REGIO Opluchting na dagen vol vrees 'Hoe kan alles zo misgaan, al mijn spaargeld zit erin' Zware Belzen en minipony's in Stompwijk Leiderdorps zwembad De Does weer open gionellabesmetting lelmeer in doofpot ^trovers maandag 21 juli 2oo3 ander in fiarkt [aan den rijn - Een 63- uit Alphen aan den zich in een super- de Provinciepassage als aanrander. Zijn :r stond in de rij bij de Iwachten, toen de man lar ging staan en haar irsten greep. Vervol de Alphenaar er van vrouw meldde de aan- bij medewerkers van iarkt, die de 63-jarige ihielden en aan de verdroegen. ird if nVfc ek ij ladjoop - Drie Goudse jion- seiji 16,19 en 20 jaar heb- jn eferdagochtend vroeg op ;ehordenseweg in Nieuw- :renjn 23-jarige man uit welh beroofd van zijn mo- en.fefoon en portemonnee, eve® voor het slachtoffer et m net een surveillance- Emn de politie voorbij. :dig|ten zagen de verdach- en auto wegrijden en hui® achtervolging in. De sluijvers werden in Noorden ien.aag gevat. Ze zijn na een /eitjjin de cel in de loop van polit weer op vrije voeten otheek :open ioten - Ondanks hitte ptietijd blijft de biblio- jn Voorschoten de zo- jnden gewoon open. ionwering, die dit [geplaatst is, blijft het {ven in de bibliotheek, de medewerkers. j gaat de biblio- ;ht: volgende week b omdat dan de Paar- jt van Voorschoten op framma staat foopdinic estafette kn den rijn - Bedrij ns die op dinsdag 16 ir mee willen doen aan inele jaarmarktesta- en zich dit jaar extra irbereiden op het hard- ïement in Alphen aan i Hoofdsponsor Rabo- iseert in de weken id aan het evene- speciale hardloopcli- tbij deelnemers onder Jnele begeleiding kun- jien. De clinic is gratis, jers kunnen zich opge- le website www. tango- of met het aanmel- mulier dat onder ande- Rabobanken en bij het lelijk informatiecen- rerkrijgen is. Geen zweep en geen sporen, maar de pony's gaan razendsnel. Foto: Mark Lamers door Annet van Aarsen stompwijk - Goliath tegen Da vid, die vergelijking dringt zich op. Enkele zware Belgische trekpaarden racen deze zon dagmiddag mee tijdens de Na tionale Ponyrennen in Stomp wijk. Ze doen dat buiten mede dinging - want het moet een eerlijke strijd blijven - in de ca tegorie van de kleinste pony's, die met een stokmaat tot 115 centimeter. De grond dreunt als de Belzen Alma de Boleur en Lisa voorbij daveren. „Twaalf honderd kilo", schat Dennis Slingerland, de Zoeterwoudse berijder van Alma, het gewicht van de reuzin. „Een gewoon paard weegt zo'n zeshonderd kilo." Hij neemt het op tegen minipony's als Guppy (83 cen timeter hoog) en Lady (85 cen timeter). Claire Dominicus uit Stomp wijk is de trotse moeder van Li- via, de jonge amazone die met Lady - de één na kleinste pony van het toernooi - de kluiten van de grasbaan laat spatten. „Ze willen zo graag, Livia en La dy", zegt ze. „Als ik ze loslaat bij de start, dan zijn ze in een zucht weg." Van Alma en Lisa hebben Livia en haar pony niets te duchten. Die tellen zo als gezegd niet mee in het klas sement. Maar met enig ontzag gaat de blik naar de al wat ou dere Elize Rook uit Capelle aan den IJssel met haar pony Ma rasco (115 centimeter). De voorgaande zes jaren won dit duo de eerste prijs en ook tij dens deze editie van het evene ment is Marasco in bloedvorm. Geen sporen, geen zwepen. De ze hulpmiddelen zijn verboden tijdens de Nationale Ponyre nnen, waarvoor van heinde en verre zich ruiters en amazones Uitslagen Ponyrennen hebben ingeschreven. Maar sommige deelnemers zijn