Onenigheid over onderzoek Kelly BUITENLAND 4 Gedrag BBC verbaast zelfs de Britse tabloids Pillenfabrikant financiert politie Minister meldt zeker 600 doden Monrovia Saudische politie stuit op groot wapenarsenaal 'Multilateraal overleg over Korea is mogelijk' ms*, Dreigement of spotprent —geramd bij 9 actie Saddam P9 Tientallen Amerikaan- en zijn gisteren het een welgestelde auto- ir binnengevallen na 3 s b hebben gekregen dat Hussein daar onderge- jt. Met vier tanks reden ten dwars door een m»ar binnen. De Iraakse *tv er bleek zich in geen jftig kamers te bevin- tip kwam van een man uitgaf voor Saddams iteur. Het leger verde- actie. „Concrete infor- i er Saddam duikt zei- Jus er moest snel wor^ 101 indeld", aldus een ha|erder. De autohande- de schade vergoed. succesvol nsplanteerd Artsen in Oostenrijk roor het eerst met suc- ongtransplantatie uit- bij een mens. Dat iet Weense ziekenhuis iperatie plaats had gis tend. De patiënt, een man, had een kwaad- umor in zijn tong en artsen hebben de tu- irijderd en een nieuwe gebracht. De operatie erdag plaats en duurde uur. De patiënt maakt sire operatie idonië langer De Europese Unie de militaire operatie a in Macedonië, die ■lijk tot 30 september n, tot 15 december, en de EU-ministers inlandse zaken giste- :en. Concordia (Een- ;gon eind maart, en is militaire operatie on- -vlag en begon eind EU nam toen de ver- ,N lelijkheid in Macedo- jran een NAVO-missie. en de Unie wisten in lorkomen dat een issen het Macedoni- en Albanese rebellen een burgeroorlog. dinsdag 22 juli 2003 b« J' n bij aanval ger Kashmir [slamitische militan- ïn vanmorgen een le- in het Indiase gedeelte ir aangevallen. Vol- len bij de strijd namen zeven India- om. Zes militairen rand. De twee rebel- in diep door in het liden met granaten en het wilde weg om Tijdens een drie uur iurgevecht werden de i, die legeruniformen [edood. De aanval na een aanslag bij jrijke hindoetempel, iteravond zeker zes im het leven kwamen. i Filipijnen 'ravage aan I De tyfoon Imbudo biorgen een enorme ngericht in het noor- le Filipijnen. Volgens jverkers zijn in de stad tin zeker vijf mensen yen gekomen. Het is je tyfoon op de Filipij- t jaar tijd, met wind- li van bijna 200 kilo- 'uur. In de stad Pala- lomen ontworteld en jitsmasten omge- pte delen van de ie Filipijnen zitten ram. Maatregelen sd fotografe jDe Iraanse president leeft minister van jus- foudi opdracht gege- tijke stappen te on- tegen de personen {woordelijk zijn voor ftn de Canadese foto- fa Kazemi. De autori- en zondag weten dat toek is gebleken dat p 10 juli overleed aan Èn van een klap tegen 'd. Daardoor liep ze jel en een hersenbloe- azemi werd gearres- sns het fotograferen uchte Evin-gevange- eran. Ze werd be- van spionage. If jaar voor I jop meisjes en vrouw in Zuid- acht pasgeboren d verkocht is veroor- waalf jaar cel. Ze le verkoop 315 euro rouw kwam aan de lordat mensen uit de Suangdong haar in- er achtergelaten ba- p probeert de bloei- oop van pasgeboren halt toe te roepen. worden achtergela- tocht door ouders die willen. Families die er, een dienstmeisje - Jromstige bruid voor ■<Wlen kopen de door onze correspondent Esther Cotink londen - Door de zelfmoord van wapenexpert David Kelly schudt de Britse publieke omroep BBC voor het eerst in zijn 8i-jarig be staan op zijn grondvesten. Zijn de journalistieke keuzen van de ze wereldwijd gerespecteerde nieuwsbrenger wel juist ge weest? Met de verklaring van de BBC dat Kelly inderdaad de bron was voor berichten dat de Brit se regering