Oud-Noordwijk wordt volwaardig musei DUIN BOLLENSTREEK Werk aan 'dodenweg' begin Het best bewaarde geheim van de Bollenstreek 3'Jaren bezig geweest, en dan gebeurt Weer enorme belangstelling voor Truckrun 'Eindelijk hebben we de ruimte die we al lang hard nodig hebben' Valkenburg ziet weini heil in een kort geding Kinderen fietsen in Noordwij voor het Rijnsburgs corso uit iel Kermis verjaagt automobilisten noordwuk - Gasten van hotels en pensions mogen met een speciale vergunning him auto's tijdelijk in de woonstraten in Noordwijk aan Zee neerzetten. Zij hoeven dan niet het dure ta rief van 2,10 euro per uur te be talen. De gemeente heeft voor deze maatregel gekozen, omdat de kermis vanaf vandaag tot en met volgende week woensdag een groot deel in beslag neemt van het parkeerterrein Want- veld. Op dat terrein kunnen de hotel- en pensiongasten ge woonlijk him auto kwijt. De uit zonderingsmaatregel geldt voor het hele centrum van Noord- wijk aan Zee met uitzondering van de Koningin Wilhelmina- boulevard met zijstraten, het Palaceplein en het Vuurtoren- plein. katwuk - De inschrijving voor de KatwijkBinse Truckrun op 23 augustus heeft meer aanvragen opgeleverd dan er plaatsen be schikbaar zijn. De organisato ren, Oranjevereniging Katwijk aan den Rijn en Vereniging Phi- lidelphia, hebben de plaatsen in honderd trucks moeten ver loten onder 190 belangstellen den..-Wie niet meekan in een vrachtwagen, krijgt een plekje in een bus. Het evenement wordt dit jaar voor de zesde keer georgani seerd voor verstandelijk gehan dicapten. Zij rijden op 23 au gustus met een vrachtwagen chauffeur mee in een lange stoet wagens door de Duin- en Bollenstreek. Volgens organisa tor J. van den Berg van de Oranjevereniging neemt de be langstelling elk jaar toe. Aan vankelijk begon de rit met tach tig wagens, maar dat aantal is vorig jaar al uitgebreid naar honderd. Van den Berg betwij felt of er nóg meer wagens kun nen rijden. „We hebben dit af gesproken in overleg met de politie en de gemeente. Het is best een hele organisatie, de politie heeft er de handen vol aan. Nu verloopt de rit goed, maar als de stoet nog langer wordt, krijg je misschien over last of problemen, dan kan er straks helemaal niets meer." De KatwijkBinse Truckrun is begonnen als festijn voor ver standelijk gehandicapten uit Katwijk. Rijnsburg en Valken burg in de KatwijkBinse feest- week. „Inmiddels is het nogal uitgewaaierd over de rest van de Duin- en Bollenstreek Het is een open inschrijving, iedereen kan meedoen en dat willen we graag zo houden. Maar mis schien moeten we straks toch gaan kijken of we dat kunnen volhouden." Van den Berg noemt een aantal van 105 inschrijvingen ideaal. „Dan zitten de wagens vol en hebben we een paar mensen op de reservelijst." Van de bijna tweehonderd gehandicapten die zich nu hebben aangemeld, wordt een aantal teleurgesteld. „Sommige wagens hebben plek voor twee of drie passagiers, maar de rest moet met de bus. Dat is niet het allerleukste, maar beter iets dan niets." woensdag 23 juli 2003 door Jan Preenen noordwijk - Het museum Oud- Noordwijk breidt uit met een pand dat er op het Jan Kroons- plein pal naast staat. Het voorlo pig koopcontract met een parti culier werd gisteren getekend. De overdracht heeft waar schijnlijk half september plaats, zodat het Genootschap Oud-Noordwijk, de eigenaar van het museum, de nieuwe ruimte eind november in ge bruik kan nemen. Voorzitter W. Baalbergen van het genootschap is erg blij met het pand dat twee ton kost. „Het betekent dat we eindelijk wat ruimer komen te zitten en een volwaardiger museum worden. We kunnen straks schilderijen van