Noordwijk voert opnieuw wegsleepregeling i DUIN BOLLENSTREEK 'Hét visitekaartje van de JL. 'Vertrek bollenveilingi heeft ernstige gevolgei 'Zie jij ons al in de huiskamer bij pa en moe?' Katwijkertjes halen geld op met Vierdaagse R4 Meer herrie als Valkenbi in 'trechter* Schiphol vai Wethouder geschrokken bacterievuur in Noordwii i' Schuifpui open, spullen weg katwuk - In een woning aan de Golfstroom in Katwijk werd gis termiddag inbrekers geen duimbreed in de weg gelegd. De bewoners van dat pand wa ren naar het strand gegaan en hadden vanwege de warmte de schuifpui opengelaten. De poort naar de achtertuin was ook niet op slot gedaan. De die ven gingen er vandoor met mo biele telefoons, geld en een vi deocamera. Dronken rijders aangehouden streek - In Rijnsburg en Noord- wijk zijn twee Rijnsburgers ge pakt die met te veel drank ach ter het stuur zaten. De 25-jarige man die in Rijnsburg werd be trapt had het van de twee het bontst gemaakt. Hij had drieën half keer zoveel gedronken als mag. De man werd in de nacht van zaterdag op zondag om half vier slingerend en hard rijdend op de Christinalaan aangehou den. De 20-jarige man die zon dag vroeg op de Grent in Noordwijk werd aangehouden, bleek een bekende van de poli tie. Hij was in de afgelopen twee weken al twee keer eerder betrapt terwijl hij onder invloed van drank reed. Deze keer had hij ruim twee keer zo veel ge dronken als is toegestaan. Clowntjesdag in Noordwijkerhout noordwijkerhout - De schminkdozen zijn weer te voorschijn gehaald, want zater dag organiseert de Noordwij- kerhoutse Ondernemers Ver eniging (NOV) weer clowntjes dag voor de kinderen uit het dorp. De clowntjesdag begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. katwuk - Jan-Wietse (12) en Annelien (10) Haasnoot uit Kat wijk hebben met de Nijmeegse Vierdaagse ruim zevenhonderd euro sponsorgeld, opgehaald voor straatkinderen in Boeka rest. Behalve 718,50 euro voor de stichting Kind in Oost-Euro pa, hield het tweetal samen drie blaren over aan de tocht. In vier dagen legden ze op hun sandalen 120 kilometer af. Met genoeg drinken en af en toe een blokje kaas kon de familie Haasnoot de warmte trotseren, zegt Jan-Wietse. Hij en zijn zus je waren enigszins getraind, door eerder deze zomer mee te doen aan de avondvierdaagse in Katwijk. Ze hadden zich al ingeschreven voor de Nijmeegse Vierdaagse, toen ze besloten zich te laten sponsoren voor de stichting, waarin een kennis actief is. On der vrienden, familie, buren en Nijmeegse campinggasten von den ze tientallen sponsors. Het meeste geld is dit weekeinde in middels opgehaald, en kan naar de stichting. maandag 21 juli 2003 noordwijk - Noordwijk heeft de wegsleepre geling opnieuw ingevoerd. De gemeente wil daarmee een einde maken aan het wildparke ren. Dat probleem is volgens B en W sinds de uitbreiding van het betaald parkeren op i mei aanzienlijk groter geworden. Daarom is de al gemene plaatselijke verordening met spoed aangepast. Van overlast is vooral sprake in de gebieden die grenzen aan de straten waar parkeerme- ters staan: in de wijk De Zuid, ten noorden van de Quarles van Uffordstraat en op en rond Dobbelmanduin. „Mensen zetten daar hun auto in het wilde weg neer. Ze blokkeren uitritten van bewoners en staan in de weg als hulpdiensten ergens moeten zijn. Dat kun nen we niet toestaan. Om die reden hebben we de APV gewijzigd en als het goed is, gaat de regeling op korte termijn in", aldus wet houder Bamhoorn. Bewoners van De Zuid hebben eerder al maatregelen genomen om te voorkomen dat badgasten hun auto's voor hun deur neerzet ten of in bermen parkeren. Er werden overal in de wijk illegaal paaltjes geplaatst. Het colle ge heeft de bewoners al in april te verstaan gegeven dat zij die obstakels zo snel mogelijk dienden te verwijderen. Volgens B en W zijn de problemen door het eigenhandige optre den van de bewoners alleen maar groter ge worden: de paaltjes bieden een 'rommelige aanblik', maken het maaien van bermen on mogelijk en brandweer, politie en ambulan ces ondervinden