'Corruptie hulpproject aanpakken' JACKPOT BINNENLAND De lifter is een bedreigde soort Hl i?; J Bergen werk voor bergingsbedrijf Centraal Plan Bureau heeft nu eenmaal geen glazen bol g populair fel jongeren Boodschap minister aan Indonesië Bijstandsfraude buitenland bedraagt bijna 1,3 miljoen mmÊËÊÈÊÊÊKBm MILJOEN Vier verdachten vast na fatale steekpartij Tilburg ■Ft \m% Overheid zet tweedehands spullen op web Een groot aantal igeren tussen 15 en 24 regelmatig cafés, uit onderzoek van het Bureau voor de Statis- I. Ruim tweederde is een keer per maand •g te vinden, eenderde [per week. Vooral on- t mannen vanaf 18 jaar populair. De helft ut wekelijks in de de ondervraagde boven de 18 zegt on- procent wekelijks een •zoeken. op camping r verbrand - Een zestien maan- baby van een gezin lede is gisteren levens - verbrand op een in Breskens. Het jon- in de caravan aan een i een waterkoker en kokende water vervol- zich heen. Hij is in »ke toestand met twee- brandwonden over chaam per traumahe- laar het Academisch is in Gent gebracht. ■isator Gay Meer bloot iM - Gay Pride in Am- rijgt tijdens de ko- litie een seksueel ex- arakter dan ooit tevo- jebeurt uit protest te- penemende vertrutting jheid' vanuit het stads- {erdam- Centrum. Dat ly Business Amster- rganisator van Gay ;ren. Er zou sprake :n ontmoedigingsbe- bzichte van grote eve- p in de openlucht, zo nde. pp Schiphol •houden De politie Gelder - len heeft gisteroch- :hiphol een 37-jarige er aangehouden in iet de moord of Dp een 50-jarige Dte. Dit gebeurde vlak ling van het vliegtuig de verdachte terug- ir Nederland. Agenten gedode vrouw op 2 haar woning. verdrinkt Iden kind Een 55-jarige man waal is zaterdagavond n in het Gelderse Bij een wandeling 1 ever van de Waal pro man een van zijn e redden die kopje Hij kwam daarbij ^•ilijkheden. Daarop moeder te hulp. Zij e ind in veiligheid te i ging terug het water man te helpen. Bei- n zijn door omstanders jehaald. Zij reani- °mwel de man als de ar voor de man lulp te laat. rijs kwijt? Nederland! Het ministerie van at met de gemeenten e®r Duitse verkeerscri- e in Nederland een iwijs komen halen, voerster van het de- heeft dat zaterdag ■e t probleem speelt lar vooral in de grote t gaat om Duitsers t rijbewijs is afgeno- v is rijden onder in- ander zwaar ver- Zij laten zich in- een Nederlandse waarna zij na enige CBR rijexamen mo- erongelukt tserland J - In Zwitserland is Nederlandse wan- ngelukt. Dat heeft de het kanton Bern za- 'ndgemaakt. De 72- maakte met andere een tocht van de laar Kandersteg, in van Zwitserland, takte hij ernstig ge- Ihij van een rots- leter naar beneden iter overleed de tor er een dokter ierd. ecord bij lerdaagse De organisatie van se Vierdaagse is zeer ker het verloop van lient. Vrijdag kwa- wandelaars over de een recordaantal. 5 het record van drie -M ft gebroken. Toen lm 36.000 mensen »p. De loop begon 144.812 wandelaars, lit 61 landen, wat en record was. maandag 21 juli 2003 bath - Ruim 850 containers vervoerde het de Pelican 1, het schip dat in de nacht van zaterdag op zondag uit koers raakte en werd aangevaren op de Westerschelde. Bergers staan voor de immense klus om die allemaal van boord te halen. Ze verwachten dat dit nog zeker een week gaat duren. De Pelican, varend onder Maltese vlag, raakte bij de aanvaring zwaar beschadigd en dreigde slagzij te maken. Door het schip ter hoogte van Bath te gen de wal te zetten, kon dit worden voorkomen. Direct na het ongeluk is olie uit de brandstoftank van het schip gaan lekken. De politie meldde gisteren dat zich aan boord van de Pelican containers met gevaarlijke stoffen bevonden, een bewering die door de bergingsmaat schappij wordt tegengesproken. Foto: Reuters/Peter Maenhoudt den haag/gpd - Indonesië moet de corruptie bij een Nederlands project voor arme scholen direct aanpakken. Anders steekt Ne derland geen cent meer in het programma. Deze boodschap moet minister van ontwikke lingssamenwerking Van Ardenne afgeven tijdens haar bezoek aan Indonesië dat morgen begint, vinden de regeringsfracties CDA en WD. In een aantal districten in Indo nesië blijken arme scholen smeergeld te moeten betalen aan ambtenaren als zij kans willen maken op geld uit een Nederlands hulpprogramma, zo ontdekte NRC Handelsblad. Nederland steekt in totaal 