Noordwijkse kunstenaars tonen. Die hangen nu nog in depot. Verder kun nen we ons kantoor vergroten. Nu moeten in een kleine ruim te heel veel vrijwilligers werken. Bovendien hoeven de leden van de klederdrachtgroep zich daar niet meer aan- en uit te kleden. De laatste tijd hebben we ook erg veel archieven, fo to's en schilderijen ontvangen. Al dat materiaal staat nu nog bij bestuursleden thuis. Een onhoudbare situatie, maar ook daaraan komt nog dit jaar een eind. En ten slotte kunnen we onderdak bieden aan de Mo- delbouwgroep, die modelboot jes bouwt. Die mensen zitten nu nog in een pand aan de Zeestraat, maar moeten daar weg." In het pand, dat nu bij het mu seum wordt getrokken, was ja renlang een reisbureau geves tigd. De laatste jaren werd het echter nauwelijks meer ge bruikt. „Daarom leek ons dat een prima locatie om onze acu te ruimteproblemen op te los sen", aldus Baalbergen. Een te genvaller vormde eind vorig jaar echter de mededeling van B en W dat vanwege de slechte financiële positie van een schenking van 50.000 euro werd afgezien. „De gemeente staat echter welwillend tegen over ons plan. We verwachten dan ook alsnog een bepaalde bijdrage te krijgen." De financiering is volgens Baal bergen geen probleem. Voor 100.000 euro wordt een hypo theek afgesloten. Hoewel van de resterende 100.000 euro pas 10 20.000 euro is toegezegd door Noordwijkse bedrijven, is Baalbergen heel optimistisch. „We moeten de meeste onder nemingen nog benaderen. Ver der rekenen we op bijdragen van landelijke fondsen en van de 2500 leden. We hebben ove rigens wel een ontbindende voorwaarde in het contract ge zet. Als we het financieel niet rondkrijgen, gaat de koopi door. Maar dat verwacht niet. We gaan vanaf nu i actievoeren." Als de koop inderdaad gaat, dan wil het genootscl op langere termijn nog tweede pand aantrekken. hebben dan die hele puntj het Jan Kroonsplein. Om reden zullen we ook niet al veel veranderen aan het p; dat we nu kopen. Dat hoeft 0 niet. Er zijn wat aanpassii^ nodig, maar verder is het go bruikbaar." Nu ribbels, straks betonnen muur nieuw-vennep - De eerste maatregelen om de 'dodenweg' N207 in Haarlemmermeer veili ger te maken zijn deze week be gonnen. De provinciale weg vanaf Hillegom tot de afslag A4 bij Nieuw-Vennep wordt tot en met 25 juli dagelijks van 20.00 uur tot 06.00 uur afgesloten. Op de N207 is de afgelopen jaren een flink aantal doden gevallen. Volgende week wordt de mid- denstreep van de N207 vervan gen door twee nieuwe strepen met ribbels. Dat gebeurt stukje bij beetje, waarbij steeds een deel van de N207 wordt afgeslo ten. Als eerste is het deel tussen de A4 en de Hoofdweg bij Nieuw-Vennep aan de beurt. De werkzaamheden duren steeds één of twee nachten. Door de ribbels heeft de auto mobilist die van zijn baan af wijkt eerder door wanneer hij op de verkeerde rijbaan terecht is gekomen. Volgens A. Rulof van de provincie Noord-Hol land kunnen automobilisten niet meer ongemerkt op de ver keerde weghelft raken. „Door de ribbels schud je een beetje in de auto en daar reageer je wel op." De ribbels zijn een tijdelijke maatregel om de weg veiliger te maken. Over een paar maan den volgen permanente aan passingen aan de weg. In no vember plaatst de provincie een 'barrier' van beton als schei ding tussen de rijstroken. Een zelfde betonnen barrière is ook te vinden op de Haarlemmer- De N207 krijgt een geribbelde dubbele streep, voor de veiligheid. Foto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke weg tussen Amsterdam en Hal- Begin volgend jaar weg. Omdat deze scheiding wegbermen langs de njuaii^ ruimte eist, worden de rijstro- ook