Frivole koning tien jaar op troo GESPREK VAN DE DAG De 'weg van de duivel' is zijn borden kwijt Belgen eren Albert met groot feest Junk Y JC Zonnen aan de Seine ,ki DAGELIJKS LEVEN p(£_ PAT J<Afv/ NlE-T,A-Nl~rc>Kj MENSELIJK Amerika is in de ban van een seksschandaal rond de basketbalvedette KO BE BRYANT. Zowel de persconferentie van aan klager Mark Hurlbert in Eagle (staat Colorado) als van de ster van de Los An geles Lakers werd live door verschillende tv-sta- tions uitgezonden. Bryant is aangeklaagd wegens aanranding van een 19-ja- rige hotelmedewerkster in Cordillera, op 30 juni. De 24-jarige basketballer ont kent dat hij de jonge vrouw seksueel heeft mis bruikt. Bryant geeft wel toe dat hij met haar overspel heeft gepleegd. Hurlbert stelt echter dat hij seksueel geweld kan bewijzen. De zaak zal mogelijk op 6 augustus in Colorado dienen. ,,lk ben onschuldig. Ik heb de vrouw die me heeft aangeklaagd niet aangerand. Ik heb wel overspel gepleegd. Ik heb me te verantwoorden tegenover mijn vrouw en God voor mijn gedragingen die nacht. Ik bid dat ze me beiden willen vergeven", aldus Bryant in een verklaring. Foto: AFP Uit verlangen naar zijn moeder heeft een 6-JARIGE jongen uit het Texaanse Gonzales veertig kilometer met de AU TO van de babysitter gereden. Het kind parkeerde de wagen uiteindelijk voor een supermarkt en rende huilend naar binnen. Tijdens de rit van een half uur ramde het automobilistje enkele auto's en reed hij over voetpaden. Talrijke ge schrokken personen belden de politie. Niemand raakte gewond, melden Ame rikaanse media zaterdag. De politie denkt niet dat het tot een juridische vervolging van de baysitter komt. De moeder van de 6-jarige, die elders in Gonzalez aan het werk was, haalde haar zoon bij de winkel af: ,,Een engel moet mijn kleine schat hebben begeleid." De veiling van een tand van wijlen zan ger ELVIS PRESLEY is mislukt. Nie mand wilde de minimumprijs van 100.000 dollar bieden. Dit heeft het veilinghuis DeFontes zaterdag laten we ten. Wel hebben 161.000 mensen bin nen 48 uur op internet een foto van de tand bekeken. De tand vormde samen met een pluk haar één lot. De eigenaar, een kapper, wil nu proberen tand en haar van Elvis apart te verkopen. De tand moest worden getrokken na een ongelukje van de King of Rock 'n Roll (1935/77). Foto: Reuters Twee verzorgers van het Zweedse safaripark Kolmaarden gaan naar Thailand om Thais te leren, omdat twee OLIFANTEN die het Zweedse koninklijk paar van de Thaise koning heeft gekregen geen ZWEEDS verstaan. Eerder deze week bezocht de Thaise minister van cultuur, Chakrarot Chitrabong, Kolmaarden, om zich ervan te verzekeren dat de olifanten, die in oktober in Zweden aankomen, een goed nieuw thuis te wachten staat. De Thaise koning Bhumibol Adulyadej schonk de dieren aan koning Karei XVI Gustaaf en koningin Silvia toen die in februari Thai land bezochten. Kolmaarden bezat vijf olifanten, maar heeft die het afgelopen jaar moeten afmaken omdat ze tuberculose hadden. De twee medewerkers van het sa faripark gaan in Thailand ook een cursus voor olifantenverzorgers volgen. Een ONDERBROEK van de Amerikaanse ex-president John F. KENNEDY heeft za terdag op een veiling in de Verenigde Staten vijfduizend dollar opgebracht. Het be treft een exemplaar van de marine uit de Tweede We reldoorlog met daarin de naam Jack Kennedy ge naaid. Twee pyjamabroeken van Kennedy zijn geveild voor 2000 dollar. De hoog ste prijs, 32.500 dollar, werd behaald door een leren koffertje, een verlovingsca deau van Jacqueline aan haar toekomstige man. Een Japanse barbiepop van Kennedy-dochter Caroline, die was geschat op 150 200 dollar, heeft uiteindelijk 2750 dollar opgebracht. Tijdens de