ECONOMIE 'Meer geduld met hypotheekschuld' 'Turk loopt harder voor werk dan Nederlander' Binnenvaart in problemen door lage waterstand Voorzitter van Duitse metaalbond opgestapt Aantal gedwongen verkopen kan fors minder Corus-staal voor nieuw Wembley Sterke daling van aantal busvakanties FNV: niet asfalteren bij hitte Britten nog niet overtuigd van veiligheid genvoedsel rheid nekt provincies "Vj - De economische heeft afgelopen jaar oische groei vier pro- ihet rood geduwd. Friesland, Limburg en ïbant moesten een isseren. Groningen id bleken in 2002 de i van de Nederlandse Flevoland had de terende economie van 'provincies met een r van 2,4 procent. Gro- ras met een economi- eivan 2,1 procent een 55 eede. De gemiddelde bo Jederland was vorig lts 0,2 procent. De vier oo is die een krimp door hadden veel last van 2gtal in de sector nijver- es contract TPG-dochter 6' JJuw - TNT, dochter van en logistieke bedrijf 6. de logistiek doen van 8 se fabrieken van de ;5 itofabrikant Volkswa- .9 doet dat via het sa- j ingsverband met het i.o ledrijf Anji. Het con- rt vijf jaar. De bedrij- 7 ichten over die perio- nzet van 100 miljoen onderneming Anji- onderdelen voor de ',o|tribueren. Het con- op zeer korte termijn ofcen woordvoerder van 3 6 svvagen is via twee ge- :ke ondernemingen b fabrikanten markt- ;hina. Het merk is 44 procent van de Automarkt. Die zal de jaren sterk groeien, zes maanden van dit China 82 procent i's verkocht. investering n Nigeria De Brits/Nederland- >7.( itschappij Shell inves- imende tijd 770 mil- r (681 miljoen euro) •s nappen van warmte- 5 j trales in Nigeria. Het \i,[ ende daartoe een imst met de Nigeri- heid. Het gaat om lo- u iger-delta met een 35® van 936 megawatt. 07.; t werd vorig jaar stil- ïdewerkers van het ie elektriciteitsbedrijf rkwamen dat er men- drijfsterrein opkwa- ïspecties uit te voe- zoek naar gen Penske iL - Een commissie ïeelsleden van trans- Penske Logistics in d gaat onderzoeken 13' ekondigde ontslagen nodig zijn. Dat is gis- iten na een staking g. Bij het transport - t vestigingen in Roo- oevorden en Venlo, Ovan de 811 banen Gisterochtend vroeg :hauffeurs het werk n boos omdat er vol- og genoeg werk is. zou worden uitbe- «n charterbedrijf. dinsdag 22 JULI 2003 7,95 een orders er Giessen 1- Krimpen aan den jaar na de laat- 6!47iisatie nog steeds orders geboekt, en het feit dat de 10.93P 55,35rveerboten en bag- VS herstel nijmegen/gpd - Huiseigenaren die hun hypotheek niet kunnen aflossen bijvoorbeeld omdat ze werkloos zijn geworden, zouden twee jaar de tijd moeten krijgen om financieel de zaken op orde te krijgen. Dat bepleit directeur Schiffer van de Nationale Hypo theek Garantie (NHG). Veel ge dwongen huisverkopen zouden dan niet nodig zijn. Bij een beta lingsachterstand valt nu na ne gen maanden de bijl en volgt ge dwongen verkoop van het huis. Het zijn veelal jonge mensen onder de dertig, tweeverdieners die met hun gezamenlijke inko men net een woning van 200.000 euro konden kopen, die nu de dupe worden, aldus Schiffer. Als een van hen werk loos wordt, ontstaan snel beta lingsproblemen. „De economi sche recessie treft vooral jonge ren. Daar staat tegenover dat ze vrij snel weer een andere baan vinden." Om die reden pleit de NHG voor het oprekken van de ter mijn van negen maanden naar twee jaar. De ontstane beta lingsachterstand wordt later in gelopen door de hypotheek te verhogen, is het voorstel van NHG. De Nederlandse Vereniging van Banken vindt het voorstel van NHG bespreekbaar. Na de zo