Gelijke rechten voor alle uitzendkrachten ECONOMIE Particulier ambulancepersoneel denkt serieus over stakingsacties Fujithuis glossy foto's afdrukken Nieuwe vertraging bij zaagoperatie Tricolor Aantal werklozen meten met drie maten Rijnreisje voor Concorde Ook kleinere bureau's gebonden aan CAO Nederlandse tomaat komt goed uit test in Duitsland Boete dreigt voor disco's die drankreclame maken 48 Miljoen actiestickertjes os Heathrow stakingen - Stakende medewer- i British Airways op de se luchthaven Heath- zaterdagmiddag weer werk gegaan. Deson- Inoest BA zaterdag alle I n binnen het Verenigd Trijk en naar Europese mingen schrappen. On- 70.000 tot 80.000 passa- jes »rden getroffen door de derbreking van grond ig »el, die vpjdag begon, lij ifliet °P Heathrow gaat nd nelijk over een nieuw ies jssysteem voor werkne- de terminals, dat ook w len registreert, en mor- 'y ebruik moet worden ge- eken mag G inlijven De Europese Com- ïeeft geen problemen Ijvemame van de Oos- brouwer BBAG door in. Volgens Brussel concurrentie op de kt niet in het gedrang jinekens aankoop van ard euro, omdat de acti- 1 van beide brouwerijen ci i Europa nauwelijks ilk< jen. Volgens de com- le jjn de gevolgen in Ne- o( Frankrijk, Griekenland, sti en Italië 'verwaarloos - m leen in Oostenrijk heeft eni actie wel effect van be- De Oostenrijkse bier- ordt echter door een ntal aanbieders be- bü [dus Brussel. maandag 21 juli 2oo3 kur mpany tgoed den haag/gpd - De helft van het ambulance personeel wil vanaf volgende week staken. Het gaat om 1400 werknemers bij particuliere diensten. Zij willen dezelfde arbeidsvoor waarden als hun collega's op de overheids- ambulances. De vakbonden FNV bondgenoten en CNV Be- drijvenbond stellen vandaag of uiterlijk mor gen een ultimatum aan de werkgevers. Ook worden gemeenten officieel op de hoogte ge steld van de plannen zodat die extra maatre gelen kunnen nemen om te voorkomen dat er slachtoffers vallen. „Als dat rond is leggen we het werk neer", zegt bestuurder Koning van FNV Bondgenoten. Hij ziet staken als het laatste middel om de werkgevers te dwingen een betere CAO af te sluiten. „Ludieke acties hebben niet gehol pen." Breekpunt bij de onderhandelingen is de eis dat werknemers bij particuliere bedrij ven op hun 57ste met werken moeten kun nen stoppen, in plaats van op hun 59ste jaar. Dan komt de leeftijd dichter in de buurt bij die van personeel van de overheidsambulan- ces (de GGD's en de ziekenhuizen). „Die kun nen met 55 jaar al uittreden. En ze doen pre cies hetzelfde werk", zegt Koning. Volgens hem is het geen rare eis, ondanks de pogingen van de politiek om ouderen juist langer door te laten werken. „Het werk op de ambulance is zwaar. Daarom zijn er nauwe lijks ouderen in de sector. Werknemers wer ken vaak onder hoogspanning, moeten zwaar tillen en draaien onregelmatige diensten." Het onderscheid tussen de particuliere am bulances en die van overheidsinstellingen ontstond jaren geleden toen de politiek het mogelijk maakte dat particuliere bedrijven ambulances gingen exploiteren. Daarmee werd concurrentie mogelijk. De particuliere ambulancesector kenmerkt zich nu door veel kleine bedrijfjes met weinig werknemers. Gemeenten willen echter dat alle ambulance diensten op regionaal niveau gaan werken en daarvoor is het nodig dat de particulieren en de overheidsbedrijven samenwerken. De sec toren zijn daarom al maanden bezig de ar beidsvoorwaarden gelijk te trekken. „Het is raar als je de hele avond met collega's werkt die hetzelfde werk doen, maar compleet an dere arbeidsvoorwaarden hebt", zegt Koning. De vakbonden bekijken hoe ze de acties het beste kunnen aanpakken. FNV Bondgenoten wil in elk geval niet dat de situatie net zo uit de hand loopt als enkele jaren geleden in Groot-Brittannië. Daar moest het leger het werk overnemen. Een van de plannen is om de weinige ambulances die wel werken, al leen nog mensen naar de ziekenhuizen te la ten brengen. „Maar we halen ze niet