Een oase in de drukke Randstad DE ZOMER VAN Hoe de de Weesmeesters Geestmeesters in veranderde: 'Leiderdorp heeft veel werk van buree- UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1957, maandag 29 juni LEIDEN - Na een studie van tien jaar aan de Leidse Universiteit zag onze stadgenoot, de heer A. Hillebrand, wonende in de Piet Heinstraat 1, vrijdag een jeugdideaal in vervulling gaan: met gun stig gevolg legde hij het artsexamen af, waardoor de artspraktijk thans voor hem openstaat. Hij leverde hiermede een opmerkelijke prestatie. Op 17 juni 1927 in de Van der Helmstraat uit eenvoudige ouders geboren - zijn in 1953 overleden vader was in die jaren grondwerker bij de Stedelijke Lichtfabrieken - werd hij reeds op de schoolbanken gegrepen door het ideaal van de bekende dokter Al- bert Schweitzer, die thans nog op hoge ouderdom in Lambarene werkt onder de inheemsen. Teneinde dit ideaal te kunnen verwe zenlijken en mede om tijdens de ziekte en na het overlijden van zijn vader in de gezinsbehoeften te voorzien heeft hij zijn gehele studietijd met ijs gevent. Regelmatig kon men hem met zijn ijskar- re tje vinden op het Stadhuisplein en dan veelal nog verdiept in de studie. Iets ruimer kwam Hillebrand te zitten toen hem in 1953, na zijn kandidaatsexamen, een studiebeurs werd verstrekt De dagelijkse zorg voor het gezin maakte het echter noodzakelijk, dat de ijsver- koop er niet aan kon worden gegeven. Een verkoop, welke zich de laatste jaren evenwel beperkte tot de zaterdag. Tot voor enkele weken - zijn studie op het artsexamen vergde de nodige voorbereiding - kon men de jonge Hillebrand regelmatig op het Stadhuisplein vinden. Thans is zijn 'bedrijf overgenomen door zijn moeder en één van zijn zusters. Gevraagd naar zijn verdere toekomst, blijkt het levensideaal van Albert Schweitzer: de zorg voor de inheemse zieken, hem nog steeds niet losgelaten te hebben, 't Liefst, doch alle mogelijkheden moeten daartoe nog onder ogen worden gezien, zou hij emigreren naar b.v. Liberia of Nigeria om zich daar in te zetten voor de zieke inheemse bevolking. Gezien het taaie doorzettingsvermogen van dokter Hillebrand, lijkt ons ook deze mogelijkheid, de verwezenlij king van een jeugdideaal, niet uitgesloten. Dokter Hillebrand, pro ficiat! COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 "«50 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail; abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dft dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. TIJDGEEST In de Le,dse binnenstad waren in 1957 nog veel (kledingzaken van naam. die nu zijn verdwe Gerzon zal aan de Breesiraat JS? Oennis Classics zit) en hield uitverkoop van seriestot ieke Schuin ertegenover zat Mack I "f-de PC Hooft- fen e rS Werden bon™an- hij, tegen zomerprijzen inde »-< - - d^' 8(795 guiden)8e- Adri van Ooy aan de Breestraat tegenover Minerva stond erom kone" Je e«L op de lat'kon kopen tegen afbetaling. Van mnLa?VeIt!frde met mi™e uitverkoop deuxpièces'. Ook voor deze uitverkoop mantel- 2%S8eWEns,ecnbf- Ook confectiebedrijf B. de Ko ning (hoek Haarlemmerstraat- ®^oeprSteeg,hieldZOmmm- Patisserie Gusscnhoven aan de I OudeRijn2 sl0nd bekend Qm haar fijne bonbons. De patisse rie is er niet meer, maar Geo'rge Gussenhoven nog wei en hij woont nog steeds boven zijn voormalige zaak. Slagerij Teekens. later een ke ten ran slagenjen, adverteerde met de volgende tekst: „Iedere maandagavond vraagt mijn man: En hoe zijn de noterin- Ouhnn'ah^elcens bedoelt lil).'' Oubolligheid troef. En Teekens bestaat niet meer.... In die tijd konden de Staatsmij nen en Werkspoor nog wel pei- soneel gebruiken. Staatsmijnen S:ntkerhe,d'werken'wel vaart ook voor u En Werks poor vroeg voor binnenlandse montages: ..Ongeschoolden en metaalbewerkers." Staatsmij nenen Werkspoor zoudenTater worden opgedoekt Brylcream was, zo biijkt uit de advertenties, nog steeds in Ter wijl Douwe Egberts met iets nieuws kwam: het theezakje vanPickwick. 