Dood zonen van Saddam opsteker VS Leidsch Dagblad soaans ümsm Leidse sauna alert op fotograferende mobieltjes Toeristen blijven ondanks aanslagen vakantie vieren aan Spaanse kusten Hoop op gouden tip Hussein A MULTIMEDIA NOTEBOOK GHHSl) ZJAOGjCtocD 23P agfTjfïKj, ÓsOaffltem Reistijd en vragenlijsten houden bloeddonor tegen Hefbrug op transport Jalabert Noordwijk kapt in allerijl zieke bomen Geen seks meer op SBS-zenders Cornells Vreeswijk mogelijk op euro Leidsch Dagblad kke Vrienden'; (or het eerst lorte broek ië keurt 'ristoranti' luitenland ■mi dernemers jagen fietsers n t eigen bord ht Ikenburg' ut pt nog niet 'k! irde rechter e James is pas wanneer zij werken dat hines je eraan y jnneren hoe htig ze zijn Wisselvallig met buien a g aillfoij ANTILLEN in de Caribische Zee lig- kele eilanden die de Nederlanders alleen van aardrijkskunde en nige vakantie, en die ze steevast associëren met criminaliteit, geldver- en corruptie. Toch zijn ^en onderdeel van het mi ijk der Nederlanden, al er soms zaken waarbij hooggefronste wenk- passen. De installatie 'eerste kabinet-Godett' ien voorbeeld van. Het is eerst dat een regering Koninkrijk vernoemd laar iemand die er we- i corrupte verleden zelf ing in heeft. Godett heeft als leider Frente Obrero Liberas- de laatste verkiezingen jnt van de stemmen ver- hoewel algemeen be- dat hij wordt verdacht °P de, valsheid in geschrif- !t aannemen van steek- ,en. Begin dit jaar zat hij 8jö in het gevang. Een vei- pes inderzoek naar zijn per- '^°as zo belastend, dat hij tandagavond terugtrok ringsleider. Dat is een 'aak. Dat zijn rechter- tn Komproe hem nu 'tij- ^ol ls premier vervangt, be- thter het weinig goede lad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43289 los woensdag 23 juli 2003 Jagblad nr. 43289 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De VS hopen op minder guerrilla-acties in Irak en meer succes in de jacht op Sad dam Hussein, nu diens zonen Uday en Ousay zijn gedood door Amerikaanse troepen. De twee zonen van de verdreven iraakse dictator kwamen gisteren om tij dens een zes uur durend vuurge vecht in Mosul, aldus de Ameri kaanse legerleiding in Bagdad. Amerikaanse troepen omsingel den een als een vesting ver sterkte villa in de Noord-Iraakse stad, na maandag een tip gekre gen te hebben dat de twee ge zochte Irakezen zich daar be vonden. Na het hevige gevecht werden vier lijken in het huis aangetroffen, onder wie Uday (39) en Qusay (37). De identiteit van de overige twee is nog niet vastgesteld, maar het zou gaan om een zoon van Qusay en een lijfwacht. Uday en Qusay zijn de num mers twee en drie op de Ameri kaanse lijst van meest gezochte Irakezen, direct achter hun va der. De dood van het tweetal wordt gezien als een belangrijke overwinning voor de Amerika nen en goed nieuws voor de militairen in Irak. „Ik ga er van uit dat het effect heeft op de gu errilla-acties", zei luitenant-ge neraal Sanchez, commandant van de coalitietroepen in Irak. Het Witte Huis toonde zich in een verklaring verheugd over de geslaagde actie. Vanochtend kregen de VS echter een nieuwe den haag/gpd - Het aantal bloeddonors in Nederland is de afgelopen vijf jaar met zestien procent gedaald tot ruim 500.000. Op het platteland ha ken mensen af vanwege geste gen reistijden, in de steden is de lange vragenlijst voor donors soms reden om te stoppen. Dat meldt de stichting Sanquin, in Nederland sinds 1998 belast met het inzamelen van bloed. „Problemen geeft dat echter niet", meldt M. de Bruijn van de stichting. „Ziekenhuizen zijn veel efficiënter omgegaan met donorbloed waardoor ook de vraag met zestien procent is ge daald. Ook kunnen we nu do nors oproepen al naar gelang er vraag naar is." Over 2002 meldt de stichting in haar jaarverslag zelfs een stij ging van elf procent van het aantal