'Laat ze maar een biertje in de tuin drinke REGIO Geen piercings, maar Jezus 1 Het leven gaat - tussen de roddels door - weer zijn gangetje in Benthuizen Zomerse redding NAVRAAG Politie, provincie en het openbaar ministerie gaan nu eindelijk iets doen aan de hordes bo- Er wordt steeds meer tenbestuurdersdie j j 5 dankzij onkunde, onop- getreiterd op net water lettered en«„ te hoge snelheid de wate ren tussen Leiden en Leidschendam onveilig maken. Roeiverenigin gen, die hun leden regelmatig bijna kopje onder zien gaan, hadden aan de bel getrokken. Vooral op het Galge water, het Rijn-Schie- kanaal de Vliet is het bar en boos. MARCO VERMIJ, eigenaar van botenverhuur 't Galge water, wordt al kwaad als hij eraan denkt Heeft u ook zo'n last van hardvaarders? „Het is de grootste er gernis in mijn leven. Het eindeloze gerag van mensen die het niets interesseert dat er ook nog anderen op de wereld zijn." En wordt het inderdaad steeds gevaarlijker op het water? „Ja. Ik ben nu vijf jaar eigenaar van de botenverhuur. In die vijf jaar is het aantal keren dat iemand hier met onverantwoord hoge snelheid voorbijvaart, gestegen van een keer in de twee dagen naar een keer per half uur. Wij zijn de afgelopen jaren kennelijk zo rijk geworden, dat veel mensen een speedboot of een sloep gekocht hebben. Vaak kennen zij maar één stand: vol gas. Ze veroorzaken een enorme hekgolf, zodat alles wat aan de kant ligt tegen de muur knalt en roeiboten en kano's met moeite overeind blijven. Ik heb zelfs klanten die in het weekeinde geen kano meer willen huren, omdat sommige motorboten expres vlak langs ze varen om het water over de rand te laten slaan. Er wordt steeds meer getreiterd." Meer blauw op het water, gaat dat helpen? „Dat hangt er van af wat ze doen. Ze moeten echt controleren en ook meteen bekeuren. De pakkans is al 0,001 procent, als je ze dan ook nog met een waarschuwing laat weggaan, heeft het helemaal geen effect. Ik zie jongetjes van 14,15 jaar op motorboten waar je een vaarbewijs voor nodig hebt. Dat kan je pas halen op je acht tiende. Ik wil daarmee overigens niet zeggen dat kinderen de meeste overlast veroorzaken. Want je hebt ook nog de figuren die grote hoeveelheden alcohol verstouwen en dan naar huis varen. Dat worden er ook meer. Nu gebeuren er op het water minder snel grote ongelukken dan op de weg, maar als hier een kanootje weg vaart en er komt een speedboot met veertig kilometer per uur aan, dan gaat ie er overheen. Ik heb weinig vertrouwen in de toegezegde controle. Er moet nu echt opgetreden worden. En Leiden moet zelf de verantwoorde lijkheid nemen. Ze willen wel de lusten, maar niet de lasten van 'Leiden Waterstad'. Als je meer en meer boten op het water wilt, dan moet je ook zorgen voor meer toezicht. Dat lijkt me dan een zaak van de burgemeester, die de gemeentepolitie moet sturen." Heeft u zelf nog een oplossing? Ja hoor, een hele simpele. Veel mensen weten gewoon niet hoe hard je mag varen, vooral niet in de stad. Dan zeg ik: hang een bordje op met de maximumsnelheid, net als op de weg. Er worden voor miljoenen bruggen verhoogd om iedereen te laten varen, maar een bordje van honderd euro is te duur." tekst: Eric de Jager foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 21 Juli TER-AAR - Het gebouwde pakhuis van den Agurkenhandelaarsbond zal de volgende week in gebruik worden genomen en biedt een flinke ruimte tot berging van fusten. Het is tevens ingericht voor kantoor, zouthok enz., en is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de aan legplaats der Stoombootmaatschappij 'Volharding' aan het Papenveer bij het café Hijttewaal, dat, ook aanmerkelijk zal worden vergroot. Men mag dan ook verwachten, dat op deze plaats (het centrum van den groentenhandel), waar ook de Tuindersbond zijn kantoor heeft geves tigd, een enorme drukte zal ontstaan. WASSENAAR - In de laatste Raadsvergadering was besloten nog een drietal pompen in deze gemeente te laten maken ter voorziening in de behoefte van goed drinkwater. De werkzaamheden hiervoor zijn begon nen aan het einde van de Schoolstraat. De pompen, die gemaakt wor den volgens het systeem-Stang, beloven goed en veel water te zullen geven. De pomp op het dorpsplein, die sinds eenigen tijd in gebruik is, voldoet ten minste uitste kend aan deze ei- schen. ANNO 1978, vrijdag 21 juli NUMEGEN - Bij de derde etappe in de Nijmeegse Vierdaag se zit het venijn in de acht kilometer lange staart: de Zevenheu- velenweg. Een van de deelnemers is me vrouw Leemans uit Leiden, zeventig jaar en bezig aan haar twintigste vierdaag se! Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veerden dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bi) 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden, krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betting. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr.-18-19 30 uur, za: jo-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarjpm. preek recensie Peter Groenendijk dominee Vuijst, Marekerk Leiden, zondag 10.00 uur De meeste Leidenaars hebben de Marekerk nog nooit van binnen ge zien. De deuren zijn vrijwel altijd ge sloten. En daarmee blijft het interi eur van deze schepping van Jacob van Campen - de meesterarchitect die ook het Koninklijk Paleis op de Dam ontwierp - voor het oog van Leidenaars en toeristen verborgen. Enige kans om het best bewaarde geheim van de Leidse binnenstad eens goed te bekijken, is de kerk dienst op zondagochtend. Alleen dan is de kerk geopend. Je zou hopen dat voorgangers in de Marekerk rekening houden met lief hebbers die eens, een dienst bijwo- Ke h d ui tratie was iet d eadvi goed: toch fijn dat Vuijst erf heb waarschuwt. wer( De Noordwijkerhoutse JVaarsi gaat nog wel een tijdje doostonci waarschuwingen, en ma; dat Jezus de enige is die juiste pad kan krijgen, mens worden, een navol dat kan alleen als je eerst hart binnenlaat, en zijn het Nieuwe Testament tot[ a] Pas dan kun je werkelijk 4 pub] bieden aan de valse vef hee waaraan ook de Efezen al l[n hf den. gecoi En zo ontneemt Vuijst h%bac de tijd om nog omhoog naar het fenomenale intron Van Campens kerkgebouw Qet het zonlicht dat steeds fellfo yi acht hoge ramen het gezoen nenvalt. Zijn vlammend!er al staat afdwalen niet toe. Ee^id verhaal, dat zeker - maaijevaai krijgen we nu eens de tijeel ti Marekerk echt goed te bekij dit geval een terrasstoel - waren in overvloed aanwezig. Met dit onverwachte straattheater redden de terrasbezoekers niet alleen de kat, maar naar alle waarschijnlijkheid ook de markiezen van door Fred van Rooij benthuizen - In het dorp zelf heersen kalmte en rust deze zaterdagavond. Muziek en ge sprekken klinken op de achtergrond door de nacht en zijn afkomstig van snackbar en eetca fé de Marcel's aan het Prins Willem Alexander- plein in Benthuizen. Tientallen mensen staan op het terras met een drankje. De avond is nog benauwend heet. Binnen klinkt de muziek wat luider. Achter in het café spelen twee mensen een spelletje darts. Zo op het oog een zater dagavond als alle andere. Maar dat is niet helemaal het geval. Precies een week eerder werd de vijftienjarige Jeffrey uit Zoetermeer op het 'geitenweitje' in Benthuizen neergeschoten door een dorpe ling. Een schok ging door het dorp. De politie en mobiele eenheid namen voor een paar da gen bezit van de straten. Volgens de barman is het deze avond echter net zo druk als anders - ondanks de gebeurtenissen van vorige week. Onderwerp van gesprek was het de afgelopen week wel in het café. Hijzelf was op vakantie. Wat er is gebeurd heeft hij alleen van horen zeggen. Een zeventienjarige vrouw aan de bar heeft er geen problemen mee haar mening te geven. „Normaal zie je nooit politie, behalve als het escaleert, zoals vorige week", zegt ze. En dat terwijl de politie alles wat is gebeurd, had kun nen voorkomen. Volgens haar waren er twee maanden geleden al klachten over lawaaiover last op het geitenweitje'. „Maar toen heeft de politie er niets aan gedaan. En nu het esca leert, komen ze met zoveel mensen tegelijk." Overduidelijk vindt ze het overdreven. Als het aan haar lag, had de politie al eerder het weitje leeg moeten vegen en de jongeren naar huis toe moeten sturen. Haar naam heeft ze liever niet in de krant. Zoals eigenlijk niemand met naam genoemd wil worden. De zeventienjarige trouwe cafébezoekster komt al twee jaar bij Marcel's over de vloer. „Deze kroeg is mijn tweede huis, en moet niet in een kwaad daglicht worden gezet." Ze kent de roddels die door het dorp spoken. .Alsof het hier in de kroeg beraamd zou zijn." Ze vindt die praatjes 'belachelijk'. Uit ervaring weet ze wel welke roddels en van wie betrouw baar zijn. Maar gepraat wordt er in het dorp. Iedereen kent elkaar. Als de kroeg de schuld krijgt, zou ze dat erg jammer vinden. Ze woont hier al