mervakantie komt het onder werp op de agenda, aldus een woordvoerster van de branche vereniging Het ministerie van volkshuisvesting moet ook nog toestemming geven. Door de oplopende werkloos heid, arbeidsongeschiktheid en door echtscheidingen komt een groeiend aantal huizenbezitters in financiële problemen. De Ra bobank en de SNS Bank, de twee grootste hypotheekver strekkers, spreken van 'een lichte stijging'. Cijfers geven de banken niet, maar de NHG doet er minder geheimzinnig over. Schiffer zegt dat 600 huishoudens hadden in de afgelopen zes maanden een betalingsachterstand hadden. Als het zo doorgaat, dan zijn dat er aan het eind van het jaar 1200. „Dat lijkt op het eerste gezicht niet spectaculair, maar het is een behoorlijke trend. Vorig jaar waren er 900 wanbetalers, in 2001 hadden 600 huishou dens betalingsproblemen." Dit jaar moesten al ruim 85 mensen hun huis gedwongen verkopen. In heel 2002 waren dat er 80. Volgens Schiffer zijn de aantal len voor de markt als geheel nog groter omdat de NHG slechts op een deel van de hy potheekmarkt opereert. De Na tionale Hypotheek Garantie heeft 450.000 leningen in porte feuille. Kopers kunnen maxi maal 225.000 euro lenen voor hun huis. Bij NHG staat de overheid ga rant als de huizenbezitter zijn hypotheekschuld niet kan beta len. londen - Corus UK wordt hoofdleverancier van staal voor het nieuwe Wembley Stadion in Londen. De Engelse tak van het staalbedrijf levert de ko mende jaar circa 21.000 ton staal voor de nieuw bouw. Volgens Corus betreft het één van de groot ste orders op dit gebied van de laatste jaren. Het nieuwe stadion - met 90.000 overdekte zitplaat sen de grootste in zijn soort - moet vóór 2006 zijn gebouwd. Foto: PR nijmegen/gpd - Steeds minder mensen gaan met de bus op va kantie. De reisorganisatie ANVR meldt een daling van 18 pro cent in vergelijking met vorig jaar. De auto blijft het meest populaire vervoermiddel. Dat de bus aan populariteit ver liest heeft volgens een woord voerster van Toerisme en Re creatie Nederland (TRN) te ma ken met een verandering in het behoeftepatroon van de vakan tieganger. „Mensen willen vrij heid en zo goedkoop mogelijk reizen. De touringcar kan niet op tegen de snelheid, prijs en gemak van een auto- of vliegva kantie." Als voorbeeld wordt een reis per vliegtuig naar het Spaanse Salou genoemd. Met de reistijd naar de luchthaven, het inchec ken en de trip naar de eindbe stemming meegeteld duurt die reis ongeveer 7,5 uur. Ticket (133 euro) en bijkomende kos ten komen uit op 150 euro. De busreis van Amsterdam naar Salou duurt ongeveer 27 uur. Een retourtje kost 188 euro. Daar komt dan nog de reis naar de opstapplaats bij. De bus en de nog minder populaire trein zijn nu goed voor 7 procent van de vakantiemarkt. De auto scoort 51 procent en het vlieg tuig 42 procent. diemen/anp - Werkloze Turken doen meer moeite om aan de slag te komen dan autochtone Nederlanders die zonder baan thuis zitten. Werkloze autochtone Neder landers zijn veel passiever, al dus arbeids- en organisatiepsy choloog Edwin van Hooft aan de Vrije Universiteit in Amster dam gisteren. Bijna 70 procent van de werklo ze Turken is actief op zoek naar werk, ruim een kwart wacht af en 5 procent is helemaal niet op zoek. Van de autochtone werklozen is 45 procent actief op zoek, wacht bijna eenderde af en zoekt een kwart helemaal niet. Van Hooft hoopt eind dit jaar te promoveren op zijn onderzoek, dat in samenwerking met de Vrije Universiteit, uitzendbu reau Tempo Team en de Ne