KUNST CULTUUR 'Aderen van water' in de Kunsthal BRIAKII 3% Voor de laatste keer zomer in het gemeentehuis Brian Wilson 'on tour' met Smile R6 Rapenburgconcert Blof afgelast door hoog veiligheidsrisico Kadir van Lohuizen fotografeert leven op zes grote rivieren 'Nederlandse' Potter verschijnt 22 november woensdag 23 juli 2003 door Jan Rijsdam leiden - Het optreden van Blof tijdens het Rapenburg Concert, op zaterdag 30 augustus, gaat niet door. De Stichting Het Ra penburg Concert heeft dat in samenspraak met het manage ment van Blof besloten. Door de enorme populariteit van de band vreesden organisatie en management voor massale be langstelling, waardoor de veilig heid van het publiek niet kon worden gegarandeerd. Volgens een voorzichtige schat ting zouden zo'n 30.000 men sen op het gratis concert van Blof zijn afgekomen. Zo'n enor me toeloop zou de organisatie hebben genoopt tot vergaande maatregelen om alles in goede banen te leiden: het afzetten van de gracht met hekken en het aantrekken van een cordon veiligheidsmensen. „In eerste instantie denk je daar allemaal niet aan", zegt J.H.W. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Stichting Het Rapenburg Con cert. „Je wilt vooral het evene ment groter laten worden en meer publiek trekken. Maar in een later stadium kwam boven drijven dat daar enorme veilig heidsrisico's aan vastzitten. Vo rig jaar trokken we zo'n 8 A 10.000 mensen. Het is duidelijk dat we met 30.000 mensen een enorm probleem gehad zouden hebben. Dat is niet wat we wil len, en ook niet wat we nodig hebben. Een evenement als het Rapenburg Concert moet het toch vooral hebben van de mooie locatie en de sfeer." De organisatoren van het Ra penburg Concert hebben Song festival-deelneemster Esther Hait (One More Night) gecon tracteerd om op zaterdagmid dag de plek van Blof in te ne men. Esther Hart zal optreden, om 16.00 uur, met enkele Leid- se zangers en zangeressen en met een 'mystery gast'. Die ove rigens niet zo 'mystery" is, want de organisatie heeft al laten we ten in onderhandeling te zijn met ex-Volumia zanger Xander de Buisonnier. Aansluitend volgt een swingend optreden van trompettiste Saskia Laroo. Het avondoptreden wordt om 20.00 uur geopend door Carel Kraayenhof met zijn Sexteto Canyengue. Het festival opent zaterdagmiddag om 13.00 uur met een interactief kindercon cert. Op zondag is er een klas siek (lunch) concert waaraan net als voorgaande jaren stu denten van de Universiteit Lei den en het Koninklijk Conser- vaturium in Den Haag hun me dewerking verlenen. Voor meer informatie: www.he- trapenburgconcert.nl ferry. Foto: AP Ie Berry latwoman Actrice Halle Berry titelrol spelen in een iaseerd op de strip 'Cat- 1'. De opnamen zullen in :r plaatsvinden onder de Fransman Pitof die le film "Vidocq" op zijn ïeeft staan. Pitof heeft al lange staat van dienst werper van speciale ef- en behoeve van onder £s Visiteurs', de eerste •film en 'Alien: Resurrec- alle Berry won vorig jaar car voor haar rol in er's Ball' en maakte na- rore als Bond-girl Jinx in other Day'. Er was even van dat de actrice op- inx zou spelen als )1 in een avontuur met lond als bijrol. Catwo- is al eens een bijrol in de tmans Returns', toen d door Michelle Pfeiffer. door Marc Floor op films Verhoeven jlg - Er is een vervolg in op 'Starship Troopers', "17 daterende science- van Paul Verhoeven, frlandse regisseur zal t betrokken zijn bij 'Star- iopers 2: Hero Of The ion'. In zijn plaats zal pett de regie doen die :rste film betrokken was lucent en als leveran- 'speciale effecten'. De idse cineast maakt in vervolg op zijn eigen ilms. Ook het verzoek yolg te regisseren op stinct' (1992) had Ver- ;eweigerd. Die vervolg- ïu onder de titel 'Risk in' alsnog worden ge loor Lee Tamahori, de het laatst versche- les Bond-avontuur 'Die Day'. Beide films wor- 14 in de bioscoop ver- rotterdam - „Het was een keer wat anders dan al die ellende", zegt Kadir van Lohuizen over zijn project 'Aderen'. Tot nu tóe maakte hij vooral naam met fo toreportages over probleemge bieden als Rwanda en Israël. Voor 'Aderen' reisde hij de we reld af om