Bosbranden teisteren heet Europa IETS DEZE WEEK BIJ ZEEMAN 7|TI Groots gebaar kan Ullrich Tour kosten Leidsch Dagblad verkopen? -mnnm Leidse arts als 'gebedsgenezer naar Mozambique Brand verwoest huis president Suriname Leidenaars verdacht van diefstal uit Legermuseum Overstromingen door noodweer IMENTAAR Langs de vloedlijn MODERNE TAS BIJ BESTEDING VAN €10.- Verkeerscontroles regio op internet Tweede Leidsch Dagblad et geen 0 ting worden' 7 rag BBC raast zelfs se tabloids ïenvaart in ig ilemen door 1 waterstand Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NP 4T7RR ins dinsdag 22 JULI 2003 SPRINTERS NR. 43288 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 door Silvan Schoonhoven leiden - Harry van Rijn, 27 jaar huisarts in Leiden, vertrekt in augustus met zijn vrouw Gerie naar Mozambique om on der meer een kliniek voor gebedsgene zing op te zetten. Van Rijn gelooft dat ziekte voortkomt uit zonde en vertrouwt op de genezende kracht van het geloof. In zijn Leidse praktijk heeft hij naast het voorschrijven van pillen ook met gebed voor de patiënt goede resultaten bereikt, zegt hij. De combinatie van reguliere ge neeskunst met genezing door de Heilige Geest heeft hem na klachten een enkele keer in aanraking gebracht met de in spectie, overigens zonder gevolgen. „In Nederland staan we er niet voor open", zegt hij, „maar in Afrika bestaat het spanningsveld tussen die twee niet. Daar zie je dus ook veel meer van derge lijke genezingen." Ze hebben het te vaak zien gebeuren om er nog aan te twijfelen dat God geneest. Harry van Rijn: „Ik heb het meegemaakt dat er een halfblind jongetje naar me toe kwam met twee ogen die elk een andere kant op stonden. We baden voor hem; zijn ogen draaiden weer goed en hij kon weer zien. En iemand die zijn hele leven nog niet had gelopen, zette na een ge bed zijn eerste stappen" Gerie van Rijn: „Een vrouw met schou derpijn was erg met hekserij bezig. We hebben haar uitgelegd dat ze daar af stand van moest doen. Ze was het er he lemaal mee eens en begon spontaan te bidden. We hebben heel even voor haar gebeden, ze staat op en begint te dansen en de pijn is weg. Je had haar gezicht moeten zien." Van Rijn gaat in Mozambique ook als re guliere arts aan het werk. Hij wil met een mobiele kliniek langs sloppenwijken. Ook is hij bezig goedkope aids-medicij- nen beschikbaar te maken voor kinde ren in Mozambique. Hij heeft inmiddels een afspraak met de producent voor de levering van medicijnen voor tien pro cent van de prijs. Van Rijn werkt samen met de christelijke zendingsorganisaties Rapha en Iris Ministries. Pagina Ri: 'Vroeger voelde ik me een concurrent van God' z enaar et met DNB guldens wijkers rluchten uurgeweld den haag-leiden - De Konink lijke Marechaussee en justitie denken met de aanhouding van twee mannen uit Leiden de diefstal van enkele honder den prenten en boeken uit het Legermuseum in Delft te heb ben opgelost. De waarde van de buit bedraagt ongeveer 400.000 euro, blijkt uit een eerste schatting. De twee mannen (37 en 44 jaar oud), werden afgelopen week al aangehouden en zitten nog steeds vast, zo maakte het openbaar ministerie gisteren bekend. Hoe de marechaussee de verdachten op het spoor kwam, wil justitie niet zeggen. De diefstallen hadden plaats in een periode van ongeveer vijf jaar. De buit bestond on der meer uit kaarten en pren ten die uit boeken waren ge sneden. Het museum ontdek te bij een reguliere controle dat er spullen ontbraken. Dacht het museum eerst nog dat het 'eerder om vijf dan om vijftig prenten' ging, nu is ge bleken dat de buit uit