'VS bieden Moskou in de ban van serie vrouwenmoorden Pyongyang verdrag aan' BUITENLAND Qusay en Uday: De Slang en De Wolf Heldenwelkom voor Jessica Lynch Verwarde schoonzus stak huis Venetiaan in brand Brandje in de Eiffeltoren Geen doodstraf voor Britten in Guantanamo Handelsbank moet economie in Irak helpen Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. ie schade door tbui Duitsland 5 irg - Hevige regenval, achtige wind, overstro- n en blikseminslagen j>n gisteren in het westen litsland veel schade ver liet. In Keulen en rond ilokkeerden omgewaaide 9 j i belangrijke doorgaande igen. De orandweer in moest liefst 370 maal ken voor meldingen van ichade, ondergelopen i en andere waterover- ieen al in een straat lagen wortelde bomen. Nie- raakte gewond, maar de ële schade loopt in de nen. Overigens kampt and verder met de droog- ner zinds 1947. omstoring Mallorca de mallorca - Ongeveer ïalf miljoen mensen zijn n getroffen door een bij- alf uur durende stroom- op de Spaanse eilanden ca en Menorca. Die was ilg van overbelasting ririt net. Bij temperaturen rradenin de schaduw ,n i overal airconditioners ïakeld. Het openbare le- iam tot stilstand. De m veer moest tientallen n uit liften bevrijden, en uitval van de verkeers- ontstond een chaos op Op veel plaatsen kwam water uit de kraan. Uit oor overvallen en omdat n contant betaald kon gingen veel winkels en scheiden nese tweeling dre - Artsen in het Singa- ziekenhuis waar onlangs ie|idingsoperatie van de Siamese tweeling Laleh m Bijani mislukte, heb- teren een soortgelijke in- uccesvol uitgevoerd. De anden oude Koreaanse ia Rang en Ji Hye, die onderrug met elkaar rergroeid, werden in een durende operatie van escheiden. De kans van de operatie was lerekend op 85 procent. 4beduidend meer dan tvingskans van onge- procent die was gege- de Iraanse zussen La leh, wier hoofden aan itzaten. De 29-jarige zussen overleden na gsoperatie kort na en vinden [en in Congo - Franse soldaten in een dorp buiten de jj :se stad Bunia 22 in m gehakte lichamen van vrouwen en kinderen :n. De Fransen deden 1st na een schietpartij zier itieleden van de Lendu- irige week vielen nog i we n doden in gevechten Lendu's en de vijan- na-stam. Om de plaat- ia- evolking te bescher n begin juni Franse sol- rei lar Bunia gestuurd. Zij echter niet het man- erpii ver buiten de stad te ierdoor is het moeilijk "w 'elen tegen te gaan die rfriten de veiligheidszone "3 Het mandaat van de awordt binnenkort uit- evenals het aantal sol- woensdag 23 juli 2003 washington/anp - De Ameri kaanse regering overweegt Noord-Korea een niet-aanvals- verdrag aan te bieden in ruil voor ontmanteling van zijn nu cleaire faciliteiten. Dat meldt The Washington Post. De VS ho pen zo de angel uit het hoogop lopende conflict met Pyongyang te halen. De VS zullen het plan onthullen tijdens een overleg met Noord- Korea, waarbij ook vertegen woordigers van China, Japan en Zuid-Korea aanwezig zullen zijn. In Washington wordt nog steeds op hoog niveau over de formulering van het voorstel gesproken, aldus de krant. De ruzie tussen Washington en Pyongyang duurt al negen maanden. In oktober liet het stalinistische regime de Ameri kanen weten in het geheim aan een kernwapenprogramma te werken. Sindsdien probeert de Amerikaanse regering de Noord-Koreanen diplomatiek te isoleren. Pyongyang eist al langer dat de regering-Bush een non-agres siepact tekent en bilateraal overleg aangaat. Pas daarna willen de Noord-Koreanen na denken over het stoppen van hun atoomprogramma. Was hington heeft steeds laten we ten nucleaire chantage niet te belonen. Maar volgens de krant denkt de Amerikaanse regering de Noord-Koreanen nu zo te heb ben geïsoleerd, onder meer van hun trouwste bondgenoot Chi na, dat zij de regering in Py ongyang prikkels kan voorhou den die beschikbaar zouden komen als zij stopt met het nu cleaire programma. Dat er spoedig een onderhoud komt tussen de VS en Noord- Korea wordt steeds duidelijker. De Zuid-Koreaanse nationale veiligheidsadviseur Ra Jong-il zei maandag nog dat de dialoog spoedig