zo gebrand op winst - weet de moeder van Dennis Slingerland - dat ze andere trucjes hebben toegepast. „Sommigen houden hun pony een week voor de wedstrijden op stal. Die beesten komen niet meer buiten en krij gen bovendien flinke porties haver op het menu." Die com binatie - binnen blijven en krachtvoer - zorgt ervoor dat de pony's fris aan de start verschij nen. En tja, verder zie je ieder een in allerlei snelheidsbevor- derende stijlen over de baan vliegen: voorovergebogen in verlichte zit en zwiepend met een los eind teugel in een po ging de pony's nog net een beetje harder te laten gaan. Tel kens in paren strijden de com binaties om de eer. Het is een soort afvalrace, net als bij de kortebaandraverij die vandaag plaatsheeft. Wie wint, gaat door naar de volgende ronde en treft daar een nieuwe opponent. Dennis Slingerland hoeft gek genoeg weinig moeite te doen om het trekpaard Alma te laten racen. Het dier heeft er zicht baar plezier in, hoewel dit zwa re koudbloedras normaal ge sproken minder gretig is in wedstrijden. Alma is overigens niet Dennis' eigen paard, het Eerste koers (schofthoogte van 1,16 tot 1,35 me ter): 1. Ricardo Buying met Amon (Rotterdam), 2. Kim Smit met Thoran (Zoeterraeer), 3. Romy Smit met Aston (Zoetermeer), 4. Savannah Ba rents met Crazy (Rotterdam). Tweede koers (schofthoogte tot 1,15 meter): 1. Elize Rook met Marasco (Capelle aan den IJssel), 2. Sophie de Haas met Dinky Toy uit Pijnacker, 3. Vera Huizebosch met Keil as uit Zoetermeer, 4. Livia Dominicus met Lady (Stompwijk). Derde koers (schofthoogte van 1,36 tot 1,57 me ter): 1. Violette Stijger met Cindy, 2. Rebecca Rijk met Chicka, 3. Elham Farschi met Namiro (Zoe termeer), 4. Karlijn Vulperhorst met Drummer (Schipluiden). Dr. Barendse trofee: Ricardo Buying met Amon, 'Ze kunnen zich als pubers gedragen' vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - De op luchting is groot in huize Bonnet in Alphen aan den Rijn. Ruim een week lang was zoon Frank (17), met zijn vriend Michael Abspoel uit Rijswijk, zoek in Thailand. De twee families vreesden het erg ste, temeer omdat Abspoel de dag nadat het duo het vliegtuig had moeten nemen, meldde dat Frank een ongeluk had gehad en in het ziekenhuis lag. Sindsdien werd taal noch teken vernomen. Tot gisteravond, toen de jongens via een chatbox contact zochten met de vader van Abspoel. De voortekenen leken slecht. Richard Bonnet maakte zich tot gisteravond grote zorgen over het lot van zijn zoon, onder an dere omdat de afgelopen dagen in een rap tempo de rekening van Michael Abspoel werd ge plunderd. Twintigduizend baht per dag, omgerekend 217 euro. „Franks eigen pasje was al eer der onbruikbaar, ingeslikt door de automaat. Maar Michaels re kening is nu helemaal leeg. De bedragen die de afgelopen week gepind zijn, zijn telkens vele malen hoger dan de bedra gen van de weken ervoor. De jongens pinden toen 25, 35 eu ro per keer", zei Richard Bon net zaterdag. En zo waren er meer zaken, die ineens anders gingen dan in de twee weken daarvoor. Tijdens de vakantie stuurden de twee jongens prak tisch dagelijks een mailtje; na zaterdag 12 juli - toen Michael meldde dat Frank een ongeluk had gehad - heerste er radio stilte. De twee families sloegen - naar dit weekeinde bekend werd - begin vorige week vanuit Ne derland groot alarm. Via het ministerie van buitenlandse za ken werd de ambassade in Thailand op de zaak gezet. Net als de families nam Buitenland