LEIDE r Universiteit Leiden groeit het snelst mm Veilig van de tap naar het terras REGIO 6: twaalf kandidaat-wethouders O wil meer van zich afbijten Stichting Exodus op zoek naar woonruimte R1 Werk aan het lab gaat door woensdag 23 juli 2oo3 EGIO I Ondernemers Nieuwe Rijn verjagen fietsers met eigen bord t bewaarde 1 van de nstreek hen geeft iiwagenkamp apbeurt oonroof op emmerstraat ien 24-jarige man uit gisteravond op de imerstraat het slachtof- rden van een straat- se nog onbekende jon- ikken de mobiele tele- zijn zak en renden met leDonkersteeg in. 1 ijker hardleers Een 51-jarige Katwijker jen nacht op de Mors- ;ehouden omdat hij agerend in zijn auto man bleek te veel alco- iben gedronken en te rader rijbewijs. Het ro- rtje was in april voor jaar ingetrokken omdat ook al dronken achter irzat. dagen cel helen shirts Een 28-jarige vrouw uit oten moet tien dagen igenis in wegens heling tas vol kinder-T-shirts. li werd ze in Leiden raden met de tas. Ze de dat ze de shirts had op station Leiden Cen- wijl ze wist dat de partij was. De vrouw is schi- en leidt een zwervend Ze is al een aantal ma- ej veroordeeld voor efstal. door Eric-Jan Berendsen leiden - Een aantal onderne mers aan de Nieuwe Rijn heeft zelf maatregelen genomen om het fietsverkeer tussen de Burg- steeg en de Hoogstraat tegen te gaan. Hoewel dat gebied voet gangersgebied is, komen er veel fietsers. Vooral personeel van de horecazaken heeft last van voorbij scheurende tweewie- Iers. Onderweg van café naar terras zijn botsingen en bijna- aanrijdingen aan de orde van de dag, en de irritaties lopen vaak op tot het kookpunt. Op initiatief van Ton Ranselaar van La Corona (vroeger De Kroon) en Ruud Witteman van Einstein zijn er op de Nieuwe Rijn tussen Burgsteeg en Koombrug en voor café Van Engelen op de helling van de Visbrug midden op straat bor den geplaatst met daarop in koeienletters 'Wandelgebied Nieuwe Rijn'. Volgens Witteman zijn de eer ste resultaten positief. „Ik heb de laatste paar dagen goed op gelet en zie dat het werkt. Het is een fysieke belemmering. Men sen stappen af of rijden om, al zijn er natuurlijk altijd die door rijden. Maar die rijden ook door als je prikkeldraad over de straat legt. Het is wel zo dat de doorrijders weten dat ze 'fout' zijn en in ieder geval alerter reageren op overstekende kel ners of spelende kinderen die ineens vanaf een terras de straat oprennen." Witteman zegt dat er niet is gekozen voor de harde aanpak. „Er is bewust niet gedacht aan het maken van een verbodsbord. Verbieden helpt niet en veroorzaakt alleen maar agressie. We hebben wil len benadrukken wat wél mag op de Nieuwe Rijn en dat is wandelen." Volgens Witteman is er over het fietsprobleem regelmatig over leg tussen de winkeliers aan de Nieuwe Rijn. „En ook de ge meente is op de hoogte. De di recte aanleiding voor het ma ken van de borden was echter het incident met Ton." Ton Ranselaar werd begin juni het Grote borden met daarop een tekst die niets te raden overlaat, moeten fietsers ervan weerhouden de Nieuwe Rijn tussen Burgsteeg en Hoogstraat op te rijden. Foto: Mark Lamers slachtoffer van een agressieve fietser. Aan het eind van de middag had hij buiten de be stelling van een paar klanten opgenomen en was op de te rugweg naar zijn zaak. Op dat moment kwam er een fietser vanaf de Visbrug de helling naar de Nieuwe Rijn afsuizen, hoewel er een officieel ver keersbord staat dat aangeeft dat het daar voetgangersgebied is. Ranselaar werd geschampt, de fietser werd boos en kwam ver haal halen. De man werd op een gegeven moment zo kwaad dat hij Ranselaar onderuit schopte en sloeg. Met twee ge broken ribben en een ingeklap te long werd hij vervolgens naar het ziekenhuis afgevoerd. Met het prominent plaatsen van de borden hopen de onder nemers dat dergelijke inciden ten tot het verleden behoren. „De kracht ligt in de eenvoud", aldus Witteman. „Voor 40 euro hebben we twee borden ge maakt en het werkt echt. Veel fietsers houden er rekening mee, de winkeliers hier zijn er blij mee en de borden vormen