28 miljoen euro in het opknappen van vervallen scholen. De minister zal de kwestie zeker aankaarten bij haar Indonesi sche collega die zij deze week ontmoet, zegt de woordvoerster van Van Ardenne. „Volgens de minister steel je van de armen als er geld weg lekt. Dat kan niet." Van Ardenne zal in Jakar ta echter niet meteen schermen met het stopzetten van de hulp. „Zij zal eerst een goed gesprek over de kwestie hebben", aldus de woordvoerster. Behalve met minister van nationale ontwik keling Kwik Kian Gie spreekt Van Ardenne ook met de hoog ste ambtenaar op het ministerie van onderwijs. Juist omdat Indonesië een land is waar veel corruptie heerst, zette Nederland het hulppro gramma voor de scholen op met de Wereldbank en toe zichthouder Central Indepen dent Monitoring Unit (Cimu). Hoe meer toezicht, hoe kleiner de kans op corruptie, was het idee. IJdele hoop, blijkt nu. Het Cimu onderzoekt bijvoorbeeld gemelde corruptie met het scholenproject in Kalimantan. Ook op West-Java zouden schoolhoofden smeergeld moe ten betalen om in aanmerking te kopen voor de Nederlandse hulp, aldus NRC. „Buitengewoon teleurstellend dat het toch misloopt", zegt WD-Kamerlid Terpstra. „De minister moet echt duidelijk maken dat het de laatste keer moet zijn geweest. Ze moet niet dreigen met stopzetten maar gewoon mededelen dat het programma stopt als de corrup tie niet stopt." CDA-Kamerlid De Haan is het met haar eens. „Je weet dat in Indonesië corruptie voorkomt, het is daar een normale way of life. Ambtenaren verdienen zo weinig, die bietsen er wat bij. Maar dat kan niet. Ook een beetje corruptie is al verkeerd. Per slot van rekening is het ont wikkelingsgeld belastinggeld van de Nederlanders," door Peet Vogels den haag - Zijn ze het voorspel len verleerd bij het Centraal Plan Bureau? Het leek er de laatste tijd even op, omdat de reken meesters keer op keer de groei van de economie naar beneden moesten bijstellen. Dat leidde weer tot onrust in de politiek, want de voorspellingen van het CPB zijn de basis van het kabi netsbeleid. Het CPB is zich echter van geen kwaad bewust. Het was alsof ze het er om de den. De inkt van het nieuwe re geerakkoord was nog niet droog, of het CPB meldde dat het met de economie nog veel slechter ging dan gedacht. Voor de politici was de mededeling een kleine ramp, want als con sequentie moet in vier jaar tijd nog eens drie miljard euro extra bezuinigd worden. Daarmee is het belang van de CPB-voorspellingen nog eens duidelijk gemaakt. Jaarlijks komt het bureau met een ra ming van de economische groei op lange termijn. Die is voor het kabinet uitgangspunt bij het opstellen van de begroting. De belastinginkomsten hangen er mee samen, net als de uitgaven aan sociale zekerheid en bij voorbeeld de te verwachten op brengsten uit de verkoop van In april kwam het CPB met het jaarlijkse Centraal Economisch Plan (CEP). Daarin werd al voorspeld dat de economie in Nederland het in 2004 slechter zou gaan doen dan eerder aan genomen. Ook de jaren daarna moet de overheid rekening houden minder economische groei dan verwacht. Reden voor het kabinet om maar liefst der tien miljard euro te bezuinigen. Het CPB brengt vier keer per jaar een raming uit voor de eco nomische ontwikkelingen op korte termijn. Drie maanden na het CEP werd in juli gemeld dat de economie zich nog beroer der ontwikkelde dan eerder ge dacht. En die mededeling leid de weer tot grote opwinding in het kabinet, want de ministers zagen zich geconfronteerd met een nieuwe, moeizame ronde van bezuinigingen. Logisch dus dat gemopperd werd op het CPB, omdat de houdbaarheid van de voorspel lingen wel erg kort bleek te zijn. Die kritiek is volgens een woordvoerder van het CPB niet terecht. Dat de economie in rap tempo verslechtert, kan het planbureau niet worden aange rekend. „Wij werken met gege vens die we krijgen aangeleverd van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek.Elke drie maanden maken we op ba sis van die gegevens een voor spelling. Omdat we afhankelijk zijn van de aangeleverde cijfers kunnen wij onmogelijk eerder tot publicatie overgaan. Het is dus niet zo dat wij het slechte nieuws in gedeeltes naar buiten brengen." Het was dus toeval dat het CPB met zijn sombere voorspelling kwam net nadat het kabinet het regeerakkoord