de bewijzen voor de Irak-oorlog zou hebben 'opge leukt', kwam de ontknoping van een felle strijd met de rege- ring-Blair. Die draaide juist om bronbescherming, iets dat hei lig was voor de BBC. Nooit eerder heeft de Britse re gering zo openlijk haar vertrou wen opgezegd in de publieke omroep, wiens persvrijheid is gewaarborgd in een speciale clausule van de uitzendvergun ning. De BBC krijgt wel vaker kritiek, maar telkens kreeg de omroep het gelijk aan haar zij de. De omroep ziet zich als on afhankelijke 'waakhond' van de democratie, en als de feiten kloppen, is het zijn goed recht om de regering in diskrediet te brengen. Maai- in een Engeland dat riool- journalistiek vreet, blijkt geen plaats voor een sensatiezoeken de BBC. De omroep zond een radioverslag van Andrew Gilli- gan uit, waarin hij de regering verweet dossiers te hebben op geklopt, in het Engels: 'sexed up'. Opseksen is geen woord dat de BBC doorgaans gebruikt als ze praat over de overheid. De anonieme bron moet dus wel érg expliciet zijn geweest in zijn informatie. De regering viel Gilligan en de BBC hard. Regeringswoord voerder Alastair Campbell ver weet de BBC zich 'buitenpro portioneel te hebben gecon centreerd' op de tegenstanders van de oorlog in Irak. Een on derzoek van de Universiteit van Cardiff wees echter het tegen deel uit: de BBC bleek in verge lijking met de andere nieuws zenders ITN, Channel 4 en Sky het meest onpartijdig te zijn ge weest in zijn verslaggeving over Irak. Bovendien kwam de krant The Guardian met de professor die ontdekte dat een deel van een inlichtingendossier was overge schreven uit een twaalf jaar oud proefschrift. The Independent voerde een geheime bron op die stelde dat inlichtingendien sten aan beide zijden van de Oceaan woest waren over ver draaiing van hun briefings aan politieke leiders, en The Times schreef dat volgens informan ten Downing Street zelf de wa pendossiers schreef. Zij alle ba seerden hun artikelen op 'ano nieme bronnen'. Toch werd de BBC het hardst aangepakt, omdat ze met een aanklacht kwam die ze niet kon bewijzen. Gilligan wilde zijn bron niet bekendmaken. De BBC gaf hem gelijk, en ging de strijd aan op basis van haar al tijd onbetwiste reputatie. Ruim een eeuw heeft de BBC onaf hankelijk bericht over de ge beurtenissen in de wereld. BBC Worldservice, die uitzendt in 43 talen, geldt als de koning van de internationale onafhankelijke nieuwsvoorziening. Wie zou zo'n machtig medium nog ver trouwen als het buigt naar de wensen van een overheid? Toch bleek ook de BBC niet he lemaal eerlijk. Kelly was geen 'inlichtingenfunctionaris', zoals Gilligan zijn bron omschreef. Hij werkte voor het ministerie van defensie - wat de BBC eerst ontkende - en had niet de lei ding over het schrijven van de wapendossiers, zoals ze meen de. Hij had als wapenexpert hooguit een paar alinea's daar voor geleverd. Het zijn leugens voor een vergaande bronbe scherming, die niet passen bin nen de normen van de BBC. De vraag rijst nu waarom de BBC Kelly toch als bron aan wees nadat hij zich van het le ven had beroofd. En waarom deed ze dat niet eerder? Nu is Kelly postuum verantwoorde lijk gesteld voor de aantijgingen in Gilligans verhaal. Lord Hut ton, die het onafhankelijke on derzoek de komende zes weken leidt, moet antwoord op die vragen vinden en de waarheid boven tafel krijgen. De affaire-Kelly doet denken aan het schandaal dat in juni de even gerespecteerde The New York Times trof. Daar dienden twee hoofdredacteuren hun ontslag in nadat uitkwam