veiling in Morris Plains kon persoonlijk, telefonisch en via internet worden geboden. Een vrouw uit de staat Washington vergiste zich. Zij bood per ongeluk 22.500 in plaats van 2250 dollar voor een aantekeningenboekje van Kennedy. Aangezien dit het hoogste bod was, zal zij het boekje moeten betalen. Foto: Reuters De weg van de duivel, 'Devil's High way', is niet meer. Het laatste stukje van deze bochtige, heuvelachtige weg door de Amerikaanse staten Ari zona, New Mexico, Colorado en Utah is niet alleen op papier zijn nummer '666' kwijtgeraakt, maar ook al zijn 666-borden. Ze zijn gesto len, waarschijnlijk door liefhebbers van satanische en duivelse aanden kens. Volgens de bijbel staat het ge tal 666 immers voor 'het Beest', ofte wel satan. Eens liep route 666 van Douglas, een plaatsje aan de grens tussen Arizona en Mexico, via New Mexico en Colo rado naar Monticello in het zuidoos ten van de staat Utah. De 666 kreeg zijn naam in 1926, als de zesde af slag van route 66, het beroemde tra ject dat de VS doorkruiste van Chica go naar Los Angeles, maar inmiddels bijna helemaal van de kaarten is ver dwenen en is vervangen door snel wegen. Het stuk van de 666 in Arizona kreeg al in 1992 een andere naam van het Amerikaanse ministerie van verkeer, maar de 310 kilometer vanaf Gallup in New Mexico tot aan Monticello bleef tot vorige maand 'de weg van de duivel', het 'beest van een weg', de 'weg naar de hel' en 'satan's weg' heten. Tot gouverneur Bill Richard son van New Mexico er genoeg van had. Omdat het een gevaarlijke weg is met veel heuvels en bochten, ge beurden er nogal wat ongelukken. Sommige automobilisten zagen dat als een teken dat de weg werkelijk door de duivel bezeten was. De 666 heet dus sinds vorige maand de rou te 491. Er werd op gerekend dat het een jaar zou duren om alle borden te vervangen, maar dieven met ijzerza gen hebben een handje geholpen. Volgens het verkeersdepartement van de staat New Mexico waren de 666-bordjes altijd al gewild bij lief hebbers, maar ontstond de afgelo pen maanden een ware run op de wegwijzers. Ans Bouwmans Net nadat ik met grote stelligheid heb beweerd dat we met de inhoud van deze benzinetank nog wel 'van hier naar Timboektoe' kunnen rijden, schokt de auto, stottert de mo tor en valt hij, na nog twee zwakke kuchjes, helemaal stil. Driehonderd meter verderop zie ik het neonlicht van het tankstation, maar die afstand is alleen te overbruggen als mijn echtgenote de hulp inroept van een breedgeschouderde voorbijganger om ons naar de pomp te duwen. De opge kropte woede ontlaadt zich pas als zij, na het tanken, weer naast mij plaatsneemt. Haar tirade van hier naar Timboek toe eindigt met de zinsnede: „Dit flik je me niet nog eens!" Tegen dat dreigement vecht ik nu al een jaar of twintig. Want waar de één de ultieme uitdaging zoekt in diepzee- duiken tussen mensenhaaien, zoek ik haar in het vrijwel leegrijden van de benzinetank van de auto. Het is een be trekkelijk onschuldige vorm van grenzen verleggen, die al leen bij mijn echtgenote panische reacties oproept. En dat alleen maar omdat het in twintig jaar tijd - op maar een paar honderd meter - één keer is misgegaan... Dat heeft het leegrijden van de tank er alleen maar span nender op gemaakt. Ik zit niet alleen met de stress van 'haal ik de pomp, of haal ik de pomp net nietik moet deze tak van sport ook voor mijn echtgenote verborgen zien te hou den. De afgelopen jaren heeft zij er een soort tiueede natuur van gemaakt om elke tien minuten haar hoofd vanaf de passagiersstoel voor de meters op mijn dashboard te steken, om te controleren of alle wijzers nog in het groen staan. Zij kijkt eerst naar de temperatuurmeter (we hebben een keer in