groot deel van de oogst dreigt te mislukken. In Oostenrijk zou 60 procent van de graan- en maïsoogst in gevaar zijn. Alleen in Duitsland zou de schade volgens land bouworganisaties al meer dan één miljard euro bedragen. Vooral in het Zuiden en Oosten van Duitsland is de situatie in veel regio's dramatisch omdat de extreem droge en hete zo mer werd voorafgegaan door een ongebruikelijk droog voor jaar. In Frankrijk, Italië, Portu gal en Spanje dreigt niet alleen een deel van de groente- en fruitoogst te mislukken, maar ook de teelt van voedergewas sen. Er dreigt daardoor een tekort aan wintervoer te ontstaan. Fischler maakte duidelijk 'zeer begaan' te zijn met het lot van de getroffen boeren, maar zei dat hij geen potjes meer heeft om hen financieel tegemoet te komen. Vrijwel het hele Euro pese landbouwbudget van 43 miljard euro is dit jaar al be steed of toegewezen. Fischler is wel bereid om, naast de versoepeling van de regels voor het braakleggen van grond, te kijken of getroffen boeren subsidies waar ze recht op hebben eerder uitbetaald kunnen krijgen. Daarnaast wil hij ook steun toestaan aan boeren, mits dat binnen regels geschiedt. Dat dat alleen boeren in king komen die kunnen nen dat ze méér dan 30 inkomensverlies lijden. Voor de zwaarst getro gio's geldt een inkomen van tenminste 20 proi ei minimum voor het staatssteun. Die steun 1 vendien aan Brussel gemeld. De Franse regering kiLsv gisteren al vóór de verj ri aan dat ze getroffen b< snel mogelijk' fin an 1 steunen. Versterking van positie in Randstad infc IV. mi arti N01 REK amsterdam/gpd - De Rabobank neemt de commerciële vast goedbank FGH Bank over. Daarmee verstevigt de Rabo bank haar positie op de markt voor vastgoed. FGH Bank is met een financieringsportefeuille van 4,5 miljard euro een van de drie belangrijkste vastgoedfi nanciers in Nederland, zo maakte de Rabobank vanmor gen bekend. De overname is voor de Rabo bank een belangrijke stap om vooral haar positie op de vast goedmarkt in de Randstad te versterken. De commerciële bank, nu nog onderdeel van de op een na grootste particuliere banken in Duitsland, HVB Group, richt zich vooral op de Randstad, een regio waar de Rabobank nu relatief onderver tegenwoordigd is. De overname wordt contant betaald en zal de komende maanden, na de vereiste goed keuring van De Nederlandsche Bank (DNB) en de Nederlandse Mededingingsautoriteit (Nma), worden uitgevoerd. Rabobank wilde vanmorgen niet zeggen hoeveel er voor de bank wordt betaald. De Rabobank is vooral een be kende speler op de particuliere onroerendgoedmarkt als ver strekker van hypotheeklenin gen. De totale hypotheekporte feuille bedraagt 84 miljard euro. Op de commerciële vastgoed markt is de Rabobank een aan zienlijk kleinere speler. De bank financiert de bouw-en vast goedsector met 9 miljard en be heert via de poot Rabobank Vastgoed een eigen vastgoed portefeuille van 2,5 miljard eu ro. De FGH Bank uit Utrecht, is gespecialiseerd in het financie ren van commercieel vastgoed. De bank zal na de overname door de Rabobank blijven wer ken onder de eigen merknaam, maar beschikt in de toekomst over een breder dienstenpakket en over het uitgebreide netwerk van de Rabobank. em tere door Pieter van Hove amsterdam - Het Gei Havenbedrijf Amsterc een aantal partijen late 1 W zoeken of een lijndiens >ei de havens van AmsterdT de Baltische staten en haalbaar is. X De lijndienst is gericht goedlading, zoals hou ten, consumentena elektronica en levensmi Uit een eerste inventa gebleken dat de jaarlijks 500.000 ton nen vervoeren. Het drijf Amsterdam en autoriteiten van Kiel Duitsland) ondertekei daag een samenwerk eenkomst. Afhankelijk van de uitf van het onderzoek zal we lijndienst naar ver in de eerste helft van start gaan. In de Duitse havenstad goederen verder via b v lijnverbindingen naa meer de Baltische stat< vens als Sint Petersbui Vyborg en Kaliningrad. AI Het stalen staketsel voor het nieuwe hoofdkantoor van Unilever Bestfoods wordt in september over de bestaande Blue Band-fabriek ge plaatst. Foto: GPD door Marie-Louise Thissen rotterdam/gpd - Aan de Maas op het ter rein van Unilevers margarinedochter aan de Rotterdamse