enkele honderden boeken en prenten bestaat. Een deel van de buit is teruggevonden in de wonin gen van de verdachten. Zowel justitie als het museum wil niet zeggen hoeveel spullen er zijn teruggevonden. TLEVERING een Nederlander uit- lan de Verenigde Sta- ip verdenking van han- Volgens de Ameri- ititie is een Amster- dchauffeur het brein smokkel van 240.000 L Maar liefst acht Arae- .herdachten hebben ge- de Amsterdammer aan van een xtc-bende taxichauffeur ontkent, trd een Zwolse diskjoc- je VS uitgeleverd. De dj, xtc-smokkel verdacht, Kin het werk gesteld ring te voorkomen, a advocaat waren er J tide garanties dat zijn Nederlandse maatsta- irorden omgezet en dat b Nederland zou kun- tten. De Hoge Raad en hof voor de rech- mens concludeerden ig geoorloofd was hiedde. Bush heeft de oorlog aan drugs. In de VS elijks onderscheid issen soft- en hard- in de jaren twintig tot staatsvijand werd kan het bezit van ma- iu tot jarenlange ge- leiden. In Neder- jdt het gedoogd. De jstraf voor drugshan- agt in de VS 320 jaar. I jnd 12 jaar. ikaanse rechtssysteem af van het Nederland- ligers kunnen straf- ig krijgen als zij te- iten getuigen. Straf- 'is ook mogelijk door eDbekennen. In de hoop vanaf te komen en Nederland te kun- wassenaar - Met flinke pas en vol goede moed zijn de wandelaars op weg tussen Wassenaar en Noordwijk. Het is de tweede etappe van de vijfenveertigste Strandzes- daagse. In de verte ligt nog de pier van Scheveningen, waar de strandlopers gisteren al langs kwamen. Gisteren vertrokken circa duizend deelnemers uit Hoek van Hol land, voor de eerste wandeling. Na een nacht in een ten- tenkamp bij attractiepark Duinrell in Wassenaar waren de eerste deelnemers al om zeven uur vanmorgen op weg. De Strandzesdaagse is vrolijk van start gegaan, zegt organisator W. van Loo, die blij is dat de Nijmeegse hitte de strandwandelaars bespaard blijft. De etappe van vandaag is een korte; Van Loo verwacht de eerste gasten al voor het middaguur bij het kampement van voetbal vereniging Noordwijk. De afgelopen jaren streken de wandelaars steeds neer bij het Bollenbad. Het buitenbad van het zwembad is echter sinds begin mei dicht. De ge meente Noordwijk vindt het te gevaarlijk om mensen te laten kamperen naast de lege bassins. Foto: Dick Hogewoning lissabon-marseille/dpa/rtr - Bosbranden en overstromingen door hevige regenval veroorza ken op tal van plaatsen in vooral zuidelijk Europa problemen. In Zuid-Portugal bestrijden meer dan vijfhonderd brandweermen sen een bosbrand die al twee da gen woedt. In het zuidoosten van Frankrijk hebben branden tot dusver 10.000 hectare bos verwoest. Ook op Corsica, in Kro atië en in Zweden zijn bosbran den. De brand in Portugal woedt in het pijnbomenwoud van Serta, 100 kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Lissabon. De brandweer bestrijdt de vuurzee met 193 bluswagens, twee blus vliegtuigen en drie helikopters. In Frankrijk hebben de bos branden al grote delen van het achterland van de Cöte d'Azur in de as gelegd. Volgens de lo kale autoriteiten dreigen de branden, die onder controle le ken, \yeer op te laaien. Op het eiland Corsica is al 2000 hectare (advertentie) Duitser wacht op gevallen klassementsleider Lance Amstrong J f ZEEMAN WIE SUM WINKELT, KOOPT BIJ ZEEMAN door Ad Pertijs luz ardiden/gpd - Jan Ullrich heeft gisteren wellicht de Tour verloren. Als gevolg van een groots gebaar. Hij dwong bij ve len respect af door op tien kilo meter onder de top van Luz-Ar- diden te wachten op Lance Armstrong nadat de klasse mentsleider was gevallen. An deren hadden er geen