in Voorhout snel dicht DUIN BOLLENSTREEK atwijkers ontvluchten natuurgeweld 'De Bus'eind augustus op weg Postkantoor Huizenregeling Katwijk ligt serieus onder vuur Oosterduinsemeer blijft populair onder badgasten 1 R5 1 gesnapt Postagentschap als alternatief J gaat om de verkeersveiligheid' Toch plek voor huizen in Buitenkaag jken voet nrijding -Een gebroken voet en jlwonden. Het nege- en rood licht is een 20- wijker gisteravond ien te staan. Hij reed itspad van de Hoorne- stak de oversteekplaats limmelpennickstraat vijl het licht op rood ijl 89-jarige Lissese au- jt was al weggereden groene licht en de del toen hij een bot- lnie vermijden. Dat lukte, ftzonder letsel. dinsdag 22 juli 2003 ters op i bezoeker aan een de Achterweg-Zuid in ft kunnen voorkomen ;ers hun slag konden kwam gisteravond acht bij het huis langs jconfronteerd werd jnbekende vrouwen bekende man, die >k« ten. Het viertal sloeg ;er een auto op de ;n is waarschijnlijk niets i iit de woning. n, rdediging ieners a Tieners kunnen op I c ligingsles in Katwijk, jlzijn organiseert van- nber weer een cursus otf lessen waarin tieners ifenen met werpen, ze toten en klemmen, en leren zich niet al- dedigen, maar ook zelfvertrouwen de n e gaan. De cursus atl even in Huize Callao euro. Informatie is te ïlo maandag en donder- za 1-4033323 of per zaitorw@planet.nl. 9g wandeling wijk ini Duinliefhebbers kun- IVN mee op een dri ïdwandeling door bied Berkheide in n oensdag 30 juli be- w .30 uur bij de Soefi- twee uur durende onder begeleiding >r Is. Die vertelt over de ro' ma in het gebied dat m pen tot beschermd 2n ïument. De volgende in omeravondwande- t 1 3 augustus, el door Roza van der Veer voorhout - Het postkantoor in Voorhout heeft wellicht haar langste tijd gehad. Zodra zich een lokale ondernemer meldt met interesse in een postagent schap, is de kans groot dat het huidige postkantoor aan de He renstraat wordt gesloten. Sinds 1 juli is het postkantoor alleen nog maar 's middags tussen een en half zes open. Ondanks de gestage uitbreiding van Voorhout loopt de klandi zie op het postkantoor steeds verder terug. Wat daar precies de oorzaken van zijn, is volgens F. Sterk van Postkantoren bv niet echt duidelijk. Landelijk speelt de opkomst van het 'plastic geld' zoals creditcards en pinpassen, de populariteit van de geldautomaten en de populariteit van internet een rol. „Gebruikers van het post- kantoór zoals de Postbank en TPG Post hebben ook allemaal internetdiensten. Het postkan toor is een onderdeel van de wijze waarop zij met klanten in contact komen en zeker niet meer hét medium." Gevolg is wel dat de kosten van het instandhouden van het postkantoor niet meer tegen de opbrengsten opwegen. En dus worden manieren gezocht om de dienstverlening op een goedkopere manier in stand te houden. Volgens Sterk staat Voorhout al jaren op de nomi natie om een postagentschap, officieel TPG Post Servicepun ten geheten, te worden. „Een ondernemer sluit met ons een contract en verleent namens ons diensten aan de klanten. Het betekent een veranderde locatie maar dezelfde dienstver lening. In Voorhout hebben we dat tot nog toe niet kunnen rea liseren maar als zich iemand meldt, dan gaan we in gesprek. Wij zorgen overigens wel voor de opleiding van die onderne mer of zijn personeel." Groot voordeel is dat Postkantoren bv dan zelf geen personeel in dienst hoeft te houden en dus flink kan besparen op de kos ten. Nu in Voorhout zich nog geen kandidaat heeft gemeld voor een postagentschap drukt Post kantoren bv de kosten door de openingstijden van het huidige postkantoor te beperken. „Voorhout sloot vroeger om vijf uur, dat is een half uur later ge worden. We hebben voor deze uren