REGIO 'Leiden heeft geen argument voor tunnel' 'Het hoe, wat en waarom hoor ik allemaal wel als ze terug zijn' op de barricades voor ondertunnelde A4 Vakantiewoningen Wijde Aa klaar, maar geen besluit over bouwstop Taakstraf voor mishandeling in Ter Aar Extra ruimte voor Groene Hart Lyceum door Ruud Sep alkemade - Toeval bestaat niet. Op de dag dat de Alkemadese commissie bezwaarschriften zich gisteravond boog over een bouwstop voor de vakantiewo ningen aan de Wijde Aa, viel de klaarmelding van de bouw op de mat van het gemeentehuis. En terwijl de Vereniging Veen- derpolder en Wijde Aa en de VROM-inspectie blijven eisen dat de gemeente alle werk zaamheden staakt, is nota bene diezelfde gemeente druk doen de om de nog altijd illegale va kantiehuizen aan te sluiten op het gemeentelijke riool. De zoveelste aflevering in de soap rond de omstreden vakan tiewoningen zorgden details voor verrassingen. Zo werd bij voorbeeld duidelijk dat er niets terechtkomt van het voorne men van de gemeente om de gevraagde bouwstop in te rui len voor een stop op de inge bruikname van de vakantiewo ningen. Projectontwikkelaar Van Rijn wees een verzoek om de woningen hangende de rechtzaken leeg te houden af. De verkoop van de huizen is in volle gang, en na de casco-op levering gaan de kopers aan de slag om hun vakantiehuis naar eigen inzicht af te bouwen. Opvallend was ook de zwijg zaamheid van gemeentelijke zijde. De gemeente heeft offici eel geweigerd om een bouw stop op te leggen nadat de rechter toch onomwonden heeft vastgesteld dat de bouw van de 74 vakantiewoningen il legaal is. De andere partijen be toogden dat de gemeente die weigering onvoldoende heeft onderbouwd. Maar op de ge meentelijke verklaring dat een bouwstop een te zwaar middel is als de bouw bijna klaar is, volgde een lange, pijnlijke stilte. Wat gaat de gemeente doen om te voorkomen dat de verkochte huizen straks bewoond gaan worden, wilde de commissie nog weten. Toen greep wethou der Kees uit den Boogaard in. „Dat valt buiten deze zaak. Over de eventuele ingebruikna me is nog overleg, Daarover kunnen we nu geen mededelin- gendoen." Over de zaak van de vakantie huizen ligt al een conceptadvies van de commissie bezwaar schriften klaar. Daarin wordt de eis tot het opleggen van een bouwstop afgewezen. Maar het is de vraag of de commissie - vermoedelijk half augustus - dat advies overneemt. Ondertussen blijft de wethou der alles in het werk stellen om de illegale vakantiehuizen te le galiseren, liefst in goed overleg met de bezwaarmakers. Veel succes heeft Uit den Boogaard daar voorlopig niet bij. De Ver eniging Veenderpolder en Wij de Aa heeft zijn nieuwste ver zoek tot mediation inmiddels afgewezen. En wacht de wethouder nog steeds op een antwoord van de VROM-inspecteur? „Goed dat je het vraagt. Is ze al weg?" Broer 'gebruikte zijn zusje als boksbal' door Peter Groenendijk ter aar - Twee mannen uit Al phen aan den Rijn zijn gisteren veroordeeld tot een taakstraf van honderd uur en een voor waardelijke celstraf van twee maanden. Zij krijgen deze straf voor mishandeling en bedrei ging van hun jongere zus, op 23 april in Ter Aar. De vader van de twee mannen, een 58-jarige inwoner van Ter Aar, werd vrij gesproken. De twee broers, 25 en 23 jaar en van Marokkaanse afkomst, mis handelden en bedreigden hun zestienjarige zus op de bewuste avond omdat zij te laat was thuisgekomen na een bezoek aan een vriendin. Eerst kreeg zij daarom een klap