goed woord voor over. Bondscoach en oud-Tourrenner Gerrie Knetemann liet gisteren in het Tourjournaal weten er niets van te snappen dat Ullrich niet had geprofiteerd van Arm strongs val. „Als hij straks vijf seconden te kort komt in Parijs, zal hij veel spijt hebben van ac tie. Ik vond het nogal dom", al dus Knetemann. „Als je op straat een kwartje vindt, moet je wel bukken". Armstrong bleef met zijn stuur haken achter het koord van een zakje in de hand van een toeschouwer. „Het was mijn eigen fout", zei Armstrong later. Hij vond dat hij te dicht langs het publiek had gereden. Eenmaal weer in het zadel, schoot de Amerikaan ook nog uit zijn rechterpedaal. Het be lette hem niet in een razende solo als eerste te finishen. Hij heeft nu 1.07 minuut voor sprong op Ullrich. Bij Armstrongs ploeg, US Postal, was iedereen uiteraard vol lof over de geste van Ullrich. „Ik vind het een ongelooflijk gebaar van een groot sport man", zei ploegleider Johan Bruyneel. Armstrong vond het vanzelfsprekend. „Twee jaar geleden heb ik na zijn val in de afdaling van de Peyresourde hetzelfde gedaan. Hij zal zich dat ongetwijfeld hebben herin nerd." Dat was echter op een moment dat Ullrich al bijna vijf minuten achterstand had in het algemeen klassement. US Postal was hoe dan ook in een jubelstemming. „Het had allemaal heel anders kunnen aflopen", besefte Bruyneel. Tien meter verderop stond Team Bianchi erbij als een ploeg die zich op waarde ge klopt voelde. Veertig seconden was Armstrong op de berg bij Ullrich vandaan gereden. Een half minuutje had de Duitser onderweg gewacht. Teamma nager Jacques Hanegraaf wilde niet weten van een kostbare geste. „Het is het besluit ge weest van Jan en daar staan wij achter. Het siert hem op deze manier te fietsen." Pagina Tour de France: Armstrong heeft weer vuur in de ogen bos in vlammen opgegaan. In het noordwestelijke Bretagne stonden zondag drie TGV-trei- nen urenlang stil omdat bran den de spoorlijn hadden ver sperd. In Griekenland dwong een bos brand toeristen en bewoners in een dorp ongeveer zestig kilo meter ten westen van Athene tot evacuatie. Brandbestrij- dingsvliegtuigen proberen het vuur, dat wordt aangewakkerd door een harde wind, te blus sen. Een andere bosbrand be dreigt het stadje Agia Marina nabij Athene. Ook hier werden mensen uit voorzorg geëvacu eerd, aldus de politie. In noordelijk Italië en midden- en Zuid-Duitsland leidde nood weer plaatselijk tot overstro mingen en kleine aardverschui vingen. Het grootste probleem in Duitsland blijft evenwel de droogte die de landbouw, het spoor en de scheepvaart parten speelt. De Duitse regering over weegt financiële steun aan de getroffen landbouwers. leiden - Ook weggebruikers in de Leidse regio kunnen nu op internet opzoeken op welke we gen de politie controles houdt. Sinds kort zet de Politie Hol lands Midden de gegevens op www.verkeershandhaving.nl. Wekelijks is te zien waar wordt gecontroleerd op alcohol, rood licht, gordel, helm en snelheid. Zo wordt vandaag op de N206 (Leiden - Noordwijkerhout) de snelheid gemeten. Morgen is de N207 aan de beurt, ter hoogte van Leimuiden en Rijnsater- woude en donderdag diezelfde weg bij Alphen aan den Rijn en Ter Aar. Gordelcontroles zijn er vandaag in Oegstgeest en Sas- senheim en donderdag in Ja- cobswoude. Pagina R5 en, gaat de Amster- ;J chauffeur schuld be- lit handjeklap tussen iat; en advocaat staat een sgang in de weg. leefomstandigheden ikaanse gevangenis- lederlandse maatsta- leleeuws. Nederland insoj zijn op zijn eigen a gevangenispraktijk, rom bitter dat landge- in Nederland