Toch debat over oorlog tegen Irak Actie 199 mJÈKÊÊ BINNENLAND Tijdens vakantie beroofd door 'autoriteiten' De schaamte voorbij: voor het eerst in korte broek Kabinet moet steun uitleggen Evacuatie van zwembad na ammoniaklek Nieuwe kabinet Antillen door gouverneur beëdigd MagnuM MagnuM Zomer slechts subtopper in droogtejaren Criminele organisatie opgerold air gewond ghanistan Een Nederlandse is maandag in Afgha- cht gewond geraakt na- en twee patrouillewa- n bom was ontploft, het ministerie van de- ad de aanslag plaats in e omgeving waar in granaat naar een de internationale vei- iacht (ISAF) werd ge- door kwam een Af- tolk om het leven en in Nederlandse militair verdachten en vastzitten le vier mannen die |t worden van het neer- de 18-jarige Bart ;ers in Tilburg blijven (n. De rechter-commis- ift hun voorlopige is met dertig dagen ver- ilitie en justitie hebben lersofficier Hermes nodig om de precieze inheid van de vier ver- vast te stellen. Het rorden ervan verdacht itoffer van zijn fiets en e te hebben beroofd, zijn geld niet wilde af- rerd hij met messteken even gebracht. kelingenhuis and verhuist Het drenkelingen- p het militair oefenter- Tiehors op Vlieland rhuizen naar een veilige tzegt eigenaar M. Nij- i het voormalige red- p isje, dat als juttermuse- gericht. Half juni ver- F-16 van de Koninklij- macht een oefenbom e d :t natuurgebied. De der explosieven miste aar 35 mensen die naar e op weg waren. Vanaf zorgt Nijman dagelijks s. Jaarlijks maken zo'n Eisten er gebruik van. aar wil het huisje 1250 istelijker neerzetten. aar geeist zaak woensdag 23 JULI 2003 - Justitie heeft giste- de rechtbank in Rot- ie jaar cel geëist tegen rige politieman, die lacht van verkrach- ibtsmisbruik. De man 12002 prostituées in vans en zou ze tot gra- >bben gedwongen. Hij rde zich als agent van ilingenpolitie en rde dat hij de vrouwen ren als ze geen gratis hem zouden hebben, et lukte, probeerde hij krijgen, aldus de offi- le justitie. De agent le vrouwen tijdens zijn n. Het openbaar mi- eschuldigt de agent ioging tot verkrachting ouwen die hem geen lilden geven. ners tehuis r in een luier Steeds meer oudere ;van verzorgings- en luizen dragen de hele uier. Door de hoge in de zorginstellingen 1 geen tijd om de be- ie dat niet zelfstandig naar de wc te begelei- at leidt er volgens de Organisatie Cliën- (LOC) toe dat oudere 1 steeds vaker terecht- een '24 uurs-luier' en rpen zijn aan zogehe- rondes. Ze kunnen al- het toilet als het per- ar tijd voor heeft. De ie signaleert daarnaast woners te weinig lenkrijgen om de uri- ang te beperken, en 'er-verschonen tot on- ile wachttijden leidt. leklimmer in omgekomen Een Nederlandse mmer is samen met dere personen omge- het Andesgebergte in n ze onder een instor- lur van ijs terechtkwa- incident had maan- s toen de Nederlander, iers, twee Israëliërs en itijn zich op 5800 me- zeeniveau op de Al- ierg, ongeveer 500 ki- in noordoosten van «den. De Nederlan- lëliërs waren nog in ze door de reddings- :rden gevonden. Ze bij hun evacuatie. lands duo in alië gepakt wee Nederlanders i 74 jaar zijn opgepakt g voorgeleid omdat h verdacht van het In van drugs naar Au- p douane in de haven y vond aan boord ^chip een partij van ^tasy-tabletten had ji met een lokale straat- 115,5 miljoen euro. geleen - Twee jonge bezoekers van het zwembad Glanerbrook in Geleen staan in zwemkleding op straat nadat zij halsoverkop het bad hebben moeten verlaten vanwe ge een ammoniaklek. Negenhonderd bezoekers werden na het ontsnappen van de wolk schadelijke stof geëvacueerd. Zeker veertig bezoekers meldden zich met ademha lingsproblemen bij het ziekenhuis of een huisarts. Een baby, een