BINNENLAND Komproe nieuwe premier Antillen Een miljoen alleenstaanden erbij tot 2030 'Kinderboerderij moet geen vesting worden' Dierenbeulen worden maar zelden gestraft "E Winnaar Godett niet door screening Veiligheidsdienst Oplossing voor langst zittende tbs'er dichterbij Kamer vraagt opheldering over dood milieuambtenaar 'Attaché van NAVO heeft banden met topcrimineel' 'Run' op zelftest depressie Abracadabra, simsalabim elier mag ialen plaatsen - Een juwelier in Zut- g rampalen voor de faatsen om zo ramkra- oorkomen. Die uit ban de Raad van State lgens de Raad Neder- jetailhandel gevolgen gemeentes. De raad regeld klachten van ju- iie geen palen mogen i. De Zutphense juwe- st zijn palen weghalen ipte naar de Raad van e RND verwacht dat de s Donner (justitie) en (binnenlandse zaken) jorgen dat dergelijke I nu tot het verleden be- gal weigert te bergen berg - President Wade ;al is niet van plan de overschotten van de chtoffers van de veer- ip van 26 september West-Afrikaanse kust te Hij zei dat in een ge- et familieleden van de iderlanders die bij de ramp omkwamen. De en de broer van de >n Roel (34) en Lisette ndshorst lichtten hun in persoonlijk gesprek (resident toe. Ze over- en een brief van euro- ntariërs waarin gepleit lor de berging. dinsdag 22 JULI 2003 Willemstad/anp - Formateur Ben Komproe (Frente Obrero Liberashon, FOL) wordt voorlopig de nieuwe mi nister-president van de Nederlandse Antillen. Samen met de andere leden van het nieuwe kabinet wordt hij vandaag beëdigd. Dat heeft formateur Komproe gisteren zelf bekendgemaakt. FOL-leider Anthony Godett was in eerste instantie voorgedragen voor de functie. Hij kwam echter niet door de screening van kandidaat-bewindslieden die door de Veiligheidsdienst Nederlandse Antillen (VNA) werd gehouden, zo bleek gisteren. Dit heeft te maken met het strafrechtelijk onderzoek dat het openbaar mi nisterie tegen hem heeft lopen op verdenking van het aannemen van smeergeld, valsheid in geschrifte en op lichting. De Nederlandse regering wil niet reageren op de uit slag van de screening voor Godett. Een woordvoerder laat weten dat het een Antilliaanse zaak is. Komproe maakte duidelijk dat hij erg graag gehoor had gegeven aan de wens van het volk om Godett te benoe men als premier. Godett kreeg 34 procent van de stem men tijdens de laatste verkiezingen. Maar in samen spraak met de Antilliaanse gouverneur Frits Goedge- drag is besloten dat eerst de strafzaak rond Godett wordt afgehandeld en dat hij pas daarna toetreedt tot „«overlijdt na medicatie iei IER - Een 57-jarige man z" Helder is zondag in het o Ziekenhuis in zijn Bats overleden aan de van verkeerde medi an man was opgenomen galblaasoperatie. Een kundige ontdekt de derdag. Over de verde- infjacht wil het ziekenhuis niets zeggen. Inmid- intern onderzoek ,OIf)orzaak van het inci- onnen. Verder zijn de -voor de Volksgezond ere politie ingelicht, we 'Verzoeken: ingewilligd g - Asielzoekers die nu Pierland komen, hebben ngsgewijs een grotere hun asielverzoek ewilligd dan vijfjaar n 2002 en de eerste dit jaar werd de helft antal verzoeken toege- .998 was dat eenderde, het CBS gisteren ge- trendbreuk valt sa- de nieuwe Vreemde- t, die in 2001 inging, is het totale aantal ;rs dat naar Neder- t sterk gedaald. over bijen uit de hand - Een burenruzie tus- tker en haar buur- n Sellingen is uitgelo- fe dood van 40.000 bij een zwerm bijen in de pe buurman neer- Is voor hem de maat lende een dakdekkers- pm de bijen te lijf te len poging haar dieren nen sprong de imker Ze liep eerste- indwonden op. De feeen proces-verbaal. ir gedood roermachine |n - Een bijna tweejarig lit Beuningen is gister- m het leven gekomen, tonder de wielen van prmachine terecht- e machine werd, op p de boerderij van het ituurd door de 41-jari- tan het slachtoffer, tje was op slag dood. straatrace rdrecht ff - Een 27-jarige man Echt is gisteren aan de 'pgen overleden die hij een illegale straatrace icht. Vlak voor de meet (slachtoffer een ande- [jder waardoor