er ernstige hinder door. Au tomobilisten zetten hun auto's vaak gedeelte lijk of helemaal op de weg, waardoor de hulp diensten niet meer de wijk in kunnen. Bam hoorn: „Een aantal bewoners heeft de paal tjes inmiddels weggehaald. De andere zullen we zelf opruimen." Tegen inkoopprijs kunnen de bewoners nieu we paaltjes kopen bij de gemeente om bij hun uitrit neer te zetten. De gemeente plaatst op 'strategische' plekken zelf paaltjes ?fd keerverbodsborden om het wildpad ^el de bermen tegen te gaan en de verkei heid te vergroten. De wegsleepregelii dat pakket maatregelen toegevoegd "e parkeerwachten ongewenste situaties !ss) teren, mogen ze meteen ingrijpen dracht geven voor het wegslepen vanfe" Het wegslepen gebeurt door het au Schüller uit Katwijk. Niek Hemmes blikt terug bij vertrek na halve eeuw Rijnsburgs corso door Marijke den Hollander rijnsburg - Na een halve eeuw komt er een eind aan een goed huwelijk. Rijnsburger Niek Hem mes neemt afscheid van het Rijnsburgse bloemencorso. Vijf tigjaar lang was hij als secretaris de spin in het corsoweb, had alle touwtjes stevig in handen. Hij regelde, organiseerde, lobbyde, paaide sponsors en haalde vrij willigers binnen. Alles in het be lang van 'zijn' corso en de pro motie van het bloemenvak. „Deze mijlpaal, mijn vijftigste corso, is een mooi moment om te stoppen", zegt hij. „Straks zit ik op de tribune. Het werk zal ik niet zo missen. Maar ik zal best eens mijn tenen krommen als ik in de stoet iets fout zie gaan. In mijn opvolger, Daan de Mooij, heb ik echter alle ver trouwen." In de toepasselijke ambiance van de hal waar een legertje vrijwilligers druk werkt aan de opbouw van de corsowagens die op 16 augustus fraai opge tuigd door de streek zullen trek ken, vertelt Hemmes al eerder met het idee te hebben ge speeld om te stoppen. „De op volging was steeds een pro bleem. Dat heeft nog heel wat hoofdbrekens gekost. Je moet er liefhebberij in hebben, er tijd in willen en mogen steken van je baas. De Mooij loopt al 32 jaar mee in het corsocircus als organisator van de muziek. Ge pokt en gemazeld als secretaris van de Floraband, was hij de juiste man. En hij zei gelukkig meteen ja. Het corso is volgens Hemmes hét visitekaartje van de sierteelt in de streek. „In 1953, toen ik begon, heette het nog het gla- diolencorso. Daar begon het al lemaal mee. Veel geld was er niet. In die tijd had je te maken met schuurbazen. Dat waren belangrijke meneren. Ik ging dan naar zón schuurbaas toe om gladiolen te bemachtigen. Die werden immers toch ge kopt. Als ik geluk had mocht ik een paar duizend stelen mee nemen voor een doos sigaren. Zo ging dat in die tijd. Later kwam het besef dat het assorti ment uitgebreid moest worden, dat er meer variatie moest ko men in de teelt. Aarzelend kwa men er anjers bij en fresids. Te genwoordig is het assortiment enorm. Op een corsowagen zijn soms wel 300 verschillende soorten en variëteiten verwerkt. Dat maakt dit corso ook zo bij zonder." Met de voorbereidingen is het corsocomité het hele jaar door bezig. „Dat begint in september en loopt door tot het moment dat de wagens gaan rijden. Het gaat altijd in goede harmonie. Je organiseert tenslotte iets leuks met elkaar. Het belang rijkste is altijd het bedenken van een aansprekend thema. We hebben eens een abstract corso gehad. Maar dat was geen succes. Het publiek wil liever iets herkenbaars. Ik las in het Leidsch Dagblad dat 2006 uit geroepen is tot Rembrandtjaar. Ik zou me kunnen voorstellen dat het corsocomité in dat jaar een corso laat rijden met als thema Rembrandt en zijn tijd genoten. Dan heb je iets dat ac tueel is én herkenbaar. Is het thema eenmaal bedacht, dan kunnen de ontwerpers aan de slag. Sinds twaalf jaar werken we samen met het corso van Limburg. We maken gebruik van hun ervaring met het bou wen van carnavalswagens. De opbouw wordt daar gedaan. Het Rijnsburgse en Limburgse corso zijn dus kopieën van el kaar. Met dat verschil, dat het sierwerk natuurlijk anders is." De bloemenstoet kan alleen rij den dankzij de vele