Zaak-Kelly brengt Blair in het nauw IETS verl kopc m? TÉ Vermiste jongens duiken na week op in Bangkok Leidsch Dagblad Valkenburg dichtMeer herrie BBC: Wapenexpert bron rel Irak Maximale bonus voor top KLM ondanks recordstrop Bijzonder zomerfestival Man uit Polen verdronken in het Oosterduinse Meer Der Jan Leidsch Dagblad li Zimbabwe •leend' om ine te krijgen lurants in >n verlagen •rijzen Hemmes tijnsburgs vaarwel Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43287 LOS maandag 21 JULI 2003 SPRINTERS 5 NR. 43287 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Ouders in Alphen en Rijswijk opgelucht na contact via internet en telefooon De twee aanvankelijk vermiste jongens. Links Michael Abspoel uit Rijswijk, rechts Frank Bonnet uit Alphen aan den Rijn. Foto's: ANP door Annet van Aarsen alphen aan den rijn - Benauwde dagen zijn het geweest voor de familie van Frank Bonnet (17) uit Alphen aan den Rijn, die samen met zijn vriend Michael Abspoel (19) uit Rijswijk ruim een week vermist is geweest in Thailand. Gister middag gaven de twee vrienden vanuit Bangkok ineens weer een teken van le ven. „Ze hebben gechat met de, vader van Michael", verklaarde Richard Bon net, de vader van de Alphenaar gisteren aan het eind van de middag. Hij is er in middels helemaal gerust op. Frank heeft vanmorgen telefonisch contact gezocht met zijn moeder en meldde zich van daag samen met Michael bij de Neder landse ambassade in Bangkok. De am bassade zal het vervoer terug naar Ne derland regelen. Frank Bonnet zou de afgelopen dagen met een hersenschudding in het zieken huis hebben gelegen, nadat hij vrijdag 11 juli, een paar uur voordat het vlieg tuig naar Nederland zou vertrekken, een ongeluk had gehad in het verkeer. En Michael Abspoel was geveld door een zware voedselvergiftiging. De families van de jongens verkeerden ruim een week in spanning nadat Frank en Mi chael hun vliegtuig hadden gemist. Gistermiddag namen de twee dan toch eindelijk contact op met het thuisfront. De families waren inmiddels dodelijk ongerust. De Thaise echtgenote van Ri chard Bonnet, Franks stiefmoeder, zou gisteravond naar Thailand afreizen, om daar mee te helpen zoeken naar de jon ge Nederlanders. Ze heeft, na het goede nieuws, haar ticket op het laatste mo ment afgezegd. Wat er zich precies heeft afgespeeld de afgelopen week, is nog steeds niet hele maal duidelijk. Op zijn zachtst gezegd hebben de jongens een forse vertraging opgelopen. Ze hadden op 11 juli in Ne derland moeten aankomen na hun twee weken durende vakantie in Thailand. Maar de heren zaten niet in het vlieg tuig. „Ik ben ontzettend blij dat de jon gens zich gemeld hebben. Dat ze er nog zijn", zegt Richard Bonnet. „Maar ik vind het al met al een bizar verhaal. Ik zou nu toch wel heel graag willen weten wat er afgelopen week nu allemaal ge beurd is." Pagina R3: Opluchting na dagen vol vrees 'aul Boon lander is een nan die rechts Zomerweer [lENTAAR ID KELLY regering, premier is in grote verle- iracht door de zelf- een van haar mede- microbioloog dr. De expert op het chemische oorlogs- lakte een einde aan nadat hij door kabi- openlijk aan de was genageld. Zij verantwoordelijk :huldiging van de :mier Blair het wa il van Irak bewust ren om een oorlog Hussein te recht- als wapeninspec- in malen heeft be- voor een parle- issie toegegeven dat BBC-verslaggever iken. Daarbij ont- iter de bron te zijn it in het oog sprin- iuldiging van de Ie inlichtingendien- Ie perschef van pre- heeft bedacht dat 145 minuten massa- jswapens in stelling 1 brengen, jair heeft een diep- irzoek aangekondigd htergronden van de van Kelly. Hoewel is te weten of Kelly t BBC de waarheid lat er veel meer op enige tijd groeien er le oorlog tegen 'de jdad' gerechtvaar- loewel de dreiging irddadige regime Hussein uitging de ö3reden voor de oor- jk er nog steeds geen ia tigingswapens in :n. rellicht ook andere ten geweest om Sad- In van de troon te r het simpele feit dat en Britse recht- ir een oorlog niet lijkt te berusten, op over het morele Bush en Blair. :t een onderzoek de 'bevrijding' van was op aanna- ;raf onjuist blijken it de wereldopinie id is. londen/gpd - De overleden wa penexpert David Kelly was wel degelijk de bron van BBC-berich- ten dat de Britse regering de Iraakse dreiging met chemische en biologische wapens heeft 'aangedikt' om de oorlog tegen Irak te rechtvaardigen. Dat heeft de Britse publieke omroep giste ren laten weten. Kelly pleegde donderdag zelfmoord, enkele