dat een jonge reporter verhalen had gefraudeerd. Als de feiten door Gilligan zijn aangedikt, dan verliest de BBC haar neu trale gezicht, en loopt zelfs haar uitzendvergunning, die in 2006 verloopt, gevaar. De omroep hoeft niet te reke nen op de steun van voorzitter Gerald Kaufman van de Cul tuurcommissie. Die Labourpo- liticus heeft al opgeroepen tot een bestuurswisseling en een nieuwe aanpak van het nieuws. De BBC heeft zich volgens hem gedragen op een manier 'die zelfs een tabloid zou verbazen'. Die kritiek alleen al is een klap in het gezicht van 's wereld meest gerenommeerde nieuws brenger. Britse omroepgigant beroemd en geroemd Bij de BBC werken 24.000 mensen, onder wie 2000 journalisten. De omroep werd in 1922 opgericht, aan vankelijk als radiozender. De twee nationale tv-zenders BBC1 en BBC2 volgden in 1936 en 1964. Er zijn naast de World Service vijf natio nale radiozenders en ver scheidene tv-themakanalen als BBC3, BBC4, BBC News 24 en Asian Network. De nieuwsvoorziening via inter net behoort tot een van de beste ter wereld. Haar in komsten krijgt de BBC voor driekwart uit kijk- en luister geld, en verder uit commer ciële activiteiten. De omroep staat onder toezicht van een twaalfkoppige raad van toe zicht, die door de Britse vorst op advies van de regering wordt benoemd. monrovia/rtr-anp-afp - Het meest recente geweld in de Li beriaanse hoofdstad Monrovia heeft aan meer dan zeshonderd burgers het leven gekost. Dat meldde de Liberiaanse minister van defensie Chea vandaag. De slachtoffers vielen de afgelopen dagen in de strijd tussen rege ringstroepen en rebellen. Reddingswerkers schatten het aantal doden eerder flink lager. Zij houden het op honderd mensen die de mortierenregen op de stad niet hebben over leefd. De meeste slachtoffers waren vluchtelingen die in het centrum en de diplomatenwijk van Monrovia een veilig heen komen zochten. De afgelopen dagen vluchtten tienduizenden inwoners van buitenwijken naar het hart van de stad. De opstandelingen proberen sinds enkele dagen voor de derde keer in twee maanden het hart van de stad in te nemen, en president Tay lor tot aftreden te dwingen. De rebellengroep, die zich LURD noemt, is de op een schierei land gebouwde stad dicht ge naderd. Hulpverlening is praktisch on mogelijk en doden en gewon den liggen in de straten, vol gens ooggetuigen. Bij de Ameri kaanse ambassade betogen tal van Liberianen tegen het uit blijven van militair ingrijpen. Ze hebben de stoffelijke resten van zeker achttien burgers meegenomen om de noodzaak van snel ingrijpen te beklemto nen. De VS grijpen vooralsnog niet in. Het Pentagon zei dat wel drie marineschepen met in to taal 4500 mariniers van de Rode Zee naar de Middellandse Zee opstomen, zodat ze sneller kunnen worden ingezet voor een eventuele missie in Liberia. De VS zijn bereid manschap pen te sturen ter ondersteuning van een West-Afrikaans vre- desleger dat eerst zou moeten arriveren. Maar drastischer stappen worden ook bestu deerd in het Texaanse Craw ford, waar president Bush va kantie houdt en waar hij giste ren de Italiaanse premier Ber lusconi ontving. Washington wil ook dat Taylor vertrekt voor er soldaten naar Liberia gaan, maar de president wil slechts in ballingschap gaan als een vredesmacht de contro le heeft overgenomen. De op standelingen willen echter dat de buitenlandse militairen niet komen voordat Taylor is ver trokken. londen/anp - De Britse onder zoeksrechter Lord Hutton heeft gisteren gezegd dat alleen hij de reikwijdte van het