helpende handjes. Vroeger stonden de vrijwilligers in de rij. Dat is nu wel anders, weet Hemmes. Ook de belangstelling is niet meer te vergelijken met vroeger. „In de vijftiger jaren stonden de men sen in drommen langs de weg. Maar toen was er ook verder niks. Geen TV, geen toeristische attracties, niks. Nu moet je op boksen tegen braderieën en al- Vervolg van voorpagina valkenburg/bollenstreek Het is nog allemaal theoretisch. Maar in die theorie gaan de omwonenden van het Marine vliegkamp Valkenburg er in ge luidsoverlast wel op achteruit, als in de toekomst het Valken- burgse luchtruim beschikbaar komt voor vliegtuigen van en naar Schiphol. Woordvoerder M. Wenting van Luchtverkeersleiding Neder land legt uit hoe het principe werkt. Nu belanden de vliegtui gen van en naar Schiphol over dag in een grote 'trechter' met een omtrek van zestig kilome ter, waar Valkenburg buiten valt. „Als je van bovenaf op de lucht kijkt, zie je vijf grote snel wegen voor vliegtuigen door het luchtruim. Een vliegtuig van en naar Schiphol moet een af slag nemen om te landen of te stijgen. Ze volgen dan exact de aanwijzingen van de Luchtver keersleiding Nederland over hoogte en snelheid. Overdag zijn er dus geen echte aanvlieg routes maar komen de vliegtui gen door die aanwijzingen keu rig netjes in een rij voor de lan dingsbaan of vanaf kt i baan. jn0 Als de 'trechter' groter ird den door sluiting van I Var nevliegkamp en het ci j den van het Valki )en in luchtruim, kunnen de gen op een lagere ho< Fr. de Duin- en Bollenstrien] vliegen. „En dat kan m |ee; last geven", aldus Wenjacti Tegelijkertijd wijst ze voorlopig de overlast afgenomen omdat de jnta Schiphol fors achterbli [du prognoses. In 2002 gin 401.000 vliegbeweging 460.000 was berekent als het luchtvaartverli g| toenemen dan is eeir verdeling van het I wellicht gunstig." Wenting zal de o\ nachts niet toenemen, als Valkenburg voortafien de Luchtverkeersleii >n Schiphol valt. Dan zij minder vliegtuigen. D t naar een vast punt Ifrdei Noordzee en gaan vfiu direct naar de Kaag- Ier, baan. „In elk geval", b eni Wenting nogmaals, „Hjinvi allemaal pure theorie.' Isa üde rij* Ei C< d< lerlei evenementen. Wij hebben als enorm voordeel dat we in het toeristenseizoen rijden, als er veel buitenlanders in de streek zijn. Daar doen we het voor. Dat zijn onze cliënten. Ik zou de wagens dolgraag door Parijs of Londen laten rijden. Dat zou een machtig stuk pro motie zijn. We zijn jarenlang door Duitsland gereden, Mün- chen, Hamburg, Berlijn. De laatste keer was in 1992. Maar het is helaas niet meer te doen. Organisatorisch niet en financi eel niet." Hemmes noemt de sociale kant van het corso „niet onbelang rijk. Hij was er meteen voor te vinden de route zo te verleggen, dat ook de bewoners van het Katwijkse Zeehospitium het bloemensprookje voorbij kun nen zien rijden. De Lions met hun inzamelingshappening voegen ook iets toe, vindt hij. zie gaan. Foto: Dick Hogewoning „Ach, je kunt er zoveel omheen verzinnen. Dat is onuitputtelijk. Als je dan op de dag zelf het weer mee hebt, de bloemen staan er prachtig fris bij - die moeten beslist van topkwaliteit zijn, want ze moeten mee van donderdag tot qn met zondag - en er staan tienduizenden mensen langs de kant die hun waardering met applaus laten horen, dan weet je waarvoor je in de weer bent geweest." noordwijk Wethouder Bam hoorn is 'enorm geschrokken' van het nieuws dat zeker hon derd bomen en veel struiken moeten worden verwijderd in Noordwijk, omdat ze zijn aan getast door bacterievuur. Deze besmettelijke ziekte, die ook wel perenvuur wordt genoemd, is de afgelopen weken gecon stateerd in de wijken Vinkeveld en Boerenburg. „We willen Noordwijk groener en mooier maken. Daar horen bomen ook bij. Dan is het heel triest als in een groot gebied de bomen juist moeten worden verwijderd. Maar nu is het be langrijkste dat de ziekte niet verder om zich heen grijpt." Barnhoom heeft daarom van daag in een gesprek met zijn ambtenaren aangedrongen op het snel rooien en verbranden Hangen op