gekozen mede om de klanten goed van dienst te zijn. Maar het ging er vooral om doordeweeks toch een aantal uren open te zijn." Niet alleen in Voorhout is Post kantoren bv bezig met verande ringen. Zo verdwijnt in Katwijk bij de postagentschappen aan het Bosplein en het Hoor- nesplein de mogelijkheid om geld bij de balie geld op te ne men of te storten. Met name voor het Hoornesplein is dat een achteruitgang. Dat is nu nog een compleet postkantoor, maar dan ondergebracht bij een ondernemer. De geldauto maten blijven wel staan. Kat wijk krijgt wel een derde TPG Servicepunt. In Lisserbroek moet voor 2005 ook een TPG Post Servicepunt worden geves tigd. In de andere dorpen staan voor 2005 geen wijzigingen op stapel. door Peter Groenendijk katwijk - De gemeente Katwijk mag het anti-speculatiebeding niet toepassen op koopwonin gen in de vrije sector. Dat vindt een Leiderdorps gezin, dat in Katwijk wil komen wonen maar daarbij gedwarsboomd wordt door de gemeente. Gisteren diende een kort geding van het gezin tegen de gemeente Kat wijk. Het gezin kocht eerder dit jaar voor 410.000 euro een woning aan de Parnassia in Katwijk. Maar de koopovereenkomst werd ongeldig verklaard nadat het Katwijkse college oordeelde dat de Leiderdorpers niet beho ren tot de 'geselecteerde groep' voor bewoning van de wijk Zanderij-Westerbaan. De gemeente Katwijk heeft in de exploitatieovereenkomst met de projectontwikkelaar van de nieuwe wijk in 1998 vast la ten leggen dat de gemeente bij toewijzing voorrang geeft aan bepaalde gegadigden. Dat geldt ook voor doorverkoop van hui zen: dat mag alleen plaatsvin den aan door het college goed gekeurde kandidaten. In de be treffende overeenkomst valt dit onder het 'anti-speculatiebe- ding'. De gemeente Katwijk gaf giste ren in het Paleis van Justitie in Den Haag toe dat niet alleen het tegengaan van speculaties daarbij een rol heeft gespeeld. „De maatregel moet in eerste instantie voorkomen dat han delaars met nieuwe woningen gaan speculeren", aldus de ad vocaat van de gemeente. „Maar er is nog een ander doel: een betere doorstroming op de Kat wijkse huizenmarkt. De ge meente wil daarin voorrang verlenen aan burgers uit Kat wijk, en aan burgers die econo misch aan de gemeente gebon den zijn." De Leiderdorpse fa milie voldoet niet aan een van deze criteria. De advocaat van de familie meent echter dat een dergelijke maatregel niet mag worden toegepast op woningen uit de vrije sector. Dat is vol gens haar een onderdeel van de woningwet. Rechter Paris toonde zich ver baasd over de maatregel die de gemeente Katwijk heeft getrof fen. Hij stelde dat de meeste ge meenten allang geen voorrang meer geven aan 'eigen' burgers, en zei de indruk te hebben dat de maatregel in 1998 'tamelijk onnadenkend en uit de losse pols' is getroffen. De rechter leek daarmee een voorschot te nemen op een voor de gemeen te Katwijk pijnlijke uitspraak: het verbieden van toepassing van de anti-speculatiemaatre gel op woningen in de vrije sec tor. Dat zou voor veel woning zoekers in de Leidse regio ge volgen hebben. De uitspraak daarover volgt volgende week maandag. 1 Buitelaar n voorpagina I op de website www.verkeershandha- de verkeerscontroles in regio Hol len vermeld staan, moeten weggebrui- lenken dat ze op alle andere wegen leuren. Die waarschuwing geeft een ster van de politie Hollands Midden, irt gebruikmaakt van de site van het keershandhaving van het Openbaar i niet alle controles bekend. Op de Ti we wel aan waar we ongeveer staan, g is erg lang. Maar bij de N206 moe ien zelf maar uitzoeken of we bij Kat- ordwijk staan", aldus de woordvoer- i tenslotte geen raceparcours: hier gas f vol in de remmen. Het gaat om de jligheid, zegt