derlandse Stichting voor Psy chotechniek is verricht. „Tur ken lopen duidelijk een stapje harder, omdat ze het gevoel hebben minder kans op een baan te hebben", aldus Van Hooft. Verder worden Turkse werklo zen volgens de onderzoeker door hun familie, vrienden en kennissen meer gestimuleerd om een baan te zoeken. „De fi nanciële positie van Turken is over het algemeen ook minder, waardoor de noodzaak om aan werk te komen hoger is." Uit een eerder onderzoek dat Van Hooft vorig jaar samen met Tempo Team onder uitzend krachten heeft verricht, is al ge bleken dat allochtonen vaker solliciteren door druk uit hun omgeving. Autochtone Nederlanders wor den volgens de onderzoeker meer door persoonlijke motie ven gedreven. „De Turken zijn de grootste et nische minderheidsgroep in Nederland naast de Surina- mers. Interessant is aan de Tur ken, dat hun arbeidsmarktposi tie zwakker is door een gemid deld laag opleidingsniveau. Ze kennen dan ook een hoge werkloosheid", licht Van Hooft toe. Hij hoopt zijn onderzoek binnenkort te kunnen uitbrei den naar andere etnische min derheden. nog steeds slecht is, lenktank van de Ra- Securities, tot de dat de werf ge- ten onder te gaan. ie als ondeme- Van der Giesen- ïs'.èiieggen in een reactie 83,10' 48,00!' 37,26lar gaan er van uit 23.6ib vaart niet zal lo- der Giessen-de enen vorig jaar D banen. De di- door moederbedrijf vervangen nadat de irliezen had gele- 22.85 11.3SN - De economie oc f^nigde Staten is zich 25i8^stellen. Dit blijkt uit 25J5ctuurbarometer die Board, een belang- a8$eksinstituut van het i3.9%e bedrijfsleven, gis- gepubliceerd. Deze i87®ding economie in- |ieg in juni voor de zo'ojreenvolgende i9,2<inaal met 0,1 pro- jg^jjzichte van mei. De 53l8éeen beeld van de ii8i,oijie activiteit in de ko- tot negen maanden, ime is vooral ge- ïtere ontwikkelin- öndelerimarkten, vragen voor een Dg en meer bouw en. door Gert Onnink rotterdam/gpd - Help! Laag water. Het klinkt misschien vreemd, maar de binnen vaart luidt de noodklok over de lage wa terstanden in onder meer de Waal, Rijn en Donau. Schepen op weg van en naar Duitsland of dieper Europa in kunnen be duidend minder lading meenemen dan wanneer het water hoger zou staan. Door de zomervakantie vallen de problemen nog mee, maar het moet ook niet veel langer gaan duren, waarschuwen de be langenverenigingen. Volgens directeur Jan Veldman van Kan toor Binnenvaart in Rotterdam, dat spreekt namens 1500 binnenvaartschip pers uit Nederland en België, is vooral de situatie op de Donau ernstig. „Het water staat daar op 1,30 meter. Dat is voor de diepgang erg weinig, zeker wan neer een schip zelf al zeventig tot negen tig centimeter diep ligt." Op de Rijn en in het Roergebied is het met twee tot 2,5 meter niet veel beter, zucht Veldman. „Er kan dan in veel gevallen niet meer dan drie- tot vijfhonderd ton vracht mee, in schepen die normaal 1500 tot 2000 ton lading vervoeren. Het alterna tief is wachten, maar dat kan weken gaan duren," stelt de binnenvaart-voor man. Als er in de Donau twee stuwen of sluizen bij zouden komen, dan is de rivier tot aan Wenen en Boedapest goed te bevaren. Maar helaas houdt de mi lieubeweging dat tegen." Veldman mop pert ook op de Nederlandse politiek. „Het plan om de Waal uit te baggeren, is door het kabinet geschrapt." Schipper Daniël Wanders van contai nerschip Jowi is een van de 'slachtof fers'. „Ook wij kunnen minder meene men," zegt de Zwijndrechtenaar. Hij ligt in de Rotterdamse Eemhaven waar hij wacht op een nieuwe tocht