nog een verharding van 1 ken 1,7 meter breder gemaakt, meter breed. Noordwijkse 'groenman' Hans Hoek aangeslagen door massale bomensterfte door Anton Diedrich/ANP enschede/valkenburg - Mari nevliegkamp Valkenburg gaat geen kort geding aanspannen tegen het ministerie van defen sie. De Valkenburgers zien geen heil in het volgen van het voor beeld dat luchtmachtbasis Twenthe stelt. „We wachten eerst de beslissing van de Tweede Kamer in september af', aldus Luitenant ter Zee De Frel, de voorlichter van het ma rinevliegkamp. R. Moszkowicz, advocaat van het Twentse personeel, had het ministerie een ultimatum ge steld waarbinnen Defensie het studieplan over de sluiting van de basis beschikbaar zou stel len aan de ondernemingsraad. „Daar is geen bevredigend ant woord op gekomen", aldus Moszkowicz gisteren. De on dernemingsraad eist in het kort geding dat het besluit van De fensie wordt opgeschort omdat hij niet is geconsulteerd bij de besluitvorming. Het is nog niet bekend wanneer het kort ge ding dient. In Valkenburg worden de ont wikkelingen natuurlijk op de voet gevolgd via de pers, zegt De Frel. „De volgende vraag is natuurlijk of wij dat ook gaan doen. En het antwoord daarop is nee, dat zijn we niet van plan. Hoewel ik natuurlijk ook niet in de toekomst kan kijken." De grootste vakbond voor fensiepersoneel VBM/f steunt het kort geding Twenthe niet, en raadt Vall burg ook niet aan om hetze pad te volgen. „Je kunt g procedure beginnen tegen 1 besluit dat nog niet genot is", verheldert H. Lansink de vakbond. „Naar onze ning kan de rechter alleen n besluiten dat het niet ontvaj lijk is. Op het moment dat Tweede Kamer het be neemt, moet het ministerie de ondernemingsraden overleggen. En als dat niet gi gebeurt, kun je gaan procel ren." Hij bestrijdt echter dat] actie in Twenthe geen heeft. „Het is in elk geval iJ een actie, het houdt de belal stelling levend. Net als alle I bliciteit rond de website burgemeester Van der ReijJ van Valkenburg." Dat laatste steekt ook de m| sen op Vliegkamp Valkenbj een hart onder de riem, zegt] Frel. „Hier in de buurt, om] vliegkamp heen, hangen alle] spandoeken. Dat betekent] we brede steun krijgen, dat] de inwoners het Marinevfl kamp willen behouden." VI uit het personeel zelf is vool pig geen actie te verwacht] zegt hij. „Dat moet wachten] september, en tot we vet] gens met de bonden hehl] gepraat." Die andere kant - de ingang bij de manege - is vooral voor wie zijn kinderen wil uitlaten. Op de hoek bij de manege is een parkeerplaatsje, zodat je veilig kunt uitstappen. Hier liggen een paar honderd meter het bos in de nodige speelplekken waar je uit de wind kunt zitten, voetballen, klimmen ip bomen (al mag dat natuurlijk eigenlijk niet) verstoppertje doen en al les wat kinderen zelf nog meer weten te bedenken. Vergeet ook niet de mogelijkheid om hier een kinderfeestje met speurtocht en spelletjes te or ganiseren: die waren bij onder getekende altijd een door slaand succes. Dat gold zelfs voor een feestje waarbij het na korte tijd begon te stortrege nen en pas na een paar uur weer droog werd Faciliteiten biedt het bos ver der niet. Geen uitgezette wan delroutes, geen afvalbakken - al kun je aan de manegekant altijd wel wat rommel kwijt in de afvalbakken van scouting groepen - en geen horeca in de buurt. Maar ach, verdwalen in een bos van 33 hectare valt niet mee. En is het echt zoveel moeite om zelf wat spullen mee te nemen en je afval thuis weg te gooien. Laat mensen voor wie dat laatste een on overkomelijke opgave is, vooral naar het door hen al grondig verpeste bos langs de Duinweg blijven gaan. Sjaak Smakman door Jan Preenen