zij. |dt vergroot dankzij intensieve contro les, meldt het openbaar ministerie, dat de websi te in het leven heeft geroepen. Dankzij roodlicht- camera's rijdt minder dan 1 procent van de weg gebruikers nog door rood, de frequente alcohol controles zorgen voor 10 procent minder be schonken bestuurders en dankzij structurele snelheidscontroles daalt het aantal hardrijders op beruchte ongevalswegen gemiddeld met 20 procent. Of dat te danken is aan de aankondigingen op de website, is niet bekend. Volgens een woordvoer ster van het OM is dat verband niet aan te tonen. „Weggebruikers worden ook via andere bronnen op de hoogte gebracht van controles, via radio en kranten." De website wordt maandelijks door 10.000 tot 15.000 mensen bekeken. De controle pagina behoort volgens de woordvoerster tot een van de meestbezochte pagina's. Een andere trek ker is de pagina waarop mensen kunnen zien of het zin heeft om bezwaar te maken tegen een op gelegde boete. Duikers van de brandweer waren zondag in het Oosterduinsemeer uren bezig om de 22-jarige man te vinden. De man werd uiteindelijk levenloos aangetroffen. Foto: Hugo Bartels door Gerard Baas noordwijkerhout - Een ver liefd stelletje zit op een bankje langs de oever. Stoere jongens laten elkaar horen en zien wat hun scooter allemaal kan en honden rennen achter stokjes en balletjes aan. Het Oos terduinsemeer in Noordwijker- hout ziet er op deze vroege zo meravond weer rustig en vredig uit. De dag ervoor, waarop een 22-jarige man uit Polen ver dronk bij het zwemmen, is ver weg. In het diepblauwe water van het 'Comomeer' wordt door een spaarzame enkeling alweer vrolijk gepoedeld. In de verte steekt een groepje langeaf- standzwemmers al crawlend het meer over. Zij doen dat ge kleed in wetsuits én in de lengte van het meer, een afstand van ruim een kilometer. Alsof ze willen zeggen dat er in het meer gewoon veilig gezwommen kan worden. „Natuurlijk weet ik dat er giste ren iemand verdronken is", zegt Willem uit Noordwijker- hout die met wat vrienden langs de waterkant de zomer viert. „We hebben van mensen die er bij waren begrepen dat die man niet kon zwemmen. Ja, ontzettend zielig, je gaat een dagje naar het strand en dan gebeurt dat. Zelf heb ik er ver der niet zo veel mee. Je schrikt even, maar verder moet je bij dat soort dingen niet te lang stil staan." De verdronken man ging bij de dam wandjes in de noordwest hoek van het meer het water in, meldden getuigen. Die dam- wandjes staan in het water op een meter of vijf van de oever. Ze bestaan uit betonblokje en zijn door de provincie, eigenaar van het Oosterduinse Meer, an derhalf jaar geleden geplaatst om de doorstroming van het water te bevorderen. De kans op algvorming zou volgens de provincie daarmee tot een mi nimum beperkt worden. Door middel van bordjes wordt duidelijk gemaakt dat die plek geen zwemwater is. Wie daar ügt te zonnen en even wil af koelen, zou moeten omlopen om 'legaal' het water in te gaan. Velen doen dat niet en nemen de kortste weg: zij klauteren over de gladde betonblokjes naar het zwemwater. „Dat leidt regelmatig tot slippartijen", zegt een andere badgast. „Hoe vaak zie je niet dat daar iemand een gat in zijn hoofd valt. Die man die verdronken is, is daar ook gevallen. Ik denk dat hij toen zijn bewustzijn heeft ver loren en is verdronken." De provincie Zuid-Holland laat weten dat ze niet van plan is om naar aanleiding van het on geval van zondag maatregelen te treffen. De politie doet geen nader onderzoek naar de ver drinking. De politiewoordvoer der: „We hebben geen reden om te vermoeden dat er iets an ders is gebeurd dan een onge luk." De badgasten van het Oos terduinsemeer hebben die con clusie