Nassaukade kan iedereen de bouw van een stalen monster volgen. Het transparante kantoorgebouw met vier ver diepingen krijgt langzaam naar zeker zijn vorm. Over enkele weken is het zover. In het weekeinde van 6 en 7 september wordt de stalen constructie over de huidige Blue Band-fabriek geplaatst. Eind 2004 wordt het 'zwevende kantoor' De Brug opgeleverd. „Het stalen monster bestaat uit vijf miljoen kilo staal," vertelt directeur Anthonie Stal van Unilever Bestfoods Nederland. „Als het klaar is, zal er ruimte zijn voor 750 tot 800 mensen." Tijdens de bouw, die in het na jaar 2002 begon, zijn zij gehuisvest in pro visorische kantoren op het terrein van de Unil ever-dochter. JHK Architecten uit Utrecht ontwierp op initiatief van projectontwikkelaar Dura Ver meer De Brug, die voornamelijk bestaat uit staal en glas. De directie van Unilever koos voor dit ontwerp omdat het een voorbeeld zou zijn van een kantoorpand van de 21ste eeuw. Het stalen skelet wordt geconstrueerd door Hollandia uit Krimpen aan den IJssel. Mammoet uit Schiedam, bekend van de berging van de Russische onderzeeboot de Koersk, hijst het stalen gevaarte in de eerste weekeinde van september op zijn plaats. Het nieuwe hoofdkantoor van Unilever Be stfoods komt dan boven het Blue Band House, op 25 meter hoogte, te staan. Door de gekozen werkwijze kan De Brug worden gebouwd terwijl in de fabriek bij Unilever Bestfoods 24 uur per etmaal wordt doorgewerkt. „Wij zijn zelfs in staat om de ruimte onder het nieuwe gebouw te wijzigen zonder het nieuwe complex te de monteren", aldus een woordvoerder van Dura Vermeer. Hoeveel geld het nieuwe kantoor kost, blijft onduidelijk. De grond aan de Nassaukade is eigendom van het voedingsconcern. De Brug blijft eigendom van projectontwikke laar Dura Vermeer, daarvan zal Unilever het gebouw vervolgens huren. De eerste werknemers kunnen hun kantoor begin 2005 in gebruik nemen. Op het terrein aan de Nassaukade komt ook nog een parkeer garage. Op de plek waar nu het stalen mon ster nog staat geparkeerd, zal te zijner tijd de nieuwe stadswijk De Koopmansstad verrijzen met 250 woningen, winkels en eventueel een park. brussel/anp - De Italiaanse re gering wil samen met Italiaanse voedselbureaus en restaurant houders de bezem halen door de vele eetgelegenheden over de hele wereld die beweren Ita liaans te zijn. De 'ristoranti' kunnen een certificaat krijgen als uit een test blijkt dat er au thentieke Italiaans© spijzen worden geserveerd. De raamstickers met het op schrift Ristorante Italiano zijn niet weggelegd voor iedereen die zich Piero noemt en een bord slierten met rode smurrie bereidt. Uit een eerste onder zoek in België blijkt dat van de meer dan 1000 zogenaamd Ita liaanse restaurants niet meer dan honderd tot 150 in aan merking zouden komen voor een erkenning. Gisteren kregen de eerste Belgi sche 'Italianen' een certificaat. Italië, dit halfjaar voorzitter van de Europese Unie, had een strategisch tijdstip uitgekozen - middenin een vergadering van Europese landbouwministers - om maximale aandacht van de Europese pers te verkrijgen. Want volgens de Italianen staat veel op het spel. Veel wereldbe woners kennen het land vooral van de eenvoudige doch ver fijnde keuken. Knoeiers bezoe delen dit imago, zo meent het organisatiecomité van de certi ficering, waarvan de Italiaanse minister van Landbouw voor zitter is. „De Italiaanse keuken is een bijdrage tot het erfgoed van de mensheid en moet vei en beschermd worden geknoei en vervalsinge schrijft het comité in h - bericht. Daarin wordt aanse maaltijd verder ken met muziek en kui Onduidelijk is of het cc ooit in staat zal zijn de 60.000 restaurants buit die claimen Italiaans te keuren. De Italianen st dere Europese landen voorbeeld te volgen zotfta restaurantbezoeker o< thentieke Griekse, Frai Spaanse restaurateurs kelijk kan onderscheid charlatans. Dat zou 00 ,n steker zijn voor 'kwalit landbouw', meent het (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of verenigir $uoi um lerf por en de rgen ei ;an wo 073-5 999 795/96 KRAS I Sfeyk&kanbe-ci m.leijnse@kr Producenten vrezen machtspositie reading/anp - Microsoft is er nog niet in geslaagd voet