onderzoek naar de dood van wapendeskun dige David Kelly bepaalt. Met die uitspraak nam Hutton afstand van premier Blair, die eerder had gesteld dat de onderzoeksrech ter 'moet doen wat hem ge vraagd is te doen'. Blair had een onafhankelijk on derzoek naar de dood van Kelly aangekondigd nadat het li chaam van de wapendeskundi ge vrijdag in de bossen in de buurt van diens huis was ge vonden. Kelly's linkerpols was doorgesneden en bij zijn li chaam lagen een mes en pijn stillers. De politie zei afgelopen week einde dat Kelly zelfmoord heeft gepleegd. De bioloog en wa pendeskundige, die ettelijke malen in Irak was, ontkende vorige week publiekelijk dat hij de BBC informatie over het Irak-beleid van de regering- Blair had gegeven. De Britse omroep meldde echter na Kel ly's dood dat hij de belangrijk ste bron was geweest van de BBC-berichtgeving over een re geringsrapport waarin de drei ging van massavernietigingswa pens in Irak zou zijn opgebla zen. Hutton heeft de opdracht de omstandigheden rond de dood van Kelly te onderzoeken. De oppositie heeft opgeroepen het onderzoek uit te breiden naar de manier waarop de regering gebruik maakte van informatie van de inlichtingendiensten over Irak. Blair heeft dat ver zoek van de hand gewezen. In zijn verklaring maakte Hut ton gisteren echter duidelijk dat hij zelf de omvang van het on derzoek bepaalt. Verder liet hij weten dat de regering hem haar 'grootst mogelijke medewer- lang' had toegezegd en dat hij van alle andere autoriteiten en meer op 72 kilo hoogwaardige explosieven, vijf antitankwa pens, achttien raketachtige pro jectielen, 524 ontstekingsme chanismen, kogelvrije vesten, nachtkijkers, vise identiteits papieren, machinegeweren, munitie, communicatieappara tuur, auto's, motorfietsen en bijna een kilometer bedrading of lont. Verder vond zij collecte bussen en 75.000 euro. Het is de grootste vondst bij het onderzoek naar terroristische netwerken sinds 7 mei, toen een cel van negentien terroris ten met hun arsenaal werd ont dekt. Op 12 mei was er in Riyad een gecoördineerde zelfmoord- aanlag op drie westerse doelen in een woonwijk. Daardoor vonden 35 mensen de dood. riyad/afp-anp - De Saudische politie heeft naar eigen zeggen terroristische aanslagen voor komen met de arrestatie van zestien verdachten en de vondst van een enorm arsenaal aan wapens. De verdachten zouden leden zijn van terroris tische cellen die het hadden voorzien op 'vitale installaties' in het koninkrijk. De politie heeft volgens het Saudische ministerie van bin nenlandse zaken invallen ge daan in boerderijen en wonin gen in de hoofdstad Riyad en in de provincies Qasseem en de Oostelijke Provincie. Daarbij heeft zij in ondergrondse ruim ten meer dan twintig ton che micaliën voor explosieven aan getroffen. Verder stuitte de politie onder Terwijl thuis de crisis over Irak aanhield, bezochten Blair en zijn vrouw Cherie Peking. Daar keken ze onder meer naar 'Asian Field' van de Brit Anthony Cormly, dat uit 160.000 beeldjes bestaat. Blair riep Peking op de democratie in de Britse ex-kolonie Hong Kong te respecteren. Chi na bestuurt de stadstaat nu, en zorgde onlangs voor grote onrust met een nieuwe, vergaande veiligheidswet. Foto: AP/Stefan Rousseau partijen hetzelfde verwacht. Hutton zei dat hij snel in het openbaar wil uiteenzetten hoe hij het onderzoek gaat aanpak ken. Hij tekende daarbij aan dat hij rekening zal houden met de datum waarop Kelly wordt be graven en met het gerechtelijk onderzoek naar zijn dood. Ver der zei de