bloeddonaties. Niette min meldt Sanquin ook dat de reorganisatie van de afgelopen jaren gevolgen heeft gehad voor het aantal plaatsen waar men- (advertenties) Z1F ran een terugkeer op het j toneel van Godett. Dat HeptabeL "r( illen worden geplaagd 1 en economische crisis, e8' minaliteit en een grote /ai1 naar Nederland. Die coP appelijke problemen aatJven om een doortastend °n Oen Haag* durft en kan Iwelijks met de eilanden i, omdat die staatkun- behoorlijke mate van joligheid hebben en het Van koloniale bemoeie- 8-voudige DVD-SPELER CD-RW BRANDER C.KIJk «nel vrdar In d«xe uitgav i gemaakt Uit die tot oosheid leidende positie ïn Haag zichzelf en de T? verlossen. De Antillen J óf volledig zelfstandig y0I1en hun eigen broek op- vali óf een provincie of ge- rolevan Nederland worden. n0Bn de eilandbestuurders ireH eisen gesteld kunnen als aan een willekeurige eester. Vries door Marijn Kramp leiden - Sauna Thermen 5 Mei is extra alert op de nieu we mobiele telefoons die kunnen fotograferen. Om te voorkomen dat gasten daarmee worden vastge legd, mag er alleen nog worden gebeld bij de entree. Mobieltjes die opnamen kunnen maken, moeten bij de balie worden ingeleverd. Vooralsnog heeft Karin Slegtenhorst van de sauna aan de Telderskade in Leiden-Zuidwest nog geen mobiele telefoon in beslag hoeven nemen. „Ik heb nog maar één zo'n apparaatje gezien en dat behoorde toe aan een personeelslid." De maatregel is dan ook niet ingegeven door feitelijke voorvallen, maar door een advies van de Nederlandse Sauna Vereniging. Die attendeerde de leden op de mo gelijkheden van de nieuwste generatie mobiele tele foons. Slegtenhorst is niet van plan om al haar klanten bij binnenkomst in de sauna te fouilleren. Dat zullen ze niet op prijs stellen, vermoedt ze. „We kunnen het verbod dus alleen handhaven door goed op onze gasten te letten en telefonerende gasten erop te wijzen dat dit verboden is in onze sauna. Mocht op dat moment blijken dat het telefoontje op namemogelijkheden heeft, dan nemen we het in. We willen geen risico lopen." Slegtenhorst maakt zich wat dat betreft geen illusies. Het aantal mensen dat ook in een sauna niet zonder mobiele telefoon kan, neemt hand over hand toe. „Je verwacht dat mensen een sauna bezoeken om lekker te relaxen, maar dat is lang niet altijd meer het geval. Je moet het aantal gasten eens tellen dat hier binnen komt rennen, 'sauna nemen' toebijt aan de persoon achter de balie, en als een waanzinnige door de baden en sauna's gaat. En voor dat fotograferen zijn sommige mensen ook gek genoeg. Ik heb er wel eens eentje uit moeten zetten die in de sauna een videocamera te voorschijn haalde en begon te filmen." tegenslag te verwerken. Bij twee aanslagen in Irak kwamen twee Amerikaanse militairen om. Acht anderen raakten gewond. De Amerikanen hopen dat het Iraakse volk zich gesterkt voelt door de wetenschap dat 'deze twee' in elk geval niet terug aan de macht zullen komen, en dat de dood van Uday en Qusay een dreun is voor Saddam-ge- trouwen. Over het lot en de ver blijfplaats van Saddam Hussein - op wiens hoofd 25 miljoen dollar staat - is niets bekend. Dat het nu is gelukt de twee zo nen uit te schakelen, geeft hoop dat ook Saddam snel kan wor den gepakt en dat Irakezen scheutiger zullen worden met tips en informatie. De VS hadden een tipgeld van 15 miljoen dollar voor Uday en Qusay uitgeloofd, en de leger- woordvoerder zei er op te reke nen dat het geld aangesproken zal worden. De lijken van Uday en Qusay waren goed te identi ficeren, zei Sanchez. Hij beloof de vandaag meer informatie te verstrekken om wantrouwige Irakezen te overtuigen dat de twee echt dood zijn. Uday en Qusay worden gezien als belangrijke raadgevers van hun vader. Uday leidde de Fe- dayeen-milities en controleerde radio en tv in Irak. Qusay was de gedoodverfde