Hocus pocus en hoge hoeden GESPREK VAN DE DAG Molen en mausoleum doen mee in nieuwe 'Idols' De koe Kant-en-klare trucs te koop, ervaring en persoonlijkheid niet WOENSDAG 23 JULI 2OO3 DAGELIJKS LEVEN WrtT 2IT V£fl.W£6'. 8EN JÉ SfMÏ VIEST A\E_ MENSELIJK Het loopt storm inde TROUWKAPEL van zangeres IMCA MARINA. De rood harige diva sloot in november 2002 het eerste huwelijk in de klassieke kapel in de achtertuin van haar huis in Midwol- da. Sindsdien is het druk: vrijwel elke dag dat zij thuis is, sluit zij een huwe lijk. De agenda van Marina staat al vol tot oktober 2004.Zingen blijft mijn belangrijkste broodwinning, maar ge middeld sluit ik toch drie huwelijken per week", vertelt de 61-jarige zangeres. „Het aantal aanvragen overtreft de ca paciteit. Ik moet vaak mensen teleur stellen omdat er op de door hun gewen ste dag al een bruiloft gepland staat." Foto: GPD 119)01 Een RONDVLIEGENDE ONDERBROEK heeft op de Duitse autosnelweg A4 in de buurt van de stad Gotha tot een botsing geleid. De onderbroek kwam terecht op het gezicht van een automobilist, waardoor deze tegen een voor hem rijdende vrachtwagen botste. Niemand raakte overigens gewond. Getuigen vertelden aan de politie dat de onderbroek in de wagen van de automobilist was gegooid vanuit een passerende bestelwagen waarin een aantal naakte mannen zou hebben geze ten. De politie is nu op zoek naar de bestelwagen. De bestuurder daarvan heeft zich volgens een politiewoordvoerder schuldig gemaakt aan het verlaten van de plek van een ongeval. Zanger JAMES BROWN en zijn vierde vrouw TOMI RAE hebben hun echt scheiding per advertentie aangekon digd. In de laatste editie van het show- bizzblad Variety laat de 'Godfather of soul' weten dat ze 'gezamenlijk en met liefde en genegenheid' tot dit besluit zijn gekomen. De SCHEIDING van het Amerikaanse paar, dat af en toe samen optreedt, hangt samen met de vermoei ende tourneeverplichtingen. De adver tentie gaat gepaard met een foto van het stel en hun tweejarige zoontje Ja mes Joseph in Disney World in gelukki ger tijden. Brown, bekend van hits als Sex machine en Prisoner of love, heeft zes kinderen uit vier huwelijken. Zijn derde vrouw stierf in 1996 tijdens een cosmetische operatie aan een hartstil stand. Foto: Reuters Waar let je op als je een gat in de grond boort? Dat je geen leidingen raakt natuur lijk. Maar daar hadden ze in hét klushuis van Nederland even niet aan gedacht. En dus ontstond er gisteren een GASLEK in de NICO'S KLUSBOERDERIJ in Ha- gestein, bekend van het programma Eigen Huis en Tuin. Of klusgoeroe Nico Zwinkels het gaslek op zijn geweten had? Nee hoor, Nico heeft er niks mee te ma ken, benadrukt Laurens Woldberg van de persdienst van RTL 4. Klopt, in de boer derij waren ze bezig met een verbouwinkje. Nieuw vloertje leggen. Maar Nico was daar dus niet bij betrokken. Niet een beetje raar dat Nico er niet is, juist als er verbouwd wordt? Nee, vindt de persvoorlichter. Want het leggen van een nieuw vloertje is niet echt 'televisiegeniek'. Jack Davis, waarschijnlijk de OUDSTE BRITSE VETERAAN uit de Eerste Wereld oorlog, is zondag op 108-jarige leeftijd overleden. Op zijn negentiende ging Davis bij het leger (foto links). Hij vocht in Frankrijk en België, waar hij onder meer streed in de slag om leper in juli 1917. Daarbij sneuvelden in totaal een kwart miljoen soldaten. „Die oorlog was de meest afschuwelijke en vernederende erva ring die een mens kan meemaken", zei Davis onlangs nog in een interview. „Ik herinner me dat er dagen waren