van haar va der. Twee van haar broers, die op bezoek waren in de ouderlij ke woning, gingen vervolgens over tot het slaan en bedreigen van het meisje. De oudste van de twee kneep haar keel enige tijd hardhandig dicht. De broers gaven voor de poli tierechter in Den Haag aan dat zij het als hun taak zagen om hun zus te corrigeren. „Onze ouders begrijpen niet veel van de buitenwereld", zei de jong ste broer. „Mijn zusje zou hen nog kunnen wijsmaken dat ze op zondag naar school moet, dat zouden ze gewoon gelo ven." Tegelijkertijd zeiden de twee mannen spijt te hebben van hun ingreep. „Ik zie nu in dat opvoeden niet mijn taak is", zei de oudste broer. „Ik ben ge schrokken van wat ik gedaan heb en van de gevolgen van mijn daad. Dit zal nooit meer gebeuren." De vader werd vrijgesproken omdat zijn klap volgens de rechter geen poging tot mis handeling was, maar slechts een 'corrigerende tik'. De offi cier van justitie had tegen hem een boete van 500 euro geëist. Tegen de broers trok de officier fel van leer: de oudste had zich ernstig misdragen, de jongste broer had zijn zusje 'als boksbal gebruikt'. Hij eiste tegen de twee dan ook êt maximale taakstraf (240 uur) en een voor waardelijke celstraf van zes maanden. Politierechter Valk besloot lage re straffen uit te delen omdat de broers aangaven spijt te heb ben, en omdat zij nooit eerder met de politie in aanraking wa ren geweest. De voorwaardelij ke celstraffen dienen volgens haar om het meisje en haar jon gere zussen, die nog bij hun ou ders in Ter Aar wonen, te be schermen. „Het is hier veel te ver gegaan. Dit mag niet meer gebeuren", aldus de rechter. Het slachtoffer is inmiddels uit het ouderlijke huis geplaatst door de stichting Jeugdzorg. [te bij slot dendagen vijk - Ook gisteren was k in Stompwijk. Op de dag van de Stompwijkse ndagen zette de totalisa- Ens de kortebaandraverij 1,000 euro om: een ecord. De draver Man- South met Ruud Pools lur werd eerste. Als tr twee, drie en vier volg- pectievelijk Mister Dia- net Krista Timmer, Le jvitshof met Aad Pools Baldwin met Paula Bak- HDC973 Frank Bonnet waarschijnlijk donderdag terug naar huis door Annet van Aarsen alphen aan den rijn - Frank Bonnet vliegt hoogstwaarschijnlijk donderdag terug naar Nederland. De zeventienjarige Alphenaar, die met zijn vriend Michael Abspoel uit Rijswijk ruim een week vermist is geweest in Thai land, verblijft nu in een hotel in Bangkok. De Nederlandse ambassade in Thailand regelt de terugkeer van de jongens. Vader Richard Bon net had gisteren telefonisch contact met zijn zoon. „Ik ben ontzettend blij dat ik zijn stem even gehoord heb." Nog steeds is het voor Bonnet senior ondui delijk waar zijn zoon de afgelopen anderhalve week heeft uitgehangen. De jongens zouden op vrijdag 11 juli zijn teruggevlogen naar Ne derland, maar zaten niet in het vliegtuig. Van uit Thailand stuurde Michael Abspoel een ta melijk verontrustend bericht dat Frank een verkeersongeluk had gehad en naar het zie kenhuis was gebracht en dat de jongens zou den proberen zo snel mogelijk een nieuwe vlucht terug te nemen. Daarna werd lange tijd niets meer vernomen van het duo en leken Frank en Michael van de aardbodem te zijn verdwenen. De families van Frank en Michael hebben ontzettend in de rats gezeten. Het kon bijna niet anders, zo vreesden ze, of de jongen was iets ergs was overkomen. Richard Bonnet heeft er in telefoongesprek ken nog maar niet uitgebreid naar gevraagd. „Ze zijn