het leven op en rond zeven grote rivieren vast te leg gen op foto. Het resultaat is te zien in de Kunsthal. Kadir van Lohuizen (Utrecht, 1963) is een backpacker met ca mera. Vanaf zijn jonge jaren reist hij met eenvoudige midde len de wereld rond en vanaf 1988 begon hij daarbij profes sioneel te fotograferen. Zijn fo to's verkocht hij onder meer aan Trouw, Vrij Nederland, Pa ris Match en The Independant. In 1997 ontving hij voor zijn re portage over de oorlog in Rwanda de Zilveren Camera. Maar het zien van al dat leed gaat je niet in de koude kleren zitten, zegt Van Lohuizen. „Je kunt wel de illusie hebben dat je er immuun voor wordt, maar in de praktijk ben je meer een emmer die langzaam volloopt." 'Aderen' was kortom een wel kome afleiding, die bovendien het negatieve beeld over de probleemgebieden van de we reld nuanceert. „Door bezoeken aan Angola, Sierra Leone en Mozambique stal Afrika mijn hart", schrijft van Lohuizen in het voorwoord van het prachtig vormgegeven fotoboek dat bij de tentoonstel ling is verschenen. „Toch kwam ik met de clichés terug: veel oorlog, veel ellende. Het beves tigde het beeld van het hopelo ze continent. Ik wilde wat an ders laten zien." Zo kwam hij op het idee om de Niger te fotograferen. Want wa ter heeft voornamelijk positieve eigenschappen. „Water is de Novosibirsk aan de Ob, van Kadir van Lohuizen.„Water is de oorsprong van het leven. Daar is het allemaal mee begonnen. De vroegste nederzettingen zijn ontstaan langs de rivier. En de rivier is natuurlijk een mooie metafoor voor het leven." Foto: GPD/Kadir van Lohuizen oorsprong van het leven", ver klaart Van Lohuizen. „Daar is het allemaal mee begonnen. De vroegste nederzettingen zijn ontstaan langs de rivier. En de rivier is natuurlijk een mooie metafoor voor het leven." Voor het project, waar hij in 1996 mee begon, reisde hij van de oorsprong van de Niger in Guinee tot de uitmonding in zee in Nigeria. Onderweg legde hij het leven vast op en langs de rivier, die ook nog stroomt door Mali en Niger. Hij fotografeerde vissers, veerponten, rivierdorp jes en de passagiersschepen die steeds weer vastlopen op de zandbanken van de almaar dro ger wordende Niger. Het project beviel zo goed dat Van Lohuizen besloot tot uit breiding. Hij selecteerde nog zes andere rivieren, die ver spreid liggen over de hele we reld. Niet de grootste: ze moes ten in de eerste plaats interes sant zijn. „Daarom heb ik ook niet voor de Rijn gekozen", licht Van Lohuizen toe. „De Donau is spannender. Die neemt je mee van Oost naar West en heeft door de oorlog in Joegoslavië een recente ge schiedenis." Naast de Donau koos hij voor de Chinese Yangtzé, de Indiase Ganges, de Amerikaanse Mis sissippi, de Latijns-Amerikaan se Amazone en de Russische Ob. Ook de Ob, die met de Lena en de Jenissei behoort tot de grootste rivieren van Rusland, selecteerde hij op journalistieke gronden. „Ik hoorde het ver haal over de Nenets, een noma denvolk uit het Noorden, dat wordt bedreigd door de gasin- dustrie. Dat vond ik interes sant." Bij de Ganges waren het vooral de religieuze rituelen die Van Lohuizen over de streep trok ken en bij de Yangtzé de aanleg van de Drie Kloven-dam. Deze grootste stuwdam ter wereld dreigt te zorgen voor een ecolo gische ramp in China. De keuze voor de Amazone was vanzelf sprekend. Recent werd ontdekt dat niet de Nijl, maar de Ama zone met ruim 7000 kilometer de langste rivier is van de we reld. Het viel nog niet mee om alle rivieren van begin tot eind te volgen. Vooral de bron wilde nog wel eens problemen ople veren. „Naar de oorsprong van de Donau rij je gewoon met de auto," vertelt Van Lohuizen. „Tot je ergens een bord ziet: hier begint de Donau. Maar de bronnen van de Yangtzé, de Amazone en de Ob liggen heel hoog. Daarvoor moet je echt meerdere dagen op expeditie." Hij fotografeerde ze uiteindelijk allemaal, op één na. De oor sprong van de Ob bleek zo goed als onbereikbaar. „Ik moest te paard een reis maken van twee dagen heen en twee dagen te rug," zegt Van Lohuizen. „En ik ben bepaald geen ervaren rui ter. Spijtig? Ach, het ging ge woon