wordt hervat. Ook de Britse premier Blair liet zich na overleg met de Chinese premier Wen Jiabao in dezelfde woor den uit. Hij verwacht dat Noord-Korea binnen enkele weken bereid zal zijn opnieuw met de VS en China te praten. moskou/anp-afp - De Russi- sche hoofdstad Moskou is in de ban van een reeks moorden op vrouwen. Sinds begin juli zijn tien vrouwen op gruwelijke wij ze om het leven gebracht. De overeenkomsten tussen de slachtoffers zijn dat ze door gaans slank gebouwd en hoog opgeleid zijn en lang haar heb ben. De Moskouse politie tast nog volledig in het duister omtrent de identiteit van de mogelijke dader of daders. Sinds afgelo pen weekeinde zit de schrik er echt goed in bij de Moskovie- ten. Vier vrouwen in de leeftijd van 17 tot 35 jaar konden aan de dodenlijst worden toege voegd. Vaders laten uit angst hun dochters niet meer uit het oog, en mannen doen de bood schappen omdat vrouwen de straat niet meer op durven. De politie vermoedt dat er meerdere moordenaars actief kunnen zijn. De lichamen van afgelopen weekeinde zijn na melijk allemaal in verscheidene districten van de stad gevon den. Een moordenaar die alleen werkt, zou dat nooit kunnen doen, aldus onderzoekers. Ook in de manier waarop de vrouwen zijn vermoord, zitten sterke verschillen. In sommige gevallen was sprake van ver wurging, in de andere gevallen is geslagen met een zwaar voor werp. Ook dit kan duiden op meerdere moordenaars, aldus de politie. De eerste moord in de reeks was op 1 juli. Een stu dente van de Universiteit van Moskou was het slachtoffer. Een dag later werd het lichaam van een 17-jarige muziekstu dente op de speelplaats van een kleuterschool gevonden. Twee dagen later trof de politie het stoffelijk overschot van een 28- jarige telefoniste aan en nog eens vier dagen later het leven loze lichaam van een 25-jarige door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - De brand die maandag het huis van de Suri naamse president Ronald Vene tiaan verwoestte, is aangesto ken door zijn 55-jarige schoon zus. De schoonzus woonde sinds zes maanden bij de fami lie Venetiaan in huis en blijkt al geruime tijd in de war te zijn. De vrouw is door de politie ge arresteerd en voor observatie opgenomen in het psychia trisch centrum waar ze al eer der patiënt was. Op de avond van de brand was de schoonzus alleen thuis. Ve netiaan was eerder die dag voor een tweedaags werkbezoek ver trokken naar Brazilië, en zijn vrouw zat bij de buren. Om streeks half acht riep de schoonzus in paniek de hulp in van een agent die het huis be waakte, omdat haar slaapkamer in brand stond. De agent heeft de slaapkamer nog kunnen betreden, en zag dat kledingstukken op de vloer in brand stonden. Hij kwam niet aan blussen toe, want het vuur greep snel om zich heen. De schoonzus heeft inmiddels aan de politie toegegeven de brand te hebben gesticht. Wat haar reden daarvoor precies was, is niet duidelijk omdat ze 'een reeks onsamenhangende zaken' aanvoerde, aldus politie woordvoerder Ronald Gajad- har. De politie is zo snel mogelijk met informatie naar buiten ge komen om de 'rust in de sa menleving te behouden'. Ga- jadhar: „We hopen hiermee alle verdachtmakingen naar welke richting of groep dan ook uit de wereld helpen." Van de presi dentiële woning is niets meer over. Venetiaan, die zijn werk bezoek ondanks het incident voortzette, keert vandaag terug naar Suriname. Uday (links) spreekt met zijn broer Ousay op een Baath-congres in 2001. Foto: AP len Corsica in zich uit Hevige bosbranden het zuiden van het land Corsica al 3000 is in de as gelegd, jde Franse autoriteiten vuur zich dinsdag nog tgebreid. De brand- ijdt het vuur met be- blusvliegtuigen en he- De versterkingen die irukt voor de driehon- idweerlieden die de itrijden, zijn onvol- ibleken om het vuur itrole te krijgen. Het 5ste bosbranden op de afgelopen vijf lutoriteiten houden re let brandstichting. nin man in ia sterven I - De regering van reeft oud-dictator Idi ^stemming gegeven om nd te sterven. Mocht "fcijn thuisreis komen te 1, zal zijn lichaam van- illingsoord