dagen nadat hij had moeten ge tuigen voor een speciale Lager huiscommissie die de aantijgin gen van de BBC onderzoekt. De affaire-Kelly heeft de re^e- ring-Blair en de BBC in grote problemen gebracht. De rege ring wordt er van beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de zelfmoord van Kelly (59), om dat het ministerie van defensie, waarvoor hij werkte, diens naam naar buiten heeft ge bracht als de mogelijke bron van de BBC. En die moet zich verantwoorden omdat Kelly dinsdag nog getuigde niet de bron van de BBC te zijn ge weest Blair, die momenteel door Azië reist, zei vanuit Tokyo dat de zelfmoord van Kelly voor hem geen reden is om af te treden of zelfs maar zijn reis af te breken, zoals de oppositie wil. Ook voelt hij er niets voor het Lager huis van zomerreces terug te roepen voor een debat, zoals de Conservatieven eisen. Volgens Blair zou dat de gemoederen al leen maar verder verhitten, ter wijl er nu juist behoefte is aan kalmte. De voorzitter van de Lagerhuis- commissie die Kelly onder vroeg, concludeerde vorige week er 'zo goed als van over tuigd te zijn' dat Kelly niet de bron was. Het ministerie van defensie liet desondanks zijn naam uitlekken, iets waardoor Kelly zeer van slag zou zijn ge raakt. Zijn familie gaf gisteren een verklaring uit, waarin stond dat de gebeurtenissen van de laat ste weken het leven voor de ge wetensvolle Kelly 'ondraaglijk' hadden gemaakt. ,,Alle betrok kenen zouden hier lang en goed over moeten nadenken." Kelly's lichaam werd vrijdag gevonden in een bos op enkele kilometers van zijn woning. Zijn linkerpols was doorgesneden en bij zijn li chaam werden pillen gevon den, aldus een verklaring van de politie zaterdagmiddag. De BBC heeft tot gisteren ge weigerd bekend te maken wie de bron was van het bericht over het aandikken van de Iraakse dreiging. Maar nu Kelly dood is, verviel volgens BBC- topman Sambrook die terug houdendheid. Hij verklaarde dat Kelly enkele weken geleden gesproken heeft met zowel Gil- figan van de BBC-radio als Susan Watts van het tv-pro- gramma Newsnight. De vraag is nu of Kelly de enige bron van het tweetal was of dat er andere zijn. Aangezien Kelly ontkende de informatie te hebben ver strekt, zou dat kunnen beteke nen dat de BBC zelf de infor matie heeft aangedikt. Pagina Buitenland: Een gevaarlijk spel met veel duistere acteurs personeel en aandeelhouders zetten daar grote vraagtekens bij. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat de vier directiele den van de KLM ieder 25.000 opties krijgen. Daarmee kun nen ze KLM-aandelen kopen tegen een vooraf vastgestelde prijs. Volgens een KLM-woord- voerder wil het bedrijf de be trokkenheid van de topmana gers op langere termijn bevor deren. De beloning van de KLM-top komt in de openbaarheid, kort nadat een sociaal plan is gete kend dat voorziet in het ver dwijnen van 3.000 banen. In het plan is afgesproken dat het KLM-personeel acht maanden lang afziet van loonstijging. door Jacob van der Meulen schiphol - Ondanks een re- cordverlies van 416 miljoen eu ro in 2002 krijgen de vier direc tieleden van de KLM het maxi male aantal opties op aandelen. FNV Bondgenoten en de onder nemingsraad willen daarom een fundamentele discussie met het KLM-bestuur over de beloning aan de top van het noodlijdende bedrijf. Het is voor de tweede keer bin nen een maand dat er commo tie ontstaat over de beloning van de KLM-top. Vorige maand bleek dat de directie over het afgelopen boekjaar ondanks het recordverlies twaalf procent meer loon en volledige bonus sen incasseerde. Vakbonden, (advertentie) <2VOETBAlCOACH VAN HET ijmuiden - De zomer wordt In IJmuiden gevierd met het muziek- en theaterfestival 'The World at your Beach'. In een UFO-achtige bioscoop kunnen bezoekers genieten van de film West Side Story. De film wordt op het plafond geprojecteerd zodat mensen vanuit een luie strandstoel de film kunnen bekijken. Foto: ANP/Olaf Kraak Hoe sluiting vliegkamp tot meer geluidshinder kan leiden door Roza van der Veer valkenburg-bollenstreek - De sluiting van het Marinevlieg kamp Valkenburg kan uiteinde lijk meer geluidsoverlast in de Duin- en Bollenstreek door overkomende vliegtuigen tot gevolg hebben. Dat is het geval wanneer het militaire lucht ruim ook voor de gewone luchtvaart kan worden ge bruikt. Vooralsnog is het een theoreti sche veronderstelling, bena drukt een woordvoerder van de luchtverkeersleiding op Schip hol. Behalve dat het vliegkamp eerst nog echt