'Met vier voorde- hlï'rh 1sgeen hteepot nodig, ven bUlft gewoon bo ven in de theepot drijven, waar het water het heetst is, altijd thee van precies dezelfde sterk- •wasssass 5KSK3,»"' makkelijk worden weggewor- HET NIEUWS NAVRAAG Een vliegveld en een rustgebied - op het eerste gezicht is dat een combinatie die niet bij elkaar past. Maar het vliegkamp Valkenburg en de Pan van Persijn gaan al jaren samen, aan deze en gene zijde van de weg die Katwijk met Wassenaar ver bindt. Staande op de hoge uitkijkpost van de Pan kun je ze zien, de Orions, en af en toe ook horen, dat sonore gebrom van de motoren. Maar echt storen doet het niet, want de propellers zijn be duidend geluidsarmer dan turbo's van de moder ne verkeersvliegtuigen. En straks hoor je ze al he lemaal niet meer. Want het vliegkamp moet in de toekomst verdwijnen. Of dat zal leiden tot meer stilte en rust in de Pan is overigens nog maar geheel de vraag. Leiden heeft zijn zinnen gezet op woningbouw op het dan voormalige vliegveld. Hoe verder de huizen op rukken richting duinen, hoe groter de toeloop op het bos waarschijnlijk zal zijn. Dat toch al, met name op de woensdagmiddag en in het weekein de, een flinke aantrekkingskracht uitoefent op ou ders met kinderen. De logica daarvan ontgaat je niet. Het Panbos, zo als de Pan van Persijn ook wel wordt genoemd, heeft alles in zich voor een paar uurtjes prettig ontspannen in een mooi natuurgebied waar ook nog het nodige is te doen. Er is een hertenkamp, een grote vijver met ganzen en eenden, een ren met fazanten, een pannenkoekenhuisje binnen de hekken en een grote uitvoering daarvan er net buiten, er is een trimbaan, er zijn wandelpaden en natuurlijk is daar helemaal achteraan nog dat enorme stuk grijze muur. Daar kun je als kind leuk op klimmen. De muur en de betonnen tankval die nog reste ren, zijn overblijfselen van Hitiers grauwe geestes kind: de Atlantik Wall. Een verdedigingslinie die liep van Noorwegen tot aan de Spaanse kust. De Wall, met zijn 16.000 bunkers, gangenstelsels en muren moest het Duitse Rijk beschermen tegen een invasie uit zee. Ruim 50.000 arbeiders werk ten aan de versterkingen en maarschalk Rommel zelf kwam hier in 1942 de vorderingen in ogen schouw nemen. Helpen deed het niet. In 1944 landden de geallieerden in Normandië en namen na zware strijd en ten koste van vele tienduizen den doden, de fortificaties daar ter plekke in. De rest van de Atlantik Wall, ook dat deel in de Pan, stond er verder verloren en voor spek en bonen bij. Het meeste van het beton verdween na ver loop van tijd onder het zand. Tien jaar later, in 1954, kocht de gemeente Kat wijk de grond die ooit en al vanaf de Middeleeu wen toebehoorde aan het riddergeslacht Van Persijn. Door de oorlogshandelingen verkeerde het gebied in deplorabele staat. Maar na een flin ke opknapbeurt en weer drie jaar verder kreeg het binnenduinbos in 1957 langzaam maar zeker de contouren die het nu heeft. Bos, afgewisseld met open stukken gras, met waterpartijtjes en met op lopend duin. Het was open voor het publiek In een dergelijk gevarieerd landschap tieren voor al vogels welig. De bonte specht hoor je eerst, dan zie je hem. Naar de boomklever moet je eveneens Het Panbos van 1957 heeft alles voor een paar uurtjes Archieffoto: Hielco Kuipers zoeken, maar dat komt vooral omdat die zo klein is. Verder zijn er diverse mezensoorten te spotten. En wie vroeg is, ziet vossen, konijnen en eek hoorns. De herten lopen niet los, maar hebben in de Pan wel de ruimte. Het is ook echt een natuurgebied voor de vier jaargetijden. In de herfst is het met het kleuren van de bladeren mooi, maar met die paar dagen sneeuw van afgelopen winter zag de Pan er met een heel anders uit. En met die warmte van de af- prettig ontspannen. gelopen dagen leek het Panbos een ideaal toevluchtsoord. Lekker koel daar onder het bladerdak. Maar het was er, voor het eerst sinds tijden, vooral muisstil. De goegemeente zat aan de vloedlijn. De Pan was nog meer dan anders een oase van rust. Ad van Kaam Het