niet." Van Lohuizen heeft zijn project 'Aderen' genoemd. Niet alleen omdat rivieren meanderen door het landschap als aderen door het lichaam, maar ook door de levensfunctie van de ri vier. Die is essentiëler dan bij voorbeeld een spoorlijn of een weg, meent Van Lohuizen. „Haal je die weg, dan heb je een groot logistiek probleem. Maar droogt de Niger op, dan houdt al het leven eromheen op. Een echte vakantie is 'Aderen' voor Van Lohuizen niet ge weest. Hij reist nooit eerste klas en slaapt zelfs op zakken ce ment. Zo probeert hij contact te houden met de lokale bevol king. „Je dwingt acceptatie af door je in hun situatie te ver plaatsen. Dat doe je niet in vijf sterren hotels en eerste klas reiscoupés. Ach, het went. In het begin slik je drie keer bij een vieze wc. Op gegeven mo ment zie je het niet meer." 'Aderen' van Kadir van Lohui zen, t/m 19 oktober in de Kunsthal. Het gelijknamige boek kost 59 euro. .Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor Bssionele en amateuristische-kunstbeoefening. Heilig ir volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, ar 'n> toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: de Kunstkring Leiderdorp. liet zomaar een entree, mant I nteh Ie* lete het Leiderdorpse itehuis. In deze vestibu- ambtenarij is het zo- t eens zozeer omdat 1 I dicht met volle kracht 1 ramen binnenvalt. Dat hooguit een welkom ex- Nee, het is vooral de (igestelde kunst die voor Herse sfeer zorgt. Kunst- van de Kunstkring Lei- r I een rij al even kleurige hangen verschillende r I ke werken. Pasteltinten, -H)k het bruin en groen I natuur. Mooi, moeten -doen, denk je dan. gpe: „Dit is de laatste ex- die de Kunstkring ten jt", zegt Mieke Bakker, een mooi geglooide fan aardewerk in een vi- ;ft staan. binnenkort afgelopen jtzettend jammer. Het is te jaren al minder ge- t Aanvankelijk hadden 'OOI1 ruimte om onze kunst :rarjngen. Dankzij de ver- J schotten die er nu jannen we ongeveer 25 plfophangen. Dat is nog ~|«eb net leuk voor een expositie. Minder zou niet meer de moei te waard zijn." Het is beslist niet zo dat de ge meente de kunst niet waar deert. Dat er binnenkort geen exposities meer zullen plaats vinden in de hal heeft een an dere reden, zegt Els Ellerbeck van de Kunstkring. Ook andere exposanten - de Kunstkring was niet de enige die in het ge meentehuis exposeerde - moe ten nu uitkijken naar een ande re plek. „De gemeente heeft andere plannen met deze ruimte: nog meer dienstverle ning, nog meer publieksservi- ce, zoals extra tafels met fol ders, maquettes en een koffie- automaat. Dat soort dingen. Ja, en daar past geen expositie tussen." Ellerbeck wijst in dat verband op twee reusachtige schilderij en van Ton Willemsen die ach ter de receptie hangen, als het ware losgeweekt van de rest van de expositie. „Dat komt natuurlijk al een tikkeltje vreemd over." De Kunstkring Leiderdorp mocht tot nu toe eens in de twee jaar een expositie houden Els Ellerbeck en Mieke Bakker: „Een alternatieve ruimte in Leiderdorp voor een expositie van de Kunst kring, of voor andere kunstenaars, is er gewoon niet." Foto: Dick Hogewoning in het gemeentehuis. Een ten toonstelling van vele weken. „Dat is een prima manier om het werk van een deel van onze leden aan een groot publiek te presenteren." „Want het ge meentehuis is natuurlijk een uitstekende locatie", vult Bak ker aan. „Een openbare gele genheid waar iedereen wel eens komt." De Kunstkring zit ondertussen dan ook met de handen in het haar. „Want een alternatieve ruimte in Leiderdorp voor een expositie van de Kunstkring, of voor andere kunstenaars, is er gewoon niet", zegt Ellerbeck. „We hebben al goed rondgeke ken, maar er is niets te vinden. We hebben nu onze hoop ge vestigd op het nieuwe gemeen tehuis, op een nieuwe locatie. Dat moet een multi-functio- neel centrum worden. We ho pen dat de kunst daarbij niet vergeten wordt. Maar dan nog, dat duurt nog jaren." Toch is er ook goed nieuws te melden. Want de Kunstkring bestaat niet alleen bij de gratie van een tweejaarlijkse exposi tie. Ellerbeck: „Elke tweede dinsdag van de maand houden we een lezing