straat is vooral in de zomer een geliefde bezigheid. Voor ouderen, voor moeders met kinderen en natuurlijk voor jongeren. In een zomerserie de komende weken aandacht voor het 'hangen' door oud en jong. Vandaag in Lisse. - „Kom er maar bij. Wij zijn wel gewend aan aandacht Je kent ons toch, een paar jaar geleden zaten we in Twee Vandaag? Als je van de krant bent, moet je dat weten." De uitnodiging lijkt niet zo har telijk, de boodschap is duide lijk overgekomen: hier in Lisse, bij de vijver aan de Gerard Doustraat zitten hangjongeren die niets te verbergen hebben. „Wij zijn die irritante jeugd", gaat Ruben verder. „We zijn overal weggetrapt en nu zitten we hier." „Joh, stel je niet zo aan", zegt zijn vriendinnetje die liever anoniem de krant in gaat. „Daar heeft die man toch niets aan? Je hebt het nou over iets wat jaren geleden is gebeurd. Vijfjaar of zo." Vijfenhalf jaar, zo lang is het precies geleden dat hangjeugd op gespannen voet leefde met de bewoners in de wijk De Blinkerd. De buurtbewoners zouden zijn bedreigd, er was geluidsoverlast, vervuiling, ver nieling en graffiti en dat trok de aandacht van de landelijke me dia. De gemeente richtte daar om een officiële jongeren ont moetingsplaats (JOP) in op de hoek van de Westelijke Rand weg en Stationsweg. Wat de jongeren toen al zeiden, 'het wordt nooit meer zoals het was', is uitgekomen, zegt Ru ben. „We hebben er nog wel een tijd gezeten, maar dat ver waterde." Succesje voor de gemeente? Nee, dat zit anders. „Die groep in De Blinkerd waren vooral gabbers, een man of veertig. Dat was toen een ontzettende rage, maar dat werd steeds minder. En de leden van die groep gingen werken, samen wonen en lieten hun haar groeien. Dat was het einde van die gabbergroep. Heel normaal eigenlijk." De hangplek bij Keukenhof heeft nog wel een functie. „In het weekeinde moet je gaan kijken, tegen de avond. Dan barst het er van de fietsers die daar even uitrusten." De jongeren van toen zitten op een enkele uitzondering na - Ruben en zijn vriendin - thuis voor de buis. De jongeren van nu zitten nauwelijks meer in de vrije ruimte in Lisse. Steffan: „Waar ze dan zijn, in de kroeg, aan het stappen in Amsterdam of met dat mooie weer aan het strand in Bloemendaal. Er is niet echt meer een Lissese hang-scene." Het groepje zit vaker aan de vijver. „Goede plek, voor ons en voor de buurt. Hier heeft niemand last van ons." Het Lissese college nam on langs maatregelen tegen de overlast van hangjongeren die in de zomer weer de kop op stak. Het parkeerterrein van Hangen in Lisse. Kletsen bij de vijver. Met drank maar zonder muziek. Steffan (links met de handen in de mouwen): „Hier heeft niemand last van ons." Foto: Dick Hogewoning sportpark Ter Specke wordt 's nachts afgesloten. „Te laat", zegt Steffan, „die gasten zijn al lang weer ergens anders." Het waren wel vervelende gasten, heeft hij van horen zeggen. Ook vervelend voor de buurt waren 'jongens uit Haarlem', die de gezellige sfeer op de parkeerplaats achter basis school De Tweemaster kwa men verzieken. „Dat was hier vlakbij, daar achter dat ge bouw", wijst Steffan. „Wij za ten daar graag te kletsen, beet je muziek erbij, wat drinken. De politie kwam af en toe langs en vroeg ons dan of de muziek wat zachter kon. Dat deden we altijd als ze het vroegen." Zijn vriendinnetje Lienke weet nog dat politieagenten, 'twee jonge gasten', zo onder de in druk waren van een gettoblas ter dat ze vroegen of die harder kon. „Ik zei nog dat de buurt dan last zou krijgen, maar ze wilden het gewoon horen. Toen kwam er inderdaad een buurtbewoner. De politie dat hij zich geen zorgen hoefde te maken. Zo'n sfeer was er, soms bleven ze een kwartiertje bij ons hangen tot ze voor iets an ders werden opgeroepen. Ge zellig." Met de komst van de Haarlem mers kwam daar een einde aan. „Zij trokken zich niets van ons aan. Ze zetten de muziek keihard aan, met de deuren van de auto open. Dan weet je dat er gedoe komt." Nu zitten ze dus bij de vijver. Een beetje kletsen, zonder mu ziek, maar met drank. „Logisch