eerste gedeelte van 'rijksweg 4a', tussen Burgerveen en Ypen- burg, gaat zaterdag 27 augustus 1957 open voor autoverkeer. Dankzij intensief lobby- 77 7 7 "7 ka") mees^er Van Die- gcld VCTUlCtlCl CIClfl UC A4 peningen heeft de nieuwe rijksweg een op- en afrit bij Leiderdorp. De A4 is 'een zegen' voor het dorp, dat voor die tijd geen goede ontsluiting heeft. De oudste zoon van de burgemeester, K. VAN DIEPENINGEN, zegt dat Leiderdorp veel te dan ken heeft aan de A4. Waarom was de A4 een zegen voor Leiderdorp? „Mijn vader heeft gevochten voor een op- en afrit bij Leiderdorp. Ik weet van die tijd dat hij vaak naar Den Haag ging om daar voor te pleiten. Dat kon Leiderdorp goed ontsluiten. We hadden alleen de oude, kronkelige Hoogmadeseweg. De brug bij de LOI was er toen ook nog niet. De A4 heeft voor Leiderdorp ook veel andere voordelen gehad. We hebben z.and geleverd voor de bouwput en daardoor kon later de jachthaveh worden aangelegd. Leiderdorp heeft heel veel geld verdiend aan de aanleg van de A4. Daardoor kon de gemeente een ei gen grondpolitiek ontwikkelen en pro jectontwikkelaars voor zijn. Er konden daarna heel veel woningen gebouwd worden, zoals in de Vogelwijk." En nu klaagt iedereen steen en been over de A4; de geplande verbreding vaagt een heel stuk van Leiderdorp weg. „Dat kan ik me goed voorstellen. Veel mensen in Leiderdorp hebben last van de A4. Je hoort 'm ook overal, zelfs hier in de wijk Binnenhof. Ik zou ook niet blij zijn als ik vlak naast de A4 woonde. Het is nu natuurlijk heel anders dan in 1957, toen stelde het autoverkeer niets voor." Hoe kijkt u tegen de geplande verbreding van de A4 aan? „Bij de aanleg van de A4 zat een tunnel er niet in, dat is wel jammer. Ik vind het een buitengewoon goed idee om nu wel te kie zen voor een ondertunneling. Dat is ge weldig. Alleen is het nog afwachten hoe dat precies betaald wordt." Het idee is dat Leiderdorp zelf flink meebetaalt aan die tunnel. „Dat vind ik persoonlijk niet erg netjes van het rijk, om aan de diverse gemeenten geld te vragen. Omdat het 'een extraatje' is, roept het rijk dan. Maar bij de Betuwelijn betaalt het rijk toch ook gewoon zelf? Maar goed, Leiderdorp, Leiden en Zoeterwoude zijn toch akkoord gegaan. Toch wel slim van de rijksoverheid: zo kun je het ook be kijken." tekst: Erna Straatsma archieffoto: Hielco Kuipers Wezenopvang Westelijk plan voor de op- schorting van de proeven met kernwapens; ontwapenings- overleg in Londen. Door de voortdurende warm te gaat de horeca op rantsoen, wegens gebrek aan flesjes fris drank. Deel van Usse zonder drinkwater. Tankwagen met water voorziet inwoners van de Roverbroekspolder. Nederlands kustgebied wordt verschillende keren door zwaar weer getroffen: in augustus zuidwester met windkracht 12. Verhoging kinderbijslag met twee cent per dag voor de dne eerste kinderen KLM-toestel stort bi) max (Nieuw Guinea) in zee; 12 van de 68 inzittenden dood. Man- nevliegtuig stort neer bi) Men auke (Nieuw Guinea), acht do den onder wie drie Karwijkers Paleisrevolutie in Moskou, overwinning van Kroesjtsjov op Molotov. Die laatste wordt naar een uithoek verbannen Jacques Anquenl wint de Tour de France. Minister Wine bepleit huur verhoging van 25 procem. Tunesië wordt republieK; Bourguiba president. Openstelling eerste gedeelte Rijksweg -la (Burgerveen-Ypen- Recreatiegebied Panbos in •^Hoogste punt Torenflat aan Kanaalweg. 