of iets dergelijks. Tien keer per jaar. Maar, we hebben ook toneel, muziek, ca baret. Allemaal heel verschil lende kunstuitingen. Tot nu toe deden we dat aan de Hoofdstraat, bij Van de Wijn gaard. Maar, het is nu voor 99 procent zeker dat we binnen kort gebruik gaan maken van de ruimte van toneelvereniging Toverlei, het voormalige ge bouw van De Gading. Nee, dat is niet geschikt als expositie ruimte. Overdag zit er een school in. Maar voor onze avonden is het prima ge schikt." En zo er kan toch nog een glimlachje af bij Bakker en El lerbeck. Het mag dan de laatste expositie zijn in het gemeente huis, het is wel een hele mooie. „Prachtig werk en heel gevari eerd." Je ziet ze denken: daar moet in de toekomst toch ook een plek voor zijn. De expositie van de Kunst kring Leiderdorp duurt tot en met 21 augustus. Het ge meentehuis is op werkdagen tijdens kantooruren geopend. Herman Joustra den haag - De Nederlandse vertaling van 'Harry Potter en de Orde van de Feniks' ver schijnt op 22 november. Hoe groot de oplage van de vertaling is wil de uitgever nog niet prijs geven, maar geschat wordt dat het aantal boven het half mil joen zal liggen. De drukkerijen Haasbeek en Hooiberg hebben de drukopdracht gekregen. „Het is de grootste opdracht in de historie voor beide bedrijven en zelfs in de Nederlandse boekdrukgeschiedenis", stellen de twee ondernemingen. Haas beek drukte de eerste twee de len van Harry Potter, Hooiberg deel drie en vier. Het omslag werd gemaakt door Ien van Laanen en Anne Lammers. Het duo was ook verantwoordelijk voor de vormgeving van de eer ste vier boeken. delft/anp - Brian Wilson, de zanger van The Beach Boys, komt volgend jaar naar Nederland voor een bijzonder concert. Tijdens het optreden op 13 maart in de Pepsi Stage in Amsterdam zal Wilson voor het eerst nummers spelen van Smile, het mythische nooit uitgebrachte Beach Boys album. Dat maakte concertorgani sator Mojo gisteren be kend. The Beach Boys waren vooral in de jaren '60 succesvol met een groot aantal hits. Num mers als I Get Around, Good Vibrations, Sloop John B. en I Can Hear Music werden over de hele wereld grote hits. Zanger, pianist en bas- gitarist Brian Wilson was de spil van het succes. Hij geldt sinds dien als een geniale liedjesschrijver en pro ducer. Vele artiesten hebben in de afgelo pen decennia erkend dat ze schatplichtig zijn aan The Beach Boys. Het album Smile moest de ambitieuze opvolger worden van het in 1966 uitgebrach te Pet Sounds, dat alge meen wordt be schouwd als een van de beste albums uit de ge schiedenis van de popmuziek. De single Good Vibrations, een van de liedjes van Smüe, werd nog een grote hit. Het album haalde de schappen van de platenwinkels echter niet, omdat Wilson er niet in slaagde het te voltooien. Breekpunt was het uitwerken van Elements Sui te, een vierdelig muziekstuk dat een ode moest zijn aan de vier elementen aarde, lucht, water en vuur. Wilson gebruikte in die tijd grote hoeveel heden drugs en raakte ernstig verward. Het op nameproces stokte, doordat Wilson vreesde dat de muziek van het element vuur de wereld in brand zou zetten. Naar verluidt zou hij verder ont moedigd zijn ge raakt over de kans op succes van Smile na het be luisteren van het nieuwste Beatles album, Sgt. Pep per's Lonely Hearts Club Band. De overige band leden van The Beach Boys na men de opnames uiteindelijk over van Brian Wilson en brachten Smi ley Smile uit. Door de jaren zijn di verse nummers van het oorspron kelijk Smile-al bum verschenen op Beach Boys compilaties. Wil son bracht de liedjes echter nooit op een con certpodium ten gehore. De Smile-toumee begint eind 2003 in de Verenigde Staten. Tijdens de concerten speelt Brian Wilson voor de pauze liedjes van het nooit uitgebrachte album. Na de pauze volgt een reeks Beach Boys- klassiekers. In februari 2004 vertrekt de zanger naar Europa voor optredens in achtereenvolgens Groot-Brittannië, Duitsland, België en Neder land. Hij speelt in relatief kleine concertzalen. Voor het optreden in Amsterdam zijn 1600 kaar ten beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17