kleuter en twee vol wassenen zijn in het ziekenhuis opgenomen ter observatie. Sommige bezoekers klaag den over hevige stank die hen op de keel sloeg, de adem benam of voor brandende ogen zorgde. Er was geen sprake van paniek. Foto: ANP/Marcel van Hoorn door Rudi Buis den haag - Op het moment dat het vlieg tuig op de startbaan snelheid begint te maken bekruipt Elbert-Jan Achterberg uit Haarlem een onbehaaglijk gevoel. Hij werpt een snelle blik in zijn fototas en weet voldoende: camera en lens zijn ver dwenen. Terwijl hij opstijgt vanaf het vliegveld van Caracas in Venezuela voelt Elbert-Jan zich bedonderd. De twee leden van de Nationale Garde die even daar voor zijn handbagage doorzochten én hem aan de praat hielden, lopen nu met zijn camera rond. Tot nog toe waren het losse incidenten, maar inmiddels lijkt het in sommige landen een trend te worden: toeristen die worden beroofd door 'de autoritei ten'. Duiken in met name de Neder landse hoofdstad nog wel eens ne- pagenten op die vooral Aziatische toe risten geld aftroggelen, in het buiten land worden Nederlandse toeristen ook vaak slachtoffer van oplichting. Veelal door de officiële autoriteiten. Alleen al uit Oost-Europa kreeg de ANWB de af gelopen zomer zeventig meldingen van toeristen die te kampen hadden met corruptie. En dat het er in werkelijkheid veel meer zijn, daar twijfelt niemand aan. „Roemenië, Polen, Slowakije en natuur lijk Bulgarije: onze leden komen eigen lijk overal in Oost-Europa in aanraking met corrupte agenten en douaniers", zegt Markus van Tol van de ANWB. „Vaak gaat het om relatief kleine bedra gen, zo rond de tien euro, die ze bij de grens contant moeten betalen. Dan hoef je niet ellenlang te wachten." Andere bekende 'trucs' zijn onverwachte stop tekens van de politie, waarna een boete volgt voor te hard rijden, terwijl je toch echt op de snelheidslimiet hebt gelet. Meestal komt de boete aardig overeen met de inhoud van de portemonnee. Hier en daar moet de toerist ook onver wachts tol betalen op een weg die vol gens de officiële routekaart echt hele maal geen tolweg is. Niet alleen Oost-Europa is het werkter rein van corrupte overheidsdienaars, overal lokken 'mannen in uniform' toe risten in de val. Dat weet ook het minis terie van buitenlandse zaken, al worden de voorvallen niet geregistreerd. Exacte cijfers zijn er dan ook niet. Reisverzekeringen constateren eveneens oplichtingspraktijken, al valt het in hun ogen wel mee. „We horen natuurlijk wel verhalen, maar concreet hebben we dit jaar nog maar één geval gehad", zegt een woordvoerster van Elvia reisverze keringen. „En een tijdje terug is iemand opgelicht door de douane in de Domini caanse Republiek." Maar omdat het meestal alleen om geldbedragen gaat, kloppen de berooide toeristen amper aan bij verzekeraars. Wat kan de toerist doen? Eigenlijk wei nig, stelt de ANWB. Van Tol: „In Neder land kan de politie je beste vriend zijn, maar in het buitenland is dat lang niet altijd het geval." Toeristen moeten in elk geval een 'te stevige' discussie voor komen, omdat buitenlandse autoritei ten er niet voor terugdeinzen je achter de tralies te stoppen. Het is verstandig om wat geld te beta len. Vaak zijn de bedragen 'bespreek baar' en kan er in de hoogte van de boe te of smeergeld enige rek zitten. „En vraag om een kwitantie of iets derge lijks", zegt Van Tol. „Zodra je die niet krijgt weet je dat het foute boel is, en kun je misschien nog wat afdingen." De ANVR, de reisorganisatorenkoepel, raadt aan om goed voorbereid te ver trekken. „Weet wat je te wachten staat, dus probeer zo veel mogelijk informatie te verzamelen", aldus een woordvoer ster. Na de zomer zal