beiden [amen. Het slachtoffer [ns de politie met een (snelheid tegen een j)e tweede motorrijder 'met botbreuken naar [huis vervoerd. ren gedood loterongeval Een jongen en een iden 16, uit Zaandam iddag overleden na in hun woonplaats, ■cooter de stoeprand loor het meisje de |r het stuur en reed de berm in. Daar [waarschijnlijk een fal. Het meisje reed, (gen achterop, ver- |te hard. Het meisje a het Medisch Cen- |aar. De jongen over- Jbp de avond in het jnsterdam. arnhem/gpd - Het ministerie van justitie gaat overleggen met de advocaten van de man die al 43 jaar in tbs-klinieken vertoeft. De bedoeling is tot een passend alternatief te komen voor de opvang van de langst vastzit tende tbs'er in ons land. De toezegging tot het overleg, gedaan door een woordvoerster van het ministerie, volgde na een uitspraak van het Arnhem se gerechtshof, waar W. Anker, advocaat van de tbs'er, een al ternatieve opvang voor zijn cli ënt had bepleit. Het hof heeft de man gisteren twee jaar tbs extra gegeven, maar ook be paald dat gekeken moet wor den naar mogelijkheden om ge noemd passend alternatief te bieden. De man randde op 17-jarige leeftijd een jong meisje aan en kreeg daarvoor tbs (toen nog tbr geheten). Psychiaters bleven de man onverminderd gevaar lijk vinden, waardoor zijn tbs telkens werd verlengd. Er is nog steeds sprake van pe- doseksualiteit. De dader heeft een ernstige persoonlijkheids stoornis met overwegend nar cistische, maar ook antisociale trekken. Ter beveiliging van de maatschappij dient hij dan ook vast te blijven. Maar naarmate de man langer opgesloten is, wegen zijn belangen steeds zwaarder, zegt het hof. Wisselstrook op Al wordt dubbel Hilversum - Minister Peijs(ver- keer en waterstaat) heeft beslo ten de wisselstrook op de Al tussen Muiderberg en Diemen te verdubbelen en de Vecht- brug bij Muiden 2,5 meter te verbreden. De werkzaamheden starten in 2005 en moeten het fileprobleem op de Al beteuge len. De wisselstrook is nu op werk dagen vóór negen uur 's mor gens alleen open voor verkeer dat uit de richting Almere naar Amsterdam rijdt. Met een dub bele baan krijgt het verkeer uit beide richtingen tegelijkertijd toegang tot de wisselstrook. Het aannemen van de Spoedwet Wegverbreding twee maanden geleden maakt het mogelijk een beperkt aantal projecten in het land versneld uit te voeren. den haag - In het congresgebouw in Den Haag zijn dezer dagen 2500 goochelaars uit de hele wereld bijeen. Ze wisselen ervaringen, gehei men en goocheltrucs uit. Dit duo kan geld op mysterieuze manier laten zweven. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Rijswijk/ANP - Het aantal alleenstaanden zal de komende jaren toenemen van 2,4 miljoen in 2003 tot 3,4 miljoen in 2030. Dat meldde het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) gisteren. Ontbinden van de relatie en vergrijzing zijn de belangrijkste oorzaken. De toename zal vooral plaatsvinden bij de middelbare en hoge leeftijdsgroepen. Het aantal alleenstaande ouderen (65-plus) neemt de komende 27 jaar het sterkst toe, met een stijging van 700.000 in 2003 tot 1,3 miljoen in 2030. Naast het overlijden van de partner is het langer alleen wonen van bejaarden daarvan de oorzaak. Ouderen verhuizen in de toekomst minder snel naar een tehuis. Op deze leeftijden is het percentage alleen staande vrouwen groter dan het percentage alleenstaande mannen. Mannen overlijden meestal eerder dan vrouwen. Dit komt doordat getrouwde vrouwen vaak enkele jaren jonger zijn dan hun echtgenoten. Vrouwen leven bovendien langer. De le vensverwachting is op dit moment 76 jaar voor mannen en 81 jaar voor vrouwen. Het percentage alleenstaande oudere mannen zal echter stijgen door de sterkere toename van de levensverwachting ten opzichte van vrouwen. Het aantal alleenstaanden tussen de 30 en 64 jaar neemt toe van 1,2 miljoen in 2003 tot 1,5 miljoen in 2030. In deze groep is het ontbinden van de relatie de belangrijkste reden van het alleen zijn. In de toekomst zullen steeds meer mensen