Vervolg van voorpagina noordwijk - Hans Hoek maakt een even trieste indruk als 'zijn' sierperen. Zeg maar treurperen. Hij is dan ook behoorlijk aange slagen door het bacterievuur dat een groot aantal bomen in de Noordwijkse wijk Vinkeveld heeft getroffen. De besmettelij ke ziekte heeft inmiddels onge veer 175 bomen aangetast. „Ja ren ben ik bezig geweest om het hier een beetje groen te krijgen. En dan gebeurt dit. Ik heb in deze wijk zelf het groen aange legd. Als tekenaar en ontwer per. Het is toch iets persoon lijks van je." De groenman van de gemeente Noordwijk dacht met esdoorns, kastanjes, berken, eiken, wil gen, prunussen, lijsterbessen, iepen én vooral sierperen voor voldoende variatie en duur zaamheid te hebben gezorgd. De iepen zijn resistent tegen de al evenzeer gevreesde iepziekte. Voor sierperen had hij gekozen, omdat die tegen de harde wind en het zout aan de kust kun nen. Een rondgang door de wijk maakt echter duidelijk dat het bacterievuur, dat ook wel pe- renvuur wordt genoemd, zich van die theorie niets heeft aan getrokken. Overal op deze dins dagmorgen hangen de takken halfstok. De bladeren zijn zwart en uitgedroogd. „Ik ben nu an derhalf uur bezig en ik heb er al weer 36 gevonden. Het kunnen er ook 37 zijn. Over één boom meer of minder val ik niet meer." Drie weken geleden ontdekte hij de ziekte in de Fuikhoom. Hij hoopte toen nog dat hij on gelijk had, maar een second opi nion van de Plantenziektenkun- dige Dienst bevestigde alleen maar zijn indruk „In het begin schrok ik ervan. Ik heb het eer der meegemaakt. In 1976, maar toch. Nu, na een paar dagen, ben ik eraan gewend. Welke straat je ook inrijdt, overal is het prijs. Kijk, daar begint het te ko men." Alles wordt duurder. Zeggen sommige mensen. Diezelfde mensen zeggen er dan ook bij dat een uitstapje met het gezin helemaal onbetaalbaar is. Dat roept vragen op. Bijvoorbeeld: is dat echt zo? En: zijn er geen alternatieven? De Duin- en Bollenredactie van het Leidsch Dagblad is op onderzoek gegaan. Deze week vier zomerse uitstapjes in de Bollenstreek. Dagjes uit, die nu eens geen gat slaan in de begroting. In de eerste aflevering: het Keukenhofbos. Hans Hoek constateert weer bacterievuur in 'zijn' Vinkenveld. Inzetje: steeg kapt een zieke boom. Foto's: Dick Hogewoning Hij haalt een zakmesje erbij en breekt een takje af. „Normaal moet de sapstroom erdoorheen lopen. Maar nu is het helemaal verhout. Ook als je het velletje eraf haalt. Het blad is totaal ver dord. Gewoonlijk is het bruin als het afsterft. Nu zwart. Dat is een duidelijk kenmerk" Het mesje wordt weqr opgeborgen, maar voor dat gebeurt wordt het met een aansteker ontsmet. „Stel je voor dat ik straks in een gezonde boom snijd." Even verderop ontdekt Hoek een echte peer in een tuin aan de Hoogtij. Vruchtdragend. Dat wel, maar daar is dan ook alles mee gezegd. „Ik zie het al. Daar is het perenvuur ook in geval len. De peren zien er nog rede lijk uit. Die zijn nog niet aange tast, maar dat duurt niet lang meer. Op een gegeven moment mummificeren ze en vallen ze af." De eigenaar, Gert Gooris, ziet het nog niet zo somber in. „Die peer is eerder bruin geweest, maar het is steeds goed geko men. Vorig jaar was er niets aan de hand. Zolang er mooie pe ren aankomen, blijft die staan." Hoek: „Het gaat echt verder. Dit is niet meer te houden." Gooris: „Ik wacht wel af. Het is niet van hupsakee, weg ermee. Ik wacht eerst de oogst af." Hoek „Toch vraag ik u om deze boom weg te halen. Ik kan u niet dwingen. Vroeger kon ik dat wel. Toen stond het bacte rievuur nog in de algemene plaatselijke verordening, maar een medewerker van de firma