meer op om ze terug naar huis te brengen." De werkgevers -verenigd in Ambulance Zorg Nederland (AZN) - konden tijdens de onder handelingen niet ingaan op de eis van de vak bonden omdat ze naar eigen zeggen niet het mandaat hadden van de achterban om een besluit te nemen over 'vervroegd stoppen met werken'. Ze denken dat pas in september te krijgen. gin< co koopt Helen op !I 1 IVinkelorganisatie Eu- •ft duizend aandeel- uitgekocht. Het ging esloten ondernemers rta len. De operatie kostte ei( ;n euro en werd uitge- ziji i de financiering in de Di t makkelijker te maken, l rder Gilde is met 53,4 v«nu de grootste aan- o Ier, het bestuur heeft b :ent. De rest is in han- t nvesteringsgroep Hal- tco exploiteert merken ls op het gebied van le, meubels, fietsen iccessoires zoals Profi- Centre en Witteveen. im 2500 zelfstandige s bij aangesloten. dm - De Macintosh Re- 3 (Kwantum, Halfords, any) heeft ondanks dat larktomstandigheden del st en omzet geboekt in halfjaar van 2003. verkopen bij Belcom- jakten fors hoger, aldus de ning. De totale omzet ;ii 3,5 procent tot 383 ituro. De nettowinst zal uitkomen dan de 3,3 t uro over dezelfde pe- i gjaar. De definitieve bliceert Macintosh 4 >p< el achter nioiame Roche 'DSM kan de ovema- joche's vitaminepoot De Europese Com- het chemieconcern szitten. Eerder dit jaar ssel extra bedenktijd lerzoeken of de >itie van DSM niet krig groot zou worden. imissie zei langer te ten naar de productie &lde enzymen voor f waarin DSM een bij- poliepositie zou krij- SITsel lijkt nu genoegen imet de toezegging dat een alliantie met idt stopgezet, iep m Ico bouwt tlpre fabriek zoom - Alcoholpro- o^dalco gaat op het ter- ichePtmeelfabrikant Ce- en |as van Gent voor 30 a en!1 euro een nieuwe al- rtigjek bouwen. Dat le- banen op maar kantin Delfzijl gaat dicht, hett in Bergen op Zoom V#5 mensen en een vodffie van 80 miljoen li- lvoor de dranken-, ur j;- en farmaceutische ïn jie hoofdvestiging van espfie locatie Sas van fdio 2005 klaar, aai e bezuinigt op leelskosten ullej ie vflAutoproducent Ford bePrsoneelskosten met den' terugbrengen. Dat iantns het concern bij- P het doel om dit jaar heil dollar te bezuinigen, wifranen schrappen, 'eperken en minder biftractanten aantrek- aUeilebben nog altijd een Opjconomie wereldwijd eeipmpetitieve markt", ,Uenlan Scheele. De op ien.°tste autofabrikant twee jaar een af.jM miljard. iffezheim - Een afgedankte Concorde van Air Fran ce maakte het afgelopen weekeinde zijn laatste reis. En dat gebeurde ook nog over water in plaats van door de lucht. Het supersonische toestel, het snelste passagiersvliegtuig dat ooit werd ge bouwd, werd van de luchthaven Karlsruhe/Baden Baden overgebracht naar een museum in het Duit se plaatsje Sinsheim. De tocht over de Rijn van Iff ezheim naar Altlussheim in Zuid-Duitsland nam drie dagen in beslag. Na de tocht op een ponton werd het ruim 14 meter brede gevaarte op een spe ciale dieplader geplaatst voor een tocht over de weg naar de laatste 'rustplaats'. Foto: AP/Winfried Rothermehl door Bertjan Kers Tilburg - Dag en nacht is er het afgelopen halfjaar aan gewerkt op het researchlab van Fuji in Tilburg. Maar nu is het nieuwe inkjetpapier klaar waarmee be zitters van een digitale camera thuis hun foto's kunnen af drukken. De productie is op gang gekomen en Fuji kan er mee de Europese en Ameri kaanse markt op. Voor de VS is het net op tijd, want vooral in december foto graferen de Amerikanen zich helemaal suf. En juist op die markt wil Fuji de strijd aanbin den met printerfabrikant HP, dat eigen merk fotopapier heeft. HP heeft een straatlengte voorsprong op de Amerikaanse printer- en fotopapiermarkt. Fuji maakt een voorzichtige start. Binnen een half jaar moet in de VS een marktaandeel van 2 procent zijn veroverd. Het nieuwe papier is een van de wapens van het concern om de omzet voor het komend jaar overeind te houden. Fuji Japan maakte al ander fo topapier, waarbij een micropo- reuze techniek wordt