de ANWB haar leden opnieuw oproepen om corruptiepraktij ken in het buitenland te melden. De be vindingen gaan dan weer naar het mi nisterie, ambassades en het Europees Parlement. door Erwin Tuil den haag - De Tweede Kamer wil toch opheldering over het kabinetsbesluit om steun te ge ven aan de oorlog tegen Irak. Vooral nu in Washington en Lon den steeds meer getwijfeld wordt aan de inlichtingendien sten, wil het parlement weten in hoeverre het kabinet zich heeft laten leiden door die inlichtin gen. Vorige week nog was een ka mermeerderheid tegen een 'potje nakaarten'. Maar de grootste tegenstanders van zo'n debat, CDA en WD, hebben voorlopig hun reserves laten varen. Zo willen de meeste par tijen weten hoe het zit met de vermeende dreiging van massa vernietigingswapens die als re den voor de oorlog werd aange voerd. Het Nederlandse kabinetsbe sluit om de Amerikanen wel po litiek, maar niet militair te steu nen bij een eenzijdig aanval op Irak, roept volgens PvdA-ka- merlid Koenders vragen op. „Ik heb twijfels over de aard van de dreiging", zegt hij. „Er was vol gens het kabinet een acute drei ging die met een snelle inter ventie beantwoord moest wor den. De twijfels over de juist heid van de inlichtingen over die dreiging dwingt tot een dis cussie." „Ik vind dat het kabinet nu snel met een gedegen antwoord moet komen", zegt Koenders. „Dat mag wat mij betreft begin augustus zijn. als het maar ge degen antwoorden zijn." Het PvdA-kamerlid sluit niet uit dat hij, afhankelijk van de uitleg van minister De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken), de Kamer wil laten terugkomen van reces. Koenders bestrijdt dat hij pro beert om achteraf zijn gelijk te halen. De PvdA was indertijd tegen de militaire acties tegen Irak omdat de VN-inspecteurs meer tijd moesten krijgen voor controles. „Het gaat er wel om het vertrouwen tussen regering en Kamer te herstellen. Net zo als het vertrouwen tussen de Amerikaanse en Britse inlich tingendiensten en hun regerin gen te herstellen. Er zijn te veel twijfels aan de juistheid van de informatie. Omdat de Neder landse regering daar ook ge bruik van heeft gemaakt wil ik weten hoeveel informatie er uitgewisseld is en hoeveel in formatie door het kabinet zelf ook nog eens tegen het licht is gehouden." Koenders waarschuwt het kabi net alvast dat hij in geen geval het bekende verweer van de re gering zal accepteren dat de politieke steun werd gegeven omdat Irak VN-resoluties niet nakwam. „Daarover strijden we ook niet met het kabinet. Ook wij vinden dat Irak die moest naleven. Maar de doorslagge vende argumenten waren de massavernietigingswapens en de dreiging daarvan. En juist daarover is discussie." willemstad/anp - Gouverneur Frits Goedgedrag heeft gister middag in Willemstad het eer ste FOL-kabinet beëdigd. For mateur Ben Komproe (Frente Obrero Liberashon) is de nieu we minister-president. Hij volgt Etienne Ys van de PAR op. Niet alle nieuwe ministers en staatssecretarissen waren bij de ceremonie aanwezig. Minister Russel Voges (binnenlandse en constitutionele zaken) en staatssecretaris Johan Leonard (justitie) van de Democratische Partij van Sint Maarten hebben de eed nog niet afgelegd. Zij be sloten niet af te reizen naar Cu rasao omdat de partijleiding niet akkoord ging met de defi nitieve tekst van het regeerak koord. Premier Komproe toonde zich na afloop tevreden. „Ik ben blij dat er na ruim vijf weken een eind gekomen is aan de forma tieperiode en dat een nieuw ka binet is beëdigd", zei hij. (advertentie) Zomerkamp voor dikke kinderen van start Diverse soorten pak 1000 ml <S> <S> Ola Magnum almond, white, classic en caramel&nuts, pak 