Een beetje afzien hoort erbij REGIO f 'Armstrong betekent veel voor kankerpatiënten 'De doorbijter staat eenzaam en onbegrepen aan de to' 'Die krakers vinden overal iets op' NAVRAAG Juweliers in Nederland kunnen zich voortaan beter wapenen tegen ramkrakers. De Raad van State oordeelde deze week dat een juwelier in Zutphen de rampalen voor zijn deur mag laten staan. De ondernemer voerde geruime tijd strijd met de gemeente, die eis te dat de rampalen verwijderd werden. De palen zijn lelijk en staan in de weg, aldus de gemeente Zutphen. De uitspraak van de Raad van State heeft gevolgen voor andere juweliers die worden tegenge werkt door hun gemeente. Juwelier JOOP DE JONGE, die een zaak heeft in winkelcentrum Santhorst in Leiderdorp, merkte dit jaar dat zelfs rampalen niet altijd helpen. WOENSDAG 23 JU Sinds wanneer staan die rampalen bij u voor de deur? „Op 1 augustus vorig jaar zijn ze neergezet. Negen in de grond verankerde be tonnen bloembakken wer den rond mijn vernieuwde zaak geplaatst. Ik had ze al wel eerder willen hebben, maar er was een verbou wing op komst. Daarom heb ik gewacht tot de ver bouwing was afgerond. Werd u ook zo tegenge werkt door de gemeente? „Helemaal niet. De medewerking was prima. Bij sommige andere collega's niet: bij hen was het altijd een probleem. Ik kan me er wel iets bij voorstellen, dat een gemeente niet zo happig is op rampa len. Het is niet zo mooi en een beetje klantonvriendelijk. Mensen met rolstoelen moeten er wel door kunnen. Dankzij deze uitspraak is het gelukkig wat makkelijker geworden. <2KV_ïI U heeft vast al op televisie gezien dat de rampalen in Zutphen niet werken? „Nee, hoezo? O, staan de palen ver uit elkaar. Daar ben ik ook mee begonnen, maar dit voorjaar duwden ramkrakers een afvalcontai ner tussen mijn bloembakken door. Die lui zijn zo creatief, die vin den overal iets op. We lopen altijd achter de feiten aan. Ik heb er nu extra paaltjes tussen gezet. Rolstoelen kunnen er nog net tus sendoor." Gaat u die tip nog doorgeien aan anderen? Het lijkt de ultieme oplossing. „Vergeet het maar. Zeg nooit nooit. Dat heb ik in de loop der jaren wel afgeleerd. Ik heb al zo vaak gedacht 'nu heb ik ze', maar dat viel later toch weer tegen." tekst: Janneke Dijke archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Donderdag 23 Juli ALPHEN AAN DEN RIJN zal zijn grootste attractie over enkele maan den kwijt raken. De Civiele Kamer van de Amsterdamse Rechtbank on der presidium van mr B. de Gaay Fortman, heeft het uitstel van beta ling ingetrokken, dat tot volgend jaar Mei verleend was aan de N.V. Britimij. Vogelpark Avifauna, en deze maatschappij in staat van faillis sement verklaard. Dit zal het laatste seizoen zijn, waarin het publiek het vogelpark, dat nog normaal geopend zal blijven, zal kunnen be wonderen. Het zal wegens een schuld, die op het ogenblik f 750.000.- bedraagt, in October a.s. worden geliquideerd. Door dit faillissement is een einde gekomen aan een (te) groots opge zette onderneming, die van begin af aan in wijde kring belangstelling heeft getrokken. Reeds bij aanleg van het park in 1950 werd twijfel uitgesproken over de vraag, of het economisch verantwoord was, een dergelijk bedrijf en dan nog wel op deze plaats, te doen verrijzen. Deze critiek verloor aanvankelijk na de opening op 17 Mei van dat jaar kracht door tweeërlei omstandigheden: in de eerste plaats werd eerst niet de nadruk gelegd op 't toeristische recreatieve aspect van de on derneming. Aan een kwekerij van exotische vogels werd een recreatie gelegenheid verbonden. In de tweede plaats trok Avifauna in het eer ste seizoen van haar bestaan een zeer groot aantal bezoekers. ANNO 1978, maandag 24 juli WASSENAAR - Henk Hosman, de 'uitvinder1 van de strandzesdaagse die deze week van start gaat, tussen een enorme hoeveelheid rug zakken, tenten en slaapzakken. Twintig jaar geleden trokken er voor het eerst zo'n 30 mensen vanuit Den Helder naar Hoek van Holland. Tegenwoordig gaat het in de andere richting. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch D plaatsing) of door contante betaling aan d Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. sch Dagblad, ANNO d.d. (datum van aan de balie van het Leidsch Dagblad, COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Jan van der Veer, Oude We tering: „Nee, want Armstrong heeft de afgelopen jaren voor kankerpatiënten veel betekent en betekent nu nog steeds veel. Ook de wielersport heeft veel geleerd van deze renner. Met name op het gebied van trainingsmethoden; ik hoop dan ook dat Armstrong deze tour wint en dat hij daarna gewoon doorfietst de komen de jaren." K. Schoonderwoerd, Leiden: „Daar ben ik het niet mee eens. Wat hebben wij Neder landers nou te bieden? De tijd van Joop Zoetemelk, Steven Rooks en Jean-Paul van Pop- pel is voorbij. Michael Boo- gerd kan beter reclame maken voor Elmex tandpasta. Nee, van mij mag Lance Armstrong nog rustig vijf jaar doorgaan met fietsen." Arie Guijt, Katwijk: „Oneens, Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Lance Armstrong is een held: een man die zijn ernstige ziekte overwon en daarbovenop nog eens met suc ces topsport beoefent. Zijn gedre venheid en vechtlust zijn groots en geven de concurrentie het nakijken. In onze maatschappij is vechtlust en gedrevenheid aan het wegkwijnen. Laconiek trekken we steeds vaker onze schouders op voor situaties waar we ons vroeger druk om zou den maken. Zo ook met de sport. En de overgebleven fanatiekeling, vech ter, doorbijter? Die staat eenzaam aan de top, nie mand be grijpt hem. Hij is een af wijkend soort en dus vreemd. Voor mij kan Lan ce niet lang ge noeg blij ven." Dennis Salman (30) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Oneens. Laat Armstrong blijven fietsen, want er komt snel een mo ment dat zich een nieuw talent aan dient dat hem zal verslaan. Het lijkt mij voor de (wieier) sport beter als zoiets zich in een een-op-een- ge vecht afspeelt dan wanneer Arm strong verdwenen is uit het veld." Reinier Verbeek (38) uit Leiden, architect: „Oneens. Lance Armstrong is, als al les goed gaat, op dit moment de snelste renner, met de meeste macht als het er op aan komt, maar als Be- loki niet was gevallen, als Hamilton zijn sleutelbeen niet had gebroken, of Erik Dekker mee had gedaan (geintje), of Armstrong was gevallen, dan had het er allemaal heel anders uitgezien. Zo kun je nog uren door gaan. En de Tour is pas over in Pa rijs. De Tour is de Tour. En ook als al een tijd lang waarschijnlijk is wie gaat winnen, blijft het mijns inziens altijd interessant. Volgend jaar zal Armstrong het trouwens nog moei lijker krij gen dan dit jaar en wordt het dus extra spannend!" Berend Stolk (48) uit Leide n intensive-carespecialist: ,g „De Tour is eigenlijk helemi tjj interessant. Steeds dezelfde n steeds dezelfde massasprint lr(jt dezelfde dealtjes tussen dez t js ploegleiders. Steeds dus on| !egj ke en oninteressante ontsna [,re van rijders die toch geen kvi s|0 nen. Steeds hetzelfde geleul Rjg dezelfde verslaggever. De T< 1 een soort kabinetsformatie, ht is opgewonden en kijkt er n :ni en iedereen is dolblij als het klaar is. Ik vind Lance overi] :en boeiender dan Jan Peter, en ,n v stopt voorlopig ook niet." ibing de etappes van de afgelopen week leverden in tegenstelling tot voorgaande jaren voldoen de spanning op." Feike de Vries, Valkenburg: „Ik vind van niet, want ik wil wel eens zien of iemand Lan ce kan verslaan. Nu kijk ik met net zoveel interesse, om dat ik wil weten of hij de Tour weer kan winnen!" Nu 's zomers veel patiënten het strand verkiezen boven de operatiekamer, kampen de zie kenhuizen met leegstand. Zij overwegen de mensen die niet komen opdagen voor een be handeling alsnog een rekening te sturen. Terecht of overdre ven? De stelling waarop u tot en met maandag kunt reage ren luidt: Patiënten die hun ziekenhuisaf spraak niet nakomen, moeten Karin Castelijn (42) uit Rijpwetering, boerin: „Nou, dat hoop ik niet Eentje