had opgesteld, meent de woordvoerder. „De minister van financiën was vroeger directeur van het CPB. Ook bij de politieke partijen zit ten voldoende mensen die we ten hoe het CPB werkt. Dat de nieuwste voorspellingen slecht nieuws zouden bevatten kan dus niet als een verrassing zijn gekomen. Bovendien gaan wij als CPB niet over bezuinigin gen. Wij melden slechts wat de economische ontwikkeling zal worden en welk effect dat heeft op de overheidsfinanciën. Het is een politieke keuze om extra te bezuinigen bij nieuwe tegen vallers. In andere landen laten ze dan het financieringstekort oplopen. Met die keuze be moeien we ons niet." den haag/anp - Bij Turken en Marokkanen met een Nederlandse bijstandsuitke ring die in hun land van herkomst bezittingen heb ben, is inmiddels voor bijna 1,3 miljoen euro aan fraude ontdekt. Dat is vandaag ge bleken uit een tussenstand van het ministerie van soci ale zaken. De ftaude bestaat eruit dat de overtreders hun bezittin gen in Turkije en Marokko niet aan de sociale dienst hebben opgegeven. Bij een tussenstand begin dit jaar was nog voor 7 ton aan fraude ontdekt. Volgens een woordvoerster van So ciale Zaken is het cijfer nu hoger omdat er meer onder zoeken zijn afgerond. In totaal zijn er 242 onder zoeken klaar, waarvan 173 bij Turken en 69 bij Marok kanen. Bij bijna honderd onderzoeken bleek er uit eindelijk niets aan de hand te zijn. Er liggen er nog eens meer dan honderd op de stapel. De controle op bijstands fraude in Marokko liep eni ge tijd vertraging op omdat de Marokkaanse autoritei ten niet wilden meewerken. Nederland dreigde daarop uitkeringen stop te zetten. Het conflict leidde even tot een verslechtering van de relatie tussen beide landen. Inmiddels is die weer her steld. (advertentie) KOOP ZE NU! «SHHSa 22 JULI Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -3 tilburg/anp - De Tilburgse po litie heeft vier verdachten aan gehouden die betrokken zou den zijn bij een dodelijke steek partij in Tilburg. Hierbij kwam een 18-jarige jongen om. Het gaat om een Tilburger van 20 jaar en drie 18-jarige inwo ners van de stad, zo maakte de politie bekend. De vier worden morgen voorgeleid aan de offi cier van justitie in Breda. Burgemeester Stekelenburg van Tilburg omschreef de verdach ten zondag als 'etterbuilen'. „Dat is het enige woord dat ik ervoor kan verzinnen. Mensen die zo totaal zonder scrupules geweld gebruiken, noem je zo", zei de burgemeester. De politie ontving vrijdag rond 23.00 uur een melding van een beroving. Agenten die op de melding af gingen, troffen het zwaargewonde slachtoffer aan. De jongen overleed zaterdag morgen in het ziekenhuis. De politie heeft twintig man op de zaak gezet. Ze wordt daarbij geassisteerd door de Koninklij ke Marechaussee, omdat een van de verdachten militair is. Uit onderzoek van de politie is duidelijk geworden dat het slachtoffer de vier verdachten vrijdagavond tegenkwam. Hij was toen in gezelschap van drie vrienden. De confrontatie tus sen beide groepen liep uit op een vechtpartij, waarvan de aanleiding nog niet bekend is. Bij de lantaarnpaal waar het slachtoffer werd neergestoken, zijn bossen bloemen gelegd en kaarsen neergezet. „Ze hebben hem helemaal lekgestoken", vertelde een jongen. Hij was vlak na de steekpartij in de straat. „Toen hij op de grond lag, hebben ze hem nog een schop verkocht. Terwijl ze zijn fiets en telefoon al hadden, dat begrijp je toch niet? Pak dat af en gfi verder." door Carel Grol den haag - Het wordt eenzaam langs de weg. In de jaren zeven tig en tachtig stond het langs de Nederlandse snelwegen zwart van de jongeren met opgesto ken duimen en kartonnen bor den. Liften was gemeengoed, vooral onder studenten. Maar sinds de komst van de OV-jaar- kaart en meer recent de spot goedkope vliegtickets, loopt het aantal lifters gestaag terug. Jasper Cramwinckel (33) heeft door heel Europa gelift. „Je krijgt een goed beeld van de mensheid. Klinkt misschien wat zweverig, maar je wordt meege nomen door iemand die voor jou stopt en daar verder geen belang bij heeft. In twee dagen ontmoet je tien heel uiteenlo pende mensen. Hoe vaak over komt je dat in het dagelijks le ven?" Tegenwoordig lift Cramwinckel zelden. Hij is te oud, dat wil zeggen: de vakantiedagen zijn te kostbaar. „Mijn vuistregel is dat een lifter dagelijks duizend kilometer aflegt. Als je dus naar Barcelona wilt, moet je rekenen op minimaal twee dagen rei zen. Vroeger had ik tijd zat, nu is het fijn als ik weet wanneer ik ergens arriveer." Hij ziet steeds minder lifters langs de weg. „Liften was toch voornamelijk iets voor studen ten. De introductie van de OV- jaarkaart is de doodsteek voor het fenomeen. En tickets van easyjet en Budgetair maken het heel goedkoop om naar het buitenland te reizen. Voor twin tig epso zit je in Parijs." De charme van het liften vindt v.