haar hele leven en baalt er stevig van dat zoiets in haai1 dorp heeft kunnen gebeuren. „Het komt zo wel erg dichtbij." Volgens de Benthuizense ligt het gewoon voor een deel aan de opvoeding. „Je laat een kind van veertien of vijftien jaar toch niet tot twee uur in de nacht buiten rondhangen?" Zij vindt dat ouders hun kinderen binnen moeten hou den. Of op een andere manier vertier moeten vinden voor de tieners. „Laat ze hun vrienden maar uitnodigen en een biertje in de tuin drin ken." Met het café had de groep tieners van het geitenweitje in ieder geval niets te maken. De dader kent ze ook. Iedereen eigenlijk. Ook hij kwam regelmatig bij het café over de vloer. Ook vorige week zaterdag was hij voorafgaan de aan de schietpartij in de plaatselijke uit spanning geweest. Meer 'mensen beginnen zich nu met gesprek te bemoeien. Iedereen heeft wel een mening over het voorval op het nabijgelegen grasveld. Die meningen lopen wel sterk uiteen. De een neemt de schutter nog enigszins in bescherming, terwijl de ander de daad ronduit veroordeelt. „Jammer dat dit gebeurd is voor het dorp en de kroeg. Maar de algemene tendens is toch dat het nooit zover had mogen komen. Dat loco-bur gemeester De Best tijdens de bijeenkomst van vorige week de vermoorde onschuld over het drugsgebruik verbaast 3*" bij behoorlijk. „Het is niet erger dan in V rm of Leiden, maar het probleem is er 'witte boorden' zouden dat toch mo^vei ten. De lokale politiek krijgt het hard ren. Ze weten niet wat er in het doi hand is en wat er allemaal speelt oni volking. De bijeenkomst van afgelopen week huis De Tas wordt afgedaan als belachjooi mèeste mensen kwamen voor de si de opvatting. Echte oplossingen zijn e rd< de bezoekers van de kroeg niet gehodei enige positieve is dat het jongeren 12. weer opengaat. Maar men twijfelt wel aan het drugsgebruik gaat gebeurea wordt er niet in het dorp, laat de zevei ge dame weten. „Maar je kunt het z op elke straathoek in Zoetermeer." Ei an dijende buurstad ligt tegenwoordig steenworp afstand. Maar het leven gaat ook in Benthui deze zaterdagavond. De snackbar slui rers ren, het cafégedeelte blijft nog open. is aangenaam en gezellig. En het weitj n~d ve een langzaam voorbij rijdende pol daar niets te zien. Het is er stil en vr< de geiten hebben ondertussen een 1 1( nen om de prachtige achthoekige centraalbouw, ionische zuilen en enorme steunpilaren te bewonde ren. Een kort, licht verteerbaar preekje, waarbij de bezoeker best een paar minuten mag afdwalen, om vervolgens de draad van het verhaal weer op te kunnen pakken - dat zou een uitkomst zijn. Dominee Vuijst uit Noordwijkerhout wil daar zondagochtend echter niets van weten. Zijn betoog is zwaar en vereist opperste concentratie. Hier is een ware preektijger aan het woord, die de volledige aandacht van zijn toehoorders opeist. Vuijst hangt zijn verkondiging op aan Paulus' brief aan de Efezen, en dan met name aan hoofdstuk vier van die tekst. Paulus riep de Efezen daarin op een 'nieuwe levenswan del' aan te nemen, de misleidende begeerten te negeren en de leugen af te zweren. De predikant uit Noord wijkerhout geeft hier een eigentijdse versie van mee: ook wij dienen im mers Jezus in ons hart binnen te la ten en misleidende begeerten te ne geren. Waar die begeerten bijna tweedui zend jaar na Paulus uit bestaan? Vuijst weet het wel. Hij richt zich tot de aanwezige jongeren, en roept hen toe: 'Moet je je verlagen tot piercings en tatoeages, omdat de clan dat van je eist? En tot korte truitjes die de navel laten zien, ook al weet je dat die bij anderen verkeerde begeerten opwekken?' Het antwoord laat zich raden: neen. Beter is het om via Je zus de smalle, moeilijke weg te vin den, weg van begeerten en leugens - de weg die leidt tot het eeuwige le ven. Vuijst heeft nog meer waarschuwin gen. Waarom lachen om de confe rencier op televisie, hoewel die de Heer bespot? Omdat op de achter grond lachsalvo's van het publiek klinken? Waarom cd-roms van het Kruidvat kopen, met spelletjes waar in je wordt geacht zoveel mogelijk verkeersregels te overtreden? De meeste toehoorders lijken deze laat ste noviteit nog niet te kennen, maar Het was terrassenweer in Leiden dit weekeinde. En dat kwam de ze kat, die uit het raam van een bovenwoning aan het Rapenburg was gevallen, goed uit. Hulptroepen en reddingsmaterialen - in PREEKTIJGERS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8