aan de grond te krijgen in de markt voor geavanceerde mobiele te lefoons. In het tweede kwartaal van 2003 was slechts 5,9 pro cent van de zogenoemde smartphones die in Europa, het Midden-Oosten en Afrika wer den verkocht, uitgerust met Windows, het besturingssys teem van het Amerikaanse soft wareconcern. De rest van de markt was in handen van de Britse concur rent Symbian, dat onderdeel is van het technologiebedrijf Psion. Dat blijkt uit een onder zoek van het Britse bureau Canalys. Met smartphones kunnen bellers ook teksten ma ken, hun agenda beheren en e- mailen. Die informatie is uit wisselbaar met tekstbestanden uit de computer. In februari raakte Microsoft het Zuid-Koreaanse elektronica concern Samsung kwijt als partner voor de ontwikkeling van besturingssystemen voor mobiele telefoons. Samsung koos voor Symbian, waarin ook Nokia, Motorola, Siemens en Sony Ericsson deelnemingen hebben. Tot dusver zijn de meeste fabrikanten terughou dend met het aanbieden van Windows op hun telefoons. Zij vrezen de machtspositie van de softwaregigant. De Finse telecomfabrikant No kia was in het tweede kwartaal met 78 procent verreweg de grootste aanbieder van nieuwe mobieltjes die draaien onder Symbian. Een andere Symbian- gebruiker, Sony Ericsson, volg de met een marktaandeel van 15 procent. Het Franse mobiele telefoniebedrijf Orange, dat in het najaar samen met Microsoft de Orange SPV lanceerde, had 5 procent. Zowel Nokia als Sony Ericsson zag het marktaandeel groeien, met respectievelijk 8 en 11 pro cent ten opzichte van het twee de kwartaal van vorig jaar. De aanbieders van slimme mobiel tjes zijn in een hevige concur rentiestrijd verwikkeld met de producenten van zakcomputers waarmee ook mobiel kan wor den getelefoneerd. n door Sander Tromp bakkum - „Van half negen 's ochtends tot twaalf uur 's avonds?" FNV-voorzitter Lode- wijk de Waal valt zowat achter over als hij de werktijden (bijna 15 uur per dag) van de twee ac tiviteitenbegeleidsters op Cam ping Bakkum hoort. Even hier voor heeft hij nog breeduit ver haald over het feit dat vakantie krachten vaak te weinig geld vragen voor hun vakantiewerk en bovendien vaak te lang doorwerken. Met een werkbezoek aan de grootste en oudste camping van Nederland bracht hij de in valkrachten gisteren op de hoogte. Jongeren hebben na melijk ook recht op vakantieda gen en vakantiegeld, alhoewel ze dat zelf vaak niet eens weten. Hierdoor lopen ze veel geld mis. Zelfweet Lodewijk de Waal nog heel goed wat zijn eerste vakan tiebaantje was. Dat was in de tijd dat de krant Het Parool nog in Rotterdam werd bezorgd. De Waal woonde in de havenstad en bracht de kranten rond. „Zou mijn rol er soms iets mee te maken hebben dat die krant ►eter maan FNV-voorzitter Lodewijk de Waal praat in de winkel van Camping Bakkum met een van de vakantie krachten. Foto: WFA/Rein van Zanen daar nu niet meer verschijnt?" vraagt hij zich af, terwijl hij zich op een golfkarretje laat rondrij den op Camping Bakkum. Gisteren stónd de camping in het teken van het bezoek van de FNV-baas. Jongeren die in de vakantie een bijbaantje hebben, werken vaak voor het eerst, al dus De Waal. „Het is hun eerste kennismaking met het arbeids proces en dus ook met de FNV." En zo kwam het dat De Waal met in zijn kielzog een le gertje journalisten, samen met beheerder Jan Zijlstra, ping afstruinde op zoi vakantiekrachten. Bij de receptie werkt neveld, al enkele jarei kantie op de camping houdt een verhaal ov< voorwaarden, contrai het befaamde T-biljet sprake. Zonneveld gel allemaal wel. „Ik vul in via internet." Voor het geval het noi geeft De Waal haar toi foldertje. „Doe er je v< mee, het kan je geld si voegt hij eraan toe. hij nog vele vakantiel langs. Hij brengt een aan het animatieceni langs bij de superm; geïnteresseerd wat zoj schoonmaker op het verdient. Dat er bijna honderd krachten werken op dge^0z( lands grootste campir kent dat hij ze niet alli persoonlijk kan spreki dat hoeft ook niet, hel om een algemene int die heeft hij wel gekrej „Werken van 's ochteB tot 's avonds laat mag niet. Ook al heb je er n lol in." kleui 'len is narkt D

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6