dat we niet eens schone kleren hadden, terwijl de ratten rondom ons kropen." Vorig jaar was Davis nog aanwezig bij een herdenking in leper (foto rechts). Dit jaar ontmoette hij prins Charles, huidig bevelhebber van zijn oude regiment, op een bijeenkomst van de Vereniging voor Eerste Wereldoor log Veteranen, die nu nog maar 34 leden telt. Foto's: AP Ee imr ider l he nzi Op een van de prachtige avonden van deze zomer liepen we dooreen recent aangelegd natuurgebiedje in het oosten van Brabant. Een bespottelijke formulering eigenlijk, natuur en aanleggen horen niet bij elkaar. De natuur volgt namelijk haar eigen weg en trekt haar eigen spoor. Maar het zag er best wel woest uit daar bij Bakel, een uitzijn hengsels ge licht dorp tegen De Peel aan. In feite is dat natuurgebied een aangeklede wandelroute, waarbij paaltjes, de top in het rood of geel geschilderd, de wandelaar ter wille zijn. Die kan zo voor de lange of korte variant kiezen. Woeste strui ken geven aan het geheel iets onherbergzaams. Onkruid - weerzon raar woord want menselijk waardeoordeel van natuur - heeft zijn rechten opgeëist. Veelvuldig scharrelt een zwarte naaktslak rond van een soort die tevoren zelden op Brabantse landbouwgrond is aangetroffen. Ik begrijp dat deze potpourri aan vegetatie nog maar enkele jaren terug gewoon boerengrond was, waarop maïs groeide of koeien graasden. Nu tref je op regelmatige afstand een 'ven', een heidemeertje vaak kunstmatig aangelegd, maar nauwelijks te onderscheiden van echt. Een jonge boer in dat gebied die ik er als dankbaar stads mens over aanspreek, is iets minder geestdriftig over dat re cent geschapen natuurgebied. Hij vindt de ideeën van ge meente en provincie om de natuur de vrije teugel te laten, prachtig, maar men houdt zich niet aan de afspraak. Daar mee werd de teugel een tikje al te vrij. Het zaad van al dat onkruid wordt niet opgeruimd en verspreidt zich over zijn aanpalende landerijen waar de koeien graasden. Koeien zijn kieskeurige dieren die niet alles eten en omdat ze daar naast zeer nieuwsgierig zijn en al die dagjesmensen hun ge le of rode route zien maken, schiet de tijd erbij in om naar behoren te herkauwen. Ik schets de sores van druk Nederland waar ambities van natuur, milieu én welvaart frontaal met elkaar in het reine moeten komen op krap bemeten territorium. Honderd kilo meter naar het noorden vergaat de bewoners van een bul- derdorp het horen en het zien vanwege alle trompettende jumbo's met vleugels op Schiphol waar de computer niet normaal kan rekenen en hier in Bakel ploegt de boer nau welijks voort en schoffelt de brandnetels van de slordige bu ren, de rentmeesters van het nieuwe onbespoten groen. De boer wordt zeldzaam. Menigeen zet de tractor af en start een palingkwekerij tevens kampeerboerderij. Of hij levert zijn grond tegen redelijke vergoeding in bij een natuursyn- dicaat dat snel zorgdraagt voor bescheiden woestenij vol hondsdraf en guichelheil aan de muur van de oude schuur. Ook de koe zal niet lang meer zichtbaar in ons midden ver keren, verneem ik tot mijn verbijstering. Zij verdwijnt uit de wei, krijgt levenslang in steeds gigantischer stallen, waar voer per lopende band passeert en zelfs in de reten van de betonnen vloer geen grasspriet meer zal groeien. Het is effi ciënter. Ook de jonge boer die ik sprak gaat er één bouwen programma door de kijkers als winnaar ge kozen. De hoofdprijs voor dit gebouw is een compleet herstel van de oude glorie. Endemol, producent van onder andere Big Brother, is