blijkbaar ook getrokken. Het groepje langeafstandzwem- mers is inmiddels omgekeerd en begint aan de terugtocht van weer een kilometer. Vrienden komen goed weg op getroffen camping in Zuid-Frankrijk art - Aart den Bok der Voort kunnen I in alle rust naver- fctwijkers bleven on- Ihet noodweer dat lijk vorige week teis- "over het leed dat zij pinggasten om hen aamen, hebben de Jan nog dagen nage- idels proberen ze - mvrije Franse cam- l vakantie te hou- I heftige noodweer :er van Biscarosse Idag na de Franse astdag op 14 juli de luciferhoutjes. Aart jKees van der Voort «ladden op camping in Navarosse het lin zijde, zeggen ze. Jfpkde caravan stond grbloze plek in een rustige en egen vanwege de misverstand, ;zin zou ons pas na de Dordogne ver ier jaar zit ik vooraf jezinsvakantie een paravan in de buurt lx. Voor mijn werk lelaar ga ik bij lelie- ibezoek. Ik heb de iLlr zo gelaten", ver- der Voort op zijn ping in Bidart, waar (5 na de storm naar Een aantal ja- HBerde hij notabene op camping La Reservée in Gas- tes waar dinsdag 15 juli een tienjarig Nederlandse meisje om het leven kwam. Door de gunstige ligging had den ze eerst niet eens in de ga ten hoeveel schade het nood weer had toegebracht. Van der Voort zat aan het begin van de storm net middenin een verve lend telefoontje. „Ik zoek illega le lelies. Ik hoor daarover royal ties te vangen. Tijdens het ge sprek begon het te rommelen. Aart onderbrak me omdat de partytent de lucht in dreigde te vliegen." Den Bok: „De tent- stokken hebben we maar laten staan want er kwamen hagel stenen zo groot als eieren uit de inktzwarte lucht." Toen de storm ging liggen, wil de Van der Voort een rondje over de camping maken. Hij had wat tenten rond zien vlie gen. Den Bok ging onder de douche, ze hadden nog het plan om uit eten te gaan. Van dat laatste kwam echter niets. Als we de gordijnen van de ca ravan aan de campingkant had den open gedaan, hadden we de bomen zien vallen. Maar ik wist nog van niks totdat iemand de deur van de douche open rukte en ik nog dacht 'Die Kees is knap brutaal'. It's terrible, was het enige wat de man van Eurocamp uit kon brengen. En dat iedereen zo snel mogelijk naar het restaurant moest ko men," vertelt Den Bok. Zijn maat was er ondertussen na een kort rondje achtergeko men dat ze over geluk niet te klagen hadden gehad. De lange pijnbomen waren overal met wortel en al uit de grond gerukt en hadden caravans, tenten en auto's geplet. Onderweg naar het restaurant liepen langs ze langs een tent waar een boom vlak naast lag. Den Bok: „Ik zei in mijn naïvi teit tegen het Hollandse stel 'Jullie hebben geluk gehad'. Bleek dat die boom net was ver plaatst. De ouders hadden ge zien hoe die boom boven op hun vier slapende kinderen was gevallen. Alle vier waren op dat moment al op weg naar het zie kenhuis." Van der Voort: „Toen de elektri citeit uitviel, was het met de zwaailichten van de brandweer echt spookachtig." Als politie man is Den Bok toch wel wat gewend, maar zo'n panieksitu atie had hij niet eerder meege maakt, vertelt hij. „Mensen he pen verwilderd rond. Niemand deed iets. Veel mensen, van wie de auto nog heel was, zijn die avond nog vertrokken. De vol gende dag werd het gebied tot rampgebied verklaard en zocht de rest van de gasten hun heil elders. Wij gingen als één van de laatsten. Een Franse vrouw, moederziel alleen, heeft 's mid dags nog een half uur tegen me aangesproken. Ik verstond er niets van, maar dat deed er niet toe. Gelukkig waren onze vrou wen er niet, ik denk dat ze met die beelden voor ogen naar huis hadden gewild." noordwijk - De Bus en De Achterkant. Dat zijn de namen van de nieuwe projecten van het jeugd- en jongerenwerk in Noordwijk. De