'Ik sta op wacht van Joop de Knegt met 't Luchtmachtkoor is een grote hit. Het was het hoogtepunt van de veiling: het afhameren van het schilderij 'Het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht' van Cornelis Springer, vorig jaar bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam. Maar liefst zeshonderdduizend euro telde de koper neer voor het stadsgezicht dat Springer in 1871 maakte. Een doek dat hij nu, meer dan 130 jaar later, nog precies zo geschilderd zou kunnen hebben. Op één aspect na dan: de weeskinderen in hun uniformpjes, die in middels alweer meer dan veertig jaar vertrokken zijn. Dat was in 1957 nog anders. Zo'n 25 wezen woonden er nog in het pand toen het Leidsch Dag blad op 9 augustus van dat jaar 'Andere bestemming voor Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht?' kopte. Want, zo vermeldde de schrijver van het artikel, het gerucht deed de ronde dat het gebouw onderdak moest gaan bieden aan het Museum van Geologie en Mineralogie dat uit zijn behui zing aan de Garenmarkt was gegroeid. Niet veel later werd zijn vermoeden bewaarheid, waarmee een definitief einde kwam aan de weeshuisfunctie die het gebouw bijna 375 jaar had vervuld. 'Het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis' luidt de officiële naam van het pand, een ver wijzing naar de Broeder schap der Heilige Geest, een mid deleeuw se instel ling die aan het begin van de veertien de eeuw de ar menzorg in Lei den in trodu ceerde. Hoewel de daadwerkelijke- zorg bij de kerk - de Pieters kerk in dit geval - was on dergebracht, hield het stadsbestuur een vinger in de pap door het aanstellen van de zogenaamde Heili ge Geestmeesters. Deze Heilige Geestmeesters kregen in de loop der tijd steeds meer taken. Niet alleen hielden ze zich bezig met het uitdelen van voedsel en aalmoe zen aan de armen, ook droegen ze zorg voor het afwilckelen van testa menten. Om hen te ondersteunen in het uitoefenen van hun functie werd daarom rond 1450 een pand aan de Breestraat aangekocht, dat als kan toor dienst moest doen. Daar kwam het echter nauwelijks van: binnen de aan Hooglandse Kerkgracht ruimte was dringend nodig. Toen in 1583 een pand aan de Hooglandse Kerkgracht vrijkwam door het ver trek van het Vrouwengasthuis naar het Elisabethgasthuis, konden de wezen eindelijk hun in verregaande staat van verval en vervuiling verke rende pand aan de Breestraat verla ten. Wel was er nog een grondige verbouwing nodig, die in 1607 werd afgerond. Het zou niet de laatste verbouwing zijn. Op 19 mei 1774 legden twee re gentenzoontjes - de Geestmeesters waren inmiddels opgevolgd door een college van regenten - de eerste steen van een nieuwe vleugel. Dat deden zij met een zilveren troffel, die nog steeds in het bezit is van De La kenhal. Bij deze uitbreiding werd ook de 'regentenkamer' gerealiseerd, het enige nog steeds authentieke deel van het Weeshuis, dat ook van daag de dag nog volhangt met schil derijen van eeuwen geleden overle den regenten, oud porselein en sier lijk glaswerk. De laatste 'wezen van de Hoogland se Kerkgracht' behoren inmiddels tot een uitstervende generatie. In 1985 kwamen zij nog een- maal bijeen ter gelegenheid van het vierhonderdjarig be staan van het 'Heilige Geest- c me Wees- en Kinderhuis'. San haalden zij herinneringen op jz. pudding met vellen of de straf bedplassen stond: met de bloi B len in een waskom met koud Inmiddels staat het Weeshuis heel wat jaartjes te verpaupen ie Sinds het Museum van Geoloj ef.' Mineralogie in Naturalis is on bracht, wordt er druk gespeci over een nieuwe bestemming hotel was een tijdlang een ser maar inmiddels verworpen m lijkheid. En onlangs berichtte krant nog dat het Weeshuis m - als nieuwe behuizing van de I Bil bibliotheek zou dienen. Nu d< de baan is, zal het pand naar waarschijnlijkheid onderdak bieden aan het Provinciaal Ai logisch Centrum. Maar, zo be wethouder A. Geertsema onlap3* j ook dan zal het pand voor eei deel toegankelijk voor het pul blijven. tii- ik «hi Ai ngf Rody van der Pols aati Iruk (chn ffen stra; tenc ontk dot Uit de oude doos: de keuken van het Weeshuis (boven) en de jongenseetzaal (rechtsboven). Foto's: archief Leidsch Dagblad kortste keren zat het vol met wees kinderen. In 1452 werd er zelfs al een speciale 'moeder' aangesteld, die de zorg voor de kleintjes op zich nam. De Geestmeesters raakten al snel bekend als de "Weesmeesters'. Het in verval raken van de Leidse la kenindustrie in de loop van de zes tiende eeuw leidde als vanzelf tot meer en meer vondelingen. Extra

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12