terecht en dat is het belangrijkste", zegt hij. „Ik wil Frank niet bang maken met allerlei ingewikkelde vragen. Het hoe, wat en waarom hoor ik wel als hij terug is. Ik ben hartstikke blij en enorm opgelucht." De jongens hebben inmiddels verteld dat Frank in een kliniek was terechtgekomen met een hersenschudding en dat Michael niet lang daarna ooknaar het ziekenhuis moest wegens een zware voedselvergiftiging. „Frank klonk nuchter toen ik hem sprak", zegt Bon net senior. Toch zijn de jongens volgens hem enorm geschrokken toen hen duidelijk werd dat iedereen naar ze op zoek was. „In het eer ste contact, afgelopen zondag, vroegen ze ge lijk of het predikaat 'vermist' zo snel mogelijk bij hun namen verwijderd kon worden. Ambassadepersoneel in Bangkok regelt de te rugreis. Richard Bonnet heeft niets dan lof voor de manier waarop Buitenlandse Zaken en de ambassade de kwestie hebben aange pakt. De Nederlandse vertegenwoordiging in Thailand nam de verdwijning van de jongens meteen zeer serieus. Net toen de Alphenaar zijn Thaise echtgeno te, de stiefmoeder van Frank, zondagavond wegbracht naar Schiphol - ze zou in Bangkok op zoek gaan naar de jongens - had Michael voor het eerst weer contact met zijn familie in Rijswijk. Bonnet en zijn vrouw besloten naar aanleiding daarvan het vliegticket maar weer in te leveren. „Toen ik Frank aan de lijn had, zei hij gelijk 'Nuth - zo heet mijn vrouw - komt me toch halen?' Ik dacht het niet, zei ik. Het is nu allemaal in handen van de ambas sade. Zo zie je maar weer, met zo'n vraag, dat het eigenlijk toch nog maar kinderen zijn." xdorper Tuijten neemt na 25 jaar afscheid van belangenvereniging a resultaat werkgroep Brandbrief maakt weinig indruk in Oegstgeest door Nancy Ubert oegstgeest- De oproep van Lel den om mee te werken aan een tunnel onder het spoor maakt weinig indruk in buurgemeente Oegstgeest. Progressief Oegst geest en oppositiepartij WD missen in de recente brief van het Leidse aan het Oegstgeestse college argumenten voor een verbinding tussen Poelgeest en de Merenwijk. „Leiden wil koste wat kost die tunnel onder het spoor. Daarom wordt zoveel druk op ons college gezet." Geert Klaver, fractievoorzitter van Progressief Oegstgeest, wuift net als zijn collega Mat- thijs Huizing van de WD de ar gumentatie weg van burge meester en wethouders van Leiden om Oegstgeest de tun nel toch te laten bouwen. „Een pingpongspel", noemt Huizing het getouwtrek tussen de bu ren. „Het Leidse college be weert dat het aan ons ligt dat er al die tijd niet gecommuniceerd is en ons college beweert het te gendeel." Met uitzondering van de chris ten-democraten is de Oegst geestse gemeenteraad ervan overtuigd dat nergens zwart op wit staat dat Oegstgeest de tun nel moet bouwen. De raad heeft de tunnel geschrapt om te bezuinigen op de exploitatie kosten van de wijk die de ge meente een müjoenentekort bezorgt. Terwijl de meeste volksverte genwoordigers genieten van het zomerreces, stuurt het Leidse college een prangende brief naar Oegstgeest met het drin gende advies dat raadsbesluit te heroverwegen. „Flauw", zegt- Klaver, om in de zomervakantie zulke druk uit te oefenen. „Ze zijn aan het zwartepieten, daar in Leiden. Ons college de schuld in de schoenen schui ven en beweren dat Oegstgeest zich niet coöperatief genoeg opstelt, terwijl wij van onze wethouder krijgen te horen dat Leiden weigert belangrijke do cumenten op te sturen." Klaver en Huizing gaan ervan uit dat