3 stuks/ 6 stuks door Daniëlle Molenaar roderesch - Vanavond, tijdens de bonte avond, krijgen ze voor het eerst een glaasje frisdrank. De rest van deze week hebben de tien kinderen op het zomer kamp Dikke Vrienden in Buitensport centrum de Zwerfsteen in Roderesch het met suikervrije ranja, maar vooral met thee en water moeten doen. Het eerste Nederlandse zomerkamp voor dikke kinderen is onderdeel van een an derhalf jaar durend programma van de Stichting Gezond Gewicht. „Doel is er voor te zorgen dat de kinde ren over anderhalfjaar in ieder geval niet zwaarder zijn geworden dan ze nu zijn", vertelt voorzitter Jolien Pon. „Ze mogen ook afvallen, maar niet te ex treem. De kinderen zijn elf, twaalf jaar en maken dus een enorme groeispurt door." Volgens Pon zijn ze gezien hun leeftijd en lengte nu veel te zwaar. Een van de kinderen is een meter zestig en weegt honderd kilo. Hun overgewicht wordt veroorzaakt door een combinatie van verkeerd eten, weinig bewegen en erfelijke aanleg. Op het zomerkamp in Roderesch wordt de eerste stap gedaan in een poging het gewichtsprobleem te beheersen. Het kamp is maandag begonnen en duurt nog tot vrijdag. Volgens Pon vinden de kinderen het heerlijk. Op school en in de buurt zijn ze vaak het mikpunt van pes terijen van leeftijdgenootjes. „Maar hier zijn alleen maar dikke kinderen. Ze hoe ven zich nergens voor te schamen en kunnen eindelijk zichzelf zijn. Er zijn kinderen bij die voor het eerst een korte broek durven te dragen." De deelnemertjes aan het kamp hebben iedere dag een vol programma Wat ze vooral doen is veel bewegen, praten en lol maken. Gisterochtend hebben de kinderen streetdance gedaan en daarna is de groep gaan zwemmen. „De eerste dag was het moeilijk om ze in beweging te krijgen. Nu vinden ze het prachtig." De dagelijkse groepsgesprekken staan steeds in het teken van een ander the ma, zoals voeding, bewegen en pesten. Wie denkt dat de deelnemertjes op een streng dieet zitten, heeft het mis. „Ze eten normaal, maar er zijn wel regels. Bij het ontbijt mogen ze maximaal drie sne den brood en tijdens de lunch is vier bo terhammen de limiet." Het avondeten bestaat vooral uit verse groenten en ma ger vlees. Thee en water mogen de kin deren onbeperkt drinken. „Ze kunnen ook suikervrije ranja krijgen. Maar we zijn zeer zuinig met zoete frisdrankjes Vrijdag worden de kinderen gewogen. Ook aan het begin van het kamp hebben ze op de weegschaal gestaan. Pon ver wacht niet dat ze al enorm zijn afgeval len. „Dat hoeft ook niet. Aan de ge wichtsbeheersing gaan we nog ander half jaar werken." De kinderen en de ouders worden vanaf september weke lijks begeleid door een vaste diëtist. Ook de ouders komen iedere maand een keer samen. En aan het eind van het jaar is er een weekendbijeenkomst voor alle ouders en kinderen. Vanaf volgend jaar wordt het program ma langzaam afgebouwd. De kinderen komen niet meer wekelijks, maar maan delijks naar de vaste diëtist. „Ze krijgen dan nog wel begeleiding van een diëtist uit de buurt." Volgens Pon heeft een soortgelijk programma voor dikke vol wassenen tot goede resultaten geleid. „Ik ben heel benieuwd hoe het bij de kinderen gaat uitpakken. De start hier in Roderesch is in ieder geval hoopge vend." vanaf 2A& Aanbiedingen geldig van 21 t/m 27 juli *-^T3v<WjÉE' Dat is gewoon Edah den bosch-rotterdam/gpd - Tijdens een grootscheepse actie in de regio Rotterdam waaraan 200 agenten meewerkten, zijn gisteren zes mannen en een vrouw aangehouden die wor den verdacht van (ruil)handel in drugs- en wapens. De ver dachten, in leeftijd variërend van 29 tot 34, zijn Kroaten. On der de arrestanten zijn de vier hoofdverdachten waar