toch dat we hier zitten. Zie jij ons al in de huiskamer bij pa en moe thuis? Die zien ons al aankomen. Dat we hier zitten is beter voor hun en beter voor ons. Jij ook een slokje?" Gerard Baas van het aangetaste gr< lijkertijd wijst hij er dat dat op een deski nier moet gebeuren voorbereiding mede de nodige tijd vergt, men moet worden dal door verkeerd handel wordt verspreid. Er bedrijf bij komen dat fc vei je zoiets moet aanpakten 1 bijkomend probleem min] ambtenaar, die de zié 3,5 ontdekt en is belast tfuro ventarisatie van de men en struiken ziek Vooralsnog gaat het «gja gemeentelijke bomenjblic ken: sierperen, appi bessen, meidoorns, pels en vuurdooms kunnen 'verdachte' melden bij de info|3f 3660400. DSJ bchi Kamer van Koophandel: CNB en Hobaho bij Keukenen lisse - Het vertrek van de bol- lenveiling CNB uit de Duin en Bollenstreek kan ernstige gevolgen hebben voor het he le bollencomplex. Een vertrek van CNB zou een uittocht van aan de bollenteelt verwante bedrijven op gang kunnen brengen. Het belang van het behoud van de bollenveilin- gen is dan ook groter dan het behoud van een paar bollen velden. Dat zegt directeur A. Berk hout van de Kamer van Koophandel Rijnland. Hij reageert op het voorbehoud dat de Hillegomse wethouder Witteman, tevens voorzitter van de stuurgroep Pact van Teylingen, maakte over de eventuele verplaatsing van de Lissese bloembollenbemid- delingsbedrijven CNB en Ho baho naar Keukenhof. Lisse heeft beide veilingen bollen- grond bij Keukenhof aange boden om te voorkomen dat CNB naar Nieuw-Vennep verhuist. Het bloembollenbe- middelingsbedrijf heeft daar een optie genomen op een stuk bedrijventerrein. Ho baho wil ook nieuw bouwen. Dat zou op het huidige ter rein aan de Grachtweg kun nen. Lisse heeft Hobaho toch grond aangeboden bij Keu kenhof, omdat de provincie dat eiste. De provincie staat niet bij voorbaat negatief te genover de verhuizing naar de Westelijke Randweg, maar stelt als voorwaarde dat die beslissing wordt gedragen door alle partijen in de Bol lenstreek. Witteman is veel minder blij met het Lissese grondaan- bod. Hij vindt dat dat ingaat tegen alle afspraken die ge meenten, bollen- en natuur organisaties hebben gemaakt over de verdeling van de open ruimte. Bovendien meent hij dat in de Bollen streek voldoende goede alter natieven zijn om CNB en Ho baho te huisvesten. Dat kan zelfs in Lisse, want het ge meentebestuur heeft ook grond op het bedrijventerrein Dever in de aanbieding ge daan. Volgens Berkhout ziet Witte man over het hoofd dat voor het bollencomplex een 'kriti sche grens' bereikt kan wor den. „Het vertrek van CNB en/of Hobaho kan dan ern stige economische gevolgen hebben voor de hele keten van samenhangende econo mische bedrijvigheid. Onder zoek, transport en drukkerij en zijn daar enkele voorbeel den van." Het belang van het behoud van het bollencom plex weegt in dit geval zwaar der dan het belang van het behoud van de bollenvelden, vat Berkhout zijn betoog sa men. Dat CNB zich bij verplaatsing dat i tit si naar Nieuw Vennep] tien kilometer van verwijderd, is volgeil hout toch een stap f6 1 „Wij als Kamer van K del moeten ergens i trekken. Wij zijn om de economisch# gen van Rijnland en fa die van de Duin- en? streek te behartig] bloembollenbemiddejieuv moeten aan deze kari"1 E grens blijven. En het1 in I mening dat ook zich daar sterk maken." 'voc Keukenhofdirecteur k en wacht ondertussen fehi langstelling de bespPelo tussen de gemeente ?dio en Hobaho af. „In aal ik positief over de °»ez ling dat die bedrijven verhuizen naar een de< Keukenhof. We zulle geval wel bepaalde voAuti den stellen. De bePrso moet er mooi uitzient teri schade brengen aanfnsf dige beeld. Vergeet f het wij ook plannen heb dol] te bouwen. Wij wipne nieuwe entree, een,epe en eventueel een b<Pfra< seum. Het moet allefebb in elkaar passen. OpP0™ zo'n concentratie eei>°m] king van het boller#311 kunnen betekenen.°tst€ heb ik er niet zo'nfalop over. We wachten af.'6,41

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10