hun college deze week adequaat antwoordt. Van Hui zing hoeft er niet op stel en sprong een extra raadsvergade ring belegd te worden. Eind au gustus, voordat de stuurgroep Poelgeest weer bij elkaar is, hoopt hij vergaderd te hebben. „Om spijkers met koppen te slaan en die tunnel voor eens en altijd uit ons systeem te schrappen. Hoe helder de brief van Leiden ook is, ik heb nog steeds geen inhoudelijk argu ment gezien waarom Oegst geest zou moeten opdraaien voor die tunnel. Als we volgens de overeenkomst al genood zaakt zijn dat ding te bouwen, durf ik te bestrijden dat we ver plicht zijn de tunnel te beta len." Brandweer en andere hulp diensten kunnen door de be staande fietstunnel rijden, zegt Klaver. „Ik begin meer en meer te geloven dat die tunnel er moet komen om de weg vrij te maken voor het Leidse sluip- verkeer dat naar de A44 wil. Hoe dat combineert met een autoluwe wijk?" Volgens Huizing is de bestuur lijke impasse een bewijs dat het slecht is om mensen, organisa ties of instituten te dwingen tot iets wat zij niet willen. ,Als ik word uitgenodigd voor een etentje, krijg ik een vervelend gevoel als na afloop blijkt dat ik de rekening moet betalen. Dat is precies met Oegstgeest aan de hand." Dat Leiden voorstelt een onaf hankelijke advocaat in de arm te nemen om de zaak te be slechten, wijzen de twee fractie voorzitters niet op voorhand af. Klaver: „Dit is ook niets. De fractievoorzitter van CDA en zijn collega van Leefbaar Oegst geest waren de afgelopen dagen niet bereikbaar voor commen taar. hazerswoude-dorp - Bij het Groene Hart Lyceum in Hazerswoude- Dorp wordt de zomervakantie benut voor de bouw van drie noodlo- kalen. De extra lesruimte verrijst die tijdelijk op het schoolplein is neergezet, is nodig om de sterke groei van het aantal leerlingen op te vangen. Overigens heeft de school plannen om op termijn elders in Hazerswoude-Dorp een compleet nieuwe school te bouwen. Foto: Mark Lamers leke Oijke p - Dick Tuijten kijkt en een beetje ondeu- hij de rouwkaart uit lef vist. 'Leiderdorp is and tegen A4 en Bos- taat er op de kaart met j rouwrand gedrukt. In b hij met Joop Tieken Irukker en plaatste de lijke opdracht. De Be- reniging A4/HSL, ze allebei bestuurslid fcrstuurde de kaarten adere naar de huis- van leden van de Kamer. „Vervolgens I dat de gemeente Lei- bestond en verwarden I liet langer met Leid- q van de opvallendste en uit zijn loopbaan herder. Die benaming 78-jarige Leiderdorper 1 niet direct geven. Icht hij ruim 25 jaar even door op de barri- een poging rijksweg ertunnelen en de ho- üslijn HSL buiten zijn its te houden. Eerst in lomité A4, dat in 1977 jericht, en vanaf 1989 Belangenvereniging De oprichters van die l moesten flink op Men om hem als pen ter in het bestuur te ,Ik had er helemaal in. Laat een ander het s doen, dacht ik." Na elen stemde Tuijten Onlangs nam hij af- 1 één van de weinige pers die de strijd le A4 van begin tot j hebben gemaakt. In !k zijn gezin neer in jan het Frederik Hen ben, pal naast de Uleen een rij bomen le tuin van de rijbaan sterdam. „Het was rustig", herinnert hij ders hadden we dit jt gekocht. Vrienden een paar huizen ver van hen hoorden we jiten", vult zijn vrouw Bn: „Nu is het sto- fal als de weg vochtig Dick Tuijten voor de verfoeide brug over de A4, die straks plaatsmaakt voor een aquaduct. „Toen op 14 februari 2002 het convenant werd ge tekend voor verdiepte aanleg van de rijksweg, vond ik dat een waardig eind van