ongehuwd sa menwonen. Deze niet-gehuwde paren gaan vaker uiteen dan gehuwde paren. Na de scheiding wonen de ex-partners tijdelijk of permanent alleen. Het zijn in deze groep vooral mannen die alleen komen te staan, de vrouw gaat na een scheiding vaak met de kinderen wonen. Het aantal jonge al leenstaanden neemt de komende jaren niet toe, voorspelt het CBS. Bij vertrek uit het ouderlijk huis gaan nu vier op de tien jon geren alleen wonen. Het CBS verwacht dat dit in de toekomst ook het geval zal zijn. Hierdoor blijft het aantal alleenwonende jongeren (15 tot 30 jaar) rond het huidige half miljoen schommelen. De term alleenstaande slaat op eenper soonshuishoudens. Een gescheiden vrouw met kinderen of een vrijgezelle bejaarde in een bejaardenhuis valt er niet onder. door Saskia Bonger den haag - Regelmatig komen de gruwelijkste verhalen naar buiten over dierenbeulen die huishouden op kinderboerderij en. De daders worden zelden ge pakt. Zijn geitjes en kippen nog wel veilig? De afgelopen weken was het raak op een kinderboerderij in Beverwijk. Konijnen, kippen en ganzen zijn doodgeslagen of onthoofd. Nachten achtereen richt iemand er bloedbaden aan. De politie surveilleert in middels vaker, er is een camera opgehangen, de beheerder is al een paar nachten opgebleven. Maar de dierenbeul is er nog niet door gestopt. Verhalen over extreme wreed heid tegen dieren op een kin derboerderij of in een wei ko men met een zekere regelmaat naar buiten. Verbrande cavia's, een opengesneden en opge hangen schaap, kippen die als voetbal worden gebruikt. De meningen verschillen over de schaal waarop dieren zwaar worden toegetakeld'door men sen. Cijfers heeft niemand. De Dierenbescherming heeft vol gens een woordvoerder 'het ge voel' dat het aantal incidenten toeneemt en dat de mishande lingen steeds wreder worden. De Dierenbescherming vindt het daarom hoog tijd voor cen trale registratie. De Stichting Kinderboerderijen Nederland (SKBN) ziet geen De leiding van een kinderboerderij kijkt naar het resultaat van vandalen. Foto: GPD/Ronald Goedheer toename. Bestuurslid Van Zoe- len: „Er zijn in Nederland zo'n zeshonderd kinderboerderijen, die jaarlijks twintig miljoen keer worden bezocht. En berichten over mishandelingen blijven gelukkig zeldzaam. Het valt al lemaal wel mee." Volgens Henk ten Napel van de Stichting zinloos geweld tegen dieren gaat het echter vaker mis dan iedereen denkt. „Drie we ken geleden nog was het raak op een kinderboerderij in Lim burg. Mensen hebben daar de hele nacht op kleine pony's ge reden, die daarna helemaal op waren. Maar dat is niet naar buiten gekomen." Wie zijn die mensen die kippen de ogen uitsteken, konijnen aan spijlen rijgen, een stok in de anus van een paard duwen? Niemand die het precies weet. De daders worden meestal niet gepakt. Sporen ontbreken of de ■V politie heeft andere prioriteiten. De gegevens van de mensen die wel zijn aangehouden, worden nergens centraal opgeslagen. De Dierenbescherming durft geen uitspraken te doen over wie de daders zijn. Een woord voerder zegt alleen maar te kunnen gissen. Zo zouden het baldadige jongeren kunnen zijn, die stoer willen doen. Of een eenzame gek. Ten Napel van de Stichting zinloos geweld tegen dieren denkt dat de sa menleving als geheel verhardt. „Bijzonder wrede dierenmis handeling is daar een uiting van", zegt hij. Uit Amerikaans onderzoek blijkt dierenmishandeling voort te komen uit een drietal hoofd motieven: aandacht vragen, woede afreageren en seksuele frustratie. Hetzelfde onderzoek toont ook aan dat het vooral mannen vanaf dertien jaar zijn die dieren te grazen nemen. Maar in Nederland is een der gelijk onderzoek nooit Verricht. Daderprofielen bestaan niet. Dat maakt het voor kinderboer derijen lastig zich te wapenen. De Stichting zinloos geweld te gen dieren pleit voor het op hangen van webcams. De SKBN adviseert haar 480 leden lampen op te hangen, die bij beweging aanflitsen. Ook hoge re hekken en nachtverblijven voor de dieren kunnen helpen. Maar