opvolger van Saddam en leidde de Republi keinse garde, de geheime dienst en geheime politie. Pagina Buitenland: Qusay en Uday: De Slang en De Wolf sen bloed kunnen geven. Ook zijn de eisen voor donorcentra strenger geworden. Vloerbe dekking is uit den boze en er moet een aparte ruimte zijn voor de keuring van de gevers. Daardoor is op het platteland de reistijd gestegen. „De tijd van een massale inzameling in de plaatselijke sporthal is voor bij. Dat proberen we met mo biele teams een beetje te onder vangen maar sommige mensen zijn nu inderdaad langer onder weg", stelt De Bruijn. Door de reorganisatie zijn de 22 regionale bloedbanken omge smeed tot vier divisies: Zuid west (waaronder de regio Mid den Holland, Rijnmond, Dor drecht, West-Brabant, Zeeland, Leiden en de regio Haaglanden vallen), Zuidoost (Limburg, Oost-Brabant en Gelderland), Noordoost (Groningen, Fries land, Drenthe, Overijssel, een deel van Gelderland en Flevo land) en Noordwest (Noord- Holland en Utrecht). alphen aan den rijn - De Alphense hefbrug is er even tussenuit. Het bewegende mid dendeel is gisteren voorzichtig van zijn plaats gehaald. De uit 1938 stammende brug - sinds tweeënhalf jaar een rijksmonument - wordt de komende maanden volledig ge restaureerd. Het bewegende deel wordt vandaag nog wat verder uit elkaar gehaald. De voet- en fietspaden aan beide kanten moeten eraf, omdat de brug anders te breed is voor de sluis bij Gouda. De gedemonteerde brug gaat over het water naar de werf van Mercon Steel Structures in Kinderdijk. De verwachting is dat de brug eind septem ber weer in gebruik kan worden genomen. Pagina R3: Mechanisch ballet met brugdek. Foto: Mark Lamers Toen hij nog fietste, was hij held. Hij won nooit groots, maar Frankrijk omhelsde Lau rent Jalabert altijd van harte. Zelden een renner meegemaakt die te vaak zo kansloos een dag alleen voorop reed om halver wege de laatste col meedogen loos ingehaald te worden. Hij is thans weer in beeld. En hoe! Vroeger zweette hij zich over de cols heen, won nog wel eens een etappe (vier stuks in 11 starts in La Grande Bouclé) en hield het verleden jaar dus voor gezien; het was mooi ge weest. Het lijden was afgelo pen. Wat te doen? Een zwart gat? Iets in de public relations? Tuinie ren, een huisje op Martinique? Jalabert kwam harder terug in de Tour dan wie dan ook. Zijn naam en afbeelding komen je tegemoet via grote abri's, vanaf krantenpagina's en vanaf vele televisieschermen. Hij is com mercieel gegaan en werkt. Hij schrijft een tweetal columns (althans hij geeft zijn woorden aan een journalist die er een stukje van maakt), analyseert voor een Frans nationaal radio station en doet het commen taar vanaf de motor voor de Franse televisie. Die laatste job springt het meest in het oog; zijn wijze van commentaar geven wordt erg goed ontvangen, zijn terrein kennis en zijn weetjes over ren ners zijn groot en leuk en zijn hele optreden in de Tour wordt door heel Frankrijk geappreci eerd. Eenmaal bij de aankomst moet hij zijn mening geven voor een dotcomprogramma, geeft hij interviews aan drie radiosta tions en vier schrijvende colle ga's en hij doet alles met een vrolijke lach om de nog altijd vierkante kaken. In het verleden droeg het pu bliek hem op handen; hij was held zonder hele grote palma res, maar hij had zo'n grote aai baarheidsfactor en hij was zo beschaafd bescheiden dat hij voor eeuwig in de harten van de Fransen gesloten werd. Tijdens deze Tour heeft hij zijn eigen beeld nog weten op te poetsen. Door zijn tomeloze energie en harde manier van werken, is hij Frankrijks belang rijkste exponent in de Tour. Jalabert wordt niet meer op handen gedragen; hij golft op de nationalistische sentimenten van zijn landgenoten mee. Hij is geen held meer, maar Held. Marts Smeets noordwijk - Noordwijk is van morgen in allerijl begonnen met het kappen van bomen in de wijk Vïnkeveld. De bomen zijn aangetast door bacterie- vuur. Dat is een besmettelijke ziekte - ook wel perenvuur ge noemd - die snel om zich heen grijpt. De ziekte werd drie we ken geleden ontdekt en is in middels in ongeveer 175 bo men vastgesteld. Vooral in sier- peren. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het, vanwege de va kantie, nog wel enkele weken zou duren voordat met het kap pen zou worden begonnen. In middels is een bedrijf in Zwaanshoek, de firma Versteeg, gevonden om de besmette bo men op te ruimen. Pagina R4: 'Jaren bezig geweest en dan gebeurt dit' Amsterdam - Seksprogramma's worden schaars op de Neder landse televisie. Het SBS-con- cern (SBS6, Net 5 en Veronica) stopt met het programmeren van bloot. SBS-topman Fons van Westerloo vindt dat com merciële televisie in Nederland dergelijke programma's niet meer nodig heeft. Stockholm - Comelis Vreeswijk wordt mogelijk op de Zweedse euromunten afgebeeld. Zweden houdt in september een refe rendum over de invoering van de euro. Liedjeszanger Comelis Vreeswijk is in zijn tweede va derland 16 jaar na zijn dood nog steeds populair. Vandaar zijn opname op de lijst van eu rokandidaten, naast de Zweed se koning, Abba en Pipi Lang kous. benidorm/gpd-anp - „We hebben vakantie en die maken we af." Dat was de meest gehoorde op merking van Nederlandse toeristen na de ETA- bomaanslagen van gisteren op hotels in de Spaanse badplaatsen Benidorm en Alicante. „In het begin schrik je even, maar ik ben zeker niet van plan temg te gaan", zeiden enkele vakantie gangers. Geen enkele Nederlandse toerist logeerde in een van de getroffen hotels. De 32-jarige Nederlander die in Alicante zeer ernstig gewond raakte, volgde een talencursus in het naastgelegen instituut Sanper. De muur die hotel en school scheidde werd volledig weggeblazen. De man heeft een operatie van vijf uur onder gaan en ligt nog in coma op de intensive care met zware verwondingen aan hoofd en rechter arm. Er vielen nog elf zwaargewonden: zeven Spanjaarden, een Duitser, een Brit en twee Zwe den. Zij zijn buiten levensgevaar. Twee Russische cursisten moesten worden behandeld wegens een shock. Vanochtend vertrokken vijf bomvolle charters volgens planning naar de Spaanse kusten. Nie mand had afgezegd. In totaal vieren nu tiendui zenden Nederlanders vakantie in het gebied. Ali cante is in trek bij gezinnen en ouderen, Beni dorm is 's zomers vooral geliefd bij jongeren. Na de aanslagen hebben de Nederlandse tour operators de vakantiegangers ter plaatse gerust gesteld. De meeste vragen kwamen echter van verontruste familie uit Nederland. De ETA pro beert al jaren met bomaanslagen toeristen uit Spanje weg te houden. Tot nu toe is dat niet ge lukt. Voor Nederlanders is Spanje na Frankrijk nog altijd het meest geliefde vakantieland. Het ministerie van buitenlandse zaken wijst al ja ren op het gevaar van ETA-aanslagen. Den Haag vindt het niet nodig toeristen nu nog eens extra te waarschuwen. „Normaal gesproken is dit een veilig gebied", zegt een woordvoerder. „Extra waarschuwingen leiden alleen maar tot onnodige ongerustheid." De Spaanse politie zoekt de 23-jarige zoon van ETA-kopstuk Domingo Troitino, bijgenaamd 'Txomin'. Troitino was in de jaren zeventig be trokken bij meer aanslagen. Zijn zoon Jon Joseba wordt ervan verdacht in de getroffen hotels ka mers te hebben geboekt en daar de springladin gen te hebben achtergelaten, verstopt in koffers. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Telefoon (i.vm controle nabezorging) Wij gaan zorgviASg om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: /an de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 1-PERSOONS VELOURS BOXMATRAS VSttT i Hefbr. Gouwsluis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1