geen obstakel voor eventueel noodverkeer. Bijkomend voor deel is dat het bord bij de Burg steeg aan een plastic vuilcontai ner is bevestigd. Daar kan ook vuilnis in, want de prullenbak ken op de Nieuwe Rijn zijn veel te klein en zitten snel vol." Een woordvoerder van de poli tie zegt te weten 'dat het daar moeilijk is voor de kroegbazen'. „Vooral als de terrassen buiten staan, zijn al die fietsers vrese lijk irritant. Het initiatief vinden we zo gek nog niet, zeker omdat je de borden weer kunt wegha len als het minder druk is. We doen op de drukste momenten wel iets aan de excessen, maar het is niet zo dat we daar met het bonnenboekje in de hand klaar staan. We schrijven dus wel eens een bekeuring uit maar dat kan geen oplossing zijn. Het is een kwestie van be- bording. Er moet duidelijker worden aangegeven dat het om een voetgangersgebied gaat. Dat hebben wij ook aangegeven in overleg met de gemeente dat we regelmatig hebben. Sommi ge mensen denken dat het ver keersbord dat aangeeft dat het voetgangersgebied is, betekent dat je je kinderen bij de hand moet nemen omdat je langs het water loopt. Er moet dus meer duidelijkheid komen." „De bebording hangt er zoals die moet hangen", laat een woordvoerder van de gemeente weten.Als het op handhaving en controle aankomt, moet de politie dat doen." interesse voor opvolging van Pechtold ijn Kramp j de Leidse afdeling hebben zich twaalf Ien gemeld die wethou- itold willen opvolgen, digden komen, aldus orzitter P. van Meenen, Windstreken. Aan het de zomer hopen de ten bekend te kunnen rie hun voorkeur heeft i voor het wethouder- men is te spreken over ital geïnteresseerden, s niet slecht voor zo'n Het wethouderschap is baan waar je wel over denken, lijkt mij." Van sluit niet uit dat zich er gegadigden aandie- principe is de termijn ien op de functie ge- kan worden, verstre- ir misschien komen er jen binnen die wat ver in door de vakantie. Als 1 augustus gebeurt 8 nog mee in de eerste Meer informatie over ndidaten dan dat zij [iele land komen, ver niet. (Van Meenen weten dat hij noch partijvoorzitter M. Koek tot de kandidaten be hoort. Zij vormen samen de sollicitatiecommissie en dingen dus niet mee naar de post. Bei den hebben een goede baan naast hun politieke werk en wil len die nog niet inruilen voor een fulltime baan als bestuur der. Of er wel een goede opvol ger van Pechtold wordt gevon den, betwijfelt Van Meenen niet. „Natuurlijk is het vertrek van Pechtold naar Wageningen een forse aderlating voor de partij. Mahr we zijn, met 350 le den, een sterke partij in Leiden, die dat verlies wel kan opvan gen." De Wageningse gemeen teraad hoopt dat Pechtold per 1 oktober kan beginnen in zijn nieuwe functie. Die termijn is richtinggevend voor de sollici tatiecommissie maar, bena drukt van Meenen, voor de hele procedure geldt natuurlijk dat hij afhankelijk is van Pechtolds officiële benoeming. „En dat zal gezien het politieke zomer reces nog wel een maandje op zich laten wachten." Vooruitlopend daarop voeren Van Meenen en Koek alvast sol licitatiegesprekken met de door hen geselecteerde kandidaten. Ze kunnen zich hierbij laten ad viseren door een derde per soon. Tegen de tijd dat zij een kandidaat voordragen aan de partijleden moet de officiële burgemeestersbenoeming van Pechtold ook rond zijn. De bij eenkomst die hiervoor moet worden belegd staat gepland voor eind augustus of begin september. Als de voorgestelde kandidaat ook de goedkeuring van de leden krijgt, wordt de persoon voorgedragen aan de gemeenteraad die de nieuwe wethouder uiteindelijk moet benoemen. D66 kiest hiermee voor een vrij traditionele benoemingsproce dure en laat mini-referendums achterwege. Een bewuste keu ze, meldt Van Meenen: „Het re ferendum is inderdaad ons kroonjuweel, maar een nog groter kroonjuweel is dat wij al tijd blijven nadenken. En voor een wethoudersfunctie vinden wij een mini-referendum niet gepast. Want je laat dan slechts door een select groepje - onze leden - uitmaken wie de nieuwe wethouder wordt, terwijl die persoon er voor de