iemand die kwaad wil is niet te stoppen, weet ook de stichting. „We kunnen van kin derboerderijen geen vestingen maken met mijnenvelden er omheen", zegt Van Zoelen. het kabinet, aldus Komproe. De toekomstige premier zei verder dat het wel de bedoeling is dat het kabinet alvast het kabinet-Godett wordt genoemd. Het onderzoek van de antecedenten van kandidaat-be windslieden is sinds 1995 praktijk op de Nederlandse Antillen. De formateur van Frente Obrero probeerde de screening bij deze formatie achterwege te laten, maar gouverneur Goedgedrag stak daar vorige week een stokje voor. De VNA screent alle kandidaten op eventuele strafrechtelijke onderzoeken die tegen hen lopen en op mogelijke belangenverstrengeling. De ove rige voorgedragen ministers en staatssecretarissen kwamen wel door de screening. den haag/gpd - De PvdA en de LPF willen van minister Donner van justitie weten of er aankno pingspunten zijn' die herope ning van de moordzaak-Van de Werken rechtvaardigen. De LPF dringt er verder bij het open- baai- ministerie (OM) op aan te onderzoeken of Volkert van der G., die Pim Fortuyn dood schoot, ook de moord op Van de Werken op zijn geweten heeft. De moord op Chris van de Wer ken kwam vorige week weer in het nieuws doordat enkele re chercheurs verkondigden dat er aanknopingspunten zijn de zaak te heropenen. Milieuamb tenaar Van de Werken werd in 1996 vermoord, de dader bleef spoorloos. Een paar dagen na de moord op Pim Fortuyn on derzocht het OM of Van der G. ook te maken had met die moord. Van der G. kende de milieuambtenaar vanwege zijn werk voor de Vereniging Mi lieuoffensief. Het OM conclu deerde destijds dat er geen en kele aanwijzing is om Van der G. als verdachte aan te merken. Naar aanleiding van de recente uitlatingen van de rechercheurs wil de PvdA dit nogmaals be vestigd krijgen. „We willen van minister Donner de zekerheid dat er echt geen aanknopings punten meer zijn", zegt kamer lid Wolfsen. „Hij zal met argu menten moeten komen." Als Donner de PvdA kan overtui gen, is daarmee wat Wolfsen betreft de kous af. „De Kamer moet zich er dan niet meer mee bemoeien." Volgens Wolfsen zal ook het CDA - bij monde van kamerlid Van de Camp - bij de minister om opheldering vragen. Van de Camp was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. De LPF vindt dat het OM de zaak-Van de Werken niet alleen moet heropenen maar ook de mogelijke betrokkenheid van Van der G. mee moet nemen. De partij van wijlen Fortuyn heeft het idee dat Van der G. ook bij deze moord betrokken is. De WD voelt er niets voor Donner om uitleg te vragen. „Dit is geen taak van de Tweede Kamer. Er is in dit land een scheiding van machten en die moeten we als Kamer strikt in acht houden", laat kamerlid Griffith weten. den haag/gpd - De Nederland se NAVO-attaché die in februari werd aangehouden wegens het witwassen van 200 miljoen dol lar, zou dit hebben gedaan in opdracht van een Italiaanse topcrimineel. Het gaat om Pietro F. in Uithoorn, die vol gens justitie al jaren recht streeks zaken doet met het Cali- kartel, de beruchte misdaador ganisatie uit Colombia. F. zou in het verleden hebben gewerkt voor de opvolger van de ver moorde drugsbaron Klaas Bruinsma. De omstreden Nederlander was medewerker van de Militaire Inlichtingendienst. Sinds enke le jaren adviseert hij NAVO-se- cretaris-generaal Robertson over Oost-Europa. De militair bezocht namens de NAVO re gelmatig bijeenkomsten over de hele wereld. Vorig jaar was hij gastspreker op een conferentie van inlichtingendiensten in Roemenië. Volgens documenten waarover het NOS-Journaal zegt te be schikken, ontmoette de Neder lander daar de directeur van het concern Tender, een van de grootste bedrijven in Roemenië. Samen met Tender zette de man een financiële constructie op om tweehonderd miljoen dollar van Colombia naar Roe menië over te brengen. Justitie kwam de operatie op het spoor toen vorig jaar oktober op Schiphol een pakketje met een waardepapier van tweehonderd miljoen dollar werd onder