gebruikt. Tilburg maakt het swellable in kjetpapier, een papiersoort met een toplaagje van gelatine. De toplaag zwelt op nadat de inkt is aangebracht. Het resultaat is een glanzende print die veel wegheeft van een foto uit de fo- toc^ntrale. Die glanzende kwa liteit is veruit het populairst on der de Amerikanen, en dus gaat Fuji voor glossy. „Prints op ons papier hebben een kortere droogtijd en zijn beter bestand tegen verkleuring door ozon dan het papier van onze grootste concurrent", al dus Hans van der Zande. De se nior staff supervisor van het re searchcentrum van Fuji en zijn collega's hebben een berg over werk in het nieuwe product zit ten. De Europese markt voor papier voor thuisgeprinte foto's is nog gering ten opzichte van de VS. Fuji meet de markt in opper vlakte papier. Amerika is nu goed voor 200 miljoen euro en de Europese markt meet nog maar 15 miljoen. „Maar de digi tale camera rukt op. Er zit een flinke groei in de markt en daarom is het nu het goede moment om met dit product te komen", aldus Van der Zande. Het papier kan op de bestaande productielijnen in Tilburg wor den gemaakt. Met een overweldigende strijd tussen de concurrenten ziet de consument de prijzen snel da len. Een pak van de concurrent met 15 of 20 vellen A4 gaat nu al voor zo'n acht euro over de toonbank. Wat een pak van het nieuwe Fuji-papier vanaf sep tember moet gaan kosten is niet bekend. Dat wordt door de marketingmensen in Düssel- doijfbepaald. Hevige concurrentie Bij Fuji is het afgelopen boekjaar de omzet licht ge daald naar 578 miljoen eu ro door een steeds heviger woedende concurrentie. Die strijd leidt tot dalende prijzen van traditionele filmrolletjes. Kodak, Fuji en Agfa zijn de drie grote spe lers op de markt, waarvan Agfa met een aandeel van zo'n 20 procent de kleinste is en Kodak met 40 de grootste. Ondanks de lage re omzet wist Fuji wel meer winst te maken, in totaal 48,5 miljoen euro. Gevolg van lagere grondstofprijzen als aluminium en zilver. Fuji profiteert hierbij van de sterke euro. Ook kosten besparingen hadden een positieve invloed op de winst. De Europese markt is voor Fuji Tilburg het be langrijkst. Fuji houdt voor komend jaar door de prijs- erosie weer rekening met een iets lagere omzet: 560 miljoen euro. Het bedrijf verwacht veel van het nieu we inkjetpapier voor het thuis printen, de 800 asa- film en polymere offsetpla ten voor de grafische indu strie. den haag/gpd - Alle uitzend krachten in Nederland hebben voortaan recht op dezelfde ar beidsvoorwaarden. Dat komt doordat de minister De Geus van sociale zaken de uitzend-CAO, die de vakbonden en de werkge versvereniging ABU hebben af gesloten, algemeen verbindend heeft verklaard. Veel kleinere uitzendbureaus weigerden tot nu toe om deze CAO na te leven. Als de minister een CAO alge meen verbindend verklaart, gel den de arbeidsvoorwaarden au tomatisch voor alle bedrijven in de sector. Het is voor het eerst in vijf jaar dat het de ABU en FNV Bondgenoten is gelukt de zogenoemde 'ABU-CAO' voor alle uitzendbureaus te laten gelden. De kleinere bureaus lagen altijd dwars. Deze bureaus, die zijn aangesloten bij de NBBU, wil den zich niet houden aan de CAO omdat ze die te veel von den afgestemd op de grote beursgenoteerde uitzendreuzen zoals Randstad en Vedior. De NBBU was nog niet bereikbaar voor commentaar. Voor de ABU heeft het alge meen verbindend verklaren van hun CAO als voordeel dat uit zendbureaus niet meer met el kaar kunnen concurreren op arbeidsvoorwaarden als loon en ziektegeld. De vakbonden plei ten al jaren voor één CAO om dat ze dan alle werkgevers die een loopje nemen met de ar beidsvoorwaarden via de rech ter kunnen aanpakken. De uit zend-CAO wordt sowieso slecht nageleefd, bleek uit eerdere on derzoeken van FNV Bondgeno ten. De ABU-CAO is de grootste van Nederland. Per jaar krijgen 725.000 uitzendkrachten ermee te maken. De nieuwe arbeids overeenkomst geldt tot het ein de van dit jaar. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Nederlandse tomaten bevatte minder pesticiden dan tomaten uit Spanje en Italië. Dit blijkt uit een onderzoek van het Duitse Ökotest, een milieu vriendelijk onderzoeksinstituut. De uitkomst mag als een opste ker voor Nederlandse kwekers worden beschouwd. De Nederlandse kastomaat heeft sinds het begin van de ja ren '90 in Duitsland een slechte reputatie als 'wasserbombe' ('waterbom'). Ökotest voerde een steekproef uit met twintig partijen uit diverse Duitse su permarkten. Onder de tomaten bevonden zich zowel de gewo ne ronde als ook cherrytoma- ten, roma- en trostomaten. Van de onderzochte tomaten- soorten kwamen zestien als 'zeer goed' uit de bus. Daaron der bevonden zich acht soorten uit Nederland. Slechts elf van de goedgekeurde tomaten be vatten helemaal geen pestici den. De overigen vertonen wel sporen van pesticiden maar in onschadelijke hoeveelheden. Drie soorten werden wegens te hoge pesticide-percentages af gekeurd. Eén Nederlands to maat kwam niet verder dan het predikaat 'goed'. „Toch kunnen we niet zeggen dat de Neder landse tomaat nou zoveel lek kerder is", zegt Anette Elnain van ökotest. „De uitslag zegt al leen iets over het pesticide-ge- halte. Bovendien is het een mo mentopname, de uitkomst kan morgen weer anders zijn." tilburg/gpd - Twee Tilburgse disco's hangt een boete boven het hoofd van maximaal ruim 45.000 euro. De Stichting Ver antwoord Alcoholgebruik (Sti- va) wil dat de horeca-exploitan ten stoppen met het maken van reclame voor hun prijsacties. Als ze dat niet binnen twee we ken doen, dient Stiva een klacht in bij de Reclame Code Com missie. Disco F.I.O.D. schrijft volgens de stichting op zijn website dat het publiek na betaling van 10 euro entree gratis bier, fris, Ap- felkom en bessenjenever mag drinken. Collega The Talk meldt op een lichtbak op de voorgevel dat op vrijdag bier, fris en wijn 0,85 euro kosten. Stiva wijst op de reclamecode die verbiedt om tijdens promotie alcohol gratis aan te bieden of te verko pen tegen minder dan de helft van de normale prijs. Mede-ei genaar Gimbrère van The Talk zegt de gevelreclame te zullen aanpassen. Mede-eigenaar Le ieuil van F.I.O.D.: „Op onze website staat dat de entree 10 euro is, maar niet dat de drank gratis is. We doen niks dat in strijd is met de reclamecode." Tilburgs burgemeester Steke lenburg heeft zich al een paar keer bemoeid met de 'bieroor log. Hij vraagt ondernemers om langdurige prijsacties achterwe ge te laten. Rijswijk - De vakcentrale FNV heeft via de leden 48 miljoen sticker tjes in omloop gebracht. De stickers zijn onderdeel van de campagne 'Het kan socialer, beter' tegen de kabinetsbezuinigingen op uitkerin gen en ziekenfondsvoorzieningen, die volgens de FNV vooral de zwakkeren van de samenleving treffen. De stickers kunnen op mun ten worden geplakt. Foto: ANP zeebrugge/anp - De Combina tie Berging Tricolor heeft het af gelopen weekeinde te maken gekregen met extra vertraging. De weersomstandigheden op Het Kanaal zaten tegen waar door de zaagkabel nog altijd niet onder het wrak van het Noorse vrachtschip is doorge trokken. Een woordvoerder van Smit zei gisteren dat de bergers op zijn vroegst morgen kunnen begin nen met zagen. Het Nederland se bedrijf heeft de leiding bij de berging. De Tricolor zonk 14 december na een aanvaring in dichte mist. De bergers willen het 190 meter lange schip in negen stukken zagen. De ge middeld 20.000 ton wegende delen gaan met een ponton schip naar de haven van Zee- „ië. Daar worden de restanten verwerkt. Smit ziet in de berging een vrij wel even grote uitdaging als destijds in de berging van de Russische atoomonderzeeër Koersk. Hoewel in het wrak van de Tricolor geen nucleaire wa pens liggen en het schip veel minder diep ligt dan de Koersk, is het bergingswerk nauwelijks minder gecompliceerd. De Tricolor weegt twee keer zo zwaar en is 50 meter langer dan de Russische atoomonderzeeër Koersk. Bij laag water ligt de bovenkant van