verantwoordelijk voor het pro gramma Restoration dat vanaf augustus via BBC2 wordt uitgezonden. Het Britse filiaal van Endemol heeft dertig gevallen van ern stig verwaarloosde panden geselecteerd in Engeland, Schotland, Wales en Noord-Ier- land. Lokale functionarissen en bewoners zullen in reportages herinneringen ophalen aan de hoogtijdagen en vertellen over het belang van het op te knappen gebouw. Kij kers worden vervolgens uitgenodigd om te stemmen op drie objecten die in elke uit zending worden gepresenteerd. De win naar van elk programma gaat door naar de finale. Zowel de opbrengsten van televoters als subsidies zullen worden aangewend voor de facelift van de winnaar. Endemols keuze bevat onder meer een bescheiden Shet- land-boerderijtje, de grootste windmolen in Engeland, een Victoriaanse begraaf plaats, een doodkistenfabriek en de Brit- tannia Music Hall in Glasgow, waar in 1906 Stan Laurel voor het eerst optrad. English Heritage, de organisatie die elk jaar subsidie toekent voor het restaureren van verwaarloosde objecten, is uitermate inge nomen met het nieuwe tv-programma. Maar ze benadrukt dat het hier slechts de bekende druppel op de gloeiende plaat be treft. De lijst van English Heritage met drin gend op te knappen gebouwen telt name lijk 1498 objecten, waarvan vele op instor ten staan. Jaarlijks kan de organisatie voor zeven miljoen euro aan subsidies verstrek ken, terwijl de kosten van de restauratie van alle 'buildings in danger' geschat wor den op ruim 560 miljoen euro. Volgens een woordvoerder van Endemol zijn er nog geen plannen om een soortge lijk programma in Nederland op de buis te brengen. „Dit zou echt een programma zijn voor een publieke omroep. Maar het is hier nog niet verkocht." GPD Dertig historische gebouwen in Groot-Brit- tannië die op het punt van instorten staan en dringend een opknapbeurt nodig heb ben, mogen zich de komende maanden verheugen in massale aandacht van het En gelse publiek. Uit deze 'mediasterren' wordt uiteindelijk één in een Idols-achtig Welk gebouw wordt de winnaar? De Victoria Baths in Manchester of het Darnley Mausoleum in Kent? In het Congresgebouw in Den Haag is deze week de goochelwereld bijeen. Om een nieu we wereldkampioen te kiezen, maar ook om te leren, te bewonderen, te kopen en te ver kopen. Altijd al een polshakkertje willen hebben? Op naar het Congresgebouw. Daar hebben ze leuke voor rond de 45 euro. Liever een kaartzuiger in een doosje? Kan ook. Voor 35 euro de ster op feesten en partijen. „Jon gens, pap kan goochelen!" Jammer dat het zo niet werkt. A. mag pap niet zomaar naar binnen tijdens de wereld kampioenschappen goochelen en B. zou pap, zelfs met de beste polshakker van de wereld, niet zo mooi polsen kunnen hak ken als een ervaren illusionist, laat staan dat hij met zo'n ordinair zuigertje de ele gantie van de grote kaartmagiërs zou kun nen benaderen. „U kunt kopen wat u wilt, maar als u er niet mee om kunt gaan, helpt het allemaal niets", zegt Wolfgang Messelken van Mani- pulix uit Duitsland. Hij heeft bij voorbeeld een leuk setje voor een mentale truc in geli miteerde oplage en dus duur; 450 euro. „Maar ervaring en persoonlijkheid lever ik er niet bij." Messelken is een van de vele dealers die deze week in het Congresgebouw hun wa ren aan de man brengen. Je kunt er vaklite ratuur krijgen, kant-en-klare trucs en alle spullen die je als goochelaar nodig hebt. Toverstafjes en boeketten van eendenveer tjes en hoge hoeden voor het konijn. De beurs hoort bij de kampioenschappen