de Kennedytunnel in Antwerpen met een kokende motor gestaan) en daarna naar de benzinemeter. Maar als we op deze vakantie de rondweg van Londen na deren, heeft zij met de kaart op schoot wel wat anders aan haar hoofd. Zij moet ervoor zorgen dat we vanuit Harwich op weg naar Noord-Devon de Engelse hoofdstad aan de noordkant passeren en niet via de veel langere route aan de zuidkant. De benzinemeter hangt dan al gevaarlijk laag naar beneden en elke mijl die onze Volvo de 1200 kilo zware caravan voorttrekt, hoor ik slurpende geluiden uit de tank komen. 'Services 25 miles' stond er op het laatste bord dat ik passeerde, en dat moet ik makkelijk kunnen halen. Maar dan moet er helemaal niks misgaan. En dat is nu het mooie van het verkennen van de grenzen van je benzine tank, er gaat altijd wat mis. Na vijf mijl op de M25 krijgt mijn eega in de gaten dat ze ons toch via de zuidelijke kant van de rondweg stuurt en krijg ik opdracht bij de eerste af slag te keren. Dat zijn nog eens tien mijl erbij, tot aan de Services. De meter kruipt langzaam, maar onverbiddelijk in het rood. Een mijl, hoeveel kilometer is dat ook alweer? Na dertig mijl (nog vijf te gaan, tot aan de Services) stuurt mijn kaartlezeres ons van de M25 de M4 op, richting Reading. Mijn hartslag stijgt van 125 naar 175 als ik me realiseer dat ik de Services op de M25 nooit ga halen. Heel zacht begin ik in mezelf te hyperventileren als ik op de M4 na tien minu ten een bord met 'Services 27 miles' passeer. De meter is in middels door het rode gedeelte heen gezakt en begint wat slapjes omlaag te hangen. Ik blijf zo ver mogelijk links rijden om bij het eerste gehaper van de motor de combinatie naar de kant te sturen. Op de kilometers dat door wegwerkzaamheden de vluchtstrook ontbreekt, zie ik beelden aan mij voorbijtrekken van vracht wagencombinaties die zich achterin mijn Kip Greyline bo ren. Alle geluiden om me heen vervagen; met elke minuut De Belgische kroonprins Filip is een rare snui ter. Sterker nog, hij zou een fundamentalisti sche katholiek zijn die iedereen die met een afwijkende mening wantrouwt. Met zijn va der Albert (69), die in zijn ogen veel te frivool is, kan hij allang niet meer door één deur. De twee praten amper nog met elkaar. Dat be weren althans Brigitte Balfoort en Barend Leyts, twee journalisten van de commerciële Vlaamse omroep VTM, in hun boek dat vori ge week verscheen naar aanleiding van Al- bertstienjarige koningschap. In heel België wordt vandaag, de nationale feestdag, met concerten, vuurwerk en tal van andere festiviteiten herdacht dat Albert in augustus 1993 zijn eerder dat jaar overle den broer Boudewijn opvolgde. Intussen draait de geruchtenmolen op volle toeren: geeft Albert er na tien jaar al de brui aan? De koning lijdt aan jicht en onderging in april 2000 een zware hartoperatie. Hoe is de verstandhouding met zijn oudste zoon? En hoe capabel is die Filip eigenlijk? In hun boek 'Albert II, tien jaar koning', schetsen Balfoort en Leyts een weinig flat teus beeld van de troonopvolger. Volgens de auteurs is de regering al in crisisberaad bijeen geweest om over het mogelijke ko ningschap van Filip te praten. De opvattin gen van de prins, die zijn mentor Boude wijn als lichtend voorbeeld beschouwt, zouden volgens sommige ministers niet meer van deze tijd zijn. Zij zouden liever prinses Astrid, de jongere zus van Filip, de troon zien bestijgen. In een ander scenario zou Astrid als regentes optreden totdat Fi- lips dochter Elizabeth oud genoeg is om tot eerste koningin van België gekroond te worden. Albert, prins van Luik, legt op 9 augustus 1993 de eed af. De dood van de vier jaar oudere Boudewijn, enkele dagen eerder, heeft België in