Bus staat voor de omgebouwde SRV-wagen van Rengocars in Roosendaal, die eind augustus langs plek ken gaat rijden waar de jeugd pleegt samen te komen. De Achterkant slaat op het nieuwe onderkomen van de 16-plus- sers aan de Johanne van Hoomstraat bij de Northgohal, dat na de schoolvakantie in ge bruik wordt genomen. De 'hangbus' voor jongeren in Noordwijk is de afgelopen we ken in de garage van de ge- meentewerf aan de Losplaats- weg opgeknapt en zodanig in gericht dat er allerlei activitei ten voor jongeren in kunnen plaatshebben. Zo wordt ge dacht aan spelletjes, een tijde lijke ontmoetingsplaats en, op de woensdagmiddagen, een 'werkbank' voor skaters. A. Muller, directeur van het jeugd- en jongerenwerk: „We willen bijvoorbeeld regelmatig naar de nieuwe skatevoorzie- ning aan de Voorstraat. Om in contact te komen met de jon geren daar en om hen in de ge legenheid te stellen om tegen een geringe vergoeding hun skates te laten controleren en zonodig te herstellen." De bus komt in de plaats van de twee zeecontainers, die vlak bij het Irisplein en de Witte School stonden, maar daar na protesten van ouders van leer lingen door de gemeente zijn weggehaald. Aanvankelijk was het de bedoeling om de bus als alternatief al begin dit jaar in te zetten, maar door gebrek aan vrijwilligers is dat niet gelukt. Een bedrijf heeft de bus nu voor achthonderd euro (Veel minder dan de tweeduizend waaraan we eerst dachten') op geknapt. De jongeren zelf ne men het verven voor hun reke ning. Muller: „We hebben zo wat jongeren op straat bena derd en die reageerden en thousiast. We zoeken nu alleen nog vrijwilligers die met ons de route willen bepalen." De nieuwe locatie van de 16- plussers bij de Northgohal komt in de plaats van de op vang in het jongerencentrum Join aan de Weteringkade waar de oudere jeugd tot 2001 te recht kon. Omwonenden ver zetten zich tegen de komst van de jongeren, omdat zij bang zijn voor overlast. De buurt is echter door de rechter in het ongelijk gesteld, omdat de ge meente voldoende heeft aange toond dat De Achterkant maxi maal vijf jaar wordt neergezet. Noordwijk gaat de komende ja ren op zoek naar een perma nent onderkomen. Muller: .Al le bewoners zullen we met een brieve keurig op de hoogte stellen van alle ontwikkelin gen." Kees van der Voort (links) en Aart den Bok zagen de met v uit de grond gerukte bomen overal rond hun caravan. Foto: Privé-archief buitenkaag/abbenes - In Blii- tenkaag en Abbenes is nog plek voor tientallen huizen. Dat blijkt uit een inventarisatie van de gemeente Haarlemmermeer. In beide dorpen gold jarenlang een bouwstop vanwege de na bijheid van Schiphol. Ook in vier andere dorpen in de Haar lemmermeer, Zwanenburg, Rij- senhout, Lijnden en Burger veen is nog plaats om te bou wen. Bij elkaar gaat het om driehonderd huizen. Zo is in Abbenes nog ruimte voor zes huizen op de locatie van de kerk, twintig bij het Kal- verlaantje, vijftig op het trap veldje en sportveld aan de Van Voorstlaan en zes aan de Cor nelia Sophialaan. In de Buiten kaag is nog ruimte voor tien huizen aan de Zweilandstraat en tien tot vijfentwintig huizen aan de Leidsemeerstraat. De inventarisatie is inmiddels besproken met de dorpsraden van de betrokken dorpen. Die willen al jaren graag nieuwe huizen bouwen om te voorko men dat de jongeren wegtrek ken. Nieuwbouw was echter ja renlang verboden vanwege de geluidsoverlast van Schiphol. Pas in 2002 liet het ministerie weten aan de langgekoesterde wens tegemoet te willen ko men, mits aan strikte voorwaar den wordt voldaan. Zo mogen 'open gaten' in de dorpen wor den ingevuld en is herbouw van gesloopte huizen mogelijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15