is gewoon de beste en dat is nu Lance Armstrong. Joop Zoetemelk is zes keer als twee de geëindigd; in die tijd had je Eddy Merckx die altijd won. Is trouwens ook een hele prestatie hoor, om zes keer als tweede te eindigen. Dan moet je toch steeds weer de motiva tie op kunnen brengen om mee te doen. Maar goed, met iedereen houd 't toch een keertje op en dan komt er weer iemand anders. Zelf volg ik de Tour de France niet zo. Mijn man wel." Lezers van het Leidsch Dagblad zijn de suprematie van Lance Armstrong nog lang niet zat. Met de stelling 'De Tour wordt pas weer leuk als Lance Arm strong stopt met fietsen' is 83 procent van de stemmers op www.leidschdagblad.nl het niet eens. Slechts 17 procent wil wel weer eens een ander in het geel zien. Een greep uit de reacties: Frank Boom, Leiderdorp: „Hoezo dat nou weer? Kijk nu naar Ullrich en Vinokourov, die kunnen hem nog makke lijk inhalen, hoor. Trouwens, als hij stopt met fietsen, wie gaat dan heersen over de Tour de France?" Peter Klein, Nieuwegein: „De Tour de France is een uniek sportevenement, waarin ver schillende disciplines: sprin ten, klimmen en afdalen, De Tour wordt pat leuk als Lance Arm stopt met fietse avontuurlijke ontsnappingen, tijdrijden, maar vooral team work aan de orde komen. Ui teraard heeft de ploeg met de meeste financiën en de sterk ste sponsors ook de beste kansen, maar elke dag is toch weer anders. Zeker Nederland zoekt helden, de pers tegen woordig ook." dat val een forse boete betalei mv| uw Reacties via www.leid g n, blad.nl of per post: 'Dt en ling', postbus 54, 2300 on den me Lance mag blijven winnen van de LD-lezers. Foto: Reuters Strandzesdaagse strijkt neer in Noordwijk De meeste mensen vinden het na hon derd meter ploegen door het mulle zand wel mooi geweest. Logisch dus - maar ir ritant - dat het altijd zo druk is rond de strandafgangen. Maar je hebt lui, die lo pen gerust van Hoek van Holland naar Den Helder. Het zijn er duizend, om exact te zijn en ze lopen in zes dagen tijd zo'n 140 kilometer. De Strandzesdaagse, het derde wande levenement na Apeldoorn en Nijme gen, trekt allerlei soorten mensen. Wie gisteren (naast een strandafgang) er gens tussen Wassenaar en Noordwijk in het zand zat, zag ze langs de vloed lijn passeren: jonge en oude mensen, met stevige stappers of blote voeten, van top tot teen bedekt tegen zonne brand of in bikini om juist zoveel mo gelijk bruin mee te pakken. Herkenbaar aan gele deelnemersvlaggen, rugzakje voor lunchpakket en pet. En wande lend natuurlijk, van zuid naar noord. Hoewel dat in het vroege begin anders om is geweest. De eerste twee keer van de 45 wandelweken ging de tocht in omgekeerde richting. Maar, vertelt be denker en organisator Henk Horsman, dat ging tegen de wind in en dat is niet zo prettig lopen. Dus sindsdien trekken tweeduizend voeten een spoor in noor delijke richting. Destijds waren het trouwens veel min der mensen, zegt Horsman. Hij begon ooit zelf met een vriend, een rugzak en een tent om il legaal op het strand te kamperen. Hij vond de wandeltocht langs de Nederlandse kust zo ge weldig, dat hij het jaar erop besloot om meer mensen mee te vragen. En zo worden het er steeds meer. Inmiddels groeit de groep niet meer. „We heb ben duizend kaarten en zodra die beschikbaar zijn, is het een kwestie van: wie het eerst komt, het eerst maalt." Dat betekent pech voor zo'n dertienhonderd andere aanvragers. Duizend deelnemers is echt het maximum, zegt Horsman, wijzend over de circa zeshon derd tenten die scheerlijn aan scheerlijn langs het veld van voetbalvereniging Noordwijk staan opgesteld. Nu in het Bollenbad geen wa ter meer zit, vonden de gemeente en de orga nisatie het onverantwoord om de wandelaars naast een lege betonnen bak te laten kampe ren. Want, zoals een van hen toelicht: „Er zal er maar een met zijn beschonken kop in lo pen, op weg naar de tent." Nee, dan liever bij w Noordwijk, waar gedesoriënteerde nacht- Een zee van tenten bij de strandzesdaagse op de velden