diepe rouw gedompeld. Massaal betuigen de Belgen hun laatste eer aan 'le roi triste', de trieste koning. Hon derden staan urenlang in de rij voor het ko ninklijk paleis in Brussel waar Boudewijn ligt opgebaard. De geest van zijn populaire broer - 'mon ffère bien-aimé' - blijft Albert jarenlang achtervolgen. In de zomer van 1996 treedt hij echter definitief uit de schaduw van Boudewijn als hij met koningin Paola uit het buitenland terugkeert na de arrestatie van Mare Dutroux en de vondst van de lijk jes van de verdwenen meisjes Julie en Mé- lissa, en An en Eefje. Het land is in shock. Driehonderdduizend mensen protesteren in de straten van Brussel tegen de lakse werking van het gerecht, waardoor recidi vist Dutroux zijn gang kon gaan. Albert ontvangt de ouders op het paleis en ver spreidt - hoogst ongebruikelijk - een com muniqué waarin hij de politiek oproept een einde te maken aan de misstanden bij Jus titie. In 1999 komt hij minder fraai in het nieuws, als in een boek over koningin Paola gewag wordt gemaakt van een onechte dochter van de koning. Alberts kersttoe spraak dat jaar is er één van niet eerder ver toonde openheid. „De koningin en ik heb ben teruggedacht aan de crisis die we heb ben doorstaan, nu dertig jaar geleden. Die periode werd ons onlangs in herinnering gebracht. Daar wensen wij niet verder op in te gaan; zij behoort tot ons privé-leven." Het is een omfloerste verwijzing naar zijn buitenechtelijke escapades. De huwelijksproblemen van Albert en Pao la liggen aan de basis van de troebele rela tie met hun kinderen, met name Filip en de jongste telg Laurent, het enfant terrible van het Belgische koningshuis. Alleen met As trid is het contact redelijk normaal. Filip, die een sterke band had met de diepgelovi ge Boudewijn en nog steeds heeft met diens weduwe Fabiola, zou amper over de paleisvloer komen en grote moeite hebben met de (ceremoniële) interpretatie door zijn vader van het koningschap. Albert, die bekend staat als 'de lachende koning', is voorstander van het federale België. Filip op zijn beurt moet niks hebben van de Vlaamse roep om meer zelfstandig heid. Hij zou een aversie hebben tegen Vla mingen en dan vooral de Vlaamse media, die hem en zijn echtgenote prinses Mathil- dat de tank leger wordt, wordt alleen het suizen in mijn oren luider. Dan passeer ik, met de auto nog steeds stationair draaiend op 90 kilometer per uur, het bord 'Servi ces 1 mile'. Mijn op luchting vult zo tast baar de ruimte dat mijn echtgenote bijna dubbel slaat naar de meters op mijn dash boardkastje. De moordlust schittert in haar ogen en het 'Dit flik je me niet nog eens' klinkt dreigender dan ooit. Ik kijk haar aan met de gelukzalige glim lach van een junk die zojuist zijn shot heeft kregen. Een Poolse toeriste maakt het zich gemakkelijk tussen de vele Parijzenaren en ««■•vanucgangco Seine in de Franse hoofdstad Parijs. Een gedeelte van de doorgaans stenen rivieroever is c zomer omgetoverd tot strand, compleet met zand, palmbomen en parasollen. Het strand augustus open. Foto: AP/Jacques Brinon de, veel te kritisch benaderen. Filiüg vader met 'stilzwijgend misprijzer delen en hem ook veel te vlot vini een koning. n Zo is Albert verzot op motoren, e4r q die hij deelt met de minister van l|e landse zaken, de omstreden WaalCvjj Louis Michel, met wie hij het erg|v0e vinden. De koning is bijzonder g«he< motorrijders, die hem gisteren eew pj een motorparade. Het startschot {ar v geven door Albert zelf, die zich n%ga het leer hijst. Sinds hij vorig jaar ik nj Frankrijk zijn enkel brak bij een v£s r met de motor, doet de vorst het vjn geraan. LZij hee Pascale Thewissen Vva;

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2