-ii.LU Cramwinckel het gevoel van onafhankelijkheid. Niets rege len en 's ochtends vroeg met zijn tweeën weg, niet wetend hoe laat en waar je uiteindelijk uitkomt. Liften is spannend, het geeft een kick. Debby Lieuw On van verkeers- organisatie 3VO denkt dat liften nooit zal uitsterven. „Er blijft een groep avonturiers die het spannend vindt om zo snel en goedkoop mogelijk van de ene naar de andere plaats te reizen. Maar ik zie ze amper." De achttienjarige Tsjeard Hof- stra uit het Friese Wommels is een notoire lifter. Wekelijks lift hij naar Leeuwarden, en nu naar zijn vakantiewerk in Noord-Holland. Over die ne gentig kilometer doet hij een uur en een kwartier. Hij heeft een OV-kaart, maar gebruikt die zo min mogelijk. „Voor mij is liften echt een sport." Dat hij wel eens vier uur alleen heeft staan blauwbekken in de sneeuw, hoort bij de risico's. De kick vindt hij het ontmoeten van nieuwe mensen. Volgens Hofstra bestaat er een bepaald type mens dat lifters mee neemt. „Zakenlui die alleen in een BMW rijden nemen niet zo snel lifters mee. Maar een Opel Kadett met vijf inzittenden stopt makkelijk. Daar kan je zo bij in en heb je meestal wel een praatje." Vrachtwagenchauffeur Willem Bos van de Overkoepelende Stichting Chauffeurs-aktivitei- ten (OSC) liftte als dienstplich tige in de jaren zestig wekelijks van Eindhoven naar Utrecht. „Toön stonden hele ploegen langs de weg te wachten. Maar MÊÊÊÊM Een bekend beeld uit het verleden: de opgestoken duim. Foto: GPD/Roland de Bruin ik kan me niet herinneren dat ik in de laatste jaren een lifter heb gezien." Laat staan dat hij er met zijn vrachtwagen voor stopt. „De regels voor vracht wagens zijn enorm aange scherpt. Wanneer de lifter iets overkomt, is het bedrijf van de chauffeur verantwoordelijk. Bo vendien is de kans op beroving en mishandeling is groot. Ik zelf stop nooit voor liftérs." De laatste keer dit Jasper Cramwinckel liftte, was toen hij vanuit een slecht bereikbaar bungalowpark naar een station moest. Eerst werd hij naar de grote weg gebracht, de volgen de lift bracht hem naar het sta tion. Twee keer moest hij drie minuten wachten. „Het liften ging enorm snel. Het lijkt wel alsof automobilisten zoeken naar lifters." Op de site www.hitchhike.org bieden automobilisten plaatsen aan den haag/gpd - Van discolam pen en boswachterswoningen tot dikke BMWs die zijn afge pakt van criminelen - de Dienst Domeinen verkoopt het alle maal. De catalogus met al deze tweedehands spullen van de overheid staat nu op internet. Klanten van de Dienst Domei nen, een onderdeel van het mi nisterie van financiën, zijn zo wel particulieren als handela ren. Die laatsten zijn vooral ge ïnteresseerd in grote partijen. „Op een kavel van een paar honderd schoenen of truien zit een particulier nou eenmaal niet echt te wachten." Om de waren aan de man te brengen houdt Domeinen kijk dagen. De verkoop gaat nog steeds ouderwets via een schrif telijk bod waarbij de hoogste bieder zich de eigenaar kan noemen na betaling. De aange boden spullen komen van de overheid, of het nu om roeren de of onroerende zaxen gaat. Justitie slijt via Domeinen on der meer in beslag genomen spullen van criminelen - vooral dure auto's. Van Defensie komt niet-strategisch materieel als oude jeeps. Ook vrijkomende kazemeterreinen worden via Domeinen verkocht. En voor wie op West-Terschelling een huis zoekt: de boswachterswo ning staat er te koop. De leverende ministeries krij gen elk een deel van de op brengst retour. Vorig jaar brachten de verkopen van zo wel roerend als onroerend goed 270 miljoen euro op. De roe rende zaken leverde daarvan 42 miljoen euro. De catalogus is te vinden op www.minfin.nl/domeinen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3