en de kampioenschappen horen bij de beurs. Iedereen die iemand is in de wereld van de magie logeert tot en met zaterdag in en rond Den Haag. Om te kopen en te verko pen, maar vooral om te kijken, te leren, te bewonderen en te genieten. Neem goochelaar Ray Saluki uit Rotterdam. Hij zit al achttien jaar in de business, ver dient een goede boterham met cabareteske close-up magie („Ik kan goed kletsen") en komt naar de kampioenschappen om vrienden te ontmoeten, ervaringen uit te wisselen, contacten te leggen en nieuwe impulsen op te doen. „Ik heb net een video van een Deense muntengoochelaar ge kocht, niet om na te doen, maar om te kij ken of hij grepen heeft die ik niet ken - of hij op een andere manier met zijn handpal men werkt, palmeert, zoals wij zeggen. Op zo'n band staat altijd wel iets waar je wat aan hebt." Aan het doorzagen van weesmeisjes doet Saluki niet. „Nee, dat is mijn stiel niet. Ik hou niet van al dat bloed. Dat is het grote- podiumwerk." Hoe het moet, weet hij wel. Maar vertellen? Ho maar. „Mijn beroepseer remt me." Goochelaars wijden buitenstaanders niet in hun geheimen in. Het zou een vorm van overspel zijn. Bert Spoelman van de Neder landse goochelbond:Als je 't uitlegt, valt het tegen. Goochelaars onder elkaar zijn geïnteresseerd in nieuwe technieken, op professioneel niveau kijk je anders, maar het grote publiek wil zich laten verrassen." In de grote zaal turen de congresgangers Perfectie weegt zwaarder dan het show-element bij de 24ste wereldkampioenschappen goochelen in Den Haag. Foto: GPD/Cees Zorn dinsdagmiddag gespannen naar hun colle ga's op het podium. Favorieten zijn er nog niet, vertelt Spoelman. Er zijn honderd tachtig deelnemers en de verrassing kan in de staart zitten. Tijdens de wereldkampioenschappen, de 24ste alweer sinds 1946 en de zesde die in Nederland worden gehouden, wordt op andere dingen gelet dan tijdens een thea tervoorstelling. Perfectie weegt zwaarder dan het show-element. Spoelman: „Er zijn mensen die jaren op een nummer geoe fend hebben." Wie de top bereikt, is binnen. David Cop- perfield verdient zich blind. Spoelman: „Dat is een van de best betaalde artiesten ever. Wat die man kan, daar staat zelfs de goochelwereld perplex van. Hij zweeft. Je weet dat het niet kan, je weet dat het een truc is, maar je ziet het gebeuren." Copperfield is de meester van de illusies. Nederlanders zijn van oudsher goed in ma nipulatie: het vingervlugge werk met bal letjes en bekers en kaarten. „Tussen die kampioenschappen door leeft het niet zo erg, maar we zijn een belangrijk goochel- land", zegt Bert Spoelman. „We heel grote namen gehad. Fred Kaps driemaal wereldkampioen, Richard twee keer." Auke van Dokkum uit Urk, in bekers en balletjes, weet wel hoe komt. „Het Nederlandse publiek is tisch, zo veeleisend... Het is heel lijker om hier boven te komen in de Verenigde Staten." Christl Visser ter met en weinig te confereren zal vallen alleen onder elkaar met van die g le etiketten door je oren en nooit meer de zon brandend op je hoorns of vers gras aan je hoeven. Als het eenmaal zo ver is stap ik definitief over van de cappucci no op helemaal zwart. Toen er nog geen bulderbaan bestond en geen na tuurgebied Bakel tobde de dichter Jac. Bloem al en schreef de beroemd geworden regels: „wat is natuur nog in dit land? Een stukje bos, ter grootte van een krant. "Maar in zijn tijd leken de nachtegalen nog onsterfelijk. Vergeet dat maar. Wat rest is de zwarte naakt slak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2