het schip maar een paar meter onder het wa teroppervlak. De duikers kun nen daardoor maar ongeveer vier uur per dag aan de slag, maar de afgelopen dagen was dat slechts drie uur. WERKLOOSHEID De werkloosheid loopt ongenadig op. Dat leidt tot onrust en onzekerheid. Moeten we ons zorgen maken? En waarover dan pre cies? Een korte serie over werklozen, werk loosheid en de gevolgen. Deel 3. door Geert Dekker Hoeveel werklozen telt Nederland? Tellen de instituten zijn het niet met elkaar eens: 200.000, 300.000 of 500.000? Het Centraal Bureau voor de (Statistiek zette de afgelo pen jaren het laagst in, door de nadruk te leggen op de 'geregistreerde werklozen'. Dat zijn mensen die niet werken, of minder werken dan 12 uur per week, en beschik baar zijn om (meer) te werken. Bovendien staan ze ingeschreven bij een van de Cen tra voor Werk en Inkomen (CWI). Met deze definitie in de hand verwende het CBS ons de laatste jaren met lekker lage cijfers: zo had Nederland yolgens het CBS in 2001 zelfs minder dan 150.000 'werklozen'. Nu is dat aantal tot (ver) boven de 200.000 gestegen, maar de stijging is nog groter voor wie even een paar maanden niet heeft opgelet. Want ondertussen is het CBS in de berichtgeving overgestapt op een andere definitie van werkloosheid, namelijk die van de 'werkloze beroepsbevolking'. Ge volg; op dit moment zitten we boven de 400.000. Het verschil zit 'm vooral in het feit dat werklozen niet per se ingeschreven hoeven te staan bij het CWI. Dat scheelt honderd duizenden mensen, die het CBS met de de finitie van de geregistreerde werkloosheid miste. Het zijn mensen die denken zelf snel weer een baan te vinden nadat ze werkloos zijn geworden en dus niet de 'moeite' van het inschrijven nemen. Er is nog een verschil: om tot de werkloze beroepsbevolking gerekend te worden, moet iemand actief werk zoeken, dat wil zeggen recent nog gesolliciteerd hebben. Mensen die niet (meer) hoeven te sollicite ren (bijvoorbeeld mensen ouder dan 57,5 jaar of mensen die een cursus volgen) wor den zo niet meegeteld. Het CBS sluit met de nieuwe definitie aan bij het werkloos heidscijfer dat het Centraal Planbureau al sinds jaar en dag gebruikt. Is iedereen het nu eens? Nee, want het ge noemde CWI doet ook nog mee en dat pu bliceert sinds enkele maanden het aantal mensen dat ingeschreven staat bij de ver zamelde centra. Dat gaat om 500.000 tot 600.000 Nederlanders. Daar zitten dus ook de mensen bij die niet hoeven te sollicite ren en anderen die om wat voor reden dan ook niet willen of hoeven te werken of geen actie ondernemen om dat voor elkaar te krijgen. Daarmee was eind vorig jaai de verwarring even compleet: het CBS dat niet hoger wil de dan 200.000, het CPB dat repte van 300.000 en het CWI dat alarm sloeg omdat 'het aantal werklozen' tot boven de 500.000 gestegen was. Hé, denkt de slordige luiste raar dan, meer dan 500.000, begint dat niet op de jaren tachtig te lijken? Klopt: op het hoogtepunt in 1983 en 1984 had Nederland 533.000 werklozen. Alleen waf en dat werk lozen volgens de definitie van de werkloze beroepsbevolking, toen goed vfior: een per centage van 9,7. Dat percentage schommelt nu rond de 5. De huidige honderdduizenden van het CWI moeten niet daarmee vergeleken wor den, maar met de cijfers die de toenmalige arbeidsbureaus (voorlopers van de huidige CWI's) meldden. En dat waren aantallen tussen de 800.000 en 900.000, goed voor een werkloosheidspercentage van 14 tot 15. Bijna een miljoen dus, en dat werd wel heel erg, vond ook toenmalig minister-president Ruud Lubbers. Hij verbond zijn politieke lot aan de vraag of het miljoen al dan niet gepasseerd zou worden. De arbeidsbureau definitie werd vervolgens een stuk minder populair, maar, eerlijk is eerlijk, het miljoen werd ook volgens de ruimste definitie die gehanteerd kan worden nooit gehaald. Deel 1 van deze serie werd geplaatst op maandag 7 juli, deel 2 op 14 juli

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11