Saudi-Ara- len overgevlogen naar ,om daar te worden be- 1 ligt al vijf dagen [Volgens zijn artsen k moment sterven, jrdvoerder van presi- :veni liet weten dat lie kosten van de repa ir Amins lichaam op lemen. De regerings- nin (1971-79) geldt 11 de bloedigste in de e geschiedenis. Het [vind van de 'slachter 1' kostte naar schat- DOO mensen het leven. parijs/ANP - Op de bovenste verdieping van de Eiffeltoren in de Parijs heeft gisteravond kor te tijd een brand gewoed. De brand brak even na zeven uur uit en was een uurtje later ge blust. De oorzaak is nog onbe kend. Alle etages zijn direct ge- evacueerd en niemand raakte gewond. Op de top van de Eif feltoren staan zendmasten van de Franse publieke televisie en radio en het leger. Jean Bernard Bros, voorzitter van de Societé Nouvelle de la Tour Eiffel (SN- TE). De SNTE beheert het in 1889 geopende monument. Het vuur is vermoedelijk ontstaan in de meterkast. Twee weken geleden is de verlichting van de 324 meter hoge toren (inclusief vlaggenmast) geheel ver nieuwd. Jaarlijks bezoeken meer dan 6 miljoen mensen de belangrijkste attractie van Pa rijs. Sinds het gebouw open ging, passeerden ruim 204 mil joen mensen de kassa's. bagdad/ap - Saddams op een na oudste zoon Qusay werd volgens sommige bronnen op geleid tot diens opvolger. Op vergaderingen met de legertop zat hij vaak naast zijn vader. Hij was een machtige figuur, maar trad voornamelijk op dichter de schermen, in tegenstelling tot zijn luidruchtige oudere broer Uday. Qusay, de nummer 2 op de Amerikaanse lijst met ge zochte leden van het oude regi me, stond aan het hoofd van onder meer het leger, de gehei me dienst, de Republikeinse Garde en de lijfwacht van zijn vader. Qusay kreeg de bijnaam 'De Slang', vanwege de manier waarop hij een bedaarde le vensstijl paarde aan nietsont ziende wreedheid. Na de Golf oorlog van 1991 heeft hij een belangrijke rol gespeeld bij het neerslaan van de sji'itische op stand in Zuid-Irak en bij de wraakacties: talloze sji'ieten werden opgepakt, gemarteld en vermoord. Qusay was zijn vader ook van dienst bij het droogleggen van de moerassen in het zuiden, hetgeen de sji'itische Moerasa rabieren daar aan de bedelstaf bracht doordat hun traditionele leefomgeving werd vernietigd. Qusay had de leiding over de Iraakse gevangenissen en was de organisator van de opruim - acties', waarbij het probleem van overvolle gevangenissen werd opgelost door in het wilde weg gevangenen te vermoor den. Meestal door hen een ko gel door het hoofd te schieten, maar volgens een ooggetuige soms ook door hen levend in een versnipperaar te gooien. De afgelopen jaren zijn duizenden gevangenen omgebracht, zegt de mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch. Een Iraakse dissident in balling schap zei tegen het persbureau AP dat alleen Qusay en Sad dams secretaris Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, die in juni werd opgepakt, op de hoogte werden gehouden van Sad dams onderduikadres. Uday werd te roekeloos geacht om dergelijke informatie toever trouwd te krijgen. De 39-jarige Uday, nummer 3 op de Amerikaanse lijst, trad veel meer op de voorgrond dan Qusay. Hij was ook veel be ruchter. Udays bijnaam was 'De Wolf. Volgens Iraakse bal lingen moordde hij naar har- tenlust en gaf hij zijn lijfwach ten geregeld opdracht jonge vrouwen te ontvoeren, die hij vervolgens verkrachtte. Uday leek trots op zijn reputatie, maar zijn onbezonnen gedrag ging zelfs zijn vader te ver. In 1988 doodde Uday een lijf wacht van zijn vader, waarop die hem tijdelijk naar Zwitser land stuurde. Later kreeg Uday toch weer overheidsfuncties toebedeeld, en werd hij zelfs een belangrijke kandidaat voor de opvolging van Saddam. Hij stond aan het hoofd van de Fedayeen Sad dam, een paramilitaire eenheid van de Baath-partij, en werd in 1999 met 99 procent van de stemmen gekozen tot lid van het parlement, waar hij overi gens zelden een vergadering bijwoonde. Aan zijn positie als kandidaat voor de opvolging kwam een einde toen hij in 1996 gewond raakte bij een moordaanslag. Sindsdien