van voetbalvereniging Noordwijk. Foto: Dick Hogewoning brakers zelfs geen doelpaal kunnen koppen, want op het voetbalveld zelf is kamperen ver boden. Voetballen helaas ook, hebben drie jonge deel nemers tot hun teleurstelling gemerkt. Jan nik Klumpenaar, Patrick Leppers en Erik Dekker liggen daarom maar in hun tent, chips en fris drank binnen handbereik. Twee van de drie atletiekvrienden liepen vorig jaar al mee, dit keer is de derde erbij gekomen. En dat gaat best, zo met z'n drieën aan de wandel en in het kleine koepeltentje. Ach, er is natuurlijk al tijd wel iets te zeuren: de één loopt te hard, de ander snurkt en de derde voert eindeloze tele foongesprekken met zijn vriendin. De ingelijs te blondine is, weggestopt in een sporttas, toch een beetje aanwezig. Volgend jaar moe ten er maar wat echte meiden mee, vindt Klumpenaar. „Want die zijn er veel te weinig, dat valt me wel een beetje tegen. Ja, we zagen er een paar op het strand, maar die hadden geen zin om mee te lopen." Niet alleen de jeugd probeert een klein feestje te maken van de Strandzesdaagse. Marijke Be- neker en Tiny Zwakman - zonnebadend voor de tent, biertje in de hand - kijken al uit naar het avondprogramma. De onvermoeibaren onder de wandelaars maken het tot laat gezel lig. „Vorige keer was er levende muziek en dansen, hartstikke leuk", herinnert Zwakman zich. En even zo goed gaan ze vroeg uit de ve ren. Vanochtend stonden ze al voor vijven naast de tent, wakker gekwaakt door een stel eenden. Maar met de conditie zit het wel goed. De dames kennen elkaar van de tennis en de wintersportvakantie, vandaar. Over de zwaarste tocht die hen hierna te wachten staat - meer dan dertig kilometer naar Velsen-Noord - denken ze nog even niet na. Over de zeven douches die ze met 998 anderen moeten delen, ook niet. Een beetje afzien hoort er deze week bij. Het blarenbal op de laatste avond daarentegen, dat is iets om naar uit te kijken. Met het oog op die feestelijke ge legenheid heeft een overbuurman een speciaal overhemd meegenomen. „Heeft iemand een strijkijzer bij zich?" gilt hij naar de buren. „Da's helemaal niet zo'n vreemde vraag hoor", reageert hij met J verontwaardiging op het gel „Wij hebben een kruimeldii j- ons." Jaap Zoetelief, stoeiend met tentstokken, ziet in de gekkj een bewijs voor zijn eerdere ling: de Strandzesdaagse is woon heel gezellig. „Je bem gelijkgestemden en iederee er zin in. We staan hier huij mutje, maar er valt geen on gen woord." Hij had het zw vandaag, door hoog water 1 het mulle zand verdreven, Zoetelief toe, maar hij gaat door. Waarom? „Je zet je\ op nul en je loopt jezelf ht leeg.1' Ferry Seegers was met zoon van vijftien die ochtend als van de eersten op pad, mar soms moeite hem bij te hoi „Nou raakte ik wat achterq dat ik vanochtend twee pla zes had. Waar? De eerste, ic nog vroeg was, gewoon op| strand en daarna ben ik een strandtent ingestapt om tere of ze al open waren. Seegers geniet van de heeft eigenlijk maar een net als de tennisvriendinni rigens: dat er nauwelijks si ters langs het strand staan pen tegen Den Helder, thuisfront naderen, op een beetje meer thousiasme van publiek. Hanny Puts hoopt op iets heel anders:^ goede nacht slapen voor haarzelf en d Spaanse vrienden die ze naar Nederlau meegenomen voor de Strandzesdaagse luchtvaartmaatschappij is er bagage zo m raakt, waaronder een slaapzak. En diej ge ren ze nu al dagen naar een van de tem dt kampen te laten komen, maar dat valti mee. De Haarlemse woont inmiddels Spanje en wandelt daar veel met haar van de wandelvereniging. Nu wilde ze Spanjaarden de Nederlandse kust weli ten zien. Uitgeput komen ze in de acht hi de camping op. Zoekend naar hun eigi ke tussen de laatste tassen die door de vn gen van kamp naar kamp worden vent S| „Ze vonden het behoorlijk zwaar, voor nt eerste dag van dertig kilometer", vertai „Wat? wordt het morgen nog langer? Z rle maarniet." Saskia Buitelaar 10 kt KLANKBORD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12