over de Bn in Amerika worden jai; |d, al was het maar wijjerekend de VS het In- nle Gerechtshof in Den hei;Pren te erkennen. eider door onze correspondent Daphne Groenendijk paramaribo/gpd - Het woon huis van de Surinaamse presi dent Ronald Venetiaan in een buitenwijk van Paramaribo is gisteravond afgebrand. Nie mand raakte gewond. De echt genote van de president was niet thuis op het moment dat er alarm werd geslagen. President Venetiaan zelf was gisteroch tend voor een staatsbezoek naar Brazilië vertrokken. Hij liet gisteravond na telefonisch overleg met zijn vrouw weten niet vervroegd naar Suriname te zullen terugkeren. Rond acht uur gisteravond ont dekte een buurman de brand in de presidentiële woning. Hij alarmeerde direct de politie en brandweer. Direct nadat het nieuws over de brand bekend was, trokken tientallen mensen naar de omgeving van wat het presidentiële woonhuis was. Er zijn al tal van speculaties over de oorzaak. Zo zou een vrouw in verwarde toestand hebben aangeklopt bij de buur man. Ze zou het huis in brand hebben gestoken, omdat ze wil dat Bouterse president wordt. Volgens bronnen rond de rege ring heeft een schoonzuster van de president de brand aange stoken. De politie wil dit beves tigen noch ontkennen. Wie tweede wordt, verliest. Is dat zo? Het duel binnen deze Tour speelt zich af op hoog ni veau; de winnaar zal roem en eer krijgen, de nummer twee verdient de bijna hoon verliezer te zijn: mislukt in welke opzet dan ook, net niet goed genoeg. Hennie Kuiper, de bescheiden Tukker, is een gracieus en sym pathieke verliezer in de Tour. Twee maal werd hij tweede, be duidend minder dan Joop Zoe temelk. Joop werd de spreekwoordelij ke verliezer in zijn duels tegen Merckx en Hinault, Kuiper was een lieve, bijna naïeve nummer twee waar je trots op was. In zijn moeilijke ronde van 1977, toen hij maar nipt verloor van de vol gedrogeerde Fran soos Bernard Thevenet, bleef Kuiper met rechte schouders en een bijna melancholieke blik in Parijs achter. Het feit dat The venet later toegaf de zege via een strakke dopinglijn te heb ben verkregen, heeft Kuiper er nooit toe gebracht de trom te roeren. Misschien dat hij de omerta niet wilde verbreken, maar zijn zwijgzaamheid dien aangaande is me altijd bijgeble ven. In '77 was hij dus een bijna glo rieus verliezer waar we in Ne derland trots op waren. Drie jaar later stond Kuiper er totaal verloren bij toen Zoetemelk op de Champs-Elysées gehuldigd werd en er voor de nummer twee nauwelijks plaats was op het erepodium. Tussen de twee tweede plaat sen zitten werelden van verschil en Kuiper heeft die gevoelens die daarbij horen opgeslagen in zijn ziel. Nog altijd is hij bescheiden en leeft hij een mooi en arbeid zaam leven. Ooit ging hij fietsen en omdat zijn vader hem niet met de auto naar de koers kon brengen (bij de Kuipers hadden ze gqen auto, daar was geen geld voor) reed hij per fiets naar de wedstrijd, hoe groot de af stand ook was. Dat typeert de man. De werker, de man die bijna alles won. Hij bleef twee maal op de tweede plaats steken en wordt daar nog steeds aan herinnerd. Overi gens denk ik wel dat Hennie Kuiper tot de grootste sport mensen van Nederland be hoort, maar dat terzijde. Hoe groot, nietig, gekwetst of chagrijnig is straks de nummer twee in Parijs? Mart Smeets Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V Telefoon Wij gaan zorgvukig om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 n. controle nabezorging) In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gronummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1