vele jaren bestuurswerk." Foto: Mark Lamers is, is het erg." De herrie vindt hij het ergste gevolg van de ver keerstoename. „Van gezond heidseffecten hebben wij geen last." Acht jaar later, in 1977, reden er zoveel meer auto's dat de be woners van de Kerkwijk en de Oranjewijk het zat waren. Ze richtten een actiecomité op dat streed voor geluidsschermen langs de snelweg. De actievoer ders, onder wie Tuijten, haal den 901 handtekeningen op en overhandigden die aan burge meester Van der Have. Dat had weinig effect. „De gemeente had de snelheid van een slak op een teerton. Zelfs de gemeente raad kreeg je niet in beweging." Pas op 30 november 1983 werd een begin gemaakt met de bouw van de schermen. Het werd even rustig in de Kerkwijk en de Oranjewijk. De snelweg was minder hoorbaar en het actiecomité ontbond zichzelf. Als een donderslag bij heldere hemel kondigde rijks waterstaat in 1989 aan dat de A4 verbreed moest worden. Vier Leiderdorpers richtten de belangenvereniging op, haal den Tuijten erbij, en eisten on dertunneling van de racebaan. Dat was nog niet geregeld, of de plannen voor de HSL kwamen er bij. Volgens de Bosvariant, ontwikkeld door Willem Bos uit Zoeteripeer, bestond het huis van het gezin Tuijten niet meer. „Het moest plat van hier tot en met de Wilhelminalaan." De belangenvereniging vuurde talloze pijlen af op Den Haag. De rouwcirculaire was daar één van. Ook spanden Tuijten en Tieken namens de vereniging een kort geding aan tegen de staat. Uiteindelijk haalde het kabinet het stuk A4 langs Lei derdorp uit het Tracébesluit, zodat er gewerkt kon worden aan de ondertunneling. Tuijten is er trots op dat de belangen vereniging en de gemeente Lei derdorp dit voor elkaar hebben gekregen. „Toen op 14 februari 2002 het convenant werd gete kend voor verdiepte aanleg van de A4, vond ik dat een waardig eind van vele jaren bestuurs werk." Tuijten laat de belangenvereni ging achter zich op een mo ment dat alles in kannen en kruiken lijkt: de A4 gaat de grond in, en dat geeft Tuijten een goed gevoel. Toch waar schuwt hij. Het ministerie is traag met het publiceren van het Ontwerp Tracébesluit, dat al diverse malen is uitgesteld. Leiderdorp dreigt hierdoor ver traging op te lopen met het bouwen rond de snelweg, noodzakelijk om de verdiepte aanleg te betalen. „De komen de tijd staat bol van bezuini gingsmaatregelen, die de ver breding in de weg staan." Meer leden zijn daarom nodig, zodat het spaarvarken goed ge vuld blijft en juridische proce dures betaald kunnen worden. „De vereniging moet een grote achterban hebben." de - De Alkemadese iep van de Nierstichting irig jaar een prima resul- aald met de jaarlijkse Per inwoner van de ge- hebben de collectanten cent, een stijging met icent ten opzichte van »aande collecte. Dat is rtijd het beste resultaat district Zuid-Holland- waaronder behalve Al- nog 21 gemeenten val- yerkgroep viert in sep- zijn 25-jarige jubileum it ook dit keer weer een edrag voor nierpatiën- b halen. politie in t gisterochtend an aangehou- wordt van een huis aan de mei van dit jaar. de man onderzoek de woning aan De man, die thuis werd gear- iets met de in- n te hebben. 1 ikring n zomer rp - De Leiderdorpse ïgvoor ouderen gaat e zomermaanden door. volgende bijeenkomst ;van 14.30 tot 16.30 recreatiezaal van Brit- aan de Brittenburg. Se- ie er graag even uit wil den er terecht voor een itie k 1,50 euro of een

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13