richting Duitsland. „We hebben op onze vorige reis vanuit Duitsland maar ruim twee honderd containers mee kunnen ne men. Maar normaal gesproken zijn dat er vierhonderd." De grootste problemen betreffen de Rijn, zegt Wanders. „Dat is toch tachtig procent van de vaart. Het is vooral het gedeelte tussen Bazel en Em merich, maar eigenlijk het hele stuk tot aan Rotterdam." De weersverwachtin gen voorspellen weinig verbetering. „Overal in de wereld is het mooi weer," stelt de schipper. „En voor Zwitserland, waar het voor ons moet gebeuren, ziet het er niet best uit. Van mij mag het best een weekje gaan regenen. Het weer is lekker om te barbecuen, maar voor de binnenvaart is het niks." Volgens J. Vogelaar, secretaris juridische zaken van het Centraal Bureau Rijn- en Binnenvaart (CBRB) in Rotterdam drei gen er ook moeilijkheden in België. „Ei genlijk speelt dit nu in heel Europa. Dus niet alleen op de Rijn en de Donau, maar ook op de Maas." Vogelaar, die met het CBRB vierhonderd bedrijven vertegenwoordigt, is blij dat er wat 'rek in de markt' zit. „Schepen die anders één of twee dagen blijven liggen, moe- woerden/anp - De vakbond FNV Bouw adviseert aanne mers niet overdag te asfalteren bij temperaturen die oplopen tot 40 a 50 graden in de zon. „Doe dat de mensen niet aan", stelde een woordvoerster giste ren, naar aanleiding van tele foontjes die bij de bond zijn binnengekomen De temperatuur van nieuw as falt is al gauw meer dan 100 graden. Samen met de felle zon wordt het werk te zwaar, vindt de bond. Sommige bedrijven werken door tijdens de bouw vakvakantie, die niet verplicht is. Binnen de bond leeft de ge dachte om over werken in de hitte iets op te nemen in de ko mende CAO. De huidige rege ling voor vorstverlet zou dan moeten veranderen in een re geling voor extreem weer. „Er komen steeds meer aanwij zingen dat het klimaat veran dert, dus een hete zomer is mis schien geen uitzondering meer", argumenteert de woordvoerster. De bond stelt dat werknemers nu al wel recht hebben op een beschermde werkplek, dat wil zeggen in de schaduw bij felle zon. „Verder mogen ze vaker pauzeren op een koele plek. Ook hebben ze recht op een ruimte om zich op te frissen en iets schoons aan te trekken." De vakbond noemt het onver standig als bouwvakkers door de hitte geen helm dragen, maar vindt het wel begrijpelijk. De bond adviseert in elk geval om een pet te dragen tegen de felle zon. 'Blokkenlijmers, die werken met reflecterende steen, moeten volgens de bond een speciale zonnebril dragen. frankfurt/dpa - De Duitse me taalvakbond IG Metall zit zon der voorzitter. Enkele weken voordat zijn tienjarige ambts termijn erop zit, is Klaus Zwic- kel opgestapt. IG Metall is de grootste industriële werkne mersorganisatie in Europa. Zwickel legde gisteren uit dat hij met zijn vertrek de mogelijk heid wil openhouden dat naast hem nog meer mensen verant woordelijk worden gesteld voor het debacle rond de staking in Oost-Duitsland voor een 35- urige werkweek. „De hoofdver antwoordelijken voor de mis lukte actie zijn Jürgen Peters en de regioleider van Berlijn-Bran- denburg, Hasso Düvel", aldus de scheidende voorman. De werknemersorganisatie houdt eind augustus een bui tengewoon congres om een nieuwe voorzitter te kiezen. Dat moet een einde maken aan de al weken durende crisis bij IG Metall. Oorspronkelijk zou Zwickel in oktober plaatsmaken voor zijn tweede man Jürgen Peters. Het vervroegde aftreden is voor Zwickel een nieuw middel om de druk op zijn potentiële op