schept op de naam van het Roemeense bedrijf Tender. De ontvanger was de Italiaan Pietro F. Na de vondst van het waarde papier besloot justitie de tele foon van Pietro F. af te luiste ren. Daaruit bleek dat hij telefo nisch contact had met de Ne derlander op het NAVO-hoofd kwartier in Brussel. Beide man nen werden aangehouden op verdenking van witwassen en zitten in afwachting van hun proces tot eind september vast in het huis van bewaring in Haarlem. den haag/gpd - Voor de zelftest voor depressie op internet is grote belangstelling. Ruim 83.000 mensen bezochten de afgelopen drie maanden de site www.depressiezelftest.nl, en zo'n 70.000 mensen hebben de test daadwerkelijk gedaan. Met de test kan een depressie vroeg tijdig worden opgespoord. De website is een initiatief van Mentrum GGZ Amsterdam en de Stichting FobieVrienden. De telefonische hulpdienst van Stichting FobieVrienden, die 24 uur per dag bereikbaar is, zag tegelijkertijd het aantal ge sprekken toenemen. „We had den absoluut niet op zoveel res pons gerekend. We wisten wel dat veel mensen niet lekker in hun vel zitten, maar zóveel. Dat verbaast ons ook", aldus voor zitter Maija Taams van de stichting. Analyse van de gesprekken met mensen die de test hadden ge daan, geeft aan dat veel mensen wel klachten hebben maar die niet herkennen als een depres sie. „Ze denken sneller aan een lichamelijke ziekte." De dader die bij de kinderboer derij in Beverwijk de afgelopen tijd dieren onthoofde, heeft vol gens de Utrechtse hoogleraar Dier en Recht Dirk Boon weinig te vrezen van politie en justitie. Dat heeft verschillende rede nen. Ten eerste is het doden van die ren niet strafbaar. Mishande ling is wel strafbaar, maar moeilijk te bewijzen. Politie en justitie moeten namelijk kun nen aantonen dat een dier heeft geleden. Als het dier geen zicht baar letsel heeft, is dat nage noeg onmogelijk. „Dat betekent dat het bijvoorbeeld moeilijk is iemand te vervolgen, die heeft geprobeerd een kat te verdrin ken. Als de kat het overleeft, heeft hij geen verwondingen. Bovendien zijn er mensen die beweren dat de verdrinkings dood humaan is", vertelt Boon. In de tweede plaats staat het opsporen van dierenbeulen niet bovenaan de prioriteiten lijst van de politie. „Als een po litieman kan kiezen tussen het uitschrijven van een verkeers- bon, of het opmaken van een proces-verbaal voor dierenmis handeling, zal hij zeker voor het eerste kiezen. Dat is veel ge makkelijker", zegt Boon. Vol gens hem moet de politie een mishandeld dier laten onder zoeken door een dierenarts om te bewijzen dat het heeft gele den. „Dat kost veel te veel tijd." Het dierenrecht functioneert volgens de hoogleraar niet. „Er komen maar heel weinig zaken bij de rechter. En de zaken die worden behandeld stellen in de bewijsvoering teleur. Boven dien worden er matige straffen uitgedeeld." De meeste gepakte dierenbeulen komen er met een geldboete van 500 euro af en soms met een voorwaarde lijke straf. Veel meer staat de dierenmishandelaar in Bever wijk ook niet te wachten, denkt Boon. „Hooguit gaat hij of zij een paar dagen de politiecel in, maar waarschijnlijk is dat niet." 'Mishandeling dieren centraal registreren' De Dierenbescherming wil dat gevallen van dierenmishandeling centraal worden geregistreerd. Zo wil zij inzicht krijgen hoe vaak en hoe erg dieren worden mishandeld en wie de daders zijn. De or ganisatie heeft volgens een woordvoerster het gevoel dat dierenmishandeling vaker voorkomt dan vroeger en dat dieren 'ruwer en raarder' worden toegetakeld. Er worden op dit moment echter ner gens cijfers bijgehouden. Meldingen komen binnen bij de Landelijke Inspectiedienst (LID) of bij de politie, maar worden niet centraal geregistreerd. Ook blijken veel mensen de weg naar de juiste instanties niet te kunnen vinden. Daarom start de Dierenbescherming in september een nieuwe meldlijn. Die moet het gemakkelijker maken gevallen van dierenmishandeling door te geven.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3