dicht moet, moe ten ook nog verschillende mi nisteries en adviescommissies zich over deze wijziging van het gebruik van het luchtruim bui gen. Het Nederlandse luchtruim is gescheiden in een deel voor mi litair gebruik en een deel voor civiel gebruik. Over het laatste deel van de lucht beslist de mi nister van verkeer en water staat, over het militaire deel de minister van defensie. Boven het Marinevliegkamp is een grote kolom lucht die niet door vracht- en passagiersvliegtui gen mag worden gebruikt. Die mogen alleen heel hoog over het terrein van het vliegkamp heen vliegen. M. Wenting, woordvoerder Luchtverkeers leiding Nederland: „Op het mo ment dat het vliegkamp daad werkelijk wordt gesloten, wordt in de Luchtverkeerscommissie, waar beide ministers in zijn vertegenwoordigd, gesproken of een andere indeling van het luchtruim nodig is. Wij kijken of wij het Valkenburgse lucht ruim blijvend bij ons controle- gebied willen voegen. Als dat een ja is, dan kan die kolom lucht boven Valkenburg aan het civiele luchtruim worden toege voegd." Pagina R4: Herrie als Valkenburg in de 'trechter' valt noordwij kerhout - In het Oosterduinse Meer in Noord- wijkerhout is gistermiddag een 22-jarige man uit Polen ver dronken. De man was 's mid dags omstreeks half drie ter hoogte van de surfclub het wa ter in gegaan en was na een uur nog niet teruggekeerd. Zijn vrienden waarschuwden de po litie. Die organiseerde in sa menwerking met de brandweer een urenlange zoektocht. Daar bij zijn duikers van de brand weer, een helikopter en een po- litieboot van de stranddienst ingezet. Om kwart over zes werd de man door de duikers levenloos in het water aangetroffen. De politie sluit een misdrijf uit. „Wij vermoeden dat hij is be vangen door de kou. Het Oos terduinse Meer is op sommige plaatsen erg diep", zegt de poli tiewoordvoerder. „Dat brengt met zich mee dat het in het midden van het meer door stromingen opeens erg koud kan worden. Dat is waarschijn lijk de doodsoorzaak geweest. Ér is niets dat op iets anders wijst." Het is dit jaar al de tweede keer dat er iemand verdrinkt in het Oosterduinse Meer. Eind mei liet een 53-jarige man het leven door verdrinking. Waarom heeft Jan Ullrich het licht gezien? En waar? De Duit ser praat tegenwoordig met mensen, hij lacht naar vreem den, knikt naar collega's en heeft aan de tafel bij Bianchi soms het hoogste woord. Dat is wel eens anders geweest. Verleden jaar nog, was hij met moeite te ontdooien. Mensen rond hem raadden hem toen aan een wat aardiger man te worden, als dat tenminste mo gelijk was. Bij de presentatie van 'le Centenaire', in oktober van verleden jaar, was hij al open en vriendelijk en gaf hij interviews van langer dan ne genentwintig seconden. Dat was opvallend. In deze Tour is de Duitser toe getreden tot de rangen van de echte mensen. Hij lacht en is is ontspannen. Als hij Arm strong een kleine loer heeft ge draaid, zegt hij dat hij lekker y» met zijn vriendin heeft gebeld en dat het krijsende geluid van zijn dochter hem moed heeft gegeven de komende dagen door te gaan. Er bestaat een waanzinnig Ull- rich-verhaal dat dateert uit de tijd dat hij nog een starre, slor dige, opschepperige Ossie was. Hij was lid van een Berlijnse fietsclub en de jongens daar, getalenteerde gastjes die opge leid werden sportster te worden in een verderfelijk systeem, ver veelden zich veel te vaak. Ze hadden fietsen van de club ge kregen en deden wedstrijdjes. Ze reden hard op een grote, zware muur aan en diegene die het laatst remde was winnaar. Te laat remmen betekende een kapotte fiets en een blessure, te vroeg hield in dat je een lafaard was. Jan won heel veel van dat soort wedstrijdjes. In zijn carrière heeft hij vaak op A tijd geremd, maar nu heeft hij ontdekt dat hij in het leven he lemaal niet hoeft te remmen. Hij laat alles gaan, hij free wheelt als het ware door het be staan, hij rijdt goed en ziet die muur niet meer voor zich. Die muur, ooit De Muur, moet een verregaande, verzengende werking op de man gehad heb ben. Nu hij in Zwitserland woont, nu hij verantwoordelijk heden kent en hij vader is...ach, wat zit het leven toch eenvou dig in elkaar. Haal een muur weg en je wordt mens. Mart Smeets 4. 54,50 55,00 (i.vm controle nabezorging) s. In het colofon van de krant treft u nadere nfofmaïe Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamDMDV Straat Postcode Telefoon Wij gaan zorgvukfg om met pers Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1