onderzoeksrechter dat hij zo snel mogelijk verslag wil uitbrengen. Uit een enquête van de Britse krant Daily Telegraph, waarvan de uitslag gisteren is gepubli ceerd, blijkt dat de zaak-Kelly de reputatie van de regering- Blair geen goed heeft gedaan. In de peiling zegt 59 procent dat de premier door de affaire in achting is gedaald. Op de vraag of hij moet opstappen, antwoordden vrijwel evenveel Britten ja als nee. Drie keer zo veel Britten staan aan dé kant van de BBC als aan de kant van de regering. Volgens 83 procent is de dood van Kelly toe te schrijven aan die rel en 71 pro cent vindt dat het fout was van de regering om Kelly's naam in de publiciteit te laten komen. seoul/rtr-afp - Noord-Korea heeft de Verenigde Staten giste ren opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen over de nu cleaire crisis. Daarbij sloot Py ongyang onderhandelingen in aanwezigheid van andere lan den niet langer uit. De VS hebben steeds onder handelingen op multilaterale schaal geëist, omdat de nucle aire ambities van Noord-Korea onder meer de buurlanden Ja pan en Zuid-Korea bedreigen. Bovendien schendt het land be langrijke internationale akkdor- den. Het Noord-Koreaanse officiële persbureau KCNA meldde dat de crisis kan worden opgelost door onderhandelingen op ba sis van 'eerlijkheid, gelijkheid en vertrouwen', als Noord-Ko rea en de VS gelijktijdig aanstal ten maken om te onderhande len. De stalinistische staat herhaal de wel zijn eis dat de VS een niet-aanvalsverdrag tekenen. ,Als de VS hun vijandelijke be leid ten aanzien van Noord-Ko rea laten varen en zich ver plichten niet aan te vallen, dan is Noord-Korea bereid de zor gen van de VS te verdrijven", al dus KCNA. Hoewel Pyongyang weer voorwaarden lijkt te stel len die de VS eerder al hebben verworpen, zeggen functiona rissen die verstand hebben van onderhandelingen met Noord- Korea dat Pyongyang vaak zijn eisen vlak daarvoor verhoogt, zodat de voorstellen die het in die onderhandelingen doet ver volgens lijken op concessies. Het bericht van KCNA kwam kort na een artikel in de Zuid- Koreaanse Korea Times, die aankondigde dat op 6 septem ber in Peking besprekingen zijn. Amerikaanse korpsen hebben sinds 9/11 grote geldproblemen door Michael Weissenstein new york/ap - Amerikaanse politiekorpsen hebben sinds de terreuraanslagen van 11 sep tember, bijna twee jaar geleden, steeds grotere problemen om met hun beperkte budget het groeiend aantal taken dat hun wordt opgelegd te vervullen. Het antwoord: sponsoring. Na '9/11' heeft de politie van New York (NYPD) in de strijd tegen terreur rechercheurs in het buitenland gestationeerd, agenten exotische talen laten studeren en een mobiel labora torium gekocht om aanvallen met biologische of chemische wapens vroegtijdig te kunnen waarnemen. Allemaal dankzij schenkingen van het farmaceu tisch bedrijf Pfizer, de telefoon fabrikant Motorola en andere bedrijven aan de New York City Police Foundation, een stich ting van de NYPD. De stichting, die al ruim dertig jaar bestaat, is een relatief on bekend fonds waarin filantro pie en maatschappelijke veilig heid hand in hand gaan. Jaren lang deed de stichting alleen traditionele aankopen, zoals politiepaarden, maar de laatste tijd wordt het geld creatiever besteed. De stichting krijgt ook veel meer schenkingen. Het succes is zó groot dat het idee landelijk navolging vindt. In de afgelopen vijf jaar zijn in de VS minstens tien nieuwe politie- stichtingen opgericht. „Het draaiende houden van een eigentijds politiekorps is