het de politie vooral om te doen was. Het onderzoek naar de bende begon anderhalf jaar geleden in het district Den Bosch. De lei ding van de onderzoek, waar aan acht politieregio's een bij drage leverden, bleef bij de re gio Brabant-Noord berusten. Bij huiszoekingen op vijftien plaatsen is gisteren 'een gigan tische hoeveelheid' drugs en spullen gevonden die te maken hebben met de productie van synthetische drugs. Honderden blanco kentekenbewijzen, der tien auto's, een motor en een rhesusaapje zijn in beslag geno men. In juni werden in het ka der van hetzelfde onderzoek al vijf Tilburgers en inwoners van Weert en Dommelen aange houden. door Hans Westervoorde en Taco Slagter de bilt - De Nederlander heeft er een gespreksthema bij: de droogte. Het is hem niet ont gaan dat het de voorbije maan den amper heeft geregend. Het gevolg is dat in verschillende regio's beregeningsverboden worden uitgevaardigd. In de bossen lijkt het wel herfst. Maar is die droogte een probleem? Bij het KNMI spreken de mete orologen niet over extreme droogte. Hydroloog Rudmer Jil- derda relativeert: „Sinds we de verdamping meten - dat doen we nu 93 jaar - komt deze zo mer op de 21ste plaats." Een subtopper dus. Droogte meet het KNMI in mil limeters. „Wij spreken over de maximale vermindering van het potentieel neerslag overschot, een hele mond vol", zegt Jilder- da. De Bilt meet 126,1 millime ter negatief. Op droge, hoogzo- merse dagen gaat er 3 k 4 milli meter extra vanaf. „We hebben dus nog even te gaan voor we aan het recordjaar 1959 zijn, toen we te maken hadden met 340,3 millimeter negatief. Nee, dat gaan we niet halen", aldus de waterkundige. Heeft de droogte gevolgen voor de prijs van het fruit? Eric van Arendonk van Fruitmasters in Geldermalsen kan er kort over zijn: „Nee. Wij werken met een veilsysteem, de prijs komt tot stand in de balans van vraag en aanbod. Hooguit kun je consta teren dat onze leden minder in komsten hebben als de kost prijs van het product stijgt." Ook voor Hans van Es van Gre enery is het te vroeg om te spe culeren over prijsverhogingen of exportsuccessen of debacles van de Nederlandse groente- kwekers. „Als je het wereldwijd bekijkt, kun je wellicht consta teren dat de droogte in bijvoor beeld Italië extremer is en dat er tekorten aan bepaalde groenten gaan ontstaan. Nor maal gesproken stijgt dan de prijs, maar het is de vraag of de Nederlandse handelaar daar van profiteert of dat de Italia nen de groenten betrekken uit Zuid-Frankrijk of uit Oostenrijk. Dat is allemaal onderdeel van het spel op de economische markt. Het is erg speculatief. Als het volgende week gaat re genen, heb je een heel ander verhaal." Wie denkt dat de natuurbe schermers zitten te kniezen bij de vroeg intredende herfst in de Heuvelrug- en Veluwse bossen, heeft het mis. Mare van der Klift van Het Utrechts Land schap: „Dat bomen nu al bla deren laten vallen, is zelfbe scherming. Zo verdampen ze minder en blijven ze leven." De droge jaren zorgen voor an- Het vlas wordt al van het land gehaald. Door de droogte is het gewas een maand eerder rijp voor de oogst. Foto: ANP/Martin Mooij dere natuur, dat wel. Nederlan ders kunnen zich vergapen aan vlindersoorten en libelles die hier vroeger niet voorkwamen. Van der Klift: „Het is ideaal weer voor de kastanjemineer- mot. Dat insect komt oorspron kelijk uit de Balkan, maar door de klimaatverandering voelt het zich nu ook hier prima thuis. De motten vreten het kastanje blad aan, dat daardoor bruin wordt. Nee, ik zou het geen plaag willen noemen. Het is al lemaal de natuur, daar worden wij niet zenuwachtig van."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3