volger te vergroten. Peters wil echter van geen wijken weten. In een reactie liet hij gisteren weten Zwickels vertrek te be treuren, maar dat hij nog steeds de ambitie heeft om de proble men bij de vakbond op te los sen. IG Metall blies eind juni een wekenlange stakingsactie af zonder resultaat. Werkgevers, politici en ook vele leden en an dere werknemers zagen niets meer in het doel om de werk week te verkorten en op het ni veau te brengen zoals dat geldt in het westen van Duitsland. De langere werkweek is nog een van de weinige aspecten voor werkgevers om activiteiten aan te houden in de deelstaten van de voormalige DDR. De werk loosheid in dat deel van de Bondsrepubliek bedraagt 20 procent. Zonnebaden op een grindstrand langs de Waal bij Tiel met op de achtergrond de verkeerspost van Rijkswaterstaat. Het rivierwater trekt zich zichtbaar steeds verder terug van de oevers. Foto: WFA/Jan Bouwhuis ten nu direct weer laden. Gelukkig is er reservecapaciteit, al kost dat extra geld en extra mensen. Reken maar uit; je hebt ruimte voor twaalfduizend ton, maar kan slechts negenduizend ton meenemen." Vooral de grote duwvaart van onder meer ertsen tussen Rotter dam en het Roergebied heeft hoog water nodig. „Daar kan tien centimeter min- dej: al heel wat uitmaken," zegt Voge laar. Schipper John van de Wijngaart uit Hel- levoetsluis ligt met zijn Zembla in het Duitse Germersheim. „Het varen gaat nog net. Maar als het water nog eens veertig centimeter zou zakken, dan kan ik niet meer verder. In de Donau zou ik niet kunnen komen." De Zembla is niet volgeladen. „Ik heb nu drie lagen con tainers, terwijl ik normaal dik vier lagen meeneem. Voor onze verlader is dat een strop." Voor collega Wanders van de Jo wi cüe snakt naar water, heeft hij vanuit Duitsland een geruststellende medede ling: „We hebben hier net wat regen ge had..." londen-geneve/anp-rtr - De kans is vrij klein dat Groot-Brit- tannië binnenkort genetisch ge modificeerde organismen in de armen zal sluiten. Een groot onderzoek, dat 24 Britse weten schappers met overheidssteun uitvoerden, leverde geen over tuigend bewijs op dat genvoed sel te allen tijde veilig is. Bij de publicatie van him bevindingen riepen de wetenschappers gis teren op tot meer onderzoek. Op de conclusies van het on derzoek was met spanning ge wacht, gezien de controverse tussen de VS en de Europese Unie over genvoedsel. In de VS is genetische aanpassing van gewassen als maïs, soja en ka toen al heel gewoon, terwijl Eu ropa deze nieuwe ontwikkelin gen het liefst buiten de deur houdt. De ruzie is zo hoog opgelopen dat de VS de Europese ban bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) hebben aangekaart. Er staan daarbij grote commercië le belangen op het spel. Ameri kaanse ondernemingen verdie nen al miljoenen aan biotech nologie. Volgens het Britse onderzoek zijn de gezondheiitoisico's van de genetische gemodificeerde gewassen die nu op de markt zijn, „zeer laag". Het ging de wetenschappers echter te ver om vrij baan te geven voor toe komstige gewassen. Meer on derzoek is nodig om de kennis achterstand in te halen en on zekerheden weg te nemen. De onderzoekscommissie is het niet eens met de argumenten van milieugroeperingen dat gengewassen de huidige tradi tionele gewassen zullen verdrij ven. „Het is zeer onwaarschijnlijk dat zij in groten getale op ons platteland zullen neerstrijken of problematische planten zullen worden", concludeert het rap port.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7