se Zaken de vermissing uiterst serieus. „Ik hoop telkens maar dat we het mis hebben met on ze bange vermoedens. Dat de jongens aan het feesten zijn ge slagen. Ze kunnen zich als pu bers gedragen", zei Richard Bonnet niet lang voordat hij het goede nieuws van zijn zoon kreeg. Als de verhalen kloppen - voedselvergiftiging en een verkeersongeval - hebben de jongens de afgelopen dagen be slist niet gefeest. Maar ze moe ten thuis nog uit te leggen waar ze sinds 11 juli hebben uitge hangen. dier behoort toe aan een groep je van zes vrienden die samen de Belgische Trekpaarden Co. hebben opgericht en de trotse bezitter zijn van twee Belzen. „Ze gaat zo verschrikkelijk hard", zegt Dennis glunderend. Even later krijgt hij nog een keer te horen dat hij nooit kan winnen. „Als jullie meedoen voor een plaats op het podium „krijg ik van alle kanten protest zegt een man van de organi satie. „Geeft niet", zegt Dennis. „Voor de show is ook leuk." Livia en Lady hebben mazzel. Hoewel deze Stompwijkse combinatie vlak voor de finale een race verloren heeft, worden de twee uiteindelijk toch inge loot bij de laatste vier. „Vier, drie, twee of één. Ik heb een prijs, ik heb een prijs", juicht ze al voordat de finales gelopen zijn. Het wordt de vierde plaats, want tegen het geweld van Ma rasco en de andere wat grotere pony's is Lady niet opgewassen. Toch een beker. „Ik heb nog nooit een prijs gewonnen", zegt Livia. „Je hebt de eer van Stompwijk goed verdedigt", zegt haar moeder Claire. Brandweer ingeschakeld leiderdorp - Het Leiderdorpse zwembad De Does is weer open. Het bad was twee weken dicht omdat de beweegbare bo dem moest worden vervangen. Daarnaast is er groot onder houd gepleegd: de zwembas sins zijn grondig gereinigd, pompen zijn schoongemaakt, tegels zijn vervangen en werk lieden hebben allerlei andere kleine gebreken verholpen die aan het licht kwamen. Volgens zwembadmanager Remco Pielstroom is de klus perfect verlopen. „Het is wel even buffelen geweest, vooral voor het hoofd technische dienst. Maar eigenlijk is alles ta melijk gemakkelijk gegaan. Het zwembad, dat 1,2 miljoen liter water in de verschillende bassins heeft zitten, moest voor het karwei begon leeggepompt worden. Dat duurde ongeveer 26 uur. Om de bassins weer te vullen deed Pielstroom een be roep op de brandweer. Zelf vul len vanuit de kraan zou te lang duren. De brandweer sloeg een brandput, waardoor er 4.500 li ter per uur naar binnen stroomde. De gemeente Leiderdorp greep de tijdelijke sluiting van het zwembad aan om extra maatre gelen te nemen om legionella- besmetting te voorkomen. Die klus is nog niet helemaal ge klaard, waardoor er de komen de tijd nog wat werkzaamheden moeten worden verricht. Zwemmers hebben geen hinder van. Icogroep is wel geïnformeerd' jncy Ubert :st - Nog drie dagen weet manager Hans Putten van zwembad :ier of de douches le- ivrij zijn. Het overdekte ld in Oegstgeest werd d door de bacterie die ranenziekte, een speci- longontsteking, kan |v, iaken. Dat heeft Poel- JfejTtilgehouden voor het ibfiek. inellabesmetting is be- maand vastgesteld, an der Putten vond het idig dat nieuws naar te brengen. „We heb- Jrover nagedacht, maar ""{sloten we dat niet te (Ve hebben nadat een d uitgewezen dat de tratie van de bacterie was, contact opgeno- iet de GGD. Die ons èadviseerd in de weg hebben bewandeld." I werden de bezoekers e fyaarschuwd. Op pam- doo&tonden de verschijn- laak^ de veteranenziekte de %en. Van de drie dou- 1- %en in het zwembad is wolfommodatie die het irst ijrordt gebruikt, besmet Ün 1 Inmiddels zijn de fotfe al enige tijd afgeslo- djk publiek. heeft een inspectie- n het ministerie van ;econstateerd dat de ibacterie in 42 van zwembaden welig :om wil staatssecre- Geel het beleid aan- Volgens Van der gezoen hij en zijn mede- ^ndjer al alles aan om de Eeieid van de bezoekers vaar te brengen. „We tijeel tijd in de legionel- bel~l 1 al hi intt felli labeheersing. Elke week spoe len we de waterleidingen door met heet water." Dat het beestje toch de kop opsteekt is volgens Van der Putten over macht. De legionellabacterie voelt zich het prettigst in wa ter tussen de 20 en 60 graden Celsius. Legionella of veteranenziekte komt nog steeds voor in Ne derland. Mensen lopen de ziekte als zij besmet water in ademen. Dat gebeurt sneller bij verneveling van het water, bij fonteinen bijvoorbeeld. Het duurt twee tot tien dagen voor iemand ziek wordt. Be handeling met medicijnen is mogelijk, als de ziekte vroeg tijdig wordt herkend. Een vas te bezoeker van het zwembad, die liever anoniem wil blijven, vindt het daarom schandalig dat Poelmeer de media niet heeft ingeschakeld. „Ik kom daar elke week een baantje trekken, dus ik weet wat er aan de hand is. Maar stel nu dat iemand voor één keer eens in Poelmeer is komen zwem men. die weet van niets." Van der Putten benadrukt dat de GGD-arts het niet nodig vond om de pers in te schakelen. Voor besmetting zijn vooral rokers, zware drinkers, long en suikerpatiënten gevoelig. Net als mensen bij wie de ei gen afweer wordt onderdrukt door medicijnen. „Regelmatig komen hier carapatiënten zwemmen", aldus Van der Putten. „Uiteraard heb ik die risicogroep onmiddellijk geïn formeerd." Poelmeer is een overdekt zwembad, het aantal bezoe kers lag volgens Van der Put ten de afgelopen weken lager dan normaal vanwege het mooie weer. Dwangsom voor eigenaar van nieuwe eettent in Alphense Hooftstraat door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een dwangsom van i.ooo euro per dag tot een maximum van 50.000 hangt Ali El-Biali boven het hoofd als hij zijn eethuis Kings Valley aan de Hooftstraat in Alphen aan den Rijn niet om tien uur 's avonds sluit. De ge meente heeft het dwangbevel inmiddels op de post gedaan. De in Egypte geboren ondernemer begrijpt er niets van en heeft gis termiddag een advocaat in de arm genomen. Sparerib van de lavagrill, shoar- maschotel, lamskoteletten en gefrituurde kip. Op de menu kaart van Kings Valley staat voornamelijk vlees. Alcohol kun je in het eethuis niet krijgen. Ali El-Biali en zijn zakenpartner Karim Ifrandi richten zich op het 'betere vlugeten'. Dat smaakt super, zeggen Alphena- ren die bij hem besteld hebben. Dat hij kwaliteit levert kan hem wel eens de kop kosten, filoso feert de uitbater. „Sinds ik mijn deuren heb opengedaan, is de omzet bij de andere shoarma zaken in Alphen drastisch ge daald. Dus zijn ze bij de ge meente gaan klagen en nu den ken ze in het stadhuis dat ze iets gevonden hebben om me onderuit te halen." Kwaliteit of niet, brandschoon is het grillhuis beslist. De ruim te doet bijna steriel aan. De Kentucky Fried- achtige ambi ance nodigt niet uit om in Kings Valley uitgebreid te tafe len. El-Biali mikt dan ook op het winkelende publiek dat een snelle hap tussendoor wil heb ben en de 'stappers' die na een avondje in de kroeg behoefte hebben aan gekruide worstjes of lamsvlees van