hele stad is. Alle inwoners van de stad raad plegen mag namelijk niet." •bert Minkhorst De Leidse Welzijnsor- (LWO) moet meer ten treden, meer van ten en zich zelfverze- ipstellen. De huidige van het welzijnswerk mee die van de LWO - it, geeft LWO-directeur il aan in de jaarreke- de organisatie, ïcasseren, meer uitde- 'ordt tijd dat de LWO veel beter profileert, nel. In de toelichting cijfers over 2002 ïj: „De welzijnssector afgelopen jaren zijn ortdurend vanuit een gpositie moeten verde- onder de aandacht ubliek en de beleids- oeten brengen. De or- zijn keer op keer met ngen geconfronteerd. t» en positie moeten deren." het ook kan, staat al in het jaarverslag. De vakbond en de eigen ondernemingsraad waren zeer te spreken over de wijze waarop de leiding ten tij de van de bezuinigingen met personeel omging. Verder zijn projecten en diensten van de LWO gevraagd en ongevraagd voorgedragen voor verschillen de sociale prijzen. Tekenend voor de positie waar in de LWO zit, is de kritiek die met name de WD en het CDA dit voorjaar nog uitten. De WD eiste dat de LWO 'weer een mensgerichte organisatie' zou worden. De liberalen vroegen zich af of de LWO niet een 'te zware top' heeft. Opnieuw drong de politiek de instelling in het defensief. Het ongelijk van de WD over de overhead (staf en kader bin nen een bedrijf) bleek uit een onderzoek van bureau Beeren- schot. Directeur Comel noemt de uitkomsten ervan nog eens in de jaarrekening. Vergeleken bij andere sectoren doet welzijn het beter, met een gemiddelde overhead van 22 procent. Ge meenten en woningcorporaties zitten op 29,9 respectievelijk 36 procent. Gezond is 25, aldus Beerenschot. De LWO kent een overhead van 17,4. Dat lage cijfer heeft wel een oorzaak. De LWO moest de laatste jaren fors bezuinigen. „Vanuit een sociaal gevoel is het uitvoerend werk zoveel mo gelijk gespaard. Dit heeft tot bij na onvermijdelijk gevolg gehad dat veel welzijnsorganisaties zijn ingeteerd op vermogen, overhead en uiteindelijk ook professionaliteit." Voor de LWO spande het erom; de organisa tie ging bijna failliet en had een negatief eigen vermogen. In 2002 moest de instelling 545.000 euro bezuinigen. Overigens lijken de financiële problemen voor de LWO voor bij. De jaarrekening meldt een overschot van ruim 31.000 eu ro. Het negatieve eigen vermo gen is aangevuld. door Peter Groenendijk leiden - De Universiteit Leiden trekt dit jaar beduidend meer nieuwe studenten dan vorig jaar. De universiteit verwacht op ba sis van het aantal voorinschrij vingen, in september ruim vier duizend nieuwe studenten te mogen verwelkomen, tegen 3664 vorig jaar. De forse groei van het aantal voorinschrijvingen is opvallend, omdat vrijwel alle andere uni versiteiten in Nederland slechts een beperkte groei of zelfs een daling van het aantal nieuwe studenten verwachten. Het aantal voorinschrijvingen ligt bij bijvoorbeeld de Erasmus Universiteit, de TU Delft en de Universiteit Maastricht bedui dend lager dan een jaar gele den. Vier universiteiten in Neder land tellen meer nieuwe in schrijvers dan Leiden: de Eras mus Universiteit, de Rijksuni versiteit Groningen, de Univer siteit Utrecht en de Universiteit Amsterdam. Het verschil met het Leidse aantal nieuwkomers is echter beduidend kleiner dan in voorgaande jaren. Woord voerder Wim van Amerongen van de Universiteit Leiden is in getogen met de cijfers. „Met deze groei zijn wij de grootste stijger. Het betekent dat jonge ren zich steeds meer tot Leiden voelen aangetrokken en daar zijn we trots op." Net als de Groningse, heeft ook de Leidse universiteit een ma nier om het vastgestelde aantal geneeskunde-inschrijvingen te omzeilen. Die zogenoemde nu merus fixus bepaalt het maxi male aantal studenten dat aan een bepaalde opleiding mag beginnen. Voor de studie ge neeskunde melden zich lande lijk elk jaar veel meer studenten aan dan toegelaten mogen wor den. Loting bepaalt wie buiten de boot valt. In Leiden kan een deel van de uitgelote studenten, die voor heen dikwijls uitweken naar België, tegenwoordig via de