een dure grap", zegt Karen Wa- gener, voorzitter van de stich ting van de politie van Los An geles. „Deze publiek-private partnerschappen zijn heel nor maal geworden." De politie van Los Angeles kon dankzij de stichting nieuwe digitale came ra's kopen - voor gebruik in de strijd tegen huiselijk geweld - en telescopische spiegels, die de explosieven opruimings dienst de mogelijkheid bieden sneller bommen op te sporen. Korpschef William Bratton is zeer actief bij het zoeken naar sponsors, en heeft al honderd duizenden dollars binnenge haald. Critici vragen zich ernstig af of de werkwijze van de fondsen niet leidt tot belangenverstren geling of vriendjespolitiek. Want nemen de bedrijven die geld doneren aan de politie ge noegen met 'slechts' meer maatschappelijke veiligheid als tegenprestatie? En hoe toevallig was het dat het politiefonds van Los Angeles contracten afsloot met voormalige zakenpartners van politiechef Bratton? Het lijdt geen twijfel dat som mige bedrijven proberen voor deel te halen uit hun donaties aan de politie. Zo hebben een handtassenfabrikant, de exploi tant van de honkbalcompetitie en de belangenbehartiger van de filmindustrie, de Motion Pic ture Association of America, hun giften expliciet gedoneerd aan de NYPD-afdeling die strijdt tegen diefstal van intel lectueel eigendom. De bedrij ven staken 200.000 dollar in een undercovereenheid die gekopi eerde cd's, valse merkkleding en andere nagemaakte goede ren opkoopt om zo de makers op het spoor te komen. De leider van het project, in specteur Tom McFadden, zegt dat de donaties de onafhanke lijkheid van zijn eenheid geens zins aantasten. „We doen dit niet voor Ralph Lauren, noch voor Tommy Hilfiger. We doen dit om diegenen op te pakken die het auteursrecht schen den", aldus McFadden. De begroting van de New York City Police Foundation is na 9/11 verdrievoudigd en kwam afgelopen boekjaar uit op 6,8 miljoen dollar. Dat geld zorgt ervoor dat NYPD niet meer de hand op hoeft te houden bij de overheid om dure projecten te financieren. Het fonds hoest de 200.000 dollar op voor de sta tionering van agenten in onder meer Tel Aviv, Londen en Lyon. Het fonds betaalde een nieuw hi tech-antiterreurcentrum van 1,2 miljoen dollar en trok 50.000 dollar uit voor taallessen in het Urdu, Farsi en Pashtun aan antiterreuragenten. De NYPD gebruikt het fonds ook om geld te verdienen aan de populariteit van het korps, die sinds 9/11 explosiefis ge groeid. De stichting heeft een marketingbureau ingehuurd en dat heeft grote plannen voor merchandising. Het korpslogo komt binnenkort terecht op NYPD-poppen, Duitse herders van pluche, kinderfietsen en pyjama's. los angeles - De Amerikaanse geheime dienst bestudeert of deze cartoon van Michael Ramirez in The Los Angeles Times moet worden opgevat als een bedreiging aan het adres van president George Bush. Dat hebben Amerikaanse regeringsbronnen gisteren gemeld. Ramirez zegt zelf dat zijn spotprent, die zondag verscheen, juist bedoeld is om aandacht te vragen voor de in zijn ogen oneerlijke 'politieke ka raktermoord' op Bush over zijn beleid inzake Irak. De cartoon verwijst naar een foto uit 1968 van een Zuid-Vietnamese politieman die in de straten van Saigon een Vietcong-gevangene executeert. Bush ligt zwaar onder vuur omdat hij in een toespraak in januari valse informatie over Iraks vermeende kernwa penprogramma zou hebben gebruikt om een oorlog te rechtvaardigen. Illustratie: LA Times/Michael Ra-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5