het spit. Kings Valley draait een kleine maand. De ambtenaren van de afdeling bouwen en wonen melden dat El-Biali het eethuis exploiteert zonder de juiste ver gunningen. Het ziet er niet naar uit dat hij die belangrijke papie ren nog krijgt. De gemeente en de ondernemers hebben tegen strijdige belangen. „Hoe kan alles zo misgaan", vraagt Ali El-Biali zich af. „Ik had het zo goed voor elkaar. Een mooie zaak die leuk lijkt te gaan lopen. Al mijn spaargeld zit erin." Volgens wethouder Groen in 't Wout zegt houdt El- Biali zich niet aan de afspraken. „Die man wist waaraan hij be gon, hij wist drommels goed dat we op die plek geen horeca gelegenheid wilden hebben die tot diep in de nacht openblijft." Volgens de ambtenaren van Groen in 't Wout hebben de twee ondernemers net gedaan alsof zij een soort broodjeszaak wilden beginnen en maken ze er nu een 'zwaardere' horeca- tent van. Vlak naast Kings Valley zijn res taurant De Gelaarsde Kat en Oosters restaurant Azië te vin den. Tegenover het grillhouse is sinds kort een poolbiljartcen trum gevestigd waar ook alco hol wordt geschonken. „Ik schenk alleen maar zuivel- en frisdranken", zegt El-Biali. „Waarom mogen die drie zaken wel in de Hooftstraat zitten en ik niet?" Het gedeelte van de Hooftstraat waar El-Biali zijn zaak heeft ge opend, sluit aan op het kern winkelgebied. In het bestem mingsplan staat te lezen dat de gemeente terughoudend is als het op avond- en nachthoreca aankomt. De Gelaarsde Kat en Azië waren al in de straat geves tigd voordat het bestemmings plan van het gebied werd gewij zigd. Dat de gemeente wel toe stemming heeft gegeven voor een nieuw biljartcafé, begrijpt El-Piali niet. De afdeling bou Kings Valley draait momenteel zonder vergunning. Foto: Mark Lamers wen en wonen heeft daarvoor een verklaring. Vroeger was Azië gevestigd in het pand van het poolbiljart, zowel op num mer 74 als op nummer 76. Het restaurant verhuisde naar een kleiner onderkomen aan de overkant van de straat en het oude pand werd gesplitst. Van wege het zogenoemde 'over gangsrecht' mocht in één van de twee gesplitste panden een nieuwe horecagelegenheid worden gevestigd. Azië mocht blijven bestaan omdat het res taurant al jaren in de Hooft straat is te vinden, net als de Gelaarsde Kat, dat zelfs toe stemming kreeg om uit te brei den. Ali El-Biali vindt heit een 'kulredenatie'. „Bovendien zijn mijn partner en ik telkens ver keerd voorgelicht door de amb tenaren. Steeds moesten we weer met andere mensen zaken doen." De ambtenaren verwij ten El-Biali en Ifrandi op hun beurt dat zij voor hen hebben verzwegen dat ze een grillhouse wilden beginnen. „Ze hebben slechts aangegeven dat het een broodjeszaak zou worden, in de vorm van Kentucky Fried Chic ken", staat in de stukken. Ook zouden de ondernemers heb ben gezegd dat ze van plan wa ren van 10.00 tot 22.00 uur te draaien. Nu blijkt dat Kings Val ley pas om 15.00 uur opengaat en tot diep in de nacht open blijft. „Ik heb ontdekt dat ik juist in de avonduren de meeste omzet draai", verklaart El-Biali deze verandering. „Maar we hebben hier in Ne derland nu eenmaal een paar regels met elkaar afgesproken", zegt Groen in 't Wout.De wet houder wil geen precedent scheppen. „Dan vecht ik tot ik erbij neer val", zegt Ali El-Biali. „Ik heb vier man personeel in dienst. Ik word over twee maanden va der. Ik moet de kost verdienen voor mijn kind." uil

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9