liep hij met een stok. Uday was de eigenaar van de meest gelezen krant van Irak, Babil. Ook was hij voorzitter van het Nationaal Iraaks Olym pisch Comité, dat atleten wier prestaties onder de maat wer den geacht liet martelen. Vol gens de mensenrechtenorgani satie Indict heeft het comité ooit een groep atleten over pas gelegd asfalt laten kruipen. Uday wordt ook verantwoorde lijk geacht voor de moord op twee naar Jordanië overgelopen zwagers van hem, die onder de valse belofte van amnestie te rug naar Irak waren gelokt. Uday was trots op zijn uitbun dige garderobe, variërend van cowboylaarzen tot wapperen de, met goud geborduurde Ara bische gewaden. Hij verzamel de dure auto's met honderden tegelijk. In Udays huis in Bag dad vonden Amerikaanse sol daten behalve een ondergrond se garage vol auto's een dieren tuin met leeuwen en cheeta's, een voorraad Cubaanse sigaren met Udays naam op het bandje en voor zeker een miljoen dol lar aan wijn, sterke drank en heroïne. In zijn kantoor vonden de sol daten een voorraad van het an tidepressivum Prozac en een doe-het-zelf-aidstest. Het huis hing vol schilderijen van naakte vrouwen en uitgeprinte pomo- plaatjes van internet, voorzien van het handgeschreven com mentaar van de zoon van de grote leider. prostituee. Al deze vrouwen zijn gewurgd. Maar het moorden ging door, met een 32-jarige lerares als vijfde slachtoffer. De politie vond een zesde lichaam enige dagen later bij een meertje. Daar kwamen de vier vrouwen van afgelopen weekeinde bij. Volgens de onderzoekers is roof in niet het motief, omdat juwe len en geld niet zijn gestolen. Ook zijn er geen sporen van verkrachting aangetroffen. washington/rtr - Amerikaanse aanklagers zullen niet de dood straf eisen tegen twee Britten die vastzitten op de lucht machtbasis Guantanamo Bay op Cuba op verdenking van ter roristische activiteiten. Dat heeft de Britse procureur-gene raal Goldsmith gisteren tegen de BBC gezegd. De Verenigde Staten maakten enkele dagen geleden al bekend dat ze de berechting van enkele Britten die vastzitten op de luchtmachtbasis zullen op schorten. Het uitstel van de omstreden processen was de uitkomst van het overleg dat Blair donderdag in Washington voerde met de Amerikaanse president Bush. Londen liet al eerder weten niet gelukkig te zijn met de berech ting van Britse burgers door mi litaire commissies. De VS hou den op Guantanamo Bay 600 verdachten van terrorisme vast. Onder hen zijn negen Britten. Hun voorgenomen berechting door speciaal op te richten mi litaire commissies is omstre den, omdat deze commissies volgens velen niet voldoen aan internationaal geldende nor men met betrekking tot een eerlijke rechtsgang. bagdad/rtr-afp-anp - De Ver enigde Staten hebben gisteren een belangrijke stap gezet op weg naar herstel van de econo mie in Irak. Om orde in de cha os te scheppen, is een handels bank opgericht waarin interna tionale financiële instellingen kunnen deelnemen. De huidige commerciële banken in Irak zijn daarvoor niet kredietwaar dig genoeg, aldus het Witte Huis. Volgens The Wall Street Journal gaat een internationaal consor tium de activiteiten uitvoeren. De krant noemt daarbij onder meer het Amerikaanse JP Mor gan Chase, het Britse Standard Chartered, National Bank of Kuwait, Australia and New Zea land Banking Group en het Poolse Millennium Bank. De genoemde banken komen uit landen die de aanval op Irak steunden. Ook Deutsche Bank zou kanshebber zijn, evenals het Amerikaanse financiële concern Citigroup. ABN Amro en ING zijn in mei door de Amerikaanse overheid bena derd om eventueel mee te wer ken aan herstel van een financi eel netwerk in het verwoeste land. (advertentie) In Irak verwonde Amerikaanse soldate groeide uit tot symbool Opel heeft weer helemaal de zomer in het hoofd. Want tijdens de XXL Summer Sale kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment voor een zonnige deal. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Lopen gaat moei lijk, praten doet ze razendsnel. Gezeten in een rolstoel en voor lezend van een spiekbriefje spreekt Jessica Lynch (20) tot het Amerikaanse volk. De tot een heldin uitgegroeide krijgsgevan gene, wier redding in Irak op i april zo tot de verbeelding sprak, bedankt via de massaal toege stroomde media in iedereen die haar heeft geholpen. Vooral de Iraakse burgers en de Ameri kaanse soldaten die haar leven hebben gered. „Ik ben óók een Amerikaanse soldaat", zei ze volgens het Pentagon tegen de Special For ces die haar bevrijdden. Heel Elizabeth en Palestine in West Vriginia zijn uitgelopen om Lynch haar beloofde uitbundi ge onthaal te geven. Er zijn vlaggen, spandoeken, ballon nen en Jessi-shirts. Een van de vele bewijzen dat het leven van Lynch, Jessi voor familie en vrienden, nooit meer hetzelfde zal zijn sinds ze ongewild we reldnieuws werd. Er wordt al gestreden om het eerste inter view en de rechten voor een documentaire, boek, concert en een tv-film. Lynch werd de afgelopen maanden verpleegd in een le- gerhospitaal in Washington, waar ze duizenden brieven ont ving. Het zal nog lang duren voor ze geheel is hersteld. Lo pen is nog erg moeilijk. Het ou derlijk huis bij het gehucht Pa lestine is met particuliere giften door vrijwilligers uitgebreid en geschikt gemaakt voor rolstoel- gebruik. De jonge vrouw die soldaat werd om wat van de wereld te zien en geld te sparen voor een opleiding als kinderjuf, is nu een beroemdheid, ook al is er onenigheid over de propaganda rond haar bevrijding. Voor haar dorpsgenoten is Jessi een oor logsheld, net als de talloze an dere militairen die gewond raakten of niet levend terug keerden uit Irak. Het verhaal van Jessi begint op - de vierde dag van de oorlog, zondag 23 maart, als de helft van de 507de onderhoudscom- pagnie - 33 soldaten in 18 voer tuigen - de weg naar het cen trum van Nasiriya neemt, niet wetende dat de route is veran derd. De bevoorradingseenheid ligt achter op de rest van het konvooi. De commandant keert om en, op de terugweg wordt de eenheid overvallen door een Iraakse militie. Verschillende voertuigen bege ven het, wapens weigeren dienst. De Humvee van Jessica Lynch wordt geraakt door een raketgranaat en rijdt in op een Amerikaanse legertruck. Zes tien Amerikanen weten te vluchten. Vijf worden krijgsge vangen genomen. Jessi is ver mist, en later blijkt ook zij ge vangen te zijn genomen. In to taal komen elf soldaten om. Een vrouwelijke soldaat sterft in hetzelfde Saddam Hussein-zie- kenhuis in Nasiriya waar Lynch ligt. Het nieuws over haai' bevrijding komt begin april als geroepen. De berichten uit Irak zijn tot dan niet erg opwekkend, en de kritiek in de VS begint een klei ne twee weken na de start van de oorlog toe te nemen. Het Pentagon stelt een videoband van de bevrijding ter beschik king, en komt dagen later nog met details over de spectaculair ogende actie naar buiten. De Amerikaanse media hongeren naar goed én menselijk nieuws, en storten zich massaal op het onderwerp. Maar Lynch heeft, in tegenstel ling tot de eerste berichten, geen schot- of steekwonden opgelopen tijdens de hinder laag. De legerarts constateert in het ziekenhuis in Duitsland dat ze alleen botbreuken heeft en een verwonding aan haar rug. The Washington Post gaat op basis van anonieme leger- woordvoerders verder, en be richt dat Lynch zich tijdens de gevechten als een leeuw verde digde, en haar geweer heeft leeggeschoten op de Irakezen. Dat wordt later óók tegenge sproken, maar het duurt tot half juni voor de krant zelf in een uitgebreide nKonstructie erkent in de fout te zijn gegaan. Achteraf komt de nauwgezet voorbereide bevrijdingsactie volgens sommigen overdreven over, daar er allang geen Iraak se militairen meer in het hospi taal aanwezig waren. Maar vol gens het Pentagon was het no dig alle mogelijke voorzorgs maatregelen te nemen. Het is onduidelijk of Jessica Lynch tij dens haar gevangenschap is mishandeld, daar wordt nog onderzoek naar gedaan. Lynch zelfweet volgens haar artsen niets meer over de hinderlaag zelf, maar herinnert zich wel haar verblijf in het Iraakse zie kenhuis.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5