zo genaamde zij-instroom terecht. Door te beginnen met een aan geneeskunde verwante studie is het mogelijk om tussentijds over te stappen. Voor deze zij- instromers duurt de studie ge neeskunde dan nog maar vier in plaats van zes jaar. Zo kan de geneeskundefaculteit in Leiden meer studenten opnemen dan op andere universiteiten. Of de forse toename van aan meldingen in Leiden alleen hierdoor verkaard kan worden, valt echter te betwijfelen. De Leidse universiteit profileert zich ook al vele jaren als inter nationale kwaliteitsuniversiteit in Nederland. (advertentie) Kom voor een spectaculair dagje uit naar attractiepark Duinrell. Geniet met het hele gezin in de spetterende attracties en het tropische Tlkibad. De magische zomer- show met Scottthe Magician mag u niet missen. Een dagje Duinrell is plezier voor jong en oud! DUINRELL, DAAR KIKKER JE VAN OP leiden - Het Exodushuis aan de Plantage dreigt in de proble men te komen doordat (ex)-ge detineerden na een jaar te zijn voorbereid op terugkeer in de maatschappij, geen woonruim te kunnen vinden. Doordat de doorstroming stagneert, kun nen er geen nieuwe bewoners terecht in het Exodushuis. „En dat is erg jammer", vindt ma nager Maijolein Kleine. „Want het project is een groot succes." Bij Exodus worden twaalf (ex)- gevangenen gedurende maxi maal een jaar voorbereid op te rugkeer in de samenleving. Het huis kent twee categorieën be woners: mensen die hun straf al hebben uitgezeten en anderen die hun laatste maanden liever aan de Plantage doorbrengen dan in de cel. Elke bewoner moet een 'zinvolle dagbeste ding buitenshuis' hebben. Dat betekent minimaal 26 uur per week werken, vrijwillig of be taald. 's Avonds staan verplich te groepstherapie, training in sociale vaardigheden, corvee en individuele gesprekken op het programma. Het gebruik van alcohol en drugs is verboden, ook buitenshuis. Dat wordt ge controleerd met blaas- of uri netesten. Overtreders worden uit het programma gezet. Na aanvankelijke huivering in de buurt, draait Exodus sinds maart 2002. „En het aantal klachten is tot drie beperkt ge bleven", aldus Kleine. „Twee wegens geluidsoverlast van een radio en één voor gestommel op de trap." Nu, ruim een jaar later, zijn de eerste bewoners klaar voor terugkeer in de maatschappij. En daar wringt de schoen, volgens Kleine. „Via de zogeheten contingentrege ling krijgen we van de geza menlijke woningbouwvereni gingen twee huizen. Maar er zijn inmiddels zes bewoners klaar met het programma. Uitzicht op verbetering is er vooralsnog niet, moet Kleine toegeven. „We hebben contact met een vertegenwoordigster van de woningbouwverenigin gen. Die willen graag meewer ken maar moeten ook toegeven dat er te weinig woningaanbod is." Inmiddels kijkt Exodus of het mogelijk is om 'gewone' huizen te huren. „In Amsterdam heb ben we zogenoemde tussenfa sewoningen. Dat zijn groeps woningen waarin drie of vier bewoners van een Exodushuis gaan wonen nadat ze het pro gramma hebben voltooid." Een andere oplossing voor de stagnatie in de doorstroom kan zijn dat bewoners zelf woon ruimte zoeken en vinden. „Dat wordt door ons gestimuleerd", aldus Kleine. ,Als een bewoner hier binnenkomt met de mede deling 'ik heb een huis gevon den', zou dat natuurlijk prach tig zijn, zolang ze maar niet te rugvallen in het crimineel mi lieu. Want het programma draait succesvol en het is zonde dat nieuwkomer^ moeten wachten." (advertentie) leiden - Terwijl de meeste bouwers hun gereedschap al hebben neergelegd voor de jaarlijkse bouw- vakantie, gaat het werk aan het Karherlingh Onnesgebouw aan het Steenschuur gewoon door. Het bin nenste van het voormalig laboratorium is drastisch op de schop gegaan. Op de binnenplaats komt een grote overkapte bibliotheek. Na de verbouwing zitten er geen natuurkundigen maar rechtenstudenten in het gebouw. In mei 2004 moet het gebouw klaar zijn; na de vakantie in dat jaar begint de rechtenfacul teit het academisch jaar in het totaal heringerichte pand uit 1856. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11