Ver dat is er jaren geleden uitge haald. Iepziekte staat nog wel in de APV." Gooris laat zich vooralsnog niet overtuigen. Zeker niet als hij hoort dat hij de peren, als ze tenminste nog wat groter wor den, gewoon kan eten. Voor mens en dier zijn er geen ge zondheidsrisico's. Ze kunnen de ziekte wel overbrengen. Dat geldt dan vooral voor vogels en insecten. „Ik kijk toch nog maar even de kat uit de boom." Pas als zijn vrouw wijst op een ap pelboom, waaraan ze meer waarde hecht, slaat de twijfel bij Gooris toe. „Als die boom geen peren meer geeft, mag die weg." Kappen is volgens Hoek de eni ge oplossing. Zo radicaal werd ook in 1976 ingegrepen. Toen ging het in Noordwijk vooral om struiken, die hij zelf met een tractor uit de grond trok en verbrandde. Nu is er een gespe cialiseerd bedrijf bij gehaald - de firma Versteeg uit Zwaans- hoek - dat vanmorgen is begon nen met zagen. „Er zat niets anders op. Die bomen waren* gewoon niet meer te houden. Collega's dachten eerst nog dat het kwam door de hitte van de afgelopen weken dat die bomen er zo slecht uitzagen. Maar als dat zo was geweest, waren we wel langs gekomen met een tankauto met water." noordwijk- Het Rijnsburgs Bloemencorso wordt op zaterdag augustus in Noordwijk voorafgegaan door ongeveer honderd 1 deren. Zij rijden allemaal op met bloemen versierde fietsen. Kin ren tussen de zes en twaalf jaar, die zelfstandig kunnen fiets kunnen tot 12 augustus inschrijven bij de VW Noordwijk. Het versieren gebeurt 's ochtens door de kinderen zelf op de ningin Wilhelminaboulevard ter hoogte van restaurant De Gans. Medewerkers van de VW verlenen hulp. Ook ouders, en oma's zijn van harte welkom. Om ongeveer zes uur kinderen zich melden aan het begin van de Voorstraat in wijk-Binnen. Daar worden de praalwagens van het opgewacht, die rond half zeven arriveren. Onder bi de politie fietsen de kinderen vervolgens voor de door Noordwijk Eigenlijk is het zonde om dit stukje te tikken. Het Keuken hofbos is namelijk een van de best bewaarde geheimpjes van de bollenstreek. En dat zorgt ervoor dat het er altijd aange naam verpozen is. Hier geen bergen hondenpoep en men senmassa's zoals in het bos langs de Noordwijkse Duin weg, maar een weldadige rust. Hier kun je nog een stukje wandelen met het idee datje in een uitgestrekt bos loopt. Hier kun je er nog zeker van zijn dat je terecht kunt op een van de open plekken met zand of gras, waarvan er vooral bij de ingang bij manege Puntenburg een flink aantal zijn. Over de 33 hectare bos zelf niets dan goeds. Het bos is oud - het laatste nog vrijwel intacte stukje bos op de hele duinwal - Wandelen in het Keukenhofbos: een mooi, rustig en goedkoop dagje uit. Archieffoto: Taco van der Eb en dat is goed te zien aan de vele enorme bomen. Op die luttele oppervlakte liggen stuk ken naaldbos en loofbos, vlak ke stukjes en een paar flinke heuvels. Als we eigenaar het Zuidhollands Landschap mo gen geloven, herbergt het bos veel diersoorten. Maar - het behoeft geen betoog - wie hier met een paar kinderen komt, zal het moeten doen met de loslopende kippen bij de ma nege, wat vogels en af en toe een opgeschrikte patrijs. De toegang is sinds begin dit jaar gratis. Welke ingang je kiest, hangt af van wat je wilt. Gaat het meer om een wande ling, neem dan de ingang op de hoek Van Lyndenweg/ Sta tionsweg. Het is er net even mooier en afwisselender dan bij de andere ingang. Er staan vooral meer